3 3 Dir. Kerckhoff zei levenswerk vaarwel 3 PARKEERPASJE GEEN OPLOSSING VOOR ELLENDE IN BINNENSTAD MONCAU TEGEN RELIGIEUZE VORMENDIENST Inwoners Blauwe Zóne menen: Veehandelaar laveerde zich naar stevig vonnis 'Werkende Jeugd' met 'Levensschool' samen Afscheid van „jufBeaufort DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT (Van onze stadsredacteur) &EIDEN „Dit is de druppel, die voor ons de emmer doet overlopen van die hele binnenstad-geschiedenis hier." Een aantal bewoners van de „blauwe zone" in de Leidse binnenstad is nogal geërgerd door het foldertje waarin het bureau Voorlichting van de gemeente hun vraagt: „Wilt u een parkeerpasje of hoeft het niet?" Om nog maar niet te «preken van de antwoordkaart, die hun opgewekt in de mond geeft: „Ik wil graag tegen een bedrag van 100,per jaar aan legeskosten een parkeerontheffing van het gemeentebestuur". De heer A. J. Bokern van de PieterslcerkgTacht is woordvoerder van de veront rusten. Hij zegt: „Ik onderken de moeilijkheden van deze stad de consequenties, die haar centrumfuncties hebben voor het verkeer. Ik zie daarvoor geen oplossing. Maar die geven parkeerpasjes evenmin. Mijns inziens moet men de woonfunctie van de stad primair stellen boven de centrumfunctie. Daarom geloof ik dat par keergarages aan de buitenrand van de binnenstad de enig mogelijke oplossing van de ellende zullen geven." De heer Bokern ontving het gemeente lijk vlugschriftje dinsdagavond. „Binnen het half uur kreeg ik al enkele reacties van buurtbewoners", vertelt hij. Hij ver klaart dat uit het feit dat Pieterskerk gracht, Papengracht en Langcbrug ty pisch een buurt vormen, waar veel stu denten wonen. Met hen heeft de burge rij geen diepgaande contacten en als ze in het weekend weg zijn, komt auto matisch het contact tussen de buurtbe woners op gang. Men heeft zo z'n vaste kennissen. En die spraken zich bij de heer Bokern spontaan uit. Leed ontleed Sprekend namens hen ontleedt hij „die hele binnenstad-geschiedenis hier" in: de verkeers-chaos, die in de hand ge werkt wordt door de centrumfuncties die de stad onmiskenbaar (en gelukkig!) heeft, maar waarvoor althans In de binnenstad nauwelijks ruimte is; het achteruitgaan van het leefklimaat, dientengevolge. Dat spreekt uit de verpaupering van oude panden, mankementen aan riolen etc., het ontbreken van behoorlijke speel- gelegenheden voor de kinderen die nog in de binnenstad wonen, de baldadighe den van het rumoerige uitgaans-publiek dat zojuist van een van de centrum functies de recreatie van Leiden genoten heeft etc. Maar daar komt voor de heer Bokern ca. nog bij: „elk huis dat vrij komt gaat naar de Rijksuniversiteit, een van haar neveninstellingen of naar Studentenhuis vesting. Nu is de Universiteit wel on geveer de grootste werkgever hier; we hebben daar ook wel voordeel van. Maar ik zie niet in, waarom die zich alleen maar in de binnenstad kan vestigen. De studenten, daar hebben we geen enkele last van. Maar zelfs als man vallen je de gore ramen, de vieze gordijntjes en de verveloze deuren vol pamfletten en affiches nog op." Argument? De heer Bokern (c.s.). die geen kritiek wil geven op de inhoud van de gemeen telijke folder, moet het overigens wel van het hart dat men de uitbreiding van de blauwe zone in de binnenstad o.m. argumenteert met een verwijzing naar het onderwijs als een van de centrum functies „alsof het onderwijs in Leiden maar anderhalf uur duurt". Maar wat de bezwaarden nog het meest prikt is een zin in de gebruiksaanwij zing van de parkeerschijf: op zaterdag moet de auto buiten de blauwe zone of binnen de garagemuren. Daarvoor moet U in de omgeving een oplossing vin den." Zij vragen'zich af: „Waar is die omgeving? Kennelijk weet het bureau voorlichting dat óók niet. Maar waar om moet dan dat pasje f 100 kosten?" „Wanneer wij in het weekend gaan win kelen, kunnen we niet in de binnenstad terecht. Want dan moeten we de wagen eerst ergens anders buiten de blau we zone gaan zetten. Van daaruit moeten we gaan winkelen en als we dan langs die omweg thuiskomen, is er in de binnenstad geen plaats meer. Boven dien is het een bekend verschijnsel, dat autobezitters herhaaldelijk hun rxvkeer- schijf komen verzetten." Discriminatie Dat het parkeerpasje 'alleen bestemd zou zijn voor in de blauwe zone wonen de gezinshoofden of alleenstaanden van 26 jaar of ouders, die bijzondere rede nen hebben om overdag langer dan an derhalf uur in de blauwe zone te par keren", achten de binnenstadbewoners een discriminatie van alle niet-gezins- hoofden beneden 26 jaar, die ook in die binnenstad wonen. Dat zullen voorna melijk studenten zijn. Maar ze voelen de invoering van het pasje ook als een onrecht aan de inwo ners van het Leiden buiten de stads kern. Want om in het kader van de cen trumfuncties van hun eigen stad aan ieder die van buiten komt het ge not van een parkeerplaats te kunnen bieden, kunnen zij met hun wagens „de boom in". Of de gracht, natuurlijk „Dat pasje biedt geen oplossing", her haalt de heer Bokern. „Het klinkt wel wat negatief maar ik zie óók geen op lossing. Daarom lijkt het me het beste, de situatie voorlopig te laten zoals ze nu is. In afwachting van de bouw van parkeergarages, waarvan al zo lang sprake is." Het gewraakte foldertje is gedateerd: 5 oktober. Twee dagen na dato had het Bureau Voorlichting al elf antwoord kaarten retour van binnenstad-bewo ners, die wel f 100 over hebben voor 'n parkeerpasje. Een twaalfde gaf te ken nen, geen belangstelling te hebben. Gis teren, in de loop van de dag, vroegen heel wat blauwe-zone-bewoners om na dere inlichtingen. Extra-service Mr. J. C. Lelieveldt, hoofd van het bu reau: „We hebben nog geen negatieve commentaren ontvangen." En het schijnt dat het hem zou verwonderen als dat wel zo zou zijn. „Dat pasje is typisch een ding dat voor de bewoners van de -binnenstad bedoeld is. Een extra-ser vice, voor Nederland een uniek geval. We hebben gewoon gesteld: „Jullie moe ten maar zeggen of je het wilt of niet". Het is een stukje uitvoering van de par- keernota, waarmee de raad vorig jaar in principe akkoord ging. De bevoegd heid tot het instellen van parkeerpasjes berust krachtens het Wegenverkeers reglement bij het gemeentebestuur". Eerst worden de gegevens van de en quête die we door deze folder gehouden hebben nader uitgewerkt. Er komt dan nog een apart raadsvoorstel. Dat zal. Dubbel-parkeren op het Pieterskerkhof: als alle andere, aan hogere goedkeuring Zou de Kroon Leiden de goedkeuring onderworpen zijn. Die goedkeuring moet voor het aanvullen van de leges ont- van de Kroon komen omdat hst hier de houden, dan zou de parkeresituatie moe aanvulling van de gemeentelijke leges- ten blijven, zoals ze nu is. In afwach- verordening betreft." ting van parkeergarages? VOOR HAAGSE POLITIERECHTER DEN HAAG ,J)at het allemaal nog zo goed is afgelopen, is waarlijk niet aan u te danken", zo moest de Haagse politierechter constateren, toen hij de daden van een onder invloed van drank verkerende autobestuurder, de 32-jarige veehandelaar J. P. J. K. uit Aarlander- veen besprak. De man laveerde met een snelheid van tegen de 100 km rijdend over de wegen, haalde voor hem rijden de voertuigen in, maakte tweemaal een aanrijding, waar bij zich niets van aan trok. Het gebeurde allemaal op zaterdag S3 mei in Bodegraven, waar verdachte o.a. over de Oud-Bodegraafseweg slin gerde met zijn auto. Verdachte was het laatst in een café in Aarlanderveen geweest, waar de café houder reeds had geconstateerd, dat de veehandelaar, evenals diens passagier, onder invloed van drank verkeerde. Niettemin volgen nog 10-12 glazen bier. Het aanbod van de caféhouder om zijn klant naar huis te rijden, werd afgesla gen. En zo ving de rit aan over de prov. weg, door de smalle straten van Bode- graveh via Zwammerdam. In het café had verdachte voor 50,- consumpties betaald. „Ik ha dnogal wat rondjes weg gegeven". aldus de veehandelaar. Vol gens zijn zeggen, had hij zelf toen „slechts" vier glazen bier gedronken; degraafseweg. waarbij verdachte met grote snelheid door een onoverzichtelijke bocht reed, was zijn mede-passagier uit de auto gestapt, doch die viel meteen op de weg neer. „Daar had u het groot ste plezier om!', aldus de rechter. De aanrjjding bekende verdachte. Later maakte verdachte opnieuw een aanrij ding, doch hij reed door. „Ik kon niks zien, want mijn passagier was stom dronken en zat maar met zijn armen te zwaaien", aldus verdachte. Iemand die ter plaatse de aanrijding had gezien, was in zijn auto gesprongen en zette een achtervolging in. Hij constateerde, dat verdachte met plm. 100 km snelheid slingerend reed en auto's inhaalde. De officier van justitie wees erop, dat het strafblad van verdachte niet hele maal blanco meer is. Het gedarg was hoogst ernstig en daarom luidde de eis twee weken gevangenisstraf en 18 maanden intrekking van het rijbewijs,, benevens 75,- boete voor de aanrijding. De verdediger, mr. J A. J. M. Steegman meendat, dat niet vaststaat hoeveel ver dachte heeft gedronken en bepleitte cle mentie, ook omdat verdachte als koop man zijn rijbewijs nodig heeft. De rechter legde verdachte drie weken gevangenisstraf op met intrekking van het rijbewijs gedurende 18 maanden maanden voorwaardelijk en Man viel van schrik LEIDEN Op de kruising Heresingel- Medusastraat probeerde gisteren een 68- jarige fietser links af te slaan. De man zag hierbij een vrachtwagen niet nade ren. De chauffeur van de vrachtwagen zag de man wel en probeerde deze met een kreet te waarschuwen. Hiervan schrok de fietser zo dat hij met zyn fiets viel. Hierbij liep hij verwondingen aan het gezicht op en werd met de Eer ste Hulpdienst naar het Diaconessenhuls vervoerd. IN GALERIE 't Duivenhuys aan het Rapenburg 73 exposeert tot 20 oktober a.s. de Spaans-Catalaanse schilder Joan Vila Moncau etsen en tekeningen. In zijn land is Moncau directeur van de Academie voor schone kunsten van Olot. Zijn opleiding ontving hij aan de Academie van Palma-Mallorca. Hij wordt beschouwd als een der grootste hedendaagse schilders van zijn land en als zodanig ontving hij opdracht toezicht te houden bij de restauratie van het beroemde Romaans-Catalaanse Benedictijnenklooster Ripoill. Hij bracht daar tevens eigen schilderingen aan achter het altaar. IN DE COLLECTIE, die nu in Lei den wordt geëxposeerd, doet Moncau zich kennen als een wat fatalistische natuur die toch min of meer relati verend staat tegenover de Spaanse toestanden wat betreft de religie en de beleving daarvan in zijn land. Hoe wel zelf praktizerend katholiek, kijkt hij toch door de uiterlijkheden van het pompeuze Spaanse katholicisme heen. Niet het geloof komt op de eer ste plaats, aldus vertelde Moncou ons maar het instituut „De Kerk". ZJjn relativisme illustreert hij onder meer met de afbeeldingen van insectenvor- men als onderdeel van vele prenten. Hij beschouwt deze dieren als de ver tegenwoordigers van de droefheid over het klimaat dezer facetten van het Spaanse religieuze leven. Op indringende wjjze toont hij dat onverbloemd. Men zie zijn ingekleur de pentekening „Jonas" en vooral „La Espana Negra" (Het donkere Spanje) waarin hij de Christusfiguur tékende, ingekapseld in een glazen kist. Voorts Christo, een figuur als een bloedende zonnevogel, maar het subtielste en tegeljjk het scherpste komt zjjn weerstand tegen de vor mendienst tot uiting in de prachtige prent „El rellcarlo" (het reliek schrijn) waarin al de pompe van de Spaanse godsdienstige beleving voor beeldig tot uiting is gebracht.. VAN ZIJN meer „profane" prenten mogen we vooral wijzen op de mooie bladen „Een licht op de zee", twee kleine etsjes „Vogelver schrikker", het subtiele „Kat", even eens geëtst. Enkele surrealitische elementen vinden we terug in „De viool". Prachtig is ook het kleine etsje „Landlieden". Tenslotte willen wjj de aandacht vra gen voor een serie abstracte tekenin gen „Het heelal" en een prachtig blad „Heelal in zwart". Alles bij elkaar betekent deze expo sitie in het Duivenhuijs een der be langrijkste picturale evenementen van de laatste jaren. Wie ze wil gaan zien kan (behalve maandags) nog terecht tot en met 20 oktober a s. des namiddags van 2 tot 8 uur. WILLEM PRINS - PARKEERPASJES LEIDEN ani woordkaart Ondergetekende- -(naarn) (leeftijd)—...ÜL.X— heeft wel/geen belangstelling voor een parkeerpasje. De reden waarom hij/zij in de blauwe zone overdag regelma tig langer aan anderhalf uur achtereen moet parker.en ls: Hij/zij wil graag tegen een bedrag van 100 per jaar aan legeskosten-een parkeer ontheffing van het gemeente bestuur. Leiden, oktober 197 j. een oplossing, die voor goed een eind maakt aan de parkeer-ellende in de binnenstad. Een pasje geeft die oplos sing niet. (handtekening) LEIDEN Eén vormingsinstituut voor dagcursussen. Dat is het resultaat van besprekingen, die de stichtingen Katho lieke Levensschool en Vorming Wer kende Jeugd in de afgelopen maanden hebben gevoerd. Tussen beide stichtin gen is met ingang van 1 augustus, het nieuwe cursusjaar, een nauwe samen werking tot stand gekomen. Deze sa menwerking zal leiden tot een volledige fusie met 1 januari 1972 als streefdatum. Eigenljjk is de fusie nu reeds een feit. Alleen juridisch is de zaak nog niet helemaal rond. De samenwerkende stichtingen, die nog naar een nieuwe naam zoeken, beschik ken nu over twee panden. Staf, directie en administratie zijn ondergebracht in het pand Hogewoerd 57. Hier wordt ook gewerkt met groepen werkende jonge ren, die halve dagen onderwijs hebben. Op maandag en woensdag zijn er groe pen de gehele dag aanwezig. In het pand Hogewoerd, wordt met groepen gewerkt, die de gehele dag onderwijs krijgen. Ogen uitkijken „Eigenlijk ia onderwijs een verkeerd woord," aldus B. C. J. C. Ruyrok, één van de dertien bestuursleden van de stichting zonder naam. „Het woord on derwijs schrikt de meeste werkende jon geren, meestal nog maar nauwelijks uit de schoolbanken, af. Ze denken, dat ze weer in een klas komen. Ze behouden het idee van een gewone school. Als ze dan hier komen, kijken ze hun ogen uit." „Voordat we tot intensieve samenwer king overgingen, zijn de ouders ingelicht. We draaiden al met één programma. Dat deden we alleen nog in twee ver schillende gebouwen en in verschillende groepjes. De besturen zijn echter tot de overtuiging gekomen, dat het vormings werk niet meer uit twee verschillende levensovertuigingen kon plaatsvinden." Het aantal werkende jongeren ln Neder land, vooral jongens, neemt, voordurend af. Maar met de Inwerkingtreding van de wet „voorwaardelijk arbeidsverbod voor 15-jarigen, op 1 augustus, kreeg het vormingsinstituut een enorme toe loop van 15-jarigen te verwerken. Het nieuwe instituut in Leiden moest zelfs een wachtlijst Invoeren. Rijnsburgse Boys wil kantine in eigen beheer RIJNSBURG De voetbalvereniging Rijnsburgse Boys wil de kantine op het gemeentelijk sportpark in eigen beheer nemen. De raad van Rijnsburg zal er maandag aanstaande een beslissing over LEIDEN De personeelsvereniging van de Leidsche Broodfabriek viert za terdag 10 oktober haar 30-jarig bestaan. Het jubileum wordt gevierd met een toneelvoorstelling en een gezellig sa menzijn in de foyer van de schouwburg. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 8 OKTOBER Stationsplein 12 Avondcongres SPB, aanvang 20.00 uur. Stadhuis Lelden Vergadering ge westraad, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 9 OKTOBER Kath. Militair Tehuis Schietavond Nederlandse Bond van Oud Strijders, aanvang 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Filmlezing NCRV, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 10 OKTOBER Kantine Clos en Leembrugge - Ned. Ver. van Huisvrouwen, Fonduedemonstratie, aanvang 14.00 en 20.00 uur. Schouwburg Potach en Perlemoer m textiel, aanvang 20.45 uur. Stadsgehoorzaal Jubileumconcert Jeugdkamerorkest met Theo Olof, aan vang 20.15 uur. Huize Zwieten Hoge Rijndijk 98, Zoeterwoude, Opening, aanvang 16.00 u. Café Eigenzorg Algemene ledenver gadering, vereniging „Vrije Gedachte", aanvang 20.00 uur. Hutspot wandeltocht aanvang 14.00 u. ZONDAG 11 OKTOBER Schouwburg De Spaanse Hoer, Hugo Claus, aanvang 20.15 uur. OEGSTGEE8T Na achttien jaren ver bonden te zijn geweest aan de WlUlbrord- school te Oegst geest, gaat mej. Beaufort op 1 november a.s. met pensioen. Het bestuur van de Oudervereniging van de school biedt de scheidende onderwijzeres een afscheidsreceptie aan op zaterdag 31 oktober van 15.00 tot 17.00 uur in één der lokalen van de school De organisatoren streven ernaar, mej. Beaufort een stoffelijk blijk van waarde ring te overhandigen. Iedereen die haar een warm hart toedraagt wegens het vele voortreffelijke werk in de loop der jaren door haar verricht, kan bijdragen aan het afscheidsgeschenk door storting bij of overschrijving naar de Boeren leenbank te Oegst geest (girorekening 35734) met vermelding „Oudervereni ging Wlllibrordschool" èn „Afscheids- kado". De ouders kunnen ook hun kind een bedrag meegeven in gesloten enve loppe voorzien van naam en klas. Deze enveloppe kan afgegeven worden aan de heer Van Dort. Voorts kan men rechtstreeks geld stor ten bij de onderstaande adressen: Van Berlicumatraat 8; Lange Voort 5; Koren bloemlaan 65; Louise de Colignylaan 24, President Kennedylaan 29 en Grunerie- laan 18, alle te Oegst geest. Alsmede te Leiden: Lijsterstraat 14. Schenkingen gaarne overmaken voor 15 oktober as. LEIDEN De heer C. A. A. Kerckhoff heeft gisteren - enkele dagen na zijn gouden jubileum in dienst van het Vroom Drees- mann-concern - afscheid geno men als directeur van de vestiging in Leiden en Alphen a. d. Rijn. In verband met het recente over lijden van zijn echtgenote was - op verzoek van de heer Kerck hoff - de viering van zijn jubileum achterwege gebleven. De entou rage van zijn afscheid werd, om dezelfde reden, beperkt en sober gehouden. Tijdens een besloten bijeenkomst werd de scheldende directeur, vergezeld door zijn kinderen, in het Waaggebouw ont vangen door commissarissen en col lega's. In hetzelfde gebouw nam hij later in de middag afscheid van al zijn medewerksters en medewerkers. Bij die gelegenheid voerden enkele spre kers het woord. De heer De Mol, be drijfsleider, opende de bijeenkomst. Hij memoreerde dat de heer Kerckhoff ruim veertig van zijn vijftig jaren in dienst van V en D als directeur aan het warenhuis in Leiden heeft gege ven. „Samen met uw vader bouwde u het warenhuis aan de Aalmarkt en samen met uw zoon verwezenlijkte u de grote verbouwing en modernisering, welke enkele jaren geleden tot stand kwam. Vroom Dreesmann-Leiden is uw levenswerk!" Zo stelde hij vast. Vrijheid De heer Blonk dankte de scheidende directeur namens de stafleden voor do prettige samenwerking. Hij zei veel ge leerd te hebben van de heer Kerck- hoffs rijke warenhuiservaring. Daaren boven, zo zei hij „hebben wij het altijd op prijs gesteld, dat u ons nadat de grote lijnen waren uitgestippeld zo'n grote mate van vrijheid hebt ge geven." Voor de stafleden was dit 'n „De Leidse binnenstad heeft veel attracties. Maar als ze onbereikbaar blijft, is het met de centrumfuncties gedaan" De scheidende V D-din zeer gunstig was voor creativiteit en het behalen van optimale resultaten. Tenslottesprak namens personeel en gepensioneerden de heer Kok. die de scheidende directeur schetste als iemand, die een scherp oog had voor ongerechtigheden op de afdelingen «n die daarvan op een niet mis te ver stane wijze mededeling kon doen. An- derzjjds ook was hy een man met een grote sociale bewogenheid, die belang stelling toonde voor zijn medewerkers en hun familie-omstandigheden. Bij hij straks zijn hobbies kan problemen bood directeur Kerckhoff altqd de helpende hand. Alle sprekers boden geschenken aan in de hobby-sfeer. met trots behoeven te vervullen. Het gaat erom, of men wat gopi esteerd heeft. En als men wat tot stand bracht, dan kan men toch bescheiden blqven, want prestaties worden zelden door één man verricht. Bij alle gevoe lens, die hem hy dit afscheid bestorm den, zo zei hy, domineerde vooral de dankbaarheid. „Myn werk is altyd af- hankeiyk geweest van de medewerking en toewyding van velen eri als ik ge slaagd ben dan ben ik allen daarvoor dank verschuldigd." Aan het slot van zijn toespraak uitte de heer Kerckhoff de wens, dat er op korte termyn het nodige zal worden gedaan voor de openheid, de bereik baarheid en de parkeermogeiykheden in de Leidse bninenstad. We hebben een goede winkelstand en in het algemeen een stad met attractieve mogelijkhe den. Maar als het steeds moeilijker wordt om die stad te bereiken zullen de winkelende mensen met hun auto's getrokken worden naar de winkelcen tra met parkeerruimte. En dat zou het einde van de Leidse binnenstad zyn. Na de toespraken werden alle perso neelsleden in de gelegenheid gesteld, persoonlijk afscheid van hun directeur Levensloop De heer C. A. A. Kerckhoff trad in oktober 1920 ln dienst van het Vroom Dieesmann-concern. Hij werkte o.m. bij Vroom Dreesmann-Den Haag en Nymegen en by Morley Stores in Lon den, in de twintiger jaren een neder zetting van Vroom Dreesmann in Engeland. De heer Kerckhoff werd in 1930 benoemd tot directeur van Vroom Dreesmann Leiden N.V., in welke functie hij in de jaren na de tweede wereldoorlog ook de vestiging en uit breiding van het Vroom Dreesmann- warenhuls in Alphen a. d. Ryn leidde. De heer Kerckhoff heeft ook diverse centrale functies binnen het Vroom Sc Dreesmann-concern vervuld. HIJ was lid van de Afdeling Centrale Perso neelszaken, een beieidscollege in de so ciale sector, en maakte deel uit van diverse commerciële afdelingen. Gedu rende lange tyd had bij de leiding van de gehele meubelinkoop van Vroom A Dreesmann-Nederland en als zodanig heeft hy heel Europa bereisd.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3