MOLLY GEERTSEMA: „We moeten eens de moed hebben om bordje „vol" op te hangen" „EEN RECEPTIE? DAT VIND IK DOL' BEKAKTE INDRUK? IK BEN ME ZELF" Wapens voor Zuid-Afrika slaan terug op Engeland DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT ffiBylii&'.J» «yi naar gelukkig denkbeeldige situatie IfPllllI 18 normaal als Wassenaar een lioe- van het kraken van woningen. Dan lÜRa raa' krijgt". treden. Alle urgentie gaai bij de HlH merkwaardigerwijs goed'aan bij de krakers verloren, dan geldt het recht W'?ójK jUlIHd beantwoording van de volgende vraag: van de sterkste". /-V' „Jammer genoeg moet een burge- ■■■nflftj ffiüü meester van Wassenaar aan een „Was u dan tolerant tegen de Wasse- Wó" yaantal voorwaarden voldoen, die burgemeester te maken hebben. Hij „lk heb ze niet in enigerlei opzicht moet vloeiend z'n moderne talen de voet dwars gezet. Als het om de spreken. Hij moet toch goede contac- eens moeilijk, maar bijvoorbeeld de r--ggpj deurs? Hij moet flink wat geld heb- Waxing Moon Club heb ik jaren te ben, want hij moet merkwaardiger- geleden al ontvangen voor een ge- wijze z'n eigen ambtswoning kopen, sprek. Ze zijn aan ruimte geholpen ik geef toe de representatie is in (het inmiddels afgebrande houten ge- Wassenaar essentieel voor een bur- ..ik kan ook niet onnatuurlyk gaan doen; hoe zou men een Geertsema in coltrui vinden? tolerantie heeft gehad, dan wil ik „Wat is het huidige karakter van niet oordelen over de huidige raad, Wassenaar en kan dat karakter ge- ïrleden ik j tef dal irdig lerante uitlatingt aan het hoofd van de raad en mag m'n boosheid niet laten blijken. (U heeft zich dus wel eens opgewonden en kwaad gemaakt?) Jazeker. En met name bij het voorstel voor de sporthal. Er waren zoveel alternatie ven, dat men geen enkel alternatief heeft aanvaard. Dat blijkt dan toch ik ben tolerant meente en het herbergt zoveel moge lijk categorieën van een bevolking. In de praktijk blijkt er ook in de nieuwbouwwijken veel groen en re creatie ter beschikking te zijn. Er is woongelegenheid voor elck wat wils. We hebb. gedaan". alles „De (karikatui sche burgemet ialisti- in Wassenaar gemakkelij ker hebben dan de echte VVD'er. Hij zou minder gefrustreerd worden in de dagelijkse contacten. Ik heb met beide helften van Was senaar noord-arbeiders middenstanders en zuid-vil lawijk) goed kunnen op- Geertsema op de vraag of l van geest is: „Voor de kom jaar ga ik de VVD aanvo n-blij Het t de kie mr. W. J. Geert dag 52 gewo meeste? Bij v of in ieder geval van lustig koutei ;ma (zon- len) het -enigingen - der of ammer, dat de verkiezingsstrijd zich »aat toespitsen op de persoon. Je ichijnt het goed te moeten doen op ie tv. Nou, dat hoeft niets met ntern leiderschap te makente heb- ben-" (Wat bent u zelf, een intern lei- „Het dat „Om morgen bij Oostenrijk? Daar handelen we dan air les vaak af'. Laat men evenwel geen verkeerde indruk van de liberale politicus an krijgen: midden in de nacht werkt hij vele uren. Hij kent alle stukken. En dat kan best eens gebeuren na Kamerdebatten van véle uren. Molly" Geertsema gaat in januari gemeester zal zeer Waarschijnlijk voor vele tienduizenden guldens een huis (ambtswoning) moeten kopen. melt wat met de kleine schoenen, Hij luistert scherp naar iedere vraag. En geeft soms handige poli -aak leuk te vinden als mijn goede vriend Ridder van Rap- .pard en ik in een dispuut gevraagd kunnen worden. Dan blijkt dunkt me tóch wel degelijk, dat ik hemelsbreed 'Verschil van Van Rapppai'd. Ik ben l komt dan alle< burgemeester?" „Ik laat uiteraard mijn politieke op vattingen zo min mogelijk meespre ken. Natuurlijk kun je je algemene politieke achtergronden, de liberale geesteshouding, niet loslaten. Daar kun je je toch niet van losmaken? (Met nadruk) In de afgelopen tien jaar van mijn burgemeesterschap heb lk die liberale geesteshouding in mijn optreden waargemaakt. En toch heb ik niet voldaan aan het voor beeld van een echte VVD-burge- Na de uiteenzetting over zijn vele contacten met het verenigingsleven (de Tweede-Kamerfractievoorzitter zat vaak achter een houten tafel op schragen om uitgebreid zijn keus te bepalen bij een Miss Tienerverkie zing) en zijn goede „aanknopings punten met de burgerij", gaat mr. Geertsema iets dieper in op Wasse naar als politieke gemeente „Het is helemaal geen evident libe rale gemeente. Een VVD-burgemees- ter is daardoor niet volkomen lo- .ik kan enorm hard worden als de vrijheid Wan anderen in geiwar u'ordt gebracht niet. schudt de bur- ït. De oorlogssterkte„Nee Dat wil ik ook aan :ens de moed hebben gïsch. Als politicus zegt dat er apart bij) meen ik. dat er al heel veel gemeenten in Neder land zijn. waar de KVP een over heersende positie heeft en een KVP- mijn opvolger nu eindelijk e om op alle toegangswegen tot Was senaar het bordje „vol" te hangen. We zullen eraan moeten wennen, dat onze gemeente vol raakt. Mis schien, dat nog wat ruimte vrijkomt door het wegvallen van Valkenburg als militair vliegveld (Leiden wil het graag als burgerluchtvaartmogelijk- heid benutten) maar verder moeten we vol op de deur plakken. In dit licht bezien keur ik de resolutie van de woningbouwvereniging St-Willi- brordus (die zoveel mogelijk woning- bouwi bepleit op zoveel mogelijk plaatken) ten strengste af!" „Rustig Wassenaar, dan denk je voor al aan het verkeer. Denkt u, dat het doorgaande verkeer buiten Wasse naar omgeleid zal kunnen wor- nogal negatief moeten sterviaduct moet er niet komen I kan het college doorgaan met posit vechten: de provinciale weg numrr één door de duinen moet er wel komen- En dan leg ik me niet neer- bij de negatieve geluiden als zou de Raad vn State al afwijzend beschikt hebben. Ik betwijfel overigens sterk of er al een advies van de Raad van State is, het tempo van dit college kennen de". „U staat op de nominatie voor minis ter van Binnenlandse Zaken (een glimlach en een schouderophalen, maar geen ontkenning). Daarom is het extra saillant om uw mening te horen over Wassenaar, dal zonder keuze te bepalen tussen de Leidse en Haagse agglomeratie inhangt. Wat functie hebben tussen Den Haag en Leiden en streven naar opname in één groot gewest van Den Haag en Leiden (met huidige randgemeenten) en waarschijnlijk zelfs daarbuiten. Dat is de enig werkelijk reële op- Beide regelingen (Den Haag en Lel den) lopen medio 1973 af. Laten we afwachten. Als er dan nog geen eenheid is, dan is het vroeg genoeg om de zaken desnoods iets krachti ger aan te pakken". lening als de „Eventuele r of een stembusakkoord zeer duide lijk iets geregeld moeten worden op dit punt. De ARP vaart voorlopig nog dezelfde koers als de PvdA. „II staat dan ook nogal scherp tegen over burgemeester Marjjnen van Den Haag. Kan dat niet lastig wor-^,, den als ii minister bent?" „Ik geloof niet, dat we het zo oneens zijn. Marijnen wil ook wachten tot 1973. Dan kunnen we de zaken samen overleggen". (Mr. Marijnen heeft al aangekondigd, dat Den Haag met een uitgesproken standpunt zal komen in dat tieke antwoorden. indruk. Soms een beetje bekakt. Hoe hij dat zelf vindt? „Dat is niet te recht. Ik probeer'die indruk zeker niet te maken. Ik ben mezelf. Als ik één ding heb geleerd in de politiek, dan is het wel dat je jezelf moet zijn. Ik kan ook niet onnatuurlijk D-begroting voor 1971. Volgens mr. Geertsema zo' standpunt dan neerkomen op met de vrijwillige riemen di heeft en met van bovenaf regelingen wachten tot 1973- Red.) „Vindt u, dat er in Wassenaar nog schandvlekken zijn, ondanks het feit. dat het een oase in de Randstad zou zijn? Bijvoorbeeld de grote woning nood en de schandalige noodwonin- i de breke iog geen vervangende woonruimte is. (Dus toch de grote woningnood. En u wilt niet zoveel mogelijk grond bebou wen?) Er moet een doorstroming op gang komen en men zal er goed aan moeten wennen, dat men bij gebrek aan woningen buiten Wassenaar te- 7*o, dat men graag in Wassenaar blijft wonen. En dat zijn heus niet alleen de snobisten, die graag „Was senaar" op het kaartje willen heb ben. Je woont er fijn". Ondanks alle missverkiezingen kan mr. Geertsema het beste met de bejaarden opschieten. Dit gesprek moest een uur worden uitgesteld, tie van de Algemene Bond van Be jaarden moest. ..Kijk, bij de jeugd moet je wachten tot je gevraagd wordt. Ze zouden in De Brug toch vreemd hebben opge keken als ik daar zomaar binnen was komen stappen. Bij de bejaar den kan ik ongevraagd binnenlo- LONDEN De besprekingen die de Sritse regering vorige week gevoerd heeft met Afrikaanse Gemenebestlei ders hebben kennelijk tot gevolg, dat «ij meer dan ooit haar plan wenst door zetten om wapens en vlootuitrusting leveren aan Zuid-Afrika. Zij is niet eid een compromis af te sluiten of mogelijke alternatieven in overweging Vaarnemers hebben de indruk, dat houding van premier Edward Heath 'dnekkiger geworden is dan die i zijn minister van Buitenlandse Za- i, sir Alec Douglas-Home. De kwestie i wapens voor Zuid-Afrika werd on middellijk na de verkiezingen door Sir Mee op de voorgrond gebracht. Tijdens 'e verkiezingsstrijd hadden de conser- atieven beloofd, dat zij in bepaalde oilitaire behoeften van de Zuid-Afri kaanse natie zouden voorzien. President Kaoenda van Zambia, die ich in Londen als leider van een af- aardiging van de Org!; Eenheid :ns als staats- stland, vruchte- premier Heath tot andere inzichten te brengen, heeft in zijn gesprekken met Heath volgehouden, dat de Britten het com munistische gevaar in de Indische Oce aan overdrijven. Commerciële belange gev< rike Russische be dreiging, menen dat de Britse conserva tieven ongelijk hebben. De Verenigde Staten wensen het in 1963 afgekondigde wapenembargo van de Verenigde Naties ten aanzien van Zuid-Afrika te eerbie digen. Als Groot-Brittannië koppig blijft en zijn wil doorzet, zullen volgens politieke waarnemers landen als Tanza nia en wellicht uiteindelijk ook Zambia het Gemenebest vaarwel zeggen. Voor zijn vertrek uit Londen dreigde presi dent Kaoenda met economische en fi nanciële represailles jegens het gewe zen Britse moederland. Het ziet er al geruime tijd naar uit, dat de totale ineenstorting van de Commonwealth een onafwendbaar feit is. Geschillen in verband met Zuid- Afrika kunnen dat ontbindingsproces slechts bespoedigen. Britten die dit be treuren, wijzen verbitterd op het feit, t deze ondergang in de hand gewerkt Heath heeft naar verluidt >rdt door Zuid-Afrika, dat eens een gezegd, dat de Britse regeri n de belangrijkste Gemenebestlanden niemand de les laat lezen. naamste afnemer van Britse produklen. Er staan dus grote commerciële en eco nomische belangen op het spel, die de conservatieven veel nauwer aan het hart liggen dan dit destijds het geval was met de regering-Wilson. Het blijft evenwel een feit, dat Heath en DoUglas- Home, de wapenkwestie onhandig en in bepaalde opzichten zelfs dom aan gepakt hebben. Voor ze zich uitspraken hadden ze er niet voldoende over nage dacht en de mogelijke gevolgen slecht afgewogen. Koppig Toen hij naar Amerika vertrok, sprak president Kaoenda de persberich ten tegen, dat hij ruzie gémaakt had met premier Heath. Het staat echter vast, dat hun besprekingen niet prettig en vriendschappelijk afgelopen zijn. Volgens Kaoenda vat Heath het hele dispuut als een persoonlijke kwestie op, en is hij boos omdat Afrikaanse leiders onder wie ook president Nyerere van Tanzania druk pogen uit te oefenen. De meeste waarnemers in Londen betreuren de koppige houding van pre mier Heath. Zijn ruzie met Kaoenda wordt „een storm in een kop koffie" genoemd, omdat deze uitbarsting vrij dagavond plaatsvond toen beide politie ke leiders koffie dronken na het diner. De Times schreef, dat premier Heath nu vermoedelijk niet meer zal afzien van zijn voornemen om aan Zuid-Afri ka bepaalde wapens te verkopen. Men hoopt echter wel, dat de Britse rege ringsleider tijdens de komende dagen toch nog pogingen zal doen om de ondergang van het Gemenebest te ver- Galerie De Sfinx, O.Z. Voorburgwal 241 Amsterdam, exposeert van 26 oktobei tot 15 november aquarellen van Ivar Ingen en van de Pool Marek Ober' NTB: banden maken musici werkloos AMTERDAM Het betuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft de minister van Sociale Zaken gevraagd een verbod uit te vaardigen van het uitsluitend doen begeleiden van thea tervoorstellingen e.d. door geluidsban- Directe aanleiding voor het verzoek is de komst van de Amerikaanse ijsrevue Holiday on Ice; die van 5 november af in Amsterdam zal optreden met mecha nische begeleiding inplaats van met een orkest ?oals steeds het geval is geweest, Veel musici zijn de laatste tijd werk loos geworden of hebben een ander beroep moeten kiezen door de toeneming van het gebruik van mechanische re- productieapparatuur in openbare gele- ;n gratis televisiereclame voor de avonden die in hun zaken worden gehouden. Hierdoor worden vooral de popgroepen zwaar getroffen De N.T.B. overweegt in Amsterdam een actie onder het publiek te voeren tij dens het optreden van Holiday on Ice als er geen orkest wordt geëngageerd. Rita Reys in Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO (AP) Rita Keys heeft tegenover journalisten gezegd, dal ze het bijzonder opwindend vindt, dat zc gekozen is om Nederland te vertegen woordigen op het Songfestival in Rio dc Janeiro. Rita zei, dat ze weliswaar pas viei maanden geleden voor het eerst ovei het Riofestival had gehoord, maar dal ze het nu als het belangrijkste muziek- ondert Count Basie, waarmee ze het vorig jaar in New Orleans is opgetreden. Rita Reys zei, dat haar persoonlijke stijl het midden houdt tussen jazz en rockbeat Het lied waar-mee ze zal optreden heet Just be you en is van Toots Thielemans en George Andrews. Nieuw plan voor Stadsschouwburg AMSTERDAM (ANP) De werkge meenschap van dc Nederlandse Comedie heeft woensdag aan de Amsterdamse wethouder voor kunstzaken, H. Lam- bespeling van de Amsterdamse Stads schouwburg. De delegatie, die dit voor stel deed, heeft over dit voorstel met de heer Lammers een uitvoerig gesprek gevoerd. Resultaat hiervan is, dat het voorstel vrijdag door het college van B. en W. zal worden besproken. Inmid dels heeft de wethouder hierover contact opgmomen met de commissie van bij stand uit de gemeenteraad en de Kunst- raad. Het ligt in de bedoeling de be slissing van B. en W. vrijdagavond aan de werkgemeenschap mee te delen en Jazzpianist (Van onze Jazzmedewerker) DEN HAAG De bekende jazzpianist Hein v. d. Gaag vertrekt op 4 november naar Cuba, waar hij met zijn kwartet zal optreden tijdens een songfestival ln de badplaats Varadero. Dit optreden als speciale attractie geschiedt op uitnodi ging van de Cubaanse nationale c Brink, bassist Hans v. d. Poot en drum mer Rudy „broer" Pronk. Het betekent voor Hein v d Gaag niet de eerste maal dat hij in het buitenland voor het voet licht verschijnt. Eerder maakte hij con- Denemarken, Frankrijk

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9