£eidóe<3ou/tan£ Naast prijsmaatregel ook CAO's bevriezen OVERWEGING REGERING NIXONS ZUIDELIJKE STRATEGIE IN VEEL STATEN MISLUKT Bestand 3 mnd M-Oosten verlengd Drs. L. van Son wilde na beslissing weg als onderminister Premies voor motorrijtuig- verzekering Recht en orde in verkiezingen niet beslissend gebleken 10$ b omhoog Vrijstelling bouwvakkers Israël meldt Egyptische versterkingen Krelagehuis, Leidsevaartl Voorzichtig met ontslag bij Gerzon D.O.S.R.-V.V.O.A. Katholieke Volkspartij Fusie Rijn-Schelde en Verolme op stapel Vos schoot jager neer Zoon voor Mary Quant cötelette Indiénne DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Fapengracht 32. Leiden postbus 11, telefoon 22244* Giro 103003 Bank Amro-bank NV Leiden D.recteui Drs I H M Brader Hooflredacteur. F I Plug. Chef-redactie: H P M. He'-uer Advertenties (excl. B.T.W.I 0.23 p mm. Telefoontjes f 2.10 Klachten be/oi ging telef 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement (bij vooruitbetaling) p wéék 1,26, maand 5.40. kwartaal 16,15. franco per post /19.0a 62e jaargang, no. 18.199 T.V.-SELECTIE VANAVOND tederland I: 19.10 u. Zienderogen, how; 20.55 uur Documentaire over lelgië; 22.10 u. Jerome Kern, show. Nederland II: 20.20 en 21.4C dief van Washington; 21.10 wezen voor automobilisten. DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 MINDER WIND •Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk nog enkele buien. Tot over wegend matig afnemende wind uit westelijke richtingen. Koudere nacht, morgen overdag dezelfde tempera turen als vandaag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering zal, naar men in politiek Den Haag verwacht, zeer binnenkort maatregelen bekendmaken voor het bevriezen van c.a.o.'s. Dit houdt in, dat tot een nader aan te geven datum een aantal c.a.o.'s niet vernieuwd mag worden. Hiermee"" sluit de regering aan op haar mededelingen, dat slechts een beperkte loon- en prijsstijging toegestaan is. De regering staat echter nog voor verschillende moeilijkheden voordat de door haar aangekondigde maatregelen goedgekeurd zullen worden. In het kabinet zelf zijn enkele proble men rond de zogenaamde prijscalculatie, die gisteren afgekondigd is, overwonnen. Staatssecretaris drs. L. van Son zou tij dens het weekeinde namelijk overwogen hebben af te treden, wanneer deze prijs maatregelen zouden doorgaan- Belast met onder meer de beleidskwesties rond het midden- en kleinbedrijf kon drs. Van Son zich in eeïste instantie niet met deze prijscalculatie verenigen. Vandaar zijn overwegingen tot aftreden, een voor nemen, dat hij al eerder in deze kabinets periode gehad heeft- NA 1 JANUARI Zelf liet hij vanmorgen weten „In een kabinetsperiode komen zoveel momenten voor dat er meningsverschillenen zijn of dat men moeite heeft met beslissingen van collega's. Als daar geen gevolgen uit getrokken worden doet dat verder niet Hiermee zijn de problemen oor de regering echter nog niet de wereld uit. De werkgevers blijven gebelgd op de rege ring. Zij zullen de Tweede Kamer die vol gende week dinsdag de regeringsmaat regelen in discussie neemt, op de hoogte stellen van hun bezwaren De onderne mers blijven het onjuist vinden, dat de regering de prijzen aan banden legt, maar niet meer ingrijpt in afzonderlijke C' A.O 's. Zij"houden vast aan hun stand- punt. dat loon- en prijsbeleid als een on verbrekelijk geheel moet worden gezien. Men verwacht overigens dat de maat regelen van de mi .'ster .ran Economische Zaken de steun krijgen van een grute j Kamermeerderheid ROCKEFELLER (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse tussentijdse verkiezingen van dinsdag hebben enkele van de meest benadrukte politieke mythen ontmaskerd. Allereerst was er het idee dat de regering-Nixon aan de vooravond van een historische doorbraak stond, waarbij de republikeinen als de meerder heidspartij van het land uit de bus zouden komen. Dit had moeten gebeuren door de vruchten van de „zuidelijke strategie". In verschillende gevallen schijnt deze eerder op de regering te zijn terug geslagen. In Texas, Georgia en Zuid-Carolina kon den de democraten in hun strijd om het gouver neurschap en de senaatzetcls aan de republikeinse uitdaging het hoofd bieden. In Florida en Arkan sas versloegen de democraten zelfs drie zittende republikeinen. Alleen de nederlagen van de sena toren Gore in Tennessee en Tydings in Maryland konden de regering troosten. Een andere mythe kreeg een deuk. als zij niet totaal vernietigd werd door deze verkiezingen. Het Was die, dat recht en orde het beslissende verkie- aingspunt waren. In werkelijkheid kwamen de kandidaten die zich hierop het meest geconcen treerd hadden en die geprobeerd hadden hun tegenstanders als ..zacht tegenover de misdaad" te klassiftceren, het slechtst uit de bus. De keizers schijnen het argument van senator Muskie, dat hij de avond voor de verkiezingen met kracht op de televisie naar voren bracht, te hebben aanvaard. Muskie beweerde, dat misdaad in wezen een plot seling opgekomen punt was en dat het absurd was een van de partijen ervan te beschuldigen hieraan of aan het geweld op straat medeplichtig te zijn. De laatste mythe, die is verbrijzeld, d6 dat de nieuwe Frankenstein van de politiek, de televisie spot van 30 seconden is, zonder welke geen enikele kandidaat gekozen kan worden. In Florida bracht de democraat Lawton Chiles, een man zonder reputatie, met weinig invloed en nauwelijks geld, de republikeinse favoriet Cramer via een cam pagne te voet door de staat de nederlaag toe. Wat door deze verkiezingen wel bewezen lijkt, is dat Vietnam een gevaarlijk onderwerp is om een campagne tegen de regering-Nixon op te voeren. Hoewel er zeker andere factoren een rol bij heb ben gespeeld, zijn de nederlagen van Jonh Duffey in Connecticut, Albert Gore in Tennessee en Char les Goodell in New York voor een groot deel ver oorzaakt, doordat zij door de gemiddelde kiezer als enigszins onvaderlandslievend werden beschouwd. DEN HAAG (A.N.P.). De premies voor de motorrijtuigver zekering (personenauto's, bestel auto's, vrachtauto's, motorrijwie len en scooters) zullen per 1 janu ari 1971 worden verhoogd met maximaal 10 procent, aldus de Contactcommissie Motorrijtuigver zekering. Over de verhoging is overleg gepleegd met het minis terie van Economische Zaken. Voor nieuwe verzekeringen en bij ver andering van auto gaat de premiever hoging in per 1 januari 1971. Voor be staande verzekeringen wordt de ver hoging van kracht op de eerstvolgende premievervaldag. Tegelijk mét de invoering van de premieverhoging wordt het verplicht eigen risico voor cascoschaden van per sonenauto's verhoogd van 100 tot ten minste 150 gulden, zowel voor binnen- als buitenland. Daartegenover staat dat het eigen risico voor WA-schaden, ook voor het buitenland, komt te vervallen. De premieverhoging is noodzakelijk geworden door aanzienlijke stijging van de schade-uitkeringen na 1 februari 1969, de datum waarop de premies voor de automobielverzekering voor de laatste maal werden verhoogd. De algemene stijging van het prijsniveau werkt ten volle door in de uitkeringen die auto mobielverzekeraars moeten doen. DEN HAAG (ANP) Catergoriën dienstplichtigen van de lichting 1971, die werkzaam zijn in de woningbouw, krij gen vrijstelling van dienst. Voor deze vrijstelling komen in aan merking dienstplichtigen van de lichting 1971, waarvan de eerste oefening nog niet begonnen is, die goedgekeurd zijn yoor de militaire dienst en die werk zaam zijn als bouwvakarbeider in de nieuwbouw van woningen. Hieronder vallen ook de woningfabrieken. in Ne derland ten tijde van het indienen van de aavraag om vrijstelling. De nieuwe vrijstellingsregeling geldt niet voor dienstplichtigen die werken in de zogenaamde „toeleveringsbedrij- NEW YORK (Reuter). De V.N.- asscmblee heeft Egypte. Jordanië en Israël verzocht het bestand met drie maanden te verlengen en de vredes besprekingen te hervatten. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft deze resolutie uit naam van zijn regering snel aanvaard, maar zijn Israëlische ambtgenoot verwierp haar als een be lemmering voor de vredespogingen. Hij had evenwel geen bezwaar tegen ecu verlenging van het bestand met drie maanden, wél tegen terugtrekking van de troepen uit de bezette gebieden. De Afrikaans-Aziatische resolutie werd door de assemblee aangenomen met 57 tegen 16 stemmen, bij 39 onthoudingen. De Grote Vier stemden verdeeld: Rus- I land en Frankrijk stemden vóór," Ame- j rika tegen en Engeland onthield zich. Egypte heeft meegedeeld, dat het het bestand, dat vrijdag afloopt, met drie maanden verlengt en dat de ambas- sadeur in Washington opdracht heeft gekregen tot besprekingen met V.N.- bemiddelaar Jarring. De Egyptische troepen aan het Suez- kanaal zijn kortj,Cvden versterkt met amfibie-uitrusting en pontonmaterieel, zo hebben welingelichte Israëlische zegs lieden gisteren meegedeeld. Volgens hen worden er momenteel verplaatsingen van zwaargewapende Egyptische troepen op de westelijke kanaaloever gesignaleerd. In Cairo is een topconferentie van de leiders van Egypte. Libië en Soedan begonnen. Eén van hun zorgen is de dreiging van een nieuwe burgeroorlog in Jordanië, maar het belangrijkste onderwerp van discussie is ongetwijfeld bespreking van de mogelijkheden om te voorkomen dat Israël van het bestand gebruik maakt om de bezetting van de Arabische gebieden te bestendigen. (ADVERTENTIE) ANTIEKMARKT HAARLEM Zaterdag 7 november van 11 tot 22 uur Zondag 8 november van 11 tot 18 uur grootste antiekmarkt van Nederland 76 stands SOCIALE ZAKEN: UTRECHT (A.N.P.) Het directoraat voor de arbeidsvoorziening van het mi terie van Sociale Zaken heeft eind vorige maand de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaus in een córctilaire met klem verzocht ontslagaanvragen var zijde van de Centrumbwisk, die zoals bekend onlangs Gerzon overnam, met de uiterste behoedzaamheid te bét delen en de aanvrage pas in te willliigen als zij op goede gronden is ingediend- ADVERTENTIE Bezoekt allen de streekderbv in het Sportpark van D.O.S.R. op zondag 8 november. Aanvang 2.30 uur (ADVERTENTIE) Centrale Alkemade Morgen vrijdag 6 november zal er in „De Alkeburcht", te Roelof arendsveen, 's avonds 8 uur een vergadering worden gehouden toegankelijk voor al de K.V.P.- leden uit de dorpen van de gemeente Alkemade. Het doel van de vergadering is om de leden in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van inhoud en samenstelling, ontwerp gemeentebegroting voor het jaar 1971. Verschillende leden van de K.V.P.-fractie in de Raad zullen tesamen met U de be groting bespreken. Voorzitter Metaalbedrijfsbond Toon Hermans opende gisteren m Ede een school, die naar hem genoemd is. Toon vermaakte zich uitstekend met de kinderen, die en passant nog even een van zijn bekende liedjes leerden. (Van e srslaggevei ROTTERDAM „De tekenen wijzen erop, dat er een mogelijkheid is, dat de fusie tussen het Verolmeconcern en de Rijn-Scheldegroep tot stand komt". Dit verklaarde de heer M. Zondervan, voor zitter van de Metaalbedrijfsbond NVV, gisteren na afloop van een vergadering inet de ondernemingsraden van beide De heer .Zondervan doelde bij zijn uitspraak op het verslag van de com missie Winsemius, dat binnenkort uitge bracht gaat worden. Dat verslag gaat over herstructuering en samengaan van Nederlandse scheepsbouwbedrijven. De heer Zondervan zei dat zowel het Ver olmeconcern als de Rijn-Scheldegroep positief meewerken aan het overleg in De conclusie van de heer Zondervan de enige vakbondsvertegenwoordiger in de commissie Winsemius, uit het ge sprek met de ondernemingsraden was, dat er in de raden geen oppositie tegen integratie van scheepsbouwconcerns is. Het gaat erom wegen te' vinden voor de ondernemingssraden eventuele beleids beslissingen te beïnvloeden. „Als er een integratie komt, dan moet er ook een geïntegreerde inspraakcommissie ko men, die invloed zal uitoefenen op de beslissingen in de integratieperiode, die zeker vijf jaar zal duren", aldus de heer Zondervan. GENèVE (DPA) In de bossen van het Zwitserse dorp Schattdorf is het nu eindelijk een prooi gelukt zijn jager neer te schieten. De 36-jarige boekhouder Markus Gamma wilde tijdens een jacht partij een door hem aangèschotep vos met de kolf van zijn geweer de kop in slaan. Het dier deed echter een vertwij felde uitval naar zijn belager, daarbij de haan van het wapen rakend. Het schot hagel dat toen uit de loop van het ge weer kwam trof de jager in de borst. Hij overleed ter plaatse. (ADVERTENTIE) i groepje demonstranten begaf zich gistei s met het voorgenomen bezoek van de m demonstranten ook nog met spandoeken naar het kabinet van minister Bakker. Zg zijn het niet ster aan Zuid -Afrika. Om hun bezwaren kracht bij te zettenhadden de m 14.500 handtekeningen tegen het bezoek bv zich. LONDEN (A.P.). Mary Quant, de „moeder van de minirok", heeft het leven geschonken aan haar eerste kind, een jongen. Mevrouw Quant, die thans zesendertig jaar is, is sinds veertien jaar de echtgtenote van Alexander Plunket- Greene. haar partner in al haar mode- ondernemingen. lekker eten tips Gehakt half om half aangemaakt Aan de gehaktsaus kerrie- met zout, kerriepoeder. poeder toevoegen, even door- fijngehakte ui. In de vorm van roeren en dan nog wal karbonade kneden. In boter koffiemelk erbij. Serveren met goudbruin bakken en knappend, droge rijst en doperwten. Heerlijk! Een goed stuk vlees hoort erbij ublicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees. Vleeswaren en Vteesconserven

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1