DEPARTEMENTEN VOORHOEDE MEER BESTUURSOPENBAARHEID Meer sabotage krijgsmacht in Vakbeweging moet democratiseren ACCENT Baron von Münchhausen bewees het weer: zelfs zijn plaatje vult geen gaatje Regeringsnota over informatie Artikel 8 verdwijnt zeker uit loonwet I Bouwprogram in 71 omhoog Fraude bij Ver kade: 4,5 miljoen Vijfvoudige moordenaar gearresteerd Pastoor Slots voor rechter Toerisme in ruil voor DONDERDAG 8 OiviUbER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van onze parlementaire redactie) (EN HAAG Ieder departement zal in de toekomst moeten beschikken over een iformaticbalie waar de bezoekers in eerste instantie de weg gewezen wordt naar erdere informaties. Grote departementsgebouwen moeten beschikken over ruimten, degenen, die informaties wensen, onmiddellijk geholpen kunnen worden. Dit moet volgens de regering de aanloop zyn voor een grotere openbaarheid van cstuur. Zy zal zich nog beraden over het uitgeven yan handzame departementale idsjes en over een gemakkelijk leesbare staatsalmanak, waarin de Nedelander lies moet kunnen vinden wat hij over de overheid en haar werk wil weten. (ADVERTENTIE) Modieus, lang vest van plezierig be haaglijk zuiver scheerwol. In diverse nieuwe najaars-modekleuren. Grof- gebreide kabelsteek en "houten" knopen. S-M-L. Als speciale najaars-WV QQ 'slechts LU. Zolang de u vindt het bij Uit de regeringsnota over openbaar heid van bestuur, die vandaag versche nen is, blijkt dat het kabinet veel over neemt, wat in het rapport van de com missie-Biesheuvel over deze openbaar heid geadviseerd is. Het kabinet is het met de commissie eens, dat beleidsvoor nemens en andere informatie „in het stadium van de beleidsvoorbereiding" openbaar gemaakt moeten worden, zodra opinievorming met het oog op een goede democratische bestuursvorming van be lang is. Dit geldt zeker voor degenen, die bij de materie betrokken zijn. Ook niet- ambtelijke adviezen behoren in dit ver band openbaar gemaakt te worden. De regering wenst echter geen open baarheid van bestuurlijke informatie zonder meer, omdat, zo meent zij, andere gewichtige belangen van staat en burger daaraan in de weg kunnen staan. „Het moet ook niet zo zijn dat eenieder bij een departement of rijksdienst elk stuk informatie kan verkrijgen dat niet onder de uitzonderingsbepalingen valt. De in formatie moet een functie vervullen in de communicatie tussen bestuur en bur ger". Wel moet de geïnteresseerde bur ger geïnformeerd worden over de inhoud de motieven en het feitenmateriaal van besluiten waarvoor hij belangstelling heeft. Voor wat de openbaarheid bij kabi netsformaties betreft stelt de regering zich in haar nota op het standpunt, dat deze openbaarheid het „moeilijke proces van de formatie niet extra mag bemoei lijken en dat zij niet met de onschend baarheid van het staatshoofd in strijd mag komen". P.v.d.A. SOESTERBERG Militaire leden bedanken uit vrees voor schade in hun werk SOESTERBERG (ANP) De afdeling Socsterberg van de P.v.d.A. is kort voor het 25-jarig bestaan opgeheven, mede als gevolg van het feit, dat vele beroepsmili tairen (waaruit de Soesterbcrgse gemeen schap voor een belangrijk deel bestaat) voor hun lidmaatschap hebben bedankt, omdat zij de indruk hebben, dat zij van hun lidmaatschap van de P.v.d.A-afdeling schade ondervinden in hun werk. De heer P. C- Pieren, voorzitter/secre taris van de thans opgeheven afdeling en vertegenwoordiger van het PAK in de Soester gemeenteraad, zegt meermalen geconfronteerd te zijn met deze reden voor de opzegging van het lidmaatschap. Hij zei voorts, dat verschillende (be- roeps)militaire leden onlangs op een dis cussieavond over het onderwerp, of een beroepsmilitair lid kan zijn van een poli tieke partij, niet durfden te komen uit vrees voor de eventuele consequenties in hun werk. STAATSSECRETARIS HAEX: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Haex (Landmacht) heeft gisteren de uitlating van zijn CHU-geestverwant minister Udink (Ontwikkelingshulp) bevestigd, dat de laatste tijd het aantal sabotage-gevallen in de krijgsmacht belangrijk is toegeno men. Minister Udink lanceerde als eerste dinsdagavond een dergelijke uitspraak in dc KRO-tv-uitzending. Staatssecretaris Haex sprak gisteren van „een belangrijke toename" maar weigerde over de aard en omvang ervan nadere gegevens te verschaf fen. Hij liet wel weten dat de omvang niet zodanig is, dat de gevechts- waarde van de krijgsmacht erdoor geschaad zou worden. De heer Haex liet ook nog los dat er in enkele gevallen gevaar voor de gebruikers van militaire voertuigen was ont staan, doordat de wielmoeren losge draaid bleken te zijn. „De raadge vingen van de heer Kater worden redelijkerwijs opgevolgd", aldus staatssecretaris Haex. Zoals bekend is de heer Kater de Amsterdamse initiator van de „volksuniversiteit voor sabotage" en de schrijver van geschriften over sabotage-technie- ken. Volgens staatssecretaris Haex wijst de meerderheid van de dienst plichtigen het saboteren als laf en immoreel van de hand. De heer Haex heeft bij dit alles niet alleen beschuldigend dc vinger uitgestoken naar de VPRO met haar beruchte sabotage-reportage, maar tevens te verstaan gegeven dat ook de VARA „niet helemaal onschuldig" is. I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schut (Volks huisvesting) verwacht dat de arbeidsbe- zetting in de bouw in 1971 met 1,5 per- j cent zal toenemen ten opzichte van 1970. Nog niet geraamd kan worden in welke mate de woningbouw hiervan zal profi teren- Blijkens het bouwprogramma 1971 verwacht de minister dat de produktie in de bouw volgend jaar met 1,5 percent zal stijgen. Het aantal produktieve uren per werknemer zal met een half percent af- Begin juli 1970 vertoonde de arbeids- bezetting m de woningbouw in verge lijking met juli 1969 een vermindering van twee percent. Hiervan heeft de bouw buiten de woningbouwsector geprofiteerd, omdat daar het aantal bouwvakkers in dezelfde periode met twee percent was toegenomen. Het is de bedoeling van minister Schut volgend jaar de zgn. utiliteitsbouw af te remmen ten gunste van de woningbouw. Hierdoor zou de toeneming van het aan tal bouwvakkers met 1.5 percent in 1971 voor een belangrijk deel ten gunst? van de woningbouw kunnen komen. De ver wachting is dat de woningbouwproduk- tie hierdoor gunstig wordt beïnvloed. Kloos wijst loonstop af spoedig het overlijden van het artikel 8 uit de loonwet- Dit artikel geeft zoals bekend de minister machtiging in te grij pen in afzonderlijke C-A-O-'s. De vak- ZAANDAM (ANP) De administra- j teur H. X. L. te Nieuwkuyk die tien jaar lang verduisteringen pleegde bfi de Verkadefabriek in Den Bosch en onlangs gearresteerd werd, heeft een schulden last van 4,5 miljoen gulden. Curator mr. J. P. M. Hermans te Den Bosch, maakte gisteren dit bedrag bekend tijdens de verificatievergadering in het faillissement van L. Over de vooruitzichten van de schuldeisters moest hij somber zijn. Hij zei de totale baten op niet meer dan een half miljoen gulden te schatten. centrales hebben deslyds na het aan nemen van de loonwet hun medewerking aan het loonoverleg opgezegd. Volgens de voorzitter van het NVV wijst de door minister Roolvink uitgesto ken hand naar het bedrijfsleven al op de mogelijkheid dat het felomstredeo arti kel 8 uit de loonwet zal verdwijnen. Gis teren gaf hij op een bijeenkomst va algemene bond voor de bouwnijverheid te kennen, dat er een basis voor herstel van het loonoverleg teruggevonden kar wor den, wanneer artikel 8 ingetrokken wordt. „Dit is geen terugtocht van het NW, want de vakcentrale heeft dit steeds zo gesteld", aldus de heer Kloos. Opnieuw wees de NVV-voorzitter de plannen van de regering om een loonstop in te voeren van de hand. „Het is zonder meer onuitvoerbaar, omdat daardoor ongecontroleerde loonbeweging zal ont staan. Het zou een voedingsbodem zijn voor ongecontroleerde wilde acties een nieuwe loonexplosie", aldus de heer Konijnen groot, konijnen klein, konijnen met korte oren, konijnen met lange oren, kortom allerlei verschillende soorten konijnen zijn te zien op de „Ornithophilia". Deze tentoonstelling wordt gehouden in de Bernhardhal van het Jaarbeurs- complex in Utrecht. Voor dit plaatje poseerde op de voorgrond een Engelse langoor. Dat hij zijn naam eer aan doet lijdt geen twijfel. Het eeuwig rechtopzittende exemplaar achter hem is een ge dresseerde kleurdwerg. JACKSONVILLE (.AP) In Jackson ville in de staat Florida is een 27 jarige man gearresteerd die vijf moor den heeft gepleegd. Henry Thomas Ashley, heeft in eer café langs de weg twee echtparen ver moord en later een man die aan he liften was en wiens lichaam ergens aar de kust werd gevonden. Het motief wa: in alle gevallen geld. Werkgroep kritische bestuurders VAKBEWEGING (Van een onzer verslaggevers) DOORN In het functioneren van de vakbeweging wordt haar maatschappij kritische taak onvoldoende uitgeoefend. Dit is de centrale stelling van de kleine groep ontevredenen uit de vakbonden, die zich gisteravond onder de noemer werkgroep voor een maatschappijkritische vakbeweging" presenteerde na een vergadering in het NKV-vormingscentrum, het A. C. de Bruyninstituut. te Driebergen, De volgende uitgangspunten zijn voorlopig opgesteld: democratisering van de vakbeweging zelf, meer maatschappijkritiek, anti-kapitalistisch vakbonds- beleid, arbeiders-zelfbestuur, meer aandacht voor de factor arbeid en een ingrijpende wijziging van de vakbondstrategie. De werkgroep wil met deze stellingen discussies bevorderen met zoveel mogelijk vakbondsleden in zoveel mogelijk afdelingen. neemt. De door ons voorgestane strategie gaat uit van het bewust streven om pro testuiting, belangenbehartiging en maat schappijhervorming met elkaar in ver binding te brengen en te houden". De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) gaan zich binnenkort beraden over de nota- De bedoeling is, dat eerst intern wordt nagegaan op welke manier de ge vraagde discussie op gang kan worden gebracht. De vakbonden onthouden zich wel van commentaar op het stuk. Uitdrukkelijk wordt door de werkgroep gesteld, dat haar activiteit niet uitslui tend gericht is op bezoldigde vakbonds bestuurders en dat ook geen activiteiten beoogd worden, die een democratische besluitvorming in de vakbeweging door kruisen. De werkgroep bestaat uit negen NKV'ers, drie CNV'er en veertien NVV'ers- Een belangrijke koerswijziging in de richting van een werkelijk radicale door breking van de nationale en internatio nale economische machtsverhoudingen acht de groep noodzakelijk. „De doorbre king van de maatschappelijke struotuur zal slechts mogelijk zijn, indien de meer derheid van de werkende bevolking gaat inzien dat deze doorbreking voorwaarde is voor de opbouw van een menswaardige samenleving". Een belangrijke oorzaak van de ver-»1 ontrusting over het huidige vakbonds- beleid noemt de groep de vrees, dat de vakbeweging te weinig doet om het nood- zakelijk bewustwordingsproces op gang te brengen, ja zelfs dat zij zelf nog een bijdrage levert tot de moedeloosheid van In de laatste stelling wijst de werk groep zeer duidelijk op een herziening van de vakbondsstrategie. „Het zwaarte punt van de vakbewegingsactiviteit zal moeten worden gelegd van de topoverleg- organen naar gespreks- en actiegroepen met de leden in de bedrijven. Te vaak legt de vakbondsleiding zich zonder over leg met de leden vast in allerlei advies- en overlegorganen, waarin zij bovendien soms 'n feitelijke minderheidspositie in- Wetsovertreding bij huwelijksinzegening (Van een onzer verslaggevers) WANSUM Pastoor P. J. Slots van Wansum, zal op 5 november voor de I kantonrechter In Venlo moeten verschij nen wegens het kerkelijk inzegenen van een huwelijk terwijl het paar niet voor de I wet getrouwd was. Door een openbare behandeling van deze zaak krijgt pastoor [spunien zyn voonopig opgesieiu. maatschappijkritiek, anti-kapitalistisch vakbonds- Slots die vreesde dat de kwestie in alle stilte zou worden afgehandeld dan toch zijn zin. Pastoor Slots heeft namelijk altijd aan gedrongen op een openbare behandeling, zodat de zaak de nodige aandacht zou krijgen. Hij heeft inmiddels dan ook al aangekondigd dat de zitting „een rel kan worden omdat hij zijn eigen verdedi ging voert en met materiaal zal verschij nen dat „het standpunt van de justitie belachelijk zal maken"- Sinds pastoor Slots een niet wettelijk gehuwd paar wel kerkelijk trouwde heeft hij vele reacties gekregen van priesters die zijn standpunt delen en van mensen die wel kerkelijk willen trouwen om niet in gewetensnood te komen, maar de „fi nanciële" voordelen van het niet burger lijk gehuwd zijn, niet willen opgeven. (ADVERTENTIE) HOENDERLO (ANP) Het Tweede- Kamerlid, E. J. Haimsen, tevens wethou der van Apeldoorn, wil volgend jaar op het terrein bij zijn woning in Hoenderlo, ter grootte van ongeveer zeven hectare, j een camping gaan openen. De her Harm- sen heeft verklaard dat hij de politiek een wisselvallig bestaan vindt. Hij wil zich op deze wijze voor de toekomst ver zekeren. Het ligt in zijn bedoeling voor lopig een bedrijfsleider aan te stellen, maar te zijner tijd, wanneer hij uit de politiek is gestapt, de leiding van de camping zelf op zich te nemen. Het plan bestaat om op de camping ook een zwem bad te bouwen. Ditishetrecept: Kaasfonduevan Nederlandse kaas. Caquelon inwrijven met knoflook. Dan 4 dl halfdroge witte wijn in de pan verwarmen tot de wijn gaat bruisen. Vervolgens 500 gr fijngesneden jong belegen Goudse toevoegen, goed roeren en weer aan de kook brengen. Binden met maïzena, op smaak afmaken met zout, peper, nootmuskaat en wat kirsch. ïgen. Binden me "9- Geniale leugenaar over 33 toeren geraakt (ADVERTENTIE) Staat de Leeuw in z'n hemd? Hoe staat het met ons nationale voetbalelftal Zondag spelen we tegen Joegoslavië maar is er wel voldoende belangstelling en geestdrift. Lees wat spelers en officials zeggen. Deze week in Accent. De dominee van Bloemendaal Ds. G. Toornvliet heeft eei eigen zender: radio Bloemendaal. We hebben een boeiend gesprek met deze bijzondere figuur in protestant Nederland. Deze week in Accent. Arts In Accent De arts W. G. Zegvelder heeft een vaste rubriek met interessante informatie over ziekten en kwalen, bun oorzaken en behandeling. Elke week in Accent. weekblad 65ct. overal verkrijgbaar (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM. Daags, voordat de Duitse leugenbaron Von Münchhausen als musicalster op aarde terugkeert (morgenavond, KRO, Nederland 2 om twintig over acht), is hij reeds over zijn 33 toeren geraakt. Vanmiddag is in Hilversum een Polydor lang speelplaat met veertien liedjes uit de zesvoudige muzikale mon sterserie „De fantastische avon turen van de baron van Münch hausen" ten doop gehouden. Daarmee heeft Polydor in elk geval gehandeld in de geest van de geniale leugenaar, die 250 jaar geleden in Bodenwerder aan de Weser geboren werd. Ook deze licht verknipte telg uit een verarmd germaans geslacht van dubbelgebeide edel lieden was een begenadigde dwarsligger, die zijn handel en wandel bepaalde aan de hand van tegendraadse beslissingen, die hem pas na zijn Jeven het fel begeerde aureool van onsterfelijkheid zouden verschaffen Lui onderuil op zijn hemelwolk zal hij vanmidag dan ook met grote tevredenheid hebben geconstateerd, dat zijn kortstondige nederdaling als musicalbaron de logische opeenvolging van de feiten weer eens in het honderd heeft gegooid. Het had immers voor de hand gelegen, dat men met het uitbrengen van de plaat gewacht zou hebben, totdat de eerste aflevering van de musical over de vaderlandse buizen was gesneld. Op die manier had men dan kunnen mééprofiteren van de populariteit van de serie en ^le herkenbaarheid van de figuren. Een iiedje, dat men eerst heeft gehoord in de weelderige entourage van een peperduur kostuum, heeft nu eenmaal aanwijsbaar meer kansen om in het hersenschors te blijven hangen dan dezelfde deun, die deze extra-dimensies mist. Een logische zaak overigens, w; t de mens wordt voortdurend bedrogen door zijn zintuigen, die waarheid en leugen door elkaar haspelen en tenslotte met een volkomen unieke integratie uit de bus komen. Het kan dus best zijn, dat de waardering van de veertien liedjes uit de nieuwe KR.O.-musical gunstiger wordt, als straks de bepruikte Wil van Seist, Trudy Laby en René Frank televisionair zijn geworden Maar -ooralsnog kan alleen maar worden vastgesteld, dat de kwaliteit en de uitvoering van de teksten oen zelfstandig leven niet of nauwelijks verdragen. Schrijver Nico Hiltrop is een nijver baasje, dat in hoog tempo verantwoorde vulsels voor onze "Wil van Seist als de baron Von Münchhausen en Jaap Stobbe als Frit: (op de achtergrond) vinden na hun avontuurlust rust in het bos. schermen maakt, maar hij is helaas geen Annie Schmidt, geen Michel van der Plas. geen Guus Vleugel, zelfs geen Eli Asser. Zijn kloeke, rondborstige zinnen gaan het ene oor in, het andere uit en aan het einde van het lied herinnert men zich geen sylabe meer. Daar komt nog bij, dat het gebrek aan vocaal talent pijnlijk wordt, nu de executanten geen visuele hulpmiddelen hebben om de kleine tekortkomingen van hun huig te verdoezelen. Dat de plaat desondanks geen complete flop is geworden, is te danken aan de ijzersterke melodieën, die Hiltrop gretig geleend heeft van muzikale genieën als Owen, Johnson en Bell, Swinging Jacky Buiterman heeft op zijn beurt nog voor een handvol gave arrangementen gezorgd, die de veertien liedjes de illusie meegeven, dat het wel snor zit met de baron. Jammer dus van alle moeite, die men gedaan heeft om de plaat er 24 uur vóór de première van de musical uit te persen: wat. kennelijk als stunt bedoeld was, is in feite een zeperd van schellak geworden. Voor de baron persoonlijk een teleurstelling, maar hij heeft voor hetere vuren gestaan. Een man, die een half paard kan laten drenken aan de dorpspomp, heeft waarschijnlijk aan een lege hoes al voldoende om zijn glorieuze entree te maken in de nederdietse platenwereld Het is voor hem wel te hopen, dat hij morgenavond beter kruit ter beschikkini heeft om de vaderlandse huiskamers beschieten. (ADVERTENTIE) t PANNEKOEKENHUYSJE anno «907 HOLLANDSE KEUKEN menus vanof fl. 4.-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5