QeMóaSowta/ni Cholera bedreigt door vloed getroffen gebied NIEUWE RAMP OOST-PAKISTAN Arka bezorgd over laagste pensioenen LOONGRENS ZIEKENFONDS OPTREKKEN TOT F 17.050.- NEDERLAND SCHENKT 3 MILJOEN Op kosten van anderen 7; stil Opkomst bij herhalings oefening succes Zeemonster aangespoeld Huis-aan-huis melk alleen op abonnement? Politiebonden niet eens met Ongeluk in Duitsland: Militair uit Alphen gedood Chauffeur door vuilnisauto overreden Hotel Schiller door Carausa opgekocht morgen bruine bonensoep met spek en worst DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62« jaargang, no. 18.209 DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland 1:19.04 uur De i 19.30 uur Toppop; 20.20 Place; 21.11 uur Muziek ii ur Peyton troef. Nederland II: 19.30 uur Tommy Cooper; 20.20 uur Mod Squad; 21.10 uur Brandpunt Special; 21.35 uur De klop op de deur; 22.23 uur Milieu verontreiniging. MEER WIND De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: Zwaar bewolkt met regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind, aanvankelijk uit zuid tot zuid oost, later ruimend naar westelijke richtingen- Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere- DACCA (AP-Reuter) De delen van Oost-Pakistan, die getroffen j zijn door wervelstorm en vloedgolven, worden nu bedreigd door de cholera. Op het eiland Hatija zouden al veel mensen slachtoffer van de ziekte zijn geworden. Dit bericht heeft alle helpers ge schokt, die zich er bezig houden met het begraven van de tien- j duizenden doden en de aanvoer van levensmiddelen, medicijnen, dekens, tenten en andere hulpgoederen voor de meer dan een j miljoen daklozen. Hatija, is mogelijk het zwaarst getroffen van de j duizenden dichtbevolkte eilanden in de delta van de Ganges Brahmapoetra. Pakistaanse functionarissen spreken nu voor het j eerst van een dodencijfer dat in de buurt van de 300.000 moet j Sggen. Wegens de cholera op het eiland Hatija ging het medische hulpschip dat het eiland bereikte, daar niet voor anker, j maar voer door naar Sandvip- Bijna een 1 miljoen doses anti-èholera vaccin /.ijn naar het gebeid gezonden, plus 600 000 ton zuiver drinkwater. Pakistan heeft j - aan Amerika lom helikopters gewaagd, het enige vervoermiddel dat de vele af gesloten gebieden kan bereiken. Nog steeds is geen inzicht in het aantal slachtoffers van de ramp- Op de zwaarst getroffen eilanden woonden 1,3 miljoen van de in totaal 2,6 miljoen mensen in het hele rampgebied. Na verkenning van uit. de lucht is in ieder geval duidelijk geworden dat storm en zee bijzonder hebben huisgehouden op de zuidelijke,, helft van het eiland Bola, het grootste van de delta. Daai' woonden vóór de ramp ongeveer een miljoen mensen. In de Verenigde Naties hebben secre taris-generaal Oe Thant en de voorzitter van de Algemene Vergadering, de Nöor Hambro, in een gezamenlijke boodschap opgeroepen tot ,.alle mogelijke hulp" aan de slachtoffers van de ramp, één van de ergste in de geschiedenis dei' mensheid, en vermoedelijk de zwaarste van deze eeuw. De Nederlandse regering heeft een bedrag van drie miljoen gulden ter be schikking gesteld, waarvan een miljoen voor de directe aankoop en het transport van zuivelproduktenBij de Internatio nale Rode Kruisliga is reeds een bedrag van 1,7 miljoen gulden aan hulp toe- VOORBURG De Lftrechtse politie heeft gistermiddag een 26-jari- ge verkoper zonder vaste woon- of verblijfplaats aan de Voorburgse politie overgedragen, omdat de man 92 maal bad gegeten in een Alberts Corner, 53 het tiging de juni was hij begonnen met zijn gratis smulpar tijen. Tevens had hij nog vijf rekeningen lopen bij hotels in Den Haag, Am sterdam en Utrecht. De verkoper was betrapt in Utrecht, toen hij met een vals postidentiteitsbewijs probeerde geld van de re kening van zijn broer op te nemen. Ook had hij geld gehaald van zijn ei gen rekening, waarop geen De man is ingesloten op Verdenking van flesse- tiekkerij. sZ2- .&2id.t 'Vv-A.. •- CRAILO (A.N.P.) Vanochtend om tien uur moesten van de 604 opgeroepe- nen voor de tweede opkomstoefening van de koninklijke landmacht nog 124 man arriveren, waaruit geconcludeerd kan worden dat reeds meer dan tachtig procent aan de oproep gevolg heeft ge geven. „Een groot succes", aldus het commentaar van de legerleiding. De opkomstoefemiirag donderslag I, die gistermiddag om vier uur is begonnen, vertoonde na veertien uur het volgende beeld: een opkomst van 72 procent. In oktober jl., toen de eerste oefening werd gehouden, was ma veertien uur pas 60 procent van de opgeroepenen aanwezig. Van gisteravond af en ook de af gelopen nacht werden de binnengekomen mannen (militairen van 462 ponitomniers- bartalijon, die tweeëneenhalf jaar niet meer onder de wapenen waren geweest) van de legerplaats Oraüo naar het mobilisatiecomplex in Maartensdijk (Utrecht) getransporteerd. SCITCATE (AP) Het overschot van een vreemd en tot dusver niet geïdenti ficeerd zeedier met vinnen, een lang lichaam en een wat hondeachtige kop is bij Scitcate in de Amerikaanse staat Massachusetts aangespoeld. Het kadaver js ongeveer tien meter lang en heeft een omvang van zeker drie meter. Het heeft een kop van anderhalve meter, maar de benedenkaak ontbreekt, zodat het er uit ziet als een praehistorisch dier of een zeeslang. Conj unctuurmaatregelen Dit weekeinde regeringsberaad over SER-advies DEN HAAG (ANP De regei'ing ver trouwt er op, dat zij aanstaande vrijdag het SER-advies over het pakket van conjunctuurafremmende maatregelen zal ontvangen. Zaterdag en zondag zal de regering dan haar standpunt bepalen. Het is de bedoeling, dat de Kamer op maandag 23 november per brief wordt ingelicht- Discussie over n ieu we grondslag (Van t parlementaire redactie) BREDA De Katholieke Ambtenaren- vereniging (ARKA) maakt zich bezorgd de laagste pensioenen. Bjj de ope ning van het tweedaagse ARKA-congres het Turfschip te Breda zei voorzitter J. J. Loerakker vanmorgen, dat deze steeds meer in de knel komen door de voortdurende stijging van de A.p.W.-uit- keringen cn de inbouw daarvan in de ambtelijke pensioenen. Een gehuwde overheidsdienaar moet, bü 40 dienst jaren, 80 pet van ruim 5700 gulden A.O.W. „inleveren". Van het eigenlijke ambtelijke pensioen blijft dan weinig over en daarmee evenmin van het ren dement van een carrière lang betaalde pensioenpremie, aldus de heer Loerakker. Ook klonk in de openingsrede zorg door over de salariëring van lagere en middelbare ambtenaren (van schrijver tot referendaris). Reeds twaalf jaar signa leert de ARKA, dat deze groep een ach terstand heeft. De heer Loerakker was dan ook teleurgesteld, dat ook dit jaar het bezoldigingsbesluit niet is gewijzigd. Voor het overige stelde de ARKA-voor- ziibter hert congres voor, ook voor 1971 in te stemmen met het trendbeleid voor de salariëring (verhoging gelijk aan gemid delde van öe loonstijging in het bedrijfs leven) en met verhoging van de salaris sen in procenten en niet met verhoging met een voor ieder gelijk bedrag. Uiteraard sprak de voorzitter uitvoerig over het belangrijke thema van dit con gres: Het geven van een nieuwe grond slag aau de ARKA. De aanduiding „ka tholiek" zal geschrapt worden. De exclu sief rooms-katholieke grondslag wordt vervangen door een ruime christelijke grondslag. Bij alles wat zij onderneemt wil de ARKA (deze lettercombinatie blijft bestaan voor de vereniging) zich laten leiden door de evangelische bood schap van Christus. Als de structuurwijzigingen worden aanvaard, wordt de invloed van de cate gorale groepen op het beleid vergroot. Voorts wordt er een jongerengroep bin-: nen de organisatie gevormd. Dot het schaduwen van eikaars vloot- bewegfngen kun lei- j den tot moeilijk- I ■ede.» en zelfs tot ongevallen is vorige week gebleken bij een botsing tusser, een Russische onder zeebootjager en het Engelse vliegkamp- schip „Ark Royal" Van dg 7 Russische bij de botsing te water raakten, kwa- Engeland gaf giste ren de foto vrij, waarschijnlijk om aan te tonen, dat de dat de Rus zijn schaduwtactiek het gevaarlijke toe uitvoerde. Prins Claus opent congres Prins Claus zal op donderdag 19 no vember het congres openen dat in het Congresgebouw te Den Haag door het Nederlands Genootschap voor Internatio nale Zaken ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan wordt gehouden. UTRECHT (A.N.P.) De melkboer- aan-huis zal vermoedelijk in de toekomst alleen op abonnement komen. Dit Is de mening van de katholieke bond van personeel in de agrarische, voedings- en genotmiddelenbedrijven (AVG). De kosten van de huis-aan-hursaarvüce komt tot uiting in de prijzen. Met het aibanmamemtenstele-el geeft de huisvrouw te kennen prijs te stellen op deze service. De prijs van een liter melk zal. daardoor volgens de AVG met vijf cent kunnen Hel. produktsdhap voor de zuivel ziet vooralsnog teveel bezwaren in het door de AVG voorgestelde systeem. Dórt zou 0.50 tot 0 60 per week kunnen gaan HANNOVER (DPA-ANP) Door een botsing met een losgebroken paard zijn in de nacht van zondag op maandag bij Thuine (Nedersaksen) in West-Duits- land twee Nederlandse soldaten In hun auto verongelukt. Zij overleden tijdens het vervoer naar een ziekenhuis. Een andere mili tair werd levensgevaarlijk, en een vier de lichtgewond. Allen behoorden tot de groep techniek en materieel van de koninklijke luchtmacht in West-Duits- De twee omgekomen militairen zijn de 20-jarige F. Kroeze uit Borne en de de 21-jarige P. Breeveld uit Alphen aan den Rijn. AMSTERDAM (A.N.P.) Een chauf feur van de stadsreiniging van Amster dam is gisteren dodelijk verongelukt toen zijn vuilniswagen door onbekende oor zaak plotseling ging rijden. De main trachtte in de cabine te sprin gen, maar gleed uiit en kwam onder de achterwielen terecht. Op weg naar een ziekenhuis overleed de man. De vwiilmis- wagen kwam pas tort stilstand na vijf geparkeerde auto's te hebben beschadigd en tegen een verkeerszuil te zijn gebotst. AMSTERDAM (A.N.P.) Het grote Schillerhotcl aan het Rembrandtsplein in Amsterdam is verkocht. Het hotel, tot nn toe eigendom van de heer Schiller, overgenomen door M. Caransa en co. N.V. Het hotel, waar ongeveer 120 mengen werkzaam zijn, zal op dezelfde wijze worden voortgezet. De heer Schiller blijft voorlopig directeur. Met deze aan koop heeft de Amsterdamse hotel magnaat Caransa alle bedrijven aan het Rembranditsipliein, op de Amrobamk na, in handen. (Van een onzer veslaggevers) DEN HAAG In het centraal overleg politieambtenarenzaken is geen overeen stemming bereikt over de extra-uitke ring aan politiepersoneel. De politiebon den hebben steeds vastgehouden aan een uitkering-ineens van 600 gulden, de re gering wil, zoals gisteren bleek, niet verder gaan dan 500 gulden. Bovendien j vallen enkele categorieën politieperso neel buiten deze uitkering-ineens. De vakorganisaties hebben gisteren laten i weten hiervoor geen verantwoordelijk- beid te kunnen dragen. De gratificatie van 500 gulden wordt, j aldus de regering, toegekend in verband j met de extra-inspanningen, die een groot aantal politieambtenaren dit jaar hebben moeten leveren. Hiervoor komen echter niet in aanmerking aspiranten in opleiding, het administratief en tech nisch personeel van de gemeentepolitie, het burgerpersoneel van de rijkspolitie en het personeel in een politierang, dat een functie vervult, waarvoor geen po litierang vereist is. Alleen in werkelijke uitzonderingsgevallen kan voor dit per soneel wel een gratificatie van maximaal 500 gulden uitgetrokken worden. In het georganiseerd overleg van gis teren is verder besproken: de structurele herziening van het be zoldigingssysteem bij de politie. Deze herziening zal gelijk op behandeld wor den met die van het burgerlijk rijks personeel een kwalitatieve herwaardering van alle politiefuncties, mede in vergelijking met de waardering van de commissie- aanvullende begrotingskredieten 1971 bij Binnenlandse Zaken en Justitie om spoed te kunnen zetten achter de ver betering van de accommodatie en uitrus ting, grotere beveiliging e.d. van de politie. ADVERTENTIE Een goed stuk vlees hoort erbij zo'n echte, pittige je wordt er een ander mens van! Publïcalie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleeeconeerven i De „Sölidariteitsgroep Sovjetjoden" heeft vanmorgen geprotesteerd tegen de Russische houding tegenover de joden in de Sovjet-Unie. Dit gebeurde tijdens de kransleggïng van vice- admiraal J. A. Roassokho bij het monument op de Dam. De admiraal verblijft met het Russische op nemingsvaartuig „A. Vilkitsky" voor een beleefdheidsbezoek van enige dagen in Amsterdam. De demon stranten werden stevig van de Dam gehouden. Zij wilden gelijktijdig met de Russische admiraal een krans leggen. DEN HAAG (ANP) De loongrens in de verplichte ziekenfondsverzeke ring moet, ingaande 1 januari 1971, niet verhoogd worden van f13.800 tot f 16.000. maar tot f17.050. Dit De ziekenfondsraad heeft geraamd dat van de 40.000 verzekerden en 80.000 medeverzekerden ongeveer 16.000 werknemers en ongeveer 32.000 gezinsleden de ziekenfonds- secretaris Kruisinga van Sociale Za ken gisteren voorgesteld aan de Tweede Kamer. Het bedrag van de maximum premiedagloongrens moet van f 43 tot f 55 verhoogd worden, in plaats van tot f 52. De voorgestelde hogere grenzen zijn het gevolg van de inmiddels bekend geworden in dexcijfers. Aanvaarding van het voorstel zal tot gèvolg hebben, dat de verplichte zie kenfondsverzekering naar schatting ongeveer 40.000 direct en 80.000 in direct verzekerden meer zal omvat ten, dan volgens de aanvankelijke moeten verlaten, indien de loongrens niet extra zou worden opgetrokken. De resterende 24.000 werknemers en 48.000 gezinsleden zijn thans niet verplicht verzekerd; zij zullen bij het totstandkomen van de voorge stelde maatregel toetreden tot de verplichte 'verzekering. De ziekenfondsorganisaties hebben met de Landelijke Specialisten Vere niging overeenstemming bereikt over een compensatie voor de financiële schade, die de specialisten zullen lij den door de voorgestelde extra-ver regeling. De bewindslieden hadden reeds als motief voor hun aanvankelij ke voorstel tot verhoging (tot f 16.000) van de loongrens opgegeven, dat het volgen van de gebruikelijke aanpassing zou leiden tot een ver mindering van het aantal ziekenfonds- fondsverzekerden, hetgeen vooral de ziekenfondsverzekering. Afgesproken is, dat de honoraria die de zieken fondsen aan de specialisten betalen met 2,85 procent zullen worden ver hoogd (afgezien van de trendmatige verhoging van ruim 9 procent die voor 1971 is overeengekomen) als de extra-loongrensverhoging doorgaat.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1