Republikeinse winst in democratisch Texas? JERUZALEM GRIJPT OM ZICH HEEN ALS EEN INKTVIS Israël wil vaststaande feiten NEW YORK STRIJDTONEEL VAN LINDSAY EN ROCKEFELLER ZATERDAG 31 OKTOBER 197 WASHINGTON De republikeinen hebben een groot deel van hun inspan ningen bij de campagne voor de tus sentijdse verkiezingen op 3 november geconcentreerd op het veroveren van de senaatszetel van 'Texas. Na de zetel van senator Gore in Tennessee is dat het belangrijkste doel. Er bestaat een goede kans dat de republikeinen in hun opzet slagen. Toch zullen zij beide se naatszetels van een traditioneel demo cratische staat bezetten. En dat is mis schien wel de ergste proef voor de de mocratische kandidaat van Texas, Lloyd Bentsen. „Texas heeft een demo cratische senator nodig", zegt een aan plakbord voor Bentsen. Dat van zijn tegenstander, George Bush, antwoordt: „Hij kan meer doen", wat bedoeld is om in de geest van de kiezer beelden op te roepen van de toekomstige sena tor Bush, die zich vlak bij de president bevindt en onvoorstelbare voordelen voor de staat Texas bij hem lospeutert. Zo vechten de twee tegenstanders om de ene senaatszetel via deze weinig in spirerende thema's. litieke opvattingen, dat werkelijke geschilpunten gevonden worden; Dat gebeurt alleen omdat ze tot een verschillende partij behoren. De tijd dat Texas automatisch demo cratisch stemde en de enige keus die was tussen de liberale en de conser vatieve vleugel van de partij is voor bij. De repulikeinen vormen werkelijk nif een sterke tweede partij. "Zij zou den bijvoorbeeld best eens. voor de eerste keer deze eeuw, het gouver neurschap kunnen winnen. Dat komt zeker gedeeltelijk door de voortduren de splitsing in de democratische gele deren. Het is deze liberaal-conserva tieve splitsing die de kiezers bij de senaatsverkiezingen van een werkelij ke keuzemogelijkheid heeft beroofd. Bentsen heeft in de voorverkiezingen de zittende senator Yarborough die "n I B "sen is erg nigen nog dan zijn tegenstander Bush. Het is bijna zeker dat hij de politiek van Nixon even hard zal steunen als Bush dat zou doen. Daarom heeft Nixon zich door de nederlaag van Yarborough in ieder geval al liberale i-Nixonsei Bentsen, omdat,, Xleze dpor. de \vi, waaróp de sena id is georganiseerd, toch op de democraten zou stemmen. De republikeinen hopen de meerder heid in de senaat te winnen, opdat ze dan tevens het voorzitterschap van alle commissies krijgen met daarmee de mogelijkheid vast te stellen wat daar in gedaan wordt. Omdat de beide kandidaten politiek gezien weinig verschil vertonen, zou misschien hun persoonlijkheid en ach tergrond de doorslag kunnen geven. Maar zelfs hierin onderscheiden zij zich nauwelijk van elkaar. Bush is 46, Bentsen is 49. Beiden zijn getrouwd, hebben kinderen en zijn miljonair. Bush is lid van het congres en Bent sen was dat tot hij zich in 1954 terugtrok. Beiden zijn knappe, wel- Californië's traditionele demi meerderheid tot 55 procent, vergeli ken met 40 procent voor de republ kiezers dan stemmen? "Het is goed mogelijk dat het weer de doorslag geeft. Als het mooi weer is en er is een goede opkomst, zou Bentsen kun nen winnen. Tenslotte staan er in Texas nog altijd veertien keer zoveel democraten als republikeinen geregi streerd. Maar ook in deze staat is de apathie met betrekking tot de verkie zingen dit jaar groot. De opkomst zou daarom wel eens erg gering kunnen ken, waarin de hoofdpersoon helemaal niet op het toneel verschijnt. Want hoewel noch president Nixon, noch vice-president Agnew zich voor de aneengeslotcn gelederen van gematigden uit alle partijen ai andere kant. De uitslag zal niet a van groot belang zijn voor de i ners van de staat en de stad New als de Xixon-Agnewtactiel New York lukt. moet ze overal ken. er in de staat vier partijen. Naai democraten en de republikeinen •ee keer zo hoog als die i impagne van Unruh. Het grootste ?el van het geld voor Reagan komt in organisaties die zijn rechtse repu- business. Unruh is verbitterd over het gebrek aan steun dat hij uit de tradi tionele bi'onnen voor verkiezingsgelden krijgt. Hij klaagde er openlijk over Sacramento. Eugene Wyman, Wyman doelde hier- nee op de actieve steun van Unruh ■oor Robert Kennedy en zijn koele nthousiasme voor Hubert Humphrey, 'olie democratische kandidaat voor het presidentschap, •komen. Re; zelf bekostigde vlotte en kostbare te levisieprogramma's verschenen. Unruh daaregentegen moest zich behelpen met het zelf creëren van gebeurtenis sen die nieuws waren om zo kosteloos op de televisie te komen. Deze „ver rassingsstrategie" heeft hem gedwon- ten in plaatsen te verschijnen waar hij bepaald niet populair punten waar het om gaat. Hij heeft persconferenties gegeven aan de poor ten van olieraffinaderijen die hij er- zijn, huisvrouwen Adlai Steven; ;or. Voor de verkiezingen de di liggen echter gunstig. Zowel Ni Agnew zullen voor 3 novemk een bezoek brengen aan de staat nois om de republikeinse kandida; Ralph Smith te steunen. Waarschijr lijk is dit de senaatszetel die ze h liefst zouden houden, maar eve waarschijnlijk zullen ze hem verli zen. Ondanks een van de smerigst Ook zij vindt ligt hun lucht te verontreinigen, en bij de huizen van miljonairs die hij als de politieke boezemvrienden van Reagan brand merkt. De wanhopige campagne van Unruh heeft geleid tot een aantal blunders, die alleen te wijten 'zijn aan een gebrek aan geld voor onderzoek en voorbereiding. Wat Unruh enige hoop moet geven is het recordaantal in naam democratische kiezers. Een onmiddellijke respons in de winkel Veel -vertegenwoordigers van de nat onale en internationale pers zijn n Chicago gevlogen om de afstammeli van de presidentskandidaat in 1952 1956 aan het werk te zien. Zij berich ten dat hij zich naar het centrui beweegt. Stevensons achilleshiel zijn verbintenis met burgemeester D; ley van Chicago. Hij heeft geprobeei het zo te laten lijken alsof Daley hei nodig had, in plaats van andersoi wat niet helemaal onwaar is. W heeft Daley te bieden? Zoals Stever son. vroeger reeds heeft uitgelegd moet hij proberen het hele Dale; apparaat uit te rangeren; de democr; tische organisatie in de staat is nie minder dan een „feodale structuur, d huldebetuigingen beloont met gunsti en baantjes". Zij kan echter ook noodzakelijke stemmen uit de binnei stad van Chicago opleveren, die ong veer een derde van de stemmen v, aldus Stevenson. ..Er is plaats burgemeester Daley". Smith heeft dank zij zijn televis clame („Als ik Adlai zie, zie ik rook zijn achterstand op een paar procei teruggebracht- Enige tijd geledf kwam hij voor het hooggerechtshof u tegen Haynsworth. Druk van het W te Huis maakte dat Smith zich tere trok. De bezoeken van Nixon en Aj new zijn ongetwijfeld een deel afbetaling hiervoor. Noch de presiden noch de vice-president zullen de schade kunnen compenseren di Smith aan zijn eigen front heeft opgi lopen door zich zo weinig onafhankf lijk op te stellen. JERUZALEM Weinig ren weten waar het naai niet voor een bouwkundig weg te krijgen, zoals de Russen. I»c énige we hebben. Zoals u kunt zien hebben we haast. Maar jammer genoeg hebben we niet genoeg geld: als we dat wel hadden, dan zouden we hetzelfde doen in Hebron en Na bloes". Waar de Arabieren en Israëli's voor vechten, is niet steeds hetzelfde: het leeft, groeit en verandert. Als men begint te onderhandelen, praat men misschien in twee heel verschillen de talen. Dat geldt duidelijk voor de „huizen" van de vluchtelingen uit 1948. Deze huizen bestaan al lang niet meer. Het geldt ook voor Jeruzalem, het centrum van het conflict. Hier maakt Israëls politiek van het „vestigen van vaststaande feiten" in gebieden die het in zijn macht heeft, sneller vorderingen dan waar ook. Suggesties van beide partijen in het geschil voor een compromis aangaande Jeru zalem zijn waarschijnlijk niet meer ter zake tegen de tijd dat ze rond de tafel zitten. Zevenhonderd joodse families zijn al naar Rahmat Eshkol verhuisd. Tegen het eind van volgend jaar zullen 15.000 joodse Israëli's in nieuwe villa's en wijken wonen in het ooste lijke stadsdeel. De pogingen om „vaststaande feiten te vesti gen" hebben veel weg van een race. De Franse heuvel, die grenst aan de westelijke hellingen van de Scopusberg en bestemd is voor joodse woonhuizen, is opgedeeld tussen het ministerie van Huisvesting, dat een derde heeft, en een particuliere onderneming, die ook een derde heeft. Het resterende deel is beloofd aan degene die zijn bouwprogramma het eerst klaar heeft. Maar voor Jeruzalem als geheel vindt men het aantal vestigingen nog lang niet hoog genoeg. Shimon Peres, de minister die moet zorgen dat de immigranten worden opgevan gen, heeft onlangs bijval geoogst voor een plan dat van Jeruzalem de voornaamste aan trekkingspool voor nieuwe immigranten moet maken. Daardoor zou de joodse bevolking (nu ongeveer 200.0001 op zijn laatst tegen 1980 verdubbeld moeten worden. Dit is nog niet alles. Een snel groeiende hoofdstad moet ook buiten zijn huidige gren- ïvbouw in Rahmat Eshkol, :en goed gepland worden. De it daarbij i is huidig 110 km2. De voorzichtige plannenmakers hebben voor dit gebied in het jaar 2010 een bevolking van 900.000 mensen in hun hoofd. Als het plan op weerstanden zal stuiten, zal dat niet aijn door de geschatte bevolking, maar eerder door de nieuwe grenzen van dit bestemmingsgebied. In het noorden reikt het tot Ramallah en in het zuiden tot Bethlehem, hoewel geen van beidp plaatsen al gean nexeerd is. Daarnaast blijft Israëls officiële standpunt dat er over de twee steden zal worden onderhandeld als er vredesbesprekin gen met de Arabieren-zullen komen. Het plan wordt niet gekenmerkt door een duistere expansiedrift. Het is zelfs erg realis- daarbij de Nu al wordt het herstel van riolen en water leiding opgehouden doordat Ramallah en Beth lehem geen deel uitmaken van hel geheel. Niemand merkt nog iets van politieke gevol gen. zo die er zijn. Maar men kan zich moeilijk een Israëlisch Groot-Jeruzalem voor stellen, meer dan een miljoen inwoners tel lend, met een oostelijk achterland onder een andere, misschien wel vijandelijke vlag. Als men geen compromisoplossing vindt bij voorbeeld een gedeelde soevereiniteit of een hernieuwde scheiding met open grenzen zou de grijpbare annexatie op een keer wel eens over Ramallah en Nabloes heen kunnen reiken. Het nieuwe Jeruzalem is rijk aan ironie. De joodse woonblokken en villa's in het gean nexeerde stadsdeel worden voornamelijk ge bouwd door Arabieren. Deze keren zichzelf officieel af van een regime dat ze als onwet tig beschouwen. Tachtig procent van de ar beiders in Rahmat Eshkol is Arabisch. Dat geldt ook voor de metselaars die de stenen pasklaar maken die vanuit de Arabische steengroeven op de westelijke oever worden aangevoerd. Arabische aannemers bouwen bovendien de meeste villa's. Zij zijn goedko per dan joodse aannemers en hebben weinig werk doordat hun landgenoten weinig voelen voor investeringen. Drie vriendelijke en wetenschappelijk onder legde architecten maakten het grote plan voor een unieke heilige stad, waarvan ze sinds hun jeugd hebben gehouden. Het plan zegt niet dat de stad joods moet worden. De oude Arabische wijken zullen Arabisch blijven. Aan de westkant moeten trouwens, tussen de Joodse wijken in. nieuwe Arabische wijken komen. Toch heeft men geen enkele Arabi sche stem kunnen horen toen het plan ge maakt werd. Met de uitvoering gaat het bou' die het Oost-Jeruzalem, Meron Benvenisti, i Israëls meest vooraanstaande „duiven", propageert een onmiddellijke regeling om veel mogelijk berug te trekken uit de bez; gebieden en Jeruzalem een gedeelde soevei niteit te geven. Het is dan ook niet ver zingwekkend dat deze twee mensen de me dynamische en progressieve bestuurders i die ooit in de geschiedenis van Jeruzalem voorgekomen. Arabische straten zijn nu v het eerst verlicht, de huizen voorzien stromend water en rioleringen. Ook op sociale vlak zijn nu diensten in werking w men nog nooit van gehoord had. Maar Arabieren zelf zijn uit de gemeente weg trokken, en zij boycotten alles wat deze di (Copyright The Guardian) Walter Schwa

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10