NATIONALE OUDERAVOND: WIE IS BAAS OP SCHOOL? CöicbeSoiiAcmt Plan-Kikkert over militair oefengebied maakt goede kansen Regering neemt gegevens over tairen voor de streek van groot belang Zingende armen en handen O.-Duitsland-N ederland volgende week op tv PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 Toerisme bron van inkomsten aflevering van haar maandblad De Kern besteed aan de betekenis van het toe risme voor dienstverlenende bedrijven, in het bijzonder voor het midden- en kleinbedrijf. De teneur van drs. Nauta's artikel is duidelijk: door de maatschappelijke ont wikkeling krijgen ook in West-Europa de mensen steeds meer vrije tijd: dit bevordert het toerisme en dan niet alleen het toerisme in het zomerseizoen. Van deze nieuwe „industrie" kunnen ook het midden- en kleinbedrijf profiteren, mits zij maar oog hebben voor de zich ver anderende recreatiebehoeften. De overheid moet via haar beleid medewerking en bijstand verlenen: ze doet dit reeds in meer dan één opzicht. Bij het klein- en middenbedrijf zullen evenwel nog een aantal bakens verzet moeten worden om aan het toerisme de In eigen land toch wel interessant omdat be paalde feiten gesignaleerd en reëel ge analyseerd worden. Zo vindt drs. Nauta dat men niet tegen de stroom op moet roeien door te proberen in de zomer vakantie de Nederlanders meer binnen eigen grenzen te houden; hij vindt het belangrijker het toeristische bedrijf aan trekkelijk te maken voor de recreatie en het vertier dat de Nederlanders buiten de grote vakantie in eigen land zoeken. Wij zijn het op dit punt met drs. Nauta eens. Veel Nederlanders de grens over, betekent wel een nadelig saldo op de betalingsbalans, wanneer de inkomsten van buitenlandse toeristen hier niet tegelijkertijd toenemen. Maar wanneer niet een behoorlijk deel Nederlanders in de zomervakantie zon, zee, bos en cultuurmonumenten elders gaal op zoeken, zal het in eigen land ruimtelijk een benauwde boel worden. Er vallen voor openluchtrecreatie nog wel een aantal gebieden open te leggen en de toeristische accommodatie 'moet niet alleen worden verbeterd, maar in bepaalde opzichten ook flink worden ver groot. Dan nog blijft het niet weg te redeneren feit. dat het Nederlands grond gebied met zijn stei-ke urbanisatie en zeer dichte bevolking te klein is om van begin juni tot eind augustus iedereen aan zijn portie ontspanning te helpen. Noch de overheid, noch de dienst verlenende bedrijven kunnen zorgen, dat dit wel mogelijk wordt. Daarom kan de inspanning beter gericht worden op het behoud van een redelijk portie buiten landse toeristen en het geschild maken van Nederland voor toerisme en recreatie buiten het zomervakantieseizoen. Dienstverlening op een boeiende Nauta's artikel. „Zonder aarzelen kan worden gesteld. da^ op schappij van dienstverlening. In deze sector zullen steeds meer arbeidsplaatsen om bezetting vragen en een deel van de beroepsbevolking dat vrij komt door veranderingen in de maatschappij zal hier werk vinden". De rol van de dienstverlening wordt inderdaad in de Nederlandse maat schappij belangrijker: aan de ene kant door werktijdverkorting, aan de andere kant door mechanisatie en het hieruit voortvloeiende surplus aan arbeids krachten in de agrarische sector en de industrie. Bij die ontwikkeling moeten we voor komen, dat de dienstverlening achter de feiten blijft aanhollen. Investeringen moeten dan niet aan de incidentele vraag of het toeval worden overgelaten. Of om drs. Nauta letterlijk te citeren: „De rol van het midden- en kleinbedrijf hierbij moet geen passieve zijn. maar een actieve. Want het is in het belang van Met „van allen ".kan dan het algemeen belang worden bedoeld. Ook economisch, zeker wanneer waar is zoals drs. Nauta heeft berekend dat een toe ristische besteding van vijfentwintig gulden een 'addelijke omzetvergroting var. honderd gulden teweeg kan brengen. NEDERLAND I 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Betty Boop 19.10 uur: Zienderogen, show 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Wa Uiterst kwetsbaar /ÓNDANKS de soms zeer progressieve technische voorzieningen blijft de moderne maatschafppij uiterst kwetsbaar. Dit is enige jaren geleden gebleken, toen in de miljoenenstad New York de elektriciteit uitviel. Het is opnieuw duidelijk geworden in Kampen waar door het afknappen van slechts één lichtmast een stcd van 30.000 inwoners een bijna dode gemeenschap wordt. Praktisch iedereen zit zonder licht, centrale verwarmingen vallen uit, bedrijven ook vitale ondernemingen moeten dagenlang sluiten, zieken huizen kunnen op slechts beperkte voet dienst doen, de voedselvoorziening stagneert, omdat diepvrieselementen uit vallen. Geen enkele technische voor ziening biedt daarin uitkomst. Men moet er niet aan denken, wanneer zoiets ge beurt in een bevolkingsagglomeratie als Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Wij zijn afhankelijk geworden van één computer, één lichtmast, één druk op de knop. Ondanks onze wetenschap, on danks onze vervolmaakte techniek. Een stormpje kan onze maatschappij lam- leggen met alle gevolgen vandien. Zoiets doen we af met een noodoplossing, met een noodaggregaat, alsof we nog steeds in de vorige eeuw leven. Schimpcampagne gefaald HET resultaat van de verkiezingen in Amerika ligt dicht bij een gelijkspel. Noch de democraten, noch de republi keinen hebben duidelijk gewennen of verloren. Een aantal goede senatoren, zoals Gore van Tennessee, is verdwenen, maar ook enkelen van minder allure, zoals George Murphy en Ralph Tyler Smith. Nixon kan van zijn kant zich tevreden tonen met een schijn van gelijk, maar aan de andere kant nemen de democraten nu een positie in die veel beter is dan enkele maanden geleden voor mogelijk werd gehouden. Nixon en Agnew hebben geprobeerd met schoppen en schimpen het ver trouwen van de natie te winnen, maar zij hebben gefaald. De zwijgende meer derheid is stom en ondoelmatig gebleken. George Wallace is terug om een zuide lijke strategie in de wielen te rijden, het prestige is onvoldoende gebleken, Agnews persoonlijke gouverneurskandi daat in zijn „thuisland" Maryland is vernederend verslagen. Nixon heeft dus stof genoeg voor meditatie. De nieuwe Nixon van het verkiezings jaar 1968 met zijn toon van verzoening heeft de laatste maanden weer plaats moeten maken voor de oude Nixon, de harde en handige conservatief, „trickey Dick", zoals zijn weinig vleiende bijnaam altijd was Volgens veel commentatoren heeft Nixon het te bont gemaakt. Hij heeft niets gewonnen en vermoedelijk eer heleboel hoop verloren. Hij mag op recht vrezen in 1972 vast te lopen tussen Wallace in het zuiden en een in krachten toegenomen democratische partij, die steunt op economische ontevredenheid. Met enig geluk trekt het Witte Huis voor de komende jaren de juiste conclusie: wat meer gematigdheid, minder arro gantie en rust op allerlei hete fronten. In brede kringen wordt nog steeds geen genoegen genomen met de ver dwijning van Rien van Nunen uit de burgemeestersrol in Swlebertje. Hier tegen protesteerden Rianne v. d. Brink en haar broer gistermiddag in de KRO-studio tijdens 't radioprogramma Tussen 12 en 2". David Koning, hoofd drama NCRV en Rien van Nunen zelf namen de protesthandtekeningen in ontvangst onder het wakend oog van presentator Ted de Braak. I nodig zal zijn voor de inrichting van de terreinen, kazernes, militaire voorzienin gen enz. De uitvoering ervan zal enkele jaren vergen- Het plan wordt vooral be langrijk geacht om de werkgelegenheid in het betrokken gebied nieuwe impul sen te geven, Uit economisch oogpunt zal de legering van grote eenheden mili- Minister Roolrink in radioprogramma (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. Volgende week donderdag kan de luisteraar in het NCRV-programma „Radio Actief" een bijzondere gast beluisteren. Niemand minder dan de minister van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, is dan in de studio aanwezig. Als onderdeel van de „Koffiekamerklanken", die om 21.45 uur beginnen, gaat hij vragen beantwoorden van luisteraars Aan dit programma werken verder mee het kwartet Tonny Eylc en The Chico's. Daarnaast kan men in „Radio Actief" onder meer luisteren naar deel 6 van het seriehoorspel „Het wassende water" naar de gelijknamige roman van Herman ^de Man Ook in de tot nu toe nogal besloten wereld van Rudolf Steiners eurimie is meer openheid gekomen. Gisteren trad in eéh uitstékend bezette Toneel zaal van het Congresgebouw hrt en semble van de Academie voor Eurit- mie alhier op en het variabele pro gramma vermeldde zowaar de namen van de 14 medewerkenden, waaronder Begonnen werd met fragmenten uit oude cultuurperioden, sacrale teksten uit het Oud-Perzische, Egyptische en Griekse tijdperk, welk laatste fragment in het Oud-Grieks werd gereciteerd. Werner Barfod, die nadien in de Mid deleeuwse Dodendans de Dood zou per- sonifiteren, euritmiseerde als plasti sche opmaat vóór elk dezer fragmenten op muziek van Kodóly en Hindemith. Het grappige Japanse sprookje over Het betoverde Theeketeltje was ook ditmaal wederom een voortreffelijk staaltje van humor in de heus niet zo doodernstige euritmie. Spreken en musiceren zijn beide be wegen, hetgeen gisteren in velerlei vor men en kleuren tot uiting kwam. De prachtige kostuums waren door de uit voerenden zelf gemaakt en ontworpen. Als laatste nummer Beethovens Zeven Variaties op een thema uit Mozarts „Zauberflöte" voor cello en piano, ge speeld door Piet Veenstra en Jaap Boeijsma. Naast deze musici werkte het Ensemble Canzone mede, bestaande uit kromhoorns, schalmei, Rauschpfeife, blokfluiten, viola da gamba en armve- del. In deze instrumentale groep had de veelzijdige musicienne Connv Campag ne het voor het zeggen. De recitatie werd verzorgd door Wijna Meenk en Nora Boerman. Al met al een uitvoering, die al doo.r j haar geestelijk niveau bewondering wekte. Hoeveel te meer zullen de meer ingewijden in deze anthroposofische be wegingskunst hebben genoten! (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De voetballiefhebbers onder de tv-kljkers zullen zeer waarschijn lijk volgende week woensdag 11 november kunnen genieten van een directe tv- reportage van de interland Oost-DuiUland—Nederland- Tenminste als wij de Kenmerkredacteur Wim Nijman mogen geloven, die gister avond al de kijkers meedeelde, dat Kenmerk volgende week woensdag komt te vervallen in verband met een voetbalreportage. Vast staat al dat de Oostduitse televisie bereid is deze wedstrijd voor de NOS te relayeren. Nu maar hopen dat de KNVB geen roet in het eten gooit. informatie 20.30 uur: Laurel en Hardy, film NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Sportpanorama 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: De jonge juristen, film 21.35 uur: De meneertjes 20.55 uur: Overal zijn Indianen, documentaire over België 22.10 uur: Jerome Kern, show 22.40 uur: Journaal TELEAC: 22.45 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND II 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest 22.45 ii Journaal TELEAC: 22.50 uur: Vergadertechniek NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Ter 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De dief van Washington (1) 21.10 uur: Wegwezen, autorubriek 21.50 uur: De dief van Washington (2) 1KOR: 22.40 uur: Glimlachen om de banvloek 23.10 uurs Journaal TELEAC: 23.15 uur: Onze landbouw KRjO: 19.30 uur: Kopduel 20.00 uuri •Journaal 20.20 uur: De Baron von Münchhausen 21.10 uur: Brandpunt 21.35 uur: De wrekers 22.25 uur Riskante Kerk 22.55 uuri Journaal pari. overzicht Leen Valkenier schrijft zelf weer Woefs en Lamaars (Van onze omroepcorrespondent) j HILVERSUM Naar aanleiding van vragen van journalisten deelt M. j M. Chanowski Productions N V. mede, dat zij de NOS dezer dagen in kennis heeft gesteld van de op korte termijn zichtbaar wordende verandering in de opbouw van het kinderprogramma ..De Woefs en de Lamaars". Dit naar aanleiding van reacties van de zijde van de NOS en de kijkers in verband met de begrijpelijkheid van de serie, waarover allerwege door ouders en kinderen werd geklaagd. Op verzoek van M. M. Chanowski Productions N.V. schrijft Leen Valkenier, auteur van de Fabeltjeskrant, thans zelf weer alle afleveringen. Voordien beperkte hij zich tot de supervisie over een team van medewerkers. De NOS heeft medegedeeld deze ontwikkeling met vertrouwen af te wachten. Ledental VPRO onder de 100.000 DEN HAAG (ANP) Het ledental van de VPRO is tot onder de 100-000 leden gedaald. Dit is vanmorgen door het ministerie van- CRM meegedeeld. Dit betekent, dat de VPRO een jaar tüd krijgt om weer boven de rode streep te komen. Lukt dat niet dan zal de omroepvereniging zowel de radio- als tv-uilzendingen moeten staken. De directie van de VPRO is vanmorgen officieel van dit resultaat van een onderzoek van CRM op de hoogte ge steld. Onmiddellijk nadat dit gebeurd was is de directie in vergadering bijeen gekomen. Er was vanochtend nog niemand van de VPRO-leiding voor commentaar op dit nieuws bereikbaar. Wel vertelde een woordvoerster van de VPRO, dat de omroepvereniging volgens eigen leden administratie circa 126.000 leden telt. Een deel daarvan betaalt evenwel geen luister- en kijkgeld en wordt voor de Wet niet als lid erkend. Hoe groot het aantal van voor de wet ongeldige leden is kon men bij de VPRO nog niet mee delen. Men hoopt in de loop van de dag bijzonderheden te kunnen geven. De dief van Washington Vanavond zendt de TROS een afleve ring uit van de dief van Washington, met als titel „De mysterieuze formu le". Deze aflevering in kleur bestaat uit twee delen. Ook nu draait alles weer om de welbekende Amerikaanse acteur Robert Wagner, die de rol van Alexander Mundy vervult. In de eerste aflevering krijgt Alexan der Mundy de opdracht van Noah Bain een formule te stelen van Muen- ster von Wolfgang, een oude rijke zonderling, voordat, deze hem kan ver kopen aan een vijandige regering. Daar de toegang tot het verblijf van Von Wolfgang nogal wat moeilijkhe den zal opleveren, is de eerste stap die Alexander Mundy onderneemt, be vriend te worden met het vriendin netje van Von Wolfgang, Dodie Du bois. een welgevormde doch weinig getalenteerde actrice. In het tweede deel van „De mysterieuze formule" rijst bij Alexander Mundy het idee, dat Dodie Dubois' vroegrijpe broertje van twaalf jaar. Herbie er waar schijnlijk ook iets mee te maken heeft. Vanavond TROS Ned. II 20.20 uur Documentaire over België België werd gezien door de (gekleur de) ogen van Hans Keiler en camera man Mat van Hensbergen. Bestaat België eigenwlijk wel? Of is het een land, bedacht door de tekenaar van Kuifje? Want Kuifje is de bekendste Belg en Kuifje bestaat niet. Volgens Keiler zijn het eigenlijk twee over elkaar geschoven landen, waarvan het ene het gevoel heeft dat het onder ligt. Wel bestaan koning Boudewijn, processies, frietkramen, koninging Fa- biola. café's, kermis, de econoom Ernest Mandel, de Ardennen, Vlamingen, ar beiders, ziekenauto's, affiches. Walen. In deze documentarie wordt België zichtbaar als een gespleten natie. Vanavond VPRO Ned. I 20.55 uur. Jerome Kern Jerome Kern staat centraal in een amusementsproduktie van de BRT met medewerking van Jacques Ray mond, Lily Castel. Jo Leemans, Ange- le Geerts en Jan Joris. Muzikale lei ding: Francis Bay. Produktie en regie: Jules Claes. Vanavond VPRO Ned. I 22.10 uur. TROS: 24.55 (S) Con< Nieuws. 16.01 (S) Disco-Di Sportkompas: (Sporl)nicu' AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym mofoonmuziek en reportages. (8.00 Nieuws; NOS: 9.00 Internationaal spectrum: moderne orkestmuziek (opn). AVRO: 10.00 Voor dt verzoekplatenprogramma. (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Sopraan, harp, plano en fluit: moderne muziek. 11.55 Beursberichten. NOS: 12.00 Blik op de wereld: populair program ma over ontwikkelingshulp. 12.30 Overheids voorlichting: Uitzending voor de landbouw. 12.10 (S) Lichte grammoloonmuzick. IC.50 Meurdêrs Show. VPRO: 12.00 s. 12.03 Top-30. <13.00 Nieuws.) TROS: >1 atenprogrammaAVRO: 15.00 Nieuws. BELGIE 324 m NEDERLANDS Nieuws. 12.03 Muziekprogramma. 2.48 Weerbericht, mededelingen en erichten voor schippers.) 12.55 Buiten- persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbe- schouwturgprogramma's, med^delin- n SOS-Berichten voor schippers. 13.20 00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 15.25 Intermezzo. 5.30^Koor- delingen. 17.15 Jazzmuziek. (15.00 Nieuws). Het was gisteren weer een ouderwetse voetbalavond. Dat is fijn, maar we willen het er verder niet over hebben, omdat er behalve voetbal ook een paar andere t.v.-zaken aan dc orde waren, t.w. Eigentijds bij dc NOS en een tweetal opmerkelijke AVRO-pro- parlementsredactie) DEN HAAG Als de plannen door gaan, moet Oost-Groningen de oplossing brengen voor de ruimteproblemen van het Nederlandse leger. Het is dc bedoe ling dat bij Ter A pel en Vlagtwedde grote militaire oefenterreinen met kazer nes zullen worden ingericht- Een plan van de regering hiervoor zal binnen en kele weken aan de belanghebbende ge meenten en de provincies Groningen en Drenthe worden gezonden. De verwach ting is dat dit plan in januari bq de Tweede amer zal worden ingediend. De plannen van de regering zijn afge stemd op een plan dat het CHU-Kamer- Lid Kikkert vorig jaar lanceerde. Hij stel de voor een groot militair oefenterrein bij Ter Apel aan te leggen. Hiermee zou het gebrek aan oefenterreinen bij het leger worden opgeheven en tevens zou den de problemen van het arme Oost- Groningen worden verlicht. Er zijn thans twee plannen in voor bereiding, die bij de belanghebbende in stanties ter discussie zullen worden ge steld. Het grote plan omvat militaire oefenterreinen ter grootte van meer dan 0000 ha met legering van zo'n 10.000 militairen. Het kleine plan omvat een kleine 4000 ha, maar biedt een beperkte huisvesting, voor een paar duizend mili tairen. De kosten van het grote plan belopen wel een half miljard gulden, welk bedrag Federatie van Kunstenaars UTRECHT (ANP) De Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars heeft een vragenlijst aan haar ca 5000 leden gestuurd. Deze enquête is bedoeld als gedachtenvoorbereiding voor een openbaar congres dat moet leiden naar een nieuwe taakomschrijving en organisatievorm van de federatie Het congres wordt op 19 december in Am sterdam gehouden. De enquêtevragen hebben betrekking op de toekomstige activiteiten en werk terreinen, samenwerkingsverbanden met culturele en maatschappelijke in stellingen, de taakverdeling tussen fe deratie en de aangesloten beroepsvere nigingen en wel of niet aansluiting bij een vakbond. (Van parlementaire redactie) Kunst en kunstenaars >e Amerikaanse negcractrice Vinie Burrows zal op maandag 16 novem ber optreden in de Kurzaal met haar one-womanshow „Walk together children". Mrs. Burrows maakt onder auspiciën van de stichting WIKOR een tournee van 37 voorstellingen door Nederland, bedoeld voor leerlin gen van het voortgezet onderwijs en hoger beroepsonderwijs. DEN HAAG Vanavond blijven in het hele land de scholen open. Dit keer niet voor bijlessen of om geld te kunnen brengen voor een nuttige actie. Nee, dit keer blijven de scholen open voor de ouders. Niet om weer in de schoolbanken tc kruipen, maar om voor de klas te gaan staan, met de onderwijzer en lera ren in de banken. Vanvaond zullen dc ouders de doceuten eens vertellen hoe het moet. Maar vooral zullen zü met elkaar overleggen hoe het moet worden in ons onderwijs. Wie is er nou eigenlijk de baas op school? Waarom mogen de ouders zich niet met het huiswerk bemoeien of met wat in de klas gebeurt? Waarom geven minister, Veringa en staatssecretaris Grosheide volgend jaar samen een kleine acht miljard gulden uit en moeten er toch 36 of nog meer kinderen in één klas? De school beslist over zitten blij ven or overgaan, daar hebben de ouders zich buiten te houden want ze hebben er geen verstand van. Docenten mogen in de klas aan politiek doen als ze maar duidelijk laten uitkomen wat hun opstel ling is. De schoolkiant is van de leer lingen en schoolbesturen, leraren en ouders mogen geen censuur uitoefenen. Heeft de school het recht leerplannen op te stellen zonder contact met de ouders? Deze en andere vragen en beweringen zijn ter discussie gesteld door de werk groep Nationale Ouderavond, die scholen en ouderorganisaties heeft aangespoord aan de nationale avond mee te doen, De werkgroep werd samengesteld door de centrale bureauj voor openbaar, pro testants en katholiek onderwijs, daarbij geholpen door een flinke subsidie van het ministerie van onderwijs en kleinere bedragen van de Unesco en de Bernard van Leerstichting. Met het geld zijn onder meer duizenden folders met stel lingen en gesprekstof verspreid. De meeste organisaties vari onderwijzers en leraren hebben zich achter de actie ge steld. Niet alle ouders hebben een uitnodi ging gekregen om naar de ouderavond te komen. De actie is wel algemeen opge zet van kleuterschool tot sociale aca demie maar een aantal scholen doet niet mee omdat ze hun eigen programma van contactavonden hebben, en weer andere scholen hebben helemaal geen activiteiten met ouders van leerlingen. Het is niet de bedoeling van de na tionale ouderavond dat de ouders de leerkrachten massaal de les gaan lezen. Natuurlijk zijn er scholen en docenten die staan op hun autonomie en autoritair alle kritiek als ondeskundig van de hand wijzen. Maar vaak zijn het ook de ouders die vinden dat ze geen verstand kunnen en hoeven te hebben van het onderwijs, en het onderwijs voor verantwoordelijk heid van alleen da school wensen te En waar ouders zich al bemoeien met de school en er contactavonden, ouder comités en schoolraden zijn, bestaat de gesprekstof vaak weinig uit onderwijs problemen en veel uit wat oubollige praat over randzaken of de dingen van alledag. Juist aan deze gezellige maar gezapige avonden wil de nationale ouderavond wat meer onderwijskundige inhoud ge ven. De plannenmakers achter de actie hebben een begin willen maken met overbrugging van de kloof tussen ouders en school. Daarbij speelt natuurlijk de behoefte aan interne democratisering van het onderwijs sterk in mee. Maar steeds meer leerkrachten vooral bij het basisonderwijs komen tot de be vinding dat zij het alleen niet aankun nen. Zij hebben de ouders nodig bij het onderwijs aan de kinderen. Deze be hoefte is vooral sterk bij de zg. volks scholen voor kinderen uit achtergebleven groepen. Bij alle pogingen tot verbete ring van het basisonderwijs voor zulke kinderen ziet men dat de school pro beert de ouders erbij in te schakelen. Voor deze kinderen vooral is het be langrijk dat de nationale ouderavond veel gesprekken tussen ouders en schoolper- soneel oplevert, ook na de avond van 5 november, het onderwijs kan nog veel meer bemoeienis van de ouders ge bruiken. In Eigentijds werd het spel „Uw beurt" van een bijzondere t.v.-vorm voorzien. De hoofdpersoon, Jos, werd n.l. via herinneringsbeelden door ver schillende fazen van zijn leven terug gevoerd. Het opmerkelijke school in de poging de kijker te vereenzelvigen mei deze Jos-figuur. Er waren flarden waarin dat vereen- zelvingsproces wonderlijk wel op gang kwam door de uitermate sugge stieve cameravoering. Maar de regie toonde zich niet consequent, toonde telkens die andere, waardoor het fas cinerende effect toch weer goeddeels verloren ging. Bij de AVRO: Spoon liver, tien ge dichten van Edgar Lee Manders. die door de Zweedse regisseuse Barbro Thunér, op een wonderlijke wijze ge visualiseerd werden. Aan de hand van oude foto's en door een opmerkelijke dramatisering die juist door zijn so berheid heel intens werkte. De „zeg- gers" van de verzen leken stuk voor stuk uitnemend gekozen te zijn. Opmerkelijkste gisteren vonden we overigens Bindingen, 't spel van Roger Smith dat vorig jaar door de BBC werd onderscheiden als het beste t.v.-spel. Simon Admiraal speelde er een wonderlijk-sterke rol in. te won derlijker als men in aanmerking neemt dat hij dit karakter in precies dertig minuten moest waarmaken. Gezien de complexiteit van de rol een prestatie van de bovenste plank. Frans Vorstman en Heieen Pimentel. fijne actrice!, droegen met een geslaagde ..volkse" toon bi.i tot 't slagen van deze bijzondere produktie waarmee ver taalster-regisseuse Heieen van Meurs waarschijnlijk te weinig eer kon in leggen omdat op het andere net ge voetbald werd. Herhaling onder gun stiger omstandigheden lijkt zeker ge- Urk wil grotere haven De reeds tien jaar levende wens van de gemeente Urk om de haven uit te breiden teneinde de groeiende Noord- zeevloot te kunnen bergen is een van de onderwerpen uit het programma „Van Gewest tot Gewest", dat de NOS-televisie vanavond uitzendt. Dit havenplan is in een impasse geraakt. Deze rubriek bevat voorts een repor tage van G. Oskamp over de proble men rondom de exploitatie van bosge bieden. De vraag is of het voor parti culieren nog mogelijk is bosgebieden in stand te houden. Onder meer wordt een gesprek gevoerd met de heer D. de Jonge, socioloog te Delft. Vanavond NOS Ned. II 19.09 uur. Zienderogen Zienderogen is een nieuw programma van Maria Roscam Abbing. Max van Rooy. Merel Laseur (produktie) en Berend Boudewijn (regie). Wie de moeite neemt zich te verbazen over uiterlijkheden als kleding, gedrag, spraak en smaak doet. aan oppervlak- te-soeiologie. Een lang woord waar mee dit programma „van de kleine waarneming" niet kan worden opge zadeld. Maar niemand zal ontkennen dat kijken naar wat mensen doen en wat ze aan hebben ontzettend aardig is. Sommigen van ons zetten daartoe zelfs klapstoeltjes in de berm van de grole weg. Het ligt voor de hand dat over dit soort uiterlijkheden eens een programma wordt gemaakt. Vanavond VPRO Ned. 1 19.10 uur. Haagse Kunstkring op de radio (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De provincie Zeeland heeft veel dichters geïnspireerd, onder meer P. C. Boutens, J. C. Schagen en Hans Warren. Het tijdschrift Maatstaf gaf onlangs een dubbel nummer uit, gewijd aan Zeeland. In dit nummer viel een bijdrage op van Jan C. Elburg. Op een avond van de kringen Metafoor en de Haagse Kunstkring sprak hij over zijn herinneringen aan Zeeland. De NCRV was aanwezig om radio opnamen te maken, die in het pro gramma „Voorrang", maandagavond 9 november om 22.45 uur te be luisteren zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2