Ajax nog niet geheel de oude BLIJVEN OPPASSEN" DEVRINDT BIJ LINDER WEER IN DE GUNST ONDANKS ZEGE SUURENDONK: Aanvoerder Pleun Strik na zege PSV liep Steaua onder de voet 4-0 itóSIP I 'ÈÊ1 JONDERDAG 22 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van i sportredactie) AMSTERDAM In het Europa Cupvoetbal is een voorsprong van drie doelpunten een riante zaak. Ajax kan daarom na de zege van 30 in Amsterdam de tweede ontmoeting met de Zwitserse kampioen FC Basel op 4 november met een gerust hart tegemoet zien. Maar toch is het onwaarschijnlijk dat het verloop van de gisteravond gespeelde wedstrijd de Amster dammers volledig bevredigt. Daarvoor was FC Basel een te zwakke tegenstander en kende Ajax nog te veel momenten dat het spel niet naar wens verliep. De eerste helft gaf een bij vlagen briljant Ajax te zien, maar na de pauze bleef er van de superioriteit van de ploeg van Michels weinig over. Het vakmanschap, waarmee Ajax in betere tijden veel zwakkere tegenstanders pleegde weg te tikken, was toen ver te zoeken. Een te kritisch oordeel? Misschien wel, maar Ajax kon ook dit keer niet bewijzen nog in de Europese top thuis te horen. Ondanks de duidelij ke zege. En ondanks het soms meer dan voortreffelijke spel in de tweede helft. Een periode, waarin Basel er in het geheel niet aan te pas kwam. De Zwitserse formatie speelde zon der overtuiging. De door Rinus Mi chels na het zien van het competi tieduel F.C. BaselF.C. Zürich hoog geprezen conditie bleek, onvoldoende om ontstellende tactische en techni sche tekortkomingen te camoufleren. De spelers van Basel, die zichzelf in de dagen voor de wedstrijd bij her haling semi-profs hadden genoemd, waren in feite niet meer dan goed willende amateurs, die wel wisten wat een bal was, maar kennelijk waren vergeten de gebruiksaanwij zing te bestuderen. Ajax mocht doen wat het wilde, het werd geen strobreed in de weg ge legd door de tegenstanders, van wie alleen de elegante doelman Kunz niet wenste mee te werken aan een royale Amsterdamse zege. Op een kopbal van Van Dijk rea geerde Kunz al na vier minuten meesterlijk en ook het afstandsschot van Suurbier stopte hij met veel bravoure. Op de droge knal, waar mee Keizer in de 16de minuut een knappe 1-2-combinatie met Van Dijk afrondde, bleef de doelman van Ba sel het antwoord echter ook schul dig: 1—0. Ruim 40.000 toeschouwers juichten en de 2500 Zwitsers op de tribunes van het kille, vochtige Olympisch Stadion konden zich alleen maar af vragen hoe het mogelijk was, dat Ruud Suurendonk, door Michels verkozen boven naamgenoot Krol, temidden van zes Zwitsers. Zijn treffer zou geen genade vinden in de ogen van de Bulgaarse scheidsrechter. (Van i sportredactie) AMSTERDAM. Piet Keizer was de onbetwiste ster van het voor de rust uitstekende voet balspektakel tussen Ajax en FC Basel. De grillige linksbui ten nam zelf een treffer voor zijn rekening en had een groot aandeel in de twee andere goedgekeurde doelpunten. Als een echte vedette boog Piet Keizer na afloop voor de aan alle kanten toegezwaaide lof maar hij wilde wel zijn mede spelers erin betrekken. Vooral Suurendonk kende hij, een grote rol toe in dit na de wedstrijd tegen Sparta niet zo onverwachte Ajax-succes. Keizer: „Geweldig wat heeft die Suurendonk gelopen, vooral veel zonder bal, hij heeft dan ook voor dertig a veertig procent de openingen gemaakt. Bovendien viel het spel van Basel me wat tegen, de ploeg was niet week maar toch ook niet echt hard. Wij hadden gerekend op een scherpe mandekking, maar die was er nu bijna niet. Daardoor heb ik wel een lekkere, wedstrijd gespeeld. Over het doelpunt dat scheidsrechter Nikolov in de tweede helft afkeurde: „Dat was voor mij een gave treffer. De verdediger liep op me in en automatisch zet je je wat schrap. Nee, er was echt niets aan de hand". Ik dacht dat scheidsrechter me wilde feliciteren tweede helft in een buitenspelpositie had gescoord. „Man toen die scheids rechter naar me toe kwam, dacht ik dat hij me kwam feliciteren met die goal. Tenslotte was liet het mooiste doelpunt van de wedstrijd". Minzaam Dat beaamde de minzaam lachende Michels volkomen. „Helemaal tevre den ben ik natuurlijk pas als we de tweede wedstrijd met goed gevolg in Basel hebben gespeeld, maar 30 is geen resultaat om ontevreden over te zijn. Die Zwitsers waren vooral geloof ik verrast door het feit dat we met vijf aanvallers, Mühren, Keizer, Van Dijk, Swart en Suuren donk kwamen opzetten. Daardoor konden we hen volledig in de verde diging drukken. Bovendien hadden ze ook Suurbier niet op het midden veld verwacht. Die stichtte nu vooi"t- durend verwarring met zijn acties. Buiten dat had ik alle aanvallers vooral in de eersté helft opdracht gegeven om uit alle standen en posi ties te schieten om de Zwitsers voortdurend onder druk te houden. Die opzet is wel gelukt, dacht ik. Na het derde doelpunt van Hulshoff heb ik dan ook Krol ingezet om de zaak te consolideren. Arie Haan liep zich in de tweede helft ook al warm om eventueel Van Dijk te vervangen. Daarmee wilde ik dan helemaal op zekerheid spelen. Maar dat was niet nodig". Hulshoff de maker van het derde doelpunt viel Michels bij „Natuurlijk ga je wat rustiger tik ken na die voorsprong van 30. Overigens viel Basel me wel tegen". Dat was de mening van ongeveer alle Ajaxspelers en ook van trainer Benthaus. De Zwitser die na de wedstrijd tegen Ajax uitgeblust op een bank in de kleedkamer zat ver telde: „Ik had verwacht dat Ajax sterker en professioneler zou spelen, vooral nadat ik de wedstrijd tegen Sparta had gezien. Ajax verraste me echter hier in het Olympisch Stadi on nog meer. Ik kon alleen nog maar gokken op een tegendoelpunt, dan zou er nog iets te redden zijn in Basel. Nu lijkt me dat vrijwel on mogelijk". De Zwitserse ploeg gaat dan ook teleurgesteld terug naar Basel waar men nog 14 dagen de tijd heeft om zich te prepareren op de thuiswed strijd. Veel hoop is er in het Zwit serse kamp echter niet gebleven. Ajax daarentegen lijkt al bijna ver zekerd te zijn van de derde ronde van de Europa Cup. Helmut Benthaus zijn discipelen en medespelers verdedigend zo weinig opdrachten had gegeven, want ook na het doelpunt van Keizer bleef Basel weigeren de verdediging nu meriek sterker te maken en de Aja- cieden op het middenveld in hun acties te storen. Lief zijn Hoe amateuristisch de Zwitsers te werk gingen, bleek eigenlijk het beste uit het feit, dat er nauwelijks een overtreding werd begaan tegen de Ajaxaanvallers ofschoon dezen verreweg het grootste gedeelte van de eerste helft in het bezit van de bal waren. De instelling van lief zijn voor elkaar had voor Basel catastro fale gevolgen kunnen krijgen ware het niet, dat Ajax zo nonchalant met de kansen omsprong. Swart, Suuren donk aan wie Michels nogal ver rassend de voorkeur had gegeven boven Krol Mühren en vooral Van Dijk kregen keer op keer de gelegenheid aan te leggen, maar zij vergaten aan hun schoten de juiste richting mee te geven. Massaal Het duurde tot de 17de minuut voor rust eer het massale offensief in een tweede treffer resulteerde. Keizer, voor de pauze de meest aanvallende van de tweeëntwintig acteurs, flitste in een briljante solo langs drie te genstanders en gaf precies op tijd een voorzet naar de vrijstaande Van Dijk, voor wie het een kleine moeite was de stand op 20 te brengen. Tekenend voor het povere verweer van Basel was, dat Stuy pas in de 38ste minuut in actie moest komen. Hij deed dat nog niet eens overtui gend, want na een door Wenger door het „Ajaxmuurtje" geprikte vrije trap liet hij de bal los. Suurbier zorgde ervoor, dat die fout zonder ernstige gevolgen bleef. Overheersing Na de hervatting was van Ajax' overheersing gedurende een tiental minuten weinig meer over. De Am sterdammers moesten zelfs aanvan kelijk terug omdat Basel even werd gegrepen door het heilig vuur waarmee de Russische kampioen Spartak Moskou moet zijn uitge schakeld. De opleving was echter van korte duur. Een knal van Suur bier, die afketste op de vuisten van Kunz luidde een nieuw Amsterdams offensief in. Benthaus, die zich voor de pauze beperkt had tot spelverde- len over het middenveld, moest zijn verdediging keer op keer te hulp komen. Basel kwam er aanvallend niet meer aan te pas. De Ajax- defensie had een vrije avond. Ruim 62 minuten wax-en er gespeeld toen Keizer op rechts een corner mocht nemen. Kunz tastte mis op de inswinger, waardoor Hulshoff ge makkelijk kon inkoppen: 30. Basel was definitief verslagen. Het was duidelijk, dat de Zwitsers niet ge loofden in een herhaling van het wonder, dat hen in Moskou ongeveer een maand geleden voor een afgang had behoed. Werd toen in de laatste tien minuten een achterstand van 30 tot 32 teruggebracht, Basel speelde dit keer met zo weinig over tuiging dat een soortgelijke kracht toer uitgesloten was. Er had zelfs weinig aan gemankeerd of Ajax zou de score hebben verdubbeld. De Am sterdammers kregen de kansen er voor, maar Kunz had het geluk dat men 'n goede doelman nu eenmaal niet kan ontberen. Bovendien werden treffers van Suurendonk en Keizer wegens respectievelijk buitenspel en een overtreding terecht door de goe de Bulgaarse scheidsrechter Nikolov afgekeurd. Zelfs 50 zou echter een te zwakke afspiegeling van het krachtsverschil zijn geweest. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat Ajax ondanks een aan zienlijk betere prestatie dan In de afgelopen weken, nog steeds het ou de Ajax niet is. Massagehehandeling van scheidsrechter De Bulgaarse scheidsrechter Nikolov vervulde in de tweede helft van het duel AjaxF.C. Basel een nogal vreemde rol voor een arbiter. Hij belastte zich namelijk met het ver zorgen van de Zwitserse speler Wen ger, die met kramp op het veld lag. Zijn masseren haalde echter niets uit, zodat de Zwitserse verzorger er aan te pas moest komen. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Johan Devrindt, de door PSV-trainer Kurt Linder bijna vergeten en nooit begrepen Belgische topscorer, schreef gisteravond in de 69ste minuut van de Europa Cupwedstrijd tussen PSV en de Roemeense bekerhouder Steaua Boekarest zijn naam met gouden letters in het jaarboek van de Eindhovense club. Nadat het publiek vijftien minuten lang in spreekkoren had gesmeekt om het optreden van Devrindt, was Linder door de knieën gegaan. De Belgische goalgetter moest de voorsprong van 10, door een doelpunt van Wietse Veenstra in de 34ste minuut, uitbouwen tot een duidelijke overwinning. Verlies en winst van militairen DEN HELDER In Den Helder heeft het volleybalteam van de Neder landse militairen met 31 gewonnen van België. De setstanden waren 15 13, 1510, 15—17, 1513. De basket balwedstrijd ging verloren'. De Belgen zegevierden met 6645 na een voor sprong van 2522 bij rust. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN Na afloop van de Europa Cupwedstrijd PSVSteaua Boekarest zakte de Roemeense doelman Sucia met een bedroefd gezicht neer op de bank in de kleedkamer. Met zijn gezicht verborgen in zijn handen treurde hij over de nederlaag van zijn ploeg. Waarom moest dat juist nu op deze dag gebeuren? Gisteren vierde de Steaüa-doelman zijn 28ste verjaardag. In de och tenduren had hij de cadeaus van zijn ploeggenoten in het hotel in ontvangst genomen. „Vanavond krijgen jullie een overwinning terug" had Sucia, de nationale doelman van Roemenië gezegd. Na het duel kon niemand hem troosten. Trainer Covaci probeerde zijn doelman op te beuren. Maar niets hielp. „Ik heb vier ca deautjes van PSV gehad, maar dat had ik niet willep heb ben", zei Sucia. Tijdens het banket, dat dooi PSV na elke internationale wedstrijd aan de tegenstandei wordt aangeboden, kon Sucia weer glimlachen. PSV-mana- ger Ben van Gelder overhan digde hem een elektriscl scheerapparaat als verjaar ens PSV. Veldheer Kurt Linder stond na afloop als een veldheer tussen zijn spelers. Zijn ogen glinsterden. PSV had zich op eigen terrein gerehabiliteerd. „Deze uitslag had ik niet verwacht. Ik ben meer realist dan optimist", zei Linder glimlachend. „Steaua was voor ons een ge vaarlijke tegenstander. Ik had de Roemenen vorige week zien spelen en toen was mij al opgevallen dat Steaua aanval lend voetbal speelt. Het eerste half uur had PSV veel moeite met de Roemeense aanval. Wij speelden zelfs defensief. Het is bekend dat PSV erg sterk gaat spelen als er eenmaal is ge scoord. Toen Wietse Veenstra de score opende, voelde ik dat PSV de wedstrijd kon winnen Wij zijn daarna ook sterker gaan spelen". Over de vervan ging van Guus Hiddink was Linder erg kort: „Hij heeft hard gewerkt maar in de tweede helft viel hij iets terug en daarom heb ik Johan De vrindt het veld ingestuurd. De Belg kan doelpunten maken en die hadden we juist nel nodig ort) in Boekarest tot suc ces te komen. Ik vind De vrindt erg sterk spelen en ben blij dat hij zich door deze twee doelpunten opnieuw heeft kunnen waarmaken". Verheugd Pleun Strik, de centrale vei- dediger die uitblinker Iorde- nascu door zijn fantastische spel kon beteugelen, wais erg verheugd over de zege, maar nog niet zeker van een plaats in de halve finale. „Partizan Belgrado verloor een keer met 40 van Spartak Praag, maar in de thuiswedstrijd in Bel grado won Partizan met maar liefst 50. Dit kan ons bij Steaua ook overkomen. Het blijft dus oppassen in Boeka rest". Lazar Radovic zat met een pijnlijke knie in de kleed kamer te treuren. „Ik heb veel last van mijn oude knieblessu re. Zondag zal ik wel niet kunnen spelen want ik moet morgen naar het ziekenhuis voor onderzoek". Johan DevHndt, ontroerd door de smeekbede van het publiek, maak te binnen vijftig seconden het tweede PSV-doelpunt. Door deze onver wachte voorsprong (20) hervond de Eindhovense ploeg de grote vorm kleedkamer werd gestuurd. Mulders en Devrindt voeren de score zelfs nog op tot 40. Een ruime zege waarmee de „schande" van de eerste ronde tegen Gottwaldov werd vergeten. Pleun Strik, die Van Linder de op dracht kreeg de watervlugge Jordanes- ou door een perfecte mandekking uit te schakelen, kreeg het in de vierde minuut erg benauwd. Iordanescu sprintte op een pass van aanvoerder Halmagcanu langs Strik en schoot kei hard in. Jan van Beveren, die nerveus aan zijn derde Europa-Cupwedstrijd voor PSV was begonnen, kon de hard ingeschoten bal niet onder controle krijgen. De bal stuitte af op zijn borst en kwam met veel effect voor de voe ten van de toesprintende Tataru, die echter huizenhoog overschoot. PSV ont snapte bij deze Roemeense aanval aan een groot gevaar. De PSV'ers die in de eerste minuut van de strijd moeite had den met de snelle uitvallen via Miran da, Tataru en Iordanescu herstelden zich langzaam. Strik beet zich meer en meer vast aan de sterspeler Iordanescu terwijl Willy van der Kuijlen, Wietse Veenstra en Bengt Schmidt Hanssen openingen zochten in de hechte Steaua- defensie. Aanvoerder Halmagcanu to rende boven elke PSV-voorzet uit en stopte de wispelturige Eindhovense aan val goed af. PSV probeerde van alles, maai- niets wilde lukken. Steaua Boe karest trok zich niet terug in de verde diging. De Roemenen probeerden zelfs met gevaarlijke uitvallen het initiatief Koelbloedig De Roemeense bekerhouder speelde koelbloedig, zonder franje, en gedeci deerd. In een gelijk opgaande strijd bleef PSV goed tegenstand biedèn. Willy van der Kuijlen schoot enkele malen keihard in. Doelman Sucia gaf geen krimp, maar gebaarde zijn aan voerder dat Van der Kuijlen geen me ter vrijheid meer mocht krijgen PSV trok massaal in de aanval. Steaua hield het hooofd koel en ving elke aanval op. Juist op het moment dat de ploeg van Linder, het publiek had zich tot in deze 34ste minuut angstig stil gehouden, de wanhoop nabij was, kwam Wietse Veen stra voor het eerst echt in actie. De kleine mannetjesputter uit Deventer, die enkele weken geleden door zijn idoelpunt tegen de Tsjechische beker houder Gottwaldov de schande van „het drama in Gottwaldov" had uitgewist, tikte de bal naar de vrijstaande Van der Kuijlen. Het PSV-kanon tikte de bal door naar de snelle Eef Mulders die de bal over de Steaua-defensie naar de toesprintende Veenstra kopte. Deze flit ste langs Vigu en schoot, de bal langs de uitgelopen Steaua-doelman in het net (1—0). Onder druk Gestimuleerd door dit succes wierp PSV zich op de Steaua-defensie. Doel man Sucia kreeg het erg moeilijk. Schoten van Van der Kuijlen kon de nationale doelman van Roemenië moei lijk onder controle krijgen. Steaua Boe karest kwam onder zware druk te staan. Veenstra flitste met de regelmaat van de klok door de Roemeense verde diging. In de 40ste minuut was hij dichtbij zijn tweede treffer. Veenstra kwam net een meter tekort bij een terugspeelbal van Ciugarik. Na de rust nam PSV opnieuw het initiatief. Maar na tien minuten was het gebeurd met het PSV-overwicht. Het publiek smeekte om doelpunten. Als een man riep het Eindhovense publiek om de rentreevan Johan De vrindt. Linder gaf gehoor aan de wens. Steaua, bevreesd voor de schutterskwa- liteiten van Devrindt probeerde met ver tragend spel de komst van de ex-An- devlechtspeler uit te stellen. Het was uitstel van executie want in de 23ste min t nam Devrindt onder luid ap plaus van het publiek de plaats van Hiddink in. Guus Hiddink had de gehe le wedstrijd al niet kunnen imponeren. Bovendien wilde Linder met meer aan- valskracht de Roemeense muur door breken. 1 Devrindt maakte een grandioze ren tree in het PSV-team. De bonkige Belg was nog geen minuut in het veld toen hij uit een vrije trap van Van der Kuijlen de bal langs Sucia kopte. Devrindt was ineens de held van Eindhoven geworden. De grote daden van Veenstra de maker van het eerste doelpunt telden ineens niet meer mee. Devrindt was de grote man. Linder kon z'n ogen nauwelijks geloven. Tegen zijn gewoonte in rende de kleine Duitse trainer langs de lijn om Devrindt zijn tevredenheid te betuigen. Nog geen mi nuut later zat PSV „op fluweel". Op nieuw lanceerde de beweeglijke Van der Kuijlen, Bengt Schmidt Hanssen, die de bal hoog voor de doelmond plaatste. Met een hoge sprong raakte Mulders de bal een fractie van een seconde eerder dan de grijpende handen van de Roe meense doelman: (30). Het publiek beloonde het oppermach tige spel van Linders formatie met een oorverdovende ovatie. De doelpunten- honger was nog niet helemaal gestild. Vier minuten voor het einde werd Veen stra door Vigu tegen de grond gewerkt. Nog voor de Steauspelers 't muurtje had den opgebouwd joeg v.der Kuijlen de bal naar de driftige gebarende Devrindt. De Belg priemde de bal langs Sucia (4 0). De Eindhovenaren staan door deze ruime zege met een been In ci finale van de Europa Cup.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13