Hoofdrol Hans v. d. Starp Leo Holl liever op 't middenveld Defensie van Lugdunum slaagt glansrijk voor door UVS afgenomen voetbalexamen a ZACHT GEKOOKT EITJE" TE MACHTIG VOOR LFC Roodenburg traint in het maken van goals op Keereweer Oppermachtig Blauw-Zwart deelde rake klappen uit Roodenburg zet opmars voort SPORTBIJLAGE MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 de openingswedstrijd tegen De Musschen sleepte Leo zijn ploeg met treffers royaal langs de op zijn conto. In de oefenwedstrijd tegen LFC enkele weken terug ten bate van de Henri Dunant 2, kreeg hij de gelegenheid over het dode punt (Van onze Sportredaktie) LEIDEN Leo Holl is een vermake lijke figuur aan het worden voor hef. publiek. Maar Leo zelf is de laatste om. daarover enthousiast te zijn. Het doet hem pijn om steeds maar weer uitgelachen te worden. Steeds maar weer voor hilariteit te zorgen als hij hopeloos faalt waar hij vroeger een itaar Holl zonk juist diepe ichutter dan, want de leven en die hij kreeg creëerd tfaar het publiek ontging ewegingen en de vele ges o's. Of liever gezegd, het veer snel, er van uit gaan Is spitsspeler faalde. Als weg. Als wordt er echt wel door ondermijnd grote kan- als je na rust eruit wordt gehaald" hy zelf. Het zal een tweegevecht worden tus- de schyn- sen Cor van Steyn en Leo Holl, wie laagde so- zich van een vaste plaats zal gaan vergat ze verzekeren. Cor van Steyn, de aan- dat Holl komende speler, Leo, de 24-jarige, die voorberei- vooral mentaal sterk zal moeten zijn van de beste kansenbenutters was. Zo zelfs dat Telstar hem tijdelijk in zijn keur ploeg opnam. Leo Holl is hard op weg de evenknie te worden van de bij Roodenburg van alle schut- fersfaam beroofde Sam den Os. Gis termiddag bereikte het voor UVS te Leo Holl op de tribune. De tweede helft werd kennelijk op hem niet meer gerekend. Begrijpelijk, als men een blik werpt op zijn status van schutter in dit sei zoen. Als invaller voor Cor van Steyn der voldoet Holl alleszins. Ligt een wisseling met de voormalige punt- speler Gerard Désar dan niet voor de hand? „In de bekerwedstrijd tegen Woerden heb ik op het middenveld gestaan en stond Gerard in de spits. Het beviel mij best, ook al omdat ik wat weker ben dan Désar. Maar dan sta je tegen Lugdunum plotseling Je zelfvertrouwen Starp Dilemma De Kubber Tegenover somberheid stond, als een logisch gevolg van winst en verlies de opgewektheid van Lugdunum. Van trainer De Kubber, die voor zo'n ilijke keuze stond toen Hans v. d. Moest hij een officiële waarschuwing riskeren van zijn spelmaker of moest hij rekening houden met het volgen de duel tegen Papendrecht. De Kub ber koos voor het laatste. Na afloop bleek het dilemma goed te zijn opge lost. Kort nadat v. d. Starp echter het trainingspak om zijn schouders had laten glijden, werd Hannie Bave- laar in beweging gezet. „Loop je al vast maar warm", was het advies van de nerveus gesticulerende en con verserende De Kubber. Bavelaar zou na de korte „warming up" weer op de reservebank neer strijken. Waarom? De Kubber: „Leo Redèl zat op een gegeven moment erg moeilijk. Door de blessure aan zijn onderbuik kon hij de ballen niet meer goed wegtrappen. Vandaar dat hij zoveel mogelijk kopte. Wat v. d. Starp betreft: ik moest hem voor zichzelf beschermen. Ik vond het jammer, want hij was in de eerste helft de beste man". Het grootste compliment voor d« achterhoede van Lugdunum kwam van Leo Holl: „Die jongens zijn me voor honderd procent meegevallen." J. P. zg aan Rund de Groot en Cees de Cler. Belangstellenden bjj een redding van Wijn and f (door Her-men van Amsterdam) #09 nooit verlieten de pupillen van trainer Jan &j|? I Rolfes zo gedecideerd het veld als na afloop van de vernederende ontmoeting tegen Blauw-Zwart. Niet zonder reden. Ruim driehonderd toeschouwers hadden, met enkele regenbuien als triest decor, sro-| LFC op eigen veld af zien gaan. LFC, dat juist in de Iaat6te weken zo bijzonder goed op dreef was. Een knappe overwinning tegen UVS en vorige week een eervolle nederlaag tegen Gouda. Er was daarom voor de aanvang van de ontmoeting in de kleed kamer van de kanarleploeg alle redenen om opti mistisch het eindresultaat tegemoet te zien. „Een zacht gekookt eitje" zoals enkele LFC'ers de kracht meting voor de aanvang typeerden. Maar wat heb ben zij zich vergist. LFC werd totaal weggespeeld. Voor de rust hiefd het weliswaar de stand nog blank, maar na rust ging het regelrecht de onder gang tegemoet. Doelman Visser, in zes wedstrijden acht maal gepasseerd moest nu binnen de drie kwartier zes maal naar het net. Steeds weer was de inleiding tot een treffer een blunder in de on zekere LFC-achterhoede waarin vooral aanvoerder De Jong en Teeuwen keer op keer een steek lieten vallen. door Jan Preenen LEIDEN Hans v.d. Starp heeft weer eens de hoofdrol vertolkt. En toch werd hij ook weer verguisd. Naast een van glorie getui gende pagina, heeft hij tevens bijna een zwar te bladzijde toegevoegd aan zijn grillige histo rie. Van der Starp ten voeten uit dus in de door hem besliste derby LugdunumUVS, de eerste „broederstrijd" dit i winnaar opleverde. Al te spraakzame Hans, wiens lichtvoetigheid, afscherming van de bal, schotvaardigheid en uitgekiendheid waar het de passes betreft, menigeen heeft doen inspi reren om hem te verheffen tot „Leidens eerste voetballer", leeefde zich in de 29ste minuut volledig uit. Terwijl de 3500 kijkers de bal virtuositeit van Leo Hol nog voor ogen hadden, liep Hans v.d. Starp naar de beslissing van de wedstrijd. In zijn solo schudde hij Ruud de Groot en de wankelende Jan Leget van zich af en rukte op naar het hart van de UVS- defensie. Het eerste schot ketste af, het twee de projectiel verdween hoog in de voor Wij nand Sloos onbereikbare hoek: 10. Lugdunum met de angst, maar tegelij kertijd ook met de brutaliteit van do nieuweling in zicht, heeft daarna in ver dedigend opzicht een vrij) zwaar examen moeten afleggen. Het schrok er geen mo ment voor terug. Leo Redèl, de ondanks een blessure in de onderbuik toch ver schenen centrale figuur met naast hem de eenmaal op de doelljjn reddende YY'im Oppelaar, spotten met de prognoses als zou de achterhoede de koelheid missen om overeind te bljjven. De rust was merkwaardigerwijs juist ver te zoeken bij de aanvallers, onder wie de omstreden Hans v. d. Starp, de "jongen, die moet reageren als er In zjjn ogen onrecht wordt gedaan: door middel van repre sailles of met kritiek op de leiding. Op het moment dat een boeking dreigde haalde trainer De Kubber na rust met lede ogen zijn spelverdeler tenslotte uit het veld. Daarmee het elftal van een middenlinie berovend. Maar De Kubber, die wist dat hij door zijn ingreep de overwinning alleen maar in groter ge vaar bracht, schakelde succesvol over op een nieuwe strategie. Een simpeler spelwijze, gespeend van overbodigheid: het accent op de verdediging en dan via verre trappen op de vooruitgeschoven posten Pijnacker en invaller Kees van Egmond de marge zien te vergroten. Verraderlijk Pijnacker en Cees dé der alleen eenzaam achtergebleven Bart Lardé stonden, hem uit positie speelden en De Cler vrij voor Sloos verscheen, die niet reageerde. Het schot ging naast. UVS, bijna tenonder door zijn gehaastheid en verwaarlozing van de afweer, heeft ook voor rust wat aanvallender gespeeld. Vertrouwend kennelijk op de terugge keerde Wijnand Sloos en op de even eens weer opgedoken Henk Rol, als mede Ruud de Groot en Aad Koren. Thijs Balkhoven mocht mee oprukken. Lugdunum, ook voor rust met twee aan vallers vaak spelend, Gljs Collé en Cees de Cler, scheen de ingecalculeerd te hebben, respect als het had voor de „hoger aangeschreven' tegenstander. Maar het had een wapen waarop deze routinier zich onvoldoende instelde: v. d. Starp. Zoals UVS zich tegen CVV liet overdonderen door John Spencer, zo was het nu niet berekend op v. d. Starp. Oponthoud Iers mee op te laten rukken, daartoe staat gesteld door zijn solistische kwali teiten, die hem behoud van de bal ga randeren. Vervolgens trok hij ook d* UVS-defensie uit elkaar om dan een lepe pass te verzenden. Hans zelf leek zijn doelpunt opnieuw t Blauw Zwart. Trainer Cremers, di< rig jaar zijn ploeg slechts met kunst en vliegwerk uit het degradatiemoeras kon wegtrekken, was in het geheel niet ver- t over de einduitslag. „Onze tactiek 'olledig gelukt. In de eerste helft de re blank houden en dan in de tweede helft hard toeslaan. Ons sterke punt is beweeglijke spits. Die jongens dere wedstrijd enkele doelpun- ko- graf gegraven Onze snelle uitvallen hebben hen de das omgedaan". Trainer Cremers is in zijn opzet geslaagd. In de erste helft heeft hij zelfs meer gekregen al heeft het er lange tijd naar uitgezien dat LFC zjjn theorie omver zou werpen. Vooral in het eerste kwartier toonde LFC meer in houd. Vooral op de rechtervleugel zette het duo Van der Berg en Munne enkele kapnpe combinaties op, waardoor Hey- en Van Weerlee diverse malen op bediend konden worden. Door on- schieten echter, gingen deze sco ringskansen voor LFC volledig de mist in. Het typeerde het spel van LFC. Goed opgezette ómbinaties op het middenveld werden verprutst in de spits. Ook bij Zwart wilde het aanvankelijk niet vlotten. Siem van de Ham, werd keer op de Berg gestopt en ook Timmer en Van Leeuwen vonden steeds in Teeuwen en De Jong niet te nemen LFC s. Tot het Vliegende start De J broedelijk opgesteld werden totaal verrast toen a v. d. Ham een terugstultende bal 1 het been van De Jong direct op zijn f nam en tussen de drie verbaasde dedigers met een vliegende start richting Visser toog. De LFCdoelman "kleinde wel zijn doelgebied maar was h kansloos tegen de harde lage schui- die in de richting van de rechter be- lenhoek vertrok. LFC trok tot het itsignaal de registers open om de stand te wijzigen. Cock van Weerlee, 'aafde achter elke bal aan en ook unne verzette bergen werk. ok na rust heeft het vlammetje by PC even op hoog gestaan. Het was :hter niets vergeleken by de vlammen- erper die Blauw Zwart vervolgens op it LFC doel richtte. Een vrije trap net buiten het strafschopgebied betekende de inleiding tot de totale ondergang. Tim mer joeg de bal dwars door het muurtje langs de verbaast kijkende Visser. Blauw Zwart had de smaak te pakken, even later was het weer raak. Timmer ■gebroken trok de Jong en Teeuw vorger Ham. Het 1 Nog af op de vrystaande Ren v. d. bolde voor de derde maal. deed LFC de hoop herle ven op een wat gunstiger einduitslag, toen Munne na een voorzet van Cock van Weerlee de eerste treffer voor LFC liet aantekenen. In een alles of niets of fensief zette LFC de aanval in. Het werd niets. Blauw Zwart kreeg alles. Cha-cha-cba In de 26e minuut, terwijl de LFO-ver- dediging vlak voor de middenlijn bleef staan voor buitenspel, brak Van de Spek alleen door. Doelman Visser, die het ge vaar al van ver op zag duiken rende zijn doel uit en greep Van de Spek juist bui ten het strafschopgebied om het middel. Deze inleiding tot de cha-cha-cha bete kende uitstel van excecutie. De directe vrye trap van Siem van de Ham draaide om het muurtje en ook langs de ver twijfeld duikende Visser. De blamage voor LFC zou nog groter worden. In de 32e minuut bleef de verdediging weer staan toen Siem van de Ham het vrije veld in dook. De snel sprintende Van der Linden wist hem nog juist in het doel gebied het schieten te beletten. Van de Ham ging horizontaal om een kleine mini eenakter op te voeren. „Dat foefje haalt hij altijd uit", verduidehjkten en kele Blauw Zwart-supporters op de tri- De zag penalty in. De vijfde treff< feit. Ondanks de hoge score trok LFC zich niet massaal terug in de verdedi ging, hierdoor Blauw Zwart de gelegen heid biedend de score nog meer op te voeren. Nog eenmaal zou het van die gelegenheid gebruik maken. In de 36e minuut trok Donat (invaller voor Siem van de Ham) er ongestoord tussenuit om rustig het halve dozyn vol te maken. 1 de Gouda-doelman (Van onze Sportredaktie LEIDEN Tweeënhalve maand lang wacht Roodenburg nu al op de eerste overwinning. Eenzelfde periode zit Ri- nus Smits met het probleem van een afmaker. Daarbij is nu een levensgroot verdedigingsprobleem gekomen. Goed, Gouda was de betere ploeg. Daar is geen speld tussen te krijgen. Maar de 0-2 overwining hebben de 'mannen van trainer Jan Kutterink toch mtiar te danken aan een goedgeefse bui van Roodenburg-defensie. Tweemaal k ting kwam, maar hij de uitgelopen Sloos spaarde en ditmaal geen trapbe- weging maakte. UVS, dat in die eerste helft de ruimte kreeg waar het in de tweede akte tevergeefs naar verlangde, kreeg zulke kansen van de wat fana- bewondering by een tweetal door Jan Leget genomen corners, die geschoven werden naar de plek waar pupillen hun „mini-corners" mogen nemen. De daar opgestelde Leo Holl transporteerde de bal vervolgens uitgekiend naar de spits, even buiten bereik van Waasdorp en de ogenschijnlijk aan de doelpaal ge kleefde Crama in een open gat. Gebrek aan doortastendheid van Lagendijk en van de overigens aktieve Jan Verver de den 't experiment op niets uitlopen. Mot Jan Verver hebben we de derde blauw witter genoemd, die zyn rentree maak te in een door Piet Kantebeen „omgc- hutseld team. Zo kwam Bart Lardé pas na de pauze opdraven ten koste van Leo Holl. Aad Koren schoof daardoor weer op naar het middenveld om van daaruit met Desar en Leget en vaak ook Balk hoven een ongeloofiyke hoeveelheid mu nitie in de zwaar belegerde Lugdunum- De druk werd er nog groter door toen v. d. Starp mokkend werd afgevoerd, maar tegeiykertyd werden de toevoer wegen naar Waasdorp schier hermetisch afgesloten. Zelden was er een geslaagde doorboring. By voorbeeld toen een vrije trap van Jan Leget door het opgewor pen muurtje schoot en Waasdorp "de on verwacht op hem afschietende bal (veel uitzicht zal hij niet hebben gehad) ler- irnood tegen de zware UVS verloor zich verder i: veel voorbereidend werk. Schoten wer den sporadisch gelost op een doelman, die tevoren niet bepaald een getuigenis had afgelegd van grote klemvastheid. Met het water uit de poreus ge worden hemel verregenden de illu sies van UVS, dat fysiek ook al het hoofd boog tegen de fel attaqueren de Lugdunummers, wier onbevan genheid prettig aandeed. ROTTERDAM De regionale jeugd van Roodenburg heeft bijna weer het voorbeeld van de „gevestigde garde" gevolgd. Byna, want naast de vele mis sers tegen CVV werd ook eenmaal een kans aangegrepen voor een treffer. Heit betekende opnieuw een overwinning voor de Leidenaren, die danig in opmars zyn. De beslissende treffer viel in de 25e minuut. Op een trekbal van Rob Brittyn tastte de CW-defensie mis en Bram Ruis nam de bal vol op de slof: 01. In de tweede helft zou nog een kopbal van Wil Brouwer na een voorzet van Aad Lalau op de lat belanden. De zege van Roodenburg lg in feite nauweiyks in gevaar geweest. Vooral was dat te danken aan de kracht van de midden- linie: de beide centrale verdedigers Han Tesoeur en Maarten van Kooperen en het duo Hennie Zee/Wil Boom. afronding van een serie Leidse „aanval len" op eigen doel. André Ooyendijk en Isaac van Weerlee hadden in de begin fase. doelman Mat Keereweer by een tweetal foutieve terugspeelballen lang uit naar de hoek gestuurd. Bij Van Weerlee's tweede inzet op eigen doel een sierlijke boog zag de te ver voor zyn doelstaande Keereweer de bal h» de uiterste bovenhoek verdwynen. in Weerlee raakte een tiental later geblesseerd en werd ver vangen door regionaal Bram Ruis. Het hielp echter allemaal niets. Gouda hield Roodenburg stevig in de tang. Dat was vooral te danken aan het uitstekende middenveld met Brouwer, De Gruil en Van Mullem. Roodenburg kon alleen met enkele uitvallen gevaar stichten. De enige, die zich hierby onderscheidde was „troetelkind" Hennie de Klerk jr. Zeven minuten voorrust zorgde hy voor de enige Leidse kans. Doelman Leen Be zem bleef de Bituatie echter meester. Na de hervatting heeft Roodenburg kracht om de geiykmaker te forceren. Sam den Os, Isaac Klinkhamer en Hen nie de Klerk schakelden dan ook al Bnel over op afstandschoten. Veel moeiiyk- heden had doelman Bezem hiermee niet. Die moeilijkheden had Mat Keereweer vier minuten voor tyd wel. Een kogel van Fred de Gruil, van zeker dertig meter afstand, werd door de Leidse goalie volkomen verkeerd beoordeeld. De spetter van De Gruil verdween in de uiterste benedenhoek (0-2). Enige man, die werkeiyk opviel, was scheidsrechter Stam. Helaas ook in negatieve zin.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11