ARABISCHE LANDEN KRITISCH JEGENS TELL TWEEDE SCHOLENPLAN VOORTGEZET ONDERWIJS Kwakzalvers hebben grote klantenkring Bonden niet bij centraal overleg Rijkssubsidie toegekend Dokter F. Bakker in maandblad voor de Geestelijke Volksgezondheid Nieuw Jordaans kabinet HOGER PERSONEEL PHILIPS WERKT ONDER ZWARE GEESTELIJK DRUK Dertig koeien afgemaakt op veeschip Reserveband voor auto s wordt in 1980 overbodig Kamervragen over onjuiste uitkeringen van bijstand xU J DAG 30 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de Staatscourant van gisteren is 't tweede sohoolplan voor het voortgezet onderwijs gepubliceerd; het plan geldt voor de periode 1971'73. Vermeld staat welke scholen of afdelingen van sobolen voor het voortgezet onderwijs met ingang van 1971 in aanmerking komen voor rijks subsidie en tevens voor hoeveel leerlingen deze subsidie geldt. Bij een aantal scholen staat nog geen Jaartal vermeld. Dat betekent dat deze scholen nog niet volgend jaar, maar in elk geval vóór 1973 rijkssubsidie zullen krijgen. Voor het eerste scholenplan voortgezet onderwijs kwamen vorig jaar duizend aanvragen binnen. Daarvan werden er per 3 november 1969 223 op het plan gezet. Dit jaar zijn 296 verzoeken gehonoreerd. Hieronder volgt een aantal scholen dat voor subsidie in aanmerking komt Te ver wachten Eerste Rechtspersoon, omvang jaar van waarvan de (aantal bekosti- school uitgaat leerl.) ging Gymnasium Afdeling ihno Atheneum Leiden Avondschool voor Leiden Spo-opl. gr oeps- Leiden leiders vrijetijds besteding Meaoschool voor Leiden toeristisch personeel School voor mmo Leiden Lto-afd. kokLeiden School voor mto Leiden Scchool voor havo Oegstgeest Atheneum Katwijk School voor havo Katwijk Lto-afd. Ito Katwijk Stichting tot bevordering van het r.-k. huishoud- onderwijs voor Lisse e.o. (St-Elisabeth) Stichting St.-Agnes Gemeente Leiden Ver. voor Chr. Nijver- heidsonderw. voor Leiden e.o. (Boshuizen) Gem. Leiden Stichting Leidse scholen voor de detailhandel Ver. voor Chr. n.o. voor Leiden e.o. Ver. voor Chr. Nijver- h.onderw. voor Leiden e.o. Het Rijnlands Lyceum Ver. voor Chr. v.o. Schooi voor Ito Alphen aan de Rijn AM. havo Den Haag School voor lmo Den Haag Mhno-afd. ovb School voor mea< Aid. informatica Bibliotheek- en documentatie- achool AM. meteeten-ito Den Haag Den Haag Den Haag Den Haag Naaldwijk School voor havo Zoetermeer AM. flino Delft Lto-afd. motor- Delft voertuigen techniek Ver. chr. technisch® school „Katwijk" Ver. chr. technische school „Katwijk" St r.-k. onderwijs Alphen aan de Rijn St. r.-k. onderwijs Alphen aan de Rijn Ver. D® Vrij® School Schoolbestuur O. L. Vrouw r. h. Allerheiligst Sacrament Ver. Huishoudschool Laan van Meerdervoort R.-k. St.-Willibrordus Vereniging gem. 's-Gravenhage Stichting bibliotheek en documentatieecholeo Ver. voor Beroeps onderwijs voor 'a-Gravenhage e.Ow R.-k. St-Maartensttohtlng Stichting techn. school voor het W es tl and (samenwerkingsschool! Stichting samenwerking vwo en havo Stichting voor chr. nij verheidsonderwijs voor Delft e.o. Ver. St.-Hippolytus, r.-k. ambachtsschool voor Delft e.o. 1971 1971 1971 1971 1971 1971 (Van c e correspondent) AMSTERDAM Het maand blad voor de geestelijke volks gezondheid wijdt in zijn laatste nummer een uitvoerig artikel aan kwakzalverij. De auteur is dr. L. F. Bakker. Hij is huisarts te Voorburg en chef van de militaire geneeskundige polikli niek te Den Haag. Hij is gepro moveerd op het proefschrift „Kwakzalverij en onbevoegd uit oefenen der geneeskunde". Dc auteur schrijft onder meer, dat ruim 100.000 Nederlanders ge bruik maken van de diensten van kwakazlvers, onbevoegde genezers, paranormale genezers en dergelijke. Een derde van het aantal patiënten vindt bij onbevoegden genezing en een derde ondervindt verbetering van klachten. De auteur onderscheidt aller eerst parasitaire kwakzalverij die hij liever met oplichterij aanduidt. Daarnaast is er een vorm van kwakzalverij, waarbij wel degelijk de intentie bestaat, verbetering te brengen in de gezondheidstoestand van anderen. Hier laat zich een onderscheid maken in kwakzalverij, bedre ven door de bij de wet bevoegde beoefenaars van de geneeskunde en de kwakzalverij bedreven door onbevoegden. Over het algemeen mag gesteld worden, dat de onbevoegden al of niet in combinatie zich bedie nen van geneesmethoden als het zogenaamde magnetiseren, de kruidentherapie en de gebeds genezing. Voor Nederland geldt, dat het merendeel van de onbevoegden van de kwakzalve rij magnetiseur is. Het hele probleem van de zogenaamde onbevoegde genezers culmineert dan ook in Nederland in het zogenaamde magnetiseursvraag- stuk. Over het aantal onbevoeg den zijn geen exacte cijfers bekend. Ze worden geschat tus sen de 500 en 1000, welk laatste getal waarschijnlijk aan de ho ge kant is. Vast staat, dat Ne derland ongeveer 350 genezers kent voor wie het genezen hoofdberoep is. Met betrekking tot de aandoe ningen, waarvoor men bevoegde kwakzalvers raadpleegt, mag gesteld worden, dat met uitzon dering van kort durende en traumatische aandoeningen als mede van acute infectieziekten men zich in hoofdzaak uit op portunistische overwegingen met chronische aandoeningen tot de kwakzalver wendt, en wel met aandoenigen van het bewegingsapparaat, van de or ganische aandoeningen van het zenuwstelsel en van de psyche (nerveuze en psycho-somatische aandoeningen). Het feit, dat het overwegend chronische zieken zijn, die uit opportunistische- overwegingen gebruik maken van de diensten van onbevoegden, en het per centage genezingen en verbete ringen, dat daarbij bereikt wordt (9 percent) roepen bij de auteur de vraag op, waarom de kwakzalver blijkbaar wel in staat is bij een niet onbelang rijk aantal patiënten succes te boeken in tegenstelling tot de vertegenwoordigers van de offi ciële geneeskunde. Over kruidendokters zegt dr. Bakker: „Alhoewel het directe bewijs niet geleverd kan wor den, wijzen alle beschikbare ge gevens in een richting, die bijna dwingt tot de uitspraak, dat ge neeskundige kruiden bij bepaal de patiënten waarschijnlijk introverten een veel groter psycho-dynamisch effect kunnen ontplooien dan da produkten uit de chemische industrie". Dr. Bakker concludeert, dat door de enorme vooruitgang van de medische wetenschap aan bepaalde categorieën patiënten niet die respons gegeven wordt, die gelegen was in de metho diek van de archasïtische pries- trarts. Samenvattend stelt hij, dat in de therapeutische situatie niet alleen de houding van de patiënt ten opzichte van de per soon van de therapeut belang rijk ls, maar ook ten opzichte van de therapie, en dat deze laatste geen zaak is van de rede, maar evenals die ten op zichte van de therapeut seer diep verankerd ligt. Dr. Bakker erkent, dat vele kwakzalvers in bepaalde opzich ten positieve bijdragen hebber» geleverd aan de volksgezond heid en dat zij zeker niet gezien moeten worden als oplichters, bedriegers of geestelijk gestoor den. Ze hebben een ingeboren drang om zieken te genezen, maar hun onkunde op medisch gebied werpt een schaduw op hun werk. Naast het percentage lichamelijk schadelijke gevolgen zijn zeker de nadelige gevolgen van psychische aard niet te ver onachtzamen. Voor de kruiden dokter is geen plaats binnen de gezondheidszorg. Hij dient defi nitief als kwakzalver gezien en bestreden te worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke bond van werknemers in industriële bedrijven „Sint- Willibrordus" wil volgend jaar het vraagstuk van de bevoordeling van de georganiseerden ten opzichte van de ongeorganiseerden tot een definitieve oplossing brengen. De bond zal hiervoor actie voeren met alle ten dienste staande middelen- „Het wordt nu hoog tijd, dat de kwestie, koste wat kost, wordt opgelost". Zo zei vanmorgen voorzitter n. M. de Groodt bij de opening van het driejaarlijkse congres van „Sint-Willibrordus". Georganiseerde heeft recht op voordeel De heer De Groodt gaf ook aan, in welke richting de gedachten gaan. Van uit de loonruimte zou een bepaald per centage van de loonsom moeten worden gestort in een fonds, waaruit periodiek bijvoorbeeld om de vijf jaar uitkeringen aan de vakbondsleden moe ten worden gedaan, zodat een zichtbaar verschil ontstaat tussen de georgani seerde en ongeorganiseerde werkne- Uitkeringen bij pensionering zag hij niet als een oplossing van de kwes tie, want het gaat om een verschil tussen de werkende leden en niet-leden, I niet om een verschil tussen g'epensio- j neerden. Sprekende over de problemen rond de loonvorming zei de heer De Groodt, dat hij huiverig staat tegenover centrale loonafspraken. Hij bleek niets te voelen voor het betrekken van de bonden bij het centrale overleg. Dat overleg moet door de vakcentrales worden gevoerd, als men zo'n beraad graag wil. Hij erkende, dat er in een oververhitte economie maatregelen moeten worden genomen om de bestedingsinflatie terug te dringen en de prijs-loonspiraal te doorbreken. Maar dan moet de overheid wel eerst zelf alles nalaten, wat de prijzen weer los kan trekken. Zij moet dan ook de B.T.W.-verhoging achterwe ge laten. De ervaring heeft geleerd, dat verhoging van de B.T.W. het hele prij- Binding met conservatieve Gisteren tien jaar geleden werden op dezelfde dag en hetzelfde uur in Teheran prins Reza Pahlevi en i* Parijs Patricia Tiesse geboren. Patricia kreeg derhalve in het Iranhuit een ticket aangeboden naar Teheran om samen met prins Reza verjaardag te vieren. zenfront in beweging brengt. En grote prijsstijgingen zullen onherroepelijk ex tra-looneisen tot gevolg hebben. Daarom wees de heer De Groodt een loonpauze als onaanvaardbaar van de hand. Bij een overspannen arbeids markt werkt zo'n pauze toch niet. Wel ontstaat dan buiten de C.A.O.'s om een ongecontroleerde toonbeweging. Boven dien worden door een loonpauze alleen de werknemers onder een C.A.O. ge troffen, terwijl de overige inkomens vrij blijven. „Deze ongelijke be handeling kunnen we niet meer tolere- Bij de komende C.A.O.-onderhande- lingen zal „Sint-Willibrordus" zich rich ten op een redelijke stijging van het reële, koopkrachtige inkomen van de werknemers. Daarbij wordt gedacht voor 1971 aan een koopkrachtige loon stijging van 2,5 3 pet. Voorts wil deze bond de indexeringsclausule in de C.AO.'s handhaven, opdat de prijsont wikkeling gecompenseerd wordt in de lo nen. Hoe hoog de nominale loonstijging overheid zelf in de hand, want zij dan wordt hebben de werkgevers en de hebben invloed op de prijzen. Onderzoek openbaart verrassende opvattingen (Van i - verslaggevers) DEN HAAG Niet minder dan 27 procent van het hoger personeel van Philips vindt, dat het onder zware psychische belasting moet werken. Dit blijkt uit een enquête die onder de ge zamenlijke verantwoordelijkheid van de directie Sociale Zaken en de Verenigingen van Hoger Personeel bij Philips in juni 1969 werd gehouden en waarvan de resul taten vandaag bekend zijn geworden. 33 procent van hen vindt de totale hoe veelheid werk te groot Van de geënquê teerden is 84 procent van mening, dat het verschil in besteedbaar inkomen tus sen de hogere beambten en het CAO- peraoneel niet kleiner moet worden, maar eerder groter. Er zijn iu totaal ruim 10.600 personeels leden geêinquefceerd, hetgeen 13 procent betekent van het totale personeels bestand bij Phillips. Aan de enquête heeft ruim 90 procent van de aangeschrevenen deelgenomen. Het onderzoek was gesplitst naar vakgroep leeftijd, opleiding en bedrijfssector. Volgens drs. P. L. Dron- kers, directeur Sociale Zaken van de N.V. Philips, is in Nederland nog nooit eerder een bedrijfsenquête onder een zo groot aantal mensen gehouden. Volgens hem zijn de positieve of negatieve resul taten pas waardevol alls andere bedrijven ook een dergelijk onderzoek gaan houden. Over de eigen werksituatie was 68 procent tevreden, 29 procent meente te veel werk te moeten doen, dat eigenlijk beneden zijn niveau ligt, 2 procent was van mening dat men te veel „op zijn tenen moest lopen'" In de afdelingen research en ontwikkeling was men over de werksituatie het meest positief (73 procent), in de commerciële sector het minet (59 procent). Sledhts 54 procent van de hogere ambtenaren vindt de bekendheid van de chefs met het eigen werk voldoende. Over het zakelijke beleid van de leiding bestaat niet bij iedereen duidelijkheid. Ondanks de relatief grote afstand en onbekendheid tussen de hogere ambtena ren ®n hun hogere leiding, is het ver- ADVERTENTIE militairen (Van onze correspondent) BEIROET Het nieuwe Jordaanse kabinet van de politieke veteraan Wasfi Tell is aan het werk gegaan onder de vinnige kritiek uan de Arabische lan den en een doodse stilte van de zijde van de Palestijnse guerrilla's. De benoeming van Tell, die als een anti-Palestijnse ad viseur van de harde lijn de koning bij staat, heeft wat weg van een provocatie. De vraag ls of de Arabische regimes en de guerrilla's de laatsten zijn nu druk bezig na de burgeroorlog te hergroepe ren zich kunnen veroorloven deze als zodanig te behandelen. Het is duidelijk dat de Egyptenaren bezorgd zijn. Volgens Al Ahram, het Egyptische regeringsblad, riep president Sadat onmiddellijk de Egyptische am bassadeur uit Amman voor overleg te rug. Door een pro-Egyptische krant in Beiroet werd dit gezien als een waar schuwing aan koning Hoessein dat Egypte deze zet in het openbaar zou kunnen afkeuren, als een schending van de onlangs in Cairo gesloten over eenkomst die een eind maakte aan de burgeroorlog. In Damascus had het dagblad Al Baath het over „Tells plan nen de samenzwering tegen da verzets beweging, die begon met het bloedbad in september in Jordanië, af te ma ken". Wat de guerrilla's betreft» zij zijn bereid af te wachten ho® Teil zijn Instructies „d® banden van vertrouwen met het verzet te herstellen" opvat. Maar wat hij ook doet, hij zal het in opdracht van de koning doen. Teil is ENORME VRAAG PORT GLASGOW (AP) Een Schot se veearts is gisteren per helikopter naar het Nederlandse veevervoerschip „Hereford Express" gevlogen, dat op weg naar Noord-Ierland' bij de Schotse westkust op de rotsen is gelopen. Op hem rustte de onaangename taak, 30 stuks vee af te maken die bij het vastlopen in paniek geraakt waren en daardoor verwondingen opgelopen had den. Het 500 ton metende schip heeft in totaal 262 stuks vee aan boord. immers voor alles loyaal tegenover de koning. Daarnaast is hij een taai ie mand, op wie men kan vertrouwen op de politiek die de koning voorschrijft met kracht en op doelmatige wijze ten uitvoer te brengen. In het gunstigste geval zal hij waarschijnlijk proberen van de guerrilla's een rigoreuze inacht neming van de overeenkomst van Cairo eisen. In het ongunstigste geval zal hij hen waarschijnlijk opjagen, wanneer hij kan of, zoals een guerrilla-publika- tie eerder deze week zei, „hij zal de militaire campagne van vorige maand voortzetten met een uitputtingsoorlog", j Volgens de overeenkomst van Cairo wordt Jordanië verondersteld naar een burgerlijke regering terug te keren. Technisch voldoet Teil aan deze eis, maar hij heeft nauwe bindingen met enkele commandanten van de harde lijn uit de omgeving van de koning, zoals diens oom Zeid Ben Sjaker. Wat meer is, twee militairen op sleutelposi ties uit het vorige kabinet hebben him plaatsen in het nieuwe kabinet gehou den. Toch is Tells benoeming misschien niet zo rechtstreeks anti-Palestijns als het lijkt. Ondanks zijn anti-Palestijns verleden kort na de oorlog, schijnt hij helemaal omgezwaaid te zijn. Er zijn een aantal guerrilla's die' geloven dat hij de juiste man is voor het premier schap. De nieuwe premier heeft inmid dels bekendgemaakt spoedig naar Egypte te zullen gaan om te praten over nauwere samenwerking tegen Is- natuurzuivere pepermunt trouwen in de leiding opmerkeldjk groot 82 procent. De meerderheid van de ondervraagden is tevreden met de loopbaan74 procent. Bij bepaalde categorieën is dit echter minder dan de helft. De probleemgroep wordt gevormd door de commerciële en academische medewerkers boven de 44 jaar, respectievelijk behoort 44 en 30 procent tot de ontevredenen. Voorts blijkt dat wie laag begint tevTedener met zijn carrière is dan wie hoog begint. De meesten (72 procent) geloven niet dat de carrière gepland was, maar wel in het belang van de eigen inbreng was. De grote vrijheid bij Philips wordt door 87 procent gewaardeerd. Zij wensen wel meer inspraak bij het aantrekken en beoordelen van het personeel: 80 procent wil meer inspraak als het gaat om wij zigingen en reorganisaties binnen de on derneming. 31 procent van het hoger personeel is bereid om zijn jaaridjk«e be oordeling mede te laten vaststellen door de ondergeschikten. DEN HAAG (ANP) Bij het afleve ren van nieuwe auto's zal tegen 1990 geen reserveband meer worden gele verd. De ontwikkeling van de autoband zal tegen die tijd zover zijn gevorderd dat een band niet meer lek kan wor den, of als hij het wordt de auto nog enige tijd kan blijven dragen. Dit was een der punten uit het toekomstper spectief dat voorzitter P. van den Ber gen schetste tijdens zijn toespraak tot de jnbileum vergadering van de Ned. Ver. van Rubberfabrikanten, die giste ren in hotel de Witte Brug in Den Haag haar 50-jarig bestaan beeft ge vierd. De autoband kan nu al een levens duur bereiken van 80.000 km vergele ken bij ongveer 3000 km in 1910. Als men daarbij bedenkt dat d® prijs der rubberprodukten sinds 1946 ondanks de Inflatie niet is gestegen, is de grote rol duidelijk die de rubberfabri- kant?n bij de ontwikkeling van dit zo onmisbare materiaal hebben vervuld, aldus de voorzitter. In de autobandenindustrie heeft West- Europa op het gebied van de radiaal- bandontwikkeltng een voorsprong op Amerika. Deze banden kunnen 80.000 km rijden voor ze versleten zijn, terwijl het benzineverbruik lager is. En zo komt men al een heel eind in de richting van een band, die een gelijke levensduur heeft als de auto zelf. DEN HAAG (ANP) Naar aanlei ding van dagbladberichten over on rechtmatige bijstandsuitkeringen 45.000 Nederlanders zouden in totaal f 150 miljoen ten onrechte aan bijstand ontvangen hebben heeft gisteren het Kamerlid mejuffrouw J. van Leeuwen (ARP) staatssecretaris mr. H. J. van de Poel van CRM gevraagd zo exact moge lijk aan te geven, hoe groot het aantal Nederlanders is, dat vorig jaar ten on rechte een bijstandsuitkering heeft ge noten en welk bedrag hiermede ge moeid was. Als de gegevens van de staatssecreta ris afwijken van die, vermeld in de bedoelde berichten, moet naar het oor deel van mejuffrouw Van Leeuwen aangegeven worden op welke wijze de bewindsman gaat proberen de verkeer de, onrustverwekkende indruk weg te nemen. Zijn de gepubliceerde gegevens wel juist, dan zal mr. Van de Poel moeten vertellen wat hij concr®e< gaat doen aan het euvel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13