Studio JOHN VAN KESTEREN antenne Loting voor Europacup dwaalt door de Hollandse regen met een hart vol zonneschijn mexisen. wat een mensen AMATEUR Boze luisteraars bedanken voor KRO Westerbork Ook D'66 wil Veronica Studio is overzichtelijk! legaliseren Zelf doen MIK LEIDSE COURANT Beleidsplan van D 366 JDRECIES zoals haar aard als politieke partij onderscheidt D '66 zich met haar voorlopig verkiezingsprogramma (hier in eigen stijl „beleidsplan" geheten) van andere politieke groeperingen. Dit zit hem niet alleen in de stijl, maar ook op bepaalde onderdelen van de inhoud; D '66 stelt een aantal belangrijke zaken op een andere manier centraal dan de overige grotere partijen: milieubeheer, technologie en democratisering. Op hun bekende manier springen de democraten van D '66 zo sprankelend met hun theorieën om, dat ze gevaar lopen uit de viskom te vallen en met hun theorie de dood van de nuchtere praktijk Jammer vinden we dit, omdat er in het beleidsplan van Van Mierlo c.s. loffelijke onderdelen zitten, die intens te maken hebben met de samenleving, die tussen 1970 en 2000 in ons land gestalte moet krijgen. In het beleidsplan van D '66 wordt precies zoals in het program-Steenkamp van de K.V.P. vastgesteld dat het beleid in de zeventiger jaren van de burgers offers vragen zal: meer belasting en wat minder vrije ontplooiing van persoonlijk comfort. Beslist, er zou als D '66 een paar stokpaardjes op zolder wil laten staan, met de partij van de „ontplof'-theorie te praten moeten zijn over een ander progressief akkoord dan dat waarvoor dr. Vondeling nogmaals probeert Van Mierlo en Gruyters te winnen. Derde weg TOT nog toe heeft de overwegend pragmatisch ingestelde D '66 niet kunnen besluiten om ten opzichte van andere partijen haar vernietigingstheorie op te geven, vooral niet terzake van confessionele partijen. Dat is een meevaller voor de Partij van de Arbeid, want anders zou er voor pogingen om tot een verkiezingsakkoord met kans op parlementaire meerderheid een derde weg geopend zijn naast de twee mogelijkheden voor een „groot- regeerakkoord". waarmee rekening wordt gehouden. Want het denkbeeld dat de christen democratische partijen door een onwillige P.v.d.A. de liberale kant ingedreven worden, blijft een weinig vrolijke zaak. Naast deze tactisch-polltieke kant van de kwestie is er dan ook nog het feit, dat programmatisch D '66 een te waar deren beleidsplan heeft. Al moet afgewacht worden of het partijcongres van de democraten op 19 en 20 december het plan zo aan vaarden zal, dat er ook een aantrekkelijk urgentieprogramma voor de Kamer verkiezingen en kabinetsformatie uit voortvloeit. Alibi TOT nog toe hebben de leiders van D '66 altijd een paar in hun ogen zogenaamd urgente zaken achter de hand gehouden als alibi om desgewenst op elk moment „neen" te kunnen zeggen. Perspectief MET bijna alle actiepunten van de werkende jeugd kan men het eens zijn, om dan toch achter enkele eisen een vraagteken te zetten vanwege twijfel of die eisen wel goed doordacht en helemaal rechtvaardig zijn. Belangrijk en urgent is wat de werkende jeugd eist terzake van meer onderwijs en vorming. Niet zonder risico's vinden we het streven naar snel opkrikken van de lonen, die de jongeren in het arbeidsproces bedingen. Wordt er niet te gemakkelijk beweerd, dat overheid en bedrijfsleven „profiteren" van de goedkope werkkrachten, die de categorie van de jongeren levert? Er zijn inderdaad gevallen waar ervaring een geringe rol speelt en de jongere werkkrachten een bijna even grote prestatie leveren als oudere werkkrachten en dat voor minder loon. Maar vermoedelijk zitten deze jongeren over tien twintig jaar in dezelfde situatie en beoordelen zij deze situatie dan weer anders dan ze nu doen. Men kan wel streven naar een toestand waarbij de jongeren zo snel mogelijk het niveau bereiken waarop nu in hun bedrijfstak de maximumlonen staan, maar zal dan tevens rekening moeten houden met het concrete feit, dat behoudens promotie ln rang er in de loonschaal verder weinig meer perspectief zit dan wat bij C.A.O.-herzleningen bedongen wordt. Ook het ontbreken van zo'n perspectief heeft sociale bezwaren. Er wordt momenteel gepleit voor een aanzienlijke verbetering van de sociaal- economische positie van de werknemers in de eerste jaren dat ze in het arbeids proces staan en in de jaren dat ze van hun levensavond genieten; dit laatste in de vorm van optrekking van de A.O.W. en een redelijke pensioenvoorziening voor iedereen. Dat kan allemaal alleen, wanneer dezelfde mensen bereid zijn tussen hun vijfentwintigste en vijfen zestigste jaar niet het onderste uit de Maar een loonschaal zonder progressie vanaf bijvoorbeeld drieëntwintig jaar, wekt frustratiegevoelens op. Het lijkt ons meer zinvol de sociaal-economische positie van de werkende jeugd niet in de eerste plaats te verbeteren door maatregelen in de loonsector, maar door meer kans op vorming, een betere op leiding en meer vakantie. (ADVERTENTIE) Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn ln de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgen» 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, Bijzondere werken bij Residentie-Orkest Het Residentie-Orkest zal op zijn concert van zaterdag 21 november in het Congresgebouw enkele bijzondere werken uitvoeren. Het concert opent met de Variaties voor orkest van Kees van Baaren, de pas overleden componist- Het programma vermeldt vervolgens het Concerto Armonico in G van Pergolesi „na zijn dood geschreven". Men heeft namelijk ontdekt dat dit Concerto, dat men algemeen toeschreef aan Pergolesi, is gecomponeerd toen deze componist al was overleden. Nadere onderzoekingen hebben aan het licht gebracht dat het van de hand moet zijn van Fortunato Chelleri. Misha Dichter is solist in Beethovens Pianoconcert nr. 1; het concert wordt besloten met de Pulcinellasuite van Stravinsky. Het concert staat onder leiding van Willem van Otterloo, die inmiddels is teruggekeerd uit de Verenigde Staten, waar hij met het Melbourne Symphony Orchestra een tournee van een maand heeft gemaakt. Tienduizendste student in Nijmegen (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Dezer dagen wordt aan de katholieke universiteit van Nijmegen de aanmelding verwacht van de tien duizendste student voor dit studiejaar- De inschrijving zal officieel geschieden door prof- dr- G- Brenninkmeijer in zijn functie van rector op vrijdagochtend Prinselijk paar bij jubileumconcert korps Rijkspolitie DEN HAAG (ANP) H-K-N- prinses Beatrix x Z.K.H. prins Claus hebben het voornemen aanwezig te zijn bij het jubileumconcert van de Rijkspolitie- kapel. dat wordt gegeven op donder dag 26 november in de Ridderzaal in Den Hag ter gelegenheid vn het 25- jarig bestaan van het Korps Rijkspolitie. Jazzconcert Pepijn Martin van Du ven, slagwerk, Maarten van Reg Altena bas en de Amerikaanse pia nist Burton Greene zullen op zondag middag 22 november concerteren ii Theater PePijn. Burton Greene, com ponist van elek. muziek, werkte zevei In het tv-programma „Studio Sport" van de NOS vanavond wordt o.m. aandacht besteed aan het komende schaatsseizoen. De loting voor Europacup I. en 2 is te zien in een gereayleerde reportage uit Parijs. In de studio zullen enkele Ne- Nationaal Ballet heeft «ucces op Champs-Elysées PARIJS (AFP) Het Nederlandse „Nationale Ballet" heeft dinsdagavond in het „Theatre des Champs-Elysées" een succesvolle uitvoering gegeven in het kader van het achtste Internationa le Dansfestlval van Parijs. Grote bijval kregen zowel het surrealistische „Ivesl- ana" van George Blanchine als de „Pas de deux romantique" op muziek van Rossini. Eregasten waren prinses Irene haar echtgenoot. De oud-Hagenaar, concertzanger en tevens vertolker van Resteren is weer in het land. Toen hü hier zestiei achter zich dicht trok om goud te gaan delven uit t concert- en operacoloratuur, had hij m hier te lande, zoals ook Zwolsman nir vocaal een grote keel op te zetten ei het lichte lied, John stien jaar geleden de voordeur lit het Duitse dwepen met de oosklcuriger theatertoestanden zijn kans schoon zag. Ons volk onderling kunstgenot, maar voor zijn brood ambitie heeft John behoefte aan een plausibele concertpraktijk. Na zijn Haagse Conservatorium verwachtte hü meer van het leven dan radiorecitals en knusse clubavondjes met culturele hoofdschotels. Voor tv weekje in Nederland Daarom trok hij als zovele anderen oostwaarts om Hëndel en Bach c.s. aan weerszijden van het ijzeren gor dijn door de branding van het applaus te loodsen. Zelfs de jeugd schudt daar de beatroes van zich af als de Freischütz of Wagner uit koper en snaren tevoorschijn treden. Na de Ko mische Oper in Oost-Berlijn, koos John de Deutsche Oper in West-Ber- lijn om tenslotte zijn thuis te vinden in het Operahuis te München, waar hij zich ook vestigde samen met zijn vrouw Louise, een Amerikaanse, die studeerde aan het Mozarteum te Salz burg. Zij gaf voor Jóhn haar carrière op, omdat John „één zingende gek" in huis genoeg vond zangershuwelijken opgetreden door voortdurende geschei denheid. Van München uit bevloog John alle grote steden in het hart van Europa tot in Warchau en Italië toe. Vooral achter het IJzeren Gordijn staat men verstild van aandoening de Pas sies te beluisteren, die kennelijk reso neren in een stuk religie, dat diep verstoken in die mensen aanwezig is. John van Kesteren heeft het in Duits land wel geschoten, maar Nederland kan hij niet vergeten. Van tijd tot tijd liet hij zijn gezicht hier weer zien op de buis, eind vorig jaar nog in De Parelvissers. Ze mogen hem gerust overgevoelig noemen, maar hij heeft proefondervin delijk vastgesteld, glazen ballen in de bomen sudderend uitzakten tot ellipsen. Voor hem hoort daar guur weertje bij als enige moge lijkheid om het binnen knus te krij gen. En weet je wat je volgens John ook alleen maar in ons land ziet: hoofd tegen wind en regen in fietsen, terwijl de stralen hen over het gezicht druipen. Daar zit volgens hem nog een stuk invloed van Piet Hein of Jan Pieterszoon Coen, want buitenlanders zijn wel gek om te gaan fietsen als het regent. Die nemen de bus. en Hollandse Kerstmis gaat, toen hij enige jaren terug in Argentinië bij 35 graden kerstleizen zong. terwijl de borst door de bew Sentimenteel dit drijfnatte Holland en hij schaamt zich er niet voor te bekennen, dat hij er een lied op heeft gemaakt met eigen tekst en eigen toonzetting en met daarin verwerkt de zeer Ameri kaanse ervaring van zijn zeer Duitse vrouw, die accentloos Nederlands spreekt, nl. dat er nergens ter wereld zulke kleffe, volle, wollige regenwol ken drijven als juist boven ons land, dat hij de titel gaf: Voor jou, mijn Nederland, en dat uitroepen behelst als: Ik hou van het land aan de zee, met je water, je wolken, je wei en je strand. Ik neem waar ik ook ga jouw pracht met mij mee. Ik heb aan jou mijn hart verpand. Al teisteren stor men van geweld onze wereld, mijn brandt vurig voor jou, mijn Ne- duidelijk maken, dat John i wat wij als te veel van 't goede aren: wolken en water, maar waar- i wij de oprechtheid zullen kunnen ether zal laten ruisen bij de jubileumviering van de NOS-orkesten in Doetinchem. Al zweert John bij de Hollandse re gen, hij is nog wel zo goed thuis in het gevoelsleven van zijn landgenoten, dat hij weet, dat diezelfde regen ons knap troosteloos kan maken. Als titel voor zijn dezer dagen uitgebrachte elpee (CNR-Leiden) koos hij daarom behendig de begintekst van het lied ..Mein Herz ist voller Sonnenschein". Hij heeft van de week één dag uitge trokken om zijn oude moeder in Oss te bezoeken, maar de volgende dag stond hij de verkochte platen alweer te signeren met een opgeruimd ge zicht met een hart vol zonneschijn, een en ander geheel los van de klima tologische omstandigheden van dat moment. Hij voelt zich het best bij een vrolijke levensinstelling. Zijn le vensregel luidt, dat vandaag de rest van je leven begint en dat .ie er dus nog van alles aan kunt doen. Hij, de zanger van het zware concertwerk, vulde zijn elpee dan ook met lichte liedjes, die in de veertiger jaren door Jan Kiepura en Josef Schmidt als schlagers onze samenleving werden binnengezongen, maar sindsdien heb ben moeten wijken voor allerlei ander verguld zangwerk. Volop op t.v. Evenals in Den Haag werd John van Kesteren ook veelvuldig gesignaleerd in Bussum, hetgeen mogelijk op zeer korte termijn al op het scherm zicht baar zal worden. In elk geval krijgt men hem met Kerstmis in volle glorie op de buis, wanneer de VARA met John in de titelrol van Paganini van Franz Léhar uitzendt. En kort nadien komt John in een show, die een co productie moet worden van de Beierse omroep en een Nederlandse zuil, wel licht ook de VARA. Dat zou voor John een pleister op de wonde zijn voor zijn show, die enige tijd terug de mist inging, omdat toen de Hilversumse muzikanten staakten. Een zware ope ra-aria van Cilea en een duet uit de Osardasfürstin wachten hem op 16 december, die op de tv komen bij de opening van een nieuwe VARA-studio Voor John is het weekje-Nederland geen rust op de plaats achter een caféruit om vandaar bespiegelende ge dachten te wijden aan de bewolkte Hollandse samenleving. Wel zit hij hier lieverdan in de Oosteuropese landen, waar zelfs het leven van ar tiesten ontstellend ingrijpend geregle menteerd wordt. Zangers wordt bevo len waar te zingen en tegen welke gage. John moet er niet aan denken zijn de afspraak naar de andere 's morgens niet weet, waar zijn vrouw s middags winkelt en in welk hotel zij de nacht zullen doorbrengen. Het interesseert hem allemaal niks. Als het maar kletterend regent uit kleffe wolken; aan zulk een land heeft hij zijn hart verpand. Een steeds groter aantal jongeren ln de gelederen van het amateurtoneel voelt zich meer aangetrokken tot ex perimentele vormen van vrije expres sie dan tot de klassieke opvoeringen, waarbij de regisseur helemaal -volgens het boekje een opvoering voor het voetlicht brengt. Dat blijkt uit de uitzending over het amateurtoneel, die de NOS-televisie vanavond brengt in het programma „Vrij-uit". Nederland heeft meer dan 1600 amateurtoneel verenigingen, met in totaal 17.500 le den. waarvan een klein percentage zelfs de prestaties van het beroepsto neel benadert. NOS Ned. I 19.00 uur. „In de hemel is geen bier" (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In menig cafeetje in onze zuidelijke provincies hangt aan de wand de spreuk: „In de hemel Is geen bier, daarom drinken we het Deze tekst en een gelijkluidend Duits liedje, brachten Tom Manders op de gedachten voor een nieuwe carna- valsschlager, welke onlangs op de plaat werd gezet. Vorige week intro duceerde Manders zijn lied in zijn t.v.-show voor de VARA. Gisteren werd hij door de samen stellers van het KRO-pauzeprogram- ma „van twaalf tot twee" uitgenodigd om het voor de microfoon te zingen. Kennelijk is dit „frivole" liedje bij tientallen luisteraars verkeerd geval len. Boos grepen zij de telefoon om de KRO van hun misnoegen te doen blij ken. Velen vonden de inhoud van dit lied onbetamelijk en namen de KRO kwalijk, dat het werd uitgezonden. Van de ruim 50 telefonisch proteste rende luisteraars waren sommigen zo verontwaardigd, dat ze meedeelden schriftelijk hun lidmaatschap te zullen opzeggen. NEDERLAND 1 20.30 uur KRO Socutera NOS 20.35 uur MIK •18.45 uur Billy de bluffer, film •20.00 uur: De Woefs en de 22.10 uur Journaal Lamaars Studio Sport •20.20 uur •18.55 uur 22.35 uur The Outsider Journaal Jubileumconce 19.04 uur •23.05 uur Zelf doen Den Haag vandaag Journaal 21.50 uur •19.09 uur Vrij-uit NEDERLAND n Verslag op w 22.30 uur 19.30 uur NOS Bond zonder Kénmerk 18.45 uur •22.40 uur •20.00 uur De Woefs en de Journaal Journaal Lamaars 20.20 uur 18.55 uur Pol. partij CHU Journaal On Fa: In Drente wordt het voormalig door gangskamp Westerbork met de grond gelijk gemaakt. In de oorlog passeer den hier meer dan 100.000 joodse landgenoten op weg naar vernieti gingskampen in Polen. Na de oorlog zaten er NSB'ers en verbleven er gerepatrieerden en Ambonnezen. Wat overblijft is het monument dat konin gin Juliana op 4 mei van dit jaar heeft onthuld. Over dit kamp en de afbraak heeft „Van Gewest tot Ge- west"-redacteur Egbert van der Veen een reportage gemaakt, die de NOS vanavond uitzendt. NOS Ned. II 19.04 uur. ADVERTENTIE Studio. Stuur daarom nu ei met uw naam en adres aan nummer te Amsterdam. Meer dan twee miljoen lezers vinden Studio het meest overzichtelijke en plezierigste radio/tv- magazine in Nederland. Boordevol uitgebreide toelich tingen en boeiende reportages. Studio biedt meermeer informatie over wat zich voor achter de camera's en microfoons afspeelt. Ook kunt niet zonder kaart zonder postzegel antwoord- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Behalve de V.V.D. heeft nu ook D '66 gepleit voor het voortbestaan van Radio Veronica. „Ve ronica moet blijven, maar maak haar wettelijk", zei gisteren drs. Visser van D '66 in de Tweede Kamer bij de be handeling van de begroting van minis ter Klompé (C.R.M.). De P.v.d.A. erkende bij monde van drs. Voogd, dat Radio Veronica in een be hoefte voorziet. Maar de socialisten vinden het niet eerlijk, dat een illegale zendamateur in bijvoorbeeld Gronin gen gepakt wordt, terwijl de piraat Veronica rustig zijn gang kan gaan. De P.v.d.A. ziet een mogelijkheid in Hil versum III om Veronica te vervangen. In Zelf Doen wordt aandacht besteed aan wat wij aanmoeten met onze vaste planten in de tuin, nu de winter weer voor de deur staat. Struiken als herfstaster, helianthum, floxen en lupi nen krijgen speciale aandacht. Ook op de Nederlandse wegen zijn ze incidenteel te zien: auto's uitgerust met een mist-aehterlamp. In Duitsland is die lamp officieel toegestaan, ter wijl de overheid er inmiddels speciale voorschriften voor heeft uitgevaardigd. In Nederland rijdt men met die lamp letterlijk en figuurlijk nog in de mist. Uitdrukkelijk verboden is hij in ieder geval niet. In „Zelf Doen" wordt gede monstreerd hoe zo'u mist-achterlamp moet worden gemonteerd. KRO Ned. II 21.10 uur. Brandpunt is onderweg naar Pakistan en dus zullen we eerlang wel een beeldverslag krijgen van de enorme ramp die dit land heeft getroffen. Maar voorshands kunnen we stellen dat de omroepen dit nieuws lelijk hebben laten schieten. Te meer betreurens waardig omdat snelle berichtgeving had kunnen lelden tot de snelle hulp die geboden lijkt. Schuldigen gisteren waren KRO «n AVRO. De KRO liet een vrij irrelevante Brandpunt Special over toneelexperi menten doorgaan op een ogenblik dat de actualiteit gebood met achtergron den van echt nieuws te komen; wat toneelgroep Studio beroert is immers ongeveer wat The Living Theatre al een paar jaar geleden vertoonde. Ook AVRO's Televixier Magazine I in gebreke, leek in het eerste deel v rassend sterk op de vorige week boden Hadiraassakarikatuur, al wai de filmrollen van de Televizii verdwenen. Toch bood AVRO's magazine het meest positieve beeld van de avond. In de discussie namelijk tussen „groene" en „rode" middelbare scholieren. Een frisse discussie, omdat de argumenten wederzijds redelijk werden voorge dragen en ook omdat de dis rood of groen geen poging deden elkaar te overschreeuwen. Als de jon gelui in die houding volharden zal er in de nabije toekomst veel minder hel dynamische radio/tv-magazine san de KRO biedt meer-veel meer! Doelen" te Gorinchem onder regie van Nico Hiltrop werd opgenomen. Behalve de vaste medewerkers, Gait Jan Kruutmoes. Drika en Boer Voort huizen, werken als gasten aan dit programma mee. The Jacksons, Karen Young, Deirdre O'Callaghan en Sjakie Schram. De Boertjes van Buuten, on der leiding van Jo Budie treden bij dit programma zowel begeleidend, als solistisch op. KRO Ned. II 19.04 uur. Oók bü de AVRO zagen we een stuk van Muziek is troef. We vielen binnen in de kegelkwis tussen Ria Valk en Aridré van Duin, nogal huis-tuin-en- keukenwerk. Maar we hoorden Ann Burton, iets dat we altijd doodgewoon heel fijn vinden, we hoorden het erg goede orkest van Rogier van Otterloo en we maakten kennis met het onge meen boeiende ensemble van Gheorge Zamfir. Dit laatste vonden we van teel karakter. Gheorge bespeelt de pans fluit en hij doet dat bewonderenswaar dig. Niet alleen met heel vreemde vogelgeluidjes, maar ook met sende glissandi. Zo virtuoos, dat het te wensen zou zijn dat serieuze compo nisten zich voor dit instrument gingen interesseren. Er is namelijk cutant met meesterschap voorhanden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2