DE KASBAH KOMT ALS ALTERNATIEVE WONINGBOUW VAN DE GROND WIJK GEBOUWD OP PALEN IN HENGELO BEGINT DE DOORBRAAK Er lopen veel koeien met gouden horens in de weide van het schriftelijk onderwijs Vraag het de ISO HENGELO Langzamerhand beginnen we het te beseffen: onze woningbouw is over het algemeen stierlijk vervelend. Een eindeloze repetitie van het geijkte patroon. Waar .je ook komt, in noord of zuid, oost of west, er is een bepaalde „idea le" standaard, waarvan men schijnbaar niet mag afwijken. Of het nu laagbouw of hoogbouw is, al onze nieuwbouwwijken hebben nagenoeg hetzelfde aanzien. Steriel en fantasieloos. Met de binnenkant is het precies eender. Geen ruimte om onze creativiteit bot te vieren. Tot op de millimeter nauwkeurig is uitgerekend, dat we op deze plaats moeten slapen en op die plaats eten en dat we hier onze schemerlamp moeten neer zetten en dat daar ons t.v.-toestel moet staan. Er Is bij de woningbouw een status quo bereikt. Men is er steeds van uitgegaan, dat er geer) geld is om het anders en mooier te doen. Aan archi tecten is de functie architect te zijn grotendeels ontnomen. Het zijn ge kortwiekte vogels geworden. Maar ons land telt een handjevol architecten, die zich niet laten kortwieken, riet zijn baanbrekers als Aldo van Eyck, Lucien Lafour en Pleter Blom. Al jarenlang vechten zij tegen dé be staande (volkswoningbouw. Aanvan kelijk werden ze nauwelijks serieus genomen. Er begint de laatste tijd echter iets te De Kasbahbouw levert talloze intieme „binnen- hofjes" op. dié onder meer verkeersveilige speelruimte bieden voor kinderen. veranderen. Op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening heelt men begrepen, dat nieu we initiatieven moeten worden gesti muleerd. Er is al een subsidiepot voor experimentdie woningbouw. Op een enkele uitzondering na blijven de ge- echter een afwachtende hou- melijk te danken aan stadsarchitect ding aannemen. ir. M. de Jeu (52). Hengelo gaat in zee Die uitzondering is Hengelo. met Pieter Blom uit Monnikendam, die enkele jaren geleden met drie Doorbraak studies de -„Prix de Rome" voor archi- slad begint dit tectuur verwierf, daardoor internatio- n dat is voorna- nale vermaardheid kreeg, maar in ei Vooraanzicht van de Kasbahwoningen. Duidelijk zichtbaar is de „palen-structuur", waarop de woningen rusten. gen land als ..utopist" in een isole ment bleef zitten. Eén van de drie studies omvat een revolutionair alternatief volkswoning- bouwplan. door Pieter Blom het „ste delijk dak" genoemd. Ir. De Jeu kent Pieter Blom al gerui me tijd. Blom bouwde tussen Hengelo en Enschede op de campus van de Twentse technische hogeschool een voorlopige en een definitieve mensa. De Jeu raakte zeer onder de indruk van deze scheppingen. Hij nam kennis van Bloms stedelijk dakplan en polste het gemeentebestuur- B. en W. toon den zich enthousiast. Ze durfden het risico wel aan. Het schetsontwerp is inmiddels al dóór Den Haag goedge keurd' aldus De Jeu Eind dit jaar wordt met de bouw van hel ..stedelijk dak" in Hengelo begon nen. De wijk zal ..Kasbah Hengelo" heten. Kasbah Hengelo lijkt op een middeleeuws stadje. Het is een verza meling bakstenen huizen, die. com pleet met tuinen (5x6 meter), op be tonnen palen staan. Grotere en klei nere huizen met trapjes, opkamers, verplaatsbare scheidingswanden, slaapzoldertjes en uitstulpingen. Door hun bouwwijze naar believen te ver groten of te verkleinen. Onder de woningen liggen de wegen, trottoirs, parkeerplaatsen en een zee van ruimte voor voorzieningen als speelplaatsen, winkels, cafés, bankge bouwtjes, kindercrèches en allerlei andere persoonlijke en gemeenschap pelijke initiatieven. Aan de hand van tegenwoordig eengezinsbouw. In ver band met het Kasbahplan organiseer den we een hearing. De jongeren wa ren heel positief. Progressief De eerste bewoners van de Kasbah zullen prpgressieve mensen zijn. De grote massa wil natuurlijk eerst de kat uit de boom kijken. Daarom is het zo belangrijk, dat Kasbah Hengelo snel van de grond komt. We bouwen ongeveer 160 stuks woningen, maar dit aantal is variabel, omdat er te combineren woningtypen bij zijn. De huur van de middelgrote woningen (3 a 4 slaapka'mers) zal tussep de 150 en 200 gulden komen te liggen". De Jeu over de woningbouw in het algemeen: „Het is duidelijk, dat er iets moet veranderen. Er,is tot nu toe alleen gedacht aan kwantiteit. Het kwam vaak voor, dat woningen wer den aangepast aan de lengte van de bij de bouw gebruikte kraan. Krank zinnige toestanden. De woning van de toekomst moet zo flexibel mogelijk zijn. Er moet steeds een differentiatie van mogelijkheden zijn, zodat de mensen meer zelf kunnen gaan den- de behoeften kunnen de ruimten on der de woningen al dan niet worden opgevuld. Die onderbouw is betrekke lijk goedkoop aan te brengen, want het dak is er al. Vlechtmatje Pieter Blom: „Een wijk van eenge zinswoningen wordt een verdieping opgetild. De woningen schuiven dan vervolgens in elkaar tot een vlecht matje met openingen. Die verdichting is mogelijk, omdat alles, wal vroeger nog naast de woning nodig was, er nu ruimschoots onder kan. Zoals de rijtjeswoningen de wand van het interieur van de straat vormen, vormen hier de woningen het dak van de stad. Eén dak met precies zoveel gaten, dat het in de stad licht is en er regen kan vallen. Je woont er dus boven de wegen, parkeerplaatsen, winkels, scholen, theater en bioscoop. Wanneer je op straat loopt, zie je geen herhalingen van huizen, maar je ziet een winkeltje, of een zonnige plek, of een paar auto's, een terrasje of een werkplaats". Opvallend is ook de grote woning dichtheid van de Kasbah. Een normale gangbare wijk telt 30 woningen per ha. De Kasbah 100 woningen per ha. Per Kasbahwoning is er plaats voor Hengelos stadsarchitect De Jeu: „Op de plaats, waar de Kasbah komt. was aanvankelijk een flat van 16 hoog gepland, maar er was geen enkele woningbouwvereniging die het aan durfde: 90 procent van de mensen wil Dat belangrijk. Het zou ideaal zijn, wan neer je alleen de vier buitenmuren en het dak bouwt en de bewoners de elementen voor tussenwanden e.d. geeft. Ze kunnen dan naar eigen in zichten de woning indelen. Op de lange duur zal dat ook op het gebied van de woningwetbouw mogelijk zijn. We zitten nu nog veel te veel vast aan wenken en voorschriften". Op hearings is gebleken, dat de over grote meerderheid van de mensen het liefst helemaal zelf hun huis zou ma ken. Maar dat mag niet. Vanwege de chaos, die de overheden in zo'n geval De experimentele woningwetbouwwijk Kasbah Hengelo komt in de loop van 1972 klaar. De stad verwacht veel bezoekers. Tientallen gemeenten heb ben al bij de gemeente Hengelo om inlichtingen aangeklopt. BAVCi HOFSTEE UTRECHT Honderdduizen den volgen in ons land schrif telijk onderwijs. Zij proberen een diploma middelbare school te halen, bekwamen zich vóór vakdiploma's, of zien aan het eind van de studie-via-de- brievenbus het middenstands diploma binnen hun bereik komen. Ook zijn er tallozen die „voor hun plezier" schrif telijk iets leren, zich zo een hobby aanmeten. Ook voor hen is er letterlijk van alles te koop. Kijkt u er de adverten ties maar op na. Hoe vaak vindt u tussen uw post geen verlokkende aanbiedingen op dit gebied? Al met al is dat schriftelijk onderwijs, ook in ons land. een miljoenenaffaire geworden. Des kundigen geloven dat het een nog grotere vlucht zal nemen late tijd komt. Het is dan ook een merk waardige zaak. om het voor zichtig te zeggen, dat dat schrif telijk onderwijs zolang onge controleerd zijn gang kan gaan De overheid bemoeide er zich niet mee. Iedereen kon zonder telijk onderwijs beginnen. Geen wonder, dal er heel wat kaf is onder het koren. Geen wonder, dat er heel wat mensen in ons land rondlopen die er zeer trieste ervaringen mee hebben opgedaan. Het schriftelijk on derwijs begon Jn 'ederland om streeks de eeuwwisseling Met een, later beroemd geworden, voortreffelijke hoofdakte-oplei ding. Die stopte pas in 1963. INSPECTIE SCHRIFTELIJK ONDERWIJS SCHEIDT KAF VAN KOREN Duizenden hebben ervan gepro fiteerd. Zieer oud en eerbied waardig is ook de cursusserie van het instituut dat voor amb telijke diploma's opleidt, begon nen in 1908 en nog steeds in leven. Zeer bekend is ook het instituut in Arnhem dat nog niet zo heel lang geleden de eretitel ..koninklijk" mocht gaan voeren. Tienduizenden kregen er hun schriftelijke opleiding. Vast staat dat zij geboft hebben. Zii kregen waar voor hun geld. Vooral na de oorlog werd de vraag naar schriftelijk onder wijs steeds groter. Jongere mensen, veelal tussen de 20 en 30 jaar. gingen in steeds groter getale schriftelijk studeren De instituten verrezen onmiddellijk als paddestoelen uit de grond, rijp en heel veel groen. Er was immers goed. soms zelfs grof geld mee te verdienen. Voor die duizenden consumenten was bij na niet meer uit te maken wat De toenmalige voorzitter van de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, professor Kohnstamm heeft toen geprobeerd een rijks inspectie voor het schriftelijk onderwijs te krijgen. Hij ging er met de minister over praten. Het bleek dat hij r juris de heiligste koeien van ons staats bestel om zeep wilde helpen, de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van, onderwijs. En dus kwam er geen rijksinspectie. En dus tierde het kaf onder het koren welig voort. En dus maakt dat kaf vrijwel dagelijks heel wat slachtoffers. Want die „vrijheid van onder wijs" moet het gewoon iedereen mogelijk blijven maken onder wijs te geven. En dat die bepa ling destijds op grond van heel andere oorzaken in onze grond wet is gekomen, een kniesoor die daarop let. Van schriftelijk onderwijs was toen geen spra ke. Er is toch een inspectie geko men. Omdat enkele goede insti tuten. vertegenwoordigers van vakbonden en jeugdorganisaties, de koppen bij elkaar staken Zij stichtten, in 1947. de Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs (ISO), een particuliere instel ling. Ook de overheid is, met een waarnemer, in het stich tingsbestuur vertegenwoordigd. De stichting heeft normen opge steld voor het schriftelijk on- In 1951 kreeg de stichting het recht de instituten voor schrif telijk onderwijs die zich bij haar melden, als zij aan de normen voldoen, te erkennen. Instituten die door I"0 zijn er kend mogen gebruik maken van de mededeling: erkend door de ISO met medewerking van de minister van Onderw ijs en We tenschappen. Maar dwingend de normen op- OVERHEID GAAT NU 00K .ERKENNEN" Maar de curatoren van dat In stituut bleven rustig zitten. Mannen met een grote naam in ons land dekten daardoor de actie van dat instituut en incas seerden rustig hun jaarlijkse toelage. Zij dekken dat Instituut nog steeds met hun namen. Maar hoevelen hebben door die kwalijke manipulatie voorgoed genoeg van alle studie? leggen kan de stichting natuur- Paddestoelen lijk niet. Er zijn op het ogenblik 42 schriftelijk onderwijsinstitu ten door de ISO erkend. Er werken in ons land echter zo'n 20» van zulk- instituten! De :eft sist de zekerheid dal hij geen kat in de zak koopt «De inspectie licht elk jaar de dooi de stichting erkende instituten grondig door. De studieprogramma's worden door deskundigen uitgeplozen. De advertenties worden kritisch bekeken. Er wordt gewaakt te gen het wekken van onvervul bare verwachtingen bij aspi rant-cursisten. Een erkennings commissie bekijkt voor de ISO alle aanvragen voor erkenning. onder anderen, een inspecteur v.h.m.o. en een inspecteur n.o. Vele aanvragen worden afgewe- Ook komt het voor dat een er kenning wordt ingetrokken. Dat is nog niet zo lang geleden ge beurd. toen een heel groot insti tuut een economisch aantrekke lijk balletje opgooide en in een universiteitsstad een .zuster academie' oprichtte. Er werden in de advertenties koeien met gouden horens beloofd. Er wer den pertinent onware medede lingen gedaan De ISO trok de Het kwalijke is, op het ogen blik. dat de schriftelijke cursus sen in de computertechnieken als paddestoelen uit do grond schieten. Meestal hele dure cursussen, meestal niet-erkend Tallozen lopen erin. Een schandaal op dit gebied was het faillissement, enkele ja ren geleden, van het Rotter damse „Computer Programming College'. Het had ruim 4000 cursisten. Die waren jaren stu die en al hun geld kwijt. Het heeft nog veel moeite gekost gedaan te krijgen dat de slacht offers niet gedwongen werden het volledige cursusgeld te beta len. Ze hadden immers voor de hele cursus getekend! Elke dag weer verbaast men zich bij de ISO over de goedge lovigheid van vele mensen. Ze geloven allerlei fraaie beloften in advertenties op slag. „Een psychotechnische test" Dan moet het toch wel goed zijn!" Maar als nu zo'n testbureau met gou den banden gebonden is aan zo n instituut? Grote banken le nen zich ertoe voor het betalen van cursusgelden een financie ringsregeling te treffen. Dal staat fraai als mededeling in een advertentie. De banken vra- KWART VAN INSTITUTEN DOOR ISO ERKEND gen niet of de cursus erkend is. Ze lenen alleen geld en willen dat, met rente, terug hebben, ook als de cursus stopt. Er zijn schriftelijke ci„sussen die dapper gebruik maken van de mededeling, vaak zijn ze in het buitenland gevestigd, dat 'de regering van X de cursus subsi dieert Vergeet het als regel maar Maar duizenden tippelen erin. Er zijn ook eurshssen die met verouderd materiaal wer ken Bii een erkend instituut ontdekt de ISO dat snel Maar bij de niet-erkende.En hun studenten zakken voor hun exa- Natuurlijk voelt iedereen die intensief met onderwijszaken bezig is dal er iets zou moeten gebeuren. In 1962 is een staats commissie zich gaan bemoeien met het probleem. In 1964 kwam haar rapport. Conclusie: erkenningenstelsel door de staat. Dat betekent gewoon dat er aan de niet-erkende institu ten niets in de weg zal worden gelegd. Vanwege die „vrijheid van onderwijs". Sterker nog: de erkende instituten zouden daar door gewoon in een ongunstiger positie komen te verkeren dan de niet-erkende. Die hoeven im mers aan geen enkele, vaak in uitvoering dure, norm te vol- Kortgeleden its men op het ministerie vaai Onderwijs gereed gekomen mét de voorbereiding vain een wetsontwerp over het toezicht op het schriftelijk onder wijs. Dat wetsontwerp is inmid dels bij de Tweede Kamer in gediend en geeft de minister de bevoegdheid instellingen voor schriftelijk onderwijs het predi kaat ..erkend" te verlenen Toe zicht zal worden gehouden door een rijksinspectie. Men stare er zich niet blind op. Want ook een rijksinspectie zal vrijwel machteloos staan, als zij niet dwingend kan optreden te gen instituten die geen erken ning komen vragen, de grote meerderheid dus. En daarom zal het nog wel geruime tijd goud blijven wat er blinkt voor de handige jongens die zich met de glans in hiin ogen op het schriftelijk onder wijs in ons land hebben gewor pen of gaan werpen. Zij hebben een miljoenenbron aangeboord. En daarom zal bij de ISO nog wel dagelijks het aantal tele foontjes om inlichtingen op peil blijven. Gelukkig maar. want de mensen die die weg weten te vin den. zijn er zeker van dat zij objectief en eerlijk worden voorgelicht. Dat zij wegwijs worden gemaakt in het bos van de schriftelijke cursussen in ons land. een bos dat zo ontstellend veel onkruid herbergt. En waarin ook zoveel werkende jongeren verdwalen of omko- JACQUES LEVIJ Als u schriftelijk wilt gaan studeren doet u er verstandig aan zicb goed te bezinnen voor n begint. Er zijn vele instituten en het aantal verlokkelijke aanbiedingen is zo groot dat u dreigt te verdwalen. Als regel, zo kunt u instituut zün erkend door de Stichting Inspectie van het Schriftelijk Onderwijs". Zulk een erkend instituut vermeldt „erkend door de I.S.O. met medewerking van de minister van Onderwijs en Wetenschappen". Die erkenning Is een grote waarborg voor ieder die via dat instituut studeert. Wilt u in zee gaan mei erkend, schrijft of tele foneert u dan even: I.S.O.. Achter de Dom 5, Utrecht, tel. 030 - 19530. Ze zün daar altyd bij) met uw poging achter de waarheid tc komen. Ze helpen u beslist op de goede weg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9