DOLF VAN DER LINDEN CeidóeSomci/itt kwart eeuw bij Metropole Orkest L\ Zilveren jubileum van orkestapparaat van NOS Moodv Blues in Jam Radioconcert uit Den Haag LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 Snelverkeer in mist T7EN maand nadat Kamerlid Van Thijn vragen stelde over de verkeersramp bij Schiphol (waar bij een autobotsing in dikke mist, velschillende automobilisten het leven verlóren) heeft minister Bakker geantwoord. De heer Var. Thijn heeft op zijn tien vragen een uitvoerig en grondig antwoord gekregen. Aan menig vraag vanuit de Kamer wordt minder grondige aandacht besteed, waarbij we direct de kanttekening maken, dat ook lang niet alle vragen zo terzake dienende zijrt. Uit de opmerkingen van minister Bakker valt één belangrijk nieuwtje en één belangrijke waarschuwing af te leiden. Het nieuwtje is, dat de verkeersautoriteiten door een paar beperkende of technische maatregelen willen bevorderen dat het risico, dat het snelverkeer bij mist loopt, verkleind De waarschuwing, die in antwoord op menige vraag doorklinkt, is dat geen technische verbetering baat, de automobilisten zichzelf anderen aan levensgevaar bloot stellen door te hard te blijven rijden. Terecht merkt minister Bakker op. dat bepaalde lobilisten daaraan het motief ontlenen om in mist een snelheid aan te houden die weinig lager ligt dan ze kiezen op een stralende middag. Jammer genoeg kan minister Bakker nog weinig positief nieuws laten horen over een ..filedetectiesysteem met daaraan gekoppelde alarmering langs de weg". Ook in het buitenland bevindt de ontwikkeling van dergelijke systemen zich pas in een beginstadium. Is er, in afwachting van geheel bevredigende systemen, op onze meest bereden en dus bij mist gevaarlijkste wegen dan geen aanzet tot een naken? Bijvoor beeld met inschakeling van de vele benzinepompstations en/of vaste BB- posten, die dan een vaste en nuttige bezigheid krijgen om ,,in conditie" te blijven. o.m. Jos Cleber, die destijds trombon? speelde in het „Metropole Orkest". In de afgelopen kwart eeuw heeft Dolf van dei Linden vrijwel alle groten van de Europese en Amerikaans showbusiness begeleid, variërend va: Vera Lynn, al Hirt en Samantha Jonej tot Engelbert Humperdinck. Cleo Laine Foute conclusie die het betrekking tot experimenten rond de „middenschool" Onderwijs zichtiger te werk wril gaan, dan dc eerste verklaringen van staatssecretaris Grosheide deden vermoeden. Onder de indruk van die schrik gaat prof. Van Gelder spoken zien. Hij ver wijt de tegenstanders van spoed, dat zij een eis van sociale rechtvaardigheid naast zich neerleggen en erop uit zijn om het onderscheid tussen massa en elite te laten bestaan, dus krampachtig vasthouden aan een bevoorrechte positie voor de jongeren die atheneum en gym nasium bezoeken. Het argument van tegenstanders ledig op de reorganisatie van het basis onderwijs wordt geconcentreerd, langs een eenvoudiger en waarschijnlijk beterfe weg de „gelijke kansen", dus de sociale rechtvaardigheid, gediend wordt waar voor prof. Van Gelder zich, terecht, zo sterk maakt. Wij bijvoorbeeld verschillen met prof Van Gelder niet in opvatting qua doel stelling, alleen qua methode. Bovendien hebben wij geen enkel bezwaar dat er met de middenschool geëxperimenteerd wordt; mits op een v/ijze en een omvang die geen sta-in-de-weg wordt voor an dere systemen, wanneer blijken zou dat het nieuwe basisonderwijs inderdaad doorslaggevend kan worden voor „de gelijke kans voor ieder kind" in het Nederlands onderwijs. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Ter gelegenheid va het 25-jaiig jubileum van de koren orkesten van de NOS werd in de i we televisiestudio te Hilversum een druk bezochte receptie gehouden. Voorzitter E. A. Schüttenhelm verwel komde de honderden aanwezigen uit het gehele land- De spreker bracht in herinnering, dat het eerste radiopro- Saskia en Serge In het oude havenplaatsje maakte de TROS een progra met Saskia en Serge, twee Nederlandse artiesten, die vooral grote bekendheid kregen na hun op treden tijdens het Songfestival 1970 in Nederland. Saskia en Serge wa ren het strijdpunt van dit Songfesti val. Voor de jury werden lijk tweede, na The Hearts of Soul, die de eerste plaats behaalden, maar tenslotte werd '"t Spinnewiel", ge zongen door Saskia en Serge, hét succes van dit nationasu gebeuren. Reeds eerder maakte de TROS opnamen van dit aardige en ongecompliceerde duo uit .Schagen, programma "Tussen de wal en het schip", waarin zij optraden met vele andere bekende artiesten. Lopend door de pitoreske straatjes van het oude Zeeuws havenplaatsje Veere tn varend in een botter zingen Sas kia en Serge op donderdag 12 no vember a.s. de liedjes: "Luister", 'Zomer in Zeeland", "Leve de ker mis", „Langzaam aan", ,,'t Spinne wiel". „Don Quichot" en „Het Oogst- Serie over gezag De kerkelijke zendgemachtigden CVK-IKOR zullen in de serie „Vra genreeks" onder de titel „Ik zal han- haven" vijf programma's uitzenden over de crisis van het gezag in Neder land. CVK IKOR willen met deze se rie het medium van televisie, dat door sommigen mede-verantwoordelijk wordt gesteld voor de ondermijning van gezag en orde, gebruiken als een bijdrage tot spanningsvermindering en een mogelijke oplossing van deze pro blematiek. De programmamakers wil len proberen de kijkers een inzicht te geven in de standpunten en houdingen van „links en rechts". De serie „Ik zal handhaven" zal worden uitgezonden via de zender Nederland II op de donderdagavonden 12, 19, 26 november en 3, en 10 december. IKOR NED. II 22.30 uur. Zomaar een zomeravond, hel door Koos Postema gepresenteerde VARA- programma, is zo'n succes gebleken dat het ook in het winterseizo> wordt voortgezet, nu onder de til „Koos Postema op woensdag 2". Giste ren waren we In de gelegenheid het programma te zien. Het viel ons bitter Missdhien waren we al in te beste stemming door de reportage van de barre voetbalwedstrijd DDR Nederland. We menen bovendien dat de formule van het programma bewe zen heeft succesvol te kunnen zijn. Maar gisteren althans pakte ze haast net zo bar uit als die voetballerij. 1919 werd uitgezonden. In de daarop volgende jaren werden de ver schillende omroeporganisaties opgericht. omroeporganisaties kregen spoedig een orkest. In het jaar 1947 werd door de vijf omroepverenigingen de Neder landse Radio Unie gesticht, waarbij in het kader van de beoogde samenwer king het totale muziekapparaat van de omroep werd ondergebracht. De enige jubilerende dirigent op deze dag was de heer Dolf van der Linden, die het Metropole Orkest bij de op richting in 1945 samenstelde. De heer Schittenhelm wenste hem geluk er» bobd hem. namens het bestuur een 'zilveren dirigeerstok aan. Vervol- dankte spreker de musici, die 25 jaar of nog langer de omroep hebben gediend. Het waren er teveel om allen bij naam te noemen, namelijk 102 van de 398 musici. Zij werden evenals an deren met geschenken bedacht. Namens de minister van CRM sprak de heer B. P. Wagemans, hoofd van de afdeling muziek en dèns van dit minis terie. Hij wees erop. dat de niet uitsluitend werkt in de beslotenheid van de studio. Hij ver vult ook een belangrijke rol in het muziekleven-. Tenslotte sprak de heer Henk Spruit, directeur van het Omroeporkest, na mens alle musici en vocalisten een dankwoord tot de NOS-leiding deze grootse receptie. Het progiamma „JAM" van vanavond bestaat onder de beproefde regie van Lex de Rooi in zijn geheel uit het optreden van The Moody Blues in het Concertgebouw te Amsterdam. Op 23 oktober is de TROS bij de „nacht van the Moody Blues" aanwezig geweest. Deze groep, die in 1965 haar eerste nummer „Go Now" op de plaat veroverde daarmee vrijwel een plaats tussen de groten. Dat zij echter meer wilden dan alleen het werk van Beatles en Rolling Stones volgen, bleek al spoedig toen zij hun „Days of futftre past" uitbrachten en daarmee, zo zou men kunnen zeggen, Postema's eigen aandeel gesprek ken met Vlaardingse politiecommissa ris Van Toledo die aan inspraak ge looft, met uigever Van Oorschot die toch te veel op de commerciële toer ging, ongelukkig bij uitgerekend een onderwerp als de onderdrukking van de meningsuiting in de Sovjet-Unie derduit en niet terzake doorkl" over dc (niet zo belangwekkende) woorden die De Meester gen zou geven. (ADVERTENTIE) „KPOW2" heeft een nieuw onder deel. Kijkers kunnen vragen stellen aan een bekende Nederlander die daar onvoorbereid op te antwoorden krijgt. De bekende was Rijk de Goo- yer. Die is komiek, moeilijk vak dat beoefenaars ervan meestal sombere mensen maakt buiten hun werkuren Van Rijk werd instant-humor ver wacht. Hij kon dat uiteraard niet serie-programma dat op grote popula riteit mikt helemaal te laten afhangen van toevallige omstandigheden. Woensdagavond op ..II" betekent als alternatief een speelfilm of een voet balfilm op „I". Je moet dan hoog mikken om een kijkcijfcr-kans te ma ken. Hoger als gisteren gebeurde! In de NOS-rubriek „Zienswijze" zagen we een aflevering over reïncarnatie wordt gesproken in het jargon dat alleen door „ingewijden" wordt ver staan. Die groep wordt door zo'n uit zending niet gediend, omdat de ver kenning toch te oppervlakkig is. V heimtaal" d; üiks mogelijk blijkt. Het nut van der gelijke uitzendingen wordt daarmee één groot vraagteken. (ADVERTENTIE) Oorlogsg weid en watersnood in de afgelopen kwart eeuw het land schap in grote delen van Zuid-west Nederland ingrijpend veranderd. In de plaats van het landschap dat In i eeuwenoude wisselwerking tussen krachten van de natuur en de m was ontstaan moest in korte tijd volledig nieuws worden geconstrueerd. Een van de mensen die zich hebben beziggehouden heer R. J. Benthem, hoofd staf v staal bosbeheer en voorzitter van sehapscommissie van de Internationale Unie (voor Natuurbescherming. Naar aanleiding van de uitreiking Europese Prijs voor Natuurbescher ming in Straatsburg aan de heer Ben them zendt de NOS-televiaie vond een reportage uit van Rol Hoek over dit onderwerp. NOS NED. II 19.09 uur. voor exclusieve parties in privé sfeer maximaal 24 couvert* air conditioned Vanavond zendt de NCRV om 19.15 uur op Hilversum I een concert uit. dat wordt gegeven door Leo van Doe selaar op het orgel van de Klooster kerk te Den Haag.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2