Oranje en Joego-Slavië ontlokten een zestigduizendvoudige geeuw VOETBAL IN TRANT VAN KNIERTJE, OP HOOP VAN ZEGEN MOEDIGE DAAD GEVRAAGD FADRHONC AKTE VOOR OELATINGS- EXAMEN ïurs een krachtige manoeuvre uit om de bal over het hoofd i Holcer te spelen. Zün actie was gaaf en een bewonderend applaus was zijn beloning. Hans de Bruyn ROTTERDAM. Eén der laatsten, die gisteravond op het drukbezochte banket in het Feijenoordrestaurant de garnalëncocktail proefde, was de Oostduitse coach Georg Husner. Het scheen hem alle maal best te smaken. Amper drie maanden na zijn „pro motie" tot nationaal trainer kwam de oud-coach van\ Karl Zeiss Jena na afloop van de weinig attractieve interland NederlandJoego-Slavië tot de overtuiging dat Oost-Duitsland in de strijd om de Europa Cup veel meer kans op succes had dan hij enkele uren ervoor voor mogelijk had gehouden. Hoewel de 44-jarige „mysterie"-man zich voortdurend diplomatiek opstel de, bleek achteraf uit heel zijn doen en laten dat hij zich aangenaam voelde. Zijn conclusie, die hij uitsprak, was verhelderend. „Het spel in deze wedstrijd viel me eerlijk tegen. Niet temin blijf ik Nederland een gevaar lijke outsider voor ons beschouwen De ploeg heeft een zeer sterke ver dediging, die vooral in uitwedstrij den zeer doelmatig kan zijn." Oor deelde Husner zó ook over Joego- Slavië? „Ja, in grote lijnen. Daarbij wil ik nog een kanttekening maken. Slecht vond ik Djajic, die maar en kele goede momenten had. De rest van dit duel gedroeg hij zich passief." „Playboy" Djajic liep later op het banket gelukkig glimlachend rond. „Wij zijn tevreden met een gelijk- der Kuylen verlaat geblesseert het veld. spel van 11. Het was ons doel in deze wedstrijd." Het deed hem wei nig dat Joego-Slavië de kans heeft ge mist om hoger te eindigen. „Wij zijn al blij dat het zo gelopen is. Het was van tevoren bekend, dat onze groot ste zorg in deze Europa-Cup voor landenteams de verdediging zou wor den. Als die het maar houdt, dachten wij. Nou, dat is gelukt. Het is mijn overtuiging, dat Joego-Slavië vast en zeker tot de wereldtop kan behoren, wanneer het maar harder zou gaan Pleun Strik, die als een schaduw aan Djajic klitte, heeft zijn opdracht voorbeeldig uitgevoerd. De PSV-ver- dediger was heer en meester over de erkende balkunstenaar uit Belgrado. Daarvoor had de Eindhovenaar die op de voor hem vreemde rechtsback plaats stond, advies ingewonnen bij Radovic, zijn collega bij PSV. Deze had hem verteld, dat zijn behendige landgenoot een echte vedette was, die alle trucs toepaste, die men zich maar kan bedenken. „Pas er vooral op, dat hij je niet in slaap wiegt. Als je na melijk denkt, die man is geen moei lijke partij voor mij, vlamt hij meest al op. Zó heeft hij al menige ver dediger van Europees niveau voor schut gezet." Strik was gewaarschuwd reageerde elk moment van het duel zeer attent en speelde een vlekkeloze partij voetbal. Het minst tevreden was de Joego slavische coach Mitic, die na januari stopte met het trainen van het natio nale elftal. Hij noemde het een grote fout van de Joego-Slavische spelers om zich na rust zó te laten imponeren. „Zij waren onwaarschijnlijk moe, ver- lelden ze me later. Waar dat aan heeft gelegen weet ik niet. Vooral in de tweede helft speelde ons elftal veel te statisch. De spelers liepen nauwe lijks voor de bal. Daardoor ver speelden we bijna ons gelijkspel nog, want ik vond Nederland in die perio de beduidend sterker." Toch was er geen spoor van opval lende teleurstelling bij de Nederlandse spelers te betreuren. Zij begrepen zelf wel, dat zij in eerste instantie schul dig waren aan dit onbevredigende resultaat, maar daarvoor werden al lerlei excuses aangevoerd. Klijnjan nam bondscoach Fadrhonc in be scherming voor de niet helemaal hon derd procent verlopen voorbereiding. „Wij moeten niet meteen alles willen verwachten. Het was de eerste inter land van dit seizoen met een nieuwe trainer en bovendien een nieuwe op stelling. Het is dan toch irreëel om meteen een goed resultaat te ver wachten. Het was alleen jammer, dat we geen oefenwedstrijden hebben gespeeld. Dan raak je veel beter op elkaar ingespeeld." De stemming on der de spelers liet weinig te wensen over. Van Hanegem „Het was mis schien in het veld niet zo te zien, maar de sfeer was de dagen ervoor bijzonder goed." Zijn conclusie over het .laaien" van het Nederlands elftal: „Er ontstond te veel ruimte op het middenveld. Daardoor kreeg ik onvol doende bespeelbare ballen. Eerlijk heidshalve moet ik er ook bij zeggen, dat ik evenzeer schuldig ben. De bal len, die wel goed waren, speelde ik meestal slecht af. Ik had echt een zwakke dag." Tactisch, was iedereen het erover eens, had het Nederlands elftal be vredigend had geopereerd. Doelman Jan v. Beveren: „Een ander tactisch concept had beslist niet meer succes gehad. Dit is gewoon voetbal in de trant van Kniertje, op hoop van zegen dan maar. Voor het publiek moet dit spel een verschrikking zijn geweest. Er zat helemaal niets in, dat aantrekkelijk was." tde 'FR. dsveea ROTTERDAM Voor dr. Frantisek Fadrhonc was de maat helemaal vol. Stepanovic, de grofste uit de Joego-Slavische overigens sterke ver dediging, had Jan Klijnjan met een bruuske zwaai over de zijlijn gewerkt. Woest trapte Fadrhonc de bal weg. Dat de Schotse scheidsrechter Mullan voor de tweede maal zijn boekje te voorschijn haalde de eerste keer was dat voor Laseroms Het is al gemeengoed geworden dat in uitwedstrijden wordt gespeeld op niet verliezen. Het tempoloze gedoe van de Joego-Slaven diende ontzet te worden door een vurige, krachtige ploeg die niet wenst mee te werken aan het geen de tegenstander zo overduidelijk demonstreerde. Maar er sprong geen (wonkje in de clubmoten. Oranje ging braaf mee met het schuifwerk van de Joego-Slaven, soms knap van opzet maar even steriel als Nederland op de grasmat legde. Technisch konden de mannen van coach Rajco Mitic zich veel veroorloven. Er zaten balvirtuozen in de ploeg, zeker ook in de aanval. En dat was een groot verschil met Nederland, dat een aantal woegers in de strijd wierp die niet de technische (door Herman van Bergem) geweest die daarna inbond kon de woede van de debuterende coach niet temperen. Met opeen geklemde lippen moest hij de machteloze verto ning aanzien die zijn selectie in het eerste duel voor plaatsing voor het toernooi om het Europees kampioenschap landenteams ten tonele voerde. Hij had geen enkel risico genomen, gegokt op zekerheid met een clubmoot Feijenoord, een club- g met iëring. frings- n voor coffie- moot PSV en nog twee „individuelen" Klijnjan en Rijnders en na negentig minuten bar voetbal kon hij zijn voorgangers slechts nazeggen „dat er niet was verloren". Maar als dat de winst moet zijn, hoeft het niet meer. Geen moment was zijn formatie erin geslaagd de opzet van de Joego- Slaven te doorbreken. Strafschop En zo was de eerste helft gezakt tot een peil dat voor interl; ndvoetbal niet aanva'ardbaar is. Het werd nog erger, De irriterende, maar wel beke ken, langzaa'm-aanactie van de Joego- Slaven werd niet doorbroken. Ook niet door Couperus die na de rust de plaats innam van Rijnders, zwak op het middenveld waardoor ook Jansen niet tot zijn recht kon komen, afge zien van het ontberen van de hem bekende inzet. Hij werd ook meege sleept in het lusteloze, geniepige, zelfs gemene partijtje zomervoetbal. dat slechts geblesseerden opleverde. Met Veenstra op rechts, Werv op links en de ijverige Klijnjan in de spits tracht te Fadrhonc meer kracht in de aanval te brengen. Er kwam inderdaad snel een kans voor Veenstra die net naast kopte. Er kwam ook de gelijkmaker toen Holcer, aan wie Piet Keizer eveneens minder prettige herinnerin gen heeft, Klijnjan grof attaqueerde -Er viel en Mullan een strafschop toekende. capaciteiten bezitten als het moest ook rauwe, defensie te overmeesteren. Slaappil De eerste interland van dit seizoen was niet alleen onaangenaam, mate loos vervelend en vooral van Neder landse zijde ver onder de maat. Het w«s niets meer of minder dan een slaappil en er steeg na afloop dan ook oen zestigduizendvoudige geeuw op, die dr. Frantisek Fadrhonc als een veroordeling in de oor moet hebben seklonken. Hij was gezakt voor zijn ^toelatingsexamen omdat ook hij te veel had toegegeven aan de angst niet te verliezen door te gokken op de routine van de defensie die inderdaad slechts eenmaal werd gepasseerd ■naar toch mank was omdat Pleun Strik als rechterverdediger de strikte opdracht had gekregen alleen te trachten „wereldvoetballer" Djajic dwars te zitten. Hij deed dat ook toaar was voor de algehele defensie niet meer bruikbaar bij de moot- Feijenoord. Het was triest dat juist deze man het ene doelpunt maakte, "it een vrije trap, veroorzaakt door Laseroms. Toen toonde Djajic welk een groot voetballer hij kan zijn Hij scoorde. Veel later, toen Van Hane- Rem op vrijwel dezelfde plek (aan de andere zijde) een vrije trap mocht nemen, schoot hij hoog over. Ondanks z'jn harde werken moest Van Hangem erkennen dat de wereldman aan de andere kant van groter kaliber is. Speels, met een openlijk gedemon- Het beslissend moment, waarop Ne derland gel(jk maakte. Rinus Israel, in het midden zichtbaar, heeft de bal uit een strafschop ingeschoten. Pre cies in de hoek, die doelman Curkovic niet had verwacht. streerd gevoel van superioriteit, trad Joego-Slavië het Oranjeteam tege moet. Er viel niet aan de twijfelen dat een gelijkspel, en dat mocht gerust 00 zijn, voor de Joego-Slaven vol doende was. Ze hoefden niet mere. Met hun tempo-vertragend tik-takken drukten zij hun stempel op het duel. Nederland ondernam nauwelijks po gingen dat stramien te doorbreken. Er maakte zich al gauw een lome passi viteit meester van de equipe van Fadrhonc en het was mister Mullan even snel duidelijk dat hij een moei lijke wedstrijd te leiden zou krijgen. Hij had de zaak door. Van Hanegem kon zijn onschuldigste gezicht trek ken, Mullan had gezien hoe hij Pavlo- vic op de voet was gaan staan en toen een duw had gegeven. Mullan had ook het „zware" werk van Laseroms on derkend en de Feijenoorder op ongeoorloofde wijze Nusemic in de grond boorde, werd hij de recht streekse oorzaak van het Joego-Slavi sche doelpunt. En dat was erger dan de notitie in het boekje van de Schot. Twintig minuten was gespeeld toen Djajic zich achter de' baJ posteerde. Het muurtje was met de grootst mo gelijke mankracht gevormd en Van Beveren liet de gehele linkerhoek van zijn doel onbeschermd. In dat grote gat prikte Djajic, precies tussen krui sing en lat, de bal. met veel effect over de muur heen (01). Het schrille fluiten toep Pavlovic was blijven liggen, was onjuist geweest. Hij was zodanig geblesseerd dat coach Mitic en nieuwe man moest inzetten, Acimovic. Het harde spel tekende de mate van zwakheid van de gehele Nederlandse ploeg, die de woorden dash en ipzet vertaalde met hardheid. En omdat de Joego-Slaven zich even min onbetuigd lieten, was de onaan gename sfeer geschapen, waartegen zestigduizend mensen want ze blij ven komen, zeker als de zon schijnt en dat gaf nog iets feestelijks aan het doffe toneel moesten aankijken. De clubmoot van Feijenoord werd nog overheersender toen Van der Kuylen geblesseerd raakte en Wery hem kwam vervangen. Oranje ging ten on der aan die moten. Zodra de bal uit het Feijenoorddeel was verdwe: gebeurde er niets meer mee Rotterdammers zochten elkaar vonden elkaar ook, maar er was geen die Djajic wèl in een doelpunt had omgezet, hoewel Van Beveren strak en stijf beweerde dat Van der Kuylen de bal nog even met het hoofd had aangeraakt waardoor hij voor hem onbereikbaar was geworden. Van Ha negem had geen hoofd nodig. Hij joeg de bal hoogstpersoonlijk hoog in de Israel scoorde, laag in de hoek terwijl doelman Curkovic op de andere hoek had gerekend (11). Dat was de scha mele oogst van een interland tegen een ploeg die in het vorige kampioen schap finalist was geworden: een suc cesvolle vrije trap, een strafschop. Daarmee kon het voetbalhongerige floers om de wedstrijd na die gelijkmaker, vijf minuten na de rust. Eindelijk ging Mullan ertoe over de naar alles trappende Stepanovic te noteren, maar hij handhaafde hem toen hij tien minuten voor het einde als een dolleman op Veenstra sprong, die kermend bleef liggen, de handen tegen de borst geklemd. Hij moest er noodgedwongen in blijven want Fa drhonc had zijn mannen al verbruikt moed voor nodig om toe te ge- nieuw te beginnen. Wat is er tegen om blijven maar dan weet men in elk geval ïen. ven dat het Nederlands elftal een te stellen: Nederland beschouwt deze waar men aan toe is. Dan kan naar De zorgenkind is. De bestuurders van de competitie om de Europese titel als een iets toe worden gewerkt want zoals het en KNVB weten het, de bondscoach is er- oefenperiode waarin wordt gebouwd aan thans gaat, en al vele jaren, blUft het overtuigd, evenals zün voorgangers een nieuw team. De rekening van de be- sukkelen. Incidentele overwinningen enkele „samenspraak" met de moot dat waren. De vaderlandse clubs kun- Houdendheid. het leunen tegen gevestig- meestal in wedstrijden waarbü niets op van PSV die ook op eigen houtje nen kwaliteit leveren en niet 3lleen de de krachten, de angst om iets nieuws het spel staat kunnen het publiek opereerde. Een pluim voor Klijnjan. topploegen. In competities als die voor aan te pakken, is gisteren gepresenteerd, even in verrukking brengen maar het zal die zich van de uiteenvallende delen de Intcrtoto (in het verleden) draaide Geen land kan ongestraft teren op oude ook inzien dat het steeds mis gaat als bleef werken Hij Nederland behoorlek, tot zelfs zeer goed, roem, waarmee bovendien geen toe- er werkelijk belangen op het spel staan. mee. Zodra de sterren uit die ploegen komst veilig kan worden gesteld. Uit De tegenstander stelt zich dan ook wel worden geplukt, loopt er iets mis. Het is een B-elftal, dat een dag tevoren een even anders in. logisch dat een gelegenheidsformatie, die grandioze zege behaalde op de reserves 'Indien het voetbal op nationaal niveau het Oranjeteam toch altüd blüft, niet zo van Joego-Slavië moet toch talent te ha- naar een aanvaardbaar peil gebracht wil soepel draait als een clubteam met spe- len zün. Niet domweg de man pakken worden, zullen andere wegen gevolgd Iers die elkaar dagelüks ontmoeten bü die de grote uitblinker was (v. d. Kerk- moeten worden. En als blükt dat het be de trainingen. hof) en hem in de A-ploeg planten maar schikbare, gerenommeerde spelersmate- Daarom zou ten eerste iets gedaan zorgvuldig bouwen aan zulk een B-for- rlaal daartoe niet in staat is, moet er de voorbereiding van matie, die op diverse plaatsen met het rigoureus worden ingegrepen. Het niets aantrok vormde nog een lichtpuntje geheel, dat steeds troostelozer mede door de vele van Nederlandse zijde. Imitatie Van Beveren het ook stoppen geblazen. En de tweemaal dat Djajic even zo veel keren buitenspel wat Mullan bij de eerste keer ontging na eeri vlek- botst'te keloze pass vrij voor Van Beveren kwam, bewees hij hoe ook een groot speler kan falen. Djajic miste grandi- ten kunnen opbrengen geko- het nationale team. waarbü de grote zeker elders nog aanwezige talent dient ment heeft altüd als het belangrükst ge vraag wel is: waar halen de clubs de tüd te worden versterkt. golden. De toekomst werd afgedaan met -andaan om hun spelers voor een lan- Dr. Fadrhonc moet ontlast worden van „wie dan leeft, die dan zorgt" Het periode af te staan. Het clubbelang de druk dat hü successen moet behalen, wordt de hoogste tüd dat er inderdaad met de nationale, noem Dat dient voor een ieder duidelqk te wor- gezorgd wordt maar niet zoals het nu het. trots. Ten tweede zouden de verant- den gesteld. Opbouwen eist tüd en die toe is gebeurd. Nederland, met clubvoet- oordel ij ke bestuurders de moed moe- moet Fadrhonc worden gegund Dan bal op hoog internationaal plan. moet geheel op- zullen de successen de eerste tüd ook uit- ook als natie hoog kunnen reiken. toen hij Couperus had ingezet voor Rijnders, ook al een poging een krachtiger aanval te formeren. Coupe rus liep er wel voor maar ook hij bleef een eenling die vergeefs naar de spelers zocht met wie hij een combi natie zou kunnen opzetten. Nederland had het veel te druk met het gelijkspel verdedigen. Slechts een maal kwam Van Duivenbode op. Strik kon daaraan zelfs niet denken met zijn opdracht-Djajic. Angst, alsjeblieft niet verliezen. Zelfs de premie van duizend gulden bij een zege kon het vuurtje bij Oranje niet opstoken. De ploeg mocht nog blij zijn dat Joego- Slavië niet voor de tweede keer scoor de toen Djajic weer zo'n geraffineerde vrije trap nam, maar precies naast de paal richtte. Van Beveren had weder om een groot gat links opengelaten. Verlamd Een wedstrijd is saai en oninteressant als „het zo lang duurt". En dat duurde het. Die kleine opleving tegen het eind, toen Mitic voor Acimovic een verse man had ingezet (Oblak) en Van Hanegem op centimeters naast had gekopt, kon daaraan niets veranderen. Het bleef slaapverwekkend. De vrees te zullen verliezen had Oranje ver lamd. En er was geen coach geweest die de moed had durven opbrengen opdracht te geven om na de rust alles-of-niets te spelen. Want wat heeft Nederland aan dat gelijke spel in de thuiswedstrijd? Op 11 november volgt de uitwedstrijd tegen Oost- Duitsland. Indien dan weer wordt ge speeld met de intentie in hemelsnaam geen nederlaag te lijden, ligt Neder land er vrijwel al uit. Een somber vooruitzicht, dat alleen gewijzigd zal worden indien de ploeg zich volledig wil leegspelen. Dat zou bereikt kunnen worden met frisse, jonge krachten die zich niet zo ontstellend zeker voelen van hun plaats.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9