AJAX OVERKLASTE BASEL Sparta solde in „waterbad" met Coleraine Wedstrijd van onbegrip eindigde in 1-2 „SUCCES EN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR" De helft van winstpremie voor Cruyff Turkse trainer: COLERAINE Sparta heeft de derde ronde van het toernooi om de Runner-Up Cup bereikt, door het Noordierse Coleraine ook op eigen grond te verslaan. Werd het in Rotterdam 20 voor de Spartanen, in Coleraine zegevierden zij met 21, welke stand reeds bij de rust was bereikt. En op dat moment had Sparta al -niets meer te vrezen, want evenals in de thuiswedstrijd hadden de Ieren ook nu weer moeite met het doelpunten maken. Gesteund door xde harde wind een onvoorziene, maar welkome bondgenoot ging Coleraine in de aanval. Zij drongen Sparta met hun opportunistisch spel veelvuldig in de verdediging. Het resultaat was echter onvoldoende. Slechts één doelpunt wist Coleraine te produce ren en dat ontstond, nadat Sparta reeds tweemaal had gescoord en daarmede ruim afstand had geno men van zijn tegenstander: 04. De wedstrijd tussen Coleraine en Sparta is in voortdurende regen "gespeeld. Nadat het de gehele dag droog was geweest, begon het te regenen, toen de elftallen het veld opkwamen. En het bleef niet bij een simpel buitje. Bij bakken kwam het hemelwater neer en doorweekte de spelers tot op het bot. Ondanks dat ontrolde zich voor de 6.000 toeschouwers een boeiend duel, waarin Coleraine dadelijk het windvoordeel probeerde uit te bui ten. Gegroepeerd trokken de Ieren ten aanval en drukten Sparta in de verdediging. Het félle gevecht speelde zich voor namelijk af op Sparta's speelhelfl. Maar toen de Rotterdammers in de elfde minuut via een breed lopende aanval in slaagden in de buurt van het vijandelijke doel te komen, dreigde er ook onmiddellijk voor Coleraine gevaar. Het schot van Heijerman stuitte echter af op de lat. De Ieren kwamen terug. Een ver schot van Murray dwong Does burg tot een duik in de hoek. Uit Terwijl Nol Heyerman wil uithalen wordt h\j zwaar gehinderd door de Coleraineverdediger O'Doherty. Succes bleef daarom achterwege. een glad lopende combinatie Klijn- j^n en Heijerman kwam de bal in het doelgebied, waar de attente Koudijzer op de juiste plaats stond om doelman Crossan te passeren: 0—1. Paniek Een gave treffer, waarmee Sparta nog verder buiten bereik kwam van het onversaagde, maar van klasse gespeende Coleraine, dat slechts zo nu en dan paniek zaaide in Sparta's defensie. Zoals in de 19e minuut toen een uit zijn doel geko men Doesburg tot twee keer toe vergeefs probeerde de bal te be machtigen, maar het leer kon wor den weggewerkt, In de 25e minuut moest Coleraine zelfs een nieuwe treffer incasseren. Ditmaal van Kristensen, die uit een goed opge zette aanval, waarin Koudijzer de voorlaatste schakel was, de stand op 20 bracht. Coleraine bleek echter nog niet aangeslagen. En toen in de volgen de minuut Jennings uit een voorzet Van Dunlop de bal achter Doesburg kopte 21, kreeg de kleumende en doornatte Ierse supportersschare ?elfs weer nieuwe moed. Zou de doorgebroken Jennings, dje profi teerde van een misser van Ter Horst, een wonder gaan inleiden? Het gevaar ziende, wierp Eijken- broek zich voor de voeten van de ^er. hetgeen voor de Sparta-aan- voerder een pijnlijke manoeuvre was, die bovendien bestraft werd met een vrije trap. Eijkenbroek moest met een geblesseerde rechter- enkel en scehenbeen strompelend ht veld verlaten. Jennings volgde hem in de rust. Zij werden vervan gen door respectievelijk Peter Drijver en Curley. Met Eijkenbroek verdween de grote organisator in de verdediging en dit was vooral in het begin duidelijk merkbaar. Sparta, dat in feite niets meer had te vrezen, begon steeds onrustiger te spelen. Boeking Vooral defensief. Dit leidde tot ver- scheidenen vrije trappen tegen en zelfs een boeking voor Van de Veen. Desondanks kwam Sparta toch nog dicht bij een derde doel punt toen vlak voor rust Heijerman en Koudijzer de doelman in een geslagen positie en de bal in de doelmond brachten. Er was echter niemand bij om hiervan te profite ren. Niettegenstaande de opdracht van Kessler in de rust om in de tweede helft meer gebruik te ma ken van de technische en tactische superioriteit is Sparta er in deze periode niet in geslaagd zijn over winning glans 'e geven. De Ieren bleven strijden voor een beter re sultaat, desnoods een gelijkspel Jennings scoorde nog tegen: 21. Georg Kessler: „Wij hopen nu op een tegenstander met een klinken de naam"- Johan Cruyff, de „schrik" van F.C. Basel, is doelman Kunz met een kopstoot te snel af. Deze actie levert geen doelpunt op. De bal verdwijnt over de lat door Herman van Bergem BAZEL De enige, die zijn ontevredenheid de vrije loop liet was trainer Helmuth Benthaus. Hij had laten verkondigen dat hij beslist geen hele wedstrijd zou spelen, maar toen de opstelling werd vrij gegeven, een uur voor de wedstrijd, troonde zijn naam glorieus in de ploeg van FC Basel. „Ik was van plan de eerste helft te spelen want toen moesten we het doen. Met de rust stonden we niet vol doende voor en ik besloot erin te blijven. We hadden na de eerste helft met 2—0 of zelfs wel 30 de leiding moeten hebben. Dat zou normaal geweest zijn. Die uitslag van 21 is onrechtvaardig". Toen hij verbaasde blikken bespeurde herhaalde hij nog eens: „Onrechtvaar dig, dat is het juiste woord". Benthaus draaide zich om. Daar stonden zijn spelers in de donkere blazers met een schild van de vereniging erop. Geen van hen had ook maar even de indruk gewekt dat zij het niet eens waren met de uitschakeling. Zelfs tegen een Ajax dat geen topvorm kon. halen en een Vasovic en Swart dikke onvoldoendes gaf, bleek FC Basel toch -overduidelijk de zwakste te zijn dat met de allerbeste bedoelingen aan de poging was begon nen nog iets van de achterstand van 30 af te halen, maar de potentie daartoe eenvoudig niet bezat. Even brak de Zwitsere ploeg los, toen de tot een charlatan gedegradeerde Ierse scheidsrechter een strafschop had toe gekend. De man die destijds ook Feije- noordReikjavik heeft geleid en sinds dien blijkbaar in het verkeerde spelre gelboekje heeft gestudeerd, nam de on zekerheid over de straf na afloop weg door in een poging hoog-Engels te spre ken te verklaren dat Hulshoff obstruc tie had gepleegd door een elleboog uit te steken. Of de heer Barret wellicht iets goed wilde maken omdat hij een eerdere zuiverder overtreding van Hulshoff tegen Belmer, die hij aan zijn shirt trok en toen op de grond drukte in het strafschopgebied, met een vrije trap had afgedaan, ging de goede man uit Ierland boven zijn bevattingsvermo gen. Hij begreep niet wat werd ge vraagd. En zo werd FC Basel-Ajax bijgeschreven in de Europahistorie als de wedstrijd van het onbegrip. Zwakke stee Benthaus begreep niet waarom zijn ploeg niet met meer doelpunten voor had gestaan na de eerste helft, de heer Barret begreep niet waarom men de eerste overtreding een strengere straf had toegedacht dan de tweede en trai ner Rinus Michels begreep niet hoe het mogelijk was geweest dat zijn man schappen voor de rust zoveel kansen hadden laten liggen. Want dat was toch weer de rwakke stoe bij Ajax: veel te veci kansen nodig om tot scoren te kunnen komen. Enerzijds zat er geen noodzakelijke dwang achter, vooral niet toen Basel niet losbrak als de verwachte storm, maar zich al meteen neerlegde bij het tempo dat Ajax wenste te spelen. An derzijds zou het voor de naam van Ajax en voor de eigen zekerheid aan genaam zijn geweest als, en dat had zo moeten zijn, Basel al voor de rust was weggespeeld. De mogelijkheden waren er. Want Johan Cruyff die Siegenthaler als bewaker had gekregen en de Zwit ser deed het niet eens zo gek, tolde over het veld met een gemak, een souplesse en een grandeur dat hij zijn ploeggenoten wel moest inspireren. Kei zer en Mühren gaven hem antwoord. BASELOndanks het feit, dat Johan Cruyff zich gisteren weer van zijn grootste zijde had laten zien, was hij later in de kleedkamer krib big en sikkeneurig. Van het bestuur van Ajax hoorde de bedrijvige Vm- sterdammcr, dat hij na de kwalifica tie voor de volgende ronde van de Europi Cup voor lands!.; .en-Mi slechts in aanmerking kwam voor de helft van de uit te keren premie. leiding vond dat het zich na alle narigheid van de laatste tijd maar eens aan de letter van het contract moest houden, dat vermeldt dat al leen wordt betaald indien een Suro- pa-Cupwedstrijd wordt gespeeld. Een onwrikbare houding van het oestuur dat niet wenst te capituleren en dit besluit motiveert met: „Er wordt nog steeds, in daarin speelt Cruyffs schoonvader een rol, een spelletje gespeeld", waarop het geheimzinnige ..En het seizoen is nog niet ten einde" volgde. De anderen te weinig. Johan Cruyff die in een uiterst kribbige stemming ver keerde wenste toch geen kritiek 'op zijn teamgenoten te horen. „We zijn er toch en er is met zijn allen voor gewerkt". Een ondubbelzinnige waarheid maar Ajax had de show die af en toe op verrukkelijke wijze werd opgevoerd, niet afgemaakt. Steeds weer ontbrak de finale: Het doelpunt. En het werd zelfs gevaarlijk toen Odermatt zijn ploeg uit een strafschop de leiding gaf. Basel barstte los, het publiek dat voor een bezetting - van 31.000 had -gezorgd, roerde zich maar ..van cto orgie van lawaai die was verwacht, nan de -dui zenden koebellen die oorverdovend ka baal moeten maken, bleek niets. In hun onderbewustzijn hadden de fans van Basel' allang gemerkt dat de kwaliteit ook van dit Ajax te groot was voor hun team da*t metterdaad de amateuristische opvattingen met de speelwijze onder streepte. „En toch moesten we oppassen' zei Michels later, „we misten teveel kan sen. Het ging allemaal te onbesuisd en daaraan zou je wel eens ten gronde kunnen gaan. Iedereen heeft kunnen •zien hoe Basel ineens tekeer ging na dat doelpunt. En we moesten er echt aan trekken. We kwamen toen even in gevaar en als ze er nog een maakten heksenketel te- Op het moment dat FC Basel zich door die treffer bevrijd voelde van de druk de absolute underdog te zijn had Ajax moeten toeslaan. En dat kon de ploeg niet. Er kwam zelfs een redelijke kans op een grotere voorsprong voor de Zwitsers toen Benthaus via de schielijk uitgestoken hand van Stuy tegen de lat schoot. Daarop doelde hij dan ook in zijn van ontevredenheid doortrokken woorden. Daarom bleef hij er ook in na de 'rust. En voerde hij het waagstuk of om meteen twee nieuwe spelers in te zetten Hauser voor Demarmels en Rahmen voor Ramseir, die als waak hond aan Keizer was toegevoegd en met de tong op de schoenen het rustsig- naal begroette. Maar weer bleef toch steeds de drei ging dat Basel tot nog een doelpunt zou komen. Ondanks de volledige heer schappij op het middenveld, ondanks het koningsduo Cruyff-Keizer en on danks het feit dat er op links een groot gat bij FC Basel te b^kennnen viel, scoorde Ajax maar niet. Michels: „Met 30 voor ga je natuurlijk geen experi menten uithalen. Ik heb er Krol ingezet omdat hij een originele verdediger is, dus in de aanval een man minder. Ik kan Cruyff niet laten vallen. Keizer Mühren ook niet, want die speelde tegen PSV voortreffelijk. Ik moest kiezen tussen Suurendonk, Van Dijk en Swart. Ik heb Swart genomen, omdat hij kan opkomen". En dat deed Swart nu net niet, of hij deed het zo traag dat het effect van zijn opkomen volkomen teloor ging. En er waren twee briljante acties van Cruyff, die dat weliswaar constant deed maar er geen resultaat uit zag komen, voor nodig om Ajax aan de zege te helpen. Twee acties van enorm kaliber binnen driem inuten. Eerst wipte de bal op rijn schoen, met een tegenstander in de rug en haalde hij het leer zo knap voorml>CT flat Rijnders slechts behoëfde in te koppen, 11. En daarna lepelde hij de bal haarzuiver over de onzekere doelman Kunz elke bal liet hij los heen dat Neeskens zijn actie zonder moeite kon voltooien. Maar Cruyff krijgt slechts de halve premie. Hij kwam zelf niet tot een doelpunt, want juist toen hij een scherp schot loste liet Kunz doorschemeren waarom hij voor de nationale ploeg reserve staat. Hij verwerkte het schot tot hoekschop. En Helmuth Benthaus, die zichzelf als de grootste onbegrepene beschouwt en zich mateloos heeft geërgerd aan de kritiek die na zijn optreden in Amsterdam is losgebarsten hem is zelfs eigenwijs heid en uitzijn op persoonlijke glorie de Zwitserse dag- en Johan Neeskens, de Ajacied, die gisteravond in Basel vele keren naar zijn hoofd greep, beleefde één gelukkig moment. Dat was die van deze foto. Voor doelman Kunz zijn actie onderschept, heeft de Amsterdammer de bal reeds in het doel gegleden. De tweede treffer van Ajax is een feit. sportbladen kreeg zijn privé-voldoe- ning evenmin. Want zijn schot belandde nogmaals tegen de lat. Maar toen had Ajax ten eerste de conditieslag al glo rieus gewonnen, téntweede zulk een absolute overmacht gedemonstreerd inderdaad gedemonstreerd dat de speler-trainer van Basel diep in zijn binnenste dat gelijke spel niet had wil len accepteren als hij reëel zou zijn geweest. Maar dat was hij niet. .Een onrechtvaardige uitslag", meende Bent haus. Daarover haalde Michels zijn schouders op. Voor hem is dit het be langrijkst oj> het moment: „We krijgen voorlopig rust tot maart. Tot de kwart finales kunnen we ons helemaal wijden aan de competitie- en de bekerstrijd". En met een ruk aan zijn vest: „Maar we hadden er in het begin toch een paar in moeten schieten. Dat duurde veel te lang". wmiii-NimiüMiti» René van der Kerkhof, Tw ENSCHEDE rC Twente heelt gisteravond in het met 24.000 toeschouwers uitverkochte Dieckmanstadion in Enschede op niet mis te verstane wijze revanche genomen op Eskisehir- spor uit Turkije. Met een geens zins geflatteerde overwinning van 61 kwam voor FC Twen te de zozeer begeerde plaats vrij bü de laatste zestien van het toernooi om de Runners- Up Cup. De grote man bit de thuisclub, die bij vlagen sprankelend voet bal liet zien, was Jan Jeuring. die driemaal scoorde. De overige treffers kwamen op naam van René v. d. Kerkhof en de inval lers Streuer en Nagy. Met grote spanning ziet FC Twente uit naar de nieuwe tegenstander in de achtste finale. ..In dit stadi um zijn geen onbekende clubs meer", zei trainer Rijvers spij tig. FC Twente had direct na de aftrap al succes. De eerste, storm achtige aanvallen leidden tot twee hoekschoppen, achter el kaar op links door René v. d. Kerkhof genomen. Uit de twee de hoekschop daalde de bal met zoveel raffinement voor het Turkse doel neer, dat Jeuring, hoewel gehinderd, slechts een knikbeweging behoefde te ma ken om doelman Taskin voor de eerste maal met de Enschedese produktiviteit kennis te laten maken: 10. FC Twente ging onverdroten voort met het ontwikkelen van aanvalsgeweld. Binnen vijf mi nuten haddien de Twentenaren al vier hoekschoppen geforceerd. Al stompend kon Taskin voorlo pig verder onheil voor zijn ploeg voorkomen, De gebroeders Van de Kerkhof lieten hun te genstanders stilstaan en Pahl- platz groeide uit tot een groot meester achter zijn voorhoede, kwistig listige passjes uitdelend die sfuk voor stuk veel gevaar inhielden Bij Eskisehirspor konden Fetti en de handige Ha- lil de defensie van FC Twente niet verontrusten. Na ruim een kwartier loste René van de Kerkhof een zo ontstellend hard schot, dat doelman Taskin de bal wel moest loslaten. De op links toestormende Jeu ring had geen moeite van dicht bij te scoren: 20. Gewroken FC Twente was voorlopig waar het wezen wilde. De nederlaag in Turkije was gewroken. Eski sehirspor zou nu zelf moeten aanvallen. Voorlopig kregen de Turken daar geen enkele kans voor. Opgezweept door het mas sale gezang: „We zijn er bijna maar nog niet helemaal", pro beerden René van de Kerkhof, weergaloze Pahlplatz, Jeuring en de telkens mee naar voren trekkende De .Vries een derde doelpunt te maken. Maar even stokte er iets. René van de Kerkhof kreeg een wild maai ende vuist van Ismail in het gezicht en moest zich laten ver zorgen. Tot de rust zou hij niet vaak meer in actie komen, te zeer in beslag genomen door een hinderlijke oogblessure. De lichte verslapping bij FC Twente bleef niet zonder gevol gen. Rechtsachter Van Ierssel blunderde en Halil had ineens een vrij veld voor zich. Deze speelde de bal naar de meege trokken Fetti, die zijn naam als topscorer van Eskisehirspor eer aandeed: 21. De duizenden Turkse gastarbeiders op de tri bunes kregen weer hoop. De acties van Willy van de Kerkhof waren ineens te solistisch van opzet. Pahlplatz bereikte net niet de man die hij gedacht had. Even was er een luwte gekomen in de aanvalsstorm van de thuisclub. Tot vlak voor de pauze. Doelman Taskin kon nog wel een enorm hard schot van de uitstekend spelende Van der Vall onschadelijk maken, maar voor René van de Kerkhof moest hij zwichten: 31 Conditie „Dit was de genadeslag", zei Pahlplatz later. In de tweede helft liet FC Twente van het begin af blijken niet tevreden te zijn met de stand, die nog zeker een gevaar inhield. Im mers. een doelpunt van Eskise hirspor zou een gelijke totaal stand te zien geven. Maar de conditie ging nu een woordje meespreken. Trainer Kees Rij vers na afloop: „In Turkije had den we al gezien, dat het met de conditie van onze jongens puik gesteld is". Dat bleek" ook nu. Stuwer Van der Vall verzet te bergen werk en was na 55 minuten dichtbij een treffer. Zijn halve omhaal verwerkte Taskin met de grootste moeite tot hoekschop. Vier minuten la ter omspeelde René van de Kerkhof op knappe wijze Ab- dulrachman en Jeuring produ ceerde uit de hem op maat toe geschoven bal, zijn hattrick: 4 1. Er kon FC Twente normaal gesproken weinig meer gebeu ren. Rijvers haalde René van de Kerkhof eruit en zette Streuer in. „We moeten nog een beetje voorzichtig met René omsprin gen", zei de kleine oefenmees- ter, „hij is nog jong en forceert zich geregeld. We moeten het rustig aandoen met hem. Hij hoeft niet elke wedstrijd even goed te spelen. Na dit duel wil ik toch wel dat hij in de vol gende ontmoeting tenminste een' goed half uur heeft, hij groeit nog gestaag". Groei, dat was ook het woord, dat Theo Pahl platz gebruikte. „Door het suc ces groeien we als elftal naar een hoogtepunt", zo zei hij ver genoegd. Moeite Eskisehirspor kon zich op het zware veld nog slechts met moeite staande houden, laat staan tot gevaarlijke acties in staat zijn. In de slotfaze bouwde FC Twente de voorsprong nog uit tot vijf doelpunten. Streuer speelde de bal tussen de benen van Inhan door en de Hongaar Nagy, die na anderhalve maand absentie wegens een enkelbles sure de moegestreden Jeuring mocht vervangen, besloot een lange ren met een doelpunt: 61. De Joego-Slavische trainer van de Turken. Abdullah Gegic, kon na deze voor zijn ploeg vernede rende uitslag slechta uitbrengen) „Veel succes voor FC Twente gewenst en alvast een gelukkig nieuwjaar.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9