GERARD LEEUWEN zit goed na overstap op champignons van „DE KLAD ZIT IN DE BOLLEN, ZEI IK, EN ZE LACHTEN ME VIERKANT UIT Commune moet 4 weken brommen voor „roken'5 Bewoners van Watertje willen veiliger verkeer BIOSCOPEN MARKTEN PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 NOORDWIJKERHOUT Waar denkt u aan als u het woord psalliota hoort? Een exclusief drankje dat een barkeeper met een ritmische polsbeweging bij elkaar schudt of misschien wel een Italiaans gerecht dat nauw verwant is aan de paprika? In beide gevallen slaat u de plank mis. De psalliota is de benaming voor de champignon of de kam- pernoelje. Het is geen blamage dat u het niet weet, want de cham pignon is nog niet zo erg lang een onderdeel van de Neder landse copsumptiemarkt. In het oude Egypte slechts als uitzon derlijke delicatesse bestemd voor de farao maar nu, enkele dui zenden jaren later, kan ook jan- met-de-pet aanspraak op deze eetbare paddestoel maken. De beslissing: In 1960 in de hulshouding nog een on bekend produkt, op dit ogenblik ver wachten de deskundigen voor het jaar 1970 een produktie in Nederland van circa 30.000 ton. Deze produktie wordt bereikt door 1000 kwekers. Steeds moeilijker Aanvankelijk vooral in Limburg, oos telijk Brabant en oostelijk Gelderland maar nu ook in Zeeland en Zuid-Hol land. Een van de drie kwekers in Zuid- Holland is Gerrit van Leeuwen uit Noordwijkerhout. Vanaf zijn 16e jaar in de hyacintencultuur maar, nu de klad in het bollenvak is gekomen, zijn heil zoekend in de paardemest en de paddestoelen. Vier jaar geleden stapte de nu 52-jarige Noordwijkerhouter met pijn in het hart uit de bollen. „Ik zag het al lang aankomen. De vette jaren in het bollenvak zijn voorbij. De bol- 1 enk weker a hier uit de buurt krijgen het steeds moeilijker. Ze zitten hier met te kleine stukjes grond. Dat leent zich niet voor mechanisatie. De kwe kers in de Noord hebben betere kan sen. Ze hebben meer land. Slechts en kelen uit de Bollenstreek hebben dat in willen zien. Ze zijn met broeikassen Gerard van Leeuwen deed dat niet. Op de Flora in Rynsburg stond hij lang geleden met zijn bolletjes naast een stand van de champignonskwe kers. Gerrit werd er door gegrepen. Dat had hij altijd al gewild. Niet af hankelijk zijn van de weersomstandig heden. De temperaturen zelf in handen houden. Na afloop van de tentoonstel ling ging Gerard met een lading infor matiemateriaal naar huis. Avontln lang boog hij zich over de papieren. In 1966 hakte hij de knoop door. ..Ik heb het moeilijk gehad in die tijd. Op een vergadering van bollenhande- laren in Treslong in Hillegom heb ik als laatste het .woord genomen. De klad zit in de bollen, zei ik. Je kan niet alleen meer leven van de hyacin then. De verkopers in het buitenland gunnen elkaar het verlies niet meer. Ze lachten me uit." Toen hij na de vergadering naar huis reed nam hij zijn beslissing: „Ik ver koop de bollen" Gerard ging naar Lim burg. In het Walhalla van de cham pignonkwekers ging hij zijn kennis op doen. Hij leerde er wat voor invloed het weer op de champignonteelt kon hebben, hoe de paardemest klaar ge maakt wordt om als voedingsbodem te fungeren en ook dat de Bollenstreek qua temperatuur uitermate geschikt was voor de champignonteelt. Na een maand keerde Gerard van Leeuwen naar Noordwijkerhout terug. Helemaal alleen zou hij zijn proeve van bekwaamheid af gaan leggen." Ik had in die jaren dat ik in de bollen werkte heel wat ervaring opgedaan met tem peratuur regelen. Desondanks klopte mijn hart in mijn keel toen ik voor het eerst de champignon korrels over de mestbedden uitstrooide. Tien dagen la ter zou ik weten of mijn stage in het Zuiden geslaagd genoemd kon wor- Opluchting Na tien dagen bon hij opgelucht adem halen. De champignons groeiden voor treffelijk. Het experiment was ge slaagd. Op dit ogenblik heeft Gerard van Leeuwen een jaarproduktie van 56.000 kilo. In de komende jaren gaat hij dit belangrijk opvoeren. De drie teeltcellen die hy nu beschikbaar heeft gaat hij eerst op zes en daarna op twaalf brengen. De kans is zeer gering dat deze be tuur wordt in deze plaats hard gewerkt aan een tweede. Tevens is er een vak school voor de champignoncultuur in gebruik genomen, uniek in de wereld. Het is dus ernst met dit product dat tot op heden hoofdzakelijk zijn weg vindt naar het buitenalnd. De export concentreert zich hoofdzakelijk op West-Duitsland. Vorig jaar, toen er in totaal 11.591 ton verwerkte champig nons werden geëxporteerd ging 11.159 ton naar West-Duitsland. Het binnen lands verbruik staat, deels door de on bekendheid met het product en deels door de hoge prijs, nu nog op een laag pitje. Het maakt slechts een klein ge deelte van de productie uit. Coöperatie De vraag naar champignons stijgt ech ter in Nederland met de dag. Om dit op te kunnen vagen is er tussen de champignontelers een hechte samen werking. Regelmatig komen zij op con tactavonden bijeen. Om tijd en ruimte te besparen is een centrale fermenta- tiecooperatie in het leven geroepen. langrijke expansie voor Gerard een financieel debacle gaat worden. De champignoncultuur verkeert namelijk in een stormachtige ontwikkeling. Proefstation Het - bewijs hiervoor ligt in Horst. Naast het pas enkele jaren bestaande proefstation voor de champignoncul Deze levert de mest (van alle paarde- stallen centraal bijeengebracht in Hor- sum) door het gehele land tegen voor iedereen gelijke prijzen. De telers kun nen hierdoor meer aandacht gaan be steden aan het telen zelf. Dankzij deze coöperatie zijn er honderden verbete ringen in de teelt aangebracht. Zowel met betrekking tot de beheersing van het klimaat, als het oogsten en bewa ren. Een virusdienst staat paraat om elke virusziekte de das om te doen. Echter niet alleen in Nederland worden de champignons in de gaten gehouden. Gezond In Japan, waar de paddestoelen een belangrijk bestanddeel van het voedsel uitmaken, hebben geleerden de cham pignon tot op de draad onderzocht. Bij een recent onderzoek hebben zij ont dekt dat eetbare paddestoelen er mis schien toe zouden kunnen bijdragen een te hoog gehalte aan cholesterol (na tuurlijk vet dat het lichaam gebruikt om het zenuwweefsel op te bouwen) in het bloed te vermidneren. Ofschoon niet direct bewezen is, dat een hoog gehalte aan cholesterol een voorteken is voor latere hartziekte, schijnt er toch verband te bestaan met slagader verkalking of een harder worden van de slagaderen. Bij enkele soorten is reeds vast komen te staan dat ze be standdelen tegen kanker bevatten. Gerad van Leeuwen zit goed met zijn champignons. Hy komt er rond voor uil. Het betekent echter niet dat hij zijn monopoliepositie in de Bollen streek gehandhaafd wil zien. „Ik heb al heel wat mensen geadviseerd om er ook mee te beginnen. Het is een stuk economischer. Het fermenteren, het leegzuigen en vullen van de cellen zouden we dan gezamenlijk aan kun nen pakken." De bollenkwekers heb ben tot nu toe echter de stap naar de. champignons nog niet durven maken. De enige paddestoelen die zij eventueel tegenkomen zijn de grillige natuur producten op het. weiland of in de Herman van Amsterdam LEIDEN Het was een bont gezel schap, dat woensdag voor de politie rechter In Den Haag stond. Bonte kledij, kettinkjes met veel glinsterend spul, baarden en maxi-haardossen. Het waren ach# leden van een Leidse commune, sommigen hadden vrouw en kinderen meegebracht. Maar hoezeer ze uiterlyk ook verschilden, hun was eenzelfde ver- gryp tea laste gelegd: het roken van hasjiesh. Dat gaven alle gedaagden gretig toe. „Heel gewoon, omdat ik het lekker vind,1* antwoordden ze op mr. Berhouts vraag „Waarom". En ze maakten van de gelegenheid gebruik, te zeggen hoe ze over hun dagvaarding wegens „roken" dachtent „Ik vind het lekker en het is onzinnig dat het verboden is." „Die wet is gemaakt door iemand die geen verstand van hasjiesh heeft." „Die wet is gemaakt door fossielen, waarvan u een onderdeel bent," aan het aAres van de rechter. „Hoe uw vonnis ook uitvalt, ik heb er ZOETERWOUDE Ook dit jaar orga niseert de K.P.J„ bijna traditiegetrouw, een kaartcompetitie over vier avonden. Op deze kaartwedstrijden, welke oor spronkelijk waren voor leden van de L.T.B. en K.P.J., is nu een ieder wel kom. De eerete avond wordt gehouden e.Jt vrijdag 6 november om 20.00 uur in het Don Boscohuis. begrip voor. Zoveel medegevoel heb ik nog met andere mensen." „Ik ben op weg een religeus hart te krijgen." De officier van justitie, jhr. mr. W. Chr. J. M. v. d. Poll, probeerde verdachten duidelijk te maken, dat de meeste des kundigen het gebruik van hashiesj ge vaarlijk voor de gezondheid achten. We kunnen bovendien het wetboek niet naast ons neerleggen. Omdat alle ver dachten desondanks verklaarden, met het roken hashiesj door te zullen gaan, vroeg de officier een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken voor ieder van de verdachten en zes weken voor een van hen, die reeds eerder was veoordeeld. „Belachelijk," luidde eenparig de mening van verdachten, en een hunner verge leek het proces met de heksenjacht uit de middeleeuwen. „In dit fossiele theater is weer eens een spektakelstuk opgevoerd door mensen met beperkte hersens?" aldus een ander commentaar, „Ik maak uit wat er In mijn lijf komt. Niet de wet." De politierechter veroordeelde alle ver dachten tot vier weken gevangenisstraf waarvan twee weken voorwaardelijk met proeftijd van twee jaar; de recidivist kreeg zes weken onvoorwaardelijk. Zware straffen geëist tegen Spar-inbrekers DEN HAAG/LEIDERDORP De da ders van de inbraak In de Spar-super- niarkt aan de Laan van Ouderzorg te Leiderdorp hebben gisteren voor de Haagse rechtbank terecht gestaan. Het waren een 20-jarige los-arbelder en diens 18-jarige vriend uit Delft. De oud ste van hen was in het- bezit van een Ford „Impala" (gekocht voor 400," maar zijn veriaDgen ging uit naar de zoveel sportiever „Jaguar", die hij er gens in een woonwagenkamp had ont dekt. Die moest gefinancierd worden uit de opbrengst van inbraken in Rot- terdam, Delft en Leiderdorp. Uit de supermarkt van de Spar te Leiderdorp j ontvreemden de twee sigaretten, doorns, tabaksartikelen etc. voor waarde van 2.175, Op weg naar Delft werden de vrienden voor een routinecontrole aangehouden. De buit in de auto was voldoende reden voor arrestatie en er viel niet veel te ontkennen. De officier van Justitie vor derde tegen de losarbeider een gevange nisstraf van zeven maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van voorarrest. De jongste had al een rijkelijk gecalligrafeerd strafblad. Hij had nog maar twee maanden ge leden de gevangenisdeur achter zich dichtgetrokken. Tegen hem luidde de els daarom: acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De rechtbank zal op 17 november vonnis wijzen. Toneelavond voor Friezen LEIDEN Het bestuur van het „Sei- skip Frysl&n" voor Leiden en omstre ken nodigt leden en belangstellenden uit voor een toneelavond op 11 novem ber in het Antonius Clubhui». De to neelgroep van Joh. Brouwer uit Castri- cum speelt het blijspel in drie bedrijven „Mem sil trouwe" (Moeder gaat trou wen) van Abe Brouwer. De voorstelling begint om acht uur. De leden van het Selskip Fryslén. opgericht hi 1918, schijnen wat minder saamhorig te wor den, gezien de opwekking waarmee de aankondiging gepaard gaat: „Wij Frie zen staan er hier in Holland om bekend dat wij een stijve kop hebben en dat we op ons stuk staan. Maar als dat zo is, dan moet het ook mogelijk zijn het af- delingswerk hier in Leiden op gang te houden. Daarom hoopt het bestuur nee, het rekent erop dat ieder die kan op 11 november aanwezig is. Het toneelgroepje uit Castricum heeft daar zonder meer recht op!" WASSENAAR Bij kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 te Wassenaar exposeren van 13 november tot 5 december Maria Hof- ker-Rueter, W. G. Hofker en Mein- dert Zaalberg. Leidsche Wol praat wel met Van Schuppen LEIDEN In tegenstelling tot een be-, richt in de pers. waarin wordt vermeld,' datVhet bestuur van de N.V, Konink lijke - Veenendaalsche Sajet- en Vijf-1 schachtfabriek v/h Wed. D. S. v. Schup pen en Zoon in -de laatstgehouden aan deelhoudersvergadering categorisch is ontkend, dat besprekingen over een fu sie.met de Leidsche Wolspinnerij N.V. zouden hebben plaatsgehad, bericht de Wolspinnerij, dat over mogelijke vor men v van samenwerking op 15 januari 1969 ten kantore van de Leidsche Wol spinnerij N.V„ Zoeterwoudseweg 3, Lei den, een gesprek heeft plaatsgevonden lussen de heer W. A. de Jonge. Mierlo iN.B.t! commissaris bij N.V- v/h Wed. D. S. van Schuppen en Zoon, en enkele leden van de Raad-van Beheer van de Leidsche Wolspinnerij N.V. Dit gesprek kwam tot stad op dringend verzoek van de heer W.i A. de Jonge. Behalve dat hebben voordien reeds meer dere gesprekken plaatsgevonden met andere herent van N.V. v/h Wed.'-D. S. van Schuppen' enZoon inzake eventuele samenwerkingtussen beide1 vennoot- Hieruit blijkt derhalve, dat de hierbo ven'weergegeven „categorische ontken- tj v ../a won n ÏSITAIR J Het Watertje, Audiovisuele middelen bij K&O LEIDEN -K&O houdt op zaterdag morgen 7 november om 10 uur 'n „open" koffie-instuif in eigen gebouw voor ieder die geïnteresseerd is in modern talen onderwijs en daarover graag wat meer wil weten. Dit talenonderwijs wordt ge geven met audio-visueel hulpmateriaal, d.w.z. met geluidsbanden en filmstro ken. Diverse docenten in de Franse en Spaanse taal hebben zich bereid ver klaard over deze methode iets meer te vertellen en demonstraties te geven- Door toepassing van geluidsbanden en filmstroken wordt zeer intensief door de deelnemers gewerkt: immers 't ho ren, zien en het verstandelijk verwer ken hebben gelijktijdig plaats, hetgeen in een scherp inprentingsproces resul teert. Ieder Is van harte welkom, tijdens een kopje koffie kunnen er rustig vragen gesteld worden. Handtekeningen onder verzoek aan gemeente ZOETERWOHDE De onbevredigende verkeerssituatie op het Watertje heefl geleid tot een handtekeningaktie onder de bewoners van deze straat ter onder steuning van een verzoek aan het ge meentebestuur om maal regelen te ne- Gevraagd word: a. Invoering van een m. ...Mielheid van 20 km. per uur. b. het plaatsen van een bord bij de Bakkerbrug „Denk aan onze kinderen" c. het huidige parkeerverbod voor het gedeelte van de straat, grenzend aan de Dorpsstraat, te verlengen en te laten in gaan bij perceel 40 omdat daar de weg een bocht maakt, wat parkeren ter plaatse zeer gevaarlijk maakt. Het verzoekschrift is door vrijwel alle gezinshoofden en echtgenoten onderte kend. De voorgestelde maatregelen wor den in het bijzonder van belang ge acht voor de vele kinderen die dagelijks over deze straat gaan van en naar «le scholen, voor de daar woonachtige kin deren die uit de poorten tussen de hut zen vandaan de straat opkomen en voor de vele voetgangers ,die dagelijks hun inkopen doen bij de talrijke aan het Watertje gevestigde winkeliers. Het is bekend dat het gemeentebestuur over weegt een parkeerverbod met beperkts wachttijden in te stellen voor het Wa tertje, wanneer binnen afzienbare tjjd de straat ln de Loethe. geheel klaar zal zijn voor het verkeer. Daarin moet nog riolering worden aangebracht. Het eu vel van te hard rijden komt het meeste voor in de avonduren en in de vroege morgen, vooral tussen half zeven en acht uur wanneer velen zich in te grote haast naar hun werk spoeden. UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse universiteit zijn geslaagd voor het doet. ex. II Gen. de dames M. Boxmeer (Den Haag); L. M. M. Veraart-Schelf hout Leiden)! de heren A. G. C. Bauer (Vooschoten l F. D. Barkman (Leiden); H. L. F. Brom (Oegstgeest); E. Brons (Wasse naar)! F. H. W. Brouwer (Den Haag)! W. F. Eggink (Oegstgeest)AL D. van Fraassen iTerneuzen); H. W. de Hoog i ZwijndreCht)F. M. Kauer (Den Haag j P. B. M. Kauer (Den Haag) i S. A. Kluc- hert 's-Gravenzandej G. Koelewijn (Schiedam); J. P. v. d. Krogt (Heem stede); G. J. R. Maat (Wassenaar); J. J. Petit Haarlem)F. W. Santman (Be verwijk); R. H. Scheve (Wassenaar)j H. C. Smit (Almelo); S. P. Strijk (Lei den); J. W. A. Swen (Voorschoten); R. B. van Tongerioo (Leiden): W. J. Ver- bossche (Den Haag); H. Verwey (Rot- j terdam); R. W. Visser (Leiden): M. C. i L. Wieringa (Den Haag) mej. E. D. Veraart (Den Haag). Semi artsex.: mevr. J. M. Ypma-Verhulst (Leiden); de heren F. A. J. J. Groot (Den Haag): A. M Haighton (Brussel): G. T. Kok (Voor- I schoten); J. C. van Nierop (Rotterdam); artsex.: de heren C. M. A. Bruijninckx j Alphen aan de RijnJ. L. Emanuel i LeidschendamC. F. B. Sleijffers (Hel- mond); R. Slotema (Leiderdrop); op 2 november zijn geslaagd: Kand. ex. Ned. Recht de dames M. Goekoop (Leiden)A. V. van Nierop (Aerdenhout)de heren: J. L. A. M. Cocq d'Armandville (Hille- gom); H. G. M. Froeling (Nijmegen)j W. A. Froger (Den Haag); H. J. Kruis wijk (Dordrecht); W. L.Leefers (Huize); F. E. Minderaa (Leiden): J. J. M. van 1 del- Tuin (Leiden); G. J. Wieberdink (Leiden); kand. ex. fiscaal recht de heren F. H. Beek (Wassenaar); M. A. Everard (Waalre); D. J. Fangman (Wassenaar); Th. Y. Steensma Leeuwarden) j A_ A. Zonnevile Arends- kerke); kand. ex; staatskundige studier. de heren S. Falbas (Voorburg); P. W. Meerts (Den Haag). Liederenavond Ank Reinders in Lakenhal LEIDEN Vrijdag 6 november zal in de Grote Pers van de Lakenhal een lie derenavond worden gegeven door de sopraan Ank Reinders. begeleid door Wim Serlie. Het is een ,,try-out"-avond. een voorbereiding op het derde Londen- se recital van Ank Reinders, dat 14 de cember in de Wigmorehall zal plaats vinden. In januari a.s. zal radio Freies Berlin de tweede helft van dit recital, aangevuld met liederen van Badings, op de band vastleggen. Daarna, in fe bruari. reist de zangeres naar Parijs voor een uitvoering van Brahms' Deut- ches Requiem in de Madeleine, waaraan zij haar medewerking verleent. Ank Reinders is in Leiden zeker geen onbekende. Zij studeerde er Franse taai en letterkunde en keerde er later terug als soliste in diverse kooruitvoeringen oJ.v. wijlen Willem Mizee. Barend Schuurman' en vorig jaar nog o.l.v. Herman Strategies De pianist Wim Serlie doceert al een aantal jaren aan de Leidse muziekschool en staat bekend als een perfect en veel gevraagd bege- V.V.D. KOOS NIEUW BESTUUR LEIDEN Tijdens de besloten huis houdelijke vergadering van de V.V.D. afdeling Leiden, is het bestuur van de afdeling als volgt samengesteld: de heer drs. P. L. Offerhaus, voorzitter; de heer F. D. de Jong, secretaris; mevrouw A. G. Kriest-de Haan, pennigmeesteresse de heer drs. J. Hermans, vice voorzitter de heer mr. F. Portheine. lid; de heer P- J. Taf fijn. lid; e heer A. J. van Zanden, lid. De heer Taffijn wonende Mahlerstraat 15. tel. 22575 is tevens voorzitter van de propaganda commissie. In verband met de bestuurswisseling is het secretariaat nu gevestigd te Lei derdorp. Raaphorst 31. telefoon 4258. Bromfietser gaf geen voorrang LEIDEN Op de kruising Lekstraat- j Meyestra&t zijn gistermiddag om half vijf een zestienjarige bromfietser uit Leiden en een personenauto, bestuurd door een 42-jarige Leiderdorper, met elkaar in botsing gekomen. De botsing ontstond doordat de bromfietser geen voorrang verleende. Hij moest met een gebroken linkerbeen door de E.H.D naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht worden. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 5 NOVEMBER Lage Morsweg, Dijkstraat Opening vrouwen, jongeren contact, lezing men sendieck. Aanvang 20.30 uur. Stadsgehoorzaal - Concert politiekapel Aanvang 20.00 uur. Voorschoten, de Werf Ned. Ver. van Huisvrouwen. Bazar. Elisabeth Ziekenhuis de Comeet aan de Hooigracht Vervolg EHBO-cursus Peerke Donders. VRIJDAG 6 NOVEMBER Leidse Schouwburg Fiesta Gitana. Aanvang 20.00 uur. Lage Morsweg, Dijksrtaat Opening Dienstencentrum Morskwartier. Aanv 20.00 uur. Burgerzaal Stadhuis Uitreiking prijs Culturele raad. ZATERDAG 7 NOVEMBER Pilgrimfather-museum, Bosoitkade 2a Vereniging Oud Leiden. Sporthal Apollolaan, Oegstgeeest NKGB. Vaardigheidsproeven. Gebouw Taberna, Oegstgeest Borrel bijeenkomst VVD, 15.30-18.00 uur. Trianon: „MASH" (10e week, 18 j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag 2.15 - 4.30 -7 en 9.15 uur. Camera: „Met jouw tanden in mijn nek" (5e week) - 18 j. Dag.' 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Nachtv. (vr/za 23.30 u.) „Last Sum mer" (18). Studio: Ingmar Bergman-week. Do/vrij.: „Het zevende zegel"; za/zo: „De glim lach van een zomernacht: ma/di: „Wil de aardbeien"; wo: „De Maagdenbron" (alle 18 jaar). Dag. 2.30 - 7.00 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Rex: „Help, ik ben nog maagd" (18). Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur; zondag 2.30 4.30 - 7 en 9.15 uur. Nachtv. (vr/za 23.30 u.): „De oh zo genaakbaren" (18). Luxor: „Het slot der verloren vrouwen" (18 j.) Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30 - 4.45 - 7 en 9.15 uur. Lido: „De wraak van de wolven (18). Dag. 2.30 - 7 - 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. UTRECHT, 5 nov„ Vee totale aan voer 3850; weekaanvoer 4251; runderen 1549: vette kalveren 48; graskalveren 174; nuchtere kalveren 615; schapen 1016; lammeren 416; bokken en geiten 32. Prijzen in guldens, melk- en kaif- koeien 1225-1450; kalfvaarzen 1000-1225; vare koeien 810-990; pinken 610-850; stieren 850-1475; graskalveren 425-660; nuchtere kalveren 40-80; fokkalveren 115-360; schapen 80-115; lammeren 90- 145; bokke nen geiten 14-74; vete koeien per kg. gesL gew. Ie kw. 450-480; 2e kw. 370-410; 3e kw. 380-400; vette kal veren per kg. lev. gew. Ie kw. 380-400: 2e kw. 350-370; 3e kw. 320-350; nucht, kalv. 140-180; slachtzeugen 170-180; jonge slachtzeugen 180-195; Overzicht resp. handel en prijzen: melk- en kalf- koeien rustig - evenleger; vette koeien matig - vast; vare koeien rustig - even lager; vette kalveren rustig - ruim prijsh.; graskalveren rustig - even la ger; nuchtere kalveren lui- vast; fok kalveren lui - even lager; 's-HERTOGENBOSCH, 4 nov, Vee: Aanvoer totaal 8043; runderen 3049; graskalveren 546; vette kalveren 244; nuchtere kalveren 2956; schapen 660; slachtvarkens 588; slachtrunderen 1041; melk- en kalfkoeien 915-1725; guiste koeien 750-1200; graskalveven 325-525; kalfvaarzen 1200-1700, 825-1300; klam- vaarzen 1025-1250; guiste vaarzen 850- 1100; pinken 550-800; nuchtere kalveren 210-365; weideschapen 85-125; weide- lammeren 55-85; slachtrunderen extra kw. 4.90-5.30; le kw. 4.35-4.80; 2e kw. 3.80-4.25; 3e kw. 3.55-3.75; vette stieren 4.65-5.10; worstkoeien 3.40-3.60; vette kalveren le kw. 4.15-4.35; 2e kw. 3.90- 4.10; 3e kw. 3.65-3.85; nuchtere kalveren 1.30-1.70; slachtzeugen le kw. 1.75-1.85; 2e kw. 1.60-1.73; vette schapen 105-125; vette lammeren 110-135; melk- en kalf koeien groter, redelijk, gehandh.; guiste koeien minder, rustig, prijsh.; jongvee groot, stroef, weinig verand. in pr.; vette kalveren beperkt, redelijk, onver and.; nuchtere slachtkalveren ruimer, traag, afl. pr.; schapen en lammeren ruimer, matig w.ver. pr.; slachtvee ge woon, williger, vaster; slachtzeugen minder, vlugger, duurder. WOERDEN, 3 november. Haas Aan voer 26 partijen. Notering: le en extra kwal. 4.30-4.47 per kg; zware kwaL tot 4.73 per kg. Handel stug. TER AAR, 4 nov. Groenten: andijvie 22-30; idem n 12-18; putjeskool IS; komkommers stek 15; uien 21-31; Chi nese kool 13; spruiten An 45; idem Bn 30; waspeen 13, alles per kg; komkom mers D 30; idem E 20 per stuk; boere- kool 1.00-1.50 per kist; tomaten A extra 5.40; idem AI 5.35; idem B 7.20-7.55; idem C 4.25: idem CC 2.60; tomaten binnenland A 2.60-3.50; idem B 2.60- 3.30 per bakje van 6 kg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4