vivisectie? ...ZIJ ZIJN DE MARTELAREN VAN DE WETENSCHAP gek,Men houden van mensen... WAAROM OFFEREN WE MIUOENEN DIEREN OP AAN De Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie- vraagt weer aandacht voor de vivisectie, middels dit soort advertenties in de Nederlandse kranten. „Dieren zijn niet in staat om voor hun eigen belangen op te komen. Iemand moet toch iets voor ze doen", is het advertentiemotto. Dat „iets doen" is: vragen om een betere vivisectiewet. Want helemaal zónder vivisectie kan de wetenschap niet bestaan, geeft voorzitter G. Seppen toe: „Ethisch zijn dierproeven onjuist. Maar we weten ook dat het vaak niet anders kan". De bond zetelt in Den Haag. Het ledental is helaas nog erg klein; rond de vierduizend leden. De reclamecampagne die via de dagbladen wordt gevoerd is daarom ook een fikse financiële post. Niet alleen hoopt de bond hiermee te bereiken dat meer mensen aandacht gaan krijgen voor het vivisectieprobleem, maar eveneens is het een actie om meer leden te krijgen. en hoe Een hond houdt zelfs me*; van zijn beas dan van zichzelf Hij pest op 2!}n huis. op zijn vrouw, op 2ijn kinderen Hsj amuseer! hem ergert hem soms b!i| ais de baas plezier heeft en ongelukkig met hem bij narigheid Geweldige dieren honden Mens en hond zijn al heel oude vrienden Zonder honden bestonden we misschien al lang niet meer Waren onze verre over over-overgroot- ouders gestorven van honger 't 16 een fijn leven als hond Hond met een aardige baas Hond in een leuk gezin Lekker eten goed hondenvoedsel.vlees en botten. Lekker ravotten.in het park met dè kinderen en met andere honden Honden hebben het goed in deze wereld Jaarlijks worden er in Nederlandse laboratoria millioenen dieren m a gebruikt voor onmenselijke, k •.■JPV pijnlijke proeven. JËT Over enkele weken wordt in de W tweede kamer een wetsvoorstel tot regeling Jfr der vivisectie ingediend Dit wetsvoorete! Hes beschermt eerder de (meestal commerciële) belangen van instellingen en personen die vivisectie bedriiven. dan die van het proefdier, terwijl de controle op de behandeling van de dieren vordt overgelaten aan de Inspectie der Volksgezondheid, een instantie die zelf op grote schaal vivisectie bedrijft. De initiatiefnemers van de2e actie vragen niet veel yan u Zij vrag6n u alleen maar door uw adhesiebetuiging mee te werken aan het tot stand komen van een wet waarbij het proefdier zoveel mogelijk wordt beschermd Een wet die bij alle pijnlijke proeyen uitdrukkelijk het toedienen van verdoving voorschrijft. Een wet die de openbare behandeling van vergunning-procedure garandeert en de benoeming regelt van een onafhankelijke contróle-dienst. Een wet die inspraak geeft aan die organisati* die zich bezig houden met de beschi proefdieren Deze apen hebben in hun hersenen op verschillende diepte elektroden zitten. Door stroomstoten worden de reacties gemeten en kan men de kennis van de hersenwerlting vergroten. „Dit konijn heeft een baas met een witte jas aan. Hij heeft misschien wel een gezin met aardige kinderen en huisdieren, maar hij houdt dit konijn en een paar honderd andere in-een afdeling vaneen laboratorium. Daar gebruiken Zé 'dit dier erf zijn faMilïe voor proeven. Proeven met chemische middelen, proeven met virussen, vaak dodelijke proeven, vaak afschuwelijk pijnlijke proeven. En er wordt niet altijd verdoofd. Konijnen in laboratoria moeten veel afschuwelijks verduren voor ze doodgaan. Ze gillen bij pijn. Maar de meest humane laboratoriumassistent hoort na zijn tweehonderdste of duizendste konijn het gillen niet meer. Alles went Dit stond onlangs tn een advertentie ln alle Nederlandse kranten. Elke dag sterven er ergens in een laboratorium dieren. Honderden, duizenden. Steeds opnieuw. Niet alleen in ons land maar over de hele wereld. Voor het welzijn van de mensheid ondergaan vele mil joenen muizen, ratten, cavia's, ham sters, fretten en konijnen de eerste proeven van nieuwe bedenksels van menselijk vernuft. Maar ook vallen duizenden apen, honden en katten ten prooi aan de onderzoekingen: chemi sche, transplantatieve en psychische. In veel gevallen wordt het dier na de proeven gedood. Strijdpunt De vivisectie is sinds tientallen jaren een strijdpunt. Enerzijds de weten schap en de industrie met op de ach tergrond de reusachtige economische belangen, anderzijds zij die dierproe ven afwijzen en alternatieve oplossin gen willen. Maar tegelijk weten dat dit alleen geleidelijk kan gebeuren. Want proeven blijven nocjig, om bij te blijven en meer te leren. Ook de Nederlandse Bond tot bestrijding v&n de vivisectie geeft dit toe. "Voorzitter G. Seppen: „Ethisch zijn dierproeven onjuist. Maar wij wieten ook dat het vaak niet anders kan". Eenzelfde geluid van de' voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren, prof. S. Hof- stra: graag het lijden van de dieren verzachten, maar afschaffen is onmo gelijk Nederland telt honderden laboratoria. Voor het onderwijs (TNO, universitei ten), land- en tuinbouwkundig en ve terinair onderzoek, voor de volksge zondheid (ziekenhuizen) en de farma ceutische industrie. Het Radiologisch laboratorium van TNO in Rijswijk transplanteert al jaren harten aan de lopende band. De gebruikte dieren va riëren van ratten tot apen. In een groot deel ervan (zo'n 200) worden proeven op dieren genomen. De vivi sectie vindt plaats achter een waas van geheimzinnigheid, want cijfers zijn er niet of nauwelijks van bekend. Er is (nog) geen centrale registratie en elke instelling kan naar behoeven zijn gang gaan. Maar uit een in 1962 en 1963 door een departementale werkgroep gehouden enquête bleek dat toén al ruim een miljoen yarm- m bloedlge dieren werden gebruikt ter wijl het aantal koudbloedige en meer cellige niet gewervelde dieren dat bij proeven werd betrokken, omstreeks 1,5 miljoen bedroeg. Het aantal huis dieren, honden, katten en apen. dat werd gebruikt bewoog zich rond de 8000 per jaar. Hoorde tikken En het staat vast dat deze getallen sindsdien verveelvoudigd zijn. Uit een OESO-rapport uit 1968 blïjkt bijv. dat alleen al in de VS de kosten van uitsluitend het farmaceutisch onder zoek van 91 miljoen dollar in '55 steeg tot 430 miljoen dollar in 1967. En de wetenschap gaat door. Da dierproeven houden ermee gelijke tred. Nog wel hoewel het aantal alternatieve moge lijkheden toeneemt: films, modelier, weefselcultures, eieren, computers, la serstralen enz. Maar nog steeds wordt de grootste hoeveelheid proeven op levende dieren gedaan. Transplantaties, met dierlijke en menselijke organismen, zijn meer en meer aan de orde, evenals psychi sche proeven (hersenonderzoek, bijv. onderzoekingen naar de gevolgen van ongevallen, waarbij dieren' hard of minder hard tikken op hun kop krij gen) of het kankeronderzoek (batterij en met dieren, constant bezig met het roken van sigaretten met meer of minder nicotinegehalte), proeven met nieuwe geneesmiddelen, enz. De vivi sectie is de laatste jaren anders, maai ook veel geraffineerder geworden. Wat in de laboratoria gebeurt weet in feite vrijwel niemand. De toevallige bezoeker wordt soms met trots rond geleid in prachtige dierverblijven waar alles rein gehouden wordt en vrolijke dieren spelen. Maar er zijn deuren die angstvallig dichtblijven Naar wat daarachter gebeurt kan men slechts gissen. „En dat is nu juist een van de dingen waartegen wij altijd in het geweer zijn geweest", zegt Seppen. „Het is een menselijke eigenschap altijd meer te willen we ten; naar ons gevoel gaat het maar al te vaak om pure wetenschappelijke maar onverantwoordelijke nieuwsgie righeid. Het dier wordt een apparaat: pak er maar een. Het feit dat jonge studenten zo maar in levende beesten beginnen te snijden is schande. Daar voor kunnen kleurenfilms worden ge bruikt. Maar veel hoogleraren zien het als een gewenning, als een nood zakelijke handvaardigheid voor latei- Anderen vrezen echter een verruwing. Hier is controle dan ook hard no dig". Dierenbeschermer Hofstra daarente gen meent dat men toch wel humaner tegenover het dier staat dan vroeger de sociale wetgeving werkt volgens hem ook hier door. „Persoonlijk geloof ik wel dat het wetenschappelijk on derzoek en de manipulaties met het lichaam vaak te ver gaan. Want wat is de grens van het bevorderlijk zijn voor de mens of nieuwsgierigheid? Vaak spelen commerciële belangen een rol. Een belangrijke vraag in dit verband is of er niet te veel medica- Muizen zijn geschikt v mond experimenteert i proeven op velerlei gebied., Niet alleen door injecties maar ook i om „de mensheid te kunnen dienen". inenten worden vervaardigd, die even- zovele proeven met ziich bréngen. Ie dere arts kan u bevestigen jaarlijks minstens 500 nieuwe produkten te krijgen aangeboden. Maar wat is het nut ervan?" De tegenstanders van de vivisectie schreeuwen om het hardst schande. Anderen, de gematigden, zien de wer kelijkheid onder ogen en geven toe: het is een noodzakelijk kwaad. Nood zaak. Want een recent voorbeeld, waarbij kennelijk te weinig proeven met een nieuw middel waren gedaan heeft duizenden mensenlevens geruï neerd: de Contergan (Softenon)-affai re. De deskundigen gavep toe te wei nig proeven te hebben genomen mei Sjacheraars doen nog steeds goede zaken in dierenhandel ten behoeve van laboratoria als gevolg dat er te weinig bekend was over de gevolgen op langere ter- En dat ls een belangrijk onderdeel van de proeven. Want een groot deel ervan vindt plaats over een langere periode, soms zelfs jaren, met een beperkt aantal dieren. Het is dus be paald niet zo dat elk beest na ««n bepaalde proef wordt gedood. Maar het is ook bepaald niet zo dat elke proef verdoofd wordt gegeven, hoewel de vormen van onderzoek ui teraard ook niet altijd pijnlijk behoe ven te zijn. Maar uit het ki 1963 gedane onderzoek is wel gebleken dat het voornaamste doel van de proeven op dieren het experimenteel onder zoek en het diagnostisch en -of thera peutisch onderzoek zijn en dat daarbi.i vergeleken ijking, voerderproeveo of fabricage van biologische produkten in minder laboratoria plaatsvindt en ook minder dieren "vergt. Alle problemen rond het viviseetiepro- bleem worden binnenkort wettelijk geregeld. Na tientallen jaren van touwtrekken is kort geleden een wets ontwerp op de dierproeven bij het parlement ingediend. Al in 1880 werd het nemen van dierproeven in 't par lement besproken en op reglemente ring aangedrongen maar steeds werd de regering van activiteit weerhouden door de tegenstand uit de wetenschap pelijke wereld die regelmatig liet we ten dat er van misbruik geen sprake was en dat wetgeving belemmerend De nieuwe wet kan in grote lijnen worden samengevat als 'n regulering van de bestaande toestand. Het ont werp schrijft voor voor welke doelein den onderzoekingen mogen worden uitgevoerd, de vorm van verdoving, dc onderbrenging, de herkomst van de proefdieren, het toezicht erop, de regi stratie van de onderzoekingen en eert stelsel van vergunningen voor hen die ze mogen nemen. Het betekent een stap vooruit. Daaro ver zijn Vivisectie en Dierenbescher ming liet wel eéns. Maar uit een advertentiecampagne van de Vivisec tiebond blijkt dat er nog vele wensen zijn. „Goed is het wetsvoorstel zeker niet. Het beschermt eerder de meestal commerciële belangen van Instellingen en personen die vivisectie bedrijven. Vandaar ook dat er weinig kritiek van de zijde van de Stichting Lande lijke Werkcommissie Laboratorium- dieren en van de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschapper op het ontwerp wordt gehoord Met het initiatief van de wet zijn we het zeker eens. Maar er staan te weinig verboden in het ontwerp. Ei wordt met geen woord over de vrese lijke proeven met schoonheidsmidde len gesproken, of over proeven in verband met de chemisch-bacteriologi- *che oorlogsvoering. Alleen in de me morie van toelichting schrijft staatsse cretaris dr. R. J. H. Kruisinga dat hi dat wel wil verbieden. Maar waarom niet in de wet? Ook de afschuwelijk* psychische en psychiatrische proeve* vallen er niet onder. En die openheid Het ontwerp stelt controle voor doo het staatstoezicht op de volksgezond heid. Maar wij willen onafhankelijk' ambtelijke controle. Niet door menser die zelf ook vivisectie bedrijven. E moeten mensen in zitten die tégei Ook de vergunning ie een strïjdpunl het liefst zouden de vivisectiemensei zien dat deze aan de coassistenter persoonlijk word gegeven en de al gemene licentie aan het bedrijf. He' verkrijgen van een vergunning zoi geld moeten opbrengen, waarvan he' controleapparaat weer zou moeten worden bekostigd. Bij de dierenbe scherming dezelfde geluiden: met ze- ..Het is nu eenmaal zo dat wij het nut van de proeven inzien", zegt prof. Hofstra, die zelf aan het wetsontwerp De reductie, de verwachte beperking van de hoeveelheid proeven, is voor beide partijen een onderwerp van verwachting en hoop. Want tot nu toe bestond er geen registratieplicht, waardoor zonder dat partijen het van elkaar wisten vaak proeven werden en worden gedaan die elders al waren uitgeprobeerd. Dat betekent kosten en lijden voor niets. Gehoopt wordt nu dat dit zal veranderen hoewel men in vivisectiekringen al kan horen dat hiervan ook niet al te veel moei worden verwacht. De praktijk zal moeten uitwijzen of de wetenschaps man het „zelf ook niet 's een keertje wil doen". De controle en de begelei ding door een groep onafhankelijke deskundigen kan hierbij uiteraard van groot belang zijn. Een apart probleem ls dat van de dierhandel ten behoeve van de labora toria De wet wil ook die regelen. In een departementaal rapport uit 1966 wordt de minister geadviseerd het op richten van speciale fokkerijen aan te moedigen, terwijl omgekeerd voor de dierproeflaboratoria de regel zou moe ten gelden dat zij hun proefdieren zoveel mogelijk moeten betrekken van fokkerijen of geregistreerde handela ren. De ongeregelde handel in dieren zou hierdoor op den duur kunnen worden geëlimineerd. Sjacheraars En dat is hard nodig. Want het fokken van dieren is een vrij kostbare aange legenheid hoewel er al meer en meer toe wordt overgegaan. In Bilthoven bijv. zou zelfs een fokbedrijf zijn dat al 700.000 dieren per jaar levert. Toch bloeit ook de losse handel welig. Op de kortgeleden gehouden vergadering van de vaste kamercommissie voor de Volksgezondheid, waarin het wetsont werp werd besproken, werd als voor beeld gewezen op een clandestiene dierenmarkt in Mierlo. Een lid van de CCOD (Centraal Confederatief Orgaan Dierenbescherming) zag dat ondanks een verbod van gemeentewege ven deze markt (overigens op grond van verkeersbelangende sjacheraars rus tig én openlijk doorgaan met die ren tegen, forse prijzen op te. koRea,, Van f 40 tot f 100 per stuk voor hon den, waarbij noch over herkomst noch over wettelijk voorgeschreven certifi caten van inenting gerept wordt, die in een handjeklap over de grens ver dwijnen omdat de prijzen in het bui tenland hoger liggen. Maar alle wettelijke regelLngc„ staan of vallen met de uitvoering ervan. En ze zullen zeker weinig uithalen als er ook niet iets op het internationale vlak gebeurt. Dat geldt voor de han del, voor de registratie van proeven, de voorschriften. Op initiatief van Oostenrijk is daarom bij de Raad van Europa een dringend beroep gedaan om volgend jaar een ontwerpresolutie aan te nemen voor de oprichting van een instituut voor de bevordering van alternatieve mogelijkheden op kosten van de lidstaten. Maar voor het zover is zullen nog vele miljoenen dieren het daglicht buiten de laboratoria nooit zien. Zij zijn de martelaren van de weten - HANS VELDHUIS NA JAREN VAN TOUWTREKKEN EINDELIJK WETTELIJKE REGELING OP KOMST Harttransplantaties worden veel verricht op dieren. Hier krijgt een hond een nieuw hart. Aan de hand van op deze manier opgedane kennis werden ook de eerste harttransplantaties bij mensen verricht.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9