MÜNCHEN 1972 OLYMPISCHE STAD ONDER TENTDAK ZATERDAG 7 NOVEMBER 1970 AL heeft München bij voort during verklaard, dat het in vergelijking met Tokio en Mexico geen superlatieve Olym pische Spelen wil en kan organi seren, toch zal datgene wat thans op het 300 ha grote Oberwiesen- feld aan de noordrand van de stad in uitvoering is, architec tonisch en technisch alle voor gaande olympiades overtreffen. Vanuit de Fernsehturm (de wan delgalerij op bijna 200 meter hoogte) maakt het geheel nu nog een bijzonder chaotische indruk, maar reeds duidelijk zie foto kan men de grondvormen onderscheiden van de drie groot ste sportarena's, die hier ge bouwd worden. Helemaal op de achtergrond is het ovaalvormige OLYMPIA STADION zichtbaar, rechts beneden de MEHR- ZWECKHALLE (sporthal) en links de SCHWIMMHALLE (zwemstadion), die het kernstuk zullen vormen van de olympische sportaccommodaties voor 1972. Het Olympia Stadion is al voor 70 °/o klaar. Deze maand worden de betonnen ringen (80.000 plaat sen) rond de reeds bespeelbare grasmat door ploegen. gastarbei ders moeizaam gladgeschuurd en bijgewerkt, terwijl ook reeds een begin is gemaakt met de montage van de 'eerste zitplaatsen. In deze gigantische arena zullen in 1972 o.a. de atletiek- en voetbalwed strijden gehouden worden. Ook aan de enorme sporthal (10.000 plaatsen), bestemd voor gymnas tiek, basketball en handbal, wordt de laatste hand gelegd. Het zwemstadion (8000 plaatsen) ligt nog een beetje achterop, ge zien de vrij gecompliceerde con structie van het geheel. Indertijd hebben 104 architecten teams (een record!) meegedongen in de prijsvraag, die het Organi- sationskomitee voor de olym pische stoffering van het Ober- wiesenfeld had uitgeschreven. Uiteindelijk viel de keuze' op de architectengroep Benish in Stuttgart. Het meest opvallende aspect in de visie van Benish Co. was het geweldige tentdak, dat over olympisch stadion, sport- De drie grootste olympische arena's in aanbouw, te middi enorme chaos, die eind volgend jaar opgeruimd hal en zwembassins zal worden gespannen. In combinatie Vnet de natuurlijke aankleding van het Oberwiesenfeld móet het de in druk geven van een stukje Voor- Alpen, aldus aansluitend op de verder gelegen omgeving van München. De constructie van'dit dak stelt de bouwers voor ge weldige problemen, vooral in het olympisch stadion, dat slechts gedeeltelijk zal worden over dekt (de rest komt bij de wereld kampioenschappen voetbal in 1974). Met de oprichting van twaalf staalpylonen (60-80 meter hoog), die als tentpalen dienst gaan doen, is begonnen. Ze heb ben een wand van 7 cm dikte, een doorsnede van 3 meter (met bedieningslift) en een gewicht van 300 ton. Aan deze pylonen worden de verankeringskabels gespannen, die de tegenkracht moeten vormen voor het verder geheel vrijhangende dak, dat van bijna 75.000 m2 acrylglas wordt gemaakt. In 't olympisch stadion moest een constructie van op lopende (tot 50 meter hoogte) stalen pijlers op zware beton - voeten worden neergezet voor de bouw van een „slurf", waarin de dikke ringkabel voor de zoom van het tentdak kon worden voorgespannen. Wanneer, zomer 1971, de definitieve trekkabels buiten het stadion zijn aange bracht, wordt het hele zaakje weer afgebroken. Verdere sportaccommodaties op het Oberwiesenfeld zijn: ruiter- stadion, wielerbaan (5000 plaat sen, korte houten piste van 285.714 m, met hellingen tot 48 rr, die snelheden tot 110 km per uur mogelijk moeten maken), manege, oefenvelden. Alles ligt maximaal 10 minuten lopen van elkaar verwijderd. Vlak buiten het gebied zijn thans de andere voorzieningen (o.a. voor roeien, judo, worstelen, turnen, gewicht heffen, schermen) in aanbouw. Samen voor DM 1,1 miljard. Het resterende bedrag van DM 500 miljoen is nodig in Kiel en Augs burg, waar ook een gedeelte van de XXste Olympische Spelen wordt gehouden. i L-JBiUS*11 Het Olympisch Stadion (80.00(1 plaatsen) van buiten, rechts de 60 lot 80 meter hoge staalpylonen waaraan het dak wordt opgehangen. Voorlopige constructie (50 meter hoog) voor de voorspanning van het tentdak. ordt een De ophanging van hel tentdak probleem, getuige deze wij i (voorlopige) kabels.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13