SPARTA KROOP VEEL TE SNEL IN SCHULP TEGEN RUSTIG FEIJENOORD Harald bevrijdt zich van complex GEHOORD ei KNVB-VOORZITTER MEULEMAN: Sterke thee voor de Oostduitsers door Herman van Bergem ROTTERDAM De weelde was voor het onder Kesslers leiding herboren Sparta toch te groot. In de laatste minuten van het eerste kwartier werd niet alleen de leiding veroverd, maar gaf Spart ook aan hoe de defensie van Feijenoord te verschalken is. Toen Kowalik met een rappe beweging de als linkervleugel- verdediger opgestelde Dick Schneider had „verlinkt", werd zijn voorzet door Klijnjan, na een halve misser van Romeijn, tot doelpunt gepromoveerd (10). Pal daarop deed Kristensen met eenzelfde rappe beweging Laseroms om zijn eigen as draaien en als Treytel geen save had verricht op de kopbal van Heijerman, zou Sparta zowaar met een doelpunt hebben voorgestaan. Van dat moment af slonk de onbevangenheid al waarmee Sparta in het plaatselijke duel de volgepropte tribunes had verrast. Trainer Kessler gaf het vol mondig toe na afloop: „Een kwestie van routine. We hadden ons nooit in verdedigende stelling moeten terugtrekken, maar daarvoor moet je natuurlijk wel zelfvertrouwen hebben, die je door routine kunt ver krijgen". Die routine, maar ook meer individuele inhoud er lopen bij Sparta toch meer „middelmatigen" rond dan bij Feijenoord en zelfverzekerdheid, bezat Feijenoord wel. Maar dat de ploeg van de linker Maasoever een absoluut overwicht, dat de complete tweede helft duurde, niet kon uitbuiten, plaatst toch weer een vraagteken achter de équipe van Happel. Het was geen derby waarvan de vonken afsprongen. Het was meer een emotieloos duel dat bij vlagen de sfeer kon scheppen die aan een derby dient te kleven. Het spelen op zekerheid viede ook ditmaal hoogtij. Jammerlijk IJET K.N.G.V. heeft in het verleden een bewonderenswaardig geduld opge bracht. Aan dat geduld is zaterdag middag abrupt een einde gekomen. Het verbond heeft op een moment, waarop een oplossing van het turnconfllct dichter dan ooit in zicht leek, het hoofd in de wind gegooid en dat is zeer jammer. Hoewel men begrip kan en moet opbren gen voor de motieven die tot dit ver rassende besluit hebben geleid de N.K.G.B. heeft de „neutrale" bond aan het lijntje willen houden moet men toch afvragen of dit veto wel ver- üig is. Het afbreken van contacten de N.K.G.B. betekent in ieder geval de verdeeldheid in de gymnastlek- irereld blijft bestaan. Of het gevolg zal «ön dat de katholieke clubs, die sym pathiseren met het K.N.G.V^ zich nu zullen afkeren van de N.K.G.B., is zeer de vraag. De eerste reacties uit die kringen, met name van het nogal pro gressief Ingestelde district Haarlem, waren in dit opzicht voor het K.N.G.V. nauwelijks bemoedigend te noemen. jKJeiiie bond heer P. Storm, voorzitter van de Nederlandse Basketball Bond, die ledental en belangrijkheid betreft onderaan de sportladder staat, maakt zich al sedert de flop die het Europees damestoernooi in Rotterdam en Gronln- enorm kwaad op „de pers". Er ihrikbarend tekort en dat heeft op zijn geweten. Er is te'wei nig „reclame" vooraf gemaakt en er is te weinig aandacht aan het toernooi ge schonken. Die reclame vooraf viel inder daad niet mee voor de N.B.B. omdat de persvoorzieningen abominabel waren. Te werd een communiqué verstrekt. De „pers" wist echter al dat in dergelijk toernooi geen publiek trekt, at de N.B.B. ook had kunnen weten aar er moest zo nodig iets georgani- erd worden waarvoor andere landen ïleefd bedanken. En indien, er geen belangstelling voor een evenement Is, de publiciteit daaraan evenredig. Dat I voor de heer Storm wel geheel nieuw n, maar zo liggen de zaken. Hij mocht blij zijn met elk stukje vooraf dat „de. i" wijdde aan een tot mislukken gedoemd toernooi. Als de N.B.B. in zijn Augiasstal eens een flinke opruiming houdt en zich bescheidener toont wat betreft en niet zo nodig ■den blunders voorkomen en hoeft de sportwereld zich niet meer vrolijk te maken over een kleine bond die zulke grote happen neemt. Moedeloos QP de jaarvergadering van het gewest Zuid-Holland van de K.N.S.B. heeft i een zekere moedeloosheid gemani festeerd met betrekking tot het reali- van kunstijsbanen in de provincie. Waar andere provincies onmiddellijk alle mogelijke, ook financiële, medewer king verlenen bij het aanleggen van djjke banen, moet Zuid-Holland zich behelpen met de oude HOKIJ. Hoewel Plannen voor de aanleg van 400-meter- banen in Rotterdam en Den Haag reeds geruime tijd bestaan, is de realisering, bleek uit de reacties van het bestuur het gewest, nog ver weg. Dat de kunstijsbanen, behalve voor topsporters °ok nuttig zijn voor actieve recreatie, wordt kennelijk te weinig beseft. Dat Zuid-Holland zijn positie als belangrijke leverancier van talent aan de nationale 'chaatstop langzaam aan het verliezen is wie moeten bijvoorbeeld een Kees Verkerk, Peter Nottet en Stlen Kaiser opvolgen? mag dan minder belangrijk ïün, bet vervult de schaatslelders in de Provincie wél met de nodige zorg. stand zal niet Feijenoord miste de geblesseerde Kind- vall en Van Duivenbode, zodat Happel had besloten Wim Jansen „hij heeft zijn best gedaan", meer kon er niet af in de spits te posteren, Schneider op de linkerflank in de verdediging en Boskamp op het middenveld waar hij enorm veel werk verzette. Sparta kon beschikken over de vertrouwde formatie die driftig aan het werk toog en daar door de grotere individuele inhoud van Feijenoord compenseerde, zelfs over vleugelde. „We hebben het in het begin moeilijk gehad", zei Happel dan ook Feijenoord trachte het offensief op te vangen door zo veel mogelijk de bal In bezit te houden maar met die plotse linge uitvalen over de vleugels Kris tensen stak verre uit boven collega Moulijn die aan Venneker een te kleef- vaste bewaker had wist de defensie van Feijenoord niet altijd raad. Van daar ook dat doelpunt van Klijnjan en de kans die Treytel met een save ver ijdelde. Intussen was wel gebleken dat het rus tig spelende Feijenoord langzaam maar zeker een stempel ging drukken op het duel- Vooral Hasil schitterde op het middenveld. Toen hij met Jansen een flitsende combinatie opzette, werd het tweetal wel gestuit maar belandde de bal bij Israel, mee naar voren getrok ken. Hij overzag meteen de situatie. Door de razendsnelle combinatie was linksachter Visser zijn man, Henk Wery, kwijt geraakt. Israel legde de volkomen vrijstaande Wery de bal voor de voeten en hij had ook nog tijd om aan te leggen: 1—1. Redding „Natuurlijk was het fout van Sparta om in de verdedigng te gaan, althans niet meer de aanval geheel te stimule ren", zei Happel ietwat schamper- Kessler kon hem slechts gelijk geven, maar weet dat gebrek aan routine, die Feijenoord in grote mate heeft kunnen Sparta werd na de rust dan weggedrukt en kon alleen met uit vallen, die wel gevaarlijk bleven, Feijenoord aan het verstand brengen dat opletten geboden bleef. Bij een van die uitvallen moest de soms briljant op lossingen brengende maar soms ook paniekerig spelende Israel zijn toe vlucht nemen tot het terugkoppen van de bal- Treytel moest er een redding tegenaan gooien Ondanks het veldoverwicht bleef de score ongewijzigd en Happel haalde het beproefde recept weet te voorschijn: Van Daele erin. Maar voor hem moest de beste man in de ploeg, Franz Hasil, wijken. De stunts van Van Daele zijn forceren. En Wim Jansen, weer op het middenveld, kon niet méér druk achter de gedecimeerde aanval brengen dan Hasil had gedaan. Tezelfdertijd had Kessler de, op zijn kopbal in het begin i, teleurstellende Heijerman vervan- zoden aan de dijk. Te slap De ploegen stelden zich tevreden met ieder een punt. Slechts toevallige" om standigheden zouden die stand nog kunnen wijzigen- Zoals het moment waarop de Spartaanse defensie een enorm gat liet vallen- Van Daele om doelman Doesburg draaide maar zo slap inschoot dat de op de grond lig gende Visser de bal met zijn borst kon keren. Er werd hier en daar „hands" geroepen. Scheidsrechter Boogaarts be sliste van niet en hij stond er vlakbij. Bovendien kan hij altijd „onopzettelijk hands" aanvoeren, want Visser deed kennelijke, en geslaagde, pogingen zijn armen van de bal weg te houden. Geen strafschop dus in een periode waarin eindelijk wat sfeer neerstreek op het duel, dat weinig rijk was aan opwindende ogenblikken, al moest Israel nog wel Klijnjan, die hem te snel af bezweken onder de druk van de massa erachter. Het lag verfomfaaid op de grond en het jeugdige publiek maakte er gretig gebruik van om toch weer het veld op te stromen. Zulke hekken heb- i dan ook weinig 2 DEN HAAG Harald Berg had een DWS-complex. Zijn vriend Finn Seemann speelt erin en daarom bleef de Noor in het verleden in het Olympisch stadion altijd be neden zijn vorm. Trainer Je- zek wist daar van en stimu leerde het. Zonder dat Berg het eigenlijk heeft gemerkt. „Door Seemann was hij niet zo rustig meer als anders. Hij wou zijn vriend tonen wat hij kan en dan forceer je je meestal". snel gespeelde wedstrijd DWS—ADO brak het mo ment aan, waarop Harald Berg zichzelf terugvond. Angst en nervositeit wierp net of mijn benen wel hon derd kilo zwaar wegen. Ik moet ze bij iedere beweging vooruit slepen, zo moeilijk gaat het. Heel gek natuur lijk, waar ik echt een beetje mee zit. Ik probeer er zo weinig mogelijk aan te den ken, want anders wordt het vermoedelijk allemaal nog erger". Harald Berg veron derstelt dat die periodieke inzinkingen een gevolg zijn van z'n nog niet honderd procent zijnde conditie. „Ik ben er misschien te lang uit geweest. Daardoor zit Ik andere shirts meer aan en zitten ze steeds op dezelfde plaats in de autobus. Alle toespeling op geluk en toeval werd wreed de grond ingeboord, toen ADO zich in het Olympisch stadion op stelde voor de confrontatie met DWS. Een DWS, waar van ADO wist dat het kon voetballen, maar waarvoor men toch niet al te bang was. Nou, die indruk werd wel eventjes weggevaagd. Architect Nunninga stuurde met een bezeten inspiratie door Hans de Bruijn af, 1 i de fractie i De Zoete een crospass vertrok en Schoenmaker en Advo caat, alsof het was ingestu deerd, de een voor de ander de bal liet lopen. „Eerst wil de ik ook gaan, maar net op het goede ogenblik aarzelde ik", gaf Berg later toe. Wat zich onmiddellijk daarna af speelde was beslissend voor deze ontmoeting Alle tijd, die tot zijn beschikking stond, gebruikte de ijzig kal me Noor om aan te leggen Nog was zijn schot niet zui ver. Via de banen van Nun ninga en Flinkevleugel ca ramboleerde de „tweeban- der" in het net. Even nuch ter als de wijze waarop hi.i scoorde liep de „bevrijde" Berg, wiens uitbundigheid alleen van zijn gezicht was af te lezen, laconiek terug naar de middenstip. Het eni ge doelpunt in deze wed strijd was eindelijk toch een feit geworden. Zijn opluchting was een be grijpelijke zaak, maar ze nam niet al zijn moeilijkhe den weg. Momenteel speelt waarschijnlijk nog mijn ritme" Zijn monterde wat op, volgende week dacht. Eerst tegen AZ en nu tegen DWS was het moei zaam gegaan. Volgens zijn verwachting zou hij tegen Bijgeloof wijze over dit aspect. De Haagse spelers eten zondagmorgens voor elk duel in „Boslust" kippeboutje. Manager En t begin het e hoe spelers dan zijn: ze willen er niet meer van af. Al heb ben ze er helemaal geen trek in. Soms zitten ze om negen uur al aan de kip. Ik ben benieuwd hoe dat moet als we zo een uitwedstrijd tegen MW spelen. Dan zitten we misschien om zeven uur al aan". Ook in het gedragspa troon is men bijgelovig. Sinds de eerste uitwedstrij den trekken de spelers geen „vuurlinie" en de Haagse verdediging kwam meteen tot de ontdekking dat ADO een tegenstander trof, die een verbijsterende slagvaar digheid aan de dag legde. De moeilijk onder controle te krijgen effectcorners van Finn Seemann waren een voortdurende bedreiging voor doelman Thie, die aanvanke lijk de grootste moeite ermee had. Vooral toen de druk zo groot werd, dat ADO hoek schoppen bij de vleet moest weggeven, ontstond er een kritiek momenl voor de ■erdediging. Met man en macht vochten de ADO-spelers tegen de over macht van DWS. Geen meter werd een Amsterdammer ruimte gegeven. Piet de Zoe te stelde zich steeds zó op, dat hij eventueel als Mans veld of Weimar faalde kon inspringen. Knokkers als Ad vocaat, Schoenmaker en ook Couperus vervulden in die periode op het middenveld een glansrol. Zij gaven alles en bereikten uiteindelijk wat ze wilden. De stormlopen van DWS kwamen tot stil stand. Grote kansen voor Bonsink en Deijkers waren op niets uitgelopen, zodat ADO verlicht kon ademha len. Even dreigde er onver wachts nog gevaar. Theo van der Burch, jarig gisteren, dacht de bal na een hoge voorzet van Nunninga rustig tussen zijn knie en de grond onder controle te krijgen. Een oneffenheidje op het grasveld schopte de boel in de war. Ineens sprong de bal weg en alweer Seemann zag een vrije ruimte voor zich. Een doelpunt zag ieder een aankomen. Maar neen, de Noor schoot hoog over. ADO werd sterker. Het was de angst van de beginfaze niet vergeten en drong met fanatisme het vijandelijke oord binnen. Veelal resul teerde de verbetenheid in hoge voorzetten, die de DWS'ers met een lachend gezicht onderschepten. Zij waren fysiek de meerderen. Verontrust raakte de thuis club pas, toen Couperus zijn voortvarendheid demon streerde. Ausputzer Dijkstra moest hem tot tweemaal toe tot de orde roepen anders was er zeker een doelpunt gevallen Gewaarschuwd waarschuwd en kreeg het spelbeeld een nog geld waardiger karakter Ver rassende ontwikkelingen de den er zich' nauwelijks meer voor. Of het zou dat moment geweest moetpn zijn, toen Seemann heel droog en laag inschoot en doelman Thie ondanks een indrukwekken de save niet bereikte wat wenselijk was. De paal kwam ADO echter te hulp. Een ogenblik later dacht heel DWS dat er meer in zou zitten dan een gelijke stand. Een misverstand over bui tenspel had tot gevolg dat Bonsink het gladde vo geltje van DWS een door braak organiseerde. Tijdig uitlopen van doelman Thie voorkwam een achterstand. DEN HAAG. Er klonk ge grom uit de monden van de afgevaardigden. Voorzitter W. A. G. M. Meuleman liet zich in zijn openingsspeech van de bondsvergadering van de K.N.V.B., zaterdag in het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag, verleiden tot een gevaar lijke insinuatie. Sprekend over het meedogenloze voetbal dat mode is, haalde hij de wedstrijd Oost-DuitslandNederland aan en zei: „Na de rust trapten die Oostduitsers naar alles wat be woog. Ik zou wel eens willen weten welk soort sterke thee zij in de rust hebben gedron ken", daarmee suggererend dat het wel eens iets anders geweest zou kunnen zijn. Een jammerlijke opmerking van een bondsvoorzitter, die zich, gezien de slappe agenda, nadat alle secties al te voren hadden vergaderd en er in feite niets te vergaderen over bleef, genoodzaakt voelde een uitgebreid openingswoord te houden waarin hij helaas niets deed dan vaagheden uit spreken en open deuren intrappen, benevens een uitspraak-tussen-de- regels doen die wel eens verstrek kende gevolgen kan hebben, want er bestaan internationale persbureaus, die dergelijke uitspraken maar al te graag doorseinen. Vijf kwartier slechts duurde de ver gadering van het parlement van de K.N.V.B., waarvan de heer Meuleman meer dan de helft voor zijn rekening nam. Hij moest een vergelijking tus sen het hooggenoteerde Nederlandse clubvoetbal en dat van het nationale team in het nadeel van de laatste laten uitvallen. „Als het zo doorgaat, zie ik ons er in 1974 weer niet bij", stelde hij weinig opwekkend vast. Over het voetbal in en buiten Neder land: „Er wordt meedogenloos hard gespeeld. Men ontziet elkaar niet en dat is des te verwonderlijker omdat het toch de broodwinning is van de spelers. Ik vind het gewoon een domheid dat ze zo voetballen. Boven dien jagen ze de mensen van de tri bunes want die komen om een voet balwedstrijd te zien". Iets doen De heer Meuleman kondigde aan hij ook betreffende het Nederlands elftal. Maar woorden als „we moeten de bondscoach alle steun geven, we zijn tevreden over de mededeling van de clubs", werden gevolgd door „de spelers geven er echt wel om het Oranjeshirt te dragen maar wij kun nen nu eenmaal niet de premies zo opschroeven als bijvoorbeeld voor een Europa Cupwedstrijd". Dan rijst natuurlijk wel de vraag waarom de KNVB niet een premie beschikbaar kan stellen als de natio nal 6' vploeg wel eens een keer het wereldtoernooi haalt. Successen ga randeren overvolle tribunes en dan komt er toch, mag worden aange nomen, geld binnen bij de bonti. Die vraag bleef eveneens onbeantwoord en niemand in de volle zaal voelde zich gedrongen er verder op in te gaan. Gelaten slikten de afgevaar digden alles. Naar het leven Alleen de vaste „rondvrager" Stoop (DWS) wenste het woord „meedogen loos" ten aanzien van het voetbal wat afgezwakt te zien. De heer Meuleman had gezegd: „Wij kunnen er ook niets aan doen als voor de beker PSV en Feijenoord tegen elkaar loten op een datum die vlak vóór een interland valt maar die wel in overleg met zeven potentiële leveranciers van in ternationals is vastgesteld. Maar als ik dan na die wedstrijd de spelers in Zeist zie binnenstrompelen, zeg ik: we spelen te hard en te meedogen loos". In antwoord op de heer Stoop: „De juniortjes wordt tegenwoordig al ingeprent dat ze er maar flink tegen aan moeten gaan. Ik doe een beroep op u: pep onze voetballers niet men taal zó op dat ze elkaar naar het leven staan". Hals afsnijden Over het conflict KNVB-NOS merkte de heer Meuleman op: „Wij vinden het ook niet prettig als een wedstrijd niet op het scherm kan komen. Maar vergeet dit niet: als het publiek weg blijft, zijn er geen recettes en is er 'straks helemaal geen betaald voetbal meer. We kunnen niet anders. Als we het wel doen, snijden we onze eigen hals af". Het was goed bedoeld maar ietwat naïef om te zeggen: „Haal niet zoveel buitenlandse spe lers naar ons land want dat schaadt het nationale elftal". Zou het niet tot de NKVB zijn doorgedrongen dat het clubbelang prevaleert? Want als een club niet succesvol is, dalen de re cettes ook en dan is het gevolg het zelfde als wedstrijden op het scherm; straks geen betaald voetbal meer. De KNVB zal ijverig moeten ijveren om die tegenstelling tussen clubbelang en nationaal belang op te heffen. Met het constateren alleen is men er niet. En dat gebeurde op de bondsverga dering, die voor de rest uit snel weg- gehamerde agendapunten bestond. „dat wét de KNVB dan wel van plan is te doen. Zo waren er meer vaagheden: de stuurgroep gaat het rapport betreffende schei ding tussen betaald en amateurvoet bal bestuderen; er wordt bekeken hoe het zondag- en zaterdagvoetbal meer een eenheid kunnen vormen; het marktonderzoek betreffende wel of niet betaald voetbal duurt voort; het bondsbestuur streeft ernstig naar afschaffing van de vermakelijkheids belasting en verlaging van de BTW en is niet pessimistisch; de KNVB hoopt met ,de NOS tot overeenstem ming te komen. Niets concreets. Dat was de heer Meuleman wel over de toto. „Die loopt terug" en hij wekte de afgevaardigden op er sterk voor te blijven ijveren dat de sporttoto niet verder wegzakt. Concreet was

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9