Mijnstaking in Engeland aanslag op economie UNIE IN CAIRO GEKOMEN ALS VERRASSING GEVAAR IN ANTWERPEN GEWEKEN Nieuwe foto's vau Cross Huisartsen tegen volksverzekering ziektekosten Interview met ontvoerder in Uruguay Weer twee zwembaden gesloten Staking dreigt bij Hilton- Rotterdam Zware vrouw overleden PAGINA 6 LEIDSE COURANT DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 Het ia gelukkig goed afgelopen. Ik kan nog lachen. „Maar hoe kom ik hier nou uit? En hoe ver is het eigenlijk naar de wal? Eens kijken". Voorbijgangers: „We helpen je wel effe". Een plank wordt vanaf de kant op het dak van de half gezonken auto geschoven. iast. Ik heb je beet. Vallen kun „Blij dat ik eruit ben. Het was toch makkelijker dan ik „Gezonken automobilist gered" STOMPETOREN. De 57-jarige H. F. Dijs uit Delft, con troleur van een zaadhandel, reed in Stompetoren met 'n VW-busje dwars door een brug leuning de Noorder- vaart in. Het onge luk gebeurde tijdens een inhaalmanoeu vre, waarbij de in gehaalde wagen plotseling linksaf sloeg. Omstanders hielpen de „gezon ken" automobilist uit zijn benarde po litie. Hij hield er alleen een natte broekspijp aan over. (Van c correspondent Roger Simons) LONDEN Bijna de helft van de Britse mijnwerkers is sinds gisteren in wilde staking- De stakers eisen een loonsverhoging van vijf pond per week. dit is twee pond meer dan de „coal board" een officiële nationale raad waar onder alle mijnen ressorteren, wil toe kennen. In Zuid-Wales hebben, voor de eerste maal sinds de algemene staking van 1926. al de mijnwerkers het werk neergelegd. In Schotland en Yorkshire zijn nagenoeg twee derde van de steenkolen mijnen in het conflict betrokken. In Centraal-Engeland hebben betrekkelijk weinig mijnwerkers het onofficiële stakingsbevel opgevolgd. Morgen zullen ook de mijnwerkers van Kent in staking De stakers zijn vastbesloten de officiële ..Steenkolenraad" tot overgave te dwingen, maar Lord Robena, voorzitter van deze nationale „coal board", laat zich niet intimideren. Hij meent, dat de aanstokers van deze wilde staking mili tante communisten zijn, die de vak beweging en de steenkolenindustrie een zeer slechte dienst bewijzen. Robens is lelf een vooraanstaand socialist en ge wezen vakbondsleider. Als de staking lang aanloopt, zal zij i«ibi mij del ijk tot gevolg hebben, dat oepealde onrendabele mijnen voorgoed giwloten worden. Op die manier zullen da betrokken arbeiders er veel erger am toe zijn dan wanneer ze zich te vreden stellen met een loonsverhoging T oonkunsten aarshond tegen geluidsbanden AMSTERDAM (ANP) De Neder landse Toonkunstenaarabond heeft aan gekondigd de actie, die hij is begonnen tegen het gebruik van geluidsbanden ln plRats van een orkest in openbare ge legenheden in het bijzonder in theaters, q^t te breiden tot discobars en drive-in- «%ow*. zoals die door sommige omroep- vgfeniglngen worden georganiseerd. In a#rste instantie richtte de actie zich tegen da Amerikaanse ijsrevue Holiday on Ice, vwfer in plaats van met een orkest, met begeleiding van geluidebanden wordt op getreden. Ofschoon het bestuur van de in permanent contact is met ver tegenwoordigers van de revue en de RAI, worden geëngageerd. orkest zal Onrendabele mijnen in gevaar van twaalf procent (ongeveer drie pond per week). Oorspronkelijk v/ou de Steenkolenraad slechts tien procent toekennen. De twaalf procent is een grote concessie, die onder sterke druk gedaan werd. Lord Robens QUEBEC (A.P.) De minister van Justitie van Quebec. Jerome Choquette. heeft leiecd dat nog drie foto's van de Britse diplomaat James Cross i(jn ont vangen van zijn ontvoerders, hetgeen zou betekenen dat Cross nog leeft. De foto's samen met een brief van de ont voerders zijn zaterdag ontvangen door de in Montreal verschijnende krant Ls Presse. Cross ia ontvoerd od 5 oktober. De minister zei teven* op een pas- conferentie dat de regering heeft besloten de troepen in Quebec te handhaven. Er zal geen vervolging plaatsvinden legen de Montreal Gazette voor het publiceren van het bericht op vrijdag dat dc eerste foto's van Cross waren ontvangen voor dat de politie dat officieel had bekend gemaakt Franse bioscopen en danszalen gesloten MARSEILLE (A.P). In Marseille zijn, als direct gevolg van de ramp te St.-Laurent du Pont van 1 november sedertdien vierentwintig danszalen en andere inrichtingen van openbaar ver maak gesloten „om redenen van veilig heid", aldus maakt de politie bekend. Ook in Lourdee zijn twee bioscopen ge sloten in afwachting van een goed keuring door de brandweer en andere autoriteiten. zweert, dat hij zich zeker niet meer zal laten afpersen, maar militante mijn werkerskringen blijven onverbiddelijk bij de oorspronkelijke eis van vijf tot zes pond per week. Maatregelen Een uitbreiding van de wilde staking tot alle andere steenkolenmijnen van Groot-Brittannië wordt mogelijk en zélfs zeer waarschijnlijk geacht. In dat geval zal de regering-Heath zich spoedig verplicht zien een beroep te doen op het leger. Als gevolg van het feit, dat de steenkolenproduktie van de mijnen tijdens het afgelopen jaar ernstig ge daald is, terwijl dc vraag voortdurend toenam, kan het huidige gebrek aan brandstof wel acuut worden. In dat ge val zullen de Britten, net zoals tijdens dc bitterkoude winters van 1947, 1951 en 1963 weer in de rij moeten staan om een zakje steenkolen te kunnen be machtigen. Acute kolenschaarste zou onmiddellijk dramatische gevolgen hebben voor de staalindustrie en de elektriciteits centrales. Over heel de Britse industrie hangen donkere wolken. Iedereen is het erover eens, dat premier Heath als ge volg van de recente looneisen snel dras tische maatregelen zal moeten nemen om de alarmerende inflatoire situatie het hoofd te bieden. Men spreekt van een strenge loon- en prijzenstop en enkele „afschrikwekkende beslissingen", onder meer het sluiten van onrendabele mijnen. Mr. A. R. Tampienoms Bakker (links), de nieuwe Nederlandse ambassadeur t* Moskou. Hier overhandigt hij zijn geloofsbrieven aan president Podgorng. Tweemaal prinses Gracia. Het borstbeeld van de prinses van Monaco, speciaal bestemd voor de tentoonstelling Schoonheden van Europa" in Parijs. De tentoonstelling wordt in februari gehouden. UTRECHT (ANP) De voorzitter ven de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) dokter J- F. A. van Rijn, beeft gisteren in Utreoht verklaard, dat de LHV weinig voelt* voor een totale volks verzekering tegen ziektekosten. De heer Van Rijn deelt het standpunt van de voorzitter van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV), dr- J. van Mansvelt, die op dc laatste LSV-vergadering be toogde, dat niet bewezen is dat een volksverzekering tot een billijker lasten verdeling of tot een doelmatiger systeem van gezondheidszorg zou leiden. Dr Van Mansveld vond hoogstens een beperkte volksverzekering voor in- komengroepen beneden een bepaald wel standsniveau aanvaardbaar als alle an dere oplossingen voor hier en daar bestaande problemen niet te realiaeren blijken. De heef Van Rijn zei, dat het huidige systeem van gezondheidszorg redelijk functioneert. „Op enkele punten is wel verbetering mogelijk, maar de LHV ziet niet in. dat daarvoor een totale verande ring van het systeem nodig is". Ervaringen in andere landen, met name in Engeland met zijn nationale gezond heidszorg, waar veel artsen toch weef een particuliere praktijk beginnen, heb ben uitgewezen dat institutionalisering van de gezondheidszorg lang niet altijd dè oplossing is. Voor de LHV is de „leef baarheid" van de huisartspraktijk zeer belangrijk. Ze vreest bovendien de ad ministratieve rompslomp die aan een institutionalisering vast zit. Een en ander wil overigens niet zeggen, dat de LHV op het standpunt staat dat iedere huisarts in volkomen vrijheid zijn gang moet kunnen gaan. De vereniging streeft er naar, ook van het huisartsen beroep een specialisme te maken met de daaraan verbonden registratie van de beroepsbeoefenaren Huisartsen die als zodanig willen worden geregistreerd zou den aan'bepaalde voorwaarden moeten voldoen. BUIT 150.000,- Inbraak zonder krasje bij C en A in Enschede ENSCHEDE (A.N.P.) - Bü C. en A. in Enschede is het afgelopen weekeinde een brandkast gekraakt eu daaruit een bedrag, dat geschat wordt op 150.000 a 200.000 ontvreemd. Gisteren werd de inbraak ontdekt. De brandkast i* volgens de politie op vak kundige wijze gekraakt. De deur kon worden verwijderd, waarna men via twee vierkante gaten bij de geldkistjes kon komen, waarin genoemd bedrag aanwezig was. Er was geen ruit beschadigd en voor het overige heeft men geen krasje in het gebouw waargenomen. De daders moeten goed op de hoogte zijn geweest John mag blijven in Amerika SAN JOSE (Reuter). Een 23-jarige x-zceman uit Zuiril-Slavië, door de Amerikaanse autoriteiten gewaarschuwd dat hij de Verenigde Staten moest verlaten, zocht in allerijl via advertenties vrouw en kreeg 171 aanbiedingen. John Kovacevlc, die haast geen woord Engels spreekt, pikte er Christine Green, assistente bij een veterinaire dienst, uit. Ze ontmoetten elkaar vrijdag jongstleden en -trouwden de volgende dag in Reno (Nevada). Johns visum zou vandaag zijn verlopen, maar met een Amerikaanse echtgenote mag hij blijven. „Het was liefde op het eerste gezicht", zei John, zijn bruid knuffelend. Verbond van land, arbeid en kapitaal (Van o e correspondent) CAIRO De overeenkomst waarbij de presidenten Sadat, Numeiri en Ga- daffi zich hebben gebonden een unie op te richten „om als kern van de hoop voor de Arabische eenheid te dienen", Is enigszins als een verrassing gekomen. De drie landen, die in december vorig jaar een drie-partijenverbond onderte kenden, zijn nu gestart met het meest grootste project in zijn soort, sinds het mislukte samengaan van Syrië en Egypte op het eind van de vijftiger Er is veel ie zeggen-voor het samen gaan van drie zulke landen die aan eikuur Rrenzen. Als het werkt, zou er een sterke macht kunnen ontstuun. Soe dan Is het in oppervlakte grootste land SAO PAULO (AP) Eert Braziliaans weekblad „Veja" heeft een Interview ge publiceerd met de Tupamaros van Uru- guy, die reeds drie maanden lung de Braziliaanse consul Aloysio Gomide ge vangen houden na hem te hebben ont voerd. Indien dit interview authentiek is. zou het voor de eerste maal zU» dat iemand de beide ontvoerden behalve de consul ook de Amerikaanse landbouw kundige Claude Fly heeft gezien en ermee gesproken. De schrijfster van het interview werd geblinddoekt en naar een geheime plaats gebracht. De Tupamaros hebben haar daar bandrecorders ter beschikking ge steld. Zowel Gomide als Fly zeiden dat ze niet begrepen waarom ze ontvoerd waren Hun scheen niet* bekend van de onder handelingen die voor hun vrijlating wor den gevoerd- Beide mannen zeiden dat ze vrij goed worden behandeld, maar Gomide zei dat 4e Tupamaros „iemand dood willen maken". (Van c correspondent) ANTWERPEN De angst voor een epidemie van ongeneeslijke hersenvlies ontsteking in Antwerpen is ongegrond. Dat seiden gisteren medici, na studie van het voorlopig nog onvolledige dossier. Tijdens de afgelopen weken stierven in het Antwerpse ziekenhuis drie (mogelijk vier) kinderen aan meningitis, veroor zaakt door een tropische amoebe, een eencellig levend weien, dat de kinderen besmette vla het water van een zwem bad. Grondige proeven op ratten en muizen zuilen pas donderdag algelopen zijn en pas dan zal men definitief kunnen zeggen in hoeverre er een verband bestaat tussen het water van het zwembud en de ziekte. Intussen raakte bekend, dat de ziekte kiemen alleen gevaarlijk zijn voor per sonen van jonger dan 20 jaar, en niet van mens tot mens kunnen worden over gebrachtHet gevaar voor een grote epidemie is daardoor totaal uitgesloten. De Leuvense arts Eyckmans, 'n specia list in tropische geneeskunde, verklaarde gisteren nog. dat de ziekteverwekkende amoebe bij heel veel personen in het lichaam aanwezig kan zijn, zonder dat die personen daarom hersenvliesontste king krijgen. Gevaarlijk wordt de amoebe pas bij die weinige mensen bij wie een verbinding bestaat tussen de neusholte en het hersenvlies. (De amoebe, die leeft in water of grond, nestelt zich in de neusslij mvliezen). De meest recente gevallen van deze vorm van hersenvliesontsteking stelde men enkele jaren geleden vast in Tsjecho-Slowakije. i:er Haile Selassie i bezoek gebracht a s binnengevallen en au Ethiopië heeft de afgelopen dagen voor het eerst n Italië, dat in oktober 1935 het hind ran de Negus een jaar later had geannexeerd, Haile Selassie werd itVangen door president Saragat. van Afrika met een bevolking van 8 miljoen mensen. Het heeft uitgestrekte gebieden die eventueel voor de land bouw geschikt zijn, en dat zou dit land de graanschuur van de unie kunnen maken. Libië, met minder dan 2 mil joen inwoners, heeft veel en groter wordende inkomsten uit de oliewinning om haar eigen ontwikkeling en die van haar partners te financieren. Egyp- j te, met 33 miljoen inwoners, heeft een overschot aan landbouw- en andere I kennis en heeft een flinke industriële De moeilijkheid is dat het lang zal duren voor dit natuurlijke verbond van land, arbeid en kapitaal voor de drie rege ringen, die graag snelle resultaten zien. j vruchten zal afwerpen. Haar directe invloed op de gebeurtenissen, in het bijzonder de strijd met Israël, is moei lijk na te gaan. Het is mogelijk dal er geheime bindingen zijn aangegaan. Het is zeker Sadats doel ervoor te l zorgen dat Egypte door deze verster king beter in staat is de strijd te intensiveren. Ywasser Arafat was bij de I ondertekeningsceremonie symbolisch aanwezig. Eerder had Numem de na druk gelegd op de noodzaak voor mili taire samenwerking. Numeiri, wiens land alleen maar een bijdrage op lan gere termijn kan leveren, is er het meest enthousiast over. Hij schijnt er een oprechtere panarabische visie op na te houden dan zijn twee partners. Er is niet vastgelegd welke vorm de uitein delijke unie zal aannemen. Waarschijn lijk zal dat een losse federale structuur zijn. In deze faze vraagt de overeen komst om een „verenigde politieke lei ding", bestaande uit de drie presiden- (Copyright The Guardian) ROTTERDAM (A.N.P.) - Onder de 200 man personeel van Hilton Rotterdam ls onrust uitgebroken, omdat de directie van het hotel nog geen toezegging heeft gedaan over een uitkering van 200.- ineens. Zoals bekend hebben dc werk gevers in het Horecabedrijf hun leiders geadviseerd het bedrag (verapreid) uit te betalen. Het heeft er gisteren naar uit gezien dat het personeel in staking zou gaan. maar een toezegging gistermiddag van de directie dat men het verzoek van de werknemers om de 200.- uitgekeerd ie krijgen, in beraad zou nemen, deden het personeel besluiten (voorlopig) van een actie af te zien. De secretaris van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Reataurant- personeei. de heer J. J. A. Heeren ver klaarde: „Aanvankelijk wilde de Hilton - directie noch met het personeel noch met ons praten over de 200.-. Men zei dat de financieel weinig rooskleurige positie van Hilton Rotterdam een uitkering in eens onmogelijk maakte". Volgens de heer Heeren heeft de Htltondirectie later het verzoek Ln beraad genomen, nadat de erkende vakbonden hadden verklaard zich achter een eventuele stakingsactie te zullen stellen. MOSSELBAAI (A.P Toen mevr. Louise Munro in Mosselbaai (Zuid- Af rika) overleed, hebben de lijkbezorgers vier uur werk gehad om haar 270 kg zware lijk uit de slaapkamer te krijgen. In Mosselbaai bleek geen enkele lijkkist groot genoeg voor haar stoffelijke resten en moest er per vliegtuig een worden overgevlogen uit het 380 km verder ge legen Kaapstad. Hoewel haar dood enkele problemen schiep, werden andere opgelost. Het gemeentebestuur kan thans het huis slopen, waar zij 25 jaar ziek op berl heeft gelegen. Vóór haar dood besloot de gemeenteraad haar een gemeenteflal te geven. Daarvoor zou echter het dak van haar huis moeten zijn verwijderd, waarna zij met behulp van een kraan naar buiten gehesen had kunnen worden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6