UNSTENARESSEN VOLGENS EUWIGHEIDSWAARDEN Grote partijen hebben afgedaan bij studenten Zes Antilliaanse meisjes dupe van particuliere hulp disters van Lioba: D '66 HET MEEST IN TREK Alleen nog luchtpost naar Turkije (oop „FROM BEETS WITH LOVE" Echtgenote van Cross schrijft ontvoerders Verdachte vlucht vlak voor zitting Loonakkoord voor haven Rotterdam Luchtverkeers- centrum in Maastricht 191T)TNSDACt 27 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 9 EGMOND-BINNENDe zus- I ters vain Lioba zijn de enigen in I Nederland, die zicb met de teelt I van zijderupsen bezig houden, I Het klooster van de benedictines- I sen van St.-Lioba ligt onge- I naakbaar voor de daverende I dingen van het Apollotijdperk I weggedoken in een ring van veel- I «oortig geboomte: elzenhakhout, I eiken, wilgen, esdoorns en moer- I bedstruiiken aan de voet van de I duinen in Egmond-Binnen. In de I vroege zomer, als de eitjes na I een winterlang koel bewaren, zijn I uitgekomen, vreet het rupsen- I legioen zich met groeiende gul zigheid door een ware berg van moerbedbladeren. Wekenlang slaan de steeds langer en dikker wordende dieren dan aan het potverteren. Er is genoeg. Daar voor zorgen de zusters van Lioba. Als de vreetperiode van de rupsen zijn hoogste piek heeft bereikt, moeten zij enkele malen in de nacht opstaan om de veelvraten van de juiste hoeveelheid leef tocht te voorzien. In de lange smalle oprijlaan van hel I klooster, die eindigt bij een kleine I toegangspoort, dringen zelfs op het I heetste uur van de dag nauwelijks I zonnestralen door. De sfeer is hoogst Je ruikt er de geuren van het I bos, je hoort bijen zoemen, een lichtto- I nige klok klept en ver achter de I kloostergebouwen gakken de ganzen, I waakzaam als altijd. En midden in die groene onopge- merkte oase aan de duinvoet dui- ns de vormen op van een I kronkelende uit ruwe stenen opge- I trokken muur. I Het vergaat de zusters van St.-Lioba als de lidmaten van de meeste kloos- I tergemeenschappen. De woelige we- I reld buiten de poorten is aan het infiltreren en klopt nieuwsgierig op I de deur. Belangstellenden mochten ïlangs voor het eerst een kijkje ne en in het klooster, dat wil zeggen: mochten de rupsen zien en de mis bijwonen in de kapel. Het resultaat van een simpel be- I richtje in de VW-folders waarin de bezichtiging werd aangekondigd als „open dag" was overdonderend. Mensen in vakantiekleding, wandel- op de paden, reden hun auto's r de poort ^als -gevolg waarvan al Penei parkeermoeilijkheden ontstonden), i lieten zich met onblusbare honger naar informatie door1 de verraste zus ters uitleggen hoezeer de dienst aan God en de medemens zich anno 1970 laat verenigen met de beoefening van schone kunsten. Want dat de zusters kunstenaressen zijn staat boven alle twijfel. De „mo nastieke communiteit" van Lioba leeft Sinds 1952 is de Lioba een kerkelijk erkend klooster. Het werd in 1935 gesticht en na een evacuatieperiode gedurende de oor logsjaren keerde de stichteres, die nu moeder-overste is, met meer zusters dan zij was vertrokken in 1945 terug in Egmond. Professor Willebrands van Warmond (nu kardinaal Willebrands) effende de weg naar een officiële kerkelijke erkenning. St.-Lioba (de naam betekent: liefde geven) was een nicht van St.-Bonifa- cius. Zij behoorde tot de Engelse be nedictinessen en stichtte in Duitsland een kloosterschool waar meisjes on derricht kregen in de beoefening van schone kunsten en ambachten, zoals weven en spinnen. De spreuk, waaronder de zusters van Lioba leven (er bestaan behalve in Egmond ook gemeenschappen in Frankrijk en Zwitserland) is afkom stig van Paulus: „Hebt smaak in de ""dingen van hierboven". Het de is, dat de zusters dit devies prak- zenlijken. Zij beoefenen een „aposto- tisch volledig in de praktijk verwe- laat van de schoonheid". De meeste, architectonisch zeer fraaie gebouwen van het klooster werden ontworpen door zusters, die bouwkunde hebben gestudeerd. Zelf hielden zij toezicht op de bouw en zelf zelf hielpen zij mee bij het metselen. Verder telt het klooster een potten bakkerij, een ververij (Lioba heeft het geheim van 6000 eigen verfrecepten) een boerderij, een afdeling waar de glazenierskunst wordt beoefend, een beeldhouwerij, afdeling schilderkunst, batikken, weverij, bouwkunde en wol spinnerij. Gedurende de zomermaan den zijn enkele zusters dag en nacht bezig met de zijderupsenteelt, die langzamerhand befaamd is gewor- In de door hen ontworpen kapel, waar, via de prachtige ramen van gekleurd glas, gezeefd licht naar bin nen dringt, zingen zij nog dagelijks het grote koorgebed. Op verschillende tijden van de dag en de nacht komen de zusters in de kapel bijeen om de psalmen te zingen; 's nachts om half één, 's morgens om 10 uur (Lauden), om 5 uur 's middags voor de in het gregoriaans gezongen mis en 's avonds om 8.30 uur voor de vespers. Zij zingen het gregoriaans met 'bege leiding van harp en luit. Kleur en toon De grote creativiteit en artisticiteit van de zusters blijkt vooral ook uit het interieur van de kapel: er is een ongekende weelde aan vormen, kleu ren en tonen. Er staan prachtige ban ken, stoelen en de produkten van schaap en zijderups werden met tref zekere hand en groot geduld verwerkt in kostbare wand- en vloerkleden. Tijdens de erediensten dragen de zus ters lange sobere gewaden van geba tikte zijde, wat de liturgie een enigs zins byzantijns, althans oosters ka rakter geeft. Het pronkstuk van de kapel is het altaar, dat werd gemaakt uit de ko- ningsspil van een watermolen, die vroeger in de Egmondermeer heeft gestaan. Twee zusters hebben er ja renlang aan gewerkt. Op het ogenblik staat het klooster in het teken van de rupsenteelt. Als de dieren zich hebben volgevreten, krijgen ze in speciale houten raam pjes de kans zich in te spinnen Gedu rende de spinperiode moeten de rup sen met rust gelaten worden. Als zij op volle dikte zijn, snijdt men de concons doormidden en dan be gint de eigenlijke verwerking van de zijde. Er zijn zestig concondraden nodig voor één zijdedraad. De mooiste cocons worden niet door gesneden, maar apart gehouden voor de voortplanting. Uit het omhulsel komt de witte zijdevlinder tevoor schijn, men laat de dieren paren en het vrouwtje legt vervolgens enkele honderden eitjes. Die eitjes worden in het klooster op een koele plaats be waard. totdat In het volgend voorjaar de moerbeibomen weer genoeg blade ren hebben om de aanval van de veelvraten te doorstaan. Zo begint het proces opnieuw. De zijde wordt voornamelijk gebruikt voor de vervaardiging van prachtige liturgische gewaden, kazuifels en ge batikte stola's. Hoewel de zusters dat ontkennen en zij elke loftuiting van de hand wijzen, zijn de kunstprodukten van Lioba be faamd geworden tot in de uithoeken van het continent. Met de opbrengst van de kunst hou den de benedictinessen hun gemeen schap draaiende en zelfs een buiten staander kan zonder moeite constate ren, dat zij daarin op buitengewone vrij ze slagen. De communiteit heeft in tegenstel ling tot vele andere orden en congre gaties niet te kampèn met „ver grijzing". Er treden nog altijd jonge (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Nederlandse studenten blijken weinig belangstelling te hebben voor de bestaande grote politieke partijen in ons land, uitgezonderd de VVD- D '66 is met 21 procent het meest in trek, dan volgen de VVD met 19 procent, de PSP met 12 procent en de PPR met 11 procent- De PvdA neemt een bescheiden plaats in met 11 procent, terwijl de drie confessionele partijen er slecht vanaf komen met gezamenlijk slechts 10 procent. Eveneens tien procent blijkt zijn keuze nog niet te hebben kunnen bepalen. i de studenten I Een en ander blijkt uit een omvang- rijke studentenenquête die door Veld kamp-Marktonderzoek in opdracht van de Werkgroep Studentenonderzoek ge durende de eerste acht maanden van dit jaar werd gehouden. De uitkomsten van het onderzoek zullen op 5 en 6 november worden besproken tijdens het in Rotter- dam te houden congres „Studenten Vooruitgangmakers?". Ongeveer veertig procent van de stu- i denten blijkt linkser te stemmen dan de I vader, elf procent even links en zeven procent rechtser dan de vader. Andere conclusies uit het onderzoek - het merendeel van de studenten (60 procent) komt nog steeds uit de hoogste sociaal-economische milieus; slechts zes procent komt uit het arbeidersmilieu - studenten komen vaak uit grote ge zinnen; 51 procent uit gezinnen met vier of meer kinderen; - de gezelligheidsvereniging heeft als organisatiekader afgedaan; meer dan de helft is geen lid meer van een gezelligheidsvereniging; 20 proeent te actief lid; - studenten zijn meer onkerkelijk dan hun ouders; zijn de ouders voor een derde onkerkelijk, de studenten zijn voor twee derde onkerkelijk; - twee derde van de studenten vindt dat de democratisering van de uni versiteiten te langzaam gaat. vrouwen toe. Kunstzinnige aanleg is geen voowaarde voor deze toetreding. Eenmaal opgenomen in de gemeen schap, wordt bekeken in welke rich ting de talenten van de jonge zuster gaan. Dat kan soms tot verrassingen leiden. Een boerendochter, die haar intrede deed en van wie men niet vermoedde, dat zij artistiek begaafd was, brak eens een vaas. Dat vond zij zo jammer, dat zij een nieuwe vaas maakte, die schoner was dan het verloren gegane exemplaar. Zo geloven de zusters van Lioba, dat de smaak in de dingen van hierboven onlos makelijk verbonden moet zijn aan een leven in dienst van God en andersom. Niet gestoord door 't rumoer van het Apollotijdperk. PETER L. GERRITSE DEN HAAG Met ingang van afge lopen vrijdag wordt vanuit ons land alleen nog luchtpost naar Turkije ver zonden, omdat de Bulgaarse PTT in verband met de in Turkije heersende cholera-epidemie de postverbindingen over land voorlopig heeft gestaakt. Aangezien de per trein vanuit Neder land naar Turkije te verzenden post via Bulgarije gaat, is de PTT dan ook vanaf vrijdag uitsluitend op luchtpost- vervoer aangewezen. Onder luchtpost wordt verstaan: brie ven, briefkaarten, postwissels, brieven en doosjes met aangegeven waarde, als mede alle stukken, waarvoor luchtrecht is betaald en luchtpostpakketten. Lakenpak eens, kast verpak! BTW. Wi ilden. itjes f 2.1(1 Het Amsterdamse studenten dispuut Beets heeft op deze wijze protest aangetekend tegen het feit, dat er in het Wassenbeelden museum van Madame Tussaud in da hoofdstad geen beeld staat van de bekende Nederlandse schrijver Beets. Daarom brachten de stu denten zelf maar een beeld naar het Panopticum. Voorstellen van Partij Quebec MONTREAL (A.P) Het Canadese radiostation CKLM heeft maandagavond een brief uitgezonden van de vrouw van de ontvoerde Britse handeliattaché James ROERMOND (ANP) Enkele uren voor hö terecht moest staan voor de rechtbank te Maastricht ls de 18-jarige automonteur J. P. uit Apeldoorn gister morgen gevlucht uit het huis van be waring te Roermond. Omstreeks half tien moest htf, onder toezicht van een bewaarder, iets opbergen, maar hij zag kans op de luchtplaats over sen mam- te klauteren de bestelwagen. P. moest met de 21-jarige schilder J. V. uit Haarlem terechtstaan, omdat zij verdacht worden van het plegen var roofoverval. Bij deze overval op 64-jarige man en zijn 78-jarige stief moeder te Heerlen in augustus, werd een bedrag van ruim 10.000 gulden gestolen. ichard ross, die sedert 5 oktober wordt vastgehouden door leden van het front i de Liberation du Quebec. De brief bevat j verzoek aan de ontvoerders om Cross zonder verwijl vrij te laten. IDt gedeelte brief werd in bet Frans voor gelezen. De leider van de „Partij Quebec" René Levesque, heeft verklaard dat zijn partij bereid is tijdelijk afstand te doen het oppositie voeren en de regering te steunen op voorwaarde dat de rege- ring „werkelijk tot actie overgaat". De „Partij Quebec", na de liberale partij de grootste partij van Quebec streeft politieke onafhankelijkheid voor deze overheersend Franse provincie. her- hervorming", stelt Levesque be- j spreking van de huidige crisis in het parlement van Quebec en de instelling commissie die erop moet toe zien dat de grondrechten van de bur gers gewaarborgd blijven. Het proces tegen de 19-jarige Claude Morency, een van de gevangenen, wiens I vrijlating wordt geëist door het be vrijdingsfront van Quebec, is verdaagd tot 2 november. Morency wordt be schuldigd van medeplichtigheid aan de poging de Amerikaanse consul in Mon treal te ontvoeren. De rechter heeft tot het uitstel bzesloten omdat „de huidige crisis een klimaat heeft geschapen waar in het voor de jury moeilijk is om ob jectief te zijn". Volgende week onderzoek naar behoefte aan woningen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Centraal Bureau voor de Statistiek zal op verzoek van minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening volgende week op nieuw een onderzoek instellen naar de woningbehoeften. De twee vorige onder zoeken vonden plaats in 1964 en ln 1967. Bij dit onderzoek zal allereerst worden vastgesteld hoe de Nederlandse bevol king momenteel is gehuisvest. Nagegaan zal worden hoevee! gezinnen over een zelfstandige woning beschikken, hoeveel er inwonen, hoeveel krotwoningen er rijn, terwijl ook het wooncomfort aan de orde Het onderzoek wordt vooral van be tekenis geacht voor het vraagstuk van de doorstroming. Men gaat ervan uit dat het tekort aanwoningen slechts kan wor den opgelost door zoveel mogelijk nieuwe woningen te bouwen, maar de door stroming speelt daarbij een belangrijke rol, omdat iedereen zo goed mogelijk overeenkomstig zijn wensen en finan ciële draagkracht gehuisvest moet wor- Voor het onderzoek zullen 20.000 adressen in 222 gemeenten bezocht wor den, waaronder Den Haag, Leiden, Leid- schendam, Nootdorp, Rijswijk, Voorburg, Zoetermeer, Katwijk. Leiderdorp, Oegst- geesh Rijnsburg. Valkenburg, Voor schoten. Warmond en Zoeterwoude. ROTTERDAM (ANP) Bij de er kende vakbonden en bij de Scheep- vaartvereniging Zuid bestaat de indruk dat het bereikte akkoord tussen werk gevers- en werknemersorganisaties over een nieuwe loonstructuur en sociale structuur, die moeten leiden tot 'n beter arbeidsklimaat in de haven, door de havenarbeiders gunstig is ontvangen. Dit ondanks het feit dat het akkoord niet volledig instemt met de eisen van onder andere de bedrijvencommissie van 46 en de Arbeidersmacht Rotter damse haven. In havenkringen gelooft men niet dat het akkoord zulke grote weerstanden zal oproepen dat het bin nenkort opnieuw tot ernstige arbeidson rust in de Rotterdamse en Amsterdamse haven zal komen. De onderhandelingen die de drie er kende vervoersbonden de afgelopen we ken met de Scheepvaartverenigingen Zuid en Noord (werkgevers) hebben ge voerd waren een direct gevolg van de recente achttien dagen durende haven staking. De Rotterdamse havenarbei ders gingen weer aan het werk nadat een loonsverhoging van f25 per week was overeengekomen en hun bovendien in het vooruitzicht was gesteld dat voor 1 november duidelijke plannen voor een betere loonstructuur ert een betere werksfeer in de havens waren uitge- Het dit afgelopen weekeinde bereikte akkoord tussen werkgevers en werkne mers leidt onder andere tot een loons verhoging voor de havenarbeiders van ongeveer 1100 gulden per jaar vanaf 1 november. Meer vluchten van KLM naar Afrika en Argentinië BEEK (ANP) De KLM heeft, zo deelde de staassecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer M. J. Keijzer, gisteren tijdens zijn bezoek aan Euro control in Beek mede, toestemming ge kregen tot uitbreiding van haar dien sten op Argentinië en Afrika. De vluch ten, die eenmaal per week werden ge maakt naar Buenos Aires en naar Dar es Salaam zullen worden verdubbeld. ARP niet voor hogere kiesdrempel (Van onze parlementaire redactie) DE NHAAG Het initiatiefvoorstel voor een hogere kiesdrempel van drie zetels, dat de KVP-Kamerleden Kolf schoten en Van Schaik binnenkort zul len indienen, zal niet de steun krijgen van de Kamerfractie van de ARP. Dit heeft AR-fractieleider Biesheuvel gister avond op een partyvergadering in oRt- terdam meegedeeld. Het betreft een voorlopig standpunt, want de heer Biesheuvel sloot de mo gelijkheid niet uit dat de ARP er na de komende Kamerverkiezingen er anders over gaat denken, als de tendens van versplintering van partijen zich voort zet. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Maastricht wordt in de lente van 1972 voor het luchtverkeer een belangrijk begrip. Op die datum wordt nameiyk een luchtverkeerscen- trum bUuten deze stad geopend, dat de j naam UAC Maastricht (Upper Airspace Control Centre Maastricht) gaat heten. Het Eurocontrol centrum zal alle vlieg verkeer boven een hoogte van zes tot zevenduizend meter in de eBneluxlanden en de noordelijke helft van West-Duite land regelen en beveiligen. Het centrum betekent een investering van in totaal ongeveer 110 miljoen gul den. Via het Eurocontrol verdrag werken naast de Beneluxlanden en West-Duits- land ook Frankrijk, Engeland en Ierland samen ln het beveiligen en regelen van vluchten op grotere hoogte. Het is de bedoeling deze taak in de toekomst uit te breiden tot alle luchtverkeer. In Maastricht zullen straks vijf- tot I zeshonderd mensen werkzaam zijn. waronder veel buitenlanders. DEN HAAG (ANP) Zes meisjes uit de Antillen, die onvoldoende of fou tief voorgelicht naar Nederland kwa men, zUn door het actiecomité van Antillianen in Nederland „bevrUd" uit zeer ongunstige woon- en werk omstandigheden. Dit zegt het comité in een rapport onder de titel: „Een voorbeeld van misleiding en misbruik van Antilliaanse meisjes in Nederland". Eind vorig jaar kwamen de meisjes naar Nederland. Ze waren geworven door een particulier voor de verpleeg tehuizen ..Huize Craayenburgh" en „Huize Wik" in Heemstede. Nadat liet actiecomité het misbruik aan het licht had gebracht, sprong de Antilliaanse overheid by. Sinds 15 augustus wer ken de meisjes in het verpleegtehuis „Amstelhof" in Amsterdam waar zy een opleiding volgen voor het diploma ziekenverzorgster-b. Het Aktiecomité tekent hierbij aan, dat de meisjes door het reisbureau van een Antilliaanse doktersvrouw in Nederland een hoger bedrag voor de overtocht in rekening is gebracht, dan wanneer de overheid de over tocht had geregeld. De keuring zou de overheid gratis hebben gedaan. De meisjes zouden van de overheid bo vendien 286 kledinggeld hebben gekregen, dat niet terugbetaald be hoeft te worden. Eenmaal in Nederland bleek van een opleiding tot riekenverzorgster-b in Heemstede geen sprake te zijn. Drie van de zes meisjes kregen een theo retische cursus, die voor geen enkel erkend diploma opleidde. Volgens het. aktiecomité woonden de meisjes in twee flats, waarvan er een eigendom was van de directrice van de tehui zen. Slechts één van de flats had een douche. De drie meisjes van de an dere woning mochten op twee vast gestelde dagen een bad nemen in een van de tehuizen. Op de flats mocht niet gekookt en gebakken worden. Toegestaan was, dat twee keer per week een eitje ge bakken werd. Warme maaltyden moesten in een van de tehuizen wor den genuttigd, wat in verband met de nachtdiensten niet altijd mogelijk was. Voprts mochten de drie meis jes in de flat van de directrice geen bezoek ontvangen, geen televisie kijken ofschoon er wel een toestel stond en na elf uur 's avonds geen licht aan hebben. Van alle zeB wer den paspoorten, spaarbankboekjes, gezondheidscertificaten en arbeids contracten „uit voorzorg" ln bewaring genomen, aldus het aktiecomité. Ook de werkomstandigheden gaven het aktiecomité aanleiding om uit voerig te rapporteren. De zes meisjes maakten in Heemstede langere werk tijden dan hun Nederlandse collega's. Ze werden hoofdzakelijk ingezet voor late diensten en vooral bedacht met huishoudelijk werk en keukendienst, waarvan ze weinig opstaken. Hun nachtdiensten waren twee keer zo lang als officieel ls toegestaan. De zes meisjes krègen er slechts de helft van het aantal vrije dagen waarop zij recht hadden, voor terug. Voorts meldt het aktiecomité, dat een meisje met terugzending naar Cu- ragao werd bedreigd! „Daaruit spreekt de instelling tot misbruik van de onwetenheld, want iemand met de Nederlandse nationaliteit kan Nederland niet worden uitgezet", al dus het comité. Het kabinet van de gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antil len bevestigde, dat de Antilliaanse overheid de schulden van de meisjes aan de directie van de verpleegte huizen in Heemstede heeft overge nomen, toen gebleken was, dat de zes meisjes minder salaris kregen dan hun landgenoten, die wel een op leiding riekenverzorgster-b kregen en minder zwaar en langdurig werk moesten doen. De Antilliaanse regering heeft voor plaatsing van de zes meisjes ln het Amstelhof gezorgd en alsnog het ultrustlngsgeld verschaft, door dit bedrag af te trekken van de schuld, die elk van de meisjes nu aan de Antilliaanse overheid heeft. Deze schuld blijft dan nog groter dan die van de Antilliaanse meisjes, die via de overheid naar ons land komen, en die ook de overtocht moeten af-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9