antenne (S)Pionnenruil De Wrekers We zullen wel merken wat de minister doet Maatregelen caballero. de sigaret doen denken aan censuur PAGINA 2 LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 OKTOBER 1979 Knuppeltje in het CHU-hok STROMINGEN in de C.H.U., die rechts heten in de zin van „conservatief", hebben in het hok van de partij een knuppel gegooid; waarschijnlijk is het niet meer dan een knuppeltje. Ze wil len namelijk voorkomen dat de kandi datenlijst van de Christelijk Historische Unie te links wordt; hun offensieve actie richt zich vooral tegen de C.H.U.- jongerenorganisatie. Precies zoals bij vrijwel alle andere partijen (WD en Partij van de Arbeid incluis) gaan de denkbeelden van de C.H.U.-jongeren wat meer in linkse richting dan die van gevestigde kop stukken en fractieleden; hier met name dan die van minister Beernink, oud minister Scholten, Kamerlid Kikkert en Kamerlid Van der Mei. De bezorgde „Centrum"-gespreks- groep ln de C.H.U. vreest dat bij de kandidaatstelling de jongeren naar een onevenredig grote invloed zullen stre ven en die zullen krijgen ook. Geen reden tot paniek 1TREEMD is dat de „Centrum"-groep bij haar actie in concreto namen noemt van C.H.U.-jongeren die ze niet op verkiesbare plaatsen wil hebben. Zelfs wanneer de kritiek van de jonge ren op de partijlijn een losse flodder blijkt te zijn, is bij kandidaatstelling een actie zinvoller wanneer ze de pro motie van sommige kandidaten geldt dan de degradatie van anderen. Bovendien is de samenstelling van de christelijk-historische ballotagecom missie niet zodanig dat hiervan een schokkende vernieuwing verwacht of gevreesd behoeft te worden: Beernink, Scholten, Van Mastrigt en De Geuze bijvoorbeeld garanderen de C.H.U. wel een eerbiediging van haar historische Intussen is de protestactie binnen de C.H.U. wel een voorteken van wat het geheel van de samenwerkende christen democratische partijen te wachten staat: bij de voorbereiding op de Ka merverkiezingen is niet alleen het pro gram belangrijk, maar ook de lijst van kandidaten die straks moeten gaan pro beren dit program waar te maken. „Kleur" bekennen FR wordt geen duidelijkheid gescha pen, wanneer de ballotagecommis sies en partijleden zich vleien met de gedachte dat een meerderheid van de kandidaten het vooruitstrevende pro gram geen kwaad zal doen; de kleur van de kandidatenlijst in haar totaliteit zal zo moeten zijn, dat ze een energieke inzet voor dat program ga randeert. Dit zou de christen-democratische partijen wel eens een deel of deeltje van hun historische of „conjuncturele" aanhang kunnen kosten. Wat dan nog? Naar onze mening moeten de bou wers van het vooruitstrevende christen democratisch program van meet af aan hiermee rekening hebben gehouden. Margriet in Vuist Baron von Miinchhausen van Willem Duys Culturele Raad /^ESTERKT door bijval in brede kring *-*■ hebben de initiatiefnemers van het „Project Vitalisering Den Haag" (een weinig fraaie naam) besloten spijkers met koppen te gaan slaan. Met achter zich de steun van verschil lende culturele en sociale organisaties die onderschrijven dat leefklimaat en culturele betekenis van Den Haag snel achteruit lopen, hebben we een stuur groep opdracht gegeven om tot actie over Eerste concrete objecten voor de stuurgroep? Het tot stand brengen van openbaar beraad tussen overheid, bur gers en kunstenaars om zich over de culturele situatie in de regeringsstad uit te spreken. Daarnaast het bevorderen van de instelling van een Culturele Raad waartoe de gemeentewet in artikel 61 een mogelijkheid biedt. Geen schokkende besluiten, maar wel een begin dat tot maatregelen leiden kan. Mits men zich ervoor hoedt van de be geerde Culturele Raad een Raad voor de Kunst in het klein, en van het openbaar beraad een culturele „speaker's corner" te maken. Met, meestal tegenstrijdige, culturele geloofsbelijdenissen is de vitalisering van Den Haag niet gebaat. En een Culturele Raad dient het leefklimaat weinig, wan neer hij op kleinere schaal de fouten gaat herhalen welke de Raad voor de Kunst nationaal al gemaakt heeft en nog maakt. Tenslotte: subsidies Zijn belangrijk, maar men moet de betekenis ervan ook niet overschatten. Veel belangrijker nog lijkt ons het vinden van middelen om het particulier initiatief op grote schaal los te slaan. Onder de titel „AVRO's Weekendfilm" presenteert de AVRO-televisie een aantal speciaal vervaardigde speel films, zoals „The Immortal", met Christopher George en Barry Sullivan, „Inname only" met MiehaeK Oallsrv en Ann .Prentiss, ,llnvami'Amerirami style" en „Silent gun" met Lloyd Bridges en John Beck en „Foreign Exchange", (S)pionnenruil, met Robert Horton en Sebastian Cabot in de hoofdrol. Deze laatste film wordt van avond op het scherm gebracht. Het hoofd van de Britse geheime dienst, Max, heeft een (s)pion nodig in het schaakspel tegen zijn Russische collega's. Hij laat zijn oog vallen op John Smith, een voormalig Brits ge heim agent, die nu zijn (nogal kale) boterham verdient als privé detective. John voelt er weinig voor zijn vroege re werkgever weer van dienst te zijn, maar daar weet de meedogenloze Max wel raad mee. Hij dreigt Johns vrien dinnetje Mary Harper te zullen depor teren naar de Ver. Staten, wanneer John nog langer weigert een klusje op te knappen. John zwicht en vertrekt naar Rusland om zich daar te laten arresteren met het doel daarna uitge wisseld te worden tegen een Russische spion die gevangen zit in Engeland. Tenminste, dat is de opzet. De rol van Mary Harper wordt gespeeld door Jill St.-John. AVRO Ned. I 20.20 uur. Beursberichten over verboden hennepprodukten DEN HAAG (ANP) Erkent de staatssecretaris, dat hij op dinsdag 6 oktober J.l. in een tv-uitzending heeft verklaard er aan te twijfelen of het per radio omroepen van beursberich ten, betreffende de in de opiumwet verboden hennepprodukten, zoals door een der Nederlandse zendgemachtig den pleegt gedaan te worden, toelaat- Met deze vraag heeft het Kamerlid P. Jongeling (GPV) zich tot de staatsse cretaris van Sociale Zaken en Volks- richt. gezondheid, dr. R. Kruisinga, gerciht. De heer Jongeling wil van de be windsman vernemen welke stappen hij heeft genomen of voornemens is te doen om over de toelaatbaarheid van dit soort radio-uitzendingen zekerheid te krijgen. Radiouitzending Tsjechische interviews (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-radio zendt maandagavond om 22.55 uur via Hil versum II de interviews uit, die Dick Verkijk in augustus in Tsjecho-Slo- wakije heeft opgenomen, kort voor zijn uitwijzing uit dit land. De ge luidsbanden piet deze interviews zijn onlangs via een ingewikkelde omweg in Nederland aangekomen. In verband met deze uitzending komt het aange kondigde programma „Metro's Mid- night-Music" te vervallen. In het programma Voor de vuist weg van Willem Duys zal prinses Margriet vanavond verschijnen om de kijkers attent te maken op de actie, die vol gende week zal worden gevoerd voor een nieuw hospitaalschip Henri Du- nant van het Rode Kruis. Prinses Margriet komt in deze uitzen- ding in haar kwaliteit van lid van het dagelijks bestuur van het Rode Kruis. Als verpleegster heeft zij zelf zieken- tochten meegemaakt op de Henri Du- nant. Het is overigens een uniek feit, dat een lid van het Koninklijk Huis in een uitzending van een omroepvereni ging verschijnt. Wel verleenden zij eerder medewerking aan nationale programma's van de NOS. Wat het drinken van een kopje koffie allemaal voor voordeel kan hebben als je er geen melk in doet, toont John Steed overtuigend in de eerste afleve ring van „De Wrekers", die de KRO in het nieuwe seizoen uitzendt. Vana vond is het zover. Bijgestaan door Tara King ontraadselt hij alle intriges rond om een aanslag op de veiligheids dienst, waarvan hij en Tara de toege wijde dienaren zijn. Voor wij aan de ontknoping toe zijn, is er echter heel wat... melk gevloeid. Daarenboven wordt het verschrikkelijk moeilijk uit te maken of de leugendetector nou de waarheid spreekt of juist de leugen. „De Wrekers" in de nieuwe opstelling met Patrick Macnee als John Steed en Linda Thorson als Tara King! KRO Ned. II 21.35 uur. Wensvliegtuig van Karei Prior ter ere van TROS I HILVERSUM (ANP) Karei Prior, het dit voorjaar na een intern conflict ontslagen hoofd van de TROS-televi- sie, was gistermiddag zonder dat ie mand het kon verhinderen, de eerste, die het bestuur en de directie van de TROS gelukwenste met de nieuwe huisvesting nabij het omroepkwartier, in een geheel verbouwde school. Een half uur lang heeft Karei Prior een vliegtuigje boven het omroepkwartier laten rondvliegen met daarachter de tekst „Proficiat TROS. Karei Prior". De voorzitter van de TROS, dr. P. R. ^M. J. Hanraets, zei in zijn openings woord, dat de noodzaak tot verrui ming van de behuizing mede is voort gekomen uit de sterke groei van de TROS. „Wanneer de wekelijkse aan was van abonnees blijft voortduren, wordt het slechts een rekensofn, wan- c»c*r de hr«i)t:us,,on¥ Mict-, houden kan wprden"Fi(g)dus de TljlOS- voorzitter. TROS-directeur mr. J. M. Landré zei later, dat de omroep zeer binnenkort een uitbreiding van de zendtijd zal gaan aanvragen op grond van het feit, dat men meent 250.000 leden en daar- i mede de b-status te hebben bereikt. De eerste aanvraag werd door de minister afgewezen w.egens het te grote aantal „zwartkijkers" onder de j leden. Gezien het feit, dat de ver- j bouwde school voorlopig nog te groot i is om 'alleen door de TROS gebruikt te worden, is een deel aan de NOS verhuurd. Via de KRO-televisie kunnen de kijkers kennis maken met de eerste aflevering uit een serie van zes van „De baron von Miinchhausen". Het is de bewerking door Nico Hiltrop van het bekende avonturenverhaal, dat als televisiefeuilleton verschijnt. Hiltrop, die de bewerking van „Joop ter Heul" op zijn naam heeft staan, zocht opnieuw voor zijn teksten de medewerking van Jack Buiterman, die een aantal muzikale arrangementen schreef. De choreo grafie werd verzorgd door Roy Gunson. In de eerste aflevering, die ook door Hiltrop werd geregisseerd, zien wij de ba ron op reis gaan. Dat dcet hij in de persoon van Wil! van Seist. Hoog in zijn hart houdt hij het meisje Hilde, op wie hij verliefd is. een eer welke Trudy Labye te beur valt. Zijn eeuwige rivaal Werner verschijnt natuurlijk ook ten tonele. De baron wordt vergezeld door zijn knecht Fritz, gespeeld door Jaap Stobbe. Op het beeldscherm verschijnen de verhalen over het paard aan de kerktoren", de „bevroren trompet" en „de heethoofdige generaal". KRO, Ned. II, 20.20 uur. ffe- (ADVERTENTIE) HM Jan Kassies voor VPRO-televisie HILVERSUM I woord. 7.16 Op het eerste geh SfSWï üdingen. 10.50 Stereo: Neder- nsons met orkestbegeleiding, euws.) 11.03 Stereo: Nederlands» Nieuws. 8.11 (S) Te Deum lau de muziek (gr). 8.30 Nieuws. 8. hulsvrouw. 9.00 Theologische et orkestbegeleiding (vervolg). Verenigde Naties, klankbeeld. Hallo Volluk: licht pro- 9-.3S Waterstanden, 9.40 Gijmna vrije tijd: Jubileumconcert sen. 10.20 (S): Grand Gala du que 1970: een keuze uit bekr 11.00 Nieuws. 11.03 Goede moed sche verkenningen, lezing. 11. een hoogtezonprogramma vc SmTartkS n" Iramma. D„. - fulurologi- ma over eti V:,, 1.7.i:; i 1 ii1111 is het begin...: jongerenpro- 30 Steieot'Radio Jane Magazine.' Beethoven - 200. 16.00 Nieuws. Hobbijscoop: populair program- cronlek. 17.55 Mededelingen. Uit Balans: uitzending in samenwerking programma, met de KNBTB. Overheidsvoorlichting: 12.16 12.00 Nieuw Franco huis: Informatie voor het bedrijfsle- nink te rijk ven. KRO: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- NCRV: 13.0 en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.41 Actualitei- nieuwe LP- ten. 12.50 Buitenlands commentaar. NOS: noemen gee 13.00 Vliegende schijven: verzoekplatenpro- gramma gramma voor de militairen. KRO: 14.00 (S): Nieuws.) 16. P.M. - een weekblad met veel plaatjes, sport van (16.00-16.02 Nieuws). NOS: 16.30 Inzet: pro- (17.00 Nieuw gramma over amateuristische muziekbeoefe ning. HIRO: 17.00 HIRO-magazine. 17.15 Gas- BELGIE'324 ten van de week. KRO: ll30 Echolood: 12.00 Nieu lichte muziek en actualiteiten. 12.30 Licht HILVERSUM m Nieuws. 9.02 Djlnn: gevarieerd (10.00 en 11.00 Nieuws.) NOSi 12.03 Gevolmachtigd: een ko- voor de door u gevraagd plaat. sop. 14.00*'Nieuws. 14.03 *Nee. w» n namen: plezierig platenpro- o Nieuws. 16.03-18.00 Sportshow: vandaag met toppers van nu. ws. 12.03 Consumentenrubriek, muziekprogramma. (12.40-12.48 anders dan andere. Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé. Merijntje Gijzen op YARA-tv NIEUW-VOSSEMEER (ANP) De Amsterdamse dramaturg Cees van Iersel heeft van de VARA opdracht gekregen de meest geschikte verhalen over Merijntje Gijzen. het geesteskind van de 27 jaar geleden vermoorde schrijver A. M. de Jong, te selecteren en deze voor verfilming te bewer ken. De VARA-televisie wil in het winter seizoen 1971—1972 een Merijntje-Gij- zenserie in een nog onbekend aantal op de beeldbuis brengen. De buitenop namen voor de serie zullen worden gemaakt in verschillende Westbra bantse plaatsen, waaronder de geboor teplaats van A. M. de Jong, Nieuw- Vossemeer. In deze plaats, waar de herinnering aan de schrijver in een speciaal museum wordt bewaard, spe len zich in de boeken van A. M. de Jong de Merijntje-Gijzenverhalen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Wat de minister zal doen, we zullen het wel merken", aldus de voorzitter van de .VPRO, de heer Jan Kassies, gisteravond voor de VPRO-televisie. De heer Kassies maakte deze opmerking naar aanlei ding van het gesprek met minister Klompé (CRM) over de gewraakte VPRO-radio-uitzending, waarin uit voerig verslag werd uitgebracht over de in ons leger heersende sabotage- activileiten. Minister Klompé heeft in dit gesprek de mogelijkheid van maatregelen tegen de VPRO gesugge reerd. De heer Kassies stelde, dat de VPRO door deze uitzending op geen enkele manier tot sabotage heeft aangesticht, dat er geen dienstgeheimen zijn ge schonden, dat het uitsluitend om droge feitelijke informatie ging. Hij noemde het geven van informatie een eerste vereiste voor het publiek om een standpunt te bepalen, ook al betreft dit onprettige informatie. De heer Kassies meende, dat we in Nederland knap bezig zijn elkaar zenuwachtig te maken, dat sommige mensen dit zelfs zeer graag willen en dat de veiligheid van de staat dan pas goed in gevaar „Er wordt gezegd, dat we de veilig heid van de staat in gevaar gebracht zouden hebben. Daar kun je om la chen". aldus de heer Kassies. „maar de VPRO lacht niet. de.VPRO haalt ook niet zijn schouders op Wel ga je in een dergelijk geval denken aan De heer Kassies betoogde, dat hij gis teravond niet voor het scherm zat om de VPRO te verdedigen Hij zei: ..Ik zit hier uitsluitend om de vrijheid van en het recht op informatie te verdedi gen De heer Kassies was voorts van mening, dat als een dergelijk pro gramma de veiligheid in gevaar zou brengen er ook geen opnames over bankroven en vliegtuigkapingen zou den moeten worden gebracht, omdat die dan ook tot dergelijke daden zou den kunnen aansporen. Hij noemde het verstoppen van informatiekanalen •en gevaarlijke zaak, een zaak die mededelingen. 17.15 De VPRO heeft duizend gezichten; gisteren zagen we er weer een paar van. Het is de omroep die achter alles aanholt wat zich progressief, alterna tief of anarchistisch noemt. Omroep die in een radio-uitzending, onder het mom van informatie, „voorlichting" geeft over hoe het leger gesaboteerd kan worden bijvoorbeeld. Die radio-uitzending was op zich niet eens zo iets verschrikkelijks. Maar de VPRO weet heel goed dat alternatie ven en anarchisten minder gevaarlijk zijn, in Nederlandse verhoudingen al thans, dan de relwellustelingen die in hun zog meetrekken en die wel dege lijk gevaarlijke dingen kunnen Er is ln dit verband een paralel te trekken met Amsterdam. De burge meester van die stad werd geïnter viewd door Joop van Tijn cn die weersprak hem niet toen deze consta teerde dat dc echte rcllcnmakers na het afkondigen van hpt slaapverbod op de Dam niet de slapers en de hippies waren, maar juist die rel wellustelingen. Gek «dat Jan Kassies, voorzitter van de VPRO en- een man van meer dan middelmatige intelligentie, dat niet snapte. Hij zag in een kritische bena dering door de regering van de sabo- tagereportage afschuwelijke ademo- cratische toestanden, zonder schijn baar te beseffen hoezeer zijn omroep in dergelijke kwesties met vuur Dat 7 dan nog niet op de gelijk staat met censuur de voor een dictatuur is. Ten aanzien daarvan zei hij: „Laat niemand den ken, dat wat elders gebeurt, hier niet kan gebeuren." Hij wees op de sugges tie van de VVD-er, mr. Van Riel. om commando's en mariniers bij ordever storingen in te schakelen. Volgens de heer Kassies ontstaat de dictatuur niet plotseling, maar is dit een zaak van omstandigheden die geleidelijk aan een atmosfeer kunnen scheppen voor de dictatuur. Hij meende dat dit ook in ons land kan gebeuren. eerste plaats in het feit dat een of andere idioot door de VPRO geïnspi reerd wordt tot het onklaar maken van een of ander legervoertuig. Veel ernstiger is de weerstand die sabota- gepropaganda en reële sabotage op roept. Ook Jan Kassies weet dat dic taturen altijd gevestigd zijn op vrees voor anarchie. In het interview mt de heer Samkal- den viel ons overigens de haast ser viele opstelling van de interviewer op. Joop van Tijn is in zijn t.v.-gesprek- ken altijd hoffelijk. Maar gisteren leek hij er van uit te gaan dat Sam- kalden, wat inderdaad ht geval is, bekwaam en charmant is Hij liet de makistraat alle kans zich rustig uit te spreken, stelde geen echt-moeilijke vragen en liet hete hangijzers als krakers, Kabouters en studenten hele maal buiten beschouwing. Over dui zend gezichten gesproken Verder bij de VPRO de eerste afleve ring van „Namens". Ditmaal droeg Jacob de Groot programma-ideeën aan. Soms heel leuke ideeën, maar het werd wel duidelijk dat b(J t.v. 10 x 1 nog geen tien behoeft op te leveren. Bevreemdend: oude reclamefilms gin gen. buiten STER-veranlwoordlijkheld. buiten ook nemen wij aan versterking van de VPRO-kasmidde- len. Maar z(j hadden als merkreclam* zonder twijfel een duidelijk commer ciële waarde. De documentaire „Het ABC in de kin derschoenen" legde vast het was een bekend feit dat arbeiderskinde- ren veel minder kans hebben om tot middelbaar en hoger onderwijs door te stolen dan kinderen van „hogere" milieus. Dat is meer een kwestie van milieubeïnvloeding dan van het on derwijs zelf. Interessant was dat kin deren uit de „laagste klasse", die de biel verklaard waren, volkomen nor maal bleken bij aangepast ondetr- .Carte Blanche", programma van Rob Touber rond drs. P. was best aardig. Maar de drs. moest er niet zelf in optreden. Het feit dat hij vrijwel lou ter pseudosmartlappen schrijft drukt op zo n programma wel een eentonige stempel. Touber mag geprezen worden voor zijn vormgeving. Adèle Bloemen- daal vierde zonder twijfel gisteren een of ander jubileum met nog eens. „De meisjes van de suikerwerkfa- brlek55. Rob zag desondanks kans ora wéér met een andere vormgeving te komen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2