memng SPELPEIL LVB LAATSTE JAAR STERK GESTEGEN Dr. Frans Verstraelen; Kerk moet instrument van vooruitgang zijn 100.000 Koudekerkse raadsleden gaan cursus volgen op actie Inzendingen Warenmarkt KRV-trainer Walter Oort: „Aan de training tillen we niet zo zwaar" Geen belangstelling bij andere muziekkorpsen voor concours van LPMG MARKTEN DONDERDAG 22 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Zelden wordt over missie, missiewerk en missionarissen geschre ven, gesproken en gedacht zonder dat er bijna uitzichtloze problemen opdoe men. En als men de problemen niet he lemaal „ziet" worden de missie, mis sionarissen en hun werk afgeschreven als voltooid verleden t^jd. De missionaris heeft op alle fronten de wind tegen, schrijft men. Het thuis front laat hem in de steek, wordt nog wel medelijdend gedacht. Het is de laatste vertegenwoordiger van het ko lonialisme, wordt gezegd. Het kan al lemaal best waar zijn, maar een feit is, dat hjj overeind blyft in de woelingen, die de kerk in beweging houden cn de krantekolommen getuigen ook btf- na wekelyks van het feit, dat hy in vele jonge landen het slachtoffer is geworden van zyn yver voor de recht vaardigheid, zyn yver voor een betere wereld. Zelden zijn er mensen, die problemen rond de missie, het missiewerk en de missionarissen wegwuiven, of beter gezegd: kunnen terugbrengen en rela tiveren tot de juiste proporties. Een van de mensen, die het wel kan, is dr. Frans Verstraelen (42), SVD, sinds een jaar adjunct-directeur van de af deling missiologie van het inter-uni- versitair instituut voor missiologie en oecumene te Leiden, daarvoor vier jaar missionaris in Ghana. Wie hem benadert met vragen over de veelbesproken discriminatie van de missionarissen in eigen land, vragen over luisarme missionarissen, die tij dens een verblijf in dit land meestal zelfs de bijstandswet niet thuis vinden, of over straatarme congregaties en ie-orden, vindt wel een luisterend wat kan ik doen in jullie kerk, scherpe tong, die duidelijk verwoordt, dat het in feite allemaal niet zozeer om onze mensen draait, maar om de Afrikanen, Azia ten en Zuid-Amerikanen, niet onze kerken, maar om de kerk van Tanza nia, de kerk van Ghana en de kerk van Brazilië. Onze eerste vraag aan Frans Verstraelen: „ervaart u het als oud-missionaris niet als een beetje pijnlyk dat in de begroting van Udink het woord missionaris er weer niet af kon, waar de vrijwilliger meermalen genoemd wordt?" werd aanvankelijk aarzelend, maar later toch zeer beslist vanonder het hokje ontwikkelingswer ker vandaan gerukt. mag ik jullie helpen, als jullie me soms nodig hebben kunnen we kij ken wat we kunnen doen, maar jullie beslissen. Frans Verstraelen doet veel moeite om misverstanden over de mis sie weg te nemen. Hij zegt: „Velen deu ken bij het woord missie nog steeds in de eerste plaats aan het werk dat wes terse missionarissen doen in de Derde Wereld. Als dit gehele ons begrip van missie zou uitmaken, is ons missionair denken wel zeer ouderwets. Missie moet in onze tijd steeds meer gedacht en gezien worden als de opdracht van de christenen ter plaatse van iedere lokale kerk". Vakman Frans Verstraelen: „Je degradeert een missionaris als je hem alleen een ont wikkelingswerker wil noemen. Hij is meer dan een ontwikkelingswerker." Frans Verstarelen formuleert het on geveer zo: De ontwlkkelings-werker is een vakman, een specialist. De missio naris kan dat ook zyn, maar hij heelt ook de taak de mensen, waaronder hij werkt, te verzekeren dat het ideaal van een betere, rechtvaardiger wereld geen onbereikbaar perspectief is, maar een werkelijk uitzicht. De missionaris cultiveert normen en waarden, pro beert er diepgang in te brengen. De missionaris, bijvoorbeeld in Ghana, is er alleen maar om de lokale kerk te dienen. Ais hij in Ghana gaat wer ken, moet hij by aankomst zijn (wes terse theologieboeken dichtklappen en gewoon tegen de Afrikanen zeggen. Tweede plan De missionarissen vervullen dan ook veelal een rol op het tweede plan, hou nodig ze ook nog zijn. „De jonge kei ken kunnen het werk nog niet aan zon der de hulp van de kerken in Europa en Amerika, maar zij willen die hulp niet meer als de hulp van hun „moe derkerken". Frans Verstraelen meent, dat de aarts- bisschop van Kameroen het volstrekt Bijstand bij het rechte einde had, toen hy on langs zei: „We moeten ons werk niet over laten aan lange-afstandsbestu- ring. Het gaat om onze mensen die ge ëvangeliseerd moeten worden, hier en nu, terwijl rekening wordt gehouden met onze omstandigheden. Van hier uit moeten we starten of eventueel voor de tweede keer vertrekken. Jonge ker ken zyn geen afhankelijke provincies van andere kerken. Zij moeten tot eigen initiatieven komen. Alles wat hen vervreemdt van de opvatting over zichzelf en alles wat hen vertraagt om hun eigen zaken ter hand te ne men, is een obstakel voor hun leven en groei in Christus". Kerk en missie in de Derde Wereld zijn hun zaak, de zaak van de jonge kerken. Het kan, volgens Frans Verstraelen, niet genoeg benadrukt worden. Hij meent ook, dat het (nu nog lichtgeraaktel gevoel van eigen verantwoordelijkheid in de kerk sterker zal worden naarmate het ge voel van eigen identiteit in de jonge landen sterker wordt. Frans Verstrae len, die Afrika langdurig heeft bestu deerd, zegt, in de toekomst kakend* De jonge landen verwachten van de kerken, dat zij zullen bewyzen meer te zijn clan een instelling met een vage boodschap door zich te Interesseren voor en te engageren met de proble men van de mensen, die de kerken zeg gen te willen dienen. De kerk moet in de realiteit bewijzen, dat zij een in strument is van de menselijke vooruit gang, dat zij een progressieve kracht is en een voorhoede in de maatschaD- pijen van de Derde Wereld. Natuurlyk, de jonge kerken, onze vroe gere missles, vragen ons nog om hel pers bij hun werk en om geld voor hun projecten, in afwachting van het mo ment waarop deskundigen en finan ciën uit de eigen geloofsgemeenschap voortkomen. Frans Verstraelen om schrijft „onze missie" dan ook als een opdracht tot solidariteit in kerk en wereld, onderlinge bijstand van de kerkprovincies en samenwerking van KOUDEKERK A/D RIJN Be ter laat dan nooit, zullen de raads leden hebben gedacht, nu ze een cursus voor gemeenteraadsleden gaan volgen. Dat kost de gemeen te wei 11 x f 20,aan cursusgeld, een krediet dat de raadsleden dinsdagavond zelf beschikbaar gaan stellen. Aldus verwisselt nien de comfortabele raadszetel voor de harde schoolbank. 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor: Semi- artsexamen: J. H. van Es (Leiderdorp); A. Toet (Rijswijk); H. J. Veldhuizen (Leiden); J. Vriezen (Leiden). Artsexamen: Mej. M. J. Th. Hiltermann (Hilversum); Mej. D. van Rossum (Leiden); en de heren: H. R. A. Fischer (Rotterdam); P. H. Kolkman (Middelburg); M. W. Kunst (Middelburg), doet. ex. Geschiedenis: C. F. A. Langschmidt (Rotterdam); kand. ex. Geschiedenis J. P. Sigmond (Wage- ningen). doet. ex. Fiscaal recht H. J. Haverkamp (Leiden) en H. L. Snike (Vli8singen; kand. ex. Talen en Cultu ren van Z. Azië; H. L. Daniëlson (Rot terdam). Doet. ex. Rechten: W. G. C. Broodkoorn (Rijswijk); J. K. W. F. Goossens (Rotterdam); Mevr. M. Hall- Droste (Overveen); S. A. M. Hendriks (Den Haag); Mevr. J. Kunst-de Vos i Vlissingen); Mej. A. J. S. de Pooter (Den Haag); J. J. H. Stam (Den Haag) G Visser (Den Haag) en J. Voogd (Oude Tonge). Doet. ex. Duitse taal Melj. C. P. Dresch (Den Haag); kand. ex. Duitse taal: W. A. Hillen (Den Haag); W. van der Kooij (Vlaardingenjkand. ex. Spaanse taal: Mej. M. van Slee (Rijs wijk). Geen sprake van volste begrip" Naar aanleiding van hetgeen de wet houder van sportzaken, mevr. De Haan- Groen, in de gemeenteraad heeft ge legd over het nieuwe terreinencomplex in de Kikkerpolder, deelt het bestuur der LW Lugdunum mede, dat van 't „vol- »te begrip", waarover gesproken is, geen sprake kan zijn. Immers diverse malen is, o.a. door de toenmalige wethouder Sannes, de toe zegging gedaan, dat de velden in 1971 bespeeld zouden kunnen worden. De droogte in de afgelopen zomer zal er ongetwijfeld schuld aan hebben, dat •erst in 1972 het complex in gebruik genomen kan worden. Maar had men de werkzaamheden in de Kikkerpolder niet eerder kunnen aanvangen? Bovendien moet de bouw van het nieu we clubhuis nu de velden op een la ter tijdstip gereedkomen worden op geschort. Dit brengt voor Lugdunum financiële consequenties met zich mee. Wij denken hierby aan de verhoogde BTW, welke per 1 januari a.s. ingaat. Voorts willen wij niet het risico lopen nogmaals met slechte velden te worden opgescheept en daarom schikken wij ons noodgedwongen in het onvermijdelijke. Het bestuur der LVV Lugdunum. Zaterdagmiddag prijsuitreiking LEIDEN De wninaars van de gratis lotery, die in de afgelopen weken door standhouders op de Leidse warenmarkt werd gehouden zyn bekend. De namen worden echter zorgvuldig geheim ge houden, want van de prijsuitreiking zaterdagmiddag om half vyf onder de Korenbeurs willen de markthandela- ren nog een heel evenement maken. Honderd en een prijswinnende loten haalde de heer Van Overmeire, directeur van de Markt- en Reinigingsdienst gis termiddag uit de berg (naar schatting 100.000) papiertjes. Dat alles onder toe ziend oog van een politiefunctionaris van „bijzondere wetten" (links op de fo to) en bestuursleden van de vereniging van markthandelaren (op de achter grond). Voor de prijswinnaars, die inmiddels al uitgenodigd zijn voor prijsuitreiking is het wel „duimen en dagen-tellen" tot zaterdag, want niemand weet nog wat hij precies heeft gewonnen. Maar vast staat, dat er iemand met een Fiat 128 weg zal rijden (de hoofdprijs) en dat ook een wasmachine, een stereorecorder en een zilveren kandelaar een eigenaar zullen krijgen. Naast het directe effect, dat de actie gehad heeft: mensen naar de markt Automatisch internationaal telefoneren in sector Leiden LEIDEN Op 30 november krijgen de abonnees van de sector Leiden de mogelijkheid tot automatisch telefoonver keer met aangeslotenen op de geautoma tiseerde netten in België, Denemarken. Italië, Noorwegen, Oostenrijk, Spanje. West-Diiitsland, Zweden, Zwitserland en Liechtenstein. De sector Leiden omvat behalve het net Leiden, de telefoonnetten Katwijk, Kou dekerk, Noordwijk, Oegstgeest, Roelof- arendsveen, Rijpwetering, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Alle betrok ken telefoonabonnees ontvangen bij de telefoonnota's die thans worden verzon den een circulaire met algemene richtlij nen omtrent de wyze van totstandbren ging van automatische internationale ge sprekken. trekken afgelopen zaterdag was er nau welijks meer een doorkomen aan) wordt de loterij door de markthandelaren nog verder gebruikt. Omdat iedereen op de lootjes zijn naam en adres moest invul len kan een onderzoek uitwijzen welke functie de warenmarkt heeft in Leiden en de omgeving. Door het vaststellen van de herkomst van de inzenders (naar stadsdeel en gemeente buiten Leiden) zijn er wellicht interessante conclusies te trekken. Huisvuii-ophaaldienst VRIJDAG 23 OKTOBER Buurt 31: Kort Rapenburg, Kabel- jouwsteeg, Rapenburg, Doelensteeg, Nonnensteeg, Kolfmakersteeg, Zeger- steeg, 5e Binnenvestgracht, Sterren wacht, Kaiserstraat, Bakkersteeg, Mo- lensteeg, Boisetkade, Kampersteeg, Consciensestraat, Vliet, Doezastraat, St. Jacobshof, St. Jacobsgracht, Jan v. Houtkade, Hoefstraat, Raamsteeg, Ga- renmarkt, Steenschuur, Nieuwsteeg, Herensteeg, Salomonsteeg, KJoksteeg, Scheepmakersteeg, Houtstr., Gerecht, Lokhorststraat, Zonneveldstraat, Pie- terskerkkoorsteeg, Diefsteeg, Berken- doelstraat, Pieterskerkgracht, Pieters kerkhof, Papengracht, Doelengracht, KATWIJK Er zijn van die clubs die de lange jaren van hun bestaan slijten in de LVB, zonder ooit in de gradatiegevaar te komenzonder ook ooit te promoveren. Voor de clubs die in de tweede klas van de Afde ling spelen is de situatie nog geest- dodender, omdat hier zelfs de moge lijkheid om af te dalen ontbreekt. Een van de verenigingen die al jaren in het „onderaardse" van de voetbal wereld wroet is KRV. Slechts een maal lukte het de Katwijkers naar hoger sferen te stijgen, om na een kortstondig verblijf al weer naar de duisternis van de tweede klas LVB af te glijden. Daar leveren zij nu sinds jaar en dag een verwoed gevecht tegen de anoni miteit, zonder veel succes. Maar dit jaar gaat het beter met KRV, na zes wedstrijden prijkt het zelfs samen met Leidse Boys bovenaan. Een man die een belangrijke rol speelt in deze wederopstanding is de 52-jarige oud marine-officier Walter Oort. Hij is de man die KRV 12 jaar geleden de weg omhoog wees, en nu, terug aan het ziekbed van de sukkelende pa tiënt. lijkt hij opnieuw het juiste me dicijn gevonden te hebben. „Ik heb lang geaarzeld toen men mij vroeg om begeleider van het eerste elftal te worden. Per slot van rekening was ik er jaren uit, kende ik het spel van de tegenstanders niet en dat van KRV nauwelijks. Maar vooral op aandringen van conditietrainer Jan Hasenoot. met wie ik voortreffelijk samenwerk, ben ik er aan begonnen. SAMENWERKING Trouwens over samenwerking ge sproken. Wij betrekken ook de spe lers iedere week weer bij de samen stelling van het elftal en de te volgen taktiek. Dat is belangrijk, je hebt tenslotte met mensen te maken die nog altijd voor hun plezier voetbal len en daarbij hoort een vriendelijke, menselijke behandeling. Met de vrij beperkte middelen die je nu eenmaal hebt is het smeden, van een hechte band in een elftal een eerste voor waarde. Wij hebben op het ogenblik een kern van zo'n vijftien man, die alleen voor het eerste beschikbaar zyn. Iedere week staan er dus vier naast, dat is iets wat wrijvingen zou kunnen geven. We hebben aan het begin van het seizoen echter een ge sprek gehad met de jongens en toen bleek dat ze stuk voor stuk de kon- sekwenties van dit systeem aan vaardden. Kijk, dat moet je hebben, duidelijkheid Ze moeten weten waar ze aan toe zijn. En dat weten ze bij mij. Als er een is die niet draait, om welke reden dan ook, dan weet hij dat hij eruit gaat. Aan de andere kant is het zo dat we aan de trai ning niet zo zwaar tillen. Als er iemand is die zich zijn plaats waard toont, conditie genoeg heeft en zich wil inzetten, maar hij bezoekt de training niet, dan staat hij er toch in. En dan kunnen ze wel zeggen dat dat niet eerlijk is tegenover de spe lers die wel komen, maar dan moe ten ze ook geen prestaties verlangen. Want het gaat uiteindelijk om win nen, punten verzamelen. Vandaar dat het systeem dat wy aanhangen ook helemaal gericht is op het resultaat. Nu kun je wel zeggen dat het niet mooi is om naar te kyken, dat ver dedigen. Maar daar gaat het niet om, ik zie ook liever een ploeg met puur aanvallend voetbal. Daar is KRV ech ter nog niet aan toe. Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid dat we een voortreffelijke verdediging hebben. Twee doelpunten tegen in de laatste vijf wedstrijden. Onze aanval is niet evenredig sterk, daarom steu nen we op onze defensie en gokken op snelle uitvallen. Ik ben er van overtuigd dat dit eigenlijk het enige voetbal is waarmee je uit die tweede klas kunt komen. OOG IN OOG Het staat helemaal in het teken van oog om oog, tand om tand in deze afdeling. Er is geen enkel team bij dat qua voetbaltechnische capacitei ten zo ver boven de concurrentie uit steekt dat het zich zonder zich tot het uiterste in te spannen kan win nen. Dat neemt echter niet weg dat het spelpeil juist in deze afdeling in vergelijking met tien jaar geleden toch sterk gestegen is. Toen was het zo dat je zonder enige moeite over een aantal ploegen heen walste, er je uit moest kijken. Nu is het iedere week oppassen geblazen. Een aardig voorbeeld daarvan is VVOA, ik her inner me nog heel goed dat we daar meestal met tien of meer nul van wonnen. Nu spelen ze nota bene een klas hoger dan wij. Een ander ver schil met het voetbal van zo'n tien jaar geleden is dat het allemaal zo veel harder is geworden. Misschien dat het komt door de verder gaande opdrachten die de spelers krijgen, misschien ook doordat de aanvallers tegen een nummerieke verdediging moeten op tornen. Dat is dan een vervelend neveneffect van het systeem, ik ben er echter een fervent tegenstander van om een van onze spelers het veld in te sturen met de opdracht een tegenstander ten koste van alles af te stoppen. Als dat moet stop ik er liever mee. Ik bewonder een volledige inzet, maar wel eerlijk graag. „Tot ?over het KRV-nleuwe- sttjl, een KRV dat. om me Dtr. Fah- dronc te spreken, „met opgestroopte de barricades opgaat". NIEKJAN VAN KESTEREN Jubileum leverde aantal kostbare instrumenten op LEIDEN Het nationale muziekcon cours ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het Leidsch Politie Muziek Gezelschap, kan wegens gebrek aan vol doende belangstelling van andere korp sen niet doorgaan. Het Burgerijcomité dat onder meer hiervoor heeft geijverd, heeft dit met teleurstelling en begrip geconstateerd. Mèt het opmaken van de balans van alle aktiviteiten, die over het geheel genomen bepaald geen ongunsti ge resultaten hebben opgeleverd, heeft het comité besloten zichzelf op te heffen. Velen hebben gegeven. Daaraan heeft het gouden LPMG in elk geval een openbare receptie overgehouden, 'n bas (liefst f3.200), een tuba (f 1.900, waar van f 1.200 door het Anjerfonds is ge schonken), en dan nog een onbekend maar aantrekkelijk restant van om streeks f 1.000, dat ook aan het instru mentarium wordt besteed. De Leidsche Vereeniging van Industrie- eelen (LVI) heeft zich voor de organi satie van het muziekconcours garant ge steld. Toen bekend werd dat dit niet kan doorgaan voorbereidingskosten in de vorm van waarborgsommen e.d. zijn daarbij verloren gegaan), heeft de LVI besloten een totale schenking van f 2.000 aan het LPMG te doen. Burgerij, industrie. Anjerfonds (Prins Bernhardfondsi en het gemeentebestuur hebben het politie-muziekgezelschap in elk geval een „gouden" jaar bezorgd, vindt men in (dankbare) korpskringen, vooral door schenking van de kostbare instrumenten. Het Comité heeft bij zijn burgerij-aktie voor ogen gehad alle schenkers gratis toegangskaarten toe te sturen voor het muziekconcours. Het betreurt daarom temeer dat dit conceurs niet kon door gaan. De schenkers van wie de naam bekend is, worden hiervan persoonlyk in kennis gesteld. Het comité heeft daarop besloten alle resterende baten (na aftrek van zijn eigen propagandakostenin het instru mentenfonds van het muziekgezelschap te storten. KRUISPUNT DORPSSTRAAT-GEMENEWEG WEER AAN ORDE HAZERSWOUDE i Tevens zullen vertegc, weg. Belangstellend n zullen dan de kans ki-ygen, neer R. Eijsink, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, zal op 3 november aanstaande een bezoek aan Hazerswoude brengen, oordigers van Provinciale Waterstaat dan present zijn. Hun komst houdt ver- and met de situatie op het kruispunt Dorpsstraat-Gemene- hun meningen kenbaar te maken. Burgemeester en wethouders zullen deze belanghebbenden voor dit gesprek uitnodigen. UTRECHT, 22 okt. - Vee - Aanvoer totaal 3736, weekaanvoer 4393, runde ren 1505, vette kalveren 194, graskal veren 39, nuchtere kalveren 553, scha pen 989, vai-kens boven 100 kg 403, bok- en geiten 53, melk- en kalfkoeien 1250- 1460, kalfvaarzen 1000-1225, vare koeien 800-1025, pinken 600-850, stieren 880- 1475, graskalveren 425-675, nuchtere kalveren 40-80, fokkalveren 150-390, schapen 100-155, lammeren 90-125, bok ken en geiten 12-74. Vette koeien le kw. 4.50-4.80, 2e kw. 4.10-4.50, 3e kwal. 3.70- 4.10, vette kalveren le kw. 3.80-4.00, 2e kw. 3.50-3.70, 3e kw. 3.30-3.50, nuchtere kalveren 1.40-1.80, zware vette varkens 1.80-1.90, jonge slachtzeugen 1.90-2.00, Overzicht: melk- en kalfkoien: mat?g. niet geheel prijsh., vette koeien: stroef, niet prijsh., vare koeien: matig, niet geheel prijsh., vette kalveren: vlot. even hoger: graskalveren: rustig, even hoger, nuchtere kalveren: redelijk, vast: fok kalveren: redelijk, niet geheel pr(jsh.. schapen: vlot, minder prijsh.: lammeren: vlot, minder prijsh. varkens: redeiyk, even hoger. GOUDA, 22 oktober Kaas Prij zen: le en extra kwal. 4.35-4.50 per kilo: 2e kwal. 4.20-4.32 per kilo; Zware kwal. tot 4.70 per kilo. Aanvoer 71 partyen. Handel goed. RIJNSBURG. 21 okt. Bloemen An jers: Witte Sim 30-37. Rode Sim 37-43, Rose Sim 33-37. Crowly Cim 34-38, Dus ty Sim 35-40, Arthur Sim 33-37, G.J Sim 34-36. Keefer Sim 35-40. La Rève 38-45, Espérance 32-37, Freesia: Golden Yellow 110-155, Ballerina 200-300. White Swan 175-250. Rozen: Baccara 43-71. Carol 12-16, Garnette 12-16. Zorina 15- 20, Diversen: Anthurium 75-250. Ger- bera 23-53, Lelies 70-130, Euphorbia 30- 85, Irissen 250-330, Chrvsanten: India napolis 200-240. White Spider 230-280, Yellow Spider 240-280, Golden Christal 180-220, Bornholm 180-200, Gompy 165- 195, Escort 160-185, Lucida 130-150. Da- vine 150-175, Grace 130-145. White Hope 150-165, Pinoccio 130-150, Rose Bella 160-175, Sateliet 90-110, Dr. Wasser 140- 165, grote Chrysanten: Alex Bedser 23- 30, Breitner 30-37, Bornholm '5-42. Clin "enHael 45-58. Recalla ?5-4f> KATWIJK, 20 oktober, Groente - Was- peen p. kist A extra 4.90-5.00: AI 3.70- 4.90; All 2.60-5.30; B extra 5.40-5.80; BI 3.40-5.50: Cl 2.70-4.10; CII 2.30-2.80; breekpeen p. kist: 2.60-4.30: bloemkool (6 p.b.I 52-114; TI 23-64(8 p.b.) I 18-65; II 16-39; (12 p.b.) I 18-27; dub bele bonen 70-125; bospeen p. bos 48- 65; princessenbonen 90-150: boerenkool 36-46; spitskool 12-27; groene kool 8-23; rode kool 6-7; gele kool' 15; andyvie 12- 15; selderie 8-13: uien 25-34; spruiten AI 97; idem All 70; krulselderle 28; aan- waspeen 187.000 kg; bloemkolen 6000 st. 's-HERTOGENBOSCH, 21 okt. Vee Aanvoer totaal 7319; runderen 3059; graskalveren 511; vette kalveren 303; nuchtere kalveren 2075; geiten 814; slachtvarkens 557; slachtrunderen 1225. Prijzen in guldens: melk- en kalfkoeien 900-1700; guiste koeien 775-1225: gTas- kalveren 325-525: kalfvaarzen rood 1200- 1680, zw. 880-1360; klamvaarzen 1000- 1200; guiste vaarzen 825-1075: pinken 525-775: nuchtere kalveren 240-390: wei- deschapen 75-115: weidelammeren 50-80; slachtrunderen extra kw. 4.80-5.25; idem le kw. 4.30-4.70; idem 2e kw. 3.75-4.20; idem 3e kw. 3.50-3.70; vette stieren 4.60- 5.10: woretkoeien 3 40-3.55; vette kal le kw. 4.15-4 35; idem 2c kw. 3.90- 4.10: idem 3e kw. 3.65-385. nuchtere kal- 130-170, st. 40-75; slachtzeugen le kw. 185-190. idem 2e kw. 179-184; vette schapen 95-120; vette lammeren 100-130; melk- en kalfkoeien ruim traag - prijs houdend; guiste koeien groter- gedrukt - gedrukt: jongvee ruimer - lui - pryshou- dend; vette kalveren beperkt - vlot- duurder; nuchtere slachtkalveren nor maal - stug - onveranderd; schapen en lammeren minder - wettiger - gehandh.; slachtvee groot - beperkt - laag; slacht zeugen normaal - goed - weinig ln prijs veranderd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3