Leo Duyndam is TV-geld niet voor rijke KNVB maar voor arme clubs LIJDENSWEG CRUIJFF Zilver voor Seriese na nederlaag tegen team Van Hellemond Drie kampioenen na laatste autoraces op Zandvoort 4 FBO WIL MEER BEGRIP: te Uitgevallen in duel met Bl.-Wit ALS IK HONGER LIJD STOP IK ER LIEVER MEE MAANDAG 12 OKTOBER 1970 ereidin| atiek ie laa i ik ingrij gen wed; bekij t de k al door Frank Werkman DEN HAAG De voor het eerst onder supervisie van de Nederlandse Judo en Jiu Jitsu Bond plaatsvindende karatekampioenschappen voor clubtéams hebben zaterdagavond in de sporthal aan de Steenwijklaan in Den Haag een tweede plaats opgeleverd voor het team van Henri Seriese uit Den Haag. De Haagse ploeg, bestaande uit de karateka's De Mooy, Van der Willigen, Van Veen, Van Santen, Luyt, Vuyk en Van der Lubbe delfde in de finale met gering verschil het onderspit tegen de sterke ploeg van Jack van Hellemondt de zeilcoach uit Hilversum. Ook in de finale van de poulewedstrijden hadden de karateka's van Seriese hun meerderen moeten erkennen in de Hilversummers, maar zij slaagden erin via de herkansing de eindstrijd te bereiken. Het andere Haagse team, Sakura, verloor in de poule van de equipe van Van Hellemond en werd in de herkansing uitgeschakeld door school Seriese. Doordat alle soorten karate nu onder een noemer zijn samengebracht sinds maart 1969 al in federatief verband, de sectie karate van de NJJB, werd men tijdens dit kampioenschap nog met enige kinderziekten geconfron teerd. Het kon bijvoorbeeld- bestaan dat pupillen van de door John Blu- ming opgeleide Amsterdamse ploeg van Budokai tot de fusie andere regels aan hield dan de overige karatebonden. Budokai beoefende een soort karate, dat de karateka's veel meer vrijheid biedt dan bij de strenge voorschriften, die de NJJB nu laat gelden. Dit had onder meer tot gevolg, dat tijdens het duel tussen Budokai en school Essink enige karateka's gewond raakten, zij het niet ernstig. „Het is een groot voordeel, dat alle karateka's nu zijn verenigd onder de supervisie van de NJJB", zei bondscoach-trainer Henri Seriese zaterdag. „Voor die fusie, die op 6 juni dit jaar een feit werd. gold weliswaar een federatief verband maar daarbij waren de regels voor alle in ons land opererende karateka's nog niet geheel uniform. Er bestonden in ons land zes bonden met allemaal min of meer afwijkende regels en voorschriften. Nu er uniformiteit is kunnen we gaan werken aan een volkomen gelijke wedstrijdvorm". Zijn deze wedstrijden om het algemeen kampioenschap voor ploegen van Ne derland niet in een wat vroeg stadium gehouden in verband met de voor de fusie geldend veelvormigheid van re gels? „Ik geloof", zegt Seriese, „dat dat niet het geval is. We hebben alle karatebonden ver voor dit toernooi op' de hoogte gesteld van de algemeen geldende voorschriften. Dat leek ons een voldoende waarborg voor een cor recte gang van zaken". Tegenover deze mening van Seriese, die behalve coach van de karatesectie van de NJJB ook secretaris is, staat de uitspraak van een van de leden van de ploeg van Budokai. „We weten eigenlijk nog niet helemaal waar we aan toe zijn. Voor de fusie golden bij ons veel vrijere regels dan nu. We moeten ons wel een heel stuk aanpas sen". Deze laatste woorden, uitgespro ken vlak voordat de laatste man van Budokai binnen de lijnen van de shi- aio, de vrijwel rechthoekige ruimte waarbinnen de karateka's elkaar „be strijden", verscheen, kwamen enigs- De ploeg van zeilcoach'karateka Jack van Hellemond (links in actie op een archieffoto) veroverde zaterdag in de sporthal aan de Steenwijklaan voor de tweede keer in successie de natio nale karatetitel. De Hilversumse ploeg versloeg in de finale de I-Iaagse ploeg van Henri Seriese- zins in een vreemd daglicht te staan toen deze laatste man na het beginte- ken van de hoofdscheidsrechter als een wildeman op zijn tegenstanders afstormde en hem met enige woeste trappen en stompen trachtte af te bluffen. Bij het zien van deze partij de scheidsrechter haalde de kemp hanen overigens onmiddellijk uit el kaar en vermaande de Amsterdammer zou men de indruk kunnen krijgen dat bij karate zeer veel geoorloofd is. Dat is in zekere zin ook waar. De karateka's mogen elkaar met de voet of de hand bijna raken om op deze manier punten te scoren. Voor de gel digheid van deze punten geldt echter als beperking dat de „treffers" op een bepaald vlak worden geplaatst. Het is eveneens toegestaan treffers te plaat sen op armen of benen, maar hiervoor worden geen punten toegekend. Het kan slechts een middel zijn om de tegenstander te imponeren en hem nadien met een geldige treffer te verslaan. Tijdens een karatepartij, die twee mi nuten duurt, worden door beide kara teka's de vreemdste kreten geslaakt. „Je moet dat vergelijken met een gewichtheffer", vertelt Seriese. „Als een gewichtheffer na een lange of korte concentratieperiode zijn last omhoog brengt, gaat deze krachtsex plosie meestal gepaard met een kreet Zo moet je het ook zien bij karate. Je kunt uit de duur van een partij al afleiden dat karate bijzonder inspan nend is. Voor elke stoot of trap is een explosie van kracht vereist. Daarom schreeuwen de karateka's er vaak bij". Een deelnemer: „Niet alleen geef je een kreet, omdat het samenhangt met die krachtsontwikkeling, tijdens die schreeuw spannen je spieren zich zodat je en tegenaanval gemakkelij ker kunt opvangen. Die schreeuw (in karateterm „Kiai" genoemd) heeft dus een tweeledige functie." Resultaten: voorronden poule A: Se riese (Den Haag) versl. Korzelius (Amsterdam); Van Hellemond (Hilver sum) versl. Sakura (Den Haag); finale: Van Hellemond versl. Seriese. Poule B: Essink (Eindhoven) versl. Budokai (Amsterdam); Wagenaar (Amsterdam) versl. Gouda; finale Wa genaar versl. Essink. Herkansing: poule A: Seriese versl. Sakura; poule B: Gouda versl. Es- Halve finales; Van Hellemond versl Gouda; Seriese versl. Wagenaar. Finale: Van Hellemond versl. Seriese. Om de derde plaats: Wagenaar versl, Gouda. T Tiidens de laatste autowedstriiden van wedstriid de Britten meereden. OorsDron UTRECHT De vier pijlers waarop het betaalde voetbal rust, het publiek, de verenigingen, de spelers en de financiën, zijn zaterdag tijdens de najaarsvergadering van de Federatie van Betaald voetbal Organisaties, stuk voor stuk hoofdpunten van de discussie geweest Het publiek meer als t.v.-kijker nog dan als wedstrijdbezoeker, aangezien de controverse NOS KNVB breed werd uitgemeten tijdens de persconferentie na afloop van de niet openbare bijeenkomst van de werkgevers uit het betaalde voetbal. De vereniging, club of stichting werd „doorgelicht" in een accountants- en in een marktonderzoek door het Nederlands Centrum voor Marketing Analyses N.V. De uitkomsten waren niet zonnig voor het betaalde voetbal. Er is sprake van een noodsituatie in het betaalde voetbal. Er is een „gemiddeld" tekort op de begroting van de clubs uit alle drie klassen (ere-, eerste- en tweede divisie). „Zonder subsidies is betaald voetbal in Nederland onmogelijk". constateerde FBO-voorzitter mr. B van Vloten Uitgebreid werd ook gesproken over de binding tussen speler en vereniging en de daarmee gebonden transferrege ling. die niet helemaal is in te passen in de sociale- en arbeidswetgeving aan gezien de verhouding club-speler die van een arbeidsovereenkomst is. Gevon den werd een oplossing die voor de clubs de mogelijkheid van een trans fersysteem behoudt, maar die voor de spelers de hinderlijk knellende gevolgen daarvan wegneemt door een schadever goedingsregeling in bepaalde gevallen, waar geen overeenkomst kan worden bereikt. Het te verwachten, dat de verga- I rlOCstWjfc ZANDVOORT Tijdens de laatste autowedstrijden van het seizoen op het circuit van Zandvoort zijn drie Nederlandse kampioenen bekend geworden. Huub Vermeulen in de formule Ford, Robert Pieter Boom bij de formule Vee en Han Akersloot in de groep 2 toer- klasse 1000 tot 1300 cc. Bij de formule Ford was het een tn al spanning wat de klok sloeg, ook al omdat in deze wedstrijd de Britten meereden. Oorspronkelijk zou de strijd gaan tussen Vermeulen en Theo Koks. De laatste kreeg echter zaterdag moeilijkheden met het team van Veronica, omdat hij allerlei beschuldigingen aan het adres van Ton Srous had geuit en werd uit de strijd genomen, hoewel hij met 33 punten nog een goede kanshebber was. Het werd een zeskamp van drie Engel- n tegen drie Nederlanders. Freek Du- dok van Heel wist zich snel los te werken en eindigde als overwinnaar. Ton Strous nestelde zich na korte tijd rustig op de tweede plaats, doch Huub Vermeulen had grote concurrentie van de Engelsen Michael Catlow, Geddes Yeates en John Trevelyan Vermeulen zag zijn kampioen schap realiteit worden toen hij na veel strijd toch op de derde plaats eindigde. Ook in de laatste ontmoeting werd fel gestreden tussen Rob Slotemaker en Nico Chiotakls. Slotemaker nam resoluut de kop, maar werd na 1 ronde' door zijn tegenstander gepasseerd. Beide rijders bleven vlak bij elkaar en gaven geen meter toe. Slotemaker probeerde het nog in de laatste ronde, maar Chiotakis wist hem van zich af te houden. Achter dit tweetal speelde zich een hevige strijd af tussen Liane Engeman, Frans Lubin en Ernst Berg. De twee coureurs moesten echter in de laatste ronde het hoofd voor Liane buigen- Robert Pieter Boom werd Nederlands kampioen, ondanks het feit dat hij in de formule Veeklasse op de vierde plaats eindigde, daardat hij in de Gerlachbocht een schuiver rhaakte en zijn achtervol gers voorbij moest laten gaan- Jelle Hingst verspeelde door een lekke band twee ronden. In de eerste race botsten Frank de Niet en John Mill tegen elkaar. De wagens vernielden 30 m vanghek, maar de coureurs kwamen er goed van af. De Brit Ray Hutchinson verloor in de vierde race bij het uitkomen van het bos de macht over het stuur, maar kwam zonder kleerscheuren tot stilstand na met zijn Hillmann Imperial door twee vang- hekken te zijn geschoten- Van Lennep derde Bü de 300 myienrace van Hockenheim voor sportrenwagens heeft de Nederlan der Güs van Lennep een derde plaats be haald. Winnaar werd de Westduitser Hel mut Keileners met op de tweede plaats zijn landgenoot Jiirgen Neuhaus. inep (Ned.) op BMW besloot gisteren het autoseizoen 1970 met een in een harde strijd bevoch ten zege in Hockenheim in de formule II- wagens. Na een zeer spannende race, die bijna bumper aan bumper werd verreden tussen de Oostenrijker Dieter Quester en de Zwitserse coureur Clay Reggazoni ging Quester met slechts enkele meters voorsprong als winnaar over de streep. De Zwitser Raggazoni, die als tweede eindigde, behaalde de Europese titel- Porsche won voor de negende maal in dit seizoen een race in de strijd om het wereldkampioenschap voor sportwagens. De Zwitser Jo Siffert en de Brit Brian Redman eindigden als eersten in de 1000 mijl van Oostenrijk, die gisteren in Zeltweg werd gehouden. Het gaat niet best met Joh&n Cruyff. In de vriendschappelijke ontmoeting met Blauw Wit kreeg hy weer last van zün oude lies blessure en moest in de tweede helft het veld verlaten- AMSTERDAM De lij densweg van Johan Cruyff zal verlengd wor den. In de vriendschappe lijke wedstrijd tegen Blauw Wit raakte de onge lukkige Ajacied, die voor het eerst sinds weken speelde, opnieuw gebles seerd en na 65 minuten verdween hij strompelend van pijn met liesklachten naar de kleedkamer. Blauw Wit won de wed strijd met 32. Bij de rust de stand nog gelijk: 11. Ruim vierduizend toeschouwers woonden de zeer sportieve wedstrijd Blauw Wit - Manager Piet Koekebakker gaf ui ting aan de vrees, die dokter Rolink en de be stuursleden van Ajax al lang koesterden en zei: „Hoe triest het voor Jo han Cruyff en voor de Nederlandse voetbalwe reld ook is, het is mijn overtuiging, dat hij zeker voor enkele maanden bui tenspel zal staan." Nog meer verontrustend nieuws deed Ajax-trainer Rinus Michels zaterdag middag in Basel op. Hij was daar op bezoek bij de uiterst spectaculair verlo pen wedstrijd tussen de Zwitserse kampioen FC Basel en bekerhouder FC Zürich. De 36.000 toe schouwers, een ongekend hoog aantal voor dat land, zagen de bezoekers over rompelend van start gaan. Künzli zorgde in de derde minuut al voor 01. Vol- kert bracht FC Zürich zelfs op 02, voordat Sundermann een minuut voor rust door het benut ten van 'n dubieuze straf schop het eerste wapen feit voor FC Basel op zijn In de tweede helft ging Helmut Benthaus zijn trainerstaak weer eens te midden van zijn man schappen verrichten. Hij deed zelfs meer: Twee minuten na zijn opkomst scoorde hij de gelijkma ker. Het initiatief was nu plotseling aan de FC Ba sel, hoewel er in de ver dediging soms schokkende fouten werden gemaakt. Maar de aanvallers had den nu de juiste richting naar het doel van Zürich blijkbaar gevonden, want na de treffer van Ben thaus zorgde Odermatt voor 32 en een minuut voor het einde werd het zelfs 42 door stopper Mundschin Beide teams imponeerden door hun uitstekende con ditie, waarbij het vooral opviel dat de FC Basel, evenals in het duel tegen de Russische kampioen Dinamo Moskou in de eerste ronde van het toer nooi om de Europa Cup, in de slotfaze nog tot twee doelpunten kwam. Heinz Grabowski, de 26- jarige rechtsbuiten van Eintracht Frankfurt, heeft zaterdagavond vooi de Duitse televisie verklaard, enkele dagen geleden op uitnodiging van Ernst Happel een gesprek met de leiding van Feijenoord gehad te hebben. Geruch ten als zou hij in decem ber al naar Nederland komen, sprak Grabowski tegen. Hij zei, tot juni '71 bij Eintracht Frankfurt onder contract te staan en bovendien nog geen be slissing te hebben geno men. Grabowski speelde in Mexico als rechtsbuiten in het Duitse elftal. dering van de FBO weinig begrip zou kunnen opbrengen voor het standpunt van de NOS in zake het betalen voor het uitzenden van flitsen, of wedstrijd gedeelten, in Studio-Sport. Opvallend was echter de eenstemmigheid in de vergadering tegen de gedachten van de NOS niet alleen op het gebied van de televisie maar ook op dat van de radio. Mr. B van Vloten en mr. J. Hogewo- ning zeiden onder andere: „De radio- en t.v.-verslaggeving van voetbalwed strijden valt niet onder de vrije nieuwsgaring. Hangende de wapenstil stand wordt gezocht naar een compro mis tussen KNVBK en NOS, maar die wapenstilstand loopt op 1 januari af. Bovendien is gesteld dat de toestem ming voor het maken van uitzendingen kan worden ingehouden op ieder mo ment voor 1 januari als zal blijken dat geen overeenkomst kan worden be reikt. Ons standpunt komt sterk overeen met het internationale, dat op schrift is gezet op Europees niveau door EBU en UEFA; Het principe van wel of geen vrije nieuwsgaring willen wij eventueel toet sen aan de mening van de Nederlandse rechter, wij maken ons dan niet te veel zorgen De NOS heeft nimmer serieus met ons willen onderhandelen. Zij zeiden: „Wij willen wel praten, maar wij beta len niet meer dan 300.000 gulden per De NOS heeft nimmer de argumenta tie geleverd waaruit zou blijken dat onze eis van 750.000 gulden voor een seizoen uitzendrechten onredelijk is; Wij hebben gevraagd: leg ons uw totale budget voor en laten wij dan bekijken of tijdsduur en programma kosten van het voetbal procentueel in een onredelijke verhouding staan, de NOS weigerde; Herhaaldelijk In het overlegorgaan, een studiecom missie van de KNVB, de FBO en de vereniging van contract-spelers zijn herhaaldelijk besprekingen geweest Gezocht werd naar een aanpassing van het transfersysteem aan de omstandig heid dat er in het betaalde voetbal tussen clubs en spelers, werkgevers en werknemers, een arbeidsovereenkomst bestaat Een transfersysteem beperkt de mogelijkheid van een nieuwe club en van de speler om een nieuwe arbeids overeenkomst aan te gaan. De mogelijk heid echter dat een dergelijk systeem voor de speler nadelige gevolgen heeft, is groot. Ter voorkoming van dit on recht is een nog niet geheel gereed schema opgesteld, waarbij een schade vergoedingsregeling voor de spelers is ontworpen. Door Bart Hoogduin POELDIJK. „Als ik moet gaan fietsen om honger te lijden, stop ik er liever mee. Er zijn er al genoeg die nauwelijks te eten hebben en ik heb hele maal geen zin om tot die cate gorie te gaan behoren". Leo Duyndam is er ogenschijnlijk niet kapot van dat hij op het ogenblik één van de vele werk loze wielerprofs in Nederland is. „Momenteel fiets ik hele maal niet. Waarom zou ik? Trouwens ik ben druk bezig met 't bouwen van een duiven til en daar heb ik wel enige tijd voor nodig". De imperial op het dak van de blauwe Citroën D Special, heeft se dert korte tijd een andere functie. Sinds de laatste wedstrijd van Leo Duyndam in het Franse Formis ver voert hij erop het hout voor de duiventil in plaats van de ranke racekarretjes. De atletisch gebouwde Westlander steekt een sigaret op. Geen Caballe- ro, want van dit merk is Leo Duyn dam sinds kort afgestapt. Hij is geen roker van professie, integendeel. De „saffies", die hij van mondhoek tot mondhoek laat rollen dienen dan ook om af te reageren. En .dat heeft Leo Duyndam ditmaal wel nodig, want hij heeft een tumulteuze wie- Ierperiode achter de rug. „Deze aankomende winter had ik praktisch alle zesdaagsen kunnen rij den. Toen Peter Post ziek was kreeg ik diverse aanbiedingen om met René Pijnen te rijden. Nu is Post beter en gaat zelf rijden. Hij regelt het alle maal zo'n beetje en nu kom ik niet aan de bak. Ik had in Berlijn willen rijden, maar nu is Pijnen gekoppeld aan Piet de Wit en ik zit hier". Leo Duyndam is verbitterd en de glimlach die hij tracht te produceren is gemaakt. Hij had graag in Berlijn willen rijden, dat is duidelijk. De drieëntwintigjarige coureur, die nu al een veel bewogen wielercarrière achter de slanke schouders heeft, wil zich niet direct laten kennen. Maar hij ontkomt niet aan zijn emoties. Hij voelt het als een onrechtvaardig heid. dat hij niet de kans krijgt de belofte waar te maken, die hij een tweetal jaren geleden als aanko mend wielerprof vestigde. Peter Post, de Amsteveense keizer van de win- terbanen ontdekte in de Westlander pure klasse en Leo Duyndam werd de kroonprins, maar werd door een paleisrevolutie door de keizer zelf ontketend, van zijn voetstuk gesto ten. „Ik ben in hart en nieren amateur. Natuurlijk moet ik als beroepswiel renner mijn brood verdienen, maar dat neemt niet weg, dat ik voor een eerlijke beleving van de wielersport ben. En dat is mij in de zesdaagsen bitter tegengevallen. Er wordt zoveel afgesproken en zoveel combine gere den, dat bij wijze van spreken bij de start de kaarten al geschud zijn. Dat maakte de wielersport kapot. De mensen die goed en duur geld beta len worden met open ogen beduveld. Dat kan nooit lang meer duren. Ik wilde er niet aan mee doen en deze manier van sport bedrijven doorbre ken, maar in mijn eentje lukte dat Toen ik met Peter Post reed, geloof de ik er in het begin niet zo in. nu weet ik wel beter. Vorig jaar heb ben Eugen en ik geweigerd aan het spelletje mee te doen, ik wilde de mensen van eerlijke sport laten ge nieten. Bij mij geldt nog altijd dat eerlijk het langst duurt. Het resul taat was dat iedereen tegen ons ging rijden. Ik hoef niet te vertellen wie dat toen geregisseerd heeft, dat heb ik al vele malen gezegd". De naam Peter Post klinkt uit de mond van Leo Duyndam als het woord vlees uit de mond van een vegatariër. „Ik heb voor Post als coureur grote bewondering. Ondanks het rijden in die combines is hij een hele grote, wnat als je dat niet bent, houd je het niet vol. Als mens heb ik een diepe minachting voor hem. Door zijn toedoen moet ik volstaan met vijf zesdaagsen: Antwerpen, Rotter dam, Groningen, Bremen en Milaan. Peter Post is op een leeftijd geko men, waarop andere topsporters aan hun pensioen denken. Post niet, Is hij bevreesd voor een regelmatige confrontatie op het winterovaal met Duyndam? Trouwens Post heeft al zoveel overwinningen aan zijn pal mares toegevoegd, dat een tijd van retireren op zijn leeftijd een norma le zaak zou zijn. Of is fietsen op de winterbanen voor Peter Post toch nog steeds een nood zaak? „Als ik in een eerlijk recht streeks duel met Post kan rijden weet ik zeker dat ik hem staande kan houden. En ik denk dat hij dat ook wel weet. Daarom zal hij het risico niet durven lopen", aldus Leo Duyndam en hij vervolgt kryptisch „Post doet wel tienmaal 'O dik als Jan Janssen, maar Jan Janssen heeft wel tienmaal zoveel geld als Post". Als de coureur Duijndam afstapt, staat de zakenman Duijndam op. „Mijn vrouw en ik hebben al enkele malen over de toekomst gesproken Trouwens als je stopt met de prof- sport om wat voor reden ook, moet je toch wat anders prakizeren. Mijn vrouw is Francaise en heeft goede relaties met enkele Franse coutu riers, daarom willen wij in het Westland een winkel beginnen in modieuze Franse kleren. Geen boe tiek, die zijn er al zoveel. We heb ben al een pand op het oog, en als ik gedwongen word af te stappen, kan ik zo overgaan" Het recente Touravontuur heeft de reputatie van Duyndam, die door een dopingaffaire in België erg la biel was geworden, nog een hevigere knauw gegeven. „Voor de Tour zei den ze al: Duyndam kan geen berg op, Duyndam heeft geen moraal. Mijn successen in het voorseizoen was men al vergeten en toen ik in de rit naar Amiens in de bezemwagen ging zitten was dit koren op de molen van de kankeraars. Dat ik met een pees schedeontsteking zat, dat ik verrekte van de pijn, dat gaf niet. Ik kon niet eens in mijn toe-clip komen. Ik moest met mijn voet op de pedaal trappen, anders kon ik niet vooruit. De kran ten hebben me toen weggeschreven en kregen dankbaar voeding van Gé Peters, die het allemaal nogeens aan dikte. Dat specialisten hier een bles sure constateerden, kon de meningen niet doen veranderen". Er spreekt duidelijke verbittering uit Enige jaren geleden de mond van Leo Duyndam. om wie het de laatste tijd nogal stil is ge weest. Hij zegt dan ook met een te leurstellende stem: „Ik begrijp het niet, dit was tot nog toe mijn beste seizoen. Ik werd achtmaal eerste, ze venmaal tweede en ontelbare ma len derde. Voor de wedstrijden om de nationale achtervolgingstitel heb ik gezégd: die titel pak ik". Dat heb nu teleurgesteld in het metier ik gedaan, en met een beetje geluk had ik ook de vijftig kilometer ge pakt, maar dat weten ze niet eens Nog enkele weken of maanden en dan ruilt Leo Duyndam waarschijn lijk de T van tabak en de onzekere T van toekomst voor de T van tex tiel. Tijd zal hij er straks wel voor hebben. (ADVERTENTIE) erk, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11