£cidóc6oiixant Prijsmaatregel regering wekt groot ongenoegen Griekse keukenhulp doodt chef-kok met drie schoten Ondernemers werken niet mee STORM OORZAAK VEEL PROBLEMEN Nauwelijks winst voor Nixon c.s. GARANTZAAK KRET IN HOTEL „WITTENBURG" IN WASSENAAR: LEERLING-KOK ERNSTIG GEWOND Drie zeelieden vermist na schipbreuk Gerzon-Leiden gaat dicht PSV na ruime winst (3-0) in kwartfinales Ook overval op postauto in België Voorlopig geen Indonesische afgezant naar Zuidmolukkers in Nederland Minister vreest te hoge stijgingen NU KOREVAARSTRAAT 6 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.198 WOENSDAG 4 NOVEMBER 197# T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 18.0018.45 u. Samen vatting SteauaPSV; 19.55 uur FC BaselAjax; 22.15 u. Studio Sport met samenvatting FC TwenteEs- kisehir. Nederland II: 19.04 u. Geheimen der ree; 20.20 uur Bindingen, t.v.-spel; 20.55 uur Spoon river, poëzie; 21.15 u. Jazz van Yusef. ENKELE BUIEN Enkele buien, maar morgen overdag ook opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde wind tussen zuidwest en noordwest. Iets lagere middagtemperaturen. MINISTER NELISSEN (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR In koelen bloede heeft gistermiddag een 46-jarige Griekse gast arbeider zijn chef-kok, G. C. Clemens (44), van het min of meer besloten hotel-café restaurant Kasteel Wittenburg aan de Rijksstraatweg 612 in Wassenaar, met drie kogels neergeschoten. Een uur later over leed het slachtoffer in het Bronovozieken- huis aan de verwondingen. Bij de schiet partij in de keuken van het bedrijf, werd ook de 21-jarige leerling-kok D. Evers van de Buurtweg in Wassenaar door een kogel geraakt. Zwaar gewond werd hij in de Ursulakliniek opgenomen, waar vandaag getracht zal worden de kogel, die zich gistermiddag en vannacht nog in de hals bevond, te verwijderen. Alhoewel zijn toe stand zorgwekkend is, wordt niet direct voor zijn leven gevreesd. Kort na de gewelddadige actie van de Griek wist de Wassenaarse politie hem in de nabijheid van het hotel te arresteren. Hij verzette zich niet. Reden van het vuren is geweest het ontslag dat de Griek werd aangezegd, nadat hij zich tegen vrouwelijk personeel misdragen zou hebben. Hij was ongeveer ijf maanden als keukenhulp in dienst van Kasteel Wittenburg. goedkeuring van de directeur van kasteel Wit tenburg, de heer H. P- J. Steen, die al eerder door chef-kok Clemens over de keukenknecht was geïnformeerd. Om half twee verliet de Griek het hotel. Hij ging naar zijn huisadres in de buurt van de Conradkade in Den Haag en haalde daar een pistool op, een Tsjechisch wapen men een kaliber van 6.35 mm en van het merk Czeska Ruim een uur later kwam hij terug in het hotel hoogte stellen. De inmiddels uit de keuken- kelder gevluchte Griek kwam zwaaiend met het pistool op de heer Steen af, die niet in paniek raakte maar de Griek buiten de deur zette en vervolgens de politie waarschuwde. Het pand werd omsingeld, maar de Griek had inmiddels kans gezien de Rijksstraatweg op te rennen. Ter hoogte van garage Jansen werd hij gesigna leerd. De Griek klemde het pistool nog steeds in zijn hand. Toen een politieman hem som- Dvei het gedrag van de Griek jegens de vrou wen in het hotel had zijn chef-kok Clemens .-an liet Haagse Hongarenburg al vaker klach- en. Hierover ontstond ook gisteren weer ruzie, lie zo hoog opliep dat de Griek zijn chef .utdaagde om hei uit te vechten. Hierop werd ie gastarbeider, die al vanaf 1962 in ons land blijft, op slaande voet ontslagen. Dit had de en liep regelrecht naar de keuken, waar hij op ongeveer vier meter afstand de chef- en de leerling-kok met vier gerichte schoten velde- Hierna ontmoette de Griek, die hot pistool nog in zijn hand had, op de eerste etage van het hotel directeur Steen. De/.e had via de intercom uit de keuken een noodkreet oogevangen en wilde zich op de meerde het wapen af te geven, verzette de gastarbeider zich niet. Ook niet toen hjj werd gefouilleerd en in een van de zakken een sti letto werd gevonden- Vervolgens werd hij over gebracht naar het bureau. Bij zijn aanhouding zaten nog vier patronen in de houder van het Distooi. Een ei van aat in de kamer. Klaar om te schieten. Inmiddels was men drukdoende met de gewon den. Hierbij bleek dat de toestand van de heer Clemens zeer ernstig was. Drie kogels waren zijnlichaam binnengedrongen tussen bekken en ribben. Leerling-kok Evers werd in de hals geraakt. De kogel is daar blijven steken. De chef-kok Clemens, vader van twee kinderen, bezweek in Bronovo. Od het huisadres van de Griek, die als enige uitenlander in kasteel Wittenburg werkte, vond de politie veertien patronen. Het is nog niet bekend of de Griek al eerder met de politie in ons land in aanraking is geweest. Vrijdag zal hij worden voorgeleid. Tijdens het vuurgevecht in de keuken was ook de 23-jarige kok P- Simonis uit Den Haag aan wezig. Wonder boven wonder werd hü niet ge troffen, alhoewel hü wel in de schietbaan tussen de Griek en zün jongere collega stond. De Griek was in dienst van het hotel sinds de heropening van het bedrijf. Ongeveer zes maan den geleden heette het nog Royal Club. Sinds dien stond kasteel Wittenburg ook bekend als internationaal ontmoetingscentrum voor het be drijfsleven. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het slechte weer en de storm van de afgelopen avond en nacht hebben enige schepen in moeilükheden gebracht. Ten zuiden van het Wadden eiland Texel verging een Cypriotisch vrachtschip. Negen van de twaalf op varenden konden de kust bereiken. Drie anderen, waaronder de kapitein, worden nog vermist. Op het strand van Texel stonden auto's van particulieren en brandweer, die de hele nacht de zee en het strand hebben verlicht. Drie van de geredden moesten met arm- en been breuken in een ziekenhuis in Den Helder worden opgenomen. Nog twee schepen raakten bij de Wad deneilanden in moeilijkheden. De ladin gen van beide schepen (een Engels en een Duits vrachtschip) waren gaan schuiven. De bemanningen wisten echter de schade te herstellen. Wel raakte een van de vaartuigen in een mijnenveld, maar kon ki de loop van de nacht zijn tocht voort- Voor de Britse kust raakten verschil lende schepen in nood- Er zijn geen mel dingen van persoonlijke ongelukken. De Nederlandse kustvaarder Agnes liep gis teren op de rotten van de Ierse kust. De bemanning is aan land gegaan. Een groot deel van de Noordoostpolder heeft het gisteravond en de afgelopen nacht zonder stroom moeten doen. Een hoogspanningsmast knapte door de storm af en de draden braken. Voor Kampen waren de moeilijkheden in de loop van de avond al weer opgelost, maar voor de polder waren de problemen pas in de loop van vanmorgen opgelost. Op een veerboot tussen Vlissingen en Breskens gebeurde gistermiddag «en on geluk door de harde wind. De lading van een vrachtwagen viel om en kwam op «en daarnaast geparkeerde wagen te recht De veerboot moest uit de vaart worden genomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De filialen vu Gereons Modemagazijnen in Leiden en Til bar* sollen met ingang van 28 februari van het volgende jaar gesloten worden. Met de vakbonden zün onderhandelingen gaande over een afvloeiingsregeling van het ongeveer 95 man tellende personeel. Deze mededeling die vanmorgen onder het personeel van de Gerzonfilialen ver spreid werd, heeft daar voor de nodige onrust en spanningen gezorgd. B(j de Gerzonfilialen zijn nogal wat mensen werkzaam, die al gedurende tien tallen jaren aan het bedrijf verbonden Naar verluidt zou Gerzon in Amster dam per 15 maart 1971 gesloten worden. Ben woordvoerder van Gerzon wilde dit noch ontkennen noch bevestigen. Hij kon wel meedelen dat de Gerzonbedrijven In Nederland een flinke sanering zouden ondergaan, waaitoe nu een aanzet is gegeven. Voor Gerzon in Den Haag en in Rotterdam zou het gevaar van een slui ting niet erg groot zijn- Naar wij vernemen zou er vanmiddag In Amsterdam een vergadering van de inkopers van Gerzon zijn, waarop moge lijk meer nieuws over de sluitingen be kend gemaakt sou worden. BOEKAREST PSV is dit seizoen de eerste Nederlandse club, die zich geplaatst heeft voor de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup. De Endhovenaren hadden vanmiddag in Boekarest geen enkele moeite met Steaua Boekarest, dat zich willoos naar een forse afstraffing van 30 liet leiden. De eerste ontmoeting was door de ploeg van Linder ook met de enigszins geflatteerde cüfers van 40 Wietse Veenstra gaf PSV vlak voor de rust een voorsprong. Na de hervat ting voegden Veenstra en Van der Kuylen daar nog twee treffers aan toe. Een uiterst verheugde bekerwin naar verliet na afloop het veld, terwijl de Roemenen met gebogen hoofden de kleedkamers opzochten. Vooral in de tweede helft was PSV vrijwel voort durend in een overwicht. Steaua kon geen antwoord vinden op het hoge tempo waarmee de Nederlanders opereerden. Na de tweed» treffer kon PSV dat toen een voorsprong in totaal van 60 Had opgebouwd, op balbezit gaan spelen. Een schaduw over het grote succes van de eindelijk op het verwachte niveau spelende ploeg van Linder wordt geworpen door de blessure van de ongelukkige Peter Kemper, die na een half uur in de eerste helft in bot sing kwam met doelman Suciu. De forse Eindhovense linksachter viel nadat hij Suciu had geraakt op de schoen van één van de Roemeense spelers, waarbij Kemper zijn onder arm brak. Linder zette de harde Munk Jensen voor Kemper in de ploeg, die door het uitvallen van Kemper echter niet het juiste ritme verloor. Fietsen was wel erg moeilgk gis teren. De storm deed zich vooral in dit verkeer danig voelen. En juist in ons land zijn zoveel mensen op dit vervoermiddel aangewezen. BRUSSEL (ANP) In Brustum bQ St.- Truiden is gisteravond een overval op een Belgische postwagen gepleegd. De buit van deze overval bedraagt tenminste 30.000 gulden, maar het is goed mogelijk dat tenslotte zal blijken dat een bedrag ▼an ruim 70.000 gulden vernist wordt. De overval gebeurde toen de bestuur der van de postauto gestopt was bij een brievenbus om die te lichten. Terugge komen in de cabine van zijn wagen voim hij een vreemde achter het stuur zitten. De overvaller bedreigde de postbeambte met een pistool en zei hem naast hem in de cabine te gaan zitten. Toen de man dat weigerde sloeg de overvaller hem met het pistool. De overvaller, noch de post wagen rijn tot nu toe gevonden WASHINGTON (AP.Rtr.) Ondanks een luidruchtige campagne zijn president Nixon en vice-president Agnew er niet in geslaagd zich van een meerderheid in bet eongres te verzekeren voor de twee de helft van hun ambtstermijn. Welis waar wonnen »U. zoals ook werd ver wacht, enkele senaatszetels op de demo eraten. maar hun tegenstanders behiel den er de meerderheid. In het Huis van Afgevaardigden konden de democraten hun meerderheid zelfs vergroten. Bo vendien slaagden de democraten erin een belangrijk aantal gouverneursposten ▼au de republikeinen ever te nemen, en daardoor een gunstiger uitgangspositie te krtfgen voor de presidentsverkiezingen van 1972. De uitslagen voor beide partijen bie den evenwel niet de duidelijkheid, die ervan werd verwacht. De tegenstellingen die Nixon en Agnew hebben benadrukt, lopen door de partijen heen. 2b kon Nixon in New York succes boeken met rijn steun aan de conservatief Buckley, terwijl de zittende senator Goodell, een liberaal van Nixons eigen republikeinse partij werd verslagen. Belangrijke uitslagen rijn onder meer het verlies van de vooraanstaande libe rale senator Gore van Tennessee tegen de republikein Broek, de vierde ambts termijn voor gouverneur Rockefeller van New York. die won van oud-minister en oud-VN-ambassadeur Arthur Gold berg, da winst van de democraat Adlai Stevenson III als nieuwe senator voor Illinois, de zege van de democraat Bent- son in Texas en de verwachte winst voor de democratische senatoren Ken nedy en Muskie, welke laatste wordt gezien als democratische kandidaat voor hét presidentschap in 1972. (Zie ook pagina 5) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „Geen prijsstop, wel een preventieve maatregel", zo heeft minister mr. R. Nelissen van Economische Zaken zijn door het hele kabinet ondertekende en gisteravond bekendgemaakte prijs- calculatievoorschrift genoemd. Hij vindt de maatregel nodig, omdat de prijsontwikkeling duidelijk in een stroomversnelling verkeert en omdat zich reeds een aantal kos tenverhogingen aftekent. „We moeten voorkomen, dat op die op zichzelf toelaatbare prijsstijgingen wordt vooruitgelopen en dat men die reglementaire stijgingen aan grijpt om er een schepje bovenop te gooien", aldus de minister. De calculatie geldt tot 15 maart 1971. (ADVERTENTIE) DANSFEEST. Lisse: Elke Zaterdag. 8 uu Leiden: Elke Zaterdag, 8 uu (Voor echte dansliefhebbers) Leiden: Elke Zondag, 8 uur. (Met de Swinging Beat. Reuze) Bij EVERT CASTELEIN Industrie, groothandel en middenstand zijn zeer gebelgd op de regering van wege de onmiddellijk ingaande algemens prijsmaatregel. Drs. C. Bakkenist ver klaarde namens de twee industriële werkgeversverbonden, dat deze prijs maatregel ..onjuist, niet in het belang van de economie en discriminerend is". De vakbeweging heeft bezwaren tegen de gevolgde procedure. De ondernemer* verbonden weigeren aan de maatregel medewerking te verlenen. De kostenverhogingen, die vanaf dat moment nog in de prijzen mogen wor den doorberekend, zijn: de Inkoopprijs van eindprodukten. i grond- en hulpstoffen en halffabrikaten; I de vrachtprijzen; de advertentietarieven; de prijs ven door derden verricht» onderhoudswerkzaamheden de tarieven voor retribpties van over heidsdiensten; de omzetbelasting, motorrijtuigenbe lasting, invoerrechten en accijnzen; de afschrijvingskosten per jaar op nieuwe investeringen anders dan ter vervanging van produktiemiddele n. (Zie verder pagina 5, derde kolom (Van - verslaggevers) DEN HAAG D« Indonesische rege ring heeft voorlopig afgezien van haar voornemen een afgezant naar Nederland te sturen om hier te onderhandelen met rn voor de Ambonezen die terug willen keren naar Ambon. De reden ia niet be kendgemaakt. Een van de mensen die voor des» miss ile in aanmerking zou zijn gekomen, is de heer Manohoetoe. Deze kent een groot deel der Zuidmolukse leiders in Neder land. Hij was d» eerste president van do republiek der Zuidmolukken. In rijn kabinet zat o.a. ir. J. Manusama, de hui dige president. Ir. Manusama acht het onwaarschijn lijk. dat een Indonesische onderhandelaar veel succes zal hebben «n wil daaraan dan ook het uitstel van de Indonesische missie toeschuiven „Onder de huidige omstandigheden zijn er maar weinig onder ons die terug willen naar Ambon. En daarvan blijft een nog kleiner deel over wanneer ze echt voor de beslissing komen te staan terug te keren of niet". (ADVERTENTIE) Een van de weinige kansen die Steaua Boekarest vanmiddag tegen PSV kreeg loordt hier door Jordanescu niet benut. Pleun Strik (links) kijkt toe terwijl sijn doelman Jan von Beoeren de situatie klaart. TELEFOON 26415 De actie tegen de luchtvervuiling in Amerika heeft zoveel indruk gemaakt op Franklin Burke uit Sint-Petersburg (Florida), dat hij zijn stoelenhandet niet meer per auto, maar per fiets vervoert.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1