Hector doet poging one de piraat los te trekken Nieuwe verkeersstroom in beruchte Leidse driehoek RPS FINANCIERT ZWEMBAD L'DERDORP Bad van twee miljoen met anti sliptegels en beweegbare vloer Scheepshond en whisky niet verbeten Geluidsfilm vrijwel gereed nog voor krediettoewijzing Bridgen bij ,De Sleutels" Uitkoop is duurkoop DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 NOORDWIJK stem van Capitol Radio is voorlopig tot zwegen gebracht. Het schip Ring David, met de radiozendapparatuur aan boord, is vanmorgen vroeg om half zes gestrand op een zandplaat tegenover Huis ter Duin en Palace Hotel. Vannacht omstreeks een uur was het schip in de toen nog bulderende storm van zijn 400 kg wegend anker losgeslagen. De King David begon af te dryven naar de Noordwijkse kust ter hoogte van de vuurtoren. Even over halt vier kon de ketting (600 kg) het anker niet meer houden en brak af. Toen was het hek van de dam. Oncontroleerbaar (de machinist bevond zich vannacht niet aan boord) zakte, het radiozendschip met de golfslag af en kwam c-?n honderd meter vanaf het strand op het zand vast te zitten. Sinds een uur 01 acht was het vanmorgen een komen en gaan van honderden belangstellenden, die het schouw spel van een licht deinende King David kwamen gadeslaan. met een oranje zwemvest je „Die heeft ze gekregen van een van die meisjes", vertelde haar vader; „kijk, de namen hebben ze er met 'n stift nog even voor haar opgekrast: Shanso en Gerry Preuss, wie dat ook mag zijn". Veel bekijks voor King Da vid op Noordmjks strand Tegen vyf uur was de sleepboot Hector van Rederij Wijsmuller uit IJmuiden uitgevaren, ongeveer in het kielzog ge volgd door plaatsgenote Johanna Louise, een reddingboot. By Noordwijk kregen deze twee nog gezelschap van de Noord wijkse reddingboot Kurt Karlsen. Het gestrande sclilp met zeven opvarenden en de ingeblikte muziekjes en boodschap pen van Capital Radio bood aan de toen nog spaarzame toescouwers een boeien de aanblik. De hele King David baadde in een mengeling van lichtbundels. Hulp werd door de kapitein, Leen Plug uit IJmuiden. op last van de eigenaresse van de hand gewezen. „We klaren het zelf wel", maakte men aan boord dui delijk. De toegeschoten sleper en red dingboot Johanna Louise onderhielden een druk radiocontact met de King Da vid. Vooral de Hector aan de kust was deze communicatie via ontvangers te volgen trachtte de concurrentie ervan te weerhouden, dat de mensen van Capitol Radio van boord werden gehaald. De knoop werd even na vijven doorge hakt door de Kurt Karlsen. Met deze boot werden 5 bemanningsleden naar 't strand gebracht. Kaptiein Plug en de Schotse ingenieur-technicus bleven aan boord. De scheepshond Batsheeba een hoffelijk gebaar in de richting van Ko ning David, wiens echtgenote aldus heet te -|>ing mee naar land. doornat tot op de huid, maar kwispelend met de Na een paar uur in het Noordwijkse comfort te hebben vertoefd werden de vyf Twee Nederlandse meisjes, Florence opvarenden, die 's morgens vroeg van de King David waren gehaald, om tien over oudenbroek-Pijnacker. kokkin uit Al tegen biymoedig weer aan boord gehesen om er gezameniyk te wachten op de p^en a. d. Rijn, Gerarda Kruis-Schuler Het was vannacht een onbeschrijflijk gezicht. Al dat licht, dat die King David gevangen hield en die witte schuimkop pen er omheen en die spanning bij het weghalen van die vijf mensen. Behalve de scheepshond werd ook nog een fles whisky meegenomen, vertelde de Noord wijkse politieman, die bij geruchte had vernomen dat er heimelijk als iets van de zendapparatuur over boord was ge gooid „die zender is dan niet meer compleet. Gisteravond was het uitzen den al stopgezet..Men had last van zout- afzetting op de isolatoren en er bestond gevaar voor doorbranden". Burgemeester mr. J. Bonike was om half vijf ook present. Wat later ging hy naar huis terug om wat op temperatuur te komen. Tegen negenen liep hij weer fotograferend op ,,zyn" strand. Een paar leden van de Kon. Ned. Mij. tot Redding van Drenkelingen gingen op kiek, evenals 'n geredde dure camera, die bijna in het water terechtkwam. „Vanmiddag om 'n uur of een proberen de boot vlot te krijgen bij hoog wa- Kyk, daar achteraan heb je de Hec- weer. Nou, ik zie het nog niet zo gauw gebeuren, hoor. Het zou me hele maal niet verbazen, als Noordwyk een druk weekeinde krygt met zo'n trek pleister voor het. strand. Ik zie z i, al die inderhaast opgebouwde koek-en-zopies dingen j komen gaan. RAAD VAN LEIDERDORP uit Arasterdam, de Amerikaanse roepster Lisa Christiansen, het Chinese meisje Thin Shan.Hsiang Shanso en de Britse matroos Robert Brown, kwamen in het Noordwijkse politiebureau wat op verhaal. Later namen zy hun intrek in hotel „Zeerust". Tien minuten over negen waadde het vyftal, nagestaard door de verwaaide toeschouwers, door het ijskoude water terug naar hun ge havende piratenzender en werden weer aan boord van de King David gehesen. Op het strand huppelde een dochtertje van een Noordwijkse politiefunctionaris LEIDERDORP Het eerste ag/ila- piint van de gemeenteraadsvergadering van Leiderdorp was de beëdiging van het nieuwe lid van de raad, de heer F. G. E. van Haersma-Buma, deel uitma kend van de VVD-fractie. Deze benoe ming werd noodzakelijk, toen drs. J. Ph. van Oostrom zich genoodzaakt zag van wege zijn drukker wordende werkzaam heden uit het gemeentebestuur terug te trekken- Tevens werd de heer Van Haersma Buma benoemd als lid1 van de onderwijscommissie, eveneens in plaats van zyn voorganger. Bij de ingekomen stukken en mededelin gen bevond zich een besluit inzake de toekenning van een subsidie - voor het Medisch Opvoedgundig Bureau te Lei den. Dit was voor dr. J. W. Hekkelman (prot. chr.) aanleiding tot het geven van enkele waarschuwingen. „Het is", aldus de heer Hekkelman, ,,in Leiden by het MOB eep grote chaos. Zo erg zelfs, dat het bestuur van zijn functie is ont heven, dat het verplegend personeel is teruggelopen van 25 tot 10 man en dat er sinds geruime tijd geen nieuwe pa tiënten meer worden aangenomen". Daarentegen zag hij de noodzaak van de subsidie in het belang van het ge handicapte kinw. Maar tevens zag hij hierin de mogelijkheid voor de gemeente om een bestuursfunctie te verkrijgen, om het MOB uit deze chaotische im passe te halen. Ontstemming Bij de behandeling van het voorstel van b. en w. om een krediet beschikbaar te stellen van 1000 gulden voor het maken vein een geluidsfilm over Leiderdorp vroeger, thans en nu bleek dat de raad niet veel meer kon doen dan het voorstel aanvaarden, daar de film al nagenoeg gereed blijkt te zijn. Grote ontstemming in de raad, temeer daar afwijzing van het voorstel volgens de raad een schade post zou betekenen voor de maker van de film, een inwoner van Leiderdorp. „Dt trek het boetekleed aan", moest daarop burgemeester M. A. van der Have uitelndeiyk wel mededelen. Doch de heer Nievaart (DS'70) was van me ning dat dat beslist niet noodzakelijk was, daar onderwerpen betreffende het archief binnen de besluitvorming van b. en w. blijven, zodat het gehele onder werp niet op de agenda thuis hoorde. Waarmee de disputen snel wegebden. De aankoop van enig schoolmeubilair was voor de heer Tieken (KVP) aan leiding om nu maar eens op te houden om domweg de beleidslijnen van de re gering te volgen betreffende de afschrij. vingstermijn van dit meubilair. „Hoewel de regering een termijn stelt van 40 jaar weet iedereen dat 10 tot 12 jaar wel het maximum is". Hy wilde de kogel door de kerk en een Jurisprudentie uitlokken. Er blijkt ech- en onderwijsnota in de maak, zodat de voorzitter hem maande nog even geduld te hebben. Waarmee de heer Tie ken wel tevreden kon zyn, maar het zeker niet zou vergeten. In de rondvraag tenslotte wilde de heer Van Roy en (WD) de Culturele Raad op de helling. Hij twijfelde er met name i, of het verenigingsleven nu wel zo gelukkig zou zyn met de bemoeienissen van de CR ten aanzien van b.v. het subsidiebeleid. Gaarne zag hij een ge sprek tusen de gemeenteraad en de CR, waaruit een CR-nieuwe-stijl zou moeten voortkomen en tevens een subsidiebeleid dat meerdere jaren omvat. Uit de vra gen bleek de burgemeester echten een communicatiestoornis, zodat hy een ge sprek tussen de beide raden gaarne toe- Dienstencentrum Morskwartier boudt open buis LEIDEN -ï— Het dienstencentrum Mors kwartier houdt donderdag 12 november een open huis. Iedereen die de werk ruimten van het centrum wil bekijken is van harte welkom. Ook is er gelegen heid met verschillende mensen die iets over het werk van het centrum kunnen vertellen een praatje te maken. Het werk start op maandag 16 november. Aanvragen voor de hulpdienst kunnen worden ingediend van maandag tot en met vrijdag van 9-10 uur, tel. 24970 dit is een tijdehjk nummer. Ook de open- huis dagen en de clubs zyn op deze dagen maar van 9-12 uur. LEIDSE AGENDA DINSDAG 10 NOVEMBER Stadsgehoorzaal Residentieorkest; aanvang 20.00 uur. Academiegebouw Openbare vergade ring studentenconvent; aanvang 20.00 u. De Burcht Prijsuitrekiing bloembak - wedstryd"; aanvang 19.45 uur. St. Antonius clubhuis NKOV verga dering; aanvang 20.00 uur. Burgerzaal Stadhuis Discussie maat schappelijk werksters; aanvang 14.30 u. WOENSDAG U NOVEMBER Stadhuis Fraktievergadering PAK; aanvang 20.00 uur. I St. Antonius Clubhuis Feestavond I Friese Vereniging; aanvang 20.00 uur. LEIDEN De eindstanden in de bridge- competitie van de Sleutels zyn: Groep A: 1 Rip-Zwetsloot 724, 2 Engels- Philips 715, 3 Kuyt-v. d. Burg 688, 4 Rompes-Verkuil 685, 5 Dek-Spoor 682. Groep B: 1 Braakman-Vink 781. 2 Poot- Lansbergen 702, 3 v. Helvert-Hollanders 679, 4 Klinkenberg-Smittenaar 674, v. d. Heide-Nijweide 669. Uit A degraderen mevr. Rompes-Vree burg en De Vries-Oudshoorn; naar A promoveren Braakman-Vink en Poot- Lansbergen. Uit B degraderen Oudshoorn-Lelieveld en de dames Derogee-Smit. Standen na 12 ronden in de groepen Cl en C2. Groep Cl: 1 v. Alphen-Valk 974, 2 Wee sing-De Jongh 932, 3 Wilmer-v. d. Wil denberg 931, 4 Bakker-Hoef er 911, mej. v. Lier op-Stevens 905. Groep C2: 1 dras. Winkler Prins-v. d. Meer 977, 2 v. d. Berg-Schiereck 974, 3 v. d. Lugt-Bergman-Myl 965, 4 Kimman- Kimman 942, 5 Riel-Isarin 934. Gestrand, maar de stemming ann boord vanwaar Capitol Radio evenwel geen atem meer In de ether verheft In bent: kapitein Leen Plug (tweede van rechts) heet de meisjes weer welkom, links een zwart opblaasbaar vlot, dat geen dienst heeft gedaan. Japanse delegatie bezoekt universiteit LEIDEN (ANP) Twaalf van de 38 vertegenwoordigers van het gemeente bestuur, de prefectuur, de havenautori teiten en de Kamer van Koophandel van de Japanse havenstad Nagasaki, die na de officiële bezoeken aan hun stad van gezelschappen uit Amsterdam en Rot terdam op het ogenblik een tegenbezoek aan ons land brengen, hebben maandag de Leidse universiteit bezocht. Het gezelschap werd ontvangen door de directeur van het Japanologisch studie centrum, prof. dr. F. Vos, die, nadat de gasten de Hortus Botanicus met o.m. zijn Japanse verzameling hadden bezich tig. een korte voordracht hield over de betrekkingen tussen Japan en de Leidse universiteit en de geschiedenis van de Japanse studiën te Lelden. Het bezoek werd besloten met een bezichtiging van het academiegebouw. „Mensen in nood" ZOETERWOUDE - De Stichting „Mensen in Nood" verzamelt gedragen kleding' die ze ook verspreidt. De aan vragen die by de Stichting binnenkomen zyn zo talrijk, dat haar voorraad maar met moeite op peil blijft. Ook in Zoeter- woude wordt er al enige tyd aktie ge- tie gevoerd voor dit doel.. Op 12 novem ber komt er weer een vrachtwagen om de ingezamelde goederen op te halen. Tot die datum kan men nog pakketten inleveren op de volgende adressen: R. K. Pastorie, Zuidburtseweg 14; W. van Veen, Weipoortseweg 72; N. v. d. Salm, Weipoortseweg 97; Mevr. A. Kortmann- Keulen. „Oud Raadwyk": Mevr. Berk- Ammerlaan, Schenkelweg 29; Mevr. v. d. Krogt-Schakenbos Vrouwenweg 47; Eerw. Zusters Bejaardentehuis. Ge vraagd worden o.a. netjes gedragen kle ding, schoeisel en babykleertjes, maar ook dekens, gordynstoffen, vilthoeden LEIDEN Geboren: Alfred P. zn. van A. N. F. van der Kraan en W. Varkevis- ser; Antonius H. zn- van V. A. A. Adam en G. M. Binnendijk; Monique dr. van J. J. van Tongeren en W. Crama; Wendy dr. van J. P. Douma en M. J. Renzové; Anne T. dr. van J. F. Bol en P. S. G. Scheltinga; Mienke G. dr. van A. P. Stolk en A. Douwenga. Getrouwd: B. Leeuwenburgh en H. M. van Manen. Overleden: M de Leeuw (6 dagen) zoon; W. M. van Leeuwen (71) wed. van L. J. van Velzen; C. J. van Hartevelt (57) man; M. Hoebe (76) man; W. de Blauw (89) man. LEIDEN Voor het realiseren van haar plannen moet de gemeente Leiden veel panden kopen. De heren Ampl- meyer (PAK/PSP) en Driessen (KVP) hoewel overtuigd van de noodzaak, uit- ten gisteravond hun twijfel aan de effec tiviteit van de controle op de prijsvor ming. Ze lieten het zelfs op een stem ming aankomen. Met £3 stemmen voor en 15 tegen werd het voorstel van b. en w. aangenomen. Maar het was weer eens „We kopen een aantal panden en de prijs is vry hoog", aldus Amptmeyer. „Welke controle is er op het inkomen van het kruideniertje ter plaatse dat moet worden uitgekocht: wordt de ge meente niet „getild"?". Bovendien: „Als hij werkelijk zo'n hoog inkomen haalt, ls het dan juist, dat de gemeente voor de sanering van zyn bedrijf opdraait: krijgt de gemeente van de 20 pet. die zy op zich neemt, ook een deel ver goed?" Wethouder A. J. Kret zei in zijn ant woord te menen, dat er geen enkele re den tot twyfel is aan de hoogte van het inkomen, dat door „de belasting" wordt vastgesteld. Bovendien, zo doceerde hy, het gaat hier om een rendabel bedryfje. Maar bedryfssanering valt nu eenmaal lang niet altijd samen met stadssane- ring. De eigenaar heeft behalve de uit koopsom geen enkele andere uitkering te wachten. Niet tevreden met dat antwoord, viel de heer Driessen collega Amptmeyer b\1 door een verzoek, het voorstel aan te houden teneinde de zaak „op eenvoudige wyze" te doen controleren. LEIDEN De serie verkeersmaatregelen by de gecompliceerde driehoek Levendaal-Geregracht-Korevaarstraat zyn van morgen ingegaan. In alle vroegte was de politie op de bedreigde punten paraat om te verhinderen, dat weggebruikers uit gewoonte de verkeerde richting uit zouden gaan. Foto: Romend uit de richting Hoge Ryndijk mag men op het Levendaal niet meer linksaf de Geregracht op. Hengelaars hadden weer succes LEIDEN In het afgelopen weekeinde hield de visvereniging OA.S.E. in de Vliet bij Uitgeest, de laatste wedstrijd in dit seizoen. De vangst was slecht door een teveel aan ondermaatse vis. Ook bij de hengelsportvereniging „De Forel" die zaterdag in de Ryn by Zwammer- dam viste was de vangst matig. Uitsla gen: de „Forel" A. Ooijendijk 2040 gr.: P. Noordemeer 960; G. Ligtvoet 870; I. L. van Bohemen 750; G. J. Duivensteijn 520; J. C. Ooijendijk 500; H. Abspoel 490; H. Ooijendijk 470; J. C ten Donke laar 410; P. M. de Goederen 310; C. Chaudron 150. Bij de visvereniging O.A.S.E. werd de heer Gommans kampioen van 1970. De grootste vis werd gevangen door de heer Stoof. 1. v. Vliet 590 gr., 8 stuks; 2. Steenbergen 260, 5; 3. Lepelaar 225, 2; 4. Levering 190, 5; 5. Peetere 160, 5; 6. Weber 125, 2; 7. Schoutens 115, 2. 8. Hemessen 105, 1; 9. Gommans 100, 2; 10. Tegelaar 100, 1. De totale uitslag na 5 wedstrijden is: 1. Gmmans 5995 gr„ 89 stuks (Kampen '70); 2. v. Vliet 4895, 78; 3. Leuering 440, 73; 4. De Ridder 3700, 58; 5. Weber 3470, 49; 6. Dissevelt 3460, 62; 7. v. Apeldoorn 2955, 28; S. Tegelaar 2490, 29; 9. Stoof 2410, 18 (gr. vis 43 cm); 10 Lepelaar 2120, 26. LEIDERDORP Het geld voor het nieuw te bouwen overdekte zwembad in Leiderdorp is beschikbaar gekomen en wel ter grootte van het volledig beno digde bedrag, namelyk 2 miljoen gulden. Het wordt geleverd door de Ryks Post Spaarbank tegen een rente van 8%%, een koers van 99%% en het heeft een looptijd van veertig jaar. Een zeer lange periode, daar de meeste bedryven een groot risico willen uitsluiten en een looptyd van 25, max. 30 jaar, aanhou den. En daar de gemeente Leiderdorp garant zal staan voor de rente en aflos sing van het bedrag, ls nu nog slechts de ryksgoedkeuring vereist. Deze dient dan echter wel voor het einde van dit jaar af te komen in verband met de sterke veranderingen, die er na 1 jan. zyn te verwachten. Deze mededeling deed de burgemeester gisteravond laat, na afloop van de raadsvergadering. Het was voor ons een reden om een gesprek te hebben met de man achter dit eclatante succes, de voor zitter van De Does, de heer H. van der Horst. Het bad zal worden gebouwd door Mar cel Muyres uit Sittard, een bedrijf dat een zeer grote ervaring biykt te hebben met de bouw van „overdekten". In Echt, Susteren en Brunssum staan er nameUjk al, terwyi men momenteel in Baren- drecht bezig is. Terecht vindt de heer Van der Horst het een geweldige aan winst voor de Leidse agglomeratie, waar slechts één overdekt bad aanwezig is. Bovendien vindt hy, dat hiermede weer een stap op de weg is gezet om een achterstand in te lopen, die het westen van ons land heeft ten opzichte van het oosten. Over de inrichting en uitvoering vertelde hy enthousiast: ,,Het wordt een prachtig bad. Overal tegeltjes, op de vloeren antisliptegels, zelfs en met een beweeg bare vloer, zodat er een volwaardig bad voor het waterpolo van gemaakt kan worden. Zo kan dan eindelijk ook onze polovereniging eens uit haar impasse gehaald worden. Eveneens komen er, naast een veertig wisselcabines en en kele loodsen voor het omkleden van de bezokeers, een vierhonderd kleine, met een sleutel afsluitbare hokjes, waarin men kostbare eigendommen kan bewa ren. De sleutel kan dan aan een koordje worden meegenomen het bad in. Dan komt er een parkeerplaats bij voor 180 auto's, maar dat kan uitgebreid worden tot 210. als dat noodzakelijk mocht blij ken". Bovendien ziet de heer Van der Horst hiermede ook een mooie gelegenheid om tot de bouw over te gaan van een restaurant. „Da&r zullen toch wel ge gadigden voor te vinden zyn", vroeg hy zich af. ,,Ik stel het me al voor, een verhoed restaurant met een dakterras, zodat i mensen zo vanachter hun ta feltje het riante uitzicht hebben over onze beide baden, hun kroost kunnen zien zwemmen en zomers nog van de rozenpracht in de rondom liggende par ken kunnen genieten. Het moet dan wel het gehele jaar geopend biyven natuur lijk. zodat het e?n eigen opgang zal moeten krijgen". Over de berichten omtrent de stichting van een sauna zei de heer Van der Hörst dat hij enkele weken geleden nog niets wist van de plannen, die sportschool Van Houdt had om met de bouw van een sauna te beginnen. „Maar uiteraard vind ik een sauna veel meer bij een sport school op zijn plaats dan bij een zwem bad. Bovendien is er in Leiderdorp voor alsnog geen ruimte om twee sauna's te exploiteren. In september van het volgend jaar hoopt de gemeente Leiderdorp enkelfe voetbal velden voor RCT gereed te hebben, zo dat dan begon i kan worden met de bouw van het bad, dat zoals bekend op het tweede terrein van RCL komt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3