Profbokser wegens onkunde uit ring HEK IS VEILIGHEIDSSCHERM VALENCIENNES DEED BOD OP SCHRIIVERS Nog nooit vertoond: Twee bokstitels op eerste avond Moeten we dan een tankgracht graven?" Dochter van Cruyffheet Chantal Lippens: „Dat kan Feijenoord niet betalen' DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 PAGINA (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Zwaarge wicht, en debutant, Bert Nikke len Kuijper en middengewicht Jan van Ispelen moesten de beker tot de laatste druppel ledigen. In het profprogramma dat promotor Hartman gister avond in de Rivierahal organi seerde, had hij vijf partijen geplaatst, maar drie ervan haalden het einde niet. Met als uiterst merkwaardige uitschie ter het laatste duel. Zeer waar schijnlijk is het de eerste prof partij ter wereld, die door de scheidsrechter werd gestaakt wegens onkunde van 'n bokser, in dit geval de weltergewicht Ety Defares, die inderdaad van boksen geen kaas heeft gegeten. Maar dat geldt, in mindere mate, ook voor de uit Syrië overgewaaide Yalar Zudhi die eensklaps bij de Amsterdamse boksschoolhouder Piet ter Meulen voor de deur stond. Zu dhi probeerde althans zijn geringe capaciteiten zo goed mogelijk te ver kopen en werd tot winnaar uitge roepen na een „partij" die het pu bliek van de ene lachsalvo in de andere stortte. Een opgewekt einde van een boksavond die toch niet in alle opzichten kon voldoen. Halfzwaargewicht Bas van Duiven- bode moet langzaam maar wel heel zeker in de hoogste klasse, het zwaargewicht, tot een „groot ge vecht" worden gebracht. Daartoe zijn uitslagen nodig die aanspreken. Uit Frankrijk was daarom de ex- titelhouder Cosimo Bruno gehaald, die meer de indruk wekte van een midden- dan van een halfzwaarge wicht. En daar Van Duivenbode juist qua postuur meer lijkt op een zwaargewicht werd het een ongelij ke strijd waarin de Amsterdammer zijn langere reach wel uitbuitte maar niet de beslissing kon forceren. In de derde ronde had het einde van de Fransman al moeten komen toen de uiterst geconcentreerd boksende Van Duivenbode veel scoorde. Het einde kwam echter pas in de zesde ronde (van de tien) toen het linker oog van Bruno door een schampen de rechtse van de Nederlander zoda nig geblesseerd raakte dat ringarts Voet het niet verantwoord achtte de strijd voort te zetten, waardoor Van Duivenbode, die een straat op pun ten voor stond, Kusjes Een snelle zege was evenmin wegge legd voor debutant Bert Nikkelen Kuijper die de volle zes ronden no dig had voor zijn puntenoverwinning op de Franse kleurling José Guillois die onlangs door Rudi Lubbers in de derde ronde van het canvas werd geveegd. Nikkelen Kuijper bokste, in tegenstelling met zijn amateurtijd, rustig maar miste het vermogen de Fransman naar een voortijdige ne derlaag te voeren. En die zat er dik in want in het prille begin had Guillois al „geen benen meer" na enige treffers van de Rotterdammer die evenwel volhardde in het eenzij dige stoten naar het hoofd en zelden de combinatie lichaam-hoofd ge bruikte. Beide boksers zwoegden naar het einde toe van een keiharde partij met „Nikkel", zoals met grote witte letters op zijn blauwe boks jas was vermeld, bijna toch nog als door k.o. toen Guillois in de laatste ronde op een rechtse op het lichaam acht tellen moest nemen. Hij haalde de gong en was daarover kennelijk zo verheugd dat scheids rechter Krom en de hele hoek van Kuijper op zijn Frans omhelsde, in clusief kusjes op beide wangen. De heer Krom haalde zijn zakdoek over zijn gelaat. Guillois gaf niet af... Onthouden De andere debutant, de Utrechtse weltergewicht Ben Zwezerijnen, is met zijn negenentwintig jaar al met een aan het slot van zijn drie ron den durende profcarrière. Hij heeft een sterke rechtse maar gebruikte hem niet tegen de Belg die zich met de schuilnaam „Fredo" had getooid. In de derde ronde ging Zwezerijnen neer op een rechtse. Hij stond bij de achtste tel waggelend op zijn benen, waarvan het linker bijna onder hem wegsloeg. Hij was volledig k.o. scheidsrechter Van der Zee telde hem echter niet uit maar interveni eerde na nog enige stoten van de Belg, die dus wel winnaar werd maar wie een zege door k.o. werd onthouden. Zwezerijnen was een pu re amateur, die lief stootte en ge weldig schrok toen „Fredo" eenvou dig om en door zijn slappe dekking scoorde. Zijn debuut had geen tien minuten geduurd. Frisdranken Lief stoten deed ook middengewicht Jan van Ispelen die al eens zes ronden tegen de Italiaan Jacky Scaglioni had gestaan en het toen de laatste twee ronden erg moeilijk had gehad. Dit was Van Ispelens eerste gevecht over acht ronden. Technisch bokst de Haarlemmer prachtig maar men zou wensen dat hij een keer al zijn kracht in een stoot zou leggen in plaats van twintig maal te „aai en". „Ik ben overtraind, ik heb een griepaanval gehad en ik drink te veel frisdranken", zei hij na afloop. Van Ispelen wil terug naar het zwaarweltergewicht om tegen Rie- dewald voor de titel te boksen. Hij kan ook uitkomen om fret kampioen schap middengewicht tegen de win naar van de kwalificatiewedstrijd Aloserij-Arrindell, maar dat gewicht is net iets te veel voor me; er wordt te zwaar in gestoten". Dat deed ook Scaglioni, op wie de te vast zittende Van Ispelen steeds wachtte want hij wist dat de explosie moest komen Dat gebeurde in de zesde ronde en Van Ispelen liet zich achteruit zet ten. „Ik kreeg in die ronde een onverklaarbare inzinking", zei hij later. Van Ispelen had het dan ook moeilijk maar ontkende dat hij ook maar even aangeslagen was geweest. In een half gevulde kolkende zaal, die een sensatie verwachtte nadat de Haarlemmer in acht profpartijen on geslagen was gebleven, moest hij alles geven om het einde te halen. Scaglioni schudde niet begrijpend zijn hoofd toen Van Ispelen tot win naar op punten werd uitgeroepen. Hij had ongelijk want een partij wordt niet gewonnen door de laatste ronden te veroveren. „Als ik ge traind heb. drink ik enorm veel fris drank. Wat ik eraf train, drink ik er even snel weer bij. Dat is fout, die wisseling in gewicht". Dus Van Ispe len weet waarom hij niet in top vorm was. Het lag niet alleen aan overtraind zijn. Komisch duet En dan tot slot een komisch duet voor twee heren: Ety Defares en Yalar Zuhdi. Een mimespel waarbij het verboden leek elkaar te raken. Toen dat in de tweede ronde ge beurde, ging Defares onmiddellijk acht tellen op de knieëen. Hij kreeg ook nog een waarschuwing voor te laag inkomen met het hoofd en ter wijl het publiek gillend van het lachen de twee „boksende zonderlin gen" aanspoorde het hoge komische peil te handhaven, stuurde scheids rechter Van Pelt in de vierde ronde Defares naar zijn hoek. Een prof bokser en wat voor een was wegens onkunde uitgeschakeld. Van Pelt had groot gelijk maar gastar beider Zuhdi kan er ook niet veel (Van onze sportredactie) DEN HAAG In gebouw „Amicitia" is gisteravond een begin gemaakt met de strijd om de provinciale bokstitels. De eerste avond was gereserveerd voor de nieuwelingen, van wie voor velen boksen in een rumoerige zaal vol publiek volkomen nieuw was. Dit ontlokte later aan een van deze debutanten de kreet: Ik wist niet dat je daarvoor zoveel lucht nodig had." HARM OTTENBROS geen handtekeningen maar kandelaars. Harm Ottenbros maakt kandelaars (Van c sportredactie) HOOGERHEIDE. Vorig jaar om deze tijd was Harm Ottenbros wereldkampioen wielrennen op de weg. Twaalf maanden later maakt de beroepswielrenner uit Hoogerheide in het schuurtje achter zijn huis kandelaars, die hij aan particulieren en winkeliers tracht te verkopen. „Het is mijn hobby en ik heb toch niets anders te doen". Ottenbros heeft voor het winterseizoen niet één contract aangeboden gekregen. Evenmin werd voor hem een plaats ingeruimd in een merkenploeg. Otten bros: „Er verdwenen vijf ploegen in Europa, waarvan alleen al in Nederland twee. Ik kan alleen maar hopen dat er een sponsor komt die me voor volgend jaar nog een contract aanbiedt. Maar hoop biedt zo weinig houvast". Lillian Board so LONDEN De vader van Lilian Board, de Engelse atlete die wegens maagkanker is opgenomen in de privé- kliniek van dr. Jose Issels in Beieren, heeft zijn dochter bezocht. „Ze ziet er honderd procent beter uit, haar gezicht is ronder geworden en ze is heel vro lijk", zei hij bij terugkeer in Londen. Vorige week zijn alle tanden en kiezen van de atlete getrokken en werden haar amandelen verwijderd, aldus haar HEERENVEEN Op de kunstijsbaan „Thialf" in Heerenveen zal volgend jaar ®en groep van zes jeugdige Engelse schaatsers dertien weken gaan trainen. Ook Frankrijk is van plan Heerenveen als trainingsbaan te kiezen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De KNVB dacht aan het begin van het seizoen van alle wanordelijkheden op de Nederlandse voetbalvelden af te zijn door de clubs in de eredivisie op te dragen hekwerken te laten plaatsen om de velden. Wildwesttonelen in vorige seizoenen zouden dan definitief tot de onmogelijkheden behoren. Nauwelijks drie maanden na deze beslissing blijkt bij Sparta Fcijenoord en ook al eerder bij PSV—Feijenoord en Wat men zich nu afvraagt: zijn de hekken wel solide genoeg voor baldadi ge voetbalsupporters? Onmiddellijk fronst dan KNV B-secretaris Huybregts zijn wenkbrauwen. „Ja, peinst hij hand- op, „wat kan ik daarop zeggen. Het zijn overwegend groepen Feiienoord- supporters, die de afgelopen weken aar het werk zijn geweest. Dat -is ons a gebleken. Zij knippen een gat in hei gaas en- gaan daarna gezamenlijk wrik ken, zoals ze dat noemen. Op comman do's duwt die hele mensenmassa dan tegen het hekwerk en daar is niet veel tegen bestand. Moet je soms tankgrach ten gaan graven, zoals in Zuid-Amerika gebeurt? En daarachter dan weer werken met betonstortingen opstellen? Dat gaat wel wat ver, dacht ik. Mis schien is in het vervolg een mogelijke oplossing om voor de jongenstribunes ondanks de afrastering, ook nog politie honden te laten patrouilleren. Dat schrikt altijd nogal af". Preventief Maar het gaat zo natuurlijk wel de verkeerde kant op. Toen de KNVB dit seizoen besloot om emotionele daden van impulsieve jongelui te verhinderen door hekken op de velden te laten plaatsen, werden in ons land ongeveer twaalf constructies van hetelfde type aangebracht. Directeur Ruygrok va hekwerkenfirma Heros uit Oirschot be nadrukt, dat in het overleg met de KNVB voorop heeft gestaan dat de hekken een duidelijk preventieve w de moeten hebben. Zij moesten ee te heethoofdige persoonlijkheid van den afhouden, waarvan hij later spijt zou krijgen. Bovendien kwam er des tijds bij, dat ze betaalbaar moesten zijn voor de verenigingen, anders zou den clubbestuurders misschien opstaan en moord en brand gillen van veront waardiging. Een compromis werd ge vonden. Voor een berag van tien- tot twaalfduizend gulden kwamen de beta lende verenigingen in het bezit van een „veiligheidsscherm van ijzer". Meer dan ton Natuurlijk kan de firma Heros hek werken leveren, die een bescherming vormen voor al te ondoordachte daden van te heethoofdige toeschouwers. „Kijk maar eens naar het San Sirostadion", zegt de heer Ruygrok, „Graaf een tank gracht van enige meters breed en plaats er een haast onneembaar hek werk achter, dan is de veiligheid bijna een zekerheid geworden. Maar denk erom, zo'n afrastering kost meer dan Zou de voetbalsport in ons land met die oplossing een dienst worden bewe zen? De twijfel zal daarover wel altijd blijven bestaan. „Ik weet", vervolgt de heer Ruygrok, „dat onze firma eerst een grondige studie zou willen TelstarFeijenoord de omrastering van het terrein geen noemenswaardig beletsel meer te vormen voor de aggressieve jonge voetbalsupporters. Betonscharen, in tassen verborgen, knippen haast even gemakkelijk de ijzeren constructies door als een huis-, tuin- en keuken exemplaar een stuk stof. Een duwtje van een massa volk zorgt dan voor de rest. Een blik op „het Kasteel" in Rotterdam, zondag na afloop van SpartaFeijenoord, vormde het tastbare bewijs van de onbegrijpelijke vernielzucht. Suppoosten doen wat ze kunnen. Maar niets t« bestand tegen de drang vtm het emotionele publiek. Ondanks de onervarenheid, die vaak resulteert in onbeheerst boksen, heeft het enthousiasme van de overigens niet altijd jeugdige nieuwelingen toch de nodige interessante partijen opgeleverd. Deze eerste serie wedstrijden heeft al meteen twee kampioenen bekendgemaakt. In de lichtwelter- en de welterklasse was de inschrijving zo gering ,dat direct aan de finale kon worden begonnen. De Ruiter van school Nicolaas uit Rijswijk versloeg de Dordtenaar Stolk op punten en ver overde hiermee de titel en Lavin (school Dorschot )behaalde een puntenzege op Muchahal van Hoogenband. De beste bokser, die in de ring ver scheen, Frederiks, stond niet in het beste gevecht. Zijn tegenstander Huf van Hoogenband, toonde over allerlei kwali teiten te beschikken maar van boksen bleek hij weinig verstand te hebben. Hij stal weliswaar de show bij het publiek door zijn clowneske optreden maar zijn helper kon het in de tweede ronde niet meer aanzien en wierp de handdoek, ten teken van opgave, in de ring. In de finale ontmoet Frederiks Straatman die op een nogal onbehouwen manier Eddens in de eerste ronde tot opgave dwong. AMSTERDAM. Johan Cruyff is gisteravond vader geworden van een dochter, die als „Chantal" door het leven zal gaan. De baby, die zes pond woog, kwam langs operatieve weg ter wereld. Moeder Danny en dochter, die in de Boerhaavekliniek in Amsterdam ver blijven, maken het goed. Zoals bekend heeft Johan Cruyff vo rige week bedankt voor het Nederlands elftal, dat in het toernooi om het Euro pees kampioenschap moest aantreden, in verband met de op handen zijnde blijde gebeurtenis. (Yan onze sportredactie) ESSEN. Willy Lippens, Duitslands topscorer van Nederlandse afkomst en uitkomend voor Rot Weiss Essen, wil in Duitsland blijven spelen. Feijenoord heeft belangstelling voor de succesvolle schutter, die waarschijnlijk zal worden opgesteld in het Nederlands elftal dat op 2 december in Amsterdam een vriend schappelijke wedstrijd tegen Roemenië speelt. Lippens voert echter onderhan delingen met Hertha BSC uit Berlijn, waarover hij verklaart: „Wat ik bij Hertha kan verdienen, kan geen Neder landse club me betalen, ook Feijenoord ;olk (Dordt). Zwaarweltergewicht, halv berg (Rotterdam) wint door van Montagne (DTS, Lei Middengewicht: (Dordt). Koernap (Straatrr (Dordt), Sltal (Hoogenbs Mildenberger bokst niet meer ROTTERDAM. De ex-Euro- pese kampioen in het zwaarge wicht, de Duitser Karl Mildenber ger, die na zijn nederlaag tegen Cassius Clay, na enige jaren zijn cójne back wilde maken in een programma dat op 27 november in Frankfurt zou worden verwerkt, heeft besloten nooit meer de ring te betreden. In datzelfde programma, waarmee promotor Henk Rühling bemoeienis heeft, zouden Weiland en Schulz om de Duitse zwaargewichttitel boksen. Ook dat gaat niet door waardoor het tevens twijfelachtig is geworden of de nieuwe Rotterdamse prof, Bert Nikkelen Kuijper, in een Duits programma hij zou even eens in Frankfurt boksen zijn debuut kan maken. Het hekwerk bezwijkt. Aasgierig klimmen opgewonden voetbalsuppor ters over de ijzeren omrastering. Wat moet men daartegen doen om de orde te handhaven maken als die „berenkuilen" er moeten komen. Als de gaasomspanning zo dik •dt dat de wedstrijd moeilijk te vol gen is doordat de toeschouwers met hun hoofd steeds heen en weer moeten knikken, dan vraag ik me persoonlijk af of het voor ons wel zo verstandig is het naambordje Heros nog te laten hangen, want zoiets is echt meer een antireclame dan reclame". Onderzoek De deskundigen van de firma hebben gisterochtend op „Het Kasteel" een grondig onderzoek ingesteld naar de oorzaken. Zij kwamen tot de conclusie dat deze constructie niet bestand is tegen een „aanval" van een mensen- a. Daarvoor is het hekwerk ook niet gemaakt en daarom constateert de heer Ruygrok: „Als ik nog meer van die hekken moet maken, zullen we niet veranderen. Zij zijn zeer nuttig preventief gebruik". Charlton en Banks uit Engelse selectie LONDEN Bobby Charlton (32) en doelman Gordon Banks (32) zijn door manager Sir Alf Ramsey niet meer opgenomen in de selectie voor het En gelse voetbalelftal, dat op 25 november in het Wembleystadion uitkomt tegen Oost-Duitsland. Sir Alf Ramsey is reeds nu bezig met het vormen van een kerngroep van 22 spelers voor de wereldkampioenschappan van 1974. Daarom houdt hij 't oog gericht op jongere spelers. Alex Stepney en Peter Bonnetti, de twee andere doelverdedigers die in Mexico van de partij waren, zullen er tegen Oost-Duitsland eveneens niet bij zijn. De meeste kans om opgesteld te worden maakt Peter Shilton, de jonge doelman van Leicester City. Ook verde diger Paul Reaney, die niet naar Mexico kon wegens een gebroken been, en Brian Kidd zullen waarschijnlijk op 25 november eveneens de Engelse kleuren mogen verdedigen. (Van sportredactie) BREDA De kans is groot dat Daan Schrijvers, de 29-jarige centrale verdediger van PSV, voor wie geen plaats meer is in het miljoenenelftal, zal gaan spelen voor de Noordfranse club Valenciennes. Schrijvers, die grote successen boekte met DWS, PSV en in het Nederlands elftal, maar na een armbreuk in de vergetelheid raakte, bouwt zelfbewust aan zijn come back. Schrijvers: „Zaterdag heb ik in een vriendschappelijke wedstrijd in Brussel meegespeeld in het team van Valenciennes tegen het Belgische Union St. Gillis. Het werd 11 en ik draaide behoorlijk. Valenciennes wil me graag hebben. Het contract dat Valenciennes me heeft aangeboden, is formidabel. Ik hoor één deze dagen of de Franse club op mijn voorstellen in zal gaan. Maar daar ben ik niet bang voor." Toch zal Schrijvers, als hij positief be richt uit Frankrijk heeft ontvangen, niet zonder meer „ja" zeggen op het aanbod van de Fransen. Schrijvers wil eerst nog i een gesprek met de club waarvoor hij het liefst zou willen spelen: NAC, waar hij zijn voetballoopbaan begon. Schrijvers „NAC 9taat bij mij op de eerste plaats Ik heb al een principieel akkoord bereikt. De moeilijkheid is echtei dat er, nu Valenciennes met zo'n gran dioos aanbod is gekomen, opnieuw met NAC over financiële kwesties moet wor den gesproken. Het is logisch dat NAC er een en ander tegenover zal moeten stellen. Ik wil, omdat ik graag bij NAC speel, genoegen nemen met een minder goed contract, maar ik zou een dief zijn van mijzelf als ik te veel zou laten val len". NAC-secretaris Speekenbrink over een eventuele terugkeer van Daan Schrijvers „Ik heb geen cohtact meer gehad met Schrijvers na dat eerste gesprek. Hij is welkom om te komen praten over nieuwe voorwaarden, die hij wil stellen. Maar er zijn voor ons grenzen. Zijn eisen zul len niet te gek moeten zijn. Schrijvers is een centrale verdediger en NAC heeft daaraan niet zozeer behoefte. Onze ach terhoede is goed. Waar het bij NAC voor- al aan mankeert, is een aanvaller, een af werk er". Daan Schrijvers (miden) wil het liefst terug naar N.A.C., maar dat heeft niet zozeer behoefte aan een centrale verdediger. Tien koersen in Hilversum (Van o paardesportmedewerker) DEN HAAG In de Avondkoersen die morgenavond in Hilversum worden gereden is de finale van de Grote Prijs van de Gooi en Eemlander in Hilver sum het belangrijkst. Daarvoor is al vanaf half tien 's ochtends in de Expohal een keuring van hengsten en een show van de eenjarige renpaar- De finalisten voor de Grote Koers komen voort uit de series van dinsdag- Het programma is met tien koersen weer groot en die nummers zijn alle goed bezet. Om zes uur is de eerste start. Onze prognoses luiden Sportparkprijs (1500 m.) Jensen - Jaguar - Jackie Moore. Pandaprijs (2020 m.. met trio) Iliza - History Jewel - Ilbert K. Suske en Wiskeprijs (1600 m, auto start, eerste afd.) Happy First - Fabiola Spencer - Edward A. Outsider Duveltje van Akerendam. Grote Prijs van de Gooi en Eemlan der (finale over 2400 meter). Evariteitenprijs (2920 m., met trio) Fluitlijster S - Comet Volann - Dora Williams. Outsider Ernie Rita. Zij en Haarprijs (2000 m., autostart, eerste afd.) Helia D - Excellentie S - Festa van Hiddum. Brammetje Fokprijs (2020 m.. met trio) Hanneke Thabor - Edoublaise - Gracia Trickson. Suske en Wiskeprijs (tweede afde ling) Egyptian Princess - Frisco H - Eric Kinley. Ferdinandprijs (2020 m., voor ama teurs, met trio) Irma van Double - In Song - Hispano. Outsider Ilona. Zij en Haarprijs (tweede afdeling) Fandango - History Way - Hortence. Fischer leidt PALMA De Amerikaanse schaak grootmeester Bobby Fischer heeft in Palma de Mallorca na zes ronden de lei ding genomen in het interzonaal schaak toernooi, waarvan de winnaar wereld kampioen Boris Spassky mag uitdagen. Fischer won van zijn landgenoot Reshevs- ky, die na 26 zetten zijn koning om legde. Fischer leidt met 4*6 punt voor Gligoric (J.-Sl.), Ujtumen (Mong.), Panno (Arg.) en Gelier (Rusl.), alle 4 punten. SAO PAULO De Braziliaanse voetballer Gilmar, in 1958 en 1962 doel- verdediger van het elftal dat wereld kampioen werd, is gisteren ernstig ge wond bij een verkeersongeluk. Hij reed met zijn auto tegen een karretje aan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7