mening VAKCENTRALES ACTIVEREN NIEUWE MAATSCHAPPIJ URGENTIEPROGRAM CONFESSIONELEN BETER DAN HUIDIG BELEID VS-GENERAALS IN TURKIIE VERMIST Tito uit bezorgdheid Huisvrouwen over Midden-Oosten Drs. Den Uyl: Sneeuw in Europa Groen tegen rood in boekvorm Nuchtere leraren tegenover „rode collega's Schriftelijke cursus onderwerp discussie bestellen post in eigen flat DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (ADVERTENTIE) jam koopt wil fruit proeven NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Brown, de vroegere Britse minister'vat Buitenlandse Zaken, heeft zijn naan officieel veranderd in George-Brown. Le op het streepje, want dat betekent dat d< vroegere minister als lord George-Browi door het leven zal gaan, als hij lid i: geworden van het hogerhuis. Een van d< kennissen van George zei dat deze „al tijd George Brown wilde blijven, zelf; als lord. En op deze manier kan dat". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractievoorzitter van de PvdA en tevens toekomstig lijsttrekker, drs. J. den Uyl, heeft gisteravond in een commentaar gezegd het urgentieprogramma van KVP, AR en CHU op sommige punten een duidelijke verbetering te vinden in vergelijking met het tot dusver door de drie confessionele partijen gevoerde beleid. Zijn hoofdbezwaar is dat het programma over een aantal belangrijke strijdpunten in de mist blijft. Juist hierom staat of valt dit programma volgens drs. Den Uyl met de partijen en mensen, die het zullen moeten uitvoeren. „Als men zich niet voor de verkiezingen over deze kernvruag uitspreekt, blijft dit programma een slag in de lucht." procent van het nationale inkomen per tingveriaging doet. Duidelijke verbete ringen in vergelijking met. het huidige beleid noemt drs. Den Uyl de keuze voor de bevoegdheid van de overheid om fusies van ondernemingen te ver bieden, de niet-procentuele loonsverho gingen en de belasting op vermogens- Opvallend vindt hij dat het program op verschillende punten achterblijft bij de ontwerpprogramma's van KVP en AR. De drie confessionele partijen sa-- men zijn flink wat conservatiever dan AR en KVP zelfstandig.' Hij noemt het symptomatisch dat de drie gezamenlijk het streven naar een groot regeerak koord voor de verkiezingen, zoals de KVP in haar kernprogram vraagt, heb- ■allen. KVP, AR en CIIU menen dal. het juist is dat anti-conceptionele middelen als normaal zijn aanvaard. Abortus provocates wordt alleen aanvaardbaar genoemd, wanneer naar medisch-sociale indicatie het lichamelijk en geestelijk welzijn van de moeder ernstig wordt, bedreigd. Aanvaardbaar volgens de drie noedigheid sadistische pornografie moet blijven. De handel in drugs i moeilijkt, worden. ,Voor hulp slaafden moeten er gespecialise nieken komen, 'ïr voor alle studerenden bove: en. Voorts bepleiten de dri len ter bescherming van de constu tegen opdringerige reclame en agj sieve verkoopmethoden. gram van KVP, AR en CHU zijn: Vol doende inspraak van de werknemers in het gehele ondernemingsgebeuren, vooral via ondernemingsraden; verla ging van de meerderjarigheid' tot 18 jaar: Rood-China en de DDR moeten in de VN komen. HAMBURG (DPA) Als gevolg van aanhoudende sneeuwval zijn talrijke pas sen in Oostenrijk. Zwitserland en Italië onbegaanbaar. De andere passen kunnen alleen met behulp van sneeuwkettingen worden gepasseerd. In de hoge en de lage Tatra ligt boven de 1500 meter sneeuw. In Beieren is dit het geval in de Vooralpen en de hogere delen van het middelgebergte. Op de Zugspitze. de hoogste berg van de Bonds republiek. ligt 00 cm sneeuw, bij een temperatuur van min 14 graden. In het Zwartewoud ligt sneeuw boven de 700 meter. In de Franse Alpen is bij Cha- Ook de Alpen ten noorden vai ligt sneeuw, evenals op de bergen vai Auvergne in Midden-Frankrijk. Een. dikke sneeuwlaag bedekt de tyurzenpas lussen Joego-Slavië en Oostenrijk- Rode boekje: misbruik de jeugd al kritische lei rste opwellingvan righeid fel bekriti- ischrijf over medische psychologie en zelfs jaedagogie. Het ergste er, dat de drie schrij- zeggen te de dei allee rmg ichv schuldig aan eren verwijten: en autoritair voeding". Geen de dei crilische volulic tise hel ondei kreten En dat is naar onze ervaring niet zo bijster goed renkringen, die volop in de weer zijn ;rd te kri Bovi r de demo- het onder boekje vol wijs, werd ei moderne kriti plaatsen, retorische volzi sijn de; zogenaamde hel dere en eerlijke opmerkin gen in hel rode boekje over banaal als hel seksueel ge- praal onder elkaar van pu bers in de beginjaren. Vol- „Nuchte: ren" in hun ..groene boekje" antwoord gaan gevGn op de knulligheden in het. rode boekje. Maar dan met wat zij noemen concrete informa tie over onderwijsvernieu wing. de verhouding school- maatschappij, de uitwerking van de mammoetwet en ook over de seksuele opvoeding. En dan maar hopen en wen sen, dat het beter uitvalt dan dit rode dingetje-op-niets-af. vol ondeskun- toontje Haags reisbureau geeft bejaarden gratis reis Spanje SCHIPHOL (ANP) Een groep van 49 bejaarden, in leeftijd variërend van 60 tot 83 jaar, is gistermiddag van Schiphol naar Malaga vertrokken voor den in Torreraolinos. Deze reis is hun door het Haagse reisbureau Airtour/' Nespanda aangeboden als introductie van het onlangs gelanceerde programma van goedkope overwinteringsreizen naar de Costa del Sol. De reisorganisatie heeft de Algemene Bond van Bejaarden gevraagd mensen 'voor dit gratis reisje uit te zoeken. Er is een groep samengesteld van bejaar den uit. diverse delen van Nederland. vliegtuigje dat woensdag- net twee hoge Amerikaans* aan boord dichtbij de Rus- ns verdwenen is. Ook aan de zijde van de grens wordt ge- majóor Edward Scherrer, commandani van de Amerikaanse militaire missie voor hulpverlening aan Turkije, en diens stafchef voor legeraangelegen- heden, brigade-generaal Claude Mc- Quarrie. Scherrer is de hoogste Ameri kaanse officier in het NAVO-land Tur kije. Het toestel verloor het contact met de buitenwereld op een vlucht van Erzu- rum naar Kars, voor de inspectie van militaire installaties. Mede-inzittenden waren de piloot, majoor Jamei Ruesel en een Turkse kolonel. DEN HAAG. De drie samenwerkende vakcen trales, C.N.V., N.K.V. en N.V.V., willen zich blijven inzetten voor het weg nemen van maatschappe lijke tekorten en voor het scheppen van structuren, die meer in overeenstem ming zijn met hun opvat tingen over de meest men selijke opbouw van de wereld en de samenleving. „Men wordt daarbij echter gehinderd door de ontken ning in menig opzicht van de positieve bijdrage, die de vakbeweging en de ge organiseerde werknemers leveren aan maatschappij en bedrijfsleven". Aldus blijkt uit een gezamenlijk actieprogram voor de ko mende vijf jaar, dat van daag verschenen is. 'orden ontleend: brengen. De Nederlandse ïrheidsbijdrage aan de ont- ten erop gericht 2ijB, ieders persoonlijkheid zo volledig mogelijk te ontwikkelen. In jïe komende kabinetsperiode moet een onderwijsplicht tot 18 jaar worden ingevoerd. De leer plicht van het volgen van vol ledig dagonderwijs moet wor den verlengd tot 16 jaar. Het kleuteronderwijs moet op 4-jarige leeftijd beginnen en zo worden opgezet, dat er een vloeiende overgang naar het (vernieuivde) basisonder wijs ontstaat. Bij dat basison derwijs mogen geen klassen van meer dan 30 leerlingen meer voorkomen. Zowel kleu ter- als basisonderwijs moeten gericht zijn op een zo breed mogelijke ontplooiing van de persoonlijkheid van het jong ste kind, mede door zijn soci aal-culturele vaardigheden tot ontwikkeling te brengen. Aan sluitend op het basisonderwijs moeten alle kinderen 3 4 jaar een middenschool bezoe ken. Daarna volgen de keuze van beroep en verdere studie. Die keuze geschiedt thans op te jonge leeftijd. Wie een be roep kiest, moet tot liet. 2 Se jaar nog onderwijs volgen, dat tenminste een verdere algeme ne vorming garandeert.. Het democratiseringsproces van de onderneming, moet op - alle mogelijke manieren wor den gestimuleerd. De vakbe weging wenst maatregelen te gen misbruik 'van economische macht. Ondernemingen, waar van het op winst gerichte handelen voornamelijk wordt staande eenheden. Zij behoren in een algemene democrati sche rechtsorde te worden in gepast. Het medebeslissings recht van de ondernemingsra den moet worden uitgebreid, liet wetsontwerp over samen stelling en bevoegdheden van de raad van commissarissen moet zo spoedig mogelijk in werking treden. Be grondsla gen en de structuur van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie moeten diepgaand bestudeerd worden verhoogd. De woning bouw voor speciale groepen (bejaarden, alleenstaanden, ge- Het eaouumtsoh Uelonl moet eeu bijdrage leveren tot de materiële welvaart en de geestelijke ontplooiing van de mens. Daarom moet worden gestreefd naar ecu redelijke heid Icomen, waarond* moeten vallen de van geboorte of jongs af aan gehandieap- ■ergunningstelsel. Er zal veel meer geb titatieve woningtekort c heffen, de krotopruimih bevorderen en ongew schommelingen in de wo produktie te beperken, streefgetal voor' de korte mijn denkt de vakbew aau de opvoering van de ningproduktie met tenn 15.000 woningei tor terecht komen. Huurlibe- ralisatie is slechts dan aan vaardbaar als voor alle inko mensgroepen voldoende goede en ook betaalbare woningen beschikbaar zijn. In de dicht bevolkte centra, met name de randstad, blijft huurbeheersing nodig. Individuele huursubsi dies moeten ook beschikbaar zijn voor woningen, die voor 1960 werden gebouwd, terwijl liebedrager deling, een regelmatige ver houding van het welvaartsni veau uitgedrukt ki collectieve voorzieningen en individuele koopkracht, ceu structuur van de maatschappelijke voort brenging, die iedereen een be hoorlijk bestaan geeft, waarbij zijn persoonlijke capaciteiten zoveel mogelijk tot lum recht genheid. Ieder die De beslaande wetgeving op het gebied van de ziektekos ten verzekeing moet worden vervangen door de volksverze kering, die dekking geeft te gen alle geneeskundige risi co's, Zo'n volksverzekering ga randeert een billijker lasten verdeling, heft de huidige wrsohillen tussen particuliere en fondspatiënten op en ver- 'iscale faeiliteite ienswinstbelastir orden afgeschaft. De fiscale iosifie van de werkende ge- nwde vrouw moet worden erbeterd. Binnen de krijgsmacht zal en verdergaande democrati- duidelijk gestalte moe rijgen. De - srk- tijden wettelijk geregeld worden, terwijl de honorering van dienstplichtigen zo spoedig mógelijk op het gemiddeld ni veau van leeftijdsgenoten in de burgermaatschappij moet Hoor en wederhoor van partijen (Van onze parlementaire redactie) DEN ITAAG. De Consumen tenbond hoopt dat de regering de instituten voor schriftelijk onder wijs verbiedt om cursussen aan de deur aan te bieden. Bij' de Con sumentenbond komen geregeld klachten binnen over de verkoop praktijken van de instituten. Steeds opnieuw blijkt dat. met veelbelovende reclame mensen worden ingeschreven voor cursus<- sen waarvoor deze duidelijk onvol doende vooropleiding en capaci teiten hebben. Dikwijls moet een hoog cursusgeld in één keer vooraf aan de instellgni worden betaald. Voor de cursist die dit bedrag niet direct op tafel kan brengen, heeft de instelling al een oplossing gevonden: hij kan terecht bij een financierings maatschappij, zodat de cursus in ter mijnen kan worden betaald. Maar de cursist kan dan niet meer terug. Ook als de cursus niet bevalt, is hij zijn geld kwijt. Volgens mevr. drs. A, Fransen, direc trice van de Consumentenbond, is een deel van deze klachten te voorkomen door de instelling te verplichten betere informatie vooraf aan de aspirant cursist te geven. Wel voegde zij eraan toe dat zij alleen beschikt over de klach ten van gevallen waarin er iets fout zit, Grosheide (Onderwijs) om de instellingen voor schriftelijk on derwijs te onderwerpen aan een (vrij willige) rijksinspectie en een erkennings regeling met voorwaarden. Tijdens de hoorzitting van de Kamer commissie bleek dat vrijwel alle institu ten een afkoelingsperiode of proeftijd hanteren en een opzegtermijn van twee, drie of vijf maanden kennen. Mevrouw Fransen van de Consumentenbond rea geerde hierop dat blijkens de klachten veel cursisten van deze regelingen niet op de hoogte zijn. Eén van de instellin gen wees erop dat er steecis klachten voorkomen maar dat bij hen vrijwel alle klachten naar tevredenheid van de cur sist geregeld worden. In ons land volgden volgens cijfers van het C.B.S. uit 1967 meer dan 180.000 mensen een schriftelijke cursus. Er was toen keuze uit ruim honderd verschil- heide wet wordt, zal de instellingen voor schriftelijk onderwijs nog niets dwin gend opgelegd worden. Wel kunnen in stellingen die dat wensen en die aan de gestelde voorwaarden voldoen, rijks erkenning krijgen. Zij moeten hun werk dan stellen onder controle van een rijks inspectie'. Eén van de voorwaarden is dat de aspirantcursist geen cadeaus mogen worden beloofd. volledig wordt afgekraakt. Dit bescha mende voorrecht viel een boekje van de uitgeverij Bruna ten deel, dat door een drietal „kritische" leraren werd ge schreven en is getiteld: ,,Het rode boek je voor scholieren (Utrecht, 1970). De recensenten Megen er in hun opmerkin gen niet om. Ze vinden het een „rot boekje" wegens de totaal vertekende verhouding van docent tot leerling; we gens het aanzetten tot opstandigheid en sabotage; wegens de opruiende taal ten aanzien van het leger; wegens de fel rode politieke strekking; wegens de scherpe maatschappij-kritiek en wegens de indoctrinatie van de jeugd met een „De docenten echter, die zich geroepen zouden voelen, aan de in dit boekwerk je uiteengezette doelstellingen hun me dewerking te verlenen,' verdienen, dat zij waar dit nog mogelijk is van de scholen worden geweerd. Voorzover zij op een school reeds een vaste be trekking hebben, dient men zich dusda- ïstentic gen beroofd worden van de mogelijk heid tot nieuwe initiatieven in deze" (H.J.O. Gi'immelt, Enige kritische kant tekeningen bij „het rode boekje voor scholieren", blz. 189). Tot zover de kri tieken van collega's op dit „rebelse ge schrift" van „alternatief denken", waar van een eerste oplage van 35.000 t binnen viere uitverkocht. Nederland kent in afwijking van vele 'andere landen het grondwette lijk recht van vrijheid van meningsui ting, vrijheid van drukpers en vrijheid van onderwijs en op grond van deze democratische grondrechten kan in be ginsel ieder ongehinderd in vrijheid zijn mening zeggen, neerschrijven, la ten drukken en op de scholen, doen verspreiden. Vanwege deze vrijheid staat er in de genoemde kritieken op „Het rode boekje voor scholieren" geen enkel woord te lezen over onverant woordelijkheid, misbruik van vrijheid, staatsgevaarlijkheid of over een ter verantwoording roepen van schrijvers of uitgever. Op grond van bovenge noemde vrijheid kan geen minister ot onderwijsinspectie ambtshalve maatre gelen nemen. Alleen de officier van justitie, die de wettelijke verplichting heeft,strafbare feiten op te zoeken, kan zelfstandig of op aanklacht van derden een onderzoek gelasten naar eventueel misbruik van grondrechten of misdrij ven tegen de staat, tegen de goede zeden en tegen de openbare orde. Het is welzijn te zorgen, dat de wet wordt nageleefd en dat „krachtig wordt opge treden" tegen personen-groepen," die ei- doelbewust op uit zijn onze democratie te vernietigen" (Minister-President P. S. J. de Jong). Van dit laatste is hier sprake. De scholen hebben tot taak de jeugd op te voeden tot goede leden van de gemeenschap en zij hebben niet ten doel de jeugd te misbruiken tot onder graving van de gehele matschappelijke- graving van de gehele maalschappelljke- nationale samenleving. 1 Den Haag, dr. W. J. A. Visser AMSTERDAM (ANP) Door het be stellen van poststukken in de eigen flat en eventueel in buurtjats verdienen ver scheidene huisvrouwen in Amsterdam 40 gulden per week. In beginsel betrof het hier een proef in de Bijlmermeer, maar ook elders in nieuwe woonwijken van i op- De poststukken worden in een spe ciale kast beneden in liet gebouw be zorgd door de PTT. Daarna wordt de betreffende bestelster gewaarschuwd en brengt zij de stukken op de plaat* van bestemming. zij op de proef, die 1 Haag wordt geriomen bestellers. gisteren tüdeus een ontm tenlandsc Kaken uit de Ee. Kamer gezegd dat liet con raël en de Arabische lam lossen valt zonder de pale Mine. ekkei nieu Egyptische machtshebbers is hem geble ken dat zü op de vrede gerichte politiek van de overleden president Nasser wil len voortzetten en ook bereid zijn de wupenstilstandsovereenkomst te verlen gen, maar niet voor onbepaalde tijd. Hat heeft Tito ook onlangs aan president Nixon tijdens diens bezoek uan Joego- Slavië duidelijk laten uitkomen. President Tilo ging 'zeer uitvoerig in op de situatie in het Midden-Oosten. Hij hield er een lang monoloog over, die bijna de helft van het anderhalf uur du rende gesprek met de Kamerleden in beslag nam. Intussen cirkelde boven de Haagse binnenstad een militaire heli- ha du eregalerij van het rijksmuseum in Amsterdam bood de Nederlandse re gering gisteravond president Tito en zijn echtgenote een galadiner aan. Daarbij zaten oolc aan de koningin, prins Bern- hard, prinses Beatrix, prins Claus, prin ses Mi Rijksmuseum begroet door minister-president Witteveen en minister Vanmorgen is de president naar Eind hoven gegaan voor een bezoek aan Philips. Het bezoek aan de Deltawerken kon door het slechte weer niet doorgaan. In de middag is de president terugge gaan naar Amsterdam waar hij in het paleis op de Dam een bespreking had met de ministers Witteveen en Luns en de voorzitter van de SER, drs. De Pous. Het officiële bezoek van de Joego slavische president wordt vanavond be sloten met een diner dat Tito en me vrouw Jovanka Bi-oz aanbieden aan koningin Juliana en prins Berahard. Morgenoehentd vertrekt het presiden tiële echtpaar per vliegtuig van het vliegveld Ypenburg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5