fieidócSomcwit Canada geschokt door moord Laporte Rijnmond LIJK VAN MINISTER IN AUTO GEVONDEN James Cross bedreigd met eenzelfde lot Weer vuile lucht in st Opnieuw gevechten in Noord-Jordanië SCHERP PROTEST TEGEN OPTREDEN „IJSSELOORD" „Priester met te veel devotie tegen de lamp Oud-minister Bogaers verlaat met andere leden Radikalenpartij J DOOR DE KNIEËN Geen extra bezorgdheid veiligheid president Tito DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.184 T.V.-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Coronation Street; 20.20 uur Gerard Cox; 21.15 u. Gouddieven; 22.05 uur Dingen die niet voorbij gaan. Nederland II: 19.04 uur Kijken naar kinderen; 19.30 uur De avonturen van Tom Sawyer; 20.20 uur Memorandum van een dokter; 21.40 uur Een schat je, MAANDAG 19 OKTOBER 1970 VEEL WIND Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Krachtige tot harde wind, aan de kust storm uit noordwest tot noord. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 1 ROTTERDAM (ANP) Rünmond he« MONTREAL/OTTAWA (AFF-Reuter) De Canadese regering zal tot na de begrafenis van de vermoorde minister Laporte, die morgen plaatsvindt, geen verklaring geven over de situatie in Quebec. De speurtocht naar de ontvoerde Britse handelsattachè James Cross door 15.000 politieagenten en soldaten wordt normaal voortgezet en de noodtoestand in het land blijft gehandhaafd. Dit maakte minister van Buitenlandse Zaken Mitchell Sharp gistermiddag bekend na afloop van een spoedbijeenkomst van het Canadese kabinet. De aanleiding voor die bijeen komst was de tragische moord door het Front voor de Bevrijding van Quebec op de minister van Arbeid van die staat Pierre Laporte, die een week tevoren was ontvoerd. DE VERMOORDE MINISTER LAPORTE. 1 heeft dit weekeinde weer overlast ondervon den van luchtverontreiniging. Zaterdag morgen om tien uur waarschuwde de centrale meldkamer het bedrijfsleven, met het verzoek om stankverwerkende activiteiten op de terreinen te beperken. De klachten kwamen uit Vlaardingen, Maassluis, later ook uit Rotterdam-cen trum, Rozenburg, Hock van Holland, Monster (Wcstland) en Maasland. In de nacht van zaterdag op zondag verbeterden de omstandigheden (meer wind). De waarschuwing bleef gelden tot gistermorgen vroeg. In totaal noteerde de meld- en regeelkamer van Rijnmond za terdag 147 klachten en, ondanks lagere S02-gehalten bij de meetpalen, gisteren 96. De klachten van gisteren kwamen in verband met de westenwind onder meer uit Rotterdam-cenrum en uit de nieuwe stadswijk Ommoord ten oosten van het centrum. Grote kans op meer bedankjes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Oud-minister drs. P. Bogaers, mede-oprichter van de Politieke Party Radikalen. bedankt als lid van partij. De bedankbrief is al onder- het P.P.R.-bestuur. Mèt hem iken oud-secretaris mr. A. Q. C. Ruiten (die zich ook uit Provinciale Itaten van Zuid-Holland terugtrekt) eir C. V. Lafeber.Drs. J. A. M. H. Damoi- :aux, oud-wethouder van Den Haag, itaat op het punt zijn lidmaatschap van P.P.R. op te zeggen. Dit als gevolg de partijpolitieke lijn die de P.P.R. thans gaat volgen. Drs. Bogaers was zaterdag niet aan wezig op het P.P.R.-congres in Nijmegen, waarop beslist werd dat de partij voor alsnog doorgaat met de werkzaamheden. Dat voorstel werd met een grote meer derheid aangenomen. Dit tot ongenoegen de heren Lafeber, Van Ruiten en hun aanhang om zich niet te vereen zelvigen met een zogenaamd links blok. „De radicalen moeten aan de komende verkiezingen deelnemen In de nauwst mogelijke vorm van samenwerking met de andere progressieve partijen", aldus het congres. Hierbij meende meri spe ciale aandacht te moeten besteden aan de uitgetreden A.R.-leden rond de heer Feddema. De heren Lafeber en Van Ruiten had den het congres een nota voorgelegd over doelstelling en werkwijze van de P.P.R. in de toekomst. Een motie echter maakte het het stemmen over deze nota, die uitging van de oorspronkelijke ideeën de P.P.R. ten tijdft van de oprichting en die eventueel ontbinden van de partij mogelijk maakt, onmogelijk. De opstel lers trokken hieruit hun consequenties bedankten als lid. Drs. Damoiseaux stelde zich achter beide heren door op te merken dat de discussies op het con gres voorbijgingen aan de realiteit. „Doorgaan zonder zich eerst af te vragen of men nog een wezenlijke bijdrage kan leveren is niet zinvol", aldus de heer Damoiseaux, die echter te horen kreeg (van oud-voorzitter mr. Eric Jurgens) dat „er bij de P.P.R. mensen zijn die niet radicaal genoeg zijn"Om dan nog eens van het Kamerlid mei. Kessel te moeten horen, dat in de P.P.R. geen plaats is voor persoonlijke hobbies. De kans is zeer groot dat meer P.P.R.-leden van het eerste uur, afkomstig uit de K.V.P., evenals de heren Bogaers, Da- moiseax, Lafeber en Van Ruiten, voor de partij zullen bedanken. Wat oud-minister Bogaers betreft: ai vrij snel na de oprichting kwam het tot een conflict met drs. Aarden over het karakter van de partij. In de visie van drs. Bogaers moest de P.P.R. stevig ge worteld blijven in christelijke uitgangs punten, terwijl drs. Aarden die geeste lijke binding niet wilde en elke schijn wilde vermijden dat de P.P.R. confes sioneel getint zou zijn. Naarmate het duidelijker werd dat de visie van Aarden het ging winnen trok drs. Bogaers zich steeds verder terug. Tenslotte merkte niemand meer iets van zijn lidmaatschap van de P.P.R. Wel deden K.V.P.-jonge- ren enige maanden geleden drs. Bogaers het verzoek weer naar de moederpartij de K.V.P. terug te keren. Het lijk van de minister werd gisteren i aangetroffen in de kofferruimte van een j auto die Ln de nabijheid van Montreal was neergezet. De ontvoerders hadden hem een kogel door het hoofd geschoten. Aanvankelijk scheen de ontvoerings zaak gisteren mei een dubbele moord te zijn afgesloten- Naast de moord op La porte maakte de politie ook melding van de moord op de Britse handelsattaché James Cross, die ook door het Front voor de Bevrijding van Quebec is ontvoerd. Deze berichten werden later echter tegen gesproken. Alle bange vermoedens verdwenen voorgoed toen m een kerk Ln het oosten van Montreal een brief van de hand van Cross werd gevonden. De Britse han delsattaché deelde daarin, mede dat het hem goed ging en <lat zijn leven niet in gevaar is als de politie de speurtocht naar zijn verblijfplaats «taakt. Bjj de brief was een communiqué van de ont voerders waarin werd gezegd dat de eisen (losgeld van 1,8 miljoen gulden en vrijlating van 23 politieke gevangenén) ook na de dood van LSporte onveranderd zijn gebleven. Gewaarschuwd werd dat Cross ook om het leven zal worden ge bracht als ze niet spoedig worden, inge willigd. Voor de ontdekking van het lijk van Laporte had Cuba nog gepoogd tussen de ontvoerders en de regering te bemidde len. De premier van Quebec, Bouraesa. had de ontvoerders aangeboden met de twee gijzelaars op een bepaalde tijd naar een brug in Montreal te komen. De brug Mevrouw Juliette Laporte, moeder van de vermoorde minister, temidden van mevrouw Franc»isc Laporte, echtgenote van de vermoorde, en één van de dochters van de minister. Dc vrouwen verlaten hier het gerechts gebouw na de lijkschouwing. zou voor de gelegenheid tut „deel van het Cubaanse consulaat" worden ver klaard en dus exterritoriaal gebied. Men was dan van plan geweest de gijzelaars aan het personeel van het Cubaanse con sulaat over te geven. De ontvoerders zou den dan naar Cuba mogen reizen, en zo gauw als ze daar waren aangekomen zouden beide gijzelaars door het consu laat. worden vrijgelaten. Het aanbod is na de moord c>p minister Laporte her haald. De moord op de 49-jarige minister heeft de gehele wereld met afschuw ver vuld. De Canadese premier Trudeau sprak van „een gruwelijke en zinloze daad" gepleegd door een „lafhartige moordenaarsbende"- Laporte is dit jaar het vierde slacht offer van groepen extremisten, die met de ontvoering van min of meer belang rijke persoonlijkheden druk op regerin gen willen uitoefenen. Eerder dit jaar werden ontvoerd en vermoord Karl Graf von Spreti, de Duitse ambassadeur in Guatemala, oud-president Aramburu van Argentinië, en de Amerikaan Daniel Mi- trione in Uruguay. De Canadese politie heeft foto's ver spreid van de vermoedelijke kidnap pers van minister Laporte en de Brit Cross: links Mare Carbonnean. rechts Paul Rose. SCHIPHOL (ANP) De beveiliging van president Tito, die deze week een drie daags bezoek aan ons land brengt, bc- aorgt de Nederlandse regering hoofd brekens. Niettemin is er geen reden tot «tra-bezorgdheid. Er is evenmin aan leiding om nog meer maatregelen te 'reffen dan bij het bezoek van president Soeharto het geval was. De veiligheidsmaatregelen zullen wel even uitgebreid zijn als bij het bezoek ran de Indonesische president.. Minister president De Jong zei dit zaterdagmiddag >ij zijn vertrek van Schiphol naar New Vork, waar hij morgen ter gelegenheid ran het 25-jarig bestaan van de Ver ruigde Naties een toespraak tot de olkerenorganisatie zal houden. President Nixon moet zich in vreemde bochten wringen om met zijn kiezers in contact te komen. Tijdens een bezoek aan Green Bag. in verband met de verkiezingscamppagne voor november, worstelt Nixon zich onder een hekje door de belangstellenden op een ajsti l moest honden. Vliegtuigkapers in Turkije nog niet vrijgelaten ANKARA (AP) Een provinciaal ge rechtshof in de Turkse stad Trabzon heeft geweigerd de vader en zoon uit Litauen, die een Russisch vliegtuig had den gekaapt, te laten arresteren, maar voorlopig beslist dat z(j een politieke mis daad hebben gepleegd. Dit betekent ech ter niet dat Pranos Etasio Brazinskas en zjjn zoon Aldegas op vrije voeten zijn of dat hun verzoek tot politiek asiel nu wordt ingewilligd. De drie rechters van hel hof besloten na langdurig overleg dat de misdaad op politiek terrein lag, ondanks de eis van de plaatselijke officier van justitie. Door de uitspraak van het hof zal het ministe rie van Justitie nu de zaak moeten be handelen. Dit zal moeten beslissen of de misdaad inderdaad van politieke aard is. zodat de zaak vervallen wordt verklaard. of.de openbare aanklager opdragen een aanklacht op te stellen. De Sovjet-Unie heeft de oudste vlieg tuigkaper afgeschilderd als een „dief, vrouwenbeul, moederhater, lafaard, kapi talist, zwendelaar, tuchthuisboef, over spelige, bigamist, speculant en tenslotte als luchpiraat en moordenaar. Leger tracht aanvoerroutes af te snijden AMMAN (Reuter) In geheel Jordanië heerst na het afgelopen weekeinde weer een gespannen situatie. Er zijn opnieuw felle gevechten uitgebroken tussen het Jordaanse leger en de Pales tijnse verzetsstrijders in het omstreden noorden van het land. cn ook in de hoofdstad Amman zijn weer schoten afgevuurd die voor zover bekend al een dode hebben gemaakt. De oorzaak van het opnieuw uitbreken van de gevech ten is niet bekend. Zoals altijd is de situatie zeer onduide lijk door de diverse wederzijdse be schuldigingen. De Arabische bemidde- lingscommissie (o.l.v. de Tunesische pre mier Bahi Ladgarn) heeft wel waarne mers naar het noorden gestuurd, maar die hebben nog geen rapport uitge bracht. Het enige duidelijke is dat er kennelijk geen „vuurvaste" overeen komst tussen Jordanië en de Palestijnen kan worden gesloten. De nieuwe ge vechten doen zich voor nog geen vijf dagen nadat koning Hoessein en Yasser Arafat hun handtekening hadden gezet onder het door de bemiddelingscommis- seie opgstelde document dat in brede kringen als de eindfaze van de strijd werd beschouwd. De eerste berichten van de gevechten kwamen van militaire correspondenten langs ile bestandslijn tussen Iraël en Jordanië. Zij hadden kanonschoten ge hoord in het gebied ten noorden van Irbid. Later kwam een woordvoerder van de Palestijnen met de verklaring dat het. Jordaanse leger sinds zondag ochtend vroeg met zware artillerie po sities van guerrillastrijders in Noord- jordanië bestookte. Het. leger zou daar bij vtJïfms hem kennelijk de bedoeling hebben de aanvoerroutes voor de Pales tijnen, die vanuit Syrië komen, af te snijden. Kaoenda verliet diner bij Heath LONDEN (Rtr) President Kenneth Kaoenda van Zambia heeft in een vraag gesprek voor de BBC gezegd, dat hij vrijdagavond een diner met premier Heath in Londen had verlaten wegens verschil van mening. Kaoenda, die aan het hoofd van een ministeriële missie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid Europa bezoekt om druk uit te oefenen tegen voorge nomen wapenverkopen aan Zuid-Afrika. zei: „Het was geen gelukkigeinde, het spijt mij dat te moeten zeggen, maar ik geloof niet dat er veel verloren is." Volgens hem was er enig misverstand aan de zijde van premier Heath tijdens een deel van de discussie. Volgens Ka oenda scheen het of premier Heath de indruk had dat „we gekomen waren om zijn regering te dicteren", maar de missie was louter gekomen om zijn standpunt uiteen te zetten. AKEN (DPA) Een te nadrukkelijk vertoon van devotie is zaterdag een S9- jarige man die in de trein van Maas tricht naar Aken zat, noodlottig gewor den. He viel een Westduitsc politieman op dat de reiziger die in priestertoog was, niet alleen het brevier bad maar ook de rozenkrans. Zoveel godsvrucht ging hem te ver- Hij onderwierp de „priester" aan een verhoor en controleerde hem grondig. De devote „geestelijke" bleek een sinds lang gezochte oplichter te zijn die zich bij verschillende gelegenheden voor pater had uitgegeven. Zo was hij in Saar- brücken als plaatsvervanger voor een met verlof zijnde priester opgetreden en had daar „voor zijn noodlijdende missie in Zuid-Amerika" 5.000 mark in contan ten en giften in goederen gekregen. In september van het vorig jaar werd hij zelfs belast met de geestelijke verzorging van pelgrims die naar Lourdes gingen- Dar werd hij echter voor dezelfde soort oplichterij die hij in West-Duitsland had gepleegd, gegrepen en tot gevangenis straf veroordeeld. Bij zijn arrestatie op zaterdag bleek hfi over contanten, een spaarbankboekje en cheques met een gezamenlijke waarde van ruim 20.000 mark te beschikken. (3LLN31U3AOV) Pop- en Dansmuziek Lisse Elke Zaterdag 8 uur Leiden: Elke Zaterdag 8 uur (Om echt te dansen) Leiden: Elke Zondag 8 uur (Steengoede Beat. Gezellig!) Dansles: Enkele plaatsen, ook Boven De 23 en de Gehuwden Telefoon: 01710 - 23583 Bij Evert Castelein ROTTERDAM (ANP) „Het optre den van duizend marechaussees en poli tiemensen in en rond het kamp IJssel- oord was onnodig provocerend. Er is door deze actie in de Zuidmolukse gele deren onrust ontstaan." Dit verklaarde ir. J. A. Manusama zaterdag op het congres van de Zuid-Molukkers uit alle woonoorden en -wqken in Nedelrand. Het congres werd gehouden in het kamp IJsseloord in Capelle aan de IJssel, waar de leidetyder Zuid-Moluk kers met enig vertoon onder meer door een in militaire kledij gestoken ere wacht werd ontvangen. Ir. Manusama heeft in een brief aan minister-president De Jong zijn be zorgdheid uitgedrukt. ..Wij hebben het gevoel dat elk politioneel- en justitio neel optreden tegen ons nu is toege staan. ook al worden daarbij de gren zen van het werkelijk toelaatbare en menselijk oorbare verre overschreden". „U wenst dat wij ons hier fatsoenlijk en rustig gedragen, maar gaat aan de andere kant voort ons met uw machts apparaat te provoceren en diep te grieven. Dit is een behandeling die wij niet behoeven te accepteren," aldus ir. Manusama in Capelle aan de IJssel, de brief aan minister-president De Jong voorlezend. De leider der Zuid-Moluk- kers protesteerde tegen de „betreurens waardige en mensonwaardige behande ling" en deed een dringend beroep op premier De Jong om van soortgelijke acties af te zien. Ir. Manusama vroeg de Zuid-Moluk kers met veel nadruk om eventuele illegale wapens onmiddellijk bij politie- Ir. Manusama veroordeelt machtsvertoon posten in te leveren. „Wapenbezit in Nederland levert niets op voor onze strijd. Ongewapend kunnen wij hier beter strijden voor een vrij Molukken." De leider van de Zuid- Molukken in Nederland zei verder dat hij zich niet keerde tegen de arrestatie van de twee Ambonezen, die verdacht worden van de organisatie van de be zetting van de residentie van de Indo nesische ambassadeur. De wijze waarop het is gebeurd bestempelde hij echter als „een onhodige provocerende machts vertoning." Het congres nam een resolutie aan waarin het overlijden van de hoofda gent Moolenaar werd betreurd en waarin ook afkeuring werd uitgespro ken over de door Ambonezen veroor zaakte ongeregeldheden bij de gevange nis ln Scheveningen. Deze mensen wer den gekenschetst als „bepaalde onver- antwoordeljke elementen." Het Oud-strijders Legioen heeft mi nister-president De Jong eveneens een brief gezonden, waarin het politieoptre den ln Capelle a. d. IJssel wordt bekri tiseerd. „Als oudwapenbroeders van de in Nederland verblijf houdende ex-KNIL Zuid-Molukkers kunnen wij niet onver schillig zijn over de wijze, waarop de Nederlandse overheid met „zwaar over trokken machtsvertoon is opgetreden tegen de Zuidmolukse samenleving", al dus de brief. IR. MANUSAMA: Scherp protest tegen optreden IJsseloord.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1