BUSCHNER: DIT IS ONS EERSTE GROTE SUCCES Aspiraties van Fadrhonc smoorden in de modder G 4 Dr. Issels behandelt Lilian Board gratis DEFENSIEVE TACTIEK NOODLOTTIG JEUGDTEAM PRODUKTIEF TEGEN PAPENDRECHT Een doelpunt Oostduitsers voldoende Britse arts: Ideeën zijn zeer gezond' RESDEN Het loon van de angst bleek Heer eens niet de moeite waard. Bevreesd londer de voet te worden gelopen zoals dat april 1967 tegen de Oostduitsers was ebeurd had bondscoach Fadhronc het (Van onze speciale verslaggever) Nederlands elftal het veld ingestuurd met de opdracht te proberen de zaak in even wicht te houden. Ofschoon na het teleur stellende gelijkspel tegen Joego-Slavië vorige maand m Rotterdam alleen de volle winst Oranjes kansen op kwalificatie voor de volgende ronde van het toernooi om het Europees kampioenschap in tact zou hou den, koos Fadrhonc voor de tactiek der voorzichtigheid. PAPENDRECHT Het Nederlandse UEFA-jeugdqlftal heeft gisteravond in Papendrecht met 6—3 gewonnen van de eersteklasser Papendrecht. De jeugd had bü de rust reeds een voorsprong van 21. Het nationale jeugdelftal, waarin de JADO-speler Aad Kila was opgesteld, n.im voor vrijwel lege tribunes na een klein half uur de leiding door uitblinker Van Staveren. Kort hierna vergrootte Tuijl de marge tot twee doelpunten, waarna het verweer van. de eersteklasser ineenschrompelde. De Papendreehters, die in de eerste dertig minuten de jeugd met een voor beeldig enthousiasme tegemoet waren getreden en hierdoor vrijwel gelijk- 'vaardig waren aan de tegenstanders, zakten na de twee doelpunten terug. Papendrecht kwam vlak voor rust even terug toen Overbeek in eigen doel schoot. Na de hervatting ontketende Papendrecht een stormachtig offensief, dat na een kwartier in de gelijkmaker resulteerde. Conditie en snelheid gaven echter de doorslag voor de UEFA-jeugd'. Via 3—3 werd de eindstand tenslotte op 63 bepaald. De opstelling van het UEFA-jeugdelftal: Doel: Scheilekens (NEC). Achter: Pfennings (FSC), Bameveld (FSC), Kraaij (PSV), Jongens (Voiewijckers). Middien: Overbeek (De Graafschap) en Kila (ADO). Voor: Ehlen Almania (ma de rust Schuitemaker van Ajax, Kleton (Ajax), Tuijl (Fortuna VI.) en Van Staveren (Sparta). Geen durf g «repen Cypru 0' hebbe i tege iet ge PROFVOETBAL is eeu show, een uit- voering. In Engeland wordt dat he pen en over het algemeen wordt er ivallend voetbal gespeeld dat attrac- ief ls voor het publiek. In Nederland (jn slechts weinig clubs zo moedig ees: zo sterk dat zij het zich kunnen veroorloven te spelen op de winst en niet met de opzet in hemelsnaam niet e verliezen. Die clubs trekken ook het pro meeste publiek, wat een logische ont- 1 gaatpvikkeling is want de toeschouwers tellen htm geld niet neer opi onaantrekkelijk letonvoetbal te aanschouwen, waarbij le angst voor het verlies de slechte raad- ever is. De nieuwe bondscoach, dr. 'adrhonc, heeft de oren ook wijd ge- 0fcpend voor die slechte raadgever. Met fin keurploeg heeft hij gisteravond op iet televisiescherm het voetbal een bqr slechte dienst bewezen. Voor de meeste eoetballiefhebbers zal het zo niet meer ïoeven. Niet alleen gebrek aan moed lemonstreerde hij, ook een ontstellend manco aan inzicht. Dit simpel spelende iaardr(.post-Duitsland, dat op een schaarse ach d( uitzondering na bestond uit een stel fanatieke „doordrukkers", had zonder pieer overwonnen moeten worden. De angst om te verliezen lag echter zo uimendik op het optreden van de iranjeformatie, dat de Oostduitsers de kans kregen hun krachtvoetbal uit te oefenen. Een Nederlandse ploeg, die technisch veel meer in zijn mars diende te hebben en dat ook zou hebben gehad maar durf was geweest en niet de geprikkeldheid die leidde tot ver velend voetbal, dat dank zij de eminente nengi scheidsrechter niet te zeer ontaardde, loewel moet worden toegegeven dat de i anatici uit Oost-Duitsland daartoe aan- ■iding gaven, die Nederlandse ploeg 144 stukken boven de tegenstander kunnen uitsteken. Een eenvoudige tegen- >0 toifl^/ander, die niet eens door had dat de overigens goed spelende Drost de bal slechts niet de rechtervoet kon weg werken, die werd geconfronteerd met achtige aanval van Oranje, die er dan één schot produceerde dat doelman Croy magnifiek keerde. Eerst tegen het (bittere) einde kwam Fadrhonc tot de ontdekking dat zijn fysiek te slappe aanval moest worden id eer gewjjzigd. En toen zette hij Wery in voor Van Hanegem, waardoor de mankracht wel groter werd maar de stootkracht tc laat kwam. Wytze Couperus, in elk geval beweeglijker, bleef aan de kant. Pahl- platz, die in sterke vorm verkeert, even eens. De nederlaag van 10 zal wel weer als „eervol" worden beschouwd. Maar of het 10 is of 40 wordt, doet niets ter zake. De punten zijn weg en de kans om verder te komen in het Europees landen- toernooi zo goed als zeker. Gisteravond is die kans zonder meer vergooid door een bange coach en een elftal zonder durf. 5t-Pie :hedei- Verstappen verloor door interventie MISKOLC In de kwartfinales van Europese bokskampioenschappen >or junioren in de Hongaarse stad Miskolc heeft de Nederlandse halfzwaar- gewiebt Jimmy Verstappen door inter ventie van de scheidsrechter in de deinde ronde verloren van de Oostduitser Sachse. Er vanuit gaande, dat iets (een ge lijkspel) beter is dan niets (nederlaag) posteerde de man, van wie werd ge dacht dat hij de nationale ploeg na vele magere jaren zou kunnen laten opbloei en, vier spelers op het middenveld. Om het aanvalsritme der Oostduitsers te verstoren, om te proberen de tegenstan der weg te tikken. Het tactische concept leek tot de pau ze het juiste. De ruststand van 00 was voor Oranje zonder meer een suc ces. Maar toen kort na de hervatting Peter Ducke de Oostduitsers naar 'een voorsprong schoot hij scoorde in de 55ste ipinuut na een door invaller Irm- scher en de ver opgerukte centrumver dediger Sammer opgezette aanval viel niet alleen Fadrhoncs strijdplan in duigen, maar bleek ook hoezeer de angst voor een afgang bij de bonds coach overheerste. Want in plaats van gebruik te maken van het recht twee spelers te vervangen en twee aanvallers in te zetten met Pahlplatz, Wery of Couperus en Veenstra zaten er voldoen de op de reservebank liet hij alles bij het oude. Pas toen het te laat was, zeven minuten voor het einde, mocht Wery de plaats innemen van Van Ha- Debutant Johan Neeskens ih een fel duel gewikkeld met de Qost- duitsers. clubtrainer bij Willem II, Sportclub En schede en Go Ahead bewees een uitste kend vakman te zijn, maar die nu toch .i, 'J fM» Ook deze actie van Jan Klijnjan zal geen resultaat opleveren. Doelman Croydie een sublieme wedstrijd speelde hij hield later een vrijwel zeker i dezelfde Klijnjan uit zijn doel heeft de bal reeds in zijn handen. evenzeer toonde niet over de moed te beschikken de leeuw (lees Oost-Duits land) in eigen hol aan te vallen. Is het begrijpelijk, dat hij zijn spelers de opdracht had gegeven eerst goed de kat uit de boom te kijken, onverklaar baar is, dat hij na een half uur, toen hem ook duidelijk moest zijn dat deze Oostduitsers niet zo superieur waren als aanvankelijk werd aangenomen, de aanvalskracht van zijn ploeg niet trachtte-op te voeren. In Pahlplatz had hij een aanvaller achter de hand, die de laatste weken bij. FC Twente een glanzende vorm had gedemonstreerd. Was het al onverklaarbaar, waarom de naam van de Oldenzaler gezien zijn recente prestaties in zowel competitie als Runners Up Cupwedstrijden niet voorkwam in de opstelling, nog merk- waardiger was de verklaring, die Fadrhonc na de wedstrijd gaf voor het feit, dat hij Pahlplatz niet in actie had laten komen. „Theo is niet hard genoeg voor een wedstrijd met het karakter van deze", aldus Fadrhonc. Een uitla ting, dit de vraag rechtvaardigt hij Pahlplatz dan wel Dresden. Niets veranderd In feite toonde het modderballet in het Rudolf Harbigstadion aan, dat er in het Nederlandse elftal nog niets is ver anderd na de voor wedstrijden voor het wereldkampioenschap voetbal in Mexi co. Het euvel van toen verdedigen kan Oranje als de beste, maar moet er worden aangevallen dan valt de ploeg door de mand manifesteerde zich opnieuw. En dat was toch wel bijzonder jammer, want zo er ooit de mogelijk heid is geweest de Oostduitsers in eigen land te verslaan dan was het wel giste ren. De ploeg, waarvan de kern bestond uit spelers van Carl Zeiss Jena, wist ir het geheel geen raad met 't tiktakspelle tje, dat het Nederlandse elftal voor rust opvoerde. Met Drost en Israel als sterk spelende verdedigers en Neeskens (uit- yan een onzei DRESDEN Frantisek Fadrhonc had iets va'h zijn Deventer glorie terug. De bondscoach van de KNVB gaf na afloop weer eens een uitgebreid commentaar op de zojuist gespeelde wedstrijd. Hij was weer de oude. Hij praatte voluit. Net zoals bij Go Ahead. Na de eerste wedstrijd in het toernooi om de Europese lan- denbeker tegen Joego-rSlavië was hij niet zo spraakzaam geweest. Maar nu in het Ru- dolf Harbigstadion te Dres den ontbrak nog slechts de forse Bolknak, die normaliter zijn mond het articuleren bemoeilijkt. Steeds gestoord door zijn spelers gaf de coach van het nationale elftal zijn mening over de ontmoeting met het team van de DDR. Eerst even die terughoudendheid, die hij nodig schijnt te heb ben sinds er een bestuur als dat van de KNVB boven hem staat. „Mijne heren, wat moet ik zeggen van deze wedstrijd. Ik heb respect voor de Nederlandse ploeg. Ik geloof, dat er nu is aan getoond, dat we op de goede weg zijn. We hebben door een ongelukkig doelpunt ver loren. Benut Klijnjan die kans, dan hadden we gekre gen waar we recht op had den: een gelijk spel. Ik ben dit elftal dankbaar, omdat de spelers ondanks de korte voorbereiding zich helemaal hebben gegeven." Voorzichtig de s ïstel- Fadrhonc liimg vain zijn team van giste ren: „Ik heb gezocht naar 'n opstelling, die ik nodig had voor een voorzichtig begin. Ik wist dat Oost-Duitsland furieus zou aanvallen." Na die ene treffer bleef de bondscoach vasthouden aan zijn voorzichtige opstelling, terwijl Pahlplatz, Couperus en Wery op de reservebank zaten. Toen Wim van Hane gem het veld op eigen ver zoek verliet een lichte spierblessure in de kuit zette Fadrhonc pas Feije- noorder Wery in, „Het was de bedoeling, dat Klijnjan in die laatste minuten in de spits zou gaan en dat Wery vanuit de tweede lijn zou schieten", aldus Fadrhonc. van de KNVB had met enige bezorgdheid ervhrerr, dat er heel wat unfaire streken werden uitgehaald op het veld. Fadrhonc: „Dit is nu eenmaal het gevolg van een wedstrijd waar zo veel be langen op het spel staan. Er werdén inderdaad trappen uitgedeeld, die niet door de beugel konden. Maar van beide kanten. Dat moet ge zegd worden." De Oostduitse coach Georg Buschner over de hardheid: Dit was een wedstrijd in een Europese competitie. En die zijn altijd harder dan een gewoon du el." De Oostduitse coach, die nog maar pas belast is met de leiding van de DDR-elf was natuurlijk tevreden met het resultaat. Buschner: „We zijn nog volop aan het bou wen. Dit is ons eerste echte grote succes. Het Nederlands elftal is mij niet tegengeval len. Ik wist dat de Nederlan ders hard waren. Wat mij vanavond verrast heeft, was de agressiviteit." Johan Neeskens was gistera vond ondahks het verlies toch dolgelukkig. Zijn debuut in het A-elftal was prachtig geslaagd. Neeskens: „In het begin' had ik wat moeite met de aanpassing. Het tempo was hoog. Maar na een kwartier ging het goed. Jammer, dat we verloren hebben". Neeskens had net als zijn medespelers veel last gehad van de straffe wind, die schuin over het veld stond en het drassige veld. Epi Drost: „Ik stond tot mijn enkels in de blubber. Vooral in de eerste helft was dat lastig. Doordat we de wind tegen hadden kreeg je de bal bijna niet de lucht in. En als je dan nog tot je enkels in de modder moet wroeten dan weet je het wel." Aanvoerder Rinus Israel had gerekend op een gelijkspel van 00. Israel: „Over het geheel genomen zijn de Oostduitsers sterker geweest dan wij, maar veel kansen hebben ze niet gehad. In de eerste helft heb ik het zwaar gehad. Door de harde wind vlogen de ballen als gekken langs mijn oren. Maar ze zijn hoge bal eet) doelpunt te maken. En trouwens die goal die we nu tegen hebben had niet mogen vallen." Net iets te kort Jan van Beveren: „De bal kwam van links, zeer geluk kig op de voet van Peter Ducke. Ik dacht, dat Strik hem zou stoppen." Pleun stekend debuut). Van Hanegem en Rijnders als dominerende middenvel ders werd knap voorkomen, dat de Oostduitsers hun overbekende stemlo- pen konden uitvoeren." Gevaarlijk werd het alleen wanneer de krachtige wind de bal na uittrappen van de uitstekende doelman Croy tot in de buurt van Van Beverens doel „droeg". Dan bleek ook. dat Suurbier en Strik minder zeker waren dan gebruikelijk, maar dank zij het sterk corrigerende optreden van Is rael en Drost bleef de schade beperkt tot een paar hoekschoppen. Morele opkikker De tweede helft moest Oranje de winst brengen. Met de wind als bond genoot leken de Nederlanders in het voordeel. Maar de tactiek van de con- tra-attack smoorde in de modder van het inmiddels vrijwel onbespeelbaar ge worden veld. En het doelpunt van Duc ke betekende voor de Oostduitsers net de morele opkikker die zij nodig had den nadat zij voor rust waren dolgetikt en zelf niet meer wisten wat ze ermee aanmoesten. Het doelpunt had tevens tot gevolg, dat het publiek, dat de eigen favorieten eigenlijk al had laten vallen weer fanatiek ging meeleven. De strijd, die voor rust al bikkelhard en bij het gemene af was geweest, werd in de slotfaze zo mogelijk nog onvriendelij ker. Het goedmoedige Zweedse baasje Liedberg dat voor rust de namen van Ganzéra en Van Hanegem had opge schreven na grove overtredingen, floot dat het een lieve lust was, maar bleek voor het leiden van een dergelijke in terland uitermate ongeschikt. Suurbier, Rijnders. Keizer en Van Hanegem (hij vooral) konden vrijwel ongestraft din gen uithalen waarvoor zij door elke Nederlandse scheidsrechter uit het veld zouden zijn gestuurd. En met de Oost duitse Sammer. Strempel en Ganzera was het niet anders. Het meedogenloze spel leidde echter niet tot het gewenste rêsultaat. De gelijkmaker bleef uit, ook nadat Fadrhonc uiteindelijk toch nog, maar veel te laat besloot Wery als extra-aanvaller en vervanger van Van Hanegem in te zetten. Een teleurstel lend resultaat. De woorden van dc Joego-Slavische bondscoach Ra.jko MitSc dat Nederland spelend zo als gisteravond straks in Bel grado voor Joego-Slavië een uitermate moeilijke tegenstander zal zijn kunnen dan nog slechts als een schrale troost worden beschouwd. De aspiraties van Fahrdonc werden gisteren in de modder van het Rudolf Harbigstadion ge smoord. Strik: „Ik kwam net iets te koi"t om dat trekballetje te onderscheppen. Ik kon niets meer aan doen." Pleun Strik had het trouwens hard te verduren gekregen tegen Peter Ducke. „Volgens mij zat die vent onder de dope. Iedereen heeft wel een klap of een schop van die kerel ge had. Hij was helemaal door 't dolle heen. Hij spuugde ie dereen onder. En dan die ko medie van hem. Steeds gaan liggen als er helemaal niets aan de hand was." Epi Drost: „Die Ducke was helemaal knots. Het is toch niet normaal, dat een vent tweemaal drie kwartier op zp'n zwaar veld kan blijven gaan. Die zal wel opgepept zijn geweest." Wim Suurbier, die niet zo sterk speelde als de laatste weken bij Ajax, vond het een normale reactie, dat hij en zijn medeverdedigers ge prikkeld raakten. Suurbier: „Die gasten waren zo genie pig als de pest. Ze knepen waar ze maar konden. En spuugden in je gezicht. Ik kon me een hele tijd inhou den. Maar later in de wed strijd ben ik ook mee gaan LONDEN Tussen het beantwoorden van telefoon tjes Issels een foto van vijf vroegere patiënten, die hij met succes tegen kanker behandeld had, uit een grote stapel. De foto was genomen op een reünie van vroegere patiënten van hem in zijn kliniek in het kleine plaatsje Rottach Egern aan de Tegernsee in Beieren. „De patiëntep die ik krijg staan als onge- persmensen uit heel Europa, trok dr. Josef neeslijk te boek. Vroeger was ik een gewoon prak- tizerend geneesheer. Meestal ging het zo: stelde vast dat een patiënt kanker had, stuurde hem dan door naar een specialist en kreeg hem daarna terug als de behandeling van de specialist mislukt was." Het was een afschuwelijke cirkel gang. „Mijn grondconceptie voor de behandeling van kanker is de laatste 20 jaar niet veranderd. Het is verba zingwekkend wat er voor hopeloze gevallen nog gedaan kan worden. Maar de orthodoxe geneeskunst eert zich al jaren standvastig tegen mijn methode, ook al tonen de cij fers van mijn werk aan dat ik in meer dan 16 procent van de gevallen die ik heb behandeld succes heb gehad". Publiciteit De aankomst zondag j.l. in de kli niek van de Britse atlete Lillian Board heeft een nieuwe golf van publiciteit geworpen op de contro versiële dokter Issels en zijn werk. De afgelopen dagen hebben kanker patiënten of hun families uit vele landen inlichtingen gevraagd over zijn kliniek. Dat is niet ongewoon, want dr. Issels heeft al patiënten uit 12 landen. Het tragische verhaal van de Britse atlete veroorzaakte echter een stormloop. De dokter moet de behandeling van zijn patiënten com bineren met een vloed van public relationswerk. „Ja, het is waar dat we Lillian Board gratis behandelen", vertelde hij. „Ik las in de kranten dat haar vader bepaald geen rijk man was. Daarnaast ben ik zelf ook een sport man en heb ik 'zo'n medelijden met dit arme meisje. Een Engelse krant wilde de kosten betalen, maar ik heb gezegd dat ik dat niet zal aan vaarden. Ik heb gevraagd of ze de cheque willen bewaren voor het ge val een andere arme Britse persoon hier graag behandeld zou willen worden en die het niet kan betalen. Ze hebben daar graag mee inge- We hebben hier altijd vier of vijf oatiënten die de behandeling of Jechts voor een deel betalen. Dat is altijd mijn principe geweest". de meeste patiënten blijven hier drie maanden. Daarna zetten zij de be handeling zelf thuis voort. „Ziekte verzekeringen betalen hier natuur lijk ook aan mee", aldus dr. Issels. In zijn kliniek is een boek te koop over zijn methoden. In principe be rustte de behandeling op de theorie dat een kankertumor onschuldig wordt, als de toestand van het li chaam, die de oorzaak van de kaq- ker was, in de eerste plaats weer tot volledige gezondheid wordt terugge bracht. Ten gevolge hiervan worden twee patiënten van de dokter die niet meer aan bed gekluisterd zijn, aangemoedigd ijverig te oefenen. Ik zag dat ze na de lunch met een sinaasappel in de hand gingen wan delen in de sneeuwjacht die over de uitlopers van de Beierse Alpen raas de. Er wordt grote aandacht besteed aan een dieet en bronnen van een slechte gezondheid, zoals genïfecteer- de amandelen. Slechte tanden .wor den verwijderd. Bij Lillian Board zijn gisteren twee tanden getrokken. Een van de belangrijkste aspecten Van de behandeling is de patiënt aan te moedigen zelf tegen de ziekte te Lilian Board (geheel rechts op een ar chief opname) heeft zich onder de behandeling van dr. Issels in Beieren gesteld. De Westduitse arts wil voor zijn onderzoek geen kosten in rekening brengen. vechten. Een lid van dr. Issels' staf tei nie: „Dokter Issels boezemt ver trouwen in. De patiënten hebben een geweldig vertrouwen in hem. Ze maken zich ongerust als hij voor een dag of twee weg moet". Dr. Issels wordt in West-Duitsland dQor de medische stand vervolgd. Volgens hem zwijgen de Duitse kranten hem dood. Over Lillian Board zei hij: „Citaten in de pers over de toestand van Lillian Board komen niet van mij. Ik zeg niets over haar geval, behalve dat het een ern stig geval is". Een Britse arts die dokter Issels was gaan opzoeken, zei dat de ideëen van de Westduitse arts hem als zeer gezond in de oren klonken. „Ik ver laat Beieren absoluut overtuigd van de integriteit van de dokter", aldus

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11