Harde woorden paus martelingen over Rijnvervuilers voor de rechter „DE LIGTENDE ZEE-FAKKEL" NOG MAAR EEN VOORPROEFJE Politie nog zonder spoor van Cross Braziliaanse Senaat contra kard. Alfrink Herdruk van drie delen met 256 zee- en kustkaarten Miljoenen liters giftige stoffen VS en SU zoeken naar mogelijkheden koppeling in ruimte Geen Franse helikopters meer naar Zuid-Afrika Apparaat tegen vuil uitlaatgas Moordenaars Californië schrijven over „wereldoorlog Nobelprijs Borlaug voor -^NDERDAG 22 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 7 VATICAANSTAD/RIO DE JANEIRO (KNP/ AP) Onder grote bijval heeft paus Paulus gisteren tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie een duidelijke veroordeling uitge sproken over de martelingen die de Brazili aanse politie toepast. De paus noemde ook andere vormen van terreur: mensenroof, vliegtuigkapingen, roofovervallen en handel in drugs. De paus noemde Brazilië niet met name, maar zijn scherpe veroordeling van politionele martelpraktijken kan moeilijk anders worden- uitgelegd, na de veelvuldige verzoeten bïi dpaïK om een duidelijke uitspraak. De foltering als politiemethode noemde hij alleen een belediging voor het lichaam, maar voor de waardigheid van de gehele menselij k< persoon." Martelen is, aldus de paus, een teken vai zedelijk verval. De paus veroordeelde ook de revolutietheorie die zegt dat Christus subversief element is geweest. Revolutie is niet de leer van evangelie en concilie. De Brazildaanse censuur werkt inmiddels op volle toeren. De kranten is gevraagd geen aandacht te besteden aan het commentaar van de Osservatore Romano, waarin werd verklaard dat de paus de ontwikkelingen in Brazilië met onrust en zorg volgt. Toch werd het commentaar in Sao Paolo geciteerd. In de Braziliaanse senaat is teleurstelling uitgesproken over de recente beschuldigingen van kardinaal Alfrink inzake de martelingen. „Het valt. te betreuren dat er in Nederland een autoriteit als kardinaal Alfrink is die zulke ernstige beschul digingen een officieel karakter geeft, zoals de bewering dat katholieke priesters naast andere politieke gevangenen systematisch en wreed in onze gevangenissen worden gefoiterd. Het wordt tijd dat degenen die zulke geruchten in de wereld zij worden eentonig", aldus de voorzitter van de senaat, Joao Cleofas. Kardinaal Rossi, aartsbisschop van Sao Paolo, teruggekeerd van een bezoek aan de paus, heeft verklaard dat de paus wist dat er geen godsdienst vervolging in Brazilië bestond. De paus, aldus kardinaal Rossi, heeft nog steeds „een ongeschokt vertrouwen in Brazilië, zijn roeping en zijn taak in de Kerk." Het invloedrijke dagblad „O Estado de Sao Paolo" heeft in een uitvoerig artikel de „heersende kliek van de Braziliaanse bisschoppen" ervan beschul digd dat zij probeert de militaire regering van generaal Madici omver te werpen. Met de „heer sende kliek" wordt de centrale commissie van de bisschoppenconferentie bedoeld, die volgens het blad een oorlog tegen de regering voert teneinde deze zo te verzwakken dat zij plaats moet maken voor een progressiever bewind. De bisschoppen zouden een bijzondere verering hebben voor de Franse communistische filosoof Garaudy. Het ar tikel keert zich tegen de kerkelijke pretentie dat wat ciale politiek. heeft op het gebied KARDINAAL ALFRINK (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De duurste atlas, ooit ter wereld uitgegeven, staat momenteel in Amsterdam op stapel. Het is een facsimile- uitgave van het kartografisch werk, dat de Duitser Alexander von Humboldt tussen 1805 en 1830 heeft vervaardigd. De atlas krijgt in totaal dertig delen (waarvan de eerste drie nog dit jaar het licht zien) en gaat 40.000 gulden kosten. Hij verschijnt in slechts vijftig exemplaren. Aan het kraambed van deze gigan tische en exclusieve bevalling staat de Amsterdamse uitgeverij Theatrum Orbis Terrarum. namelijk een atlas, die de verrukke lijke naam draagt: „De nieuwe groote ligtende Zee-fakkel." Hij telt slechts drie delen maar kost al meteen 2500 gulden. Overigens niet de duurste cre atie van Theatrum Orbis Terrarum, want eerder schonk deze uitgeverij het leven aan een her-uitgave van de atlas van Blaeu, die 3900 gulden kost- Schout bij nacht, ir. W. Langeraar chef hydrografie van de Nederlandse marine, kreeg gisteren het eerste exemplaar van „De ligtende Zee-fak kel" aangeboden. Geen geringe eer, want in totaal heeft het werk een oplage van slechts 500 met de hand genummerde exemplaren. Prof. dr. ir. C. Koeman, hoogleraar in de cartogra fie aan de universiteit van Groningen, die de uitgave wetenschappelijk heeft begeleid, vertelde, wat het bijzondere van de gelegenheid was. „De ligtende Zee-fakkel" werd tussen 1681 en 1753 vervaardigd door het Amsterdamse uitgevershuis van Keulen. Hij bevatte in totaal 256 zee- en kustkaarten, teke- lcusten (zogenaamde „op- van schepen. Het materiaal ervoor werd gewetensvol aangedragen door de vele kapiteins van de Nederlandse compagnieën, die in die dagen opper machtig waren op de zeven wereld zeeën. Nooit eerder was een dergelij ke zeemansgids verschenen. Hij maakte Amsterdam in een klap tot het wereldcentrum van maritieme Helaas gingen de schitterende, met de hand geëtste en ingekleurde atlassen, in snel tempo verloren. Prof.; sprak gisteren van een manie". De frequentie kaarten werden gebruikt, was tevens hun ondergang. Voorzover ze niet te beduimeld raakten, werden ze over boord gezet omdat nieuw verschenen atlassen ze overbodig en zelfs gevaar lijk hadden gemaakt, In de schatka mers van de bibliotheken zijn nog slechts enkele exemplaren te vinden. Daarom is volgens prof. Koeman de thans verschenen facsimile-heruitgave een unieke gebeurtenis, waarvan uni versiteiten en maritieme instituten watertandend zullen profiteren. Daar naast is er een enkele verzamelaar, die het zlchritan permitteren, voor „de Ligtende Zee-fakkel", de vereiste 2500 ie de nu herverschenen atlas slechts een fractie van de cartografische ju weeltjes die het uitgevershuis Van Keulen heeft afgeleverd. Hij is 800 zeer zeldzame groot bestek raa- nurcriptkaarten op het spoor, die alle wereldzeeën uitbeelden. („De ligtende Zee-fakkel mist de westkust van Noord- en Zuid-Amerika). Een gedeel te van deze cartografische schat be vindt zich in Nederland, een gedeelte in Rome en we zullen er meer van horen al was ,het alleen maar om de prijs die een heruitgave Studieconferentie YN door koningin Juliana geopend DEN HAAG (ANP) In het Vredes paleis in Den Haag is vandaag de VN- studieconferentie begonnen. Bij de ope ning vanmorgen verklaarde koningin Juliana, dat de Volkerenorganisatie thans bezig is iets te verwezenlijken, dat waar- lük c De koningin vervolgde met te zeggen, voor het eerst sinds het ontstaan van deze volkeren-wereldgemeenschap zich is gaan roeren dat de geschiedenis ;n nieuwe richting doet koersen en ereld een nieuw gezicht, een mense lijke trek geeft. Zij doelde hiermee op weede tienjarenplan van de VN voor ontwikkelingshulp. De koningin besloot met te zeggen: „Onze groei mag niet ten koste van hun groei gaan, noch mag het omgekeerde hèt geval zijn. Beide moeten en kunnen wij ons ontwikkelen en ontplooien". KLEEF Op '27 oktober a.s. zal in de Duitse stad Kleef de bekende we reldkampioen amateurdansen. dr. Jürgen Bernhold terecht moeten staan, verdacht van het verontreinigen van de rivier de Rijn. Hij zal op de Zwanen- burcht moeten verschijnen een eeu wenoud bouwwerk dat gebruik wordt als een soort van paleis van justitie in zijn kwaliteit van reder van de Hamburger Lloyd, waarvan in de perio de 1965 tot 1968 diverse tankers lussen de Caltex-raffinaderij in Raunheim am Main en Rotterdam voeren en daarbij ettelijke miljoenen liters afvalstoffen van de raffinaderij in dc Rijn loosden. Behalve dr. Bernhold zullen ook zijn procuratiehouder, een scheepvaart-in- pecteur, tien kapiteins en een ingenieur van de Lloyd terechtstaan. De kwestie werd in mei 1Ö68 ook voor de Duitse overheidsinstanties ruchtbaar toen een patrouilleboot van het Wasser-und Schiffahrtsambt' Wesel een tanker opbracht, die juist bezig was de kwalijkriekende vloeistof woordelijke personen konden dagvaar den. Het bij Grieth aangehouden schip was de Hasenbüttel van de Hamburger Lloyd, die opdracht had om chemische afvalstoffen naar Rotterdam (e brengen, waar zij zouden worden overgeladen in een zeetanker, die de vloeistof op de Noordzee zou lozen. In plaats daarvan loosde de Hasenbüttel het spul in de Rijn met alle gevolgen van dien. Aa het Hasenbüttel niet om een incidenteel ge val ging, werd bij de recherchegroep van de rivierpolitie te Duisburg-Ruhrorl een speciale commissie ingesteld, die systematisch alle afvalstoffentranspor- ten van de Hamburger Lloyd contro leerde. Daarbij bleek, dat. aldus dc officier van justitie in minstens 26 gevallen de ladingen van de tankers in de Rijn en andere binnenwateren wer den geloosd. De afvalstof, aldus stelden de chemici vast. bevat o.a. enkele kwalijkriekende vergiftigde vloeistoffen, waaronder ook natronloog dat gevaarlijk is voor de huid en de kiemen van de vissen. De Lloyd-rederij had aanvankelijk, zo meldt de Rkeïnisehe Post, de afvalstof met binnen vaarttankers tot in open zee gebracht en dan in de nabijheid van de Nederlandse kust geloosd. Aangezien de schepen bij slecht weer deze manier lozen gestaakt worden. De betrokken kapiteins deze illegale wijze bedreiging van ontslag. Het contract tussen Caltex en rederij kwam in 1965 tot stand op initiatief van de mede-eigenaar, de ieder Bolle, wiens huidige verblijfplaats blijkbaar niet te achterhalen is. Bolle wordt door de justitie te Hamburg gezocht wegens bedrog met verzekeringsgelden. De we reldkampioen amateurdansen dr. Bern hold schuift nu alle schuld op zijn voortvluchtige compagnon Bolle. Bij EEG geen eenstemmigheid over toetreding BRUSSEL (ANP) De werkelijke de EEG over ^de Britse toetreding kun nen pas beginnen als de zes een ge meenschappelijk standpunt hebben ten aanzien van de verschillende overgangs perioden (zes jaar voor de landbouw en drie jaar voor de industrie) die Engeland heeft gevraagd. Dat is de mening in conferentiekrin- gen. die gisteren duidelijk werd na nieuwe besprekingen op ambassadeurs niveau tussen de Britten en het onder handelingsteam van de zes. Het is een publiek geheim dat momenteel over wat de Britten aan overgangsperioden gevraagd hebben geen eenstemmigheid bij de zes bestaat. De gemeenschap wil j reid zijn te doen tijdens de overgangs periode voor de landbouw en verder speelt de landbouwfinanciering nog een Van belang bij ruimtetaxi's meest voorzichtige leden van de Ameri kaanse ruimtevaartgemeenschap zien de komende besprekingen als een door braak. Na jaren van rivaliteit en langs elkaar heen werken komen de V.S. en de Sovjet-Unie eindelijk bijeen om zich te buigen over de kwestie hoe hun ruimteschepen in de praktijk kaar kaarten van de liefhebber Drie telefoontjes, dat een bevrUdingscel van het F.L.G. bereid was het voorstel van de Canadese rege ring voor een vrijgeleide naar Cuba te aanvaarden, hebben de hoop van de politie korte tijd doen opflikkeren. Gis- steravond deelde de politie mee dat ze vals waren en dat hiervoor een man ge arresteerd was. Dit incident ilustreert een van de voor naamste problemen, waarmee de politie bij het opsporen van de kidnappers van de Britse diplomaat Cross geconfron teerd wordt. Duizenden telefoontjes koomen dagelijks van het publiek binnen. Ze worden allemaal nauwkeurig nage gaan, en dit maakt een groot deel van het onderzoek uit. Volgens bronnen die nauw bij het onderzoek betrokken zijn, zit men vlak achter Paul Rose, Marc Carbonneau en Jacques Lanctot aan, het trio, waar tegen over het hele land een bevel tot zich nog steeds in de buurt van Montreal bevinden. Maar de politie schijnt nog niet verder te zijn met. het vinden van de plaats waar Cross wordt vastgehouden. Het lijkschouwingsrapport van de ver moorde minister van Ai-beid van Quebec, Pierre Laporte, dat gisteravond is uit gekomen, zei dat hij door wurging om het leven is gebracht, waarschijnlijk met een medailleketting die hij droeg. Hoewel er nog een aantal wonden, die voor zijn dood zijn toegebracht, gevon den zijn op zijn linkerpols, rechts en boven aan zijn borst blijkt uit het rapport dat hij niet is gemarteld, zoals sommige Franstalige kranten veronder stellen. Er zijn echter veel vreemde dingen aan deze hele zaak, niet in het minst waarom de politie oorspronkelijk heeft beweerd dat Laporte in het hoofd gescholen was De aard van de wonden en de grote rommel in het huis waar n steun aan de cheniercel, die hem gekidnapped heeft, bitter hebben gevochten of ze hem moes ten vermoorden of niet. Een gewelddadig gevecht zou hebben plaatsgehad, waarna Laporte gepakt, legen zijn borst ge trapt en ter plaatse met zijn eigen medaille gewurgd werd. Als het zo gebeurd is, zou dat verklaren waarom het communiqué van het F.L.G. dat zijn dood aankondigde, getekend was met „Dieppe-22e" in plaats van Chenier, zo als bij voorgaande boodschappen van de cel. De politie gelooft dat misschien wel 20 mensen tot de t\Vee cellen be hoord hebben, die de kidnappingen heb ben uitgevoerd. Ze beweert dat ze naast het genoemde trio verschillende mensen ernstig verdenkt en laat doorschemeren dat er in de naaste toekomst nog meer bevelen tot inhechtenisneming zullen zullen uitgaan. Deel van de kaart die de Rijnmond en de Zuidhollandse eilanden in beeld PARIJS (Rlr.) De Franse regering zal geen nieuwe overeenkomst met Zuid- Afrika aangaan voor de levering van helikopters. Dit heeft de Zambiaanse president Kenneth Kaoenda gisteren in Parijs verklaard na een onderhoud met zjjn Franse ambtgenoot Poptpidou. Op een persconferentie zei Kudoenda, dat Frankrijk ook zijn politiek ten aan zien van de verkoop van lichte wapens en lichte pantserwagens, die Zuid-Afrika eventueel zou kunnen gebruiken tegen guerrillastrijders, opnieuw zal bezien. In officiële kringen in de Franse hoofdstad werd vernomen, dat Frank rijk besloten heeft aan Zuid-Afrika en andere landen geen wapens meer te verkopen, die tegen opstandige bewegin gen kunnen worden gebruikt. Frankrijk wapenleveranciers voor Zuid-Afrika ge- De besprekingen worden maandag en dinsdag gehouden. Officieel zijn zij door j NASA aangeduid als „voorbereidende De mogelijkheid van koppeling v Amerikaanse en Sovjet-Russische rui: tevaartuigen opent echter een groot t feit dat de Sovjet-Unie dit aspect geko zen heeft als begin van besprekingen over „bouten en moeren" duidt er op dat de Sovjet-Unie serieuze belangstel ling koestert voor samenwerking in de nrleg is eenkomsten. De Amerikaanse delegatie wordt ge leid door dr. Robert Gilruth, directeur van het bemande ruimtevaartcentrum in Houston. Verder zijn er o.a. Glynn Lunney, de vluchtleïder die de Apollo- 13 heeft binnengeloodst na het ontplof fen van een der zuurstoftanks, en Ar nold Frutkin, onderdirecteur van de NASA voor internationale zaken. Frutkin meent dat koppeling tussen bemande Russische en Amerikaanse ruimtevaartuigen niet voor 1972 moge lijk zal zijn. Men moet al snel tot overeenstemming komen om de Skylab die in dat jaar rond de aarde gaat draaien van een speciale koppelmoge lijkheid te voorzien. Optimistisch is hij RUSSISCHE VINDING MOSKOU (RTRi Sowjetrussische ingenieurs hebben een instrument voor automotoren ontwikkeld dat praktisch alle koolmonoxydc verwijdert. Het in- strumenl kan gemakkelijk worden aan gebracht. Het is ongeveer zo groot als een teekopje. Het olieverbruik wordt met 35 procent en het benzinever bruik mei vijf procent mee verminderd. Hoe het precies werkt wordt niet uit de doeken gedoan. Wel wordt gezegd dat het met succes beproefd is. Het instru ment werkt automatisch tijdens remmen en optrekken, wanneer de verbranding gewoonlijk onvolledig is. zeventig, voor met ruimtetaxi's. Dat ligt ook i de lijn van de Sovjet-Russische gedach- tengang. Hun vlucht van juni, die 18 dagen duurde, is waarschijnlijk deel van de voorbereiding van een per manent bemand ruimtestation SANTA CRUZ (DPA/AFP) De poli tie van Santa Cruz heeft de inhoud be kendgemaakt van een briefje, dat de moordenaars van de oogarts Victor Ohta. zijn gezin en zijn secretaresse, in de Rolls Royce van hun slachtoffer hebben achtergelaten. Daarin scsrijven de daders: „Vandaag is de derde wereldoorlog begonnen, die zal worden gevoerd door de burgers a het vrije heelal. Vanaf heden zal ieder individu of groepering die misbruik maakt van de natuurlijke omgeving, of deze verwoest, worden gedood door de burgers van het vrije heelal. Mijn ka meraden en ik zullen tot de dood of 1 de vrijheid .strijden tegen iedereen alles dat het natuurlijk leven op deze planeet niet handhaaft. Het materialisme moet verdwijnen of de mensheid zal ver- De politie meent in dit briefje een aan wijzing te moeten zien dat de daders ge zocht moeten worden in hippiekringen. Zij is dan ook reeds begonnen met het uitkammen van hippiecentra in de heu vels ten noorden van Santa Cruz. De in houd van het briefje is nu pas bekend gemaakt. omdat de politie een golf van paniek in Californië wilde voorkomen. De politie ziet in het briefje een be vestiging van haar vermoeden dat de moord het karakter van een „terecht stelling" had. De politie zoekt drie „langharige jongelui", twee jongens en een meisje, die een dag na de moord zijn gezien bij de auto van de echtgenote van Ohta. De auto werd later uitgebrand gevonden in een spoorwegtunnel. AMSTERDAM (ANP) De firma Assurantiecombinatie Nederland (waar in samenwerken de firma's Keuning, Kleijn en Schaink, Jacobus Remmers en S. M. Souget) heeft samen met de firma J. C. J. Knegt en Zonen (met inbegrip van de afdeling makelaardij van de firma Koopman en Co) gisteren meege deeld dat zij tot nauwe samenwerking hebben besloten De totale personeels sterkte zal ongeveer 300 man zijn. De Assurantiecombinatie Nederland heeft het dienstgebouw van Gerzon in Am sterdam daartoe opgekocht. Dr. Norman Ernest Borleug, een Amerikaanse landbouwdeskundige, is gisteren de Nobelprijs 1970 voor devrede toegekend. De 56-jarige Amerikaan krijgt zijn prijs voor zijn verdiensten voor de ontwik keling van nieuwe tarwesoorten, die de oogsten in verscheidene landen, vooral in Mexico, India en Pakistan, in hoge mate hebben verbeterd. Bij de snelle ontwikke ling van de landbouw in de af gelopen jaren, de „groene revo lutie" genoemd, neemt dr. Borleug een. centrale plaats in. Hij is dc vijftiende Amerikaan die de prijs voor de vrede ontvangt. Voor hem was ds. Martin King de laatste Amerikaan. De prijs zal dr. Bor laug op 10 december In Oslo wor den uitgereikt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7