geef iets van ae slijter... Onvoorstelbare toestand op overspoeld eiland Manpoera Rij- en drinkgewoonten automobilist voor het eerst onderzocht Heftige dis cussie Clark en H oover HULP LAAT LANG OP ZICH WACHTEN Rottende rijst enige voedsel Steun gevraagd voor maatschappelijk werk in financiële nood Scherper zien onderweg door melk onderweg Duitse coaster gezonken Resultaten in mei bekend relatiegeschenk? Paramaribo onrustig na rechterlijk bevel werk te hervatten Ontkenning drugsmokkel via Beek WOENSDAG 18 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 MANPOERA (AP) Op een strand op dit eiland in het centrum van het Oostpakistaanse rampgebied liggen dode mensen en dieren in staat van ontbinding. Overlevenden bedelen om water en voedsel bij de eerste bezoekers uit de buitenwereld sedert de glóedgolf zeker 10.000 van de 26.000 eilandbewoners heeft gedood. Overlevenden, met lendedoeken rond zich gewikkeld, grijpen de handen van de bezoekers en één werpt zich op de grond om hun voeten te kussen. Zij willen voedsel dat niet bedorven is en geen water uit plassen waarin de doden liggen. Aangeboden bankbiljetten van vijfhonderd roepie, meer dan een boer in Oost-Pakistan in één jaar ziet, worden van de hand gewezen. „Wat kunnen wij met geld kopen?" vroeg Chaudhoery Kamaloeddin (36), één van de nog in leven zijnde districtsraad van Manpoera. Hij was één van de rijkste mannen op dit eiland van ongeveer honderd vierkante kilometer tussen de grotere eilanden Hatia en Bhola, waar de wervelstorm van vrijdag naar schatting tienduizenden mensen heeft weggespoeld. „Wij zijn geen bedelaars", klonk het van tussen zijn uitgedroogde lippen. „Wij vragen niet graag hulp, maar wat kunnen wij anders doen? Wij eten rottende rijst. Het stinkt ver schrikkelijk. Wij branden verrotte rijst en eten het. Op het zuidelijk deel van het eiland zijn er mensen die gestorven zijn van de honger." VEEL LOF VOOR MINISTER KLOMPE (Van onze parlementaire redactie) DEN I1AAG De regering mag niet langer voorbüsaan aan de financiële nood van het maatschappelijk werk. Het aantal instellingen dat afsluit met negatief saldo, is elk jaar groter. Ook de tekorten stijgen in omvang. Dit zei teren mej. T. Kok (KVP) tegen minister Klompé en staatssecretaris Van der Poel van CRM bij de behandeling in Tweede Kamer van hun begroting. De mening van mej. Kok wordt gedeeld door ARP en CHU. Zij zag drie oorzaken de financiële moeilijkheden: de kosten zijn sterk gestegen, de eigen bijdrage degenen die hulp ontvangen, is kleiner geworden. Als derde oorzaak zag mej. Kok de achterstand in de subsidievoor waarden. Allerlei kostenstijgingen of moderne activiteiten zijn nog niet i subsidieregelingen verwerkt. Van verschillende kanten kwam lof voor het werk van minister Klompé. Zij heeft laten weten in het mieuwe kabinet niet te willen terugkeren. Van de 18 levensjaren van het departement van Maatschappelijk Werk, later CRM, heeft mevr. Klompé er 11 als minister op haar naam staan. Mej. Kok bepleitte ook namens ARP en CHU vanaf volgend jaar september subsidie te geven aan het werk v.an de vormingsinstituten van de vakcentrales, ten behoeve van de vorming van hun leden. De Kamerleden willen daarvoor 150 mille uittrekken. Drs. De Boo (CHU) ADVERTENTIE Rijdt veilig met melk Veel lof voor minister Klompé. pleitte mede namens KVP en ARP voor meer aandacht in het beleid voor na tuurbehoud. Hij stelde voor een rijks dienst in te stellen voor openlucht recreatie en nauurbehoud. Hij dacht daarbij aan Staatsbosbeheer, vermeer derd met een aantal taken, en onderge bracht bij CRM. Van een onzer verslaggeefsters) HOEK VAN HOLLAND De Duitse coaster Cornelia is vanmorgen voor de Nederlandse kust gezonken. Het schip, dat 500 ton meet, meldde vanmorgen rond zeven uur een zware slagzij. Twee reddingboten, één uit Burgsluis en de reddingboot Indushank van Hoek van Holland, zijn onmiddellijk uitgevaren om hulp te verlenen. Even na acht uur zijn de beman ningsleden in rubberboten gegaan. Zij werden opgepikt door de Nederlandse vissersboot UK 156. Da Cornelia, eigen dom van Ahlmann Transport KG te Bremen, is kort daarna gezonken. Er bevond zich niemand meer aan boord. De opgepikte bemanningsleden zullen door de Urker visser naar Hoek van Holland gebracht worden. Hij en andere eilandbewoners vertellen dat de journalisten, die met een watervliegtuig waren aangekomen, de eerste mensen van buientaf waren die op het eiland kwamen. Er was nog geen hulp gekomen en evenmin op tientallen andere eilanden voor de kust, die nog door de langzaam op gang komende hulpactie bereikt moeten worden. Ondertussen staan zeker zeven C-130-transportvliegtuigen, die door de Amerikanen aan de Pakistaanse lucht macht ter beschikking zijn gesteld, nog aan de grond in Rawalpindi in West- zeker 10.000 mensen van zijn eiland Pakistan, 1600 km naar het westen. Kamaloeddin schat dat de vloedgolf heeft weggespoeld. Van de 5.000 huizen op het eiland zijn er nog maar vier heel. Het voedsel rot, het water is niet drink baar; het enige vuur komt van een sigarettenaansteker omdat niemand meer lucifers heeft. „In een huis woonden vijftig mensen", vertelde Kamaloeddin. „Nu zijn er nog acht. Ongeveer tachtig procent van de kleine kinderen en on geveer alle baby's zijn weggespeeld. Wij hebben voedsel, medicijnen, inentingen nodig. Wij hebben geen voedsel, geen vee, niets. Er is nog geen hulp. Geen hoge functionaris is gekomen. Niemand is gekomen". Volgens de overlevenden had de vloed golf om middernacht toegeslagen. Hij kwam uit het zuidoosten met een hol, rollend gebrul en een koude lichtgloed, die Kamaloeddin had doen denken aan het flikkerende licht van een niet af gestemde t.v.-buis. Hij sprak van „een straal". Honderden behben zich voor het water kunnen redden door zich aan palmbomen vast te klemmen. Velen, de vijftienjarige Jadoe Lal is één van hen, vertonen er nog de sporen van. Zijn armen en borst vertonen rauwe lveeswonden, die hij opliep toen hij voor zijn leven worstelde aan een boom, terwijl de wervelstorm PSP tegen nieuw Kamergebouw (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PSP-Kamerleden mr. dr. M. J. J. A. Imkamp en dr. B. van der Lek hebben Kamervoorzitter mr. F. van Thiel gevraagd geen gevolg te geven aan de aandrang om een studie te gaan maken tot het stichten van een nieuw gebouw voor de Twee- De PSP'ers ontkennen niet, dat aan het huidige Kamergebouw de nodige tekortkomingen kleven. Zij zijn echter van mening, dat gelden, beschikbaar voor nieuwbouw, in de eerste plaats ten goede moeten komen aan woningbouw om de nood in deze sector zo snel mogelijk uit de wereld te helpen. Bo vendien vinden zij, dat in de huidige maatschappelijke crisis de Kamer haar aandacht meer aal moeten richten op dringender zaken. Het initiatief tot het stichten van een nieuw Kamergebouw werd, zoals vorige week gemeld, genomen door leden van zes grote fracties. Zij noemden een aantal plaatsen in Den Haag, waar zo'n nieuw gebouw zou kunnen komen en verzochten de Kamervoorzitter een commissie in te stellen om nieuwbouw voor te bereiden. met een snelheid van 240 km per uur voortraasde en golven bleef aanjagen. Modan Mohan Shava (18) vertelde, dat hij naar zee werd gespoeld, maar dat hij het leven had kunnen redden door zich aan een bamboepaal vast te klemmen. Ziaoel Hoeq zei, dat hij ook naar zee was gespoeld, maar dat hij zich drijvend had kunnen houden op een aarden kruik die hij bij zich had. In tegenstelling tot de grote eilanden Bhola en Hatia, waar officieel is vastgesteld dat er zeker 15.000 doden zijn, had Manpoera geen dijken en lag het onbeschermd tegen de wind en het water. Zeebodem moet schoon blijven NEW YORK (AFP) De politieke commissie van de algemene vergadering der VN heeft gisteren met 91 tegen twee stemmen (Peru en El Salvador), bij zes onthoudingen haar goedkeuring gehecht aan het Amerikaans-Russische ontwerpverdrag, waarbij het plaateen van kernwapens en ander wapentuig voor massale vernietiging op de zeebo- dem en daaronder wordt verboden. de vrijwillige deelnemers aan het onderzoek wordt de ademtest afgenomen. (Van ïrslaggevers) ROTTERDAM De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) heeft het afgelopen weekeinde een onderzoek afgesloten naar de rü- en drinkgewoonten van de Nederlandse automobilist, dat drie maanden heeft geduurd. Het is voor het eerst dat een dergelijk onderzoek in ons land heeft plaatsgevonden en het is tevens het grootste Onderzoek op dit punt in Europa. De eerste resultaten worden volgend jaar mei verwacht. Wel is bekend, dat het aantal automobilisten, dat weigerde medewerking aan het onderzoek te verlenen opvallend gering is, te meer daar in het onder- i ademtest en bloedproef Doel van het onderzoek is onder meer na te gaan of er wijzigingen in rij- en drinkgewoonten optreden na eventuele wijziging van wettelij ke bepalingen op het gebied van verkeer en alcohol door de uitkom sten van dit onderzoek te vergelij ken met later te houden onderzoe kingen. Voorts hoopt men suggesties te kunnen doen voor aanvullende maatregelen m.b.t. alcoholgebruik in het verkeer. Tijdens het onderzoek werd ook nagegaan in hoeverre de ademtest waarde heeft voor weten schappelijke studies. Tot nu toe i opgenomen. werd immers de bloedproef als meest nauwkeurige methode be schouwd, terwijl de ademtest voor dit soort onderzoeken eenvoudiger en góedkoper is. Omdat uit verkeersongevallenstatis tieken is gebleken dat veertig pro cent van alle letselongevallen, waai-- bij alcohol een rol speelde, geduren de de avond- en nachtelijke uren van het weekend plaatsvinden, richtte het onderzoek zich tot be stuurders van personenauto's, die zich op vrijdag-, zaterdag- en zon dagavond tussen tien uur 's avonds en vier uur 's morgens op de weg bevonden. Daartoe bevonden zich de onderzoekteams in 31 gemeenten, verspreid over heel Nederland, waaronder Rijswijk, Voorburg en Naaldwijk. Het onderzoek was anoniem; slechts de verstrekte gegevens en niet de namen van de onderzochte personen zullen worden verwerkt. Om proef personen te krijgen, werd elke zes tot acht minuten aan een passerende automobilist door de politie een stop teken gegeven, waarna betrokken automobilist direct te woord werd gestaan door een medewerker van de SWOV. Het betrof totaal 3141 bestuurders van de bijna vijftigdui zend passerende auto's. Van hen weigerden 451 aan het onderzoek deel te nemen, (14,4 pet), maar bijna de helft van de weigeraars heeft intussen het meegegeven enquêtefor mulier thuis ingevuld en naar de SWOV gestuurd. De SWOV noemt het aantal perso nen, dat tijdens het onderzoek wei gerde een bloedmonster te geven (het merendeel van de weigeraars) opvallend gering. Anderen wilden niet aan de ademtest meedoen en weer anderen vertrokken in verband met grote haast; 9,3 pet maakte om èn van deze redenen de test niet helemaal mee. Tijdens het onderzoek bleek dat „en kele tientallen" personen niet in staat geacht mochten worden we gens alcoholgebruik weer behoorlijk^ hun auto te besturen. Deze personen werden door een medewerker van de SWOV naar huis gebracht; in enkele gevallen moest een taxi ge huurd worden of een hotelkamer besproken. In alle gevallen hield de politie zich afzijdig. I-ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) WASHINGTON J. Edgar Hoover „FBI zoekt persoonlijke eer, dat zij nog liever een effectieve beheersing van de misdaad hen bevinden zich de leidster van de „Weathermen", Bernardine Dhorn en houden als directeur van de Ameri kaanse Federale Recherche (FBI). Gis teren raakte de 76-jarige man van de wet betrokken bij de „scheldpartij van de eeuw". Het betreft zijn voormalige politieke baas Ramsey Clark, die hij beschrijft als „ccn kwal en een slappe ling" en als dc „slechtste minister van justitie, die h(j in z(jn 45 jaar als persoonlijke eer wordt door de vrees voor een commu nistische samenzwering en die een doelmatige beheersing van de misdaad door zijn voortdurend streven naar per soonlijke glorie in de mist heeft gehol pen. Veel mensen hebben in het verle- daden deelde. Dat was vooral gekomen door de uitzonderlijke overheersing van één enkele persoon, J. Edgar Hoover en „zijn zelfzuchtige bezorgdheid voor zijn reputatie". Hoover gaf gisteren in een interview een andere versie van die botsing. Volgens hem had Kennedy de maatstaven voor mensen in dienst van de FBI tot een ontoelaatbaar punt wil- wordt gezocht in verband met de fatale bomaanslag in augustus in Wisconsin. Hoover zei dat de universiteitsbesturen en faculteiten evenveel schuld hadden aan de huidige golf van ordeverstorin gen op de campussen als de kleine groep revolutionaire studenten. „Negen tig procent van de studenten wil een opleiding volgen en zij word,en dan „Je wist nooit op welke manier hij een blunder zou begaan", aldus Hoover. Zijn tirade was voorafgegaan aan de publikatie deze week van het boek „Misdaad in Amerika" waarin Ramsey Clark Hoover afschildert als een zelf zuchtige oude tiran, die geobsedeerd Hoover, zonder dat de FBI hier ook maar in het minst op reageerde. Clarks aanvallen hebben op de een of andere manier toch Hoovers woede gewekt. Eén aanval betrof de botsing van de FBI met Clarks voorganger Robert Kennedy. „Die werd veroorzaakt", aldus Clark, omdat de FBI zo op zoek was naar ve eeuw zei Hoover dat Dillinger, Ca- pone en andere bekende gangsters min der gevaarlijk waren dan de huidige groep radicale misdadigers. Deze opvat ting verklaart waarschijnlijk waarom negen van de zestien namen op de FBI- lijst van meest gezochte misdadigers politieke revolutionairen zijn. Onder moedigd worden door sommige leden van de faculteiten. De meeste universi teitsbestuurders zijn slap", aldus Hoov er. „Ze komen via het academische proces hogerop en er is niets erger dan een o verdraagzame intellectueel. Ze zijn slap en ez durven nooit verant woordelijkheid te aanvaarden". STAKING LEERKRACHTEN Optreden van oproerpolitie PARAMARIBO (ANP) Ne een uit spraak in kort geding heerst er „bitter heid en verontwaardiging" bij de sta kende Surinaamse leerkrachten. Zij ei sen uitbetaling van hun salaris over de stakingsdagen. De rechtbank heeft in zjjn vonnis de staking een onrechtmati ge daad genoemd en de federatie van leerkrachten (FOLS) opdracht gegeven het stakingsparool in te trekken. Gistermiddag was het onrustig in de straten van Paramaribo. Groepen opge schoten jongelui trokken naar het stadscentrum, waarbij zij huisvuil dat langs de kant van de weg stond, op straat smeten. Toen de politie trachtte hen te verspreiden, werd zij met stenen en flessen bekogeld. De oproerpolitie werd daarna ingeschakeld. Deze van helmen, wapenstokken en schilden voorziene politiemannen drevende de jongelui uiteen. De grote winkelzaken zijn bij wijze NA LOSPRIJS Ontvoerde baby weer terug PARIJS (AFP) Een baby van vijf tien maanden, maandagavond in Parijs ontvoerd uit de woning van de moeder, mevrouw Denis Velllard, is gisteravond gezond en wel in Rouaan teruggevon den. De moeder, heeft een losprijs van 100.000 gulden betaald. De Franse re cherche bad tot dusver niets over de ontvoering meegedeeld ter wille van het leven van het kind. De ontvoering is gepleegd door een meisje van omstreeks twintig jaar, dat vorige week door mevrouw Veillard als dienstbode was aangenomen. Maandag avond verdween zij met de kleine Arnaud, met achterlating van een briefje waarop de losprijs was vermeld. Deze is gisteravond door een vriend van mevrouw Veillard in een café bij het station St.-Lazare aan een medeplichti ge van het meisje betaald. De man verdween met het koffertje met geld in de menigte. van voorzorg onder politiebescherming geplaatst. Ouders werden aangeraden hun kinderen van de scholen waar nog niet wordt gestaakt zo gauw mogelijk naar huis te halen. Via de radio wer den de inwoners opgeroepen thuis te blijven en niet de straat op te gaan. In de vooravond trad de politie op nieuw enkele malen met harde hand op om ordeverstoorders uiteen te jagen. Er werden enkele arrestaties verricht. On der de arrestanten bevonden zich geen leerkrachten. De bestuursleden van de Federatie van Leerkrachten in Suriname (FOLS) hebben over de radio bekendgemaakt dat zij ingevolge het rechterlijk vonnis, het stakingsparool hebben ingetrokken en de leerkrachten opdracht geven woensdag de lessen te hervatten. (Van een onzer verslaggevers) BEEK Volgens berichten uit het buitenland zou de 33-jarige Westduitse drughandelaar Karl Reinhard Pauksch van het Zuidlimburgsc vliegveld Beek af per vliegtuig drugs naar Zweden laten overvliegen en daar laten droppen. Deze berichten worden zowel in Beek als door de chef van de Zweedse narcotica brigade ontkend. De berichten over hot vliegveld Beek kwamen in de wereld toen de Zweedse politie had vastgesteld, dat in de af gelopen maanden bij vier of vijf nachte lijke vluchten ongeveer 150.000 capsules met preludine uit sportvliegtuigen boven gemarkeerde plaatsen iin Zuid-Zweden waren gedropped. Deze tabletten hebben op de zwarte markt in Zweden een waar de van ongeveer 31.2 miljoen gulden. De Zweedse politie vermoedt dat dit het werk is van de Duitser Pauksch. Officier justitie, mr. W. A. G. Moors uit Maastricht had ook niets van een nar- coticasmokkel vanaf Beek gehoord. De directie van het vliegveld wijst de beweringen nadrukkelijk van de hand. Veertien dogen geleden werd Pauksch in Vaals als ongewenste vreemdeling over de grens gezet. Voordien had hij on geveer een half jaar in Zuid-Limburg gewoond.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5