Parijse Amerikanen chryslfr* Bernholds schepen spuiden afval in Rijn, Eems en Elbe Radiaalband van ESSO geeft de slijtage aan Russen zoeken geen akkoord Danskampioen voor gerecht Oude naam dekt nieuwe lading ROUWMOEDIGE SCHIPPERS ALS GETUIGEN werd france DAF-Kalmar bestelwagen Jongen zwaar gewond bij experiment explosieven Cholera in Tsjecho- Slowakije MALCOLM MACINTOSH: EERSTE VIOOL IN EUROPA LEIDSE COURANT DINSDAG 27 OKTOBER 1970 (Vanc e verslaggever) De Duitse Fordfabriek heeft een geheel nieuwe serie Taunus-auto's geïntroduceerd die de plaats inneemt van de 12M-15M-series en die in een bijna oneindig aantal versies te koop zal zijn. Intus sen heeft de Britse Ford daar aan een nieuwe serie Cortina's toegevoegd. De Taunus en de Cortina zijn op zoveel punten identiek dat men van twee lingen zou kunnen spreken. De naam van Taunus, die de Duitse Fordfabriek twee jaar geleden liet vallen, keert derhalve terug. Het ris echter alleen de naam die nog herinneringen oproept aan de vroegere produkten van Ford-Keulen. Want be halve een compleet nieuwe koets vullen de volgende wijzigingen te noteren: De Taunus heeft geen voor wiel-aandrijving meer, zoals zijn voorgangers, maar aan drijving op de achterwie len; De V-4 motor is verdwenen; Duitse Ford heet weer „Taunus" de Taunussen worden thans aangedreven door een vier- cilinder lijnmotor; 'De voorwielen zijn voorzien van onafhankelijke ophan ging d.m.v. boven- en onder vorken De achteras wordt op zijn plaats gehouden door slepen de armen van het 4-stangs verbindingstype met spiraal- Alle Taunus-modellen heb ben een dubbel remleidings systeem. Kijkt men naar het uiterlijk dan moet gesteld worden dat de Taunus ook in dat opzicht een geheel nieuwe wagen is. De lijn is totaal anders met een gewelfde flank, een lan ge en brede neus, een ver korte achtersteven en is laag waardoor de wagens doen denken aan de Capri. Hoe wel de wagen groter en ze ker robuuster lijkt dan de huidige M-serie, is hij in feite 15 cm korter dan de 12M. De nieuwe Taunus-serie biedt liefst 45 basismodellen inclusief 4 carrosserietypen en vier verschillende moto ren. Al naar smaak en beurs kan de klant zijn nieuwe Taunus min of meer luxueus, met krachtiger motor of als coupé kopen. De vier carros serieversies behelzen: sedans met 2, 4 en 5 deuren en een fastback-coupé. De vier mo toren zijn: 1,3 liter-4 cilin der, goed voor 55 pk; 1,6 liter-4 cilinder-88 pk en 2 ltr. V-6 goed voor 90 pk (alleen bij deze laatste motor werd de V-opstelling gehand haafd). Ford hanteert (even als bij de Capri) de aandui dingen L-XL-GT en GXL. De vier-cilinder motoren hebben een bovenliggende nokkenas, die wordt aange dreven door een van rubber tanden voorziene riem. De krukas rust op 5 lagers en de cilinderkoppen zijn van 't crossflow-type. De 1,3 ltr.- motor (standaard-55 pk) heeft een topsnelheid van 135 km per uur. Desgewenst kan de 1,6 liter motor wor den geleverd (72 pk) die goed is voor een top van 160 km per uur. Topsnelheid van de 88 pk 1,6 liter motor is 162 km per uur en de 2 liter 90 pk motor noteert een top Van 180 km per uur. Alle Taunusmodellen hebben schijfremmen op de voor- en trommelremmen op de ach terwielen die via een dub- belremleidings-systeem wor den bediend. De GT en GXL hebben grotere remmen en De fast-back coupé van de Ford Taunus in GXL-uit- voering. alle modellen vanaf 1,6 liter hebben een rembekrachtiger als standaard, die als extra verkrijgbaar is voor de 1300- modellen. Tijdens een korte testrit in de Belgische Ardennen heb ben we met de nieuwe Tau nusmodellen kennis gemaakt. Het bleken bijzonder hand zame auto's, goed bestuur baar, eenvoudig te bedienen keurig afgewerkt soepel draaiend, lekker zittend, be hoorlijk accelererend fijn op de weg liggend. Men zou kunnen zeggenconventio neel gebouwde auto's, die goed doordacht zijn met alles erop en eraan, echte gezins auto's, die als we ons niet sterk vergissen i hun weg naar de kopers stellig zullen vinden. De prijzen van de Taunus variëren tussen de 7510 gul den (incl. B.T.W.) voor het goedkoopste en 10.573 gulden voor het duurste model. KLEEF Playboy dr. Jürgen Bernhold, de steenrijke 36-jarige reder uit Hamburg en drievoudig amateuivwereldkampioen Latijns-Amerikaans dansen, zal het deze week in de Westduitse boulevardbladen weer prima doen. Zijn tandpastaglimlach, die maandagmorgen door vijftig fotografen en cameralieden werd vastgelegd staat daar garant voor. Maar vooral het feit, dat Jürgen Bernhold dit jaar niet opkwam met zijn gracieuze echt genote Helga aan zijn zqde doch geflankeerd werd door twee zelfverzekerde advocaten. „Ik loop liever op een ander soort parket", verklaarde hij met een flinke portie playboyroutine. Dansvloeren plegen nog al eens glad te zijn, maar in de rechtszaal van het Landgericht in de Duitse grensplaats Kleef bij Nijmegen zal de Hamburgse reder ook deze week heel goed moeten uitkijken om geen faux pas te maken. Chrysler France, de nieuwe naam voor Simca heeft op de autotentoon stelling te Parijs, drie nieuwe wagens tentoongesteld. Het zijn de 160, de 160 GT en 180, modellen die dezelfde oon- touren vertonen als de reeds eerder aan de openbaarheid prijs gegeven nieuwste Ford Taunusprodukten en de Opel-Manta, namelijk lange neus en korte achtersteven. Alle drie de mo dellen de bedoeling is dat de 160 straks de plaats gaat innemen van de in ons land vrij populaire Simca 1501 zijn ruime 4-deurssedans. maar vertonen toch wéinig gelijkenis meer met hun Simcavoorganger die opviel door z'n robuustheid. De nieuwe pro dukten van Chrtfsler France zijn tü- -pische Amerikanen uit Parijs of zo men wil uit Poissy, de plaats waar ze worden geproduceerd. De lange neus, korte achterkant, gebogen zijruiten en geprononceerde ronding van de flan ken geven de wagens een iets protse rig aanzien. Mogelijk dat het publiek er straks anders op reageert en dat het deze Franse Amerikanen toch wel wil. Kortgeleden waren wij in do gele genheid enkele honderden kilometers met twee van de drie modellen te rijden. Dat gebeurde in Frankrijk, op niet al te brede binnenwegen maar ook op de autosnelweg. Onmiddellijk dient te worden gezegd dat vooral het 180 model, de prijs ervan zal zo rond de 12.000 gulden komen te liggen, wel van „wanten" weet. Voor dat opschie ten zorgt dan een 1812 cc sterke krachtbron, dezelfde motor Is ook in gebouwd in de 160 GT, waarvan de maximale prestaties rond de 97 DI$I- pk liggen. De 160 heeft een 1639-cc- motor, goed voor nog altijd 79 DIN- pk. Het 160 GT en 180 model hebben beide vier schijfremmen, het wat een voudiger 160 model moet het met twee schijfremmen minder doen en heeft achtertrommelremmen. Zonder enige moeite kon met de 180 de maximumsnelheid van 168 km per uur, de snelheidsmeter wees toen 180 km aan. worden bereikt. Zijwindgevoe ligheid kan men deze op de achter wielen aangedreven auto echter niet ontzeggen en vooral in het winderige Nederland zal dit de bestuurder zo hij met het gas op de plapk wil rijden wel eens parten kunnen spelen. De wegligging van deze wagens, onafhankelijke voorwielophanging en een starre achteras zou iets beter kunnen. Volgens een opgave van de fabriek kan met het 160 GT en 180 model binnen 12,8 seconden een snelheid worden bereikt van 100 km per uur. De 1812 cc sterke motor levert zijn maximale prestaties bij 5600 omwen telingen per minuut. De motor maakt een niet al te elastische indruk en vrij veel schakelen, en dat is juist weer typisch on-Amerikaans, is met het korte stevige pookje noodzake lijk. Ook aan het interieur herkent men de Amerikaanse invloed. Het hand schoenenkastje is b.v. met een enorm deksel uitgerust. Als bij een botsing het deksel open staat of open springt kan het voor de medepassagier ern stige gevolgen hebben. Chrysler Fran ce heeft wel vooruitstekende stoelen in de nieuwe modellen gezorgd. Die kunnen wedijveren met het beste wat er op dit gebied wordt gemaakt. Tussen de beide stoelen op de midden console nog een klein opbergvakje en de handrem. Onbegrijpelijk is waarom op het 160-GT-model de toeren teller Esso brengt een radiaalband op de markt, die als eerste ter wereld zijn slijtage zal aangeven. In de band is nl. een slijtage-indicator verwerkt in de groeven en deze wordt zichtbaar wanneer de groei- diepte van de band 1,6 mm. is. De Esso-radicaalband zal door de ei gen verkooppunten van de maat schappij worden verkocht naast de ongeveer 600 accessiores die Esso al onder eigen naam voert. Aan banden en toebehoren wordt dit jaar in ons land 475 miljoen gul den uitgegeven, een gemiddelde van 190 gulden per auto. De markt van accessoires groeit jaarlijkst met tien tot elf procent. Worden alle uilgaven voor onderhoud, re paraties. toebehoren, onderdelen en smeermiddelen opgeteld, dan komt men op een totaal van 1.8 miljard zo ver rechts op het dashbord een plaats kreeg. Er is heel wat „ogen- spel" voor nodig om een juiste blik op deze teller, in de 160 niet aangebracht en in het 180 model op een betere plaats, te werpen. Verder hebben wij ook de zin niet begrepen van de grote ronde plasticknop op het stuurwiel. Voor verfraaiing misschien? De knop had wat ons betreft in deze omvang best achterwege kunnen worden gela ten. Het zijn zo enkele bemerkingen bij een tweetal nieuwe modellen waar mee wij niet lang genoeg hebben ge reden om er meer van te zeggen dan nu is gedaan. En om nog eens te herhalen hetgeen reeds in de aanhef werd geconstateerd, misschien wil het publiek dit type wagen (bijzonder) graag. De verkoopcijfers zullen het uitwijzen. Tot slot nog enkele maten en ge wichten: Wielbasis 2,66 m, spoorbreed te voor 1,40 meter, achter 1.39 meter, draaicirkel 11 m, totale lengte 160 en 160 GT 4.45 m. 180 4.52 meter, totale breedte 1,72 meter, hoogte onbeladen 1.43 meter. Inhoud kofferruimte 400 liter. Rijklaar gewicht voor het 160 model 1065 kg voor het 160 GT en 180 model 1095 kg. Maximaal toelaat baar aanhangwagengewicht respectie velijk 900 en 1150 kg. Hij en dertien van zijn ondergeschik ten worden er namelijk van beschul digd in de jaren 1965 tot 68 liefst 20 miljoen liter giftige afvalstoffen opzet telijk in verschillende Duitse binnenwa teren geloost te hebben. Dat is de inzet van 't grootste proces wegens waterver ontreiniging dat ooit in West-Duitsland is gehouden. En het kan zeker voor het prestige van dr. Jürgen Bernhold heel wat meer moeilijkheden opleveren dan het vlekkeloos uitvoeren van een cha- cha-cha. In de komende dagen worden 22 getuigen en twee getuigen-deskun- digen gehoord, aan de hand van wier verklaringen officier van justitie dr. H. P. Söller wil bewijzen, dat de rederij Hamburger Lloyd waarover Bernhold de scepter zwaait jarenlang opzettelijk en systematisch grote hoeveelheden gif tige stoffen in de Rijn, de Eems en de Elbe gekieperd heeft in plaats van via Rotterdam op de Noordzee. Niet geweten „Van deze praktijken van mijn schip pers heb ik niets geweten," hield de academisch gevormde danskampioen gisteren hardnekkig vol. Indien er van opzet sprake was, dan moest de schuldi ge gezocht worden in de persoon van zijn vroegere compagnon J. den Bolle, die sedert 1966 spoorloos is. Bolle had, aldus Bernhold wel zeker eens fraude gepleegd tot een bedrag van 80.000 mark. Doe dagen later was hij met een door Bernhold voorgestelde uitkoopsom van 300.000 mark uit de onderneming gestapt. „Hij heeft indertijd de onder handelingen gevoerd met de raffinade rij van Caltex in Raunheim, waar onze tankschepen de afvalstoffen moesten ophalen. Ik heb later alleen de handte kening onder het verdrag gezet." zei de playboy. Volgens dat verdrag maakten de schepen van de Hamburger Lloyd tus sen 30 januari 1965 en 23 maart 1968 in totaal 47 vaarten in opdracht van Caltex. Het vooronderzoek heeft uitge wezen dan in minstens vijfentwintig van deze gevallen de gehele lading ergens in een rivier werd geloost. Dat was bij elkaar zo'n 20.000 ton. Verder zou een groot deel ook in Nederlandse binnenwateren overboord zijn gezet. Er zijn, zo bleek tijdens de zitting slechts twee gevallen bekend waarin volle tankschepen Rotterdam bereikten. Ré- der Bernhold had zich daar nooit druk om gemaakt. Hij liet alles aan Bolle over. Dat hij zijn schippers in de laat ste zeven maanden premies voor hun illegale handelingen had gegeven, ont kende hij verontwaardig. Tien schippers zullen in het verloop van dit proces eveneens in de beklaagdenbank komen. Enkele van hen hebben bekend. Maan dag werden behalve Jürgen Bernhold ook zijn procuratiehouder, de scheepsin- specteur, de bouwingenieur van het be drijf en de eerste scheepskapitein aan De in Zweden ontwikkelde DAF- Kalmarbestelauto voor stadswerk wordt ook in ons land geïmporteerd. Het betreft een bestelwagen die door Kalmar Werkstadt AB is gebouwd met gebruikmaking van componenten van de DAF-44 en die speciaal is ontwikkeld voor een frequente be steldienst in de stad. De laadruimte bedraagt 2.5 kub. meter. Kalmar ontwikkelde al eerder een post-bestelwagen waarvoor even eens technische componenten vah de DAF-44 werden gebruikt. De Zweedse posterijen plaatsten voor deze postwa gen een order van 1000 stuks. De technische gegevens van de nieuwe DAF-Kalmar zijn: eigen gewicht 820 kg, toelaatbaar totaalgewicht 1380 kg. toelaatbare laadbelasting 560 kg, lengte 3.60 m, breedte 1.70 m hoogte 1.87 m en draaicirkel 10 m. De prijs is vastgesteld op f 7996.80. DEN HELDER (ANP) Een 18-jarige jongen uit Den Helder is gisteravond rond acht uur zwaargewond geraakt, toen door hem zelf gemaakte cxplosieven door onbekende oorzaak tot ontploffing werden gebracht. De jongeman is in allerijl met een ziekenwagen naar een ziekenhuis in Amsterdam overgebracht, i waar een' spoedoperatie volgde. HU is I buiten levensgevaar. I Uit het eerste onderzoek van de politie I is gebleken, dat de jongen gistermiddag bij een drogisterij de benodigde materia- j len voor een soort bom heeft gekocht. Toen hij met de explosieven ging ex- I perimenteren in de duinen kwamen de explosieven tot ontpltffing. De knal was zo hevig, dat in het duin een gat van I bijna een meter doorsnee ontstond. tand gevoeld. Zij wisten allemaal Onduidelijk Het vijftal hield zelfs bij hoog en laag vol, dat niemand zich ooit had afgevraagd of ladingen werkelijk de Noordzee bereikten; dat was immers een zaak van Bolle. „Uw schepen wa ren helemaal niet zeewaardig, dus u kon in feite de voorwaarden in het contract met Caltex te Raunheim niet eens nakomen," aldus de officier van justitie. Daarop onthulde procuratiehou der Werner Kortmann, die na Bolles' verdwijning diens werkzaamheden had overgenomen, dat voor een defenitieve afzet van het raffinaderijsoepje ge bruik werd gemaakt van de diensten van het reinigingsbedrijf Booy in Rot terdam. Een officieel contract met deze firma was echter nooit gesloten. De rechtbank had sterk getwijfeld of de afvalstoffen (waarbij o.a. 12 pet na tronloog) wel ooit R'dam hadden bereikt. In de transporten zaten namelijk vele on duidelijke verdachte kanten. Zo werden de laadbrieven meestel vóór de Neder landse grens reeds aan het kantoor in Hamburg opgestuurd terwijl ze eigen lijk in Rotterdam afgetekend hadden moeten worden. Bovendien had de Ne derlandse douane over het algemeen lege schepen doorgelaten, terwijl in geen enkel geval op de vrachtpapieren aan de grens Raunheim als vertrekpunt stond aangegeven. Het bedrijf Boo\ heeft tenslotte verklaard, slechts tank schepen van de Hamburger Lloyd t< hebben gereinigd. Op dergelijke detail; hadden Jürgen Bernhold en zijn topfi guren geen acceptabel antwoord. Een van de verdedigers merkte op: „Als de schepen toch naar Rotterdam moesten om schoongemaakt te worden, waarom zette men het spul dan niet in Neder land overboord? Daar is niets straf- Inderdaad bleef op deze eerste zwak geleide zittingsdag het motief voor deze grootscheepse waterverontreiniging het duister gehuld. Welke winst kon de Hamburger Lloyd met zulke praktijken maken? Een waarom gebeurden het niet uitsluitend op de Rijn-route nasr Rot terdam. maar ook op de Eems en de Elbe? Konden de tankers dan sneller een andere lading aan boord nemen na ergens gereinigd te zijn? Danskampioen Bernhold. die de afgelopen jaren zijn vloot van twaalf tot zeventig schepen uitbouwde liet er niets over los. De zware beschuldigingen zullen daarom van de 22 getuigen en van enkele rouwmoedige schippers moeten komen. Zes van hen hebben verklaard, dat zij onder druk hebben meegedaan Weigering had ontslag betekend. Dus vulden zij, om in aanmerking te komei voor de premies, rustig op hun dagbe richten in hoeveel uren zij met het overboord pompen van het gifitige Cal- tex-goedje bezig waren geweest. Bern hold wist van niets. „Ik tekende alleen rekeningen boven de 10.000 mark. Compagnon Bolle paste op de kleintjes terwijl hij samen met zijn Helga de cha-cha-cha verfijnde. Voor het landge richt in Kleef zal hem dat wel enkele kostbare puntjes gaan kosten. i haar huis in Madrid. Hier speelt ze met Carlitos n de achtertuin. Ze hebben er beiden blijkbaar veel Ipezier in. GENèVE (AP) De wereldgezond heidsorganisatie te Genève heeft officieel van de Tsjecho-Slowaakse regering ver nomen, dat in het oosten van Slowakije cholera is geconstateerd- De ziekte heeft tot dusver geen slachtoffers geëist. Gisteren werd gemeld, dat zich aan de Poolse zijde van de grens cholera heeft voorgedaan. WASHINGTON (AP) Malcolm Macintosh, volgens US News and Worl Report één van de beste Ruslandkenncrs in het Westen, meent dat d Sovjetleiders in e en,.expansionistische stemming zijn" en dat de Russe op het ogenblik geen belangstelling hebben voor echte onderhandelingei Op de vraag vam het blad of de politie ke en economische onderhandelingen die de Russen in Europa voeren, bedoeld zijn om de toestand tussen Oost- en West- Europa te stabiliseren antwoordde de medewerker van het instituut voor stra tegische studies in Londen: „Nee. Wat de Russen doen is een nieuw politiek offensief voorbereiden waarvan zij hopen dat dit hun nader brengt tot hun fundamentele politieke doel; de overheer sende mogendheid van geheel Europa worden. Hun politieke offensief Europa, hun besprekingen met de Du sers enz. zijn niet bedoeld om de spa: j rung te verminderen, of de strijdkrai j ten te verminderen of een meer welwi lende atmosfeer In het gebied te sche[ I Hij ie van mening dat de Russen i hun besprekingen met de V.S. en Westen niet streven naar een overe komst op grond van wederzijdse conce sles, maar dat zij het politieke offensi weer hebben opgevat, waarmee zij 1966 begonnen zijn, maar dat uïtgesti moest worden vanwege de juni-oor van 1967 in het Midden-Oosten en Tsjecho-Slowaakse crisis van 1968. Hij beweerde dat de Russen Egypte basis willen gebruiken voor expan! door het gehele noorden van Afrika de zuidelijke flank van Europa aar

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12