QMóa<2owtmd President Nixon doet vredesplan voor heel tot voorstel Indo-China BESTAND: KRIJGSGEVANGENEN VRIJ Geen risico bij bezoek van Tito Nettoloon slechts 2% omhoog REGERING ACHT ZUIDMOLUKSE ZAAK AFGEDAAN HANOI IS AFWIJZEND Glaasje op? Laat je varen Bibliotheek overtreedt drankwet Arrestatie van 30 mensen in Montreal lekker lui „Gesprek zeer teleurstellend Tito zondag naar Bonn 62e jaargang, no. 18.175 DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 .DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND T.V-SELECTIE VANAVOND Nederland I: 19.04 uur Betty Boop; 19.10 uur NamensJaco Groot; 20.30 uur Laurel en Hardy; 20.50 uur Het ABC in de kinderschoenen; 21.20 uur Carte Blanche; 22.00 uur Interview met Samkalden. Nederland II: 20.20 uur Mission impossible, filmserie; 21.10 uur Wegwezen; 21.50 uur Te gast bij de gast. MIST De weersverwachting van het KNMI tot morgenavond luidt: In de nacht en ochtend op veel plaatsen mist- Overi gens droog weer met later op de dag wat zon. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag- WASHINGTON (AP-Reuter) President Nixon van de V.S. heeft een omvangrijk vredesplan voor Indo-China voorgesteld, dat de volgende punten omvat. jtM Onmiddellijk staken van vuren Krf| in Vietnam, waarbij beide par- "-HÈÊfc ■yaw* Itijen in hun stellingen onder in- /3 ternationaal toezicht blijven. Uit- iJi breiding van een bestand tot geheel Indo-China. Laos en Cambodja worden ook gespreks- l ii Mi - punten bij de vredesbesprekin- 9en 'n Parijs. Bereidheid te on- ÉL tHbI derhandelen over een afgespro- ■p\ aBk ken tijdschema voor volledige J.- terugtrekking van de VS-troepen Kja - v. a's onderdeel van een algehele m regeling. Een politieke regeling die rekening houdt met de wen sen van alle Zuidvietnamezen. Onmiddellijke vrijlating van alle krijgsgevangenen door beide partijen. 1„Voor de regering van Noord-Viet- nam is de tijd gekomen op te houden met het voeren van oorlog en een begin te maken met het sluiten van vrede", zo kondigde Nixon zijn vredesplan aan. De rijf genoemde punten zullen door de Amerikaanse onderhandelaren in Paflj.s aan Noord-Vletnam en de Vietkong wor- den aangeboden. Nixon zei dat zijn plan de steun had van de regeringen van Zuid-Vietnam, Laos en Cambodja. De Zuid Vietnamese regering heeft in derdaad officieel met Nixons plan in gestemd, maar de wijze waarop dit ge schied is, maakt niet de indruk dat er een vranm enthousiasme op de achtergrond staat. Noord-Vietnam is al begonnen met •en afwijzende houding aan te nemen •venals Vietkong. Mevrouw Nguyen Thi Binh, leidster van de Vietkongdelegatie in Parijs noemde Nixons rede „niet ge richt op de beëindiging van de Ameri kaanse aggressie-oorlog of herstel van de vrede, maar op wettiging van de Ameri kaanse aggressie in Indo-China". Elders in 'de wereld zijn de eerste re acties duidelijk vriendelijker. De Japanse regering juicht de voorstellen van Nixon toe en hetzelfde geldt voor Nieuw-Zee- land. Zowel democratische als republikeinse Amerikaanse senatoren juichen de voor atellen toe, waarbij omschrijvingen als stoutmoedig, eerlijk en diepgaand niet van de lucht zijn. Adhesiebetuigingen ko men ook uit Australië, Canada en Ma leisië. (Van een onzer verslag gevers) WILLEMSTAD Laat je niet in de boot nemen hebt". Deze slagzin gaat opgang maken in Wil lemstad aan het hol lands Diep waar het ge meentebestuur maatre gelen gaat nemen tegen dronken schippers. Een wijziging in de politie worden geverbaliseerd. schip bestuurden. Een- De gemeente neemt deze maal zelfs met alt ge- verordening zal het voortaan mogelijk ma ken dat personen die in kennelijke staat van dronkenschap zijn de een schip besturen", maatregel omdat het in volg een aanzienlijke het afgelopen seizoen schade. Het artikel ie meer dan eens is voor- uiteraard alleen ran gekomen dat mensen die kracht in openbaar een glaasje teveel had- vaarwater in da ge- den gehad toch hun meente Willemstad. SOEST (ANP) De politie van Soest heeft kort geleden in samenwerking met de adjunct-inspecteur van de drankwet in Midden-Nederland een inval gedaan in de openbare leeszaal en bibliotheek te Soest en daarbij een grote hoeveelheid sterke drank en bier in beslag genomen. Aan het voorval is door de politie geen ruchtbaarheid gegeven, omdat het hier een gemeentelijk gebouw (zonder ver gunningen) betreft en de gemeente door het gebeurde al in pen moeilijke situatie is gekomen. Bij de inval trof men een grote voor raad sterke drank en bier aan, be stemd voor een bridgedrive. De politie omschreef de situatie als een geïmproviseerd horecabedrijf in een voor expositieruimte ingerichte zaal van het gebouw. Tijdens een eerdere bridge-drive zou er voor zeker drie duizend gulden zijn verkócht- Tegen de concierge-beheerder van de bibliotheek is proces-verbaal opge maakt. De politie gelooft echter niet. dal hij te kwader trouw heeft gehan deld. Hij meende tot de verkoop van sterke drank, bier en etenswaren ge rechtigd te zijn in verband met het besl.oten karakter van de biieenkom- ROME (AP) Italiaanse partijleiders j hebben een compromis bereikt waar- j i door het zeker wordt geacht dat de Senaat morgen het wetsontwerp om j echtscheiding te wettigen zal goedkeu- ren. Het geamendeerde wetsontwerp moet daarna nog door de Kamer van Afgevaardigden worden goedgekeurd. In Miinchen is een kinderspeelplaats op het dak ran sen flatgebouw gemaakt De kinderen kunnen dan in de open lucht rustig spelen zonder verkeersgevaren of overlast aan buren. Er zijn heel wat attracties: kegelbaan, klimpalen, glij baan. schommel, poppenkast en wat dies meer zij. ONTVOERING JAMES CROSS MONTREAL (AFP) De Canadese politie heeft dinsdagnacht een reeks huiszoekingen verricht bij personen, die bekend staan om hun sympathie voor het militante .Front voor de bevrijding van Quebec", dat verantwoordelijk ia voor de ontvoering van de Britse diplomaat James Cross. Volgens het Canadese persbureau werden ongeveer dertig mensen, onder wie twee vrouwen en de chauffeur van de taxi waarmee Cross ontvoerd werd. aangehouden. De actie werd uitgevoerd door politie mannen. die waren uitgerust met kogel vrije vesten, machinepistolen en traan gasgranaten. Het genoemde front, dat ijvert voor afscheiding van het overwe gend Franstalige Quebec, eist als losprijs voor Cross een half miljoen dollar (1,8 miljoen gulden) in goud, vrijlating van 21 gevangen leden van het front en een vrijgeleide voor hen naar Cuba of Alge rije. Volgens een boodschap van het front zou Cross worden gedood, als de eisen niet vóór vanmiddag vijf uur zouden zijn ingewilligd. Een woordvoerder van de Canadese regering heeft verklaard, dat de ont voerde Brit de medicijnen heeft gekregen die hij nodig heeft tegen zijn te hoge bloeddruk- Hoe dat in zijn werk is ge gaan, wilde hij niet zeggen. Een van de boodschappen van h«t front ging vergezeld van een briefje van Cross waarin deze zegt: „Ik word goed behan deld, maar het front is vastbesloten zijn eisen ingewilligd te krijgen". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met de recente loon- roif is U een groot deel van de loonbuit van volgend Jaar binnen. Het reëel vrij besteedbare Inkomen van werknemers ■al volgend jaar niet met 3,5 pet stijgen, zoals in de miljoenennota werd geraamd, maar met slechts 2 pet. Minister Witte- veen (Financiën) antwoordt dit op vragen van de commissie voor financiën uit de Tweede Kamer. Oorspronkelijk hadden de deskundigen van minister Witteveen berekend dat het reëel vrij beschikbare loon dit jaar 3 stijgen met 4,1 een volgend jaar met 3,5 pet Maar de loonacties maakten deze cijfers waardeloos. Nieuwe berekeningen □amen nu een reële loonstijging liefst 5 pet. voor dit jaar en 2 pet volgend jaar. De bruto loonstijging wordt in nieuwe raming gesteld op 8.5 pet. i 1971. De oude raming stelde dit op 10 pet. De anderhalve procent minder komt tot stand door de maatregelen tot beperking van de loonstijgingen die de regering van plan is te nemen. Deze anderhalve pro cent bruto stijging is dezelfde als het be rekende effect van de 400-guldengolf, die langs de weg van regeringsmaatregelen zo wordt „teruggehaald". Deze Amsterdamse agent heeft een uitvinding gedaan, die het smokkelen met de snelheid van brommers onmogelijk maakt. De bromfiets wordt op het apparaat geplaatst en de meter aan de rugkant geeft exact de maximumsnelheid aan. (Van onze parietnerrtaiire redoctte) DEN HAAG In bevoegde kringen in Den Haag is men het eens. Risico's bjj staatsbezoeken zullen niet meer genomen worden. Momenteel is men volop bezig met de voorbereidingen van het staatsbezoek van president Tito van Joego-Slavië. dat duurt van 20 tot 23 oktober. Onder leiding van minister Beernink (Binnenlandse Zaken) worden alle denkbare veilig heidsmaatregelen getroffen, ook al zal het bezoek van Tito een vriendelijker karakter dragen dan dat van Soeharto. Men is op alles voorbereid, zeker nu in België is gebleken, dat er toch nog hier en daar en kele al dan niet Zuidslavische lieden rondlopen, die het met zijn komst naar de EEG-landen niet helemaal eens zijn. Als het. aan mr. Van Bftal, Be-rat» Kamerlid voor d» VVD, ligt zuMen bij ardeverstorin«en in het uiterste geval ook nog eenheden van het Conps Mariniers en de commando's imgeaet kunnen worden. Mir. Van Riel heeft premier De Jong en de ministers Polak (Justi tie). Beernink (Binnenlandse Zatoetv) en Den Toom VAN RIEL: (Defensie) voorgesteld deue onderdelen van de strijd krachten in te zetten bij ernstige vormen van straat terreur. Hij v-mdt dat het niet langer meer kam, dat fatsoenlijke ambtenaren, die meestal bijzonder ge schikte mensen zijn, zich langer mogen laten bekoge- len met stenen door allerlei merkwaardige lieden, zonder dat zij zich voldoende geruggesteund voelen door de overhead. Mevrouw Haya van Someren-Downer, voorzitster van de WD, drukte zich naar aanleiding van vragen van het Kamerlid Van Riel als volgt uit: „Het is toch niet zo vreemd dat Kamerleden ook vragen willen stellen als er bij ernstige ordeverstoringen een groot aantal politiemensen gewond zijn geraakt. Als demonstran ten bij rellen door de politie worden verwond, regent het ook aflitijd vragen." Als Tito in Den Ha-ag aankomt, zal de Residentie wel niet zo'n belegerde indruk maken als bij het bezoek vam Soeharto, maar het is duidelijk dat eventualitei ten uitgegoten zullen worden. Inmiddels heeft het Joegosflavische staatshoofd al laten weten, dat hij er prijs op zal stellen met vertegenwoordigers vam het volk in het parlement te willen praten, een beperkt aantal Kamerleden zijn om de zinvol mogelijk te maken. Ir. Manusama: (Van c parlemtalre redactie) Londen biedt een uiterst onfrisse aanblik nu de staking van de vuil- ophalers de twaalfde dag is mgegaan. lakens •n slopen DEN HAAG De Zuidmolukse leider, ir- J. A. Manusama. heeft gisteravond het gesprek met premier De Jong en minister Luns „bijzonder teleurstellend" genoemd. De beide bewindslieden hadden hem duidelijk te verstaan gegeven dat zU de Zuid molukse zaak als afgedaan beschouwen. H|j had bü hen geen enkele bereidheid aangetroffen het Zuidmolukse vrijheldsstreven op enigerlei wijze te ondersteunen. „Mij werd min of meer verweten", aldus lr. Manusama. dat ik na twintig jaar nog niet van mening ben veranderd en nog steeds voor hetzelfde doel vecht". sociaal of maatschappelijk, maar een po litiek probleem is- Daarom werd ook het aanbod van premier De Jong voor een gesprek met minister Klompé (CRM) re soluut van de hand gewezen. De heer Manusama zei geen voorstan der te zijn van het gebruiken van geweld om een bepaald doel te bereiken. Na af loop van het gesprek heeft ir. Manusama de leden van „zijn kabinet" verslag uit gebracht. Hij zei niet te verwachten dat zijn mensen moeilijkheden zullen maken- Er is echter nog een andere groep Zuid- molukkers in Nederland, die wat radica ler denkt dan wij. Wat die zal gaan doen, kan ik niet voorspellen", aldus ir. Manusama- i Ir. Manusama en zijn mede-gespreks- I partner, de heer Hitianubessy, hebben even overwogen het gesprek af te breken- Zij hebben het echter niet gedaan de Nederlandse regering niet het ar- I gument in handen te spelen, dat zij niet wilden praten. Zij hebben de bewindslieden er op ge- I wezen dat de Zuidmolukse zaak geen BONN (DPA) President Tllo tal zondag „in de omgeving van Bonn" poli tieke besprekingen voeren met bonds kanselier Brandt. De Joego-Slaviehe president komt dan uit Luxemburg, waar hij morgen voor een officieel be zoek wordt verwacht, na afloop van zijn verblijf In België. Volgens Westduitse regeringskringen zullen ook de ministers van Buitenland se Zaken Mirko Tepavac en Walter Scheel aan het overleg deelnemen. Tito wordt op de luchthaven Keulen-Bonn afgehaald door Brandt en Scheel. Van daar reizen zij naar een geheime confe rentieplaats. Met het oog op eventuele pogingen van Joego-Slavische ballingen om de orde te verstoren, zullen strenge veiligheidsmaatregelen worden getrof-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1