Studio CeidóeSoiPtCMtt Zeven alle in goedkope concerten delen van het land Ongewoon toneel in Eigentijds HILDEGARD KNEF SIGNEERDE 2 DAGEN HET GEGEVEN PAARD BINDINGEN Herhaling van cursus Engels PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 Voor prijs geen vrij wandelen 0E per 3 november afgekondigde algemene prijsmaatregel bevestigt ons standpunt, dat zowel overheid als bedrijfsleven op het terrein van de loon- en prijspolitiek afgelopen maanden te grote risico's hebben genomen. Uit politieke en praktische overwegingen moet het kabinet-De Jong nu artikel 8 steen des aanstoots voor de vakbeweging uit de loonwet verwijderen; de regering kan nu niet meer ingrijpen in afzonderlijke loon- overeenkomsten. Maar tegelijkertijd is voor dezelfde regering, minister Nelissen plaats, komen vast te staan dat de 7VTU laakt drs. Den Uyl het, dat de ondernemers wel in hun prijzen mogen doorberekenen de vierhonderd gulden extra van deze herfst. Hij zou dan eerst wel eens de gezamenlijke vak beweging in gebreke mogen stellen voor een standpuntbepaling terzake van het prijsbeleid in de S.E.R. Echt boos blijken sommige woordvoerders van de werk gevers: terwijl de overheid in de loon vorming niet. meer gedetailleerd ingrij pen kan, blijft minister Nelissen wat de prijzen betreft wel zo'n bevoegdheid behouden. Wanneer de SER volgende week zijn advies definitief gaat opstel len, zullen de werkgevers ongetwijfeld proberen op dit punt nog enkele harde noten te kraken. Het zou evenwel goed zijn eerst nog eens te bedenken hoe hard de inflatie spiraal gaat draaien dat de rekening daarvan toch met prijs- prijzen geen vrije wandeling kan toe- verhogingen kan worden vereffend. Zo- staan. En terecht Wij blijven het van de vakbeweging een onbegrijpelijke daad vinden, dat ze in de S.E.R. het vrije prijsbeleid als prijs voor het vrije loonbeleid heeft willen betalen. Ze wist of had moeten weten, dat daarmee onduldbare risico's ge nomen werden voor de levensstandaard van mensen, die niet in de positie ver keren om loonsverhogingen desnoods af te dwingen. De gedachte dringt zich op, dat de vakbeweging deze concessie aan de werkgevers gedaan heeft met het lang ook de werkgevers zwichten systeem'van vrije loonvorming waai'bij in feite een repeterende algemene loon vorming de hoofdrol speelt, brengt de vrije loon- en prijspolitiek het econo misch en sociaal welzijn van de ge meenschap in gevaar. overheid en bedrijfsleven zich niet ge wennen aan de praktijk dat de zorgen van morgen dan maar te zijner tijd be keken zullen worden. Incident om over te denken heeft plaats gevonden bij de ope ning van 't ASTA-congres in Amsterdam, is een reeks, van technische fouten en wellicht nog een portie misverstand als excuus aan te voeren. Toch geeft de vroegtijdige aftocht van Bernard Hai- tink en zijn Concertgebouworkest uit het midden van congresserende Ameri kaanse reisautoriteiten ook aanleiding om over dit incident anders na te den ken dan alleen maar in de vorm van een vraag wat organisatorisch wel en niet klopte in de RAI-zaal. Doen de organisatoren van grote con gressen of van staatsbezoeken in Ne derland niet goed eraan, minder vast te houden aan cpnventies? Een optreden van het Concertgebouworkest, het be zoek aan de beroemdste rijksmusea, een balletvoorstelling in de schouwburg, het bezoeken van gehandicapte' kinderen Wanneer we van dit soort evenemen ten horen of lezen, moeten we altijd denken aan een man die iets tegen kaas heeft en toch moet proeven van ons nationale produkt op dit gebied. Of iemand die in mei een tonnetje „eerste lingen" van de haringvangst aangebo den krijgt en helemaal niet van vis houdt. Wie wordt bij dit soort tradities feitelijk gefêteerd? Zinloos i gebruiken als versiersel voor manifesta ties die de nodige publiciteit moeten krijgen. Staatshoofden en vorstelijke bezoekers zouden vaak veel meer een bezoek aan Nederland kunnen ge nieten, wanneer ze niet van de naar de andere manifestatie gesleept werden. Manifestaties van het soort dat meer dan eens met hun soort is. Zaten maandag de Amerikaanse gas ten echt op een optreden van het Con certgebouworkest te wachten? Dan had men in hun congres een normaal con cert moeten inlassen, niet een min ol meer obligate vertoning zonder vee culturele waarde. Omdat het Concert gebouworkest reeds een wereldnaam heeft, zou het wellicht in het gezelschap van leisdirecteuren bovendien interes santer zijn geweest hen een ensemble voor te zetten wat aan de overkant de Atlantische Oceaan minder bekend Meer fantasie ONZE indruk is, dat door het v houden aan allerlei tradities conventies, het resultaat van betreffen de manifestaties onbelangrijk is: dege nen die men een bepaald program voorzet, hadden vermoedelijk liever wat anders gewild en degenen die het pro gram brengen." gaan zich als het tegenzit in de positie van de hofnar Zo tegen het einde van de twintigste eeuw mogen we met zijn allen toch wel wat meer fantastie weten op te brengen dan nu in vele geyallen geschiedt. Halve oplossingen r de bijdrage tot staatkundige vernieu wing die opgesloten ligt in het KVP- lnitiatiefvoorstel om de kiesdrempel te verhogen. Dat hebben we in deze kolom vorige week laten blijken. Nog minder enthousiast zijn we over het initiatief voorstel van de Partij van de Arbeid, de PPR en D '66, strekkende „tot het geven van rechtstreekse invloed aan de kiezers op de kabinetsformatie", waar van tekst en toelichting eind vorige week eveneens openbaar gemaakt ..Mijn generatie zal het boek niet aardig vinden (Van uslaggeefsters) HAARLEM. „Die Knef" is in Nederland. Na een uitgebreide Duitse tournee om haar eerste boek, „Der geschenkte Gaul", een publiciteitstintje te geven, was het nu de beurt aan Nederland. Twee dagen lang heeft Hildegard Knef boeken gesigneerd, die hier „Een gegeven paard" heten. Na de RAl- boekenbeurs was het gisteravond de beurt aan Haarlem, het domi cilie van haar Nederlandse uit gever J. H. Gottmer. In een entourage van schilderijen en gouaches van de Bergense kunstenares Ans Wortel, die zelf ook tegenwoordig was. stond Hildegard, een succesvolle tweederangsfilmster, eersterangstoneel speelster en zangeres van chansons, nu echter in de kwaliteit van schrijfster. Een vrouw aan de goede kant van de 40 heeft na een roemruchte carrière haar leven op papier gezet. „Ik heb mij een hele tijd van de buiten wereld afgesloten, telefoon weg en goede vrienden zelfs buiten de deur. 's Ochtends vier uur werken, 's middags ook. Tussen de bedrijven door de zorg voor man en kind. Het boek heeft mij bevredigd, plezier gedaan is niet juist gezegd. Het was een ondefinieerbaar gevoel toen het af v/as. Ik wilde het niet schrijven om dat mijn vorige ondernemingen niet ge slaagd zouden zijn. Het was meer een vlucht uit de spanningen van de afge lopen jaren. Je legt iets van je af. Je gaat schrijven om hetzelfde idiote gevoel. rom je ook toneelspeelster wordt. Niemand heeft mij gevraagd het te doen. Na drie hoofdstukken moedigde mijn mij aan om verder te gaan. Maar eerst maakte ik mijn chansons nog af. Na de lange isolatieperiode moest ik toch iemand van het manuscript ver tellen. En zo kwam ik bij de uitgever. Ik wil beslist doorgaan met schrijven. Ook al zullen de kritieken soms niet al te goed zijn. In dit boek heb ik het niet over mijn „ik". Het is een beschrijving van mijn generatie, die het boek wel niet zo aardig zal vinden". zijn. Ons bezwaar betreft niet de suggestie om Nederland in afzonderlijke kiesdis tricten te verdelen in elk waarvan ten minste tien leden gekozen worden. Deze procedure zal ook het bestaan van klei ne partijtjes bemoeilijken, maar ze is eleganter en biedt met name regionaal betekenisvolle kleine partijen een reë ler kans. Maar de initiatiefnemers tot deze grondwetswijziging maken hun voorstel weer onaantrekkelijk door het evenals een kleine meerderheid in de staatscommissie-Cals te koppelen aan het bekende plan de formateur rechtstreeks door de kiezers te laten Voor dit laatste plan een harte- kreet van D'66 en misschien door de Partij van de Arbeid overgenomen om dat sommigen hierin de enige kans zien via een populaire figuur op korte ter mijn een kansrijk progressief akkoord te realiseren kunnen we niet warm worden. Zeker niet, nu uit de tekst en toelichting blijkt, hoe ook de initiatief nemers slechts halve oplossingen heb ben kunnen vinden voor de problemen die praktisch aan dit voorstel kle- Ze hebben natuurlijk rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat geen van de kandidaten voor het for mateurschap de absolute meerderheid van stemmen krijgen kan. Zelfs niet wanneer, door overigens ook weer wei nig fraaie middelen, geprobeerd wordt het aantal kandidaten te beperken. In dat geval willen ook D'66, PPR en socialisten terugvallen op de door de heer Schmelzer onlangs nog gedane suggestie: de formateur door het staats hoofd te laten aanwijzen aan de hand van een voordracht die door Tweede Kamer is opgesteld. Maar waarover het trio zo goed als zwijgt, is de heel reële mogelijkheid dat een formateur wel een meerderheid van stemmen krijgt, maar in het parle ment niet de natuurlijke meerderheid waarop hij steunen moet. Willen ze reeds in dat geval dan Kamerontbin ding en nieuwe verkiezingen laten vol gen, een praktijk die ze nadrukke lijk van de staatscommissie overnemen in het geval dat het vertrouwen in het nieuwe kabinet door de volksvertegen woordiging wordt opgezegd? Dan krijgt een wezenlijk kenmerk van de parle mentaire democratie wel een flinke deuk en krijgt de premier dus meer waarde betaald met inflatie van het parlement. Ook de voorgestelde methode om het aantal kandidaten te beperken is een halve, en bovendien weinig fraaie op lossing. De „oude" Tweede Kamer zou kandidaten moeten stellen en dan wel met tenminste zoveel stemmen als thans nodig is om een motie in te dienen. Dat zijn er niet veel - vijf - zodat het aantal kandidaten toch behoorlijk kan uitlopen en de kans op een absolu te meerderheid voor één van hen dus gering wordt. Bovendien zou deze regeling dan nog aangevuld moeten worden met een be paling dat ook een aantal kiezers kan didaten moet kunnen stellen. Zelfs wanneer hiervoor een aantal van bij voorbeeld 200.000 zou worden vastge steld, kan via buitenparlementaire ac tie naar onze mening nog wel door enkele groepen succes worden geboekt. En hun kandidaten kunnen dan voor treffelijk als „stoorzenders" gaan functi- Uiteindelijk zal ons parlement en de partijen en kiezers die moeten beslis sen. of de nadelen die hieruit kunnen voortvloeien voor de goede werkwijze van onze democratie kleiner of groter zijn dan de kwaal die nu gesigna leerd is. Wie zegt „kleiner", moet dit eerst nog maar eens bewijzen. Jazz van Yusef Om de twee maanden kunnen de jazzliefhebbers op woensdagavond hun hart ophalen aan het programma „Jazz-o-Rama," dat onder regie staat van Theo Ordeman. Vanavond komt dit programma voor het eerst op het A.V.R.O.-t.v.-scherm en zal onder de titel „The Fabulous Yusef" gewijd zijn aan de saxofonist en fluitist Yusef Lateef (49) pseudoniem voor William Evans, en zijn trio, bestaande uit Barry D. Harri, piano, Albert Heath, drums, en Robert C. Cunningham, bas Yusef Lateef, die onder de groten van de jazz een aparte plaats heeft inge nomen, staat Vooral bekend als een musicus, die met instrumenten als re- bob en argol ging experimenteren. AVRO Ned. II 21.10 uur. (ADVERTENT1D Dit is het recept: Kaasfondue van Nededandsekaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn In de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 600 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het muziekapparaat van de NOS, gevormd door het Radio Philharmonisch Orkest, het Omroep Orkest, het Radio Kamer orkest, het Promenade- en het Metropole Orkest, zomede het Grooti Omroepkoor, vieren deze maand alle hun zilveren jubileum. Zij tellen gezamenlijk 315 musici en 79 vocalisten. Deze studiomusici zonder publiek geven zo'n 700 uitvoeringen per jaar voor radio, televisie en in de concert zaal. Of om nog een cijfer te noemen: de radio-musici, die dagelijks werken tussen tientallen microfoons, gaven in de atgelopen kwart eeuw niet minder dan 20.000 uitvoeringen. Orkesten en' koren van radio en tv jubileren Ter gelegenheid van dit heuglijke feit zal de NOS op woensdag 11 november in studio I van het nieuwe omroep- kwartier te Hilversum een grootse re ceptie organiseren. Voorts wordt in de periode van 16 november tot 5 december een jubi- leumserie van 7 openbare concerten gegeven in Maastricht, Eindhoven Doetichem, Schéveningen, Axel, Hoo- geveen en Amsterdam. Deze concerten, waarop uitsluitend werken van Ne derlandse componisten worden ge speeld van de renaissarice-periode tot en met de avant-garde, zijn toeganke lijk voor de prijs van 1 gulden. Het merendeel van de ensembles werd in 1945 na afloop van de bezetting opgericht. Sinds 1947 toen de Neder landse Radio Unie als samenwer kingsorgaan tot stand kwam, ressorte ren de orkesten en het koor onder deze stichting. De NRU had tot taak ensembles ter beschikking te stellen van alle omroepen voor uitvoering van de door hen verlangde program- Toen op 29 mei 1969 de NRU en de NTS samensmolten tot NOS, nam de NOS het muziekapparaat over. Een recente beslissing leidde tot inschake ling van de orkesten en koren bij tv- uitzendingen. tot medewerking aan de Nederlandse Operastichting en tot het in toenemende mate geven van open bare concerten. Het totale repertoire van dit muziekapparaat rijkt in de tijd van de middeleeuwen tot heden en in genre van de musical tot de symfonie. In dit geheel heeft elk van de ensem bles zijn specifieke eigen aandeel. Met behoud van de eigen identiteit van de orkesten is er een zodanige flexibili teit, dat werken in de meest uiteenlo pende formaties kunnen worden uit gevoerd. Enerzijds een strijk- of blaasorkest van 100 musici, anderzijds alle bezet tingen, die voor avant-gardistische composities zijn voorgeschreven. Deze opbouw geeft een grote mate van vrijheid in de programmasamenstel ling. resulterend, in een vooruitstre vend programn Jbqleid. Dit komt vooral tot uiting in een groot aantal premières en uitvoering van een be langrijk aantal Nederlandse composi ties. TIEN DIRIGENTEN Ten behoeve van dit geheel heeft de NOS tien vaste dirigenten in dienst. Het zijn Jean Fournet (Radio Philhar monisch Orkest), Henk Spruit (Om roep Orkest). Leo Driehuys (Omroep Orkest), Roelof Krol) Radio Kamer Orkest). Roelof Krol (Radio Kamer nade Orkest). Dolf v. d. Linden (Me tropole Orkest) en Meindert Boekei, Antoon Krelage, Carl Laout cn Frans Muller (koren). Tevens worden veel vuldig vaste dirigenten uitgenodigd. Vermeldenswaard is voorts de jaar lijkse internationale dirigentencursus „Uw beurt" Is een ongewoon toneel stuk, gebaseerd op een zelfde Idee als het stuk „Changes" van Tom O'Horgan en Megan Terry, dat in januari 1968 drie dagen werd opgevoerd aan de Kunstacademie te New York. „Uw beurt" werd gedurende twee weken gerepeteerd door The Wherehouse La Mama London, maar de uitvoering ging niet door zodat het stuk nooit in Europa werd opgevoerd. Vanavond komt dit stuk in de kunstserie „Eigen tijds." Het idee van „Uw beurt" is een opeenvolging van ervaringen te laten zien (door een beroep te doen op alle zintuigen, soms tegelijk, soms apart) aan een publiek van één man dat deze één voor één ondergaat. De volgorde van ervaringen is zó opgebouwd dat het gaat om de intensiteit van de ervaring, hetgeen hier belangrijker is dan het scheppen van een intrige in de gebruikelijke zin van het woord. Soms is de deelnemer geblinddoekt, soms wordt zijn „zien" door zijn om geving in bepaalde richtingen ge dwongen. Soms wordt hij opgetild en rondgedragen, zijn gevoel voor ruim telijke betrekkingen wordt op de proef gesteld. Door het appeleren aan kleur, reuk enz. wordt hij zich meer bewust van deze gevoelens. De vorm van het spel wordt bepaald in de voorbereidende faze. de zgn. „workshop", en de verschillende ele menten die het spel bevat zijn afhan kelijk van de individuele inbreng van elke deelnemer afzonderlijk. Het tota le gebeuren is zeer complex en gevat in zo'n structuur dat ieder publiek deze ervaring kan ondergaan. Het ef fect is verruimend en uniek, en hoogst persoonlijk. De uitdaging voor „Eigentijds" lag in" het onderzoeken van de mogelijkhe den om deze persoonlijke en-armg via de televisiecamera's op de individuele kijker over te brengen. Hiertoe is consequent gewerkt met een zgn. sub jectieve camera (waarbij men niet de deelnemer ziet, maar de dingen die deze ziet. Men kijkt als het ware door zijn ogen). Slechts enkele malen zijn er beelden van de zgn. „objectieve" camera, de gebruikelijke manier van registreren. Eerst werden alle subjectieve shots zonder publiek gemaakt, dat wil zeg gen dat de acteurs recht op de camera speelden. Daarna werd het publiek toegelaten, beslaande uit één man. Zijn reis door deze serie gebeurtenis sen werd obj.ectief geregistreeerd. De Workshop was samengesteld uit medewerkers van The Wherehouse La Mama London, Universiteitsthyater „Staut" en de NOS-televisie. De rubriek ..Eigentijds" staat onder redactie van Jan Venema. NOS Ned. I 22.50 uur. VARAtdt55.000 zwartkijkers (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Het bestuur van de VARA heeft een schrijven ontvangen van het ministerie van CRM. waarin wordt meegedeeld, dat de steekproef naar het ledenbestand heeft aange toond. dat 12,2 pet. niet als houder van een omroepkaart kan worden aange merkt. Er is een statistisch berekende afwij king mogelijk van 2.1 pet. zowel naar boven als naar beneden. Een en ander betekent volgens een VARA-woord- voerder, dat het officiële ledenbestand zich beweegt rond de 415.000. Deze steekproef vond plaats in het eerste kwartaal van dit jaar toen de VARA 471.600 leden telde. Een en ander be tekent, dat de VARA thans vrij dicht op de officiële grens van A-omroep (400.000) is teruggevallen. AMSTERDAM (ANP) De Ameri kaanse televisiemaatschappij NBC heeft een kleurenreportage gemaakt van tien minuten rond de solisten van de eerste Kabouter lp „Kabouter-chismus", het duo Nico den Hoorn (tekstschri.A er- componist) en Minneke.Walstra (zange res). De reportage zal begin december worden uitgezonden in het van coast to coaat-program „First tuesday special". van de NOS. welke in 1953 op initia tief van wijlen Paul van Kempen en Eli Bomli tot stand kwam. Tot nu toe hebben in totaal bijna driehonderd dirigenten onder wie circa 70 Neder landers aan de cursus deelgenomen. Tot hen behoren Bernard Hailink.Edp de Waart. Bart van Beinum, Charles de Wolff en Hans Vonk. De ensembles zijn behalve tijdens bui tenlandse tournees ook regelmatig over de grenzen te beluisteren door uitwisseling van muziekopnamen. De orkesten en koorformaties staat een uitgebreide muziekbibliotheek ten dienste, welke ongeveer 200.000 wer ken op het gebied van zowel de klas sieke als de amusementsmuziek bevat. Van de belangrijkste componisten zijn veelal de complete werken in de bibli otheek aanwezig. Daarnaast bezit zij ook een groot aantal, vaak zeldzame, historische partituren. Dat is dan het wat schetsmatig en summier beeld van een apparaat met bijna 400 instrumentalisten en voca listen van de NOS, waarvoor op 11 november in Hilversum een grootse receptie wordt aangericht. NEDERLAND I NOS: 18.00 uur: Samenvatting SteauaPSV 9 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 9 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den,Haag vandaag 19.09 uur: Vrij-uit IKOR: 19.30 uur: Kenmerk NOS: 19.55 uur: FC BaselAjax (in de pauze P.v.d.A.) NEDERLAND I NOS: 10.45 uur: Schooltelevisie 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal VPRO: 19:04 uur: Betty Boop 19.10 uur: Zienderogen, show 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Was er nog wat, informatie 20.30 uur: Laurel en Hardy, film 21.45 uur: Socutera 21.50 uur: Dubbeldekkers 22.15 uur: Studio Sport met samenvatting FC TwenteEskisehir 22.50 uur: Eigentijds, toneel 22 30 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 20.55 uur: Overal zijn Indianen, documentaire over België 22.10 uur: Jerome Kern, show 22.40 uur: Journaal TELEAC: 22.45 uur: Dammen voor beginners NEDERLAND II 18.45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: Van gewest tot gewest Geheimen der zee 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Bindingen, tv-spel 20.55 uur: Spoon river, poëzie 21.15 uur: Jazz van Yusef 21.40 uur: Info, informatierubriek 22.00 uur: Journaal 19.49 uur: Toeristische tips 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De dief van Washington (1) 21.10 uur: Wegwezen, autorubriek 21.40 uur: De dief van Washington (2) IKOR: 22.30 uur: Glimlachen om de banvloek 23.00 uur: Journaal TELEAC: 23.05 uur: Onze landbouw De A.V.R.O.-Televisie zendt in de ver taling van Heieen van Meurs de tv- bewerking uit van de Engelse eenak ter van Roger Smith, die na de uit zending door de B.B.C. in 1969 werd onderscheiden als het beste korte tv- spel van het jaar. Roger Smith nam tot thema van het spel. getiteld „Bin dingen." het moordend onbegrip, dat de mens pleegt te ontmoeten als hij schijnbaar gezond en gelukkig in een morele crisis verkeert. Een crisis, die extra diep wordt omdat de .iongen anglicaanse dominee Bob Hanlev (gespeeld door Joop Admiraal) niet alleen zijn bindingen met zijn omgeving verliest, maar zelfs die met God. Vivian Hanley, de moeder van Bob. wordt gespeeld door Heieen Pi- mentel. Ten slotte ziet men Frans Vorstman in de rol van George Han ley. Van de auteur Roger Smith (35) is bekend, dat hij is opgegroeid in een arbeidersmilieu in Catford, dat wil zeggen in het zuiden van Londen, en een beu I's won voor de universiteit van Oxford. Hij was enige tijd als dramaturg verbonden aan de B.B.C. in het bijzonder voor de „Wednesday play's". Smith heeft diverse televisie spelen op zijn naam staan, waarvan de meeste een sterk sociale inslag heb ben. Hij schreef het script voor de film „Up the junction" en werkt mo menteel aan een nieuw filmscenario. Het spel „The Bind" werd vorig jaar door de B.B.C. uitgezonden. De regie van „Bindingen" is ook in handen van Heieen van Meurs. AVRO Ned. II 20.20 uur. richt, mededelinger plaatje Tafelmui 0 Arbeidsvitaminen: populair .09 Volksliedjes. 16.30 Programma mededelingen. 17.15 Jazzmuziek. Het sociale pakket van onze wel vaartsstaat is voor een belangrijk deel in verzekeringsvorm gegoten. Men be taalt. eventueel samen met de werk gever, premie voor allerlei risico's en verkrijgt daarmee soms rechten die eigenlijk voor meer riskante situaties bedoeld waren. AVRO's Televizier gaf gisteren enkele markante voorbeelden: schilders die „wijzer" werden met werkloos zijn dan met een lager betalende job in de onderhoudswerkzaamheden te aan-' (ADVERTENTIE) Ieder week biedt het radio/tv-magazine Studio 1 14 volledige pagina's de buitenlandse radio en tv. Ja. Studio biedt meer! Elke aflevering zit boordevol boeiende reportages en informaties over de stenen van beeld en geluid. Voor elf stuivers per weekkijkt en luistert u met meer plezier! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder - postzegel met uw naam en adres aan ons antwoordnummer te Amsterdam. het djnamische radio/tv-magazine van de KRO biedt meer...veel meer! vaarden. En ook Mary Dresselhuys, die een half jaar in de WW „liep" en daar het maximumbedrag voor tou- Die schilders hadden uiteraard gelijk, evenals mevrouw Viruly. Zij betaal den premie, hadden „schade" en vroe gen oin hun rechtmatige uitkering. Maar hier werd toch wel voorbeelde - lijk aangetoond dat onze sociale wet geving vele haken en ogen telt, o.m. door het verouderde verzekeringska- Iets wat te meer klemt omdat er op sociaal gebied nog zoveel te doen is. Ook daarvan toonde t.v. een en ander. Bijzonder pregnant in „Brandpunt Special" dat gewijd was aan de de mente bejaarden, probleem dat niet-in een verzekeringsvorm is gevat waar- I door ettelijke duizenden Nederlanders tot enorme kosten en lasten veroor- deeld worden. j Dit ook omdat het aantal verpleeg- j plaatsen te gering is, maar vooral om dat zelfs de te weinig verpleegplaat- sen niet voldoende bezet kunnen wor- j den. Kennelijk óók een welvaartspro bleem: vroeger waren er duizenden vrouwen die dit werk „ter liefde Gods" deden. Nu schijnt plicht de enige oplossing te zij Er werd gisteren veel over onderwijs gediscussieerd. Bii de KRO in de 2de aflevering van „Gelijke kansen voor iedereen?", bij de AVRO naar aanlei ding van elkaar weersprekende „rode" en „groene" boekjes. Bij alle proble men die ons in de schoot werden geworpen vroegen we ons af of „me demenselijkheid" geen verplicht schoolvak behoorde te zijn. En dan niet toegespitst op Vietnam of Cuba, maar op de man of vrouw naast de Teleac zal om tegemoet te komen aan de wensen van vele kijkers de korte serie uitzendingen Engels, die onder de titel „The Seventh Key" wordt uitge zonden, herhalen. Eerder al is deze reeks van vijf afleveringen door Teleac uitgezonden tussen 24 september en 24 oktober, terwijl de cursus door de NOT in de ochtenduren t.b.v. de scholen op het programma staat in de periode 29 september tot 17 december 1970. Voor kijkers buiten schoolverband vindt de herhaling door Teleac plaats van 16 november tot en met 17 decem ber 1970.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2