£cidóc Sommit Regering Quebec wil praten met ontvoerders over 23 gevangenen NA CROSS OOK LAPORTE ONTVOERD Ambonezen willen program van actie Duizenden kilo s haring op straat „POLITIE MAG NIET ZOEKEN..:' Nationale veiligheids dienst bepleit voor verkeer Speciaal congres over beleidslijnen Debuut Fadrhonc weinig succesvol Overvallers vinden geen geld: bejaarde man afgetuigd Ontvoerde student vrijgelaten Kleinoden niet verzekerd SOPHIA LOREA beroofd van juwelen ter waarde van 1,8 min. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 62e jaargang, no. 18.178 T.V—SELECTÏE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Coronation- street; 20.20 uur Victor Borge in Music Hall; 21.10 uur Achter het nieuws; 21.35 uur De gouddieven. Nederland II: 19.04 Kijken naar kin deren; 19.30 uur Avonturen van Tom Sawyer; 20.20 uur Memorandum van een 'dokter; 21.10 uur Vakantie in de winter. MAANDAG 12 OKTOBER 1970 WEINIG VERANDERING De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: droog en zon nig weer, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist en in het noorden van het land ook wolkenvelden. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind- Weinig verandering in tempera- Gratis vis voor vele Scheveninsers (Van een onzer verslaggevers) Twee vrachtwagens van de firma Kloos en Co uit NoortUvyu aan Zee. met elk tienduizend kilo haring. zftn zaterdagmiddag in Den Haag gekan teld t>ü het nemen van een bocht. De politie onderzoekt, of de beide chaul- leurs ondeling een wedstrijd hielden. Volgens het bedrijf gebeurden de on gevallen louter toevallig omstreeks deselfde tijd. Een van de wagens ramde daarbij op de Gevers Deynootwég met de bo venkant van de laadruimte een trammast. De tien meter lange alumi nium kap van de laadruimte scheur de als een sardineblik open. De helft van de kap en enkele tonnen vis kwamen op straat terecht. De zwaar beschadigde wagen, die was uitgerust met een koelinstallatie, kwam enkele tientallen meters verder tot stilstand. Een begin van brand aan de tram- mast werd snel geblust. Tientallen Scheveningse kinderen en huisvrou wen waren er direct bij om wat vis jes voor de maaltijd mee naar huis Het. tramverkeer was door het onge vat andèrhalf uur gestremd. De chauffeur van de vrachtwagen de 30-jarige H. S. uit Katwijk aan Zee bleef ongedeerd. Ook zijn collega, wiens wagen in een bocht van de Landscheidingsweg omsloeg en op zijn kant bleef liggen, liep geen verwon dingen op. Twintigduizend kilo haring kwamen zaterdag in Den Haag-Scheveningen op straat terecht. Ongeluk of wed strijd tussen twee vrachtauto's? De politie onderzoekt dit. MONTREAL (Reuter-AP) Om drie uur vannacht is de tijdlimiet verstreken die gold voor de za terdag ontvoerde minister van Arbeid van Quebec, Pierre La- porte (49). De ontvoerders, leden van het front voor de be vrijding van Quebec, eisen de vrijheid van 23 „politieke" ge vangenen in ruil voor het leven van Laporte. Vijf minuten voor drie vannacht heeft premier Bou- rassa van de Franstalige provincie Quebec verklaard dat zijn regering bereid is om over de vrijlating van de drieëntwintig te praten. Pierre Laporte werd zaterdag ontvoerd nadat een ander ultimatum, namelijk voor de Britse handelsattaché, Cross, ver streken was. Uit mededelingen van de ontvoerders blijkt dat Cross, ondanks alle dreigementen hem te executeren, nog in leven is en in goede gezondheid verkeert. Laporte wordt inmiddels met de dood bedreigd. Hij weet dat, want hij schrijft en brief dat hij in prima gezondheid verkeert, maar dat de politie beslist niet r hem moet zoeken. „Als zij mij vindt dan volgt er zeker een moorddadige schietpartij waar i'k niet levend uit kom. ?rste kolom) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De verkeersramp van afgelopen vrijdag bij Schiphol, die aan zeven personen het leven kostte, heeft volgens deskundigen bewezen dat automobilisten hun snelheid dikwijls niet aanpassen aan de weersomstandigheden. Dit is aanleiding geweest voor Veilig Verkeer Nederland om het instellen van een nationale veiligheidsdienst te be- Dat gebeurde vanmorgen bij de ope ning van de nationale verkeersweek in Amsterdam. Dd directeur van „Veilig Verkeer", de heer M. Polak, zei dat „de catastrofe van vrijdag te wijten is aan de onjuiste beslissing van de wegge bruikers om hun snelheid niet aan te passen aan de heersende weersomstan digheden. De oorzaak ligt bij het men selijk falen". Moskou verwerpt vredesplan van Nixon MOSKOU (A.P.). De Sovjet-Unie heeft het jongste Vietnamese vredesplan van president Nlxon krachtig verworpen als een poging om de aanwezigheid van de Verenigde Staten in Indo-China te legaliseren. Het door Nixon voorgestelde bestand onder internationaal toezicht wordt door de Pravda afgewezen als een „buiten lands juk". Washington blijft heen- draaien om de eis van het volk, dat de Amerikaanse troepen worden terugge trokken. Bovendien eist Washington dat zelfs de meest verfoeilijke figuren van het bewind van Thieu-Ky in leidende posities in Saigon worden gehandhaafd, aldus de Pravda. Twee met machinepistolen gewapende mannen ontvoerden Pierre Laporte uit de tuin vam zijn huis in een vaan de voorste den van Montreal, terwijl hij met zijn zoontje im de tuin aan het voetbad!!en was. Hij werd gedwongen in een auto te stap pen, die later onbeheerd werd terugge vonden. De regering van Quebec had ge weigerd om in te gaan op de eisen, die de ontvoerders gesteld hadden in ruil voor de vrijlating van Cross. Zij was wel be reid de ontvoerders een vrijgeleide naar het buitenland te verschaffen dan wel hen met clementie behandelen als zij in Canada zouden blijven, als Cross maar ongedeerd zou worden vrijgelaten. Zij weigerden evenwel de 23 gevangenen in vrijheid te stellen. Daarop volgde d« ontvoering van Laporte. Deze nieuwe ontvoering is klaarblijkelijk de aanlei ding geweest om de aanvankelijke wei gering te herzien; vandaar de bereidheid om in ieder geval met de ontvoerders te (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vereniging van Zuid-Molukkers „Badan Persatuan" houdt zaterdag in Capelle aan de IJssel waar een groot woonoord van Am bonezen is gevestigd een congres. Hier zal worden besproken wat de Zuld-Molukkers te doen staat om de door hen destijds uitgeroepen republiek ook praktische inhoud te geven. Het bestuur van Badan Persatuan heeft tot het houden van dit congres zaterdag besloten tijdens een vergade ring in Den Haag, waarin het gesprek van ir. Manusama, de Zuidmolukse lei der, en minister-president De Jong na der werd geanalyseerd. Opnieuw kwam dit bestuur tot de eonclusie, dat het gesprek zeer teleur stellend is geweest. „Duidelijk is gewor den", aldus een woordvoerder, „dat van de Nederlandse regering geen steun is te verwachten inzake ons vrijheidsstre- ven. De regering-De Jong laat het dus in feite aan onszelf over", aldus deze (ADVERTENTIE) Dansen 'n Feest Lisse: ELKE Zaterdag 8 uur Leiden: ELKE Zaterdag 8 uur (Voor echte dansliefhebbers) Lelden: ELKE Zondag 8 uur Veel Beat. Gezellig Dansles: Enkele plaatsen, ook Boven de 23 en de Gehuwden Telefoon: 01710- 23583 Bij Evert Castelein zegsman, „en komende zaterdag zullen wij met ons allen gaan bespreken, wat we in dit kader gaan doen. We gaan echt niet met de armen over elkaar zitten", zo zei hij. Hoewel het bestuur afgelopen zater dag wel eventuele acties onder ogen heeft gezien en het aanstaande congres hierover voorstellen zal doen, wilde men nu nog geen mededelingen doen over de stappen, die de Ambonezen in de nabije toekomst denken te onderne men. „Dat hoort u wel op het congres, daarop lopen we niet vooruit", aldus de woordvoerder. ROTTERDAM Het wil maar niet vlotten met het Nederlands elftal. Slaagde het team van de vorige bondscoach Ceorg Kessler er niet in om zich te kwali ficeren voor het wereldtoer- nooi in Mexico, de ploeg van zijn opvolger Fadrhonc heeft evenmin een hoopgevend debuut voor de Europa-Cup voor landenteams gemaakt. In het Feijenoordstadion moest het Nederlands elftal gisteren een gelijkspel van 11 afstaan aan Joego- Slavië. Een weinig bemoedi gende start voor de spelers van Fadrhonc, die op zon dag 11 november alweer aantreden tegen de volgen de tegenstander: Oost-Duits- Zonder meer verrassend wos, dat bondscoach Fadr honc ADO's aanwinst Wytze Couperus de kans gaf om zich waar te maken na het uitvallen door een blessure van Veenstra. De komst van' de man, die donderdagmid dag pas geselecteerd werd, betekende een duidelijke versterking. Het ritme in de ploeg werd verhoogd, maar een en ander had niet tot gevolg, dat Nederland ver der kwam dan een punten verdeling. In de eerste helft scoorde de Joego-Slavische tiitblinker Djajic na een meesterlijke vrije trap en een paar minuten na rust deed aanvoerder Israël het zelfde uit een strafschop. (Van verslaggevers) COLMSCHATE Een 70-jarige boer uit Colmschate is zaterdagavond op beest achtige wijze toegetakeld dor drie jonge mannen, die het op zijn geld voorzien hadden. De bejaarde man had echter al leen wat handgeld in huis. De mannen zijn daarop zo woedend geworden, dat zij het hele huis ondersteboven hebben gehaald en de bejaarde boer een hersen schudding, een gebroken kaak en neus en tal van andere verwondingen toe brachten. Rond zeven uur 's avonds was de boer nog enige kleine karweitjes aan het op knappen, toen plotseling drie mannen van rond 23 jaar achter hem stonden en zijn geld eisten. Er ontstond een hevige worsteling- Uit sporen op het erf heeft de politie kunnen afleiden, dat de vecht partij verschrikkelijk was. In drie kamers van de boerderij zat bloed op muren en meubels. Kruipend en strompelend kwam de oude man twee uur na de overval bij zijn buurman aan. GENUA (A.F.P.). De 19-jarige Genuese student Sergio Gadolla, die vorige week werd ontvoerd, is vrijge laten. Zijn moeder, een rijke weduwe, betaalde de losprijs van 200 miljoen lire (ongeveer 1.200.000 gulden), waarna zij de mededeling kreeg dat haar zoon vrij Dat ook Nederland een behoorlijke winoogst kan leverèn is zaterdag gebleken bij een fonkelend wijnfeest op de Sint-Pietersberg bij Maastricht. Mideleeuws geklede meisjes plukten daar de fraaie trossen „Riesluig" en „Miller-Thurgau" druiven, waarvan later op de dag vroegere oogsten in volle glazen geserveerd werden. Angst voor NEW YORK (Reuter) De 36-jarige filmster Sophia Loren heeft gisteren juwelen </rMYTltlP ter waarde van 1,8 milocn tWCCjclIlg ZOOIllJC gulden afgegeven rovers die haar appartement actrice, in New York waren binnen- een gedrongen. Zij deed het uit 'en werden in vrees dat er iets met haar rug gevonden, zoontje van twee jaar gebeuren. vliegbiljet en klein deel van de juwe- Een verslagen Sophia Loren op weg naar het politiebureau, vergezeld van Joseph Levine. producer van haar laatste film Sunflower. Haar echtgenoot was juist naar Italië vertrokken wegens het overlijden van zijn negentigjarige Volgens de producer van Sophia Lorens laatste film Sunflower, Joseph Levine, De actrice bleef ongedeerd, zijn de juwelen niet op het hoofd. De pas van de op zich t had gezonden. De actrice was in haar slaapkamer toen de overval plaatsvond. Een van de ro vers greep haar bij de haren en wierp haar op het bed. Zij gaf de juwelen gewillig af toen de man vroeg waar haar zoontje was. Het kind sliep in een angrenzend ver trek. Het deel van de siera den dat de actrice op zicht had, vertegenwoordigt een waarde van 350.000 gulden. Tien jaar geleden zijn Sop hia Loren ook juwelen ont stolen, eveneens ter waarde van ongeveer 1,8 miljoen gulden. Als gevolg daarvan kon zij het nu geroofde niet verzekerd krijgen. Sophia's echtgenoot de Itali aanse filmproducent Carlo Ponti sprak van de „meest tragische dag in zijn leven". Gisteren hoorde hij, dat zijn 90 jaar oude vader was overleden en dat zijn vrouw van niet-verzekerde juwelen ter waarde van 500.000 dol lar was beroofd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1