Ccidóe (Sou/toni Wet luchtvervuiling niet gestagneerd door Senaat „VERWIJTEN ONGEGROND" Californië; golf van 9 moorden Bernadette vrij en goed gehumeurd KAMER VOOR EENMAKING BENELUXDOUANEGEBIED President L ito op bezoek in Delft en Den Haag Hagenaar bij botsing gedood Watersportcentrum Westeinderplassen krijgt eigen gezicht ALGERIJN BELKACEM VERMOORD KLAVERJASSEN Maharadja s nu gewoon treinvolk Kaoenda boos op Nixon DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.186 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Den Haag van daag; 20.35 uur Botsende hartstochten, film; 22-15 uur Studio Sport met samenvatting PSVSteaua; 22-40 uur Zienswijze. Nederland II: 19.04 uur MIK; 20.20 uur De verdwenen getuige, tv.-serie; 21-50 uur Verslag op woensdag; 22.55 uur Samenvatting AjaxFC Basel; 23.25 uur Dammen voor beginners. WOENSDAG 21 OKTOBER 1970 MINDER WIND Zonnige perioden, maar vooral aan vankelijk ook enkele buien Tot over wegend matige afnemende wind tus sen noord en west- Koude nacht. Mor gen dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. Vanmorgen ongezien naar buiten gesmokkeld (Van LONDEN Het 22-jarige onafhankelijke Noordierse La huislid Bernadette Devlin is vanmorgen kort na /.es vrijgelaten uit de gevangenis van Armagh. Z(j heeft van de zes maanden hechtenis achter de rug. waarmee gestraft werd voor baar aandeel "in de bogaiderellen Londonderry, In augustus 1989. Eerder werd officieel bekendgemaakt, dat Bernadette Devlin vermoedelijk vrijdag in vrijheid zou gesteld worden. De over heid vreesde echter betogingen, dij? tot nieuwe incidenten konden leiden. Om die reden werden alleen Bemadetles nauwste medewerkers op de hoogte gebracht van het plan van de gevangenisdirectie om Bernadette Devlin vanmorgen ongezien naar buiten te smokkelen Volgende week begint in Londen de nieuwe parlementaire zitting. Bernadette Devlin zal zo spoedig mogelijk naar de Britse hoofdstad vliegen om haar parlementaire eed af te leggen en haar zetel te bezetten. Ze kan dat» meteen ooi; de meer dan 1000 pond achterstallig parlementair salaris op strijken dat niet uitbetaald werd tijdens haar verblijf in de BERNADETTE DEVLIN gevangenis, waar haar loon slgehig vijf shilling en six pence per week bedroog De vier maanden opsluiting hebben Bernadette blijkbaar niet veel kwaad gedaan. Haar gewicht ts met meer dan drie kilogram toegenomen Haar bruine haar en blauwe ogen glanzen eh ze blaakt van gezondheid eggen haar vrienden. Ze is goed gehumeurd en minder prikkelbaar geworden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het is aldus mr. M. de Niet, voorzitter van de Eerste Kamer, onjuist te beweren dat de invoering van de wet op de luchtverontreiniging wordt vertraagd door het lage werktempo van de Eerste Kamer. Gisteren wees hij de verwijten van de hand en schoof de schuld af op de regering en de Tweede Kamer, waarvoor hij verschillende argumenten aanvoerde. Volgens de voorzitter van de Eerste het duurde tot 1 juli voordat de Ka- et mer en regering begonnen met de im openpare behandeling; op 7 juli kreeg de Eerste Kamer de het ontwerp aangeboden, maar al de de volgende dag ging de Kamer op reces tot 24 augustus; Kamer duurt de lijdensweg op de luchtverontreiniging Op 23 september 1968 regering het wetsontwer Tweede Kamer 1 oktober 19K9 gaf de Kamer de regering reageerde hierop m memorie van antwoord op 13 r 1970; op (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM-DELFT President Tito, die vanmorgen een bezoek aan Delft bracht en in de middaguren ge sprekken had met Eerste- en Tweede - Aamerleden, heeft gisteravond lijden» '1 galadiner in het Palels op de Dam te Amsterdam verklaard dat Nederland 'n voorbeeld gegeven heeft van de samen werking „die in de huidige wereld on ontbeerlijk is". De Joego-Slavische pre sident zei dit, wijzend op de concrete Nederlandse bijdrage aan wat hij noem de een versnelde ontwikkeling van de President Tito wees er in zijn tafel- red* verder op, dat de toekomst van Europa ligt in het overwinnen van de machtsblokken, in het bevorderen van een algehei* en gelijkwaardige samen werking van alle Europese staten. Hij gaf daarmee antwoord op de tafelrede van zijn gastvrouw koningin Juliana, die erop gewezen had. dat zowel Joego slavië als Nederland de voorwaarden willen scheppen „waaronder alle volke ren, zonder enig onderscheid, in onaf hankelijkheid kunnen leven en werken en zich kunnen ontwikkelen in een door vrede gewaarborgde zekerheid". Deze verlangens kwamen vanmorgen ook naar voren tijdens het gesprek tus sen de Joego-lavische minister van Buitenlandse Zaken Tepavac en minister Luns. Belde bewindslieden waren „niet bijzonder gelukkig" over de ontwikke lingen van de laatste tijd vooral voor wat de wapenstilstand in het midden oosten betreft. Vanmorgen bezocht president Tito, die morgen zijn officieel bedoek aan Ne derland afsluit, het Waterloopkundig laboratorium in Delft, het Rijnmond gebied en later op de dag Den Haag om een aantal Nederlandse politici te ontmoeten. leptember vergaderde een i de Eerste Kamer over het ontwerp, en op 22 septem- ber werd het voorlopig verslag aan de regering voorgelegd. „Het woord is nu aan de regering. Wij I wachten nu al goed drie weken op de Memorie van Antwoord. Wij kunnen nu j helemaal niets doen. Het hangt op het ogenblik van de regering af", aldus I voorzitter De Niet. De Eerste Kamer heeft al meer de I schuld gekregen van de lange tijd die j erover heengaat voordat een wets- i ontwerp in het staatsblad komt. Wat het wetsontwerp op de luchtvervuiling be- (reft: sinds de indiening bij de Tweede Kamer heeft het ontwerp 16 maan- I den doorgebracht bij de Tweede Ka- mer, 5% maand bij de regering en bijna j een maand bij de Eerste Kamer. Intussen heeft de Vereniging tegen Luchtverontreiniging in het Waterweg gebied staatssecretaris Kruisinga ge vraagd een technologisch onderzoek naar de luchtverontreiniging te laten houden door onafhankelijke deskundi gen. Dit bureau zou eon inventarisatie moeten maken van verontreinigings- brontjen en auggesties dom om dv uit worp ie verminderen. „Een onafhankelijk onderzoek kan de bevolking overtuigen dat er echt iets gaat verbeteren", aldus de vereniging. Geruststellende verklaringen van de talrijke autoriteiten, die zich met lucht verontreiniging bezighouden, worden ge fundeerd genoemd. „Er heerst op dit gebied een ontstellend gebrek aan co ördinatie, een angstwekkend dilettantis me en een groot gebrek aan feitanken- nis" aldus de vereniging. (Van e r verslaggeefsters) DEN HAAG De 23-jarige Hage naar A. Heesterman uit de Marlcense- itraat is gistermiddag omstreeks zes nnr om het leven gekomen, toen hij op het kruispunt prof. B. M. Teldersweg hoek Seheveningseweg aangereden werd door een vrachtauto. D* 25-jarige Hagenaar reed over het fietspad en werd gegrepen door een vrachtauto bestuurd door de 31-jarige A. V. uit de Wouwermanstraat, die rechtsaf sloeg. Het slachtoffer kwam terecht tussen het achterwlelstel en liep «rnstig Inwendig letsel op. Een half uur na het ongeval overleed hij in zieken huis Zuidwal. De politie verzoekt getuigen van dit ongeval en wel speciaal de bestuurder van een melkcarrier zich te melden. (Tel. 614141). Op Rijksweg 7 (AmsterdamLeeu warden) nabij Hoorn zijn gisteren vier personen bij een botsing om het leven gekomen. Allen waren afkomstig uit St.-Pancras. Het ongeluk gebeurde, toen de be stuurder van een Daf geen voorrang verleende aan een vrachtauto die op de rijksweg reed. De Daf kwam van een provinciale zijweg. De personenauto werd een eind meegesleurd. De slacht offers. die in deze auto zaten waren «llen op slag dood. Ligplaats voor circa 750 jachten (Van een verslaggevers) LEIMUIDEN Nederland krijgt er een belangrijk watersportgebied bij. Het Prinsesscpavlljoen, zoals het centrum gaat heten, wordt in jnni van het volgend jaar door de burgemeester van Aalsmeer geopend. Dit betekent de ontsluiting van het recreatiegebied Westeinderplassen. Deze plassen, die een oppervlakte van circa 25 vlerkante kilometer hebben en door de ringvaart verbonden zjjn met de Brasemermcer en de Kagerplassen kun nen dan aan het steeds nijpender wordend tekort aan recreatieruimte voor de rand stad gaan voldoen- Het watersportcentrum, de helft van do vierduizend palen zijn geheid, heeft straks een capaciteit van omstreeks 750 jachten tot de grootste afmetingen. Het project zal een totale oppervlakte van acht hectare gaan be slaan. Er is ook ruimte uitgetrokken voor een zomer- en winterstalling. Hier voor is een overdekte botenhal ontwor pen van 2800 vierkante meter. Gebruikers van de hal hebben de be schikking over een herstelloods, een motorenhuis en op alle aanlegsteigers ls aansluiting van elektriciteit en water. In de nabijheid van het paviljoen zijn een supermarkt, een zwembacC een was serette, een winkelgalerij en een riante botenshop gepland. Deze laatste is vooral gericht op bui tenlandse bezoekers. Het centrum ligt namelijk op slechts 25 kilometer van Schiphol en is gemakkelijk bereikbaar. Bovendien zijn reeds vier Amerikaanse cruisers aangekocht, die straks met nog enkele uitgebreid zullen worden. Par keerruimte bij de jachthaven is er vol doende. De parkeerplaats heeft een capa citeit van 1000 auto's. Uniek aan het havengebied is de natuurlijke golfbreker die rond de haven is aangebracht en circa tweeëneenhalf miljoen gaat kosten. Hierdoor is de golf slag in de haven tot een minimum be perkt. De rioolzuivering bezorgt de ontwer pers van het plan nog wel hoofdbre kens. Nu is er nog wel mogelijkheid om aansluiting te krijgen op het pers- net van Leimuiden. Dit kan echter moei lijkheden gaan opleveren als het in wonertal van Leimuiden zich gaat uit breiden. Een andere oplossing zou zijn een eigen rioolzuiveringsinstallatie, die daarna loost op de plassen. Kort voor het galadiner gisteravond in het paleis op de Dam te Amster dam werd bovenstaande officiële foto gemaakt van president Tito en echtgenote, koningin Juliana en prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. P. van Voflenhouen. ADVERTENTIE Café „DE VIER HEEMSKINDEREN- ROELOF ARENDSVEEN. VRIJDAG 23 OKTOBER Aanvang 20.00 uur Opbrengst voor de bejaardenkas. NEW DELHI (AP) De 279 vroegere maharadja's die India telt, hebben te horen gekregen dat zij voortaan met het gewone volk zullen moeten reizen in de overvolle treinen. De spoorwegdirectie heeft beslist dat gezien de afschaffing van de prinselijke stand de vorige maand de ex-maharad- ja's niet langer het recht hebben hun eigen witte privé-rijtuigen aan de trei nen te laten koppelen. Bovendien werd hun privilege op gratis vervoer van bagage afgeschaft, evenals de voor hen bestaande moge lijkheid om speciale treinen te laten rijden als de gewone dienstregeling de maharadja's en hun gevolg niet schik- FRANKFORT (DPA) Een Algerijnse revolutionaire leider van het eerste uur. Krim Belkacem. is gLsteren vermoord aangetroffen in een kamer van het luxueuze hotel ..Intercontinental" te Frankfort. Een kamermeisje vond zijn lijk in een deken gehuld op een bed. De moord is waarschijnijlk zondag al gepleegd. Balkacem is door wurging om het leven gebracht. De politie zoekt drie Marokkanen, die de bewuste kamer en drie andere vertrekken zondag hadden gehuurd. Krim Belkacem, die 48 jaar werd, is de tweede Algerijnse ex-leider die de dood heeft gevonden door moordenaarshand. Vorig jaar januari werd in Madrid de vroegere minister van Financiën van het Algerijns bevrijdingsfront, Mohammed Chider. vermoord. Belkacem, geboren in Kabylië. was een van de hoofdaanstich ters van de opstand van 1954 tegen de Fransen. Belkacem kwam echter in con flict met president Ben Bella en later ook met de nieuwe president Boeme- dienne. In Parijs stichtte hij een op positiegroep tegen het Algerijnse bewind. Vorig jaar veroordeelde een revolutionair hof in Oran hem bij verstek ter dood. NEW TORK (Reuter) President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft een gesprek afgezegd, dat hij in New York met do Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. William Rogers sou niet doorgaan van een onderhoud met president Nixon in Washington. Kaoen da is de leider van een delegatie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die in diverse landen de kwestie bespreekt van de wapenleveranties aan Zuid-Afrika waartegerr de Organisatie sterk is gekant. Volgens Kaoenda zou zijn afvaardi ging aanvankelijk dinsdag door Nixon worden ontvangen. Zondag had hij ech ter te horen gekregen, dat de Ameri kaanse president dan niet kon, maar dat hij de Afrikaanse missie wel maan dagochtend wilde ontvangen, voordat hij een verkiezingstournee van twee dagen zou ondernemen. Dit tijdstip schikte echter Kaoenda niet, omdat hij diezelfde ochtend in New York de alge mene VN-vergadering moest toespre ken. Op een persconferentie zei de ver bolgen Zambiaanse leider, dat Nixon blijkbaar „onze lelijke gezichten" niet wilde zien. SANTA CRUZ (DPA) In de nacht van maandag op dinsdag zijn in de Ame rikaanse staat Californië niet vijf maar negen mensen op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Behalve de moord op de 43-jarige oogarts dr. Victor M- Ohta, zijn vrouw, twee zonen en secretaresse, werd twintig kilometer verderop bij een ben zinestation een 19-jarige pompbediende met een nekschot gedood. Bij een derde overval, bij de stad Paso Robles, werd een jong echtpaar met hun 4-jarig doch tertje op wrede wijze om het leven ge bracht.. Een baby van twee maanden was de enige overlevende. Op verdenking van deze laatste moord heeft de politie een man en twee jongens aangehouden. Het bloedbad in de villa van de 43- jarige oogarts werd door twee politie mannen van een patrouillewagen, die op de brand in de villa afkwamen, ontdekt, heriff Doug James beschreef de aanblik in het zwembad als „het ontzettendste van mijn 18-jarige diensttijd bij de poli tie." In het door het bloed roodgekleurde water dreef het lijk van de 38-jarige secretaresse Dorothy Cadwallader. Op de bodem van het bassin troffen de politie mannen de lijken aan van de overige slachtoffers. De handen van de slachtoffers waren met kousen en sjaals vastgebonden. Uit de sporen bij het zwembad blijkt dat de vijf mensen daar hebben moeten neer knielen. Na hun „executie" werden ze door hun overvallers in het water ge duwd. Bovendien is de politie gebleken De slachtoffers in Californië: boven dr. Victor M. Ohta (45) en zijn vrouw Virginia (43), onder hun zonen Tag- gart (II) en Derek (12). dat de slachtoffers met knuppels zijn mishandeld. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. Het is wel zeker dat het er meer dan een is geweest. De overvallers zijn met de stationcar van de vermoorde secretaresse gevlucht- De politie sluit de mogelijkheid van een roofmoord uit, daar er behalve de stationcar niets gestolen is. De oogarts werd door zijn buren als een „rijke hip pie" omschreven, daar hij zeer lang haar droeg. Ook zou hij hippies gratis hebben behandeld. Santa Cruz staat bekend als een van de hippiescentra in Californië. (ADVERTENTIE) FIJN DANSEN Lisse ELKE Zaterdag 8 uur Leiden: ELKE Zaterdag 8 uur (Om echt te dansen) Leiden: ELKE zondag 8 uur (Veel Beat. Gezellig...!) Dansles: Enkele plaatsen, ook boven De 23 en de Gehuwden) Telefoon 01710 - 23583 Bij Evert Castelein (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren zonder stemming akkoord ge gaan met een aantal wetsoptwerpen die het grensverkeer binpen de Benelux regelen. Het gaai om de per 1 januari ingaande eenmaking van het Benelux- douanegebied. de afschaffing van con troles en formaliteiten aan de binnen grenzen en de opheffing van belemme ringen voor een vrij verkeer. De Benelux wordt per 1 januari een gebied voor de douane-formaliteiten. De binnengrenzen zullen dan geen douane- grenzen meer zijn, uitgezonderd voor accijns- en omzetbelastingformaliteiten. Ook op die terreinen komt er nog een verdere unificatie. Alhoewel dat volgens staatssecretaris Grapperhaus nog lang kan duren. Men is echter doende de Afschaffing controles aan binnengrenzen tarieven in de drie landen diohter bij elkaar te brengen. Op de vraag of er meer kans op fraude ontstaat door het wegvallen van de physieke controle zei dr. Grapper haus, dat deze vorm van controle duur en minder doeltreffend is. De weg is geopend voor een effectievere steek proefsgewijze administratieve contro le. De KVP'er Nootenboom vroeg of de berichten juist zijn dat er tussen de grens en Breda 'n centrum zou komen dat de vervoerders bijstaat bij 't vervul len van formaliteiten met losplaatsfaci liteiten. Dr. Grapperhaus vond dit in de eerste plaats een zaak van het be drijfsleven: „als het zover komt ben ik bereid aan dit centrum de kwaliteit van losplaats te verlenen," aldus dr. Grap- De heer Nootenboom had mede na mens AR en CHU uitvoerig de positie van de grensdeclaranten en hun perso neel besproken en hun belangen bepleit Dr. Grapperhaus was het er mee eens dat „deze problematiek niet uit de weg is. Er is bijzondere zorg voor nodig en op het ministerie van Sociale Zaken Md men alle registers voor hulp moeten opentrekken".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1