Verkeer sactie start vandaag PSP-PROTEST TEGEN UITWIJZEN Saint was lang niet heilig in Amsterdam Men maakt van CHU soort karikatuur Kind op de „Doodkist voor minister Ontvoering PAK samen met Akpa Verdachten ontvoering in vrijheid Bus met vissers dringt huis in Beleid jezuïeten in nauw overleg met bisschoppen Gesprek Tito met politici Dienstplicht voor politiereserve Pleidooi van politicofficier Scheepsbotsing voor de Hoek MAANDAG 12 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Vari verslaggevers) Een PSP-marche funèbre AMSTERDAM „Kind op de weg" i» het motto van de vandaag begonnen natio- nale verkeersweek. Vorig jaar werden 351 kinderen tot en met 10 jaar in het i verkeer gedood en 5901 gewond. In 1968 kwamen 345 kinderen tot en met 10 jaar om door een verkeersongeval en werden 5300 gewond. Vandaar dat het Verbond voor Veilig Verkeer in de derde nationale verkeersweek (tot en met 18 oktober) het kind op de weg spelend, op weg naar en van school meerijdend in een i de hoofdrol laat spelen. Veilig Verkeer Nederland (zoals het Verbond voor Veilig Verkeer thans heet) heeft zich voor deze grootscheepse actie verzekerd van de medewerking van kleu terscholen, kruisverenigingen, gemeente besturen en de eigen afdelingen in het hele land. Tijdens de actieperiode zullen op 2500 kleuterscholen ouderavonden worden gehouden, waarbij de verkeers- voorlichting centraal staat. Hetzelfde zal gebeuren in 1000 wijkgebouwen van de gezamenlijke kruisverenigingen. Als voor lichtingsmateriaal voor de actie werden voor de verschillende organisaties 25 000 affiches, 1500 wandkranten. 460.000 folders en 1000 diaseries vervaardigd. Voorts is een speciaal op de veiligheid van het kind in de auto afgestemde televisiespot vervaardigd. Het startschot voor de nationale vei- keersweek is vandaag in Amsterdam ge lost door Godfried Bomans. Ter gelegen heid van de start zei prof. A. Heetman dat drie gevarensituaties waarvan vrij wel dagelijks kinderen het slachtoffer worden onder de aandacht van het pu bliek zullen worden gebracht: de plaats van het kind in de auto, het oversteken en het spelen op de weg. Prof. Heetman noemde het tegenstrij dig, dat het kind binnen de woning tegen alle mogelijke gevaren wordt beschermd (de kinderbox is hiervan een sprekend voorbeeld), maar erbuiten, in de auto, wordt het vaak letterlijk losgelaten op de dodemansplaats naast de bestuurder. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een kleine houten Goods kist was het geschenk dat een twintigtal PSP-demonstranten zaterdag middag om rond 4 uur aan het ministerie nm Justitie aan het Plein in Den Haag afleverden voor de minister Polak van Justitie. De doodskist kan de minister, aldus de PSP'ers meegeven aan de vol gende Portugese dienstweigeraar die uit Nederland gezet zon worden. Het afleveren van dit ..geschenk" vormde het slot van een rond één uur in Amsterdam begonnen demonstratie tegen de uitwijzing eerder deze week van de Portugese dienstweigeraar W. de Almeide •n zijn gezin. Omdat de kist niet mee- mocht in de trein waren de PSP-leden per bus alt de hoofdstad naar Den Haag gekomen. Vanaf het station Hollandse Spoor trokken de demonstranten naar het Binnenhof. Daar was echter niemand aanwezig. Onder aanvoering van het Tweede-Kamerlid de heer W. Gortzak Hepen de demonstranten toen om de Hofvijver heen naar het ministerie vari Justitie aan het Plein. De minister had toegezegd, aldus een woordvóerdster van de demonstranten dat hij zei' of een van zijn vertegen woordigers de kist en een protestbrief in ontvangst zou nemen. Bij het ministerie ging alleen het heel klein raampje in een van de deuren open. Daardoor konden de betogers de protestbrief afgeven aan de portier die voor verdere aflevering zorg zou dragen. De kist werd tegen de deur gezet als presentje voor de minister, terwijl de PSP'ers huiswaarts togen. De Haagse politie ontfermde zich uiteindelijk over de kist Libanon laat dief geen hand afhakken EEIROET (A.P.). Libanon heeft het erzoek van Saoedi-Arabië, om een man uit te leveren die wegens diefstal wordt gezocht geweigerd omdat personen die wegens diefstal in Saoedi-Arabië zijn veroordeeld nog steeds gestraft worden met het afhakken van hun handen. De Libanese gerechtelijke instanties hebben verklaard het verzoek niet te kunnen inwilligen omdat in de straf die de man, Ahmed Akkab geheten, waarschijnlijk zal krijgen het afhakken van zijn handen niet voorzien is in de Liba- Vervolg van de voorpagina) Na mij zal een vierde of vijfde ontvoerd worden". Laporte, die ndet alleen de zorg voor zijn eigen gezin maar ook die voor de gezinnen van zijn overleden broers heeft, dringt aan op de vrijlating van de drieëntwintig gevangenen. Hij schreef ook een priivébrlefje aan zijn vrouw waarin hij zegt het goed te maken. Me vrouw Laporte wordt behandeld voor een «hodk. Ook Cross heeft een brief geschreven. Daarin zegt hij er volledig op te vertrou wen op korte termijn te zullen worden losgelaten. Robert Lemdeux, een advokaat die op treedt alls woordvoerder voor de gevan genen wier vrijlating de ontvoerders eisen, ia door de politie in hechtenis ge nomen op verdenking de rechtsgang te belemmeren. Hij zal morgen voorgeleid worden. De Canadese politie wordt momenteel overstroodm met telefoontjes van allerlei ambtsdragers die, na de ontvoering van Laporte, om speciale bescherming vra gen, In Montreal moet de politie van l ef dubbele diensten doen. UTRECHT (A.N.P.). Het P.A.K. gaat samenwerken met de „Aktie Progressief Alternatief (Apak), die in verschillende gemeenten probeert progressieve krach ten te bundelen. Op 24 oktober wordt hiervoor in Amsterdam een congres ge houden om de samenwerkingsvormen samen te stellen. De samenwerking is ingegeven, aldus een bekendmaking vap het P.A.K., omdat de P v d A., PPR en D '66 een gemeen schappelijke kandidatenlijst voor de ver kiezingen van volgend jaar hebben afge- ALKMAAR (ANP) De officier van justitie te Alkmaar heeft twee verdach ten van de poging tot wederrechtelijke vrijheidsberoving van de echtgenote van de commissaris van politie A. Waarden- burg van Alkmaar in vrijheid gesteld- Het zün de 21-jarige kleuterleidster M. H. en haar 16-jarige broer L H., een scholier. De derde verdachte, de 43-jarige archi tect J. S. uit Uitgeest, bllft in arrest en wodt nog in de loop van de middag of morgen voor de officier van justitie voor geleid. In de nacht van donderdag op vrijdag vorige week vond de aanhouding van het. drietal plaats. Donderdagavond waren, tijdens de taptoe van de marinierskapel op het Waagplein te Alkmaar, moeilijk heden ontstaan en daarbij was de vader van de kleuterleidster en haar broer aan gehouden. De architect, bevriend met de vader, vatte het plan op om mevrouw Waardenburg te gijzelen en hij begaf zich naar de woning in Bergen- De vrijlating van de twee verdachten geschiedde, aldus de officier van justitie, omdat hen geen feitelijke handelingen kunnen worden verweten. Er zijn aan wijzingen, dat zij juist getracht hebben de architect te weerhouden van zijn voor- Samenwerking bejaardenpartijen HILVERSUM (ANP) De landelijke Partij voor Bejaarden, de Partij 65-plus in Rotterdam en de Bejaardenpartij in Hilversum zijn op een zaterdag in Hil versum gehouden vergadering tot alge hele overeenstemming gekomen over de eenheid van optreden en actie voor de verkiezing voor de Tweede Kamer in 1971. Een federatief bestuur is samenge steld waarin de samenwerkenden ieder vier leden hebben benoemd. Het be stuur heeft de opdracht gekregen alles te doen om de verkiezingen tot een succes te maken ift het belang van alle bejaarden en andere sociaal achterge stelde groepen in ons land. Een partij programma zal spoedig worden gepubli ceerd. Eveneens op zeer korte termijn zal de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer worden samengesteld en open baar gemaakj. Het dagelijks bestuur van de federa tie bestaat uit: de heren J. G. van Wachem te Bussum als voorzitter, M. ten Hoff te Amsterdam als secretaris en H. de Vries t« Rotterdam als penning meester. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De Britse filmac teur Roger Moore, beter bekend als de Saint uit de populaire t.v.-serie, is za terdag in het centrum van Amsterdam achterna gejaagd door een paar dress- men ter wille van opnamen voor de televisie. Gewillig en jolig volgde Moore de aanwijzingen op van AVRO's Wibo van de Linde. Op het Rembrandtsplein werd een scene opgenomen, waarbij de Saint in een tram vlucht. Het verkeer werd tot op het Rokin stilgezet en een luid claxonconcert was het gevolg. Roger Moore was voor een paar uur naar Amsterdam gekomen ter opluiste ring van de introductie in Nederland van de Windsor-Look, zoals de nieuwe Britse herenmode wordt aangeduid. De Een duidelijk wat moeilijker opgave was voor Roger Moore, alias de Saint het fietsen door de Nederlandse hoofdstad. Hoeveel steun hij daarbij vond bij zijn sigaar is niet bekend, maar helemaal lekker zat het toch schijnbaar niet. WERVERSHOOF (ANP) De familie Deen uit Wervershoof is gistermorgen op ruwe w(jze gewekt, toen een autobus van de NBM hun huls ramde. De bestuurder van de touringcar, die met 4 sportvissers uit Zeist op weg was naar een visgebied tn Wervershoof, zag door de dichte mist te laat dat de weg een bocht maakte. H(j remde af maar raakte in een slip. De bus reed vervolgens recht op de woning van het gezin Deen af, en drong ongeveer een meter het huis binnen, dat hierdoor volkomen werd ontzet. De chauffeur wist zich voor ernstige verwondingen te behoeden, door van zijn zitplaats af te duike*. Niemand heeft verder enig letsel opgelopen. Nadat de politie was gewaarschuwd bracht men stutten aan onder het huis. voordat de ernstig beschadigde bu» werd verwijderd. I acteur is ook commissaris van een tex tielfirma in Yorkshire, die deze kos tuums op de markt brengt. Aan het zaterdag gestarte twee we ken durende herenmode-evenement ne men 13 herenmodezaken in Amsterdam en Amstelveen deel, in samenwerking met het British Menswear Guild. Het bleek al gauw, dat de Saint op dit moment niet al te geïnteresseerd was in de Windsor-Look. Roger Moore was geenszins de druk ke wilde jongen, die hij in de Saint soms is. Hij was lakoniek, gevat, met zachte stem en blauwe ogen. Liever nog dan over de mode. waar voor hij naar ons land was gekomen, sprak hij over zijn nieuwe t.v.-rol sa men met Tony Curtis, die hij ironisch een opkomend sterretje uit de V.1 noemde. Toen iemand hem vroeg, waarom hij geen lang haar had, tastte hij in twijfel naar de lange bakkebaar den en antwoordde: „Dit is toch geen kaal hoofd?" Verder vertelde de heilige van het t.v.-scherm lang genoeg te wil len leven om zijn kinderen te zien opgroeien. „Ik wil meemaken, dat zij succes hebben", zei hij. Minister Udink in boos op critici (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister B. Udink, aanstaande lijsttrekker van de CHU, heeft zaterdag gezegd, dat sommigen druk bezig zijn een karikatuur van zijn partij te tekenen. Men drukt de CHU het adagium op: „Gezag is gezag en als iemand wat anders wil moet er op worden geslagen". Minister Udink zei, dat de CHU weliswaar van oordeel is, (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG President Tito van Joego-Slavië zal b(j zjjn bezoek aan Ne derland van 20 t/m 23 oktober een ge sprek hebben met leden van beide Ka mers der Staten-Generaal. Het programma zal onder meer de volgende punten bevatten Op 20 okto ber komt het presidentiële paar aan op het vliegveld Ypanburg, waar zij ver welkomd worden door koningin Juliana en prins Bernhard. Na een gesprek met de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en het Corps Diplomatique ver trekt het gezelschap naar Amsterdam, waar tijdens het bezoek gelogeerd wordt. Woensdag 21 oktober staat onder meer een bezoek aan het Waterloopkundig Laboratorium in Dellt op het program ma. In de middag van diezelfde dag ver schijnt de president bij de Staten Gene raal. Op dezelfde tijd bezoekt mevrouw Tito in gezelschap van de koningin het Mauritshuis. Voorts worden Amsterdam, Rotterdam, de Deltawerken en Philips in Eindhoven •en bezoek vereerd De Britse premier Edward Heath nam aan het slot van het congres van de conservatieve partij in Black pool een zeven minuten lange ovatie in ontvangst. Van links naar rechts mevrouw Unity Lister, Reginald Maudling, Peter Thomas, premier Heath en Anthony Barber. Onlusten in Londonderry tijdens weekeinde LONDONDERRY (AFP) Britse mili tairen hebben zaterdagavond in de Noordierse stad Londonderry traan gasgranaten en rubberkogels afgevuurd op katholieke betogers, die hen met benzinebommen, stenen en flessen be kogelden. Voorzover bekend vielen on der de soldaten achttien gewonden. Er vverden verscheidene arrestaties ver- De onlusten waren zaterdagmiddag al uitgebroken na afloop van een bijeen komst van protestanten in het centrum van de stad. Drie katholieke geestelijken hebben een sergeant van het Britse leger he denmorgen vroeg gered uit de handen van 25 jongemannen, die hem tijdens de relletjes in de katholieke wijk Bog- side in een val hadden laten lopen. De priesters brachten de onbekende soldaat in een auto in veiligheid en gaven hem later over aan de militaire politie. .5 5 DEN HAAG (ANP) De dirigerend j officier der rijkspolitie J. H. G. C. Elzin- ga heeft in „Het tijdschrift voor de j politie" een pleidooi gevoerd voor de politiedienstplicht. Met deze politie dienstplicht, als vorm van civiele dienst plicht is. volgens de heer Elzinga steeds een parate politiereserve te formeren.a De heer Elzinga schrijft in zijn arti kel, dat hij de politiedienstplicht ziet als pendant van de militaire dienst plicht. „Men zou op basis van vrij willigheid jonge menden de kans moeten geven om hun dienstplicht bij de politiereserve te vervullen. Een en ander zal uiteraard wel aan een bepaalde selec tie moeten worden gekoppeld. Deze politiereserve zou op een aantal plaatsen gekazerneerd dienen te rijn. Zij zou moe ten functioneren ten bate van gemeen te zowel als rijkspolitie in de faze waarin Nederland nog niet één politie heeft. De politiereservisten zouden een korte opleiding moeten hebben, waarna beperkte politiebevoegdheid ware te ver- De reservisten zouden onder meer ge bruikt kunnen worden ter opvanging van pieken, zoals assistentieverleningen tijdens evenementen ,ten behoeve van mobiele eenheden die voor een aantal vas te stellen taken kunnen worden in gezet en voor het vervullen van bepaal de gespecialiseerde taken. De heer Elzinga schrijft dat er om standigheden zijn waarin een situatie nog slechts redelijk valt te beheeren door inzet van veel personeel. In moeilijke situaties kan inzet van extra personeel naar de mening van de heer Elzinga bovendien bewerkstelligen dat geweld niet of slechts minimaal behoeft te wor den gebruikt. Volgens hem moet het aantal politie- dienstplichtigen worden aangepast aan de omstandigheden. „Dan kan steeds naar de feitelijke behoefte assistentie worden gevraagd of ingezet, zonder dat men doorlopend wordt geconfronteerd met de gevolgen van assistentieverleningen bij het huidige systeem, die vrijwel uitslui tend ten koste gaan van de normale dal de regels in onze samenleving er zijn om ons eraan te houden en dat tegen overtreders van die regels moet worden opgetreden, maar ook dat geen gezag de moeite waard is in stand te blijven en dat geen regels kunnen wor den gehandhaafd die slechts uitdruk king zijn van een vreesachtige verstar- „Regels zijn er wel om nageleefd te worden" zo zei de minister, „maar zij moeten ook aanvaard worden door de burgers. En zij worden slechts aanvaard als zij de uitdrukking zijn van wat wij gezamenlijk in onze tijd als juist erva ren. Dat betekent, dat zij de fundamen tele waarden van onze samenleving moeten beschermen maar ook het nieu we, dat zich aandient, gestalte geven. Op talrijke terreinen is daarom voort durend nieuwe wetgevende arbeid no dig. Het menselijker maken van onze maatschappij is daarbij een eerste taak". Dis. Udink sprak tijdens het officiële afscheid van de heer Jac. Huysen als voorzitter van de jongerenorganisatie CHJO. Hij had ook naar binnen wat af te rekenen en wel met degenen, die niet zo gesteld zijn op het optreden van de jongeren binnen de partij. „Jongeren hebben de wijsheid niet in pacht, maar ouderen ook niet. Als wij de jongeren willen verstaan blijkt dat er zoveel positief geloof bij hen is, zoveel blijde levensverwachtingen, zoveel bereidheid om te werken aan een betere wereld, dat het dom en wat kortzichtig zou zijn hen af te stoten omdat zij in ons midden de unie van de toekomst moe ten bouwen. Ik bouw graag met hen ROTTERDAM (A.N.P.). Op onge veer acht mijl buitengaats Hoek van Holland is in de mist de Russische „Grozny" (8229 brt) in aanvaring ge weest met het Noorse m.s. „Venabu" (12.748 brt). De „Venabu" lag tijdens de aanvaring ten anker en heeft twee gaten in de scheepswand, waarvan één vijf voet boven de waterlijn. De schade aan de „Grozny" is nog niet bekend. Beide schepen hadden Rotterdam als bestem- DEN HAAG (KNP) De leiding van de jezuïeten in Nederland dient ook haar verdere beleid inzake de Amsterdamse studentenecclesia uit te stippelen in nauw overleg met de Nederlandse bisschoppen. Dit onderstreepte pater Pedro Arrupe, generaal-o vors te van de jezuïeten, tegen over prof- dr. P. Huizing s.j. Deze was als persoonlijk afgevaardigde van provinciaal J. van Deenen s.j. naar Rome gegaan om het hoofdbestuur van de orde te informeren over de verhouding tussen de jezuïeten en de studenteneed#» sla, sinds het voorgaan in de eucharistie viering door de gehuwde pastor Huub Oosterhuis- Pater Huizing sprak in Rome onder meer met pater Arrupe, zijn vier voor naamste assistenten en met pater J. Scha- schlng, assistent voor Nederland en de Duits sprekende landen- Bij de bespre kingen was ook dr. H- van der Meer s..j. aanwezig, rector van de in Amsterdam studerende jezuïeten, die reeds in Rome was voor de zgn. „Procuratorenvergade ring". een bijeenkomst van jezuïeten afgevaardigden uit de hele wereld. Iraanse Boeing naar Bagdad gekaapt THERAN (AFP-Reuler) Een Boeing-727 van Iran Airways, die ia- terdagochtend op weg van Teheran naar Abadan en Koeweit naar Bagdad werd gekaapt werd. is later op de dag in Abadan (Iran) aangekomen. De drie Iraanse kapers hielden de g? passagiers onder wie zich Nederlanders bevonden, en acht bemanningsleden en kele uren lang onder bedreiging met wapens in het vliegtuig terwijl met Iraakse autoriteiten en de Iraanse zaakgelastigde onderhandelingen wer den gevoerd. Tenslotte mochten de in zittenden het toestel verlaten. Toen de kapers uit het vligtuig stapten, werden zij voor ondervraging door leden van de Iraakse veiligheidsdienst aangehouden. Zij hebben inmiddels politiek asiel in Irak gekregen. Tijdens de kaping heeft de steward een schot in de borst opge lopen. Hij is naar een ziekenhuis in Bagdad overgebracht. De luchtpiraten eisten dat de Iraanse autoriteiten 21 politieke gevangenen zouden vrijlaten. Aan deze eis werd tegemoetgeko- Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7 Wai exposeert van 17 oktober t.m. 11 no vember schilderijen en tekeningen van de Belgische kunstenaar Jan Hoogsteyns en dierplastieken van Tos- ca van den Haak.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5