NIET BLINDELINGS ACHTER CASTRO Dood op de campus HAVANA Juist voordat ik Cuba verliet, ging ik nog even een oude Cubaanse vriend opzoeken om hem goeden dag te zeggen. We waren allebei nogal neer slachtig over de huidige toestand op Cuba. Ik vertelde hem dat ik na vele ge sprekken in Havana en een tocht door het binnenland nog steeds niet het gevoel had dat ik werkelijk begreep wat er op het eiland aan de hand was. Hoe zou ik in deze omstandigheden iets zinnigs over het land kunnen schrijven? „Kijk", ant woordde hij, „misschien begrijpt niemand op het ogenblik precies wat er aan de hand is, en misschien moet je dat juist schrijven". Suikerramp slechts climax Het was een verstandig advies. Vanaf Castro naar beneden schijnt er een grote onzekerheid over de onmiddel lijke toekomst te bestaan. De onver mijdelijke conclusie is dat de revolutie eenvoudigweg geen adem meer heeft. De mislukking van het niet halen van de suikeroogst van tien miljoen ton een erezaak voor de revolutie heeft het land in een bedwelming achterge laten. De nieuwe slogan „verander de terugslag in een overwinning" is er geslaagd het land r uit te halen. Twaalf jaar na de revolutie houden de belangrijkste vorderingen nog steeds stand. Aan de voornaamste misstanden van het vorige regime, die nog steeds heel gewoon zijn in de rest van Latijns-Amerika, is een einde ge maakt. De „miseria" van de krotten- steden is verdwenen, evenals de uit zonderlijk grote armoede onder de boeren in sommige vergeten uithoeken van het eiland. Gezondheid en onder wijs blijven bovenaan de prioriteiten lijst van de revolutionaire regering vrijgevigheid van het gezicht Amerikaanse imperialisme trok. gebleven aan imperialistische uitspraken. Maar in 1970 staat Cuba niet meer in het centrum van de belangstelling, zelfs niet in Latijns-Amerikaanse aangele genheden. Het middelpunt van de La tijns-Amerikaanse wervelwind heeft zich van het Caraïbisch gebied naar het vasteland verplaatst. Hij raast nu boven de Andes, op het punt waar Chili en Bolivia aan Peru grenzen. Er zijn op Cuba nog steeds veel men sen met een enorme hoeveelheid ener gie en gemotiveerdheid. Maar men voelt dat politieke apathie onder de massa van het volk overheerst. Hoe wel dit bepaald gaan contra-revolutio naire geest is. De weg terug naar vroeger bestaat niet meer. noch is het iemands bedoeling de re- inhoud van het huidige Cuba, het land dat het masker enorm goedwillend ze ongetwijfeld ook zijn. worden geconfronteerd met een bevolking die niet langer bereid is, blindelings de weg te volgen die van reeks problemen Castro aangeeft. Ook is het niet dui delijk wat de volgende stap is, en of Castro dat zelf weet. Men zou minder bezorgd over deze ontwikkelingen hoeven te zijn. als er dit jaar geen zeer erVtige kiitiektep de Cubaanse regering was uitgeoefend door twee Franse schrijvers, K. S. Karol (in „Les guerrilleros au pou- vodr") en René Dumont (in „Cuba eest- il socialiste?"). De teleurstelling van de twee eminente schrijvers, die beiden bijzonder sympathiek tegen liggende punten: steeds mensen zijn die het land willen verlaten, voedseldistributie, politieke gevangenen- Zij richt zich eerder op de organisatie van de regering en haar nogal beperkte mogelijkheden Het onderwerp van hun bezorgdheid is Castro's kennelijke onvermogen zijn goede bedoelingen in praktijk te bren- vesteerd is om het gestelde doel tien miljoen ton te halen. Castro heeft in zijn toespraak van 29 juli zelf benadrukt welk een tegengesteld ef fect dat op andere sectoren van de economie gehad heeft. In Cienfuegos werd me de grootste suikeropslag plaats ter wereld getoond. Hij is een paar jaar geleden gebouwd. Met de afmetingen van een kleine kathedraal waren er enorme bergen bruine suiker opgeslagen, die klaar waren om ver scheept te worden. Ze waren daar van de raffinaderijen naartoe gebracht in wagons die de Cubanen zelf ontwor pen hadden (en die in Roemenië en China gebouwd waren). De suiker wordt over de hele wereld verscheept, hoewel verreweg het grootste deel naar de Sovjet-Unie gaat. De oogst was de grootste die ooit bereikt is. Als de regering haar doeleinden wat min der ver had gesteld, zou het resultaat gelegenheid tot vreugde hebben gebo- maaktheden van het systeem. Er werd genoeg suikerriet gesneden, maar ei- vaak vertraging op Denk je de gov* suikerriet wanhopig buiten de raffinar deel om de verouderde machine repareren. Het grootste deel i Cuba kan wordt veroorzaakt doordat men zieli realiseert niet datgene te hebben be reikt wat iedereen zichzelf beloofd had te zullen bereiken. De r zijn het suikerramp als de climax I een hele reeks problemen en twijfels over de doeltreffendheid van het Cu baanse regeringssysteem. „De neder laag is welkom", zegt Castro, „als ze ons een frisse kijk op onze problemen bezorgt". Dit is wat er op het ogenblik gebeurt. Sinds begin september heeft er een eindeloze serie vergaderingen en discussies plaatsgehad. Tot dusver is daar echter nog niets uitgekomen, behalve dan Castro's nadruk op demo cratisering. Castro's regeringssysteem is in de grond altijd paternalistisch geweest initiatief, heeft hij er altijd de voor keur aan gegeven het initiatief in het staatssysteem op te nemen in plaats van het zelfstandig te laten uitbotten. Onlangs liet een arbeider Castro op een vergadering een briefje lezen, waarin hij uitlegde hoe de arbeiders van zijn fabriek zelf een kantine had den gebouwd en zelfs de stenen zelf hadden gemaakt. „Mooi", zei Fidel. Maar in plaats van dit als een prach tig voorbeeld te gebruiken om de ar beiders toe te staan hun eigen proble- lossen, kondigde hij een Partij en leger In de huidige maalstroom weet nie mand echt Wat de toekomstige rol van de partij en van het leger zal zijn. De laatst'e jaren zijn deze nagenoeg onderling verwisselbaar ge weest. Een groot deel van het centrale comité van de partij en van Castro's ministers zijn leden van het revolutio- revolutie het politieke bureau). Het leger is de laatste jaren een steeds belangrijker rol gaan spelen, vooral bij de organisatie van de land bouw. Zelfs de meest vriendelijke cri tici hebben hun ongenoegen 'over deze ontwikkeling uitgesproken. Met de banden tussen leger en partij in het achterhoofd, was het interessant Cas tro de overheersende rol van de par tij binnen de regering in zijn toe spraak op 29 juli te horen ontkennen: „De rol van onze partij kan niet en zal ook nooit die van een vervanger voor de regering zijn, noch van een vervanger voor de massa-organisaties. Haar taak is eerder dit verschijnsel, dit proces, deze fantastische revolutie i de oogst bracht De communistische partij van Cuba (die pas in 1965 opnieuw werd opge richt) is eigenlijk nooit een gevestigde factor van belang geweest in het Cu baanse leven. Achter de uitval van Castro tegen de partij, zou wel eens de wens kunnen schuilen de macht van het leger en van zijn broer Raul te beknotten. Raul is zowel hoofd van het leger als tweede secretar van de partij. Hoe het er nu precies aan toe gaat i het Cubaanse politieke leven, blijft echter een mysterie. Misschien zozeer voor degene, die eraan d< neemt als voor hem die echter boven alle twijfel i ideologie die helemaal onafhankelijk stond van ideologieën, aan de rand van ideologische crisis staat van (voor ia) ongekende afmetingen. i de n UNIVERSITEITEN IN V.S. VOOR ROERIG JAAR s hel nieuwe academisch jaar begonnen. Zij staan voor het probleem of de onrust en het geweld campussen aan het begin van dc zomer gesloten werden, breken. In dit artikel stelt een Britse leraar, die studeert aan d( siteit van Wisconsin in Madison, dat de gematigde student, veel de Amerikaanse regering, de universitaire autoriteiten of de politie, sleutelpositie inneemt bU dit probleem. ,,0.k., pigs (varkens), luister en luister goed, er is een bom ge plaatst bij het Wiskundig On derzoekcentrum voor het Leger van de universiteit. Die is zo af gesteld dat hij over vijf minuten zal ontploffen. Verdwijn uit het gebouw. Haal iedereen eruit. Waarschuw het ziekenhuis. Dit is geen onzin, kerel". Na dit anonieme telefoontje op 24 augustus om 3.42 uur 's morgens razen politieauto's machteloos naar Sterling Hall, het gebouw van de universiteit van Wisconsin, Madison, waar het On derzoekcentrum gehuisvest is. De zelf gemaakte benzinebom ontploft en hel gebouw brandt uit. Vier mensen raken gewond en Robert Fassnacht. een stu dent die na zijn studie beëindigd te hebben onderzoekwerk verricht, wordt gedood. Hij war laat aan hel werk om te zorgen dat hij bij was met zijn onderzoek voor hij met zijn vrouw en drie kinderen op vakantie ging Ironisch genoeg ondervindt het wis kundig onderzoekcentrum slechts wei nig schade van de ontploffing. Het zet. zijn werk spoedig voort. De afdeling natuurwetenschappen van de univer siteit. die in hetzelfde gebouw is onder gebracht. lijdt echter onherstelbare schade. Haar Van de Graafkernver- sneller van 14 miljoen volt. die meer dan een miljoen dollar waard is, wordt zwaar beschadigd. Het ontbrandings systeem hiervan wordt volledig ver nield. Unieke apparatuur die gebouwd uitrusting en onderzoekgegevens, die het levenswerk van vijf professoren in de natuur wetenschappen jn 24 afgestudeerden vertegenwoordiger», gaan verloren. Terwijl de politie het spoor van de verdachten probeerde te vinden zien de bestuurders van de universiteiten en de studenten die zich voorbereiden op het nieuwe academisch jaar. zich voor een ernstige vraag gesteld: Wat zal het komende trimester brengen' Deze vraag hoor je op elke campus in de Verenigde Staten. De meeste ver tonen nog duidelijk de tekenen van het einde van het vorige academisch jaar in juni, toen er op grote schaal door de studenten gestaakt en gepro testeerd werd tegen de politiek van president Nixon met betrekking tot Cambodja. De spanningen die zich voordoen zijn niet gemakkelijk te ontrafelen. Je kunt de partijen niet langer meer netjes scheiden in jongeren tegen ouderen, studenten tegen bestuurders of zelfs links tegen rechts; veel van de on rust, die men nu voor de herfst vreest, moet voortkomen uit de po gingen van alle betrokkenen uit te vinden waar zij nu eigenlijk staan. Af gezien van de Vietnamese oorlog en Nixons Cambodjapolitiek richt het stu dentenprotest zich op hel ogenblik vooral tegen drie zaken: de ROTC. een officiersopleiding van het leger, die verbonden is met de universiteiten; instellingen als het Wiskundig Onder zoekcentrum voor het Leger, die. zo beweert men. de mogelijkheden van de universiteit benutten voor onder zoek op het gebied van wapens en militaire uiitrusting en tenslotte de ..gerechtelijke dwalingen" tegen de lei ders van de Black Pantherbeweging. Er is ook een algemene over de universitaire studenten vragen meer dingen „die ter zake doen" voor hun studie Tot nu gebleken een bruikbare definitie van dit rekbare begrip te geven. Verder klagen zi.i dat studenten vqel te weinig zeggenschap hebben bij het bestuur van de universiteit Zij willen een actieve rol spelen in de besluitvorming op de universiteit, bij problemen die variëren van de be zoekuren op hun slaapkamers tot het benoemen en ontslaan van professoren. De spanningen die op de campus in Wisconsin voelbaar zijn. zijn typisch de spanningen die dit jaar op elke Amerikaanse campus tot een uitbar sting kunnen leiden De links-radicale studenten die zich te buiten gaan aan acties zoals het plaatsen van een bom in hel Wiskundig Onderzoekcentrum voor het Leger, vormen slechts een minderheid. Op de 36.000 studenten die op de campus van Wisconsin leven, is maar een beperkt aantal bij zulke gebeurtenissen betrokken. Maar in de pers en bij het publiek praat men óver deze acties van extremisten als over die van „de studenten'De sympathie van 'le studenten lijkt tot nu toe meer de radicale kant uit te gaan cale undergroundkrant „Kaleidoscope op de campus neemt toe. Het was via deze krant dat een groep die zichzelf de „New Year's Gang" noemt, de verantwoorde'ijkheid voor de bom aanslag op het Wiskundig Onderzoek centrum voor zich opeiste. Of deze groep (die ook de Voorhoede van de Revolutie genoemd wordt) iets met dc. bomaanslag te maken had. moet nog worden bewezen, maar hun ultimatum dat in Kaleidoscope gepubliceerd werd geeft goed aan. wat voor uiteenlopende doelstellingen ze hebben. Ze vroegen „Onmiddellijke vrijlating van de Drie van Milwaukee (Black Panthers, die beschuldigd wórden van poging tot moord op een politieman uit Milwaukee in september 1969), opheffing van d» ROTC en de afschaffing van de be zoekuren voor dc slaapkamers van dc vrouwelijke studenten op de campus \an Wisconsin". Zij dreigden verdei dat, „als aan deze eisen op 30 oktobei niet is voldaan, er door ons kadei revolutionaire maatregelen zullen wor den genomen die van een hevigheid zullen zijn. zoals dit land nog nooit heeft meegemaakt". Het artikel begint met het dreigement dat „openlijke oor logvoering, het ontvoeren van belang rijke functionarissen en zelfs moord aanslagen niet uitgesloten zijn". Bezorgdheid Meer nog dan de radicale studenten is misschien de grote groep studenten, die bereid z|jn extremistische acties goed te keuren, omdat deze het onver mijdelijke gevolg z(jn van de onhandel baarheid van „het systeem", een bron Hun ideeën wei-den weergegeven door •een persaankondigtng. die naar aan leiding van de bomaanslag door de president van do studentenvereniging van Wisconsin (W.S.A.) werd gedaan De vereniging, eens een gematigde groep die zich vooral met sociale ac liviteiten bezighield, is nu een liberal, spreekbuis van de studenten. De presi dent zei: „Ik zou niet erg realistisch zijn, als ik zou voorspellen dat geweld dadigheden zullen uitblijven" cn hij voegde eraan toe: „Vorig jaar werden hearings van onze vereniging over het Wiskundig Onderzoekcentrum voor hel Leger door de diiecteur ervan afgelast, de bajonet op het geweer. Dc een referendum over de toekomst van het centrum en van de ROTC werd tegengehouden en nieuwe beperkingen spreckapparaten werden opgelegd". Hij sprak slechts zeer in het kort zijn medeleven uit met de weduwe van de gedode student. De WSA gebruikt, zon der zich openlijk voor de radicale ele menten die met bommen werken uit te spreken, het schokeffect van de bom aanslag om haar eigen eisen kracht bij Verraden meerderheid Op het ogenblik zijn weinig studenten bereid zich openlijk en actief tegcn.de radicale studentenbeweging op te stel len. De Young Americans for Freedom, een kleine conservatieve groepering, heeft haar ideeën en haar fysieke aan wezigheid bij een aantal recente demon - lijks op enige sympathie van de ge middelde student rekenen. Een nieuw*? krant „The Badget Herald" is nu op de campus verschenen. Hij biedt een hoopvoller perspectief. Het laatste jaar zijn zijn verkoopcijfers aanzienlijk ge stegen en zijn artikelen bestrijken nu een breed terrein. Nu bevindt de krant kunnen worden. Of dat zal gebeuren of niet hangt af van zijn mogelijkheden een goeddoordachle en logische oppositie te vormen tegen de radicalen zonder daarbij een spreek buis te worden van de universitaire autoriteiten. Tussen deze tamelijk dui delijk te omschrijven uitersten in op vattingen staan duizenden studenten, die het lot van de Amerikaanse cam pussen in de komende jaren zullen beslissen. Zij vormen geen nieuw voor beeld-van de ..zwijgende meerderheid", want veel van deze studenten hebben zich in het verleden duidelijk laten horen. Men zou eerder kunnen spreken van de .verraden meerderheid. Deze studenten vinden dat ze in de val zitten Om allerlei redenen raken ze bij de demonstraties betrokken, meestal uit aar ze vinden dat de vaak op een manier ein digen. waar ze in de verste verten niet Een massabijeenkomst tegen de oorlog in Vietnam kan bijvoorbeeld beginnen met een ordelijke vergadering en toe spraken. Maar op het eind gaat dan MEERDERHEID VOELT ZICH DOOR EXTREMISTEN VERRADEN bolen van kapitalistische uitbuiting beschouwen. Dan ontdekt de gematigde student die de oorspronkelijke ver gadering bijwoonde dat z|jn naam ver bonden wordt met de vernielingen, en de volgende dag ziet h|i dat foto's en verslagen in de krant zoveel aandacht aan de acties van dc minderheids groepering besteden alsof alle aan wezigen daaraan hadden deelgenomen. De gematigde student voelt zich ver- Zenuwachtig De ontwikkelingen kunnen nog erger heidsgroepering op een bijeenkomsl kunnen de reactie van de politie uit lokken- De politie is zenuwachtig en maar al ie strijdlustig. In de afgelopen gaderingen uit de hand gelopen en dc politie wil dc moeilijkheden graag onderdrukken voordat deze zich verder verspreiden. Vaak worden provocatie- toi het uiterste opgevoerd Het woord „pig" (varken) is nu een van de mildste vormen van smaad die een politieman moet ondergaan. Veel politiemannen houden er opvattingen op na die dia metraal tegenover die van de studenten staan. Zij hebben geen universitaire op leiding. zij zijn tevreden met de be staande situatie die ze beschermen en velen van hen zijn bij de politie ge komen nadat ze eerst bij het leger ge werkt hebben- De Amerikaanse politie raakt snel beter getraind en voorbereid om bij moeilijk heden de orde op de campussen te her stellen. Provocaties aanvaarden ze nu niet meer zo snel. De extremistische stu denten proberen echter bewust reacties uit ie lokken en na verloop van tijd krijgen ze die, dat is haast onvermij delijk. Soms neemt die,de vorm aan Als de toestand verergert en de autori teiten laten de Nationale Garde komen urn de rust te herstellen, wordt het helemaal ingewikkeld te onderkennen waarom het nu werkelijk gaat- Bij de protesterenden voegen zich dan grote groepen studenten die het misschien niet helemaal eens waren met het oorspron kelijke protest, maar die vierkant tegen het gebruik van militair geweld op een universiteitscampus zijn. Dat zijn dan vaak weer de gerpatigden Het gevolg is, dat de massa bij onlusten op de campus op geen enkele wijze een eenheid vormt die voor dezelfde zaak demonstreert. Degene die vernier lingen aanricht, slaat naast de student die tegen geweld is en alleen maar we reldvrede wil; de man die de'bom gooi't gaal om met de student zönder vastomlijnde politieke ideeën, die geen bajonetten van de Nationale Garde oo de campus wil zien. Hij die schreeuwt en scheldt gaat zij aan zij met de man die zijn mond houdt. Het lijkt waarschijnlijk dat de sleutel tot de situatie in het komende jaar in handen zal liggen van die gematigden, die in de val zitten en van hen. die zwijgen. De extremisten zullen hun ac ties ongetwijfeld voortzetten. Tot nu toe hebben ze kunnen „steunen" op die goedwillende studenten die door hun radicale acties in de val zijn geraakt. Als die' studenten hun eigen posities duidelijk doorzien, is er hoop dat zij de acties van de extremisten zullen ver werpen en stappen zullen doen om le voorkomen dat de radicalen de bedoelingen van wettige en doelmatige demonstraties verdraaien- Als ze dal niet lukt, of als de gematigden de ra dicale merhoden actiever gaan steunen, dan zullen we in het komende jaar vee! vaker lezen over de dood van onschul dige mensen als Robert Fassnacht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12