De dag' eiMiacnt hoek. £ddóe(Soti/fca/nt „Tijd van Paul Vlaanderen is wel voorgoed voorbij op Lee Marvin getrouwd FRANCIS DURBRIDGE: Mod Squad Grote omroepen staan zendtijd af aan NOS Tito op radio De klop de deur LEIDSE COURANT DINSDAG 20 OKTOBER 197® Barrières bij gemodern iseerd basisonderwijs I ANGZAAM komt er wat meer schot in de discussie over het voorontwerp van de wet waarmee onze overheid het basisonderwijs zijn nieuwe vorm geven wil. Organisatorisch, financieel en didac tisch heeft de schijnwerper jaren lang te veel op andere sectoren van het onder wijs gericht gestaan. Een bijna kritiek wordende veroudering bij het voortgezet onderwijs en het door getalsmatige en wetenschappelijke factoren tot een snelle evolutie opgestuwd hoger onderwijs heb ben in de jaren vijftig en zestig de aan dacht van overheid, politici en ook peda gogen te veel van het basisonderwijs afgehouden. Zo zelfs dat ook de publieke opinie met in de hoofdrol de ouders amper voor dat basisonderwijs in bewe ging gekomen is. Op een groot nadeel van deze syste- matisch-vreemde aanpak hebben we al eens gewezen: kleuter- en basisonderwijs vormen het fundament, zodat de over heid, door met de mammoetwet te be ginnen, het risico genomen heeft binnen korte tijd het gereorganiseerde voort gezet onderwijs weer te moeten reorga- Er zijn symptomen die doen vermoe den dat het al zover is, maar tegen in grijpende wijzigingen in de mammoet wet, anders dan experimenteel, moet ons inziens bezwaar worden gemaakt, zolang over de modernisering van het basis onderwijs niet beslist is. Een reden te meer om met die moderni sering, zoveel als mogelijk is, spoed te betrachten. Hindernissen UET Katholiek Onderwijzersverbond heeft in zijn weekblad een initiatief genomen om de eigen leden kritisch aan het denken over het voorontwerp te zetten. In de aflevering van 10 oktober werd een informerend artikel gepubli ceerd met dicussievragen na elke para graaf „om het samen-denken en het samen-spreken vruchtbaar te beïnvloe den". Dit zou ook buiten de onderwijzers- verbonden meer gestimuleerd moeten worden. Vooral nu de onderwijzers verbonden blijkens het kritisch artikel van het K.O.V. grote vraagtekens zetten bij de door het voorontwerp aanbevolen struc turen. Men vreest daar namelijk dat de barrières die de wetgever in de onder wijsstructuur wfl aanbrengen of hand haven, maar bij hoge uitzondering samenvallen met de in het onderwijs gestelde natuurlijke (leeftijds)grenzen. Het Katholiek Onderwijzersverbond stelt hier de vraag of niet veeleer gepleit moet worden voor de in een destijds verschenen rapport aanbevolen struc tuur: kleuteronderwijs dat globaal bij de leeftijd van 4jaar begint en dan zonder wettelijke barrières overloopt in basisonderwijs tot 10% jaar, waarna (ook weer zonder de thans bestaande hindernissen) alle kinderen overstappen op twee jaar brugonderwijs. Pas op ongeveer dertienjarige leeftijd zou dan de eerste wezenlijke hindernis genomen moeten worden; een hindernis waar uitgemaakt wordt naar welke vorm van voortgezet ondegwijs de jongen of het meisje wordt verwezen. Experimenten TEGEN deze opzet hebben wij de vraag in petto of wanneer kleuter- en basisonderwijs beter op elkaar zijn afge stemd, wanneer onderricht en vorming aan kinderen van globaal 6 tot 11 jaar een veel sterker individueel karakter zullen krijgen (dit ligt óók in het voor ontwerp opgesloten) er nog wel zo'n behoefte zal bestaan aan een bij het basisonderwijs getrokken, verlengde brugperiode? Gelukkig wordt in het artikel van K.O.V.-zijde hiervoor een zinnige sug gestie gedaan: in het basisonderwijs zullen op redelijke schaal verschillende structuurmodellen geprbbeerd moeten worden, vóOr de wetgever tot een defi nitieve herziening van de onderwijs structuur kan overgaan. Wij zijn vóór dergelijke experimenten, mits met de reorganisatie van het basis onderwijs niet gewacht behoeft te wor den op de evaluatie van die experimen ten, want dan hebben hebben we nog wel wat jaren wachten voor de boeg. Het voorontwerp behandelt verschil lende belangrijke zaken die bij de éne en de andere structuur precies hetzelfde liggen. Men zal de weg moeten vinden om die zaken met spoed te realiseren. De „mammoet" heeft geleerd dat bijna vijftien jaar studeren, overleggen en proberen tot beslissingen te komen nog niet voldoende is om een structuur te garanderen waarmee Nederland minstens een generatie lang vooruit kan. Is het dan niet zinvol om de moderni sering van het basisonderwijs in twee etappes te verwezenlijken: eerst een algemeen-inhoudelijke, later" na experi menten ook de structurele kant? Want inhoudelijke veranderingen dul den geen uitstel; bij het vastleggen van ideeën in structuren is haastige spoed nimmer goed. Deze bouwput ligt in het hartje van Maastricht aan de voet van de Sint- Servaaskerk. Het is het begin van een parkeerplaats waar straks een paar honderd auto's een plaatsje kunnen vinden. Vooreerst is er echter weinig dat herinnerd oan het Vrijthof van enkele jaren terug. ADVERTENTIE Het Ubica-Siaapplan van de Jaren Zeventig. (Voor kamer-slapers) LAS VEGAS (Nevada) (A.P.). De acteur Lee Marvin is zondag in een hotelsuite te Las Vegas in het huwelijk getreden met Pamela Seeley, aldus vrienden van Marvin. De 46-jarige Marvin, die in 1966 een Oscar kreeg voor zijn rol als verlopen cowboy in „Cat Ballou", schijnt Pamela nog te kennen van de middelbare school in Woodscock (New York). Beiden zijn eerder getrouwd geweest. Ku nstsigna leri ng In de rubriek „Kunstsignalering" van de NOS-televisie vanavond wordt aan dacht besteed aan: Peter van Straaten, cartoonist van Het Parool; Hedwig Smits, een 12-jarige dichteres; Frans de Boer Lichtveld, maker van kinetische objecten; Marionettentheater Winnie de Poe. De eindredactie van „Kunstsigna lering" berust bij Gerard Soeteman. Regie: Cor van Leeuwen. NOS, Ned. II. 19.09 uur. NEDERLAND I NOS •18.45 uur. De Woefs en de Lamaars •18.55 uur: Journaal AVRO 19.04 uur: De rare vogels 19.30 uur: Toppop •20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Peyton Place •21.10 uur: Muziek is troef NEDERLAND I KRO •17.00 uur: De klub.van zes en 17.15 uur: Kijk zelf maar NOS 22 00 uur: Televizier •22.50 uur: Journaal TELEAC 22.55 uur: Cursus modelbegrip NEDERLAND II NOS •18.45 uur: De Woefs en de Lamaars •18.35 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 20.20 uur: Pol. uitzending ARP NOS 20.30 uur: t Socutera 20.3 luisterspelattributen Klein publiek voor hoorspel •18.45 uur: 22.15 uur: De Woefs en de Studio Sport Lamaars 22.40 uur: •18.55 uur: Zienswijze Journaal •23.10 ifur: 19.04 uur: Journaal Den Haag vandaag NEDERLAND •19.09 uur: Vrij-uit NOS IKOR •18.45 uur: 19.30 uur: De Woefs en Kenmerk Lamaars •20.00 uur: •18.55 uur: 19.09 uur: Kunstsignalering KRO •19.30 uur: Tommy Cooper •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Mod Squad 21.10 uur: Brandpunt special •21.50 uur: Klop op de deur •22.30 uur: Op korhoenderjacht •22.55 uur: Journaal KRO 19.04 uur: MIK •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Aflevering The Outsider 21.10 uur: Zelf doen 21.50 uur: Verslag op woensdag HIRO 22.35 uur: HIRO-magazlne •22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Dammen toot beginners (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM Deze maand viert de hoorspelafdeling van de NOS haar zil veren jubileum. De huidige kern telt momenteel nog elf acteurs en actrices in vaste dienst en zeven medewerken den op partieel contract. Zij zullen in alle stilte gezamenlijk dit jubileum herdenken en daarbij met weemoed releveren hoe in de vijftiger miljoenen luisteraars aan hun ontvan gers gekluisterd zaten om de spannen de escapades te volgen van bekende radiofiguren als Paul (Jan van Ees) en Ina (Eva Janssen) Vlaanderen. De geestelijke vader van deze radio thriller Francis Durbridge, die rijk geworden is van zijn pennevrueMen en in een prachtige villa in Su.rey woont, verklaarde onlangs: „De tijd der triomfen van het hoorspel is voor goed voorbij. Veertig jaar geleden zond de BBC de première van de avonturen van de radiodetective Paul Vlaanderen uit. Nadien schreef ik honderden afleveringen, die niet al leen in Engeland, maar ook in Ameri ka, Australië en Nederland bij miljoe nen luisteraars populair weiden. Tien jaar geleden merkte ik, dat het televi siespel onherroepelijk het luisterspel ging verdringen. Daarom schakelde ik over op televisie en thans vinden mijn manuscripten zoveel aftrek, dat ik ze in honderdvoud moet laten copiëren en vertalen". In Hilversum is men kennelijk niet zo „Het meisje in stoel negen" is de intrigerende titel van de aflevering van „Mod Squad", welke vanavond in het KRO-televisieprogramma wordt uitgezonden. Een paragnost omschrijft de karakterstructuur van negen jonge mensen. Een van hen is niet aanwezig bij de séance, waarin de proef wordt genomen. De paragnost is duidelijk verontrust over de omstandigheden waarin de afwezige, een meisje, ver keert. Reden voor Julie om haar col lega's te alarmeren. Ondanks de scep sis van de politieleiding, gaan zij se rieus in op de aanwijzingen van de paragnost. Niet ten onrechte. KRO Ned. II 20.20 uur. Korhoenderjach t Een paar geweren kosten 20.000 gul den en 7 000 gulden moeten worden neergeteld om een week op de Engel se hei te staan in een heel duur tweed jachtkostuum om op wat kor hoenders te schieten. Buitenstaanders worden niet toegelaten, ze zouden eens op de drijvers kunnen schieten. Alan Whicker, de gentleman televisie- reporter, is evenwel uitgenodigd om met de upper ten de jacht op duizen den korhoenders te openen. Door zijn soms ironische benaderingswijze is de ze film van Yorkshir Television méér dan een gewone reportage van een KRO Ned. II 22.30 uur. Kunrt eeuw VN op radio en tv Donderdag en vrijdag wordt in het Vredespaleis in Den Haag een confe rentie gehouden n.a.v. het 25-jarig be staan van de Ver. Naties. Deze confe rentie, waarin een groot aantal specia listen tot een evaluatie van het werk van dé V.N. gedurende de afgelopen kwart eeuw wil komen, zal worden in gewijd met een rede «door koningin Ju liana. De NOS-radio zal deze rede don derdag rechtstreeks uitzenden in een reportage van 10 uur tot kwart over tien via Hilversum I. De NOS-televisie zal donderdag van 18.15 tot 18.45 uur via Nederland I een samengevatte ta- portage uitzenden van de opening van deze conferentie. pessimistisch gestemd over deze vorm van radiocultuur. Frans Somers er kent eerlijk, dat de periode van de hoogconjunctuur voor het luisterspel voorbij is. Maar daar staat tegenover, dat het hoorspel evolueert van massa consumptie-artikel naar een experi menteel en vooral literair op niveau staand radiodrama, bestemd voor een select en kritisch luisterpubliek. Mevrouw Koster-Wolters, administra trice van de hoorspelkern, vertelt hoe op 1 oktober 1945 werd gestart met deze groep, die binnen enkele jaren al 45 vaste acteurs en actrices telde. In die kwart eeuw werden liefst 12.800 luisterspelen gemaakt. Bij dit getal zijn inbegrepen de produkties voor de jeugdafdelingen en schoolradio. Het absolute record werd bereikt in 1964, toen liefst 624 luisterspelen werden vervaardigd. Uiteraard maakte men bij de rolbezetting regelmatig gebruik van gastacteurs en -actrices. Zelfs in 1968 werden nog 2300 rollen gespeeld door tonelisten, die niet in dienst zijn van de NOS Hoewel sinds de komst van de tv de interesse voor het luisterspel van jaar tot jaar daalde en een hoorspelserie momenteel nog slechts één- a twee honderdduizend geïnteresseerden trekt, zou de chef van de hoorspelaf deling, de heer G. Lindenberg, zijn vast arsenaal aan gespecialiseerde ra dio-acteurs en -actrices voor geen goud willen missen. De huidige kern levert een bijzondere bijdrage aan het hoorspel als kunstvorm. Deze kunste naars krijgen thans de gelegenheid om zich toe te leggen op radiorepro- dukties, die in artistiek opzicht op hoog niveau staan. Hij verwacht niet. dat het hoorspel in de loop der jaren uit de ether z^l verdwijnen. Bovendien is het werken voor de microfoon inte ressanter dan de buitenstaanders ver moeden. Je moet het karakter van de rol met je stem waar kunnen maken en dat Is slechts weinigen gegeven. EVA (INA) JANSSEN De enige nog in dienst van de hoorspel- kern zijnde actrice, die bij de oprich ting van deze afdeling in 1945 ccn vaste aanstelling kreeg, is de legendarische mevr. Eva Kellenaars-Janssen. bii de oudere luisteraars onvergetelijk in de radiorol van Ina, die haar echtgenoot speurder Paul Vlaanderen (Jan van Ees) terzijde stond in talloze produkties. Eva Janssen begon al in 1936 haar radio carrière bij de VARA, waar zij onder regie van S. de Vries jr. talloze rollen voor de microfoon speelde. Later ging haar wettige echtgenoot Émièl Kellc- naars als hoorspel-regisseur werken bij de AVRO. Toen de radio nog in de kinderschoenen stond verdiende mevrouw Janssen voor een hoorspelrol f25.bij de VARA. In die periode van opbouw bij de omroe- pen kreeg de VARA in Hilversum de titel „van armoede rammelt alles". Eva Janssen, die in 1936 nog in het tent theater van Piet Vink werkte, moest soms f 12,50 aan taxikosten betalen om naar Hilversum te kunnen reizen, waar dan de schamele beloning van f 25.lag te wachten. Die zogenaamde „gouden tijd" van de radio werd onderbroken door de Duitse inval. Na de bezetting volgde de oprichting van de hoorspel kern. waarvan zij nu nog deel uitmaakt. Op vrijdag 23 oktober wprdt haar door de NOS een receptie aangeboden en over twee Jaren els zij 60 wordt, volgt het officiële afscheid van de omroep wereld. Tenzij er een regeling wordt getroffen, dat hoorspelacteurs en -actrices ook na hun zestigste bij de INrv radio werkzaam mogen blijvenmaii< Impasse doorbroken (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar verluidt hebben de voorzitters van de vier grootste omroepen te weten AVRO, KRO, NCRV en VARA hun goedkeuring ge hecht aan het plan van programma commissaris mr. W. Wagenaar om met ingang van 1 december a.s. elk een uur zendtijd per weck af te staan aan de NOS-radio. Dit besluit betekent, dat met ingang van december tussentijds de radio zendtijd voor het derde net opnieuw moet worden ingedeeld. Deze afstand van zendtijd door de vier a-omroepen ben behoeve van de NOS-radio is noodzakelijk geworden, omdat minis ter Klompé reeds vorig jaar had be sloten. dat de radio-zendtijd van de NOS per 1 oktober j.l. tot 60 uur per week diende te worden uitgebreid. Na wat strubbelingen werd op hoog niveau in samenwerking met de pro gramma-commissaris mr. Wagenaar getracht legemoet te komen aan de ministeriële wensen. Daarop besloten de omroepbestuurders elk een uur van hun zendtijd op het derde net af te staan. Dat is anderhalf uur meer dan de gevraagde 2 uur en 31 minuten. Men deed dit om op korte termijn een snelle herindeling van de zendtijd te kunnen verwezenlijken. Dit voorstel, dat door de NOS-leiding werd geac cepteerd, houdt levens in dat de radio zendtijd van de c-omroepen als VPRO, TROS en EO ongemoeid blijft. Dank zij deze zendtijduitbreiding is het voor de XOS-radio thans mogelijk ge worden om op vrijdagmiddag van 15 De NOS-radio zal vanavond van 20.20 uur tot 20 30 uur via Hilversum II een samenvatting uitzenden van de tafel redes bij het gala-diner, dat wordt ge houden n.a.v. het bezoek van president Tito van Joego-Slavië aan Nederland. Voorts zal in enige actualiteitenrubrie ken van de omroepen aandacht worden besteed aan het bezoek van de Joego slavische president tot 18 uur de plannen voor een top- 40-programma te gaan realiseren. Bo vendien krijgt de NOS-radio op zon dagmiddag van 14 tot 18 uur de gele genheid om het sport-programma „Langs de lijn" in één ruk op Hilver sum III uit te zenden, zodat men voor het laatste uur met sportreportages en nabeschouwingen niet meer behoeft uit te wijken naar Hilversum II. Voor de KRO betekent deze herverka veling o.m. dat het radioprogramma „Djitin" niet meer van 9 tot 12 maar van 10 tot 13 uur te beluisteren zal zijn. Dit voorstel van de vier grote omroe pen houdt in. dat de programmalei ders, die op Hilversum III altijd met hele zenduren werkten, nu niet het risico lopen, dat hun uitzendingen op de meest ongelegen momenten ten be hoeve van de NOS-radio moet worden afgebroken. Voor de luisteraars zal de voorgestelde herindeling een grote verbetering betekenen. Amsterdam is in rep en roer in deel 4 van „De klop op de deur". Dit deel speelt zich af in het jaar 1878. De burgemeester heeft de kermis verbo den. Het volk komt op de been In de roerige menigte wordt oma Golde- weyn bijna onder de voet gelopen. Ze was naar de school van haar klein zoon Frits geweest, met wie ze altijd praatte en vertelde van vroeger. Die verhalen heeft Frits in de klas niet helemaal juist weergegeven. Hij wek te er in elk geval het misnoegen van de meester mee op. Oma komt dat rechtzetten. Eenmaal veilig in het hyis aan de Keizersgracht, blijken de emoties te veel te zijn geweest. De dokter bereidt Annètje voor op de dood van haar moeder. Oma Golde- weyn sterft. In de eenzame dagen daarna, vindt Annètje onverwachts steun van haar vriendin Stans, terug gekeerd uit de oost, omdat haar man niet tegen het klimaat was opgewas sen. De zusters van Frederik groeien steeds meer uit elkaar. Het meest lijdt Adolfine onder de druk van haar tyrannieke zuster. KRO Ned. II 21.45 uur. Gerard Cox is van de jonge Neder landse cabaretiers wellicht degene die het meeste kans loopt kapot te gaan aan de beeldbuis. Hij staat er domweg te vaak op. Niet helemaal door eigen schuld; er zijn <lc laatste tijd nogal wat eerder opgenomen programma» afgedraaid. Bij wat hij gisteren in VARA's „Wie wijst Gerard Cox de weg in Hilver sum?" te bieden had, zat gelukkig ook wat nieuw repertoire. Of eigenlijk niet zo gelukkig, want sommige lied jes waren voor de huiskamer nogal wat pertinent. Een liedje (van Jaap van der Merwe'?) was zelfs doodgewoon onbeschoft. Het ging over politici en het was een nummer zoals zelfs Den Uyl het niet in de Kamer zou durven opvoeren. Zelfs met als onderwerp mensen al» Schmelzer. Geertsema en Roolvink be hoorde de VARA te proberen de schijn van de beschaving op te hou* Achter het Nieuws vond een Kamerlid bereid 'om te verklaren dat er van sabotage in het leger nauwelijks spra ke was. De man had in zoverre geliik dat er nog geen doden gevallen zijn. Maar hij krijgt natuurlijk prompt op zijn kop van zijn fractieleider die zijn felle afkeur over een sabotagegeval duidelijk heeft uitgesproken. Bij de NCRV zagen we een Russische tv-film naar een Tsjechowerhaal- Voorbecldig geënsceneerd, goed ge speeld en gefilmd met het gevoel voor humor dal zo vaak in Tsjechovher- scheppingen ontbreekt. Maar wat nam men er de tijd voor! Half zo lang was goed geweest, dachten V-g- Tommy Cooper De dinsdagavond in het KRO-televi sieprogramma is voorlopig niet denk baar zonder Tommy Cooper. Zijn op de voorgrond tredende persoonlijkheid wordt gretig uitgebuit in de „inter views". die hij verleent. Ditmaal is hij de grote zeeheld Nelson. Daarna ver andert hij van rol en wordt zelf com municator. Hij verstrekt „inlichtingen" over het beroep van sportman Men ziet hem tenslotte ook nog tezamen met Arthur Lowe in een parodie op ,',Dr. Jekyll and mr. Hyde". KRO Ned. II 19.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2