Abraham Kuyper IN WESTELIJK POLEN HERINNERT WEINIG AAN 'T DUITS VERLEDEN Husak rekent af met orthodoxen VIJFTIG JAAR GELEDEN STIERF Eenerzijds afgodisch vereerd, als anderzijds gloeiend gehaat' Oder grensde grens van de vrede Ontspanning in DDR nog veraf Voordelig en lekker eten? winterpot f4.50 inclusief ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT DEN HAAG Zondag 8 november is het vijftig jaar geleden dat één van de grote zonen van het Nederlandse volk, doctor Abraham Kuyper, op 83-jarige leeftijd stierf maar ook zijn politieke tegenstanders, soms zelfs bittere vijanden, lieten niet na deze grote Nederlander het eresaluut1 te geven, dat hem ongetwijfeld na een leven van hard werken en strijden toekwam. Abraham Kuyper is misschien het best en het treffendst vereeuwigd door de socialistische tekenaar Hahn, toen hij hem schetste als „Abraham de geweldige". Het leven van Kuyper is een aaneenschakeling van strijd, geweld en doorzetten geweest, zijn optreden heeft diepe sporen nagelaten in de Nederlandse samen leving en niet alleen in de kring van de zijnen. Tot ver daar buiten zou men nog tientallen jaren en ook nu nog merken, dat er een Abraham Kuyper he.:ft geleefd. Toen hij stierf, schreef het socialistische Volk „van den grooben volksleider ontging hij het lot niet, dat hij eenerzijds afgodisch vereerd als anderzijds gloeiend gehaat werd. Zag de kleine burgerij in hem den Messias, den van God gegeven leidsman, een profeet. maatschappij zou voeren, 1 arbeiders, die in hem hun meest verbetei onbeschroomden en hun gevaarlijkste vijand vonden, gevaarlijkst door een demagogie, die in een godsdien stige idealogie haar steun zocht, werd hij geh; weinigen". Het rooms-katholieke dagblad De Tijd constateerde ..wat Schaepman wel was voor ons. is Kuyper voor de zijnen geweest en nog iets meer: Hij was hun bezie lende leraar; hij was de toonaangevende staatsman en socioloog. Eerst de harde schedels splijten van zijn kleine niet zelden kleingeestige luyden en dan dag aan dag door woord en geschrift het zaad van veelal echt christelijke leerling in toegankelijke hersenen neerleggen het was een moeizame, vaak verdrietelijke en ondank bare arbeid, welke hij met onverdroten ijver en toewijding ten einde toe volbracht Zelfs de communist David Wijnkoop bracht het op in de Tribune enkele woorden aan de staatsman te wijden. Hij noemde hem een staatsman en volkstri buun bovenal. Kortom, in alle geledingen van het volk werd Kuyper herdacht als een groot man en wie zijn levensgeschiedenis nagaat en dit tot zich door laat dringen, kan niet anders dan toegeven, dat Abraham Kuyper een geweldige invloed op ons volksleven heeft Wilde knaap Kuyper werd op 29 oktober 1837 in Maassluis geboren, vaar zijn vader Jan Frederik Kuyper predikant was. ïfiet zo lang daarna verhuisde het gezin naar Middel burg, waar de jonge Abraham een deel van zijn jeugd doorbracht. De eilandepproyincie en het water boeide jonge toekomstige predikant geweldig. Hij droomde :en rijke en belangrijke vilde knaap en de kweekschool v sen der koningin benoemd zouden woi-den uit een voordracht van twee kandidaten, een voordracht dooi gemeenteraden en leden van de staten opgesteld. Wel moet er aan worden toegevoegd, dat Kuyper zo hoopte de \oorname en voornaamste families in het land te houden. Kuyper was modern op zijn eerste christelijk sociaal congres, waar hij zijn beroemde rede met architectonische kritiek op de maatschappij hield. Kuy- pers partij was zelfs anti-kapitalistisch, want er „moest een andere inrichting van het maatschappelijk gebouw Opvallend was bovendien, dat hij zich zeker in de eerste jaren ook afkeerde van de rooms-katholiekpn, totdat hij ontdekte dat Rome en de reformatie stoelden op dezelfde wortel des geloofs en hij in Rome een politieke bondgenoot zag. Kuyper keert zich later van zijn eigen radicalisme af, De Standaard Maar door alles heen hield Kuyper vast a; beginselen en hij getuigde daar ook van driestarren, de hoofdartikelen in de Standa; beroemde krant, die helaas in de 1; lijke elde. rlog zijn volgelingen en Kuyper als hoofdredat- na. dag aan dag, zijn woorden tot zijn ten, zijn opvattingen in puntige scherpe. I te verkondigen en te verbreiden. Niet »rd Kuyper een groot journalist genoemd erevoorzitter van de Nederlandse Journa- van de kroon figuren. Tot op de dag i Geschiedenis Abraham Kuyper zien in historisch perspectief, is tegelijk een stuk vaderlandse geschiedenis schrijven. Kuyper heeft misschien meer dan Thorbecke in zijn tijd invloed gehad op de vorming van een volksdeel, het gereformeerde volksdeel. Kuyper is een architect geweest, die gebouwen heeft nagelaten, mensen heeft gevormd, zo zelfs, dat de echo uit de vorige eeuw nog krachtig doorklinkt in de kerk. de school en de universiteit en niet in het minst in de politiek. erop, dat dit de komende jaren zal veranderen. In elk gereformeerd gezin staan de standaardwerken van Kuyper. Altijd en otferal zal men in de Gereformeerde Kerken en op vele scholen Kuyper ontmoeten. Hel is niet meer zoals in zijn gloriedagen, dat advertenties verschenen, waarin grote en kleine portretten van Abraham Kuyper in alle formaten en prijzen worden aangeboden, maar wel moet geconstateerd worden dat Kuypers geest in de hoofden en harten van velen voortleeft. Abraham Kuyper, gelukkig huisvader, journalist, hoog leraar, minister, volksvertegenwoordiger, partijleider, kerkreformator, en door-en-door Nederlander, werd door tienduizenden ten grave gedragen. Vele ministers woonden zijn teraardebestelling bij Koningin Wllhel- mina zond een afvaardiging, de klokken in het hele land luidden. Aan de groeve zongen duiz,on(|^n de lievelingspalm van Kuyper. psalm 8!'. vers 7 „Hoe zalig is het volk, dat naar fiw~ldariken hoort". Dat was het. wat Kuyper, de geweldige, zijn volk steeds had voorgehouden. Wij mogen, bij alle ve hun politiek en maatschappelijk handelen bepalen, na zijn dood, zijn gedachten en beginselen nog spring- (Van onze correspondent) WARSCHAU De weg naar Warschau gaai langs Frankfurt en brengt doorgaande reizigers recht ana de brug over de Oder. Plotseling ligt hij voor je, de grensrivier, waarover men al 25 jaar lang ruzie maakt. De Westduitse regering doet zijn best de Oder-Neissegrens als de uiteindelijke en onherroepelijke westgrens van Polen te erkennen. In deze tijd van het jaar gaan in beide richtingen maar weinig mensen de grens over. Toen ik aankwam, stond er een wagen te wachten bij de grenspost. Het was een vrachtwagen van een volksfabriek in Eisen- hüttenstadt, die op weg was naar Poznan Op de brug hield een eenzame Oostduitse soldaat zijn verrekijker op het in de mist verborgen bos gericht. Een paar honderd meter Polen stond een man te liften. Hij bezat e kleine pachthoeve op 50 km West-Duitsland zijn broer, a drie weke ;rugkeerde, n 1 broer reed i agen, in Neui eigen wagen, in Neurenburf en had een omzet van 3000 gulden pei maand. Hij was krijgsgevangene ir Duitsland in de oorlog geweest en wa: na 1945 gebleven ..Hij geboerd, erg goed", aldu: goed assa- „Hij komt ons elk jaar opzoeken en hij helpt ons, ook financieel. Hij heeft een typisch Duitse levenshou ding ontwikkeld. Hij kan niet begrij- Hij zegt dat, als ik i Toen we reden door het heilige plat teland van wat vroeger West-Pruisen was, kwam het gesprek op de politiek. „Tijdens de oorlog werkte ik voor een Duitse boer", zei hij, „en hij was een goede en aardige man. Persoonlijk heb ik niet te klagen, i hebben na 1933 ver schrikkelijk geleden. Toen de oorlog uitbrak, kwamen sommige Duitsers op him Poolse buren af en vermoorden hen, hoewel ze jaren in harmonie hadden geleefd. De verdriji Duit - - werd pas wakker toen aankwamen. Afgezien van de archit bevin< ?rde de Poolse industrie, terwijl de akkers er bijna 30 procent ,v« korenoogst van he* land produce» rijke Odei om te helpen hel van de regering t< gen. Zij die uit 1 beschouwden hun i •Mas geen weinig wat de bezoeker eraan herin nert dat dit gedeelte van West-Polen tot 1945 Duits was. De steden hebben andere namen en als je een kind de leneenhalf miljoen Polen, die hoog geweest. Aan het eind van het vorig jaar had de Poolse regering bijna 60 miljard gulden in de indus triële en agrarische ontwikkeling van West-Polen geïnvesteerd. In dit gebied ouders uit het oostei. komen, zou daa nu gaan willen leven, net zoals d< kinderen van de Duitse vluchtelingei niet de geringste behoefte voelen ziel in „het verloren vaderland" Het erledei alsof de klok >ruik lijkt de opvs In Oost-Duitsland r grens van de vrede". De overeenkomst van Potsdam bracht 103.000 vierkante kilometer voormalig Duits gebied on der de Poolse regering, „hangende een uiteindelijke regeling op een vredes- sen heeft bezocht. Het is nu een ge denkplaats en de directeur herinnerde zijn gehoor eraan dat de waarschu wing van Sachsenhausen brandend actueel was. „omdat het neo-fascisme in West-Duitsland weer de kop op steekt". Bij het controlepunt aan het einde van de autobahn bij Berlijn londen duizenden auto's, in vijftien rijen ingevc democrati sche republiek in West-Berlijn bin nengelaten te worden. Dit voltrok zich met de snelheid en doelmatigheid, een angstaanjagende doelmatigheid. ond* jet verblindende troleerd voor hij Berlijn De Westberlijners worden voortduren de aan deze behandeling onderworpen en het is dan ook niet vreemd dat zij zo nu en dan hun twijfels over de 1 oostpolitiek uitspreken. Niemand dan j bondskanselier Brandt is er zich meer j van bewust dat de oostpolitiek niet geloofwaardig zal zijn, voordat deze (ADVERTENTIE) Vraag naar de Voor slechts Bij de stations- ^-v ~v voordelig V uit met NS Opvangcentrum druggebruikers voor Den Haag DEN HAAG (A.N.P.) Et (Van onze correspondent W. ObeHeitner) WENEN Nu de Tsjechische minister van Binnenlandse Zaken. Joscf Grössner ontslagen is en de Tsjecho-Slowaakse verbindingsofficier voor de Russische troepen, generaal Ottokar Rytir, vervangen is, is het wel heel duidelijk geworden, dat partijchef Husak begonnen is om met de orthodoxe j partijleden af te rekenen. Na de grote zuivering, tengevolge waarvan j duizenden „rechtse opportunisten" (waarmee de aanhangers van Dubcek j bedoeld worden) uit de partij werden gestoten, waren er eigenlijk maar twee groeperingen overgebleven; de middengroep onder Husak, die onder geen voorwaarde terug wil naar het tijdperk van de terreur, en de i orthodoxen, die de verwezenlijking van de „dictatuur van het proletariaat" nastreven. Pacific Glory is losgekomen infer* snel dat de naai de Deutschland Sender" zeggen de aorden langs de weg. Je zet de radio aan en je hoort dat een delegatie van iet Nationale Verbond van de volks republiek van Zuid-Jemen het voor malige concentratiekamp Sachsenhau- te zitten, is los gekomen. Het schip ligt nu voor anker Een andere tanker is bezig de lading olie over te pompen. Een woordvoerder van de Nederlandse L. Smit en Co's internationale sleep dienst zei dat het schip waarschijnlijk naar dieper water zal worden gebracht, waar het leegpompen zal worden voort gezet- De uit Nigeria afkomstige lading olie is bijna negen miljoen gulden waard. De tanker kwam op 23 oktober in aan varing met een andere tanker en gevreesd werd toon dat de 70.000 ton olie in zee terecht zou komen en de Britse en Franse stranden zou vervuilen- centrum voor hulp aan jongi problemen, waar de drugpolitiek de zorg en het advies kan worden trokken. Bresla G en G.D.-directeur dr. stelt voor een dergelijk joi aks een uitbreiding x Joe nit", waarin een groep zich in Den Haag al bezig houdt met hulpverlening aan jonge mensen, die in maatschappe lijke, sociale of psychise nood verkeren De „Sosjale Joenil" heeft een plan op gesteld voor een optimaal functioneren de „Joenit", met o.m. tien maatschappe lijk werkers, een coördinator hulpver lening en een algemeen coördinator. Op een centraal gelegen bureau zou dage lijks tot vier uur 's nacht spreekuur ge houden moeten worden. wordt. Cenrtaal Museum te Utrecht gelegenheid van het uitko- de catalogus Nederlandse (1945-1970) uit het eigen bezit, van 3 december tot en met 7 fabruari een gelijknamige tentoon- an vele Nederlands* egenwoordigd ia. mislei voelde ei weinig en de gehele wereld als leugenaar aan gemerkt te worden. Zijn volgende banbliksem trof Grosser, die als minister van Binnen landse Zaken de scepter zwaaide over ontslagen waren. Het zijn deze agenten geweest die de bekende onlusten in Praag geprovoceerd hadden, waarbij het bureau van Aeroflot in elkaar ge timmerd werd. Het ontslag van Grosser had plaats op de dag dat de Oostduitse leider Ulbricht juist in Praag vertoefde. Een paar uur later werd generaal Rytir onschadelijk gemaakt door hem een on belangrijke post bij de militaire voorop leiding te geven. Veel meer zal en kan Husak niet doen. want zijn belofte zich van wraakprocessen te houden geldt zowel voor de ene als voor de andere kant. Hoewel beide ontslagen functio narissen betrokken waren bij een om vangrijke orthodoxe samenzwering om Husaks val te bewerkstelligen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5