y Op KYP-par tij raad geen explosies" te verwachten w Kampen: donkere stad met enkelelichtpuntjes Londen: Europa 's Ruimteoverleg in Brussel: fiasco Hulshoff NVS: aftrek dieetkosten Vuils te hoofdstad moet blijven Drie landen gaan praten met VS DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 s**- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de baaierd van (partij politieke bijeenkomsten die dit laatste half jaar voor de verkiezingen over ons land wordt uit gestort, neemt de morgen en zaterdag in Den Haag le houden KVP-partijraad een bijzondere plaats in. Wat immers in het Congresgebouw dit weekend wel en niet besloten en beslist wordt, zal van grote betekenis zijn voor de lands- politiek in de volgende kabinetsperiode. Dat kan niet van iedere politieke bijeenkomst gezegd worden. Het zou overdreven'zijn te stellen dat deze Haagse partijraad met evenveel spanningen en emoties omringd wordt als de befaamde Arnhemse partijraad van 1967, toen de nu tot de PPR behorende groep radikalen nog in de partij zat. Er lijkt thans aanzienlijk minder explosief discussiemateriaal voor handen te zijn en de golven radikaliteit lopen minder hoog, omdat de KVP als geheel zich in progressieve richting ontwikkelt, „in de rui" is, zou PvdA-voorzitter Vondeling zeggen. Toch gaan er natuurlijk wel 'n aantal punten in de dikke stapel congresstukken schuil, die tot fikse debatten aanleiding kunnen geven. Dat komt dan hoofdzakelijk omdat niet alleen gepraat gaat worden over het eigen KVP- kernprogramma, maar ook over de verhouding tussen dit eigen KVP-ontwerpprogramma en het ontwerjj-urgentieprogramma van KVP, AR en CHU gezamenlijk. Wel debat over verschillen in eigen en n rgenti eprogra m De mogelijkheid om over de verhou ding tussen die twee programma's te praten is na kritiek vanuit de partij og door partijvoorzitter Van der in de agenda van de partijraad ingebouwd. Dit agendapunt nu zou wel eens de meeste debatstof kunnen ople- j veren. Dat komt omdat er toch wel j enige, niet geheel onbeduidende, ver- schillen tussen beide ontwerpen be- Storm oorzaak van noodsituatie KAMPEN (ANP) De bijna 30.000 inwoners van Kampen moeten het zeker tot zaterdag stellen met een uiterst klei ne verlichting. Bedrijven liggen stil en het normale maatschappelijk verkeer is tot het minimum teruggebracht. Dit als gevolg van de storm, die dinsdag een mast van het hoogspanningsnet verniel de, waardoor de stroom uitviel. Het herstel azl nog enige dagen duren. Tot zolang moeten de Kampenaren het. doen met kaarsen, vetpotjes en met noodaggregaten van defensie, de Be scherming Bevolking en het Westfaalse elektriciteitsbedrijf. Gisteravond heben de voetballiefheb bers in Kampen wel naar de televisie kunnen kijken. Maar zij moesten daar voor wel al het andere stroomverbruik uitschakelen, omdat de aggregaten maar j een fractie van de noodzakelijke stroom kunnen leveren. De aggregaten geven maar een gedeel telijke uitkomst in de duisternis van Kam pen. Op- bepaalde ogenblikken vallen zij uit, omdat de olie, waarop de apparaten draaien, verbruikt is. Na het opnieuw vullen van de aggregaten kunnen de be woners weer voor enkele uren de- kaar sen uitblazen. stroom dus met kleine hoeveelheden binnenshuis. Van vandaag af wordt de sterkte iets groter, dank zij een enorm aggregaat dat gisteren aangekomen is uit het Duitse Essen. Met dit apparaat kan de noodvoorziening verdubbeld wor den: een paar lampjes meer aan, maar daarnaast toch weer de kaarsen. Een vreemde situatie anno 1970 voor I een stad van 30.000 inwoners, waar de j bedrijven zelfs moeten sluiten, omdat er nauwelijks elektriciteit geleverd kan worden. En waar de bewoners hun diep- vrieskasten naar elders moeten brengen om de inhoud eet- en drinkbaar' te kun- nen houden. Gekozen premier Een belangrijk strijdpunt gaat wor- den de in het ontwerp-program Steen- kamp opgenomen rechtstreekse verkie zingen van de minister-president dan j wel van de kabinetsformateur. Een i meerderheid van het partijbestuur wil dat punt schrappen, een minderheid wil I eraan vasthouden. Overigens wil de nmissie-Steenkamp die rechtstreekse kiezing van premier-formateur pas t overwegen, wanneer het niet lukt op andere wijze de kiezersinvloed DEN HAAG (A.N.P.). De Neder landse Vereniging van Suikerzieken heeft bq de minister en de staatssecretaris van Financiën, alsmede b(j de leden van de vaste commissie voor Financiën van de Tweede Kamer, geprotesteerd tegen de in behandeling zjjnde voorstellen tot belastingwjjziging. Met name doelt de N.V.S. op de aftrek van dieetkosten, waarmee alle suiker patiënten te maken hebben. Door af schaffing van deze aftrek worden suiker patiënten zwaar gedupeerd.' De .aftrek komt op die manier op één lijn te slaan met vakantiereizen om gezondheids redenen. De N.V.S. verzet zich tegen de plannen omdat de hoge dieetkosten levenslang duren en geen „welvaartsverschijnsel"' vormen, zoals het om gezondheidsrede nen houden van vakantie op Mallorca of in Spanje. Voorgesteld is alles te laten zoals het was, dan wel in elk geval te komen tot een regeling, waarin de kosten van langdurige diëten wel aftrekbaar zullen zijn als ziektekosten, aldus deelt de N.V.S. mee. Brandweer maakt uitgangen van theaters vrij (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De staking van de vuil- ophalers heeft van Londen de vuilste hoofdstad van Europa gemaakt. In tal rijke openbare plantsoenen, zoals Berke ley Square, liggen reusachtige stapels papieren en plastic zakken vol rottend huisafval. De nachtegalen, die daar vroe ger concerteerden, zijn kennelijk naar j minder sterk ruikende oorden vertrokken. In de gemeente Hackney van het Lon- Koning Lesotho mogelijk terug DEN HAAG (A.N.P.) De premier van Lesotho, Chief Leaubua Jonathan en enige andere regeringsfunctionarissen, die zoals gemeld gistermorgen op Schip hol zijn aangekomen, hebben besprekln- gen gevoerd met de 31-jarige koning Moshoeshoe over zijn terugkeer naar I Lesotho. De hoge commissaris in Londen, Chief Molapo, kon niet meedelen of reeds is i bepaald wanneer de koning die sinds april in Den Haag verblijft, zal terug- I keren. Gistermiddag had premier Jona- than besprekingen met minister-president De Jong en staatssecretaris De Koster. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel dense East End is het bijzonder onrustig. Vergramde huismoeders blokkeren er straten met zakken en dozen afval, die ze ook op de trappen van het raadhuis deponeren- Vooral de bewoners van torenhoge gemeentelijke flatgebouwen protesteren tegen het feit dat ze- hun huisvuil niet kwijt kunnen. De afval, die op straat ligt te rotten, trekt grote hor den ratten aan en zit bovendien vol ma den. Alsof dit nog niet ernstig genoeg was, heeft de regen van de jongste dagen de vieze boel helemaal doorweekt en, zo mogelijk, nog onhygiënischer gemaakt. Naar aanleiding van de brand in een Franse dancing, heeft de Londense brandweer al de uitgangen van theaters en bioscopen geïnspecteerd- De meeste uitgangen bevinden zich in stralen, waar van de trottoirs door stapels huisvuil ge blokkeerd worden. Brandweermannen hebben hard gezwoegd om alle uitgangen vrij te maken. Deze maati'égel werd vooral genomen met het oog op vandaag, 5 november, wanneer de Britse jeugd het buskruit- komplot van Guy Fawkes herdenkt. Bij die gelegenheid wordt 's avonds vaak brand gesticht. Men verwacht, dat van avond talrijke stapels huisvuil vlam zul len vatten en dat de brandweer ver bazend veel werk zal krijgen- West-Duitsland tegen smeerpijp BONN (DPA) De Westduitse rege ring is tegen de Nederlandse plannen voor de lozing van afvalstoffen in de Eems-Dollart. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher. heeft in de Westduitse Bondsdag verklaard, dat hij de Neder- landse regering op passende wijze van deze opvatting op de hoogte zal stel len. Minister Genscher voegde eraan toe. I tot zijn spijt te moeten zeggen, dat zulks in strijd was met de geest, waar in de gesprekken met de bevriende Nederlandse regering over het onderha- I vige onderwerp in Bonn gevoerd wa- I Vanaf morgen introduceert General Motors in de Benelux de G.M. Rangerserie. Van de Ranger zullen vegen modellen in drie carosserie-uitvoeringen worden aangeboden: twee- en vierdeurs sedans en coupés met vier cilinder 1700- en 1900-cc-motoren en res cilinder 2500-cc-krachtbronnen. De Ranger zal via de Va.uxhalldealers worden verkocht. De goedkoopste uitvoering van de Ranger, onder dezelfde naam. wordt in Zwitserland en in Zuid-Afrika al enkele jaren een auto door G.M. gemaakt, kost 9.660 gulden. Het betreft hier de tweedeursuitvoering met een 1700-cc- motor. De goedkoopste vierdeursuitvoe- ring kost 13.434 en voor de duurste Ranger, de 2500 coupé GTS moet 16.419 gulden worden betaald. Alle Ranger modellen bieden plaats aan vijf personen. De voorwielen zijn onafhankelijk ge veerd. achter heeft de wagen starre as. Alle modellen zijn voorzien van een elektrisch verwarmde achterruit, achter- uitrijlampen en een buitenspiegel. Voorts rembekrachtiging en schijfremmen voor. ruitenwissers met twee snelheden, een elektrische klok, sigarenaansteker, dub bele koplampen en een verlichte koffer- op formatie en kabinetssamenstelling te vergroten. Eerst zouden KVP, AR en CHU namelijk moeten pogen vóór de verkiezingen een „groot-regeer-ak- koord" met andere politieke partijen te sluiten. Ook wil de de commissie-Steen- kamp het eerst proberen met een kies drempel van 5 zetels (het partijbestuur adviseert drie zetels, overeenkomstig het inmiddels ingediende initiatiefont- werp van drie KVP-Kamerleden). Een meerderheid van het partijbe stuur wil af van de rechtstreeks geko zen premier-formateur en krijgt daar bij steun van de kringen Brabant, Haarlem. Leiden, Gelderland en Den Haag. Unaniem is- het partijbestuur weer wel waar men zich in navolging van fractieleider drs. Schmelzer voor stander toont van de voordracht van een (informateur door de Tweede Ka- Een voordracht voor een (in) forma teur door de Tweede Kamer is ook hetgeen het gezamenlijk ontwerp-ur- gentieprogramma van de drie christelij ke partijen bepleit. Verder wilde de stuurgroep, die het ontwerp maakte, niet gaan. In die stuurgroep zaten o.m. de partijvoorzitters, de fractieleiders en de lijsttrekkers van de drie partijen. Allemaal „zware jongens" in de poli tiek. Het ziet er wel naar uit dat de partijraad op dit punt niet in strijd met de opvattingen van de stuurgreep zal gaan handelen. Woningbouw Een tweede knelpunt wordt de wo ningbouw. De commissie-Steenkamp wil jaarlijks 3000 a 4000 woningen meer gaan bouwen. Het partijbestuur wil veel verder gaan en jaarlijks gemiddeld ruim 7000 woningen meer bouwen. Het ontwerp-urgentieprogram van de drie partijen neemt echter weer met aan zienlijk minder genoegen, want dat spreekt van 3000 a 3000 woningen per jaar meer. De partijraad zal moeten bewijzen dat zij de woningnood als één der allergrootste volksvijanden wenst te blijven beschouwen. Defensie Een ander heet hangijzer zou de de fensieparagraaf kunnen vormen. Het ontwerp-Steenkamp spreekt handhaving van de huidige defensieinspanning, re kening houdend met loon- en prijsstij gingen. Enkele kringen vindt deze for mulering te zuinig. De kring Brabant wil blijkens een amendement dat re kening gehouden wordt met „het aan vullen van thans nog ontbrekende uit rusting en met noodzakelijke vervan ging". De kring Haarlem wil onderzocht zien of de Nederlandse defensieinspan- niet beneden een verantwoord punt is gedaald. Het partijbestuur raadt aannemnig van deze en andere amen dementen af en stelt een aanvulling op de tekst-Steenkamp voor, waarin staat dat Nederland moet blijven voldoen aan zijn vrijwillig aanvaarde NAVO-ver- plichtingen. Ook wil het partijbestuur een nieuw kritisch onderzoek naar taak, middelen en methoden van het defensieapparaat. Zo staat het ook in het ontwerp-urgentieprogramma van de drie partijen. Bloemen en nog eens bloemen, die zullen van vandaag tot en met 8 november tentoongesteld zijn in de Aalsmeerse bloemenveiling. Het betreft hier de jaarlijkse bloemenvaktentoonstelling. Veringa Voor de apotheose moet de nationale 1 lijsttrekker dr. G. H. Veringa zorgen. Zijn slotrede tot de partijraad wordt zijn eerste grote politieke rede, althans behoort dit te zijn. Na zaterdag zullen vriend en vijand van dr. Veringa niet langer meer mogen zeggen dat hij „po litiek een onbeschreven blad is". Een duidelijke keuze tussen P.v.d.A. en WD zal hij evenwel (nog) niet maken. Als die keuze er ooit komt, dan toch pas in maart. Veringa zal stellig wel zijn best doen de teleurstelling te verzachten van die KVP-radicalen, die te weinig van het progressieve ontwerp-Steenkamp terugvinden in het ontwerp-urgentie programma van de drie. In ieder geval leeft de KVP niet langer in de vrees voor nieuwe afsplit singen. Het lot van Aarden en Bogaers vormt bepaald geen bron van inspira- BRUSSEL (ANP) Frankrijk, Duits land en België gaan gedrieën met Amerika onderhandelen over deelneming aan het Amerikaanse „post-Apollo- programma". Slechts deze drie landen gaan ook een samenhangend programma uitwerken voor drie zogeheten applicatie- satellieten (een telecommunicatiesatelliet, een meteorologische satelliet en een kunstmaan voor luchtverkeerscontrole), voor wetenschappelijke satellieten en voor een nieuwe Europese draagraket, de zogenaamde Europa-3 raket. Voor andere Europese landen staat deelneming aan dit Europese ruimtevaartprogramma open (ADVERTENTIE) Niet alle scheerwol is geschikt voor top-form tapijt! Alleen de sterkste wolsoorten komen in aanmerkini dus alleen de sterkste wolsoorten worden geselecteerd voor top-form tapijt. Daarom durven wij voor 100% achter top-form tapijt te staan met ÉR het wolmerk. De komplete kollektie kunt Ur^~.. r0- nu bij ons bewonderen.'W interieurbouwers Den Haag: Spui/Kalvermarkt, Rijswijk: Tn de Bogaard, Leiden: Nieuwe Rijn/Hartesteeg I—KMIWMMI HURW tot 31 december en daarna kunnen te eventueel nog „associëren" met de dan aan het project deelnemende landen- Dit is de uitkomst van de Europese ruimte vaartconferentie die gisteren in Brussel in een grote teleurstelling geëindigd Is. Het besluit betekent in feite een vol ledige machtsgreep van de drie betref fende landen die hun Europese partners de voorwaarden voor de deelneming wil len dicteren. Het betekent tevens dat de unificatie van de Europese ruimtevaart organisaties ELDO en ESRO in juli van dit jaar, tijdens de vorige conferentie, nog optimistisch omschreven als de tot standkoming van een „Europese NASA" voorlopig volledig van de baan is- De Europese solidariteit op het stuk van de ruimtevaart is volkomen verdwenen, al dus luidde gisteravond het oordeel in Nederlandse delegatiekringen, waar men oq,k sterk twijfelde aan het nut van een Nederlandse „aanmelding voor deze be sloten club" voor 31 december. De in Brussel gehouden ruimtevaart conferentie wordt dan ook gekwalificeerd als uiterst verwarrend en irritant. Een van de voonaamste irritaties werd teweeg gebracht door het Verenigd Koninkrijk, dat meteen al had laten weten niet ver der te willen meewerken aan de ontwik keling van de Apollo-3 raket evenmin als aan het Amerikaanse post-Apollo- programma dat, naar mededelingen van conferentievoorzitter Lefèvre (de Bel gische minister voor wetenschapsbeleid) Europa in tien jaar tijd op rond 3,6 mil jard gulden zou komen te staan, in ruil waarvoor tegen handelsprijs Amerikaan se draagraketten aangekocht zouden kun nen worden. Minister Lefèvre, die in Amerika heeft onderhandeld, had de conferentie mee gedeeld dat de Verenigde Staten, in ruil voor deelneming door Europa aan het post-Apolloprogramma (dat voornamelijk inhoudt de ontwikkeling van een ruimte station, een ruimtependel en een „ruimte sleepboot") aan Europa draagraketten ter beschikking wilde stellen onder redelijke condities en dat het zelfs licenties wilde verlenen om Europa deze raketten zelf te laten bouwen- De Belgische voorzitter, miniater Lefè vre, dreef een stemming door waarbij de delegaties zich moesten uitspreken vóór of tegen de ontwikekling van het Euro pese ruimtevaartprogramma, d-w-z. de ontwikkeling van de applicatiesatellieten, de wetenschappelijke <atellielen en de Europa-3 raket- Kleine landen, zoals Zweden en Noorwegen, die zich eerst coöperatief hadden opgesteld, en ook Nederland, konden het met deze proce dure niet eens zijn. Hun delegaties, en ook andere, verklaarden dat het hun aan belangstelling niet ontbrak, maar dat ze hun regeringen niet konden binden voor en aleer er veel duidelijker gegevens op tafel lagen, onder meer over de kosten, dan gisteren het geval was.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5