Princessepaviljoen volgend jaar klaar Laatste woning Waard- gracht omver.., WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT NU WERKEN AAN NIEUWE BESTEMMING Opening betekent ontsluiting van Westeinder USTMU1DEN Nederland krijgt er een belangrijk watersportcentrum bij. Als in juni 1971 de burge meester van Aalsmeer de opening verricht van het Princessepaviljoen in Leimuiren, betekent dit de ontsluiting van het waterrecreatiegebied Westeinder. Deze plassen met een oppervlakte van circa 25 vierkante kilometer en door de Ringvaart verbonden met de Braassem en de Kaag gaan dan de steeds mjper wordende recreatiebehoefte van de overvolle Randstad Holland helpen opvangen. Nog gepland zijn supermarkt, zwembad, wasserette, winkelgalerij en een rent- a-boatshop Het Princessepaviljoen te Leiinulden, dat volgend jaar officieel zal worden opengesteld. Als deze marina, waarvan op het ogen blik de helft van de 4000 steigerpalen rijn geheid gereed is, vinden in dit havencomplex 750 jachten, tot de grootste afmetingen, een ligplaats. Behalve deze tijdelijke accommodatie is in dit project, dat een totale opper vlakte van 8 ha beslaat, ook ruimte uitgetrokken voor een zomer- en win terstalling. Hiervoor heeft architect B. J. Klein-Meulekamp een overdekte winterbotenhal ontworpen met een op pervlakte van 2800 m2. Deze hal biedt >n de winter plaats aan 50 jachten en in de zomer aan 23. De gebruikers van deze hal hebben de beschikking over een herstelloods, een motorenloods, een motorenhuis en op alle steigers aansluitingen voor electriciteit en wa ter. Voorts zijn in de nabijheid van Ar ie de Boom gokt op de Amerikanen het paviljoen een supermarkt, een zwembad, een wasserette, een winkel galerij en een rent-a-boat shop ge pland. Bij deze laatste voorziening heeft men speciaal buitenlandse gas ten, met name Amerikanen, op het oog gehad. Vooral omdat dit recreatie oord slechts 20 km van Schiphol ligt verwijderd betekent het een belangrij ke uitwijkmogelijkheid voor buitenlan ders. Om deze zoveel mogelijk facilitei ten te bieden heeft men vier Ameri kaanse kruisers gekocht. Dit jaar nog wordt deze vloot belangrijk uitgebreid. Ook voor de gebruikers van de haven heeft men speciale faciliteiten getrof fen. Om de bagage vanaf de parkeer plaats aan boord en vice versa te bren gen heeft men de beschikking over enkele electrisch voortbewogen wagen tjes. Voorts een parkeei'plaats met een capaciteit van 1000 plaatsen. Om deze autostalling te kunnen realiseren is tot nu toe. vanwege de drassige grond. 10.000 m3 verhardingsmateriaal ge stort. De kosten hiervan bedragen bij na evenveel als die van de gebouwen Uniek aan dit havenproject, dat circa 2% moet gaan kosten, is de natuur lijke golfbreker die rond de haven is aangebracht. Met een stalen kabel is in de afgelopen maanden tientallen meters rietland afgesneden om daar mee de haven af te dammen. De golf slag is hierdoor tot een minimum be perkt. Naast dit architectonisch voor deeltje bezorgt de rioolzuivering de ontwerper van dit plan nog veel hoofd brekens. Men beschikt over een aan tal mogelijkheden waarbij aansluiting op het persnet van de gemeente Lei- muiden de meest voor de hand liggen de oplossing lijkt te zijn. Dit kan in de toekomst echter moeilijkheden op leveren als het inwonersaantal van Leimuiden toeneemt. Een andere mo gelijkheid is een drijvende riolerings installatie waarin de afvalstoffen ge zuiverd worden en later op de plas geloost. Als ook voor dit probleem een bevredigende oplossing is gevonden heeft dit project, mede dankzij een gunstige geografische positie ten op zichte van andere bevolkingscentra (Leiden 17 km. Haarlem 22 km, Al phen 12 km, Gouda 29 km, Den Haag ca. 35 km) een goede ontwikkelings-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3