In Alkmaar jacht op bijzondere briefjes van vijf gulden Luns: verschil tussen Zweden en Finland Waarzegster: Heath gaat trouwen Ontvoerde generaal in hechtenis Nierdonor was present, tijdrit naar patiënt Rijk int zelf belasting op onroerende goederen Regering heeft Rotlerdam niet gedwongen DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 LUCKY LIJKE: De Dakons op vrije voeten (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR In kringen van Alkmaarse taxichauffeurs en kasteleins heerst een ongewone opwinding over een frappant fenomeen in de scala van betalingsmiddelen. Er is een aantal biljetten van vijf gulden gesigna-' leerd met een afwijkende nummering. De biljetten onderscheidden zich door een nummer op de witte strook. Hoeveel exemplaren er in omloop zijn gebracht, is niet bekend. Woordvoerders van banken zijn zeer voor zichtig in hun commentaar op dit verschijnsel. SUSKE EN WISKEDe toornige tjiftjaf MATT MARRIOTTDe man van Missouri Ongeveer drie maanden geleden werd in café ,.De Tijd" het eerste biljet ont dekt. Een bloemenkoopman riep ver rast: „Verrek, kijk nou eens wat een raar briefje". Er werd meteen 10 gul den voor geboden. Sindsdien zijn kaste lein Joop Krap en taxichauffeur Piet Drost driftig op jacht naar deze curieu ze biljetten in de hoop deze ooit voor veel geld aan verzamelaars te verko pen. Joop Krap beweert een exemplaar voor f 125.- te hebben verkocht. Over de werkelijke waarde doen wil de geruchten de ronde. Piet Drost ver telt: „Jan Publiek zegt. dat «ze f75.- waard zijn. Ik weet het niet Het vreemde is. dat er buiten Alkmaar niets over bekend is. Ik informeer wel eens bij pompstations en caféhouders in an dere plaatsen, maar ze weten er niets van; ik heb er nu 14. Op sommige biljetten is hel nummer moeilijk lees baar. doordat de inkt gevlekt is. Het lijkt wel of ze vals zijn". Volgens een woordvoerdster van de Nederlandsche Bank te Amsterdam is dit niet het geval. „Er is inderdaad een serie biljetten van f5.- met een afwij kende nummering in omloop. Het be treft hier een sorteerproef". Nadere mededelingen hierover wilde men niet doen. „Dit is niet onze ge woonte". aldus de zegsvrouwe; Het leek haar niet waarschijnlijk, dat de biljet ten een hogere waarde zouden verte genwoordigen. „Maar", zo zei ze. ..de wegen van de verzamelaars zijn voor mij erg duister". Vast staat, dat de „geheimzinnige" briefjes van 5 gulden overal in Neder land in omloop zijn gebracht. Twee cupduels in Roemenië voor Oss: wel kunst geen museum een koopje (Van oiize sportredactie) BOEKAREST De voetballiefhebbers in Roemenië zullen schrikken als ze de entreeprijzen van Nederlandse wedstrij den moeten betalen. In Boekarest, waar gisteren twee wedstrijden werden ge speeld in het Stadion van de 23ste Augustus, was de entreeprijs vijftien lei, in Nederlands geld drie gulden. Twee Europa-Cupwedstr ijden vooi dtie gulden zou in Nederland onmogelijk zijn. Toch mogen de Nederlanders met klagen, want een kaartje voor de twee Europa- Cupwedstrijden is naar alle waarschijn lijkheid het goedkoopste in Roemenië. Andere dingen zijn peperduur en niet te betalen. Een fles bier in het stadion kostte duurder dan het toegangsbewijs (17 lei in Nederlands geld drie gulden veertig». Overigens een goede methode om wanordelijkheden rond de sportvelden tegen te gaan. Nijmegen Tn het Gemeentemu seum te Nijmegen is momenteel een tentoonstelling te bezichtigen, getiteld „Van Romantiek tot Toorop". De kost bare collectie schilderijen die tot 6 de cember in de Marienburgkapel te zien zal zijn vormt het complete bezit van een ongeveer 15 jaar bestaand mu seum. dat eigenlijk nog geen museum is, het Jan Ci HELSINKI (ANP) De Finse minister van Buitenlandse Zaken. Vainö Leskinen zal in de tweede helft van april een be zoek aan Nederland brengen, aldus is van goed ingelichte zijde in Helsinki ver nomen. Het is nog niet gekend of minis ter Leskinen de Finse president TJrho Kekkonen zal vergezellen. President Kekkonen is reeds een jaar geleden door de Nederlandse regering uitgenodigd voor een bezoek. In de tweede helft van december zal de Zweedse minister van Buitenlandse Zaken Nederland bezoeken, aldus is van Nederlandse zijde in de Finse hoofdstad vernomen. In Zweden worden de be sprekingen die mr. Luns de afgelopen dagen met mjnister Leskinen, president Kekkonen en premier Karjalainen heeft gevoerd, met bijzonder grote aandacht gevolgd, met name die welke betrekking hebben op de banden tussen Finland en de Europese Economische Gemeenschap. De Zweedse regering zou niet geheel gelukkig zijn met de Nederlandse op vatting, dat de betrekkingen tussen de EEG en Finland van een ander karakter dienen te zijn dan de betrekkingen tus sen de EEG en Zweden, omdat de Zweed se neutraliteit een duidelijk ander ka rakter heeft dan de Finse. Weer „Sterren van de toekomst"' in Congresgebouw DEN HAAG 1 n het komende seizoen wordt in de Sweelinckzaal van het Ne derlands Congresgebouw weer een serie recitals gegeven onder de titel „Sterren van de toekomst". De eerste serie is een groot succes gebleken, o.m. omdat onder de toen optredenden er enkele waren die thans reeds „sterren van het heden" genoemd kunnen worden, m.n. Yolco Koubo, Maria Tipo en Dubravka Tom- De concerten zullen weer worden in geleid door de pianist Paul Niessing. Het is een succes gebleken om na de pauze een keuzeprogramma te brengen, zodat dit ook in de nieuwe serie zal plaatsvinden. Voor de nieuwe serie zijn gecontracteerd: de Amerikaanse pianis te Barbara Nissman (19 nov.), de cellist Leslie Parnas mmv. Gerard Hengeveld (24 jan de pianist Deszo Ranki (12 rnrt.). het viool-piano-duo Mayumi Fu- jikawa-Meiko Miyazawa (25 mrt.), de violiste Teiko Maehashi (29 apr.). LONDEN (A.P.). De Britse vrijgezel- premier Edward Heath zal in de ko mende anderhalf jaar in het huwelijk treden, zegt de waarzegster Eva Petu- lengro, die de moordaanslag op president John F. Kennedy drie weken van te voren voorspelde en die Heath's stem busoverwinning eveneens zag. „Het wordt liefde op het eerste ge zicht", aldus mejuffrouw Petulengro in haar „Horoscope Guide" van deze week. „Bij de eerste ontmoeting is de heer Heath reeds verliefd". Zij geeft geen aanwijzingen over het meisje. Strafrechtelijk stakingsverbod ambtenaren DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsvoorstel ingediend tot afschaffing van het strafrechtelijk sla- kingsverbod voor ambtenaren en spoor wegpersoneel. Het wetsontwerp houdt verband met de goedkeuring van het Europees sociaal handvest. In dat verband stelt het ontwerp nog twee andere punten voor: afschaffing van dwangsom en gijze ling als in rechte van de arbeider nakoming van de arbeidsverplichting gevorderd wordt, afschaffing van de strafsanctie als de dienstbetrekking beëindigd wordt zon der dat de door het buitengewoon be sluit arbeidsverhoudingen vereiste ver gunning van de directeur van het ge westelijk arbeidsbui-eau verkregen is. In de memorie van toelichting schrijven de minister van Justitie, mr. C. H, F. Polak, (le staatssecretaris van Binnen landse zaken. mr. C. van Veen en de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid B. Roolvink dat het niet de bedoeling is geweest om met de instel ling van de commissie-Toxopeurs in maart 1970, een aanwijzing te geven dat een stakingsrecht voor ambtenaren aanstaande is. De vraag of een derge lijk stakingsrecht moet worden erkend, blijft vooralsnog geheel open. Wél meent de regering dat het strafrechte lijk stakingsverbod voor ambtenaren kan verdwijnen. De regering is van plan in afwach ting van de adviezen van de commissie- Toxopeus een disciplinair stakingsver bod op te nemen. STICUSAVOORZ1TTER: Centralisatie bij uitgifte beschikbare gelden DEN HAAG Er zou een ideale toestand intreden, wanneer in Suriname en de Nedelandse Antillen één enkele organisatie voor de verdeling van de voor hun gebieden beschikbare gelden verantwoordelijk zou zijn. Een begin van de oplossing voor dit probleem lijkt onlangs te zijn gevonden. Laten wij hopen, dat de gevonden regeling de waarde van het werk van de Sticusa nog zal verhogen. Deze opmerkingen zijn woensdag in de Rolzaal in Den Haag gemaakt dooi de voozitter van de Sticusa, mr. H. J. Reinink. bij het uitreiken van de uitga ve Culturele Kroniek '48-'68 aan vice- minister-president drs. J. A Bakker. Hierbij waren onder meer aanwezig de gevolmachtigd minister van Suriname dr. J. D. v. Polanen, en een vertegen woordiger van de gevolmachtigd minis- Staatssecretaris ontkent optreden met bruut geweld in IJsseloord (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Kamer heeft zich gisteravond akkoord verklaard met de begrotingen van Justitie en politie. Slechts de Boerenpartij was legen. Staatssecretaris Wiersma (Justitie) ont kende dat de politie met bruut geweld zou zijn opgetreden tijdens de wapen- razzia in het Ambonezenwoonoord Capcl- le a/d IJsscl. De Stichting „Door de Eeuwen Trouw" had dit verklaard- De bewindsman zei dat er beslist niet geslagen of geschopt is. E.r zijn schade formulieren uitgereikt aan bewoners, die daarvoor in aanmerkirjg kwamen. De totale schade kwam te staan op een paar honderd gulden Het gaat onder meer om 24 geforceerde kast-, kist- en deursloten. Ook de klachten over de visitatie van j vrouwen noemde hij leugens. Hij ver klaarde dat door de visiteuses van de politie alleen de voorgeschreven hande- I lingen zijn verricht, hetgeen op fouilie- I ï'ing van de kleding neerkomt- ter van de Nederlandse Antillen. Mr. Reinink, die aankondigde binnen kort zijn functie te zullen neerleggen, gaf een overzicht van de in 1989 door de Sticusa gebruikte gelden. Veertien procent van de door Sticusa ontvangen subsidie wérd besleed aan directie, or ganisatie en administratie van Sticusa en de culturele centra in de rijksdelen. Drie procent van de middelen werden besteed voor technische bijstand, recht streeks aan de regeringen van de rijks delen verstrekt. Negen procent van de uitgaven kwam ten goede aan bepaalde, soms kleine groepen van de bevolking overzee, zoals kunstkringen e.d., 28 pro cent van de uitgaven werd besteed voor de educatieve sector (onderwijs en we tenschappen en voorlichting over Suri name en de Antillen) en 46 procent kwam ten goede aan brede lagen van de bevolking: openbare bibliotheken en bibliobussen en wisselbibliotheken, film voorstellingen met cinetrucks in de dis tricten. het werk van diverse sociaal- culturele organisaties e.d.. radio- en te levisieprogramma's voor overzeese stati- Minister Bakker merkte op. dat de taak van de Sticusa niet eenvoudig is geweest, vooral de laatste jaren niet De zaken van Sticusa worden met een kritisch oog bekeken, hetgeen het werk pogen het doen doordringen van culturele ontwikkeling tot alle lagen van de bevolking bemoeilijkt. Maar dat is ook hier te lande geen eenvoudi ge zaak, meende de bewindsman, die uitdrukkelijk betoogde, dat het er niet om gaat het Nederlandse cultuurpa troon op te dringen. Men wil vooral de Culturele kroniek aan minister Bak ker uitgereikt. Deze gemeente heeft reeds lang het plan om het huidige raadhuis om te bouwen tot expositieruimte en museum. In afwachting daarvan is men zo ver standig geweest alvast te beginnen met de vorming van een eigen collectie. Het tot nog toe bijeengebrachte wordt nu in Nijmegen geëxposeerd, waarbij zich het merkwaardige geval voordoet, dat de inwoners van Oss naar Nijmegen zullen moeten komen willen zij voor het eerst hun eigen museumbezit zien. De ten toongestelde schilderijen behoren alle tot de Nederlandse schilderkunst van de 19de eeuw, daar men deze periode als programma voor het nieuw te vormen museum gekozen heeft. Als een aanvul ling op deze expositie is tegelijkertijd een reeks van acht schilderijen te zien die door de gemeente Nijmegen tussen 1841 en 1846 aangekocht werden als eerste aanzet voor een verzameling „Ei gentijdse kunst", initiatief dat niet is voortgezet. H De beroemde violist Yehudi Mrnuhin heeft gisteren uit handen van de India se president Giri de „Jawaharlal Neh- roeprijs voor internationaal begrip" ontvangen. De jury noemde Ménuhin alleen een v an de grootste geleer- Succes „Kees de Jongen"schept Centrum problemen HAARLEM (ANP) Toneelgroep Centrum heeft met „Kees de .jongen" van Gerben Hellinga naar hel gelijk namige boek van Theo Thyssen. zon groot succes, dat aan de vraag nauwelijks kan worden voldaan. Er zün reeds voor stellingen „besteld" voor het volgende loneeiseizoen. Centrum heeft besloten het hele seizoen voorrang tc verlenen aan Door af te zien van uitvoeringen van „Drie maanden heen" na zeven proef- voorstellingén, omdat de voorstelling niet tot liet gewenste artistieke resultaat leidde, en door voorrang te geven aan „Kees de jongen", met zijn groot aantal medewerkers, heeft Centrum geen dou blurestuk voor handen. Het van hoger hand opgelegde doubluresysteem gaat Centrum thans doorbreken, met de ze kerheid dat dit seizoen het als subsidie voorwaarde gestelde aantal van 425 voorstellingen niet gehaald zal worden. Toneelgroep Centrum zou als men zich op dit punt aan de voorwaarden had willen houden „Kees de jongen" van het repertoire moeten nemen, terwijl dan ge werkt had kunnen worden met doublu res van het vorige seizoen, stukken, die vrijwel zijn uitgespeeld. Daarmee zou het publiek maar een beperkte dienst zijn bewezen. Als ooit de nadelen van liet doubluresysteem zijn aangetoond, dan is het nu wel, aldus Centrum. Toneelgroep Centrum brengt om de speelkansen voor „Kees de jongen" niet te verminderen, dit seizoen nog maar twee nieuwe voorstellingen uit „Grote wolf" van Harald Müller, premièffe op 4 december, en „Tehuis" van Kent An- dersson, première op 3 januari. Boven dien kan nog een kleinezaalproduktie worden verwacht. Druggebruik uitgegroeid tot geestesziekte Arts-l iunstenaar doet beroep op regering (Van een onzer verslaggever.-1 BERGEN (N.-H.) Dr. D. Gra naat, medicus, die tevens kunste naar is, heelt een open brief ge stuurd aan de regering, waarin hy pleit de zaken die betrekking heb ben op jeugd en drugs onder tc brengen bij het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid en niet meer by dat van C.R.M. Hy vindt het namclyk absurd dat dit soort zaken onder C.R.M. De 4,5 miljoen gulden die thans gebruikt worden voor de kunst zinnige vorming van 'de jeugd kunnen, aldus dr. Granaat, beter worden gebruikt voor dal wat werkelijk cultuur is. Bovendien is de arts bevreesd dat het geld voor deze vorming ter beschikking ge steld, indirect het druggebruik stimuleert en subsidieert. In dit verband noemde hij de .Amster damse jeugdcentra Kosmos en Paradiso. Hij vindt dat de regering faalt als zij niet inaiet dat het bij het drug gebruik gaat om een geestesziekte, die een epidemische omvang heeft aangenomen- Met deze problemen moeten niet de psychologen van C.R.M., maar de artsen van Sociale Zakerf en Volksgezondheid zich bezighouden, aldus dr. Granaat. (Vaif onze correspondent) PARIJS Twee jaar geleden moest de heer Bessorcil van 30 jaar in Fé- camp een nieroperatie ondergaan. De I doktoren achtten het zelfs noodzakelijk 1 dat hij beter deed te wachten op een nieroverplanting. In een Parijs zieken huis overleed dinsdag een man, die zijn lichaam ter beschikking had gesteld van de wetenschap. Zijn nieren waren uitermate geschikt om overgeplant te worden op de heer Bessorcil, maar dat moest binnen vier uur gebeuren. Ge noemde heer was echter nergens te vinden en van de familieleden hoorde men dat hy Allerheiligen had doorge bracht bij vrienden in de streek van Le Mans. Toen begon een formidabele tyd- De patiënt had al een overplanting gemist, omdat hij toen met griep in bed lag. Bovendien was hem de verplichting opgelegd zich tweemaal per week in het ziekenhuis te melden voor de nier doorspoeling. De gendarmerie meldde zich bij de vrienden aan. maar daar weid meegedeeld dat de heer Bessoreil Le Mans per auto had verlaten op weg Bij Alencon kregen de motorrij ders van de gendarmerie de patiënt in het vizier. Zij lieten hem stilhouden en bestelden per radio een helikopter die vlak langs de kant van de verkeersweg landde en de patiënt meenam naar het Parijse ziekenhuis. Een uur na het overlijden van de donor konden de dok toren met de operatie beginnen, waar van men nog niet weêt of hij gesl»egd is. DEN HAAG (ANP) Het opleggen van de aanslagen en de invordering van de (nieuwe) belasting op onroerend goed zal geschieden door de rijksbelas tingdienst. De Tweede Kamer is gister middag namelijk akkoord gegaan met het voorstel van de regering. Van de kant van de oppositiepartijen rees hier tegen ernstig verzet. Met name het PvdA-Kamerlid drs. H. M. Franssen, hield een pleidooi om ook de oplegging van de aanslagen en de invordering daarvan aan de gemeenten zelf over te laten. Zijn pleidooi mondde uit in een amendement, waarin wordt voorgesteld dat de gemeenten zelf wordt toegestaan zich met deze werk zaamheden te belasten. Staatssecretaris dr. H. F. M. Grapper- iiaus (Financiën) verzette zich hevig tegen dit amandemenl. Hij wees er- op dat volgen van het voorstel Franssen zou betekenen een versnippering van de mankracht. Hij drong aan op een cen trale. integrale aanpak van de massale werkzaamheden, verbonden aan het op leggen van de aanslagen en aan de invordering daarvan. Bovendien, aldus de onderminister, worden door de in schakeling van de rijksbelastingdienst doublures voorkomen en zullen de ge middelde kosten per aanslag lager kun- De Kamer gaf gehoor aan zijn „drin gend beroep" om het voorstel Franssen niet te volgen. Het betreffende amende ment werd verworpen en verkreeg in de Kamer alleen de steun van de frac ties van de PvdA, PSP, CPN en de groep-Aarden. David Roell- QUITO (A.P.). De opperbevelhebber van de Ecuadoriaanse luchtmacht is in militaire hechtenis genomen in af- I wachling van het onderzoek naar zijn ontvoering. Bovendien is generaal Cesar J Rohon Sandoval tijdelijk ontheven van I zijn functie van opperbevelhebber van de luchtmacht. De regering heeft een diepgaand prijs voor Otto Treümann AMSTERDAM (ANP) De door het Prins Bemhardfonds in 1963 ingestel de David Roëllprijs, groot f 10.000, zal dit jaar worden toegekend aan Otto Treümann. als bekroning van zijn pres taties op het gebied van de affiche- humanist". gr o. De fa. F. J. Wisselingh 78 Amsterdam, exposeert ber tot en met 11 december schilderij en, aquarellen en tekeningen Ainateurpalet houtd weer zijn najaars- Co., Rokin t en toon stelling in het Tollenshuis te 9 novem- Rijswijk van 14 tot en met 29 no vember Burgemeester Bogaardt is bereid gevonden de expositie te ope- DEN HAAG (A.N.P.). - De regering heeft geen druk op Rotterdam uit geoefend om toestemming voor een vol- i gend popfestival achterwege te laten. I Alleen uit medische en hygiënische over wegingen is de gemeente Rotterdam door de provinciale autoriteiten het verlenen van toestemming voor een volgend pop- festival onthouden. Dit zei staats secretaris Wiersma gisteren in de Tweede hil uo begrotingsbehandeling van kunt De vaste juryleden van de prijs, dr. A. F. E. van Schendel. .1. Paalman, en j Dolf Welling, gingen uit van de over- j weging dat onder de belangrijke prij zen, die de laatste jaren aan Neder landse kunstenaars zijn toegekend op vele gebieden van de beeldende kunst, I nog geen de affiche gold. Als specialis- ten voor dit gebied werden de heren j Paul Mertz en J. W. van Toorn aange- zocht in de jury zitting te nemen. Tij- dens de beoordelingsperiode kon deze I jury onder meer dankbaar gebruik ma ken van de affichecollectes van het Stedelijk Museum te Amsterdam. De uitreiking van de prijs door de voorzit- j ter van het Prins Bemhardfonds zal i plaatsvinden op 26 november in het Rijksmuseum te Amsterdam. Een ten toonstelling van werk van Otto Treü mann, waarvan ook zijn door de David Roëllprijs te bekronen affiche-oeuvre j deel uitmaakt, zal v an 21 november tot 3 januari in het Stedelijk Museum te I Amsterdam plaatsvinden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7