M Met vuilnis nieuw landschap bouwen Rood boekje voor de bankemployé In jaar 2000 afval onder de grond en dan maar wandelen, zelfs skiën rgffij AMSTERDAM In Engeland 'is bekend, dat grote bankroven plaats plegen te vin den na een belangrijke voetbalwedstrijd of paardenrace. Dat zit zo. Als het evene ment is afgelopen lopen de pubs vol. Het bier en de whisky stromen. De lippen komen los, het is dan, dat de spionnen van de penose hun wetenschap opdoen over sloten, alarmsystemen, geldtranspor ten wat er zoal meer in hun criminele kraam te pas komt. Dat er in Nederland een relatie bestaat tussen sportspektakels en bankovervallen, is (nog) niet aange toond. Maar meent dr. J. R. M. van den Brink, voorzitter van de Nederlandse Bankiersvereniging in het algemeen geldt ook hier, dat de voortreffelijkste beveiligingsmaatregelen tot falen ge doemd zijn, als het personeel op een of andere manier faalt. gaan 200 miljoen gulden om de 9.900 bank- en girokantoren te beveiligen met pantserglas en stil elarm. Aan onderhoud zullen deze voorzieningen nog eens 25 miljoen gulden per jaar kosten. Bedragen, die in geen verhouding staan tot de eco nomische schade, die het bankwezen j als gevolg van de overvallen lijdt, want er wordt per jaar niet meer dan gemiddeld 450.000 gulden geroofd. „We nemen**, zegt dr. Van den Brink, „de maatregelen louter in het belang van de veiligheid van ons personeel en van onze cliënten. Maar al dat geld is over de balk gegooid, wanneer ons personeel nonchalant is of niet opti maal meewerkt". Een voorbeeld De gemiddelde buit per overval is gedaald van 50.000 gulden i in 1966 tot 15.000 gulden nu. Dit is een rechtstreeks gevolg van de reeds mogelijk te houden. Voor de kassier betekent het wel een taakverzwaring, want hij zal veel meer dan vroeger moeten pendelen tussen de balie en de kluis. De maatregel zal dus pas volle dig effectief zijn, wanneer de mentali teit van de kassiers aan de nieuwe werkomstandigheden is aangepast. Ander voorbeeld. Sommige bankkan toren zijn al beveiligd met schitteren de zelfsluitende deuren. Maar zo heeft mr. G. P. Kortenhorst, voorzitter Dat lijkt allemaal heel wat, maar de werkgroep bankbeveiliging heeft er geen vrede mee. De achillespees van welk systeem dan ook blijft het perso neel. Daarom heeft de werkgroep een instructieboekje samengesteld. dat heet: „Zo werkt u mee aan bankbeveili ging". In het voorwoord staat: „De werkgroep wil dit boekje in handen zien van de kantoordirecties en van allen, die aan balie en loket werken. Met de aanwijzingen die erin wor den gegeven, behoort ieder, die ermee te maken heeft, net zo vertrouwd te zijn als met het dagelijkse werk. Dat betekent, dat het boekje gelezen, her lezen en nog eens herlezen moet wor den dat het dus niet in kast of la wordt opgeborgen, maar bij de hand blijft..." Kortom de bank heeft zijn bijbel ge kregen. Onder het hoofdstuk „altijd waakzaam" lezen we onder meer het volgende: „Strikt wordt de hand ge houden aan de verdeling van sleutels en geheimen over meer personen. Moeten zij gezamenlijk een ruimte openen, dan begeven zij zich daar afzonderlijk en met tussenpozen heen. Laat nooit onbekenden tot de werk ruimten toe, zonder dat zij een deug delijke legitimatie getoond hebben. het i'ode boekje voor de bankemployé, „verliezen hun betekenis zodra het geld, kluis of brandkast verlaat om getransporteerd te worden. De veiligheid van geldtransporten is er in hoge mate mee gediend, dat er nooit een vast gedragspatroon ont- in altijd als controleurs of werklieden overheids- en particuliere instelling. Controleer de legitimatie terdege Spreek nooit met derden over de be veiligingsmaatregelen van uw kan- Bij het onderwerp „beveiliging van kasvoorraden" vallen de volgende in structies op. In de werkruimte wordt de kasvoorraad altijd zo klein moge lijk gehouden. Grote bedragen worden natuurlijk niet uitbetaald of in ont vangst genomen aan de balie of op andere plaatsen, die voor het publiek toegankelijk of zichtbaar zijn. Hoe kleiner de bezetting, des te kwets baarder het kantoor. Daarom moet de kasvoorraad bij het begin van de lunchpauze zoveel mogelijk worden komsttijden en in routes voorop staan. Over geldtransporten wordt binnen het kantoor zo weinig mogelijk en naar buiten in het geheel niet gesproken. Voor transport van belangrijke geldsommen is een auto het aangewezen vervoermiddel, bij voorkeur een speciale transportau to. Indien het transport niet per auto geschiedt, dan te voet of per openbaar vervoer, waarbij een speciale alarmtas of -koffer wordt gebruikt. Geldvervoer mag nooit per fiets, bromfiets of mo torfiets plaatshebben. Er worden steeds andere vertrektijden voor de transporten gekozen. Na het vertrek van de transporteurs het transport bestemd is. Ieder geldtransport wordt uitgevoerd door twee man. Bij gebruik van een auto zijn dat een chauffeur en een bijrij der. In alle andere gevallen een trans porteur en een begeleider, die zich van de in 1966 opgerichte werkgroep bankbeveiliging, zelf geconstateerd het komt regelmatig voor, dat het personeel tussen zo'n deur een blokje Openheid De explosie van bankovervallen kon digde zich in 1965 aan met twee gevallen. Vorig jaar waren het er al 33. Het was duidelijk, dat de architec tonische openheid, waarnaar het bank wezen in de naoorlogs jaren had gestreefd, zijn nadelen had. Vroeger waren de bankgebouwen gesloten burchten geweest met afstotende faca des en getraliede loketten. In plaats daarvan kwamen lokkende glaspartij en en vriendelijke balies. De gewone man nam de uitnodiging aan en wist zijn weg naar de bank te vinden. 3EL07ftANSFO£T Daarom toch maar liever weer een beetje minder openheid. Zo zag men de laatste jaren in alle kantoren de doorgangen onder en langs de balie verdwijnen. Bij eenderde van de kan toren is het kasgebied al met pant serglas beschermd en binnen vijf jaar zal het overal zo zijn. Ieder kantoor zal dan een veiligheidssysteem heb ben, dat is opgebouwd uit drie of vier elementen. Men is van geval tot geval vrij, zelf te kiezen, welke elementen men zal toepassen, zodat rovers bij lezen we: „Wie in een met pantserglas beveiligd gebied werkt, moet zich er van bewust zijn, dat ook dit glas geen volledige veiligheid garandeert. Welke ■an veiligheid het glas biedt, zal meegedeeld worden, opdat het perso neel bij geweldpleging niet voor on aangename verrassingen komt te staan. Men mag zich nooit lichtvaar dig buiten het beschermde gebied be geven. Hierop moet ieder steeds attent zijn, omdat overvallers kunnen trach ten een employé buiten het beveilig de gebied te lokken teneinde een gij zelaar te hebben of de betrokkene te dwingen geld uit de kluis te halen. Als u zich tijdens een overval in een met pantserglas beschermd gebied be vindt, let dan goed op of anderen, die zich buiten dat gebied bevinden cliënten, collega's misschien be dreigd worden. Is dat het geval, han del dan zo dat zij zo weinig mogelijk risico lopen. Glasafscheidingen verlie zen hun waardevolle effect, wanneer 't bovenstaande niet scherp in het oog wordt gehouden". Bij het hoofdstuk „stil alarm" frap peert de instructie: „Ieder personeels lid ook de werksters moet volle dig op de hoogte zijn van de plaatsen, waar de alarmknoppen zich bevin den". Dat men nooit sleutels in de kluisdeur mag laten zitten, lijkt voor zichzelf te spreken, maar blijft zeker heidshalve niet onvermeld „alle veiligheidsmaatregelen, die binnen het kantoor genomen zijn", zo vervolgt niet naast, maar achter de transpor teur bevindt, zodat hij goed kan oplet ten. Degenen die het transport uitvoe ren, zijn niet gewapend en plegen bij een overval geen verzet. Er worden steeds wisselende routes gekozen. Stil le straten worden vermeden. Er kan niet genoeg de aandacht ge vestigd worden op de noodzaak om transporteurs en begeleiders steeds weer te instrueren. Geldtransport wordt gemakkelijk een routinezaak, waardoor de waakzaamheid ver slapt". rijk in een zo vroeg mogelijk stadi ingeschakeld te worden. Daarom moet reeds bij het vermoeden van spionage of bij het signaleren van verdachte personen in of in de omgeving van het kantoor de politie worden ge waarschuwd. Help de politie door het geven van een duidelijk relaas van het gebeurde en een zo nauwkeurig mogelijk signalement van de dader(s) en zoveel mogelijk gegevens over au to's en dergelijke, die bij de overval zijn gebruikt. Vul direct na de overval het daarvoor bestemde formulier in en laat dit ook doen door cliënten, die getuige waren van de overval. Be moeilijk het politieonderzoek niet. „Laat voetsporen, vingerafdrukken en dergelijke ongemoeid. Sta of loop niet op de plaats, waar de overvallers ge opereerd hebben en op de weg die zij binnen het kantoor hebben afgelegd. daar komen, zolang de neldt, komt uit de mond Kortenhorst, de voorzitter van de werkgroep bankbeveiliging en luidt: „Let goed op in welke richting de rovers wegvluchten. Dat is belangrijk voor de politie, waaraan hij toevoegt: „Wij hopen inderdaad dat de daders al de benen hebben genomen, wan neer de politie, gealarmeerd door het stille alarm, ter plaatse verschijnt. Bankrovers zijn meestal gewapend en de politie is dat ook. Wij stellen er geen prijs op, dat er vuurgevechten plaatsvinden binnen de muren van PIET SNOEREN ruimtelijke ordening is en nog eens 2 miljoen Industriële af valstoffen. Bij elkaar 425 kilo per Nederlandse inwoner. Ga er maar aan staan, zoals de reinigingsdienst zou zeggen. Het is nog niet eens alles, want in het befaamde jaar 2000 over dertig jaar al stijgt deze produktie tot maar liefst 16 miljoen ton totaal per jaar. Dat Is dan 900 kilo per Nederlandse inwoner, ofwel het veelvoudige van dit ogenblik. Een prettig vooruitzicht voor hen, die het jaar 2000 tegemoet gaan. Het zou wel eens kunnen zijn dat Nederland in de komende jaren tot een grote vuilnisbelt uitgroeit, als het zo doorgaat Officieel zijn er. op het moment al duizend vuilnisbelten. De overige vindt, men langs de wegen op de nog niet bebouwde stukken grond, langs de bosranden. Dat zijn de niet-gèregistreerde stortplaatsen, maar ontstaan door de bekende doe-het-zel- ver, die er op die manier een privé- vuilnisbeltje op nahoudt. Wanneer in zijn omgeving nog wat andere mensen hetzelfde denken, groeit dit beitje on- 1-snel uit tot een vuilnisbelt :n bedenkelijke allure. En dan is n stukje Nederland onder het Kruisinga van Volksgezondheid). De reactie heeft niet lang op zich laten wachten. Sinds kort werken de Vuilnis Afvoer Maatschappij (VAM), de Heide- en Grontmij samen in een zogenaamde „Vuilbank" om vuil nis te benutten voor de landschaps verbetering. De ruim 1000 vuilnisbel ten moeten, aldus de initiatiefnemers, aldus ook staatssecretaris Kruisinga, teruggebracht worden tot een beperkt aantal verwerkingsbedrijven. Onver teerbare en moeilijk te vernietigen afvalstoffen moeten verder aangewend worden voor de vormgeving van be- paalde «bieden, Men denkt in dit velband aan onder meer centra voor openluchtmanifesta ties, aan skihellingen (waarvoor steeds meer belangstelling bestaat) aan regi onale of stadsgewestparken, zoals in 1 bedolvi verpakking is de grote mode 1970. De welvaartsstaat consun steeds meer. Gevolg: ook steeds i vuil, Twee jaargeleden verbruikten wij aan verpakkingsmateriaal: blik 217.000 ton, aluminium 10.000 ton, glas 135.000 ton. papier 247.000 ton, golf karton 263.000 ton, massief karton 110.000 ton, kunststoffen 89.000 ton. Een klein deel van deze verpakkings- produktie wordt meermalen gebruikt, voordat het naar de vuilnisman ver dwijnt. Het merendeel echter is al na de eerste keer voor de afval bestemd. Zo groeien de vuilnisbelten ziendero gen steeds harder, steeds hoger- „Onverzorgde vuilnisbelten kunnen bronnen zijn van stank, broei en on gedierte", aldus de officiële uitspra ken. Wij zeggen liever op de man af; zij zijn bronnen van stank, broei en ongedierte. Alweer officiële uitspra ken: „Onverzorgde vuilnisbelten zijn Volgens een inventarisatie van profes sor dr. F. M. Maas, hoogleraar land- schapskunde aan de t.h. te Delft is de behoefte aan parkgebieden in Neder land nogal groot. Vooral de Randstad Holland vraagt steeds meer regionale, stadsgewest- of zelfs nationale parken tussen ruwweg gezegd Rotterdam en het Kennemer- land enerzijds en Zuid-Holland- Utrechtse Heuvelrug anderzijds. Ver der moeten de Zuidhollandse en een deel van de Zeeuwse eilanden groeien tot nationale parken voor de sterk groeiende openluchtrecreatie. De be hoefte bestaat zelfs in Noord-Brabant langs de Belgische grens en in Zuid- Limburg aldus de inventarisatie van -proMSfcofMÜaS. 9* Volgens de VAM, de Heidemaatschap pij en de Grontmij kan in een periode van 5 tot 8 jaar de basis gelegd worden voor landschappelijke elemen ten. Regioparken en andere groenge bieden kunnen gemakkelijk met vufl aangelegd worden. Ook kleinere ge meenten „kunnen gezamenlijk zoveel vuil aanbieden, dat aantrekkelijke plannen uitgevoerd kunnen worden". Want: en dat blijft zovuilverbran ding ls weliswaar een radicale metho- niet alles kan worden verbrand..." Maar daartegenover staan andere problemen. Bij de aanleg van parken e.d. met vuil door verschillende ge meenten blijkt thans, dat vuil toch de bodem schijnt aan te tasten. Daarom begint men hier en daar (Den Haag i de boder einiging na te gaan. Instituten als bijvoorbeeld T.N.O. zijn voor de plannen van de VAM-Heidemaatschappij-Grontmij daarom onmisbaar. Hierin wordt nve- en andere researchinstellingen van onder meer wetenschappelijk onder wijs worden ingeschakeld bij de land schapsplannen, die uit vuil moeten ontstaan. „Aspecten van milieuhygië ne en ecologie zullen hierbij terdege bestudeerd worden.." Vuil opent in ieder geval wel nieuwe mogelijkheden tot bijzondere landschapsbouw. Van daar deze „Vuilbank". TON VAN DER HOUTEN

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9