Atleet Nevala verdient 30.000 gulden per jaar MEESTE RENNERS REDEN FOUTLOOS Botwinnik maakt schaakmachine oodwill herstelde zich maar eenmaal AMATEURS IN OPSPRAAK Spanische Reitschule attractie Jumping Francis Lee schreef boek n 10 TOCKHOLM Pauli Nevala, winnaar van de gouden medaille op de lympische Spelen van Tokio bij het speerwerpen, heeft in een interview irklaard, dat hij per seizoen aan zijn activiteiten als sportman tussen de ,000 en 48.000 Finse kronen (27.500 tot 33.000 gulden) heeft verdiend. JONDERDAG 8 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT AMSTERDAM. Jumping Amsterdam, het jaarlijkse inter nationale concours hippique, dat van donderdag 29 oktober tot en met zondag 1 november in de Amsterdamse R.A.I. wordt gehouden, wijkt programma tisch belangrijk af van de twaalf voorgaande. Dit in verband met het optreden van de beroemde Spanische Reitschule uit Wenen, die met 16 paarden en 8 ruiters naar Amsterdam lcomt en elke dag demonstraties zal geven. De Spanische Reitschule, het laatste rij- instituut van de wereld, waar de klassieke rijkunst nog in haar pure vorm wordt bedreven, zal totaal ze ven voorstellingen verzorgen met op vrijdagavond, de Gala-avond, die zal worden bijgewoond door prins Bern- hard, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pie- ter van Vollenhoven. Het is de derde keer, dat de Spanische Reitschule naar Nederland komt. De voorlaatste keer was in 1950, toen zij optrad tijdens het Internationale Concours Hippique in Rotterdam. Niet alleen echter de minnaars van de hogeschool der rijkunst, ook zij die enthousiast zijn voor de spring- sport kunnen ruimschoots aan hun trekken komen. Want Jumping Am sterdam heeft de crème de lacrème ANTON EBBEN van 's werelds ruiters wederom kunnen aantrekken. De eerste drie van het in La Baule gehouden wereldkampioenschap ko men in Amsterdam uit, te weten wereldkampioen David Broome, de Italiaan Graziano Mancinelli en de Engelsman Harvey Smith. Ook 'de wereldkampioene der amazones, de Frantjaise Janou Lefèbvre, en de En gelse Anneli Drummond-Hay, twee de in Kopenhagen, zijn onder de totaal veertig deelnemers, die in de RAI hun krachten zullen meten. Maar behalve deze gekroonde top komen er nog velen met een grote reputatie, zoals uit West-Duitsland Herman Schridde, Kurt Jarasinski, Hauke Schmidt en Soenke Soenksen, uit België Herve Daout, uit Brazilië de gebroeders Nelson en Helio Pes- sao, Lucia Faria en José Fernandez, uit Engeland behalve de reeds ge noemden Ann Moore. Janet Smith en Ted Edgar, uit Ierland Seamus Hayes, Lesley Fitzpatrick en Tommy Brennan. uit Italië dr. Vittorio Or- landi. uit Zweden Goesta Asker en Jan-Olof Wannius. Voor Nederland zullen uit komen Anton Ebben, die naast zijn eigen paard Kairouan ook de paarden Dorian Gray en Abadan van de geblesseerde Harry Wouters van den Ouden- weyer zal rijden, Jan Maathuis, Hans Brugman, Maarten Bag- chus, Gerrit Maathuis en Lau rence van Droogenbosch. De 30-jarige Fin, die als een belang- jke kanshebber wordt beschouwd Olympisch eremetaal in 1972 in ünchen, verklaarde tegenover een rslaggever van het Zweedse blad Lftonbladet", dat hij tenminste 800 onen ontvangt voor elke wedstrijd larin hij start. De Fin komt jaarlijks 50 tot 60 wedstrijden uit. „Officieel et het", zo zei hij, „dat de reis wordt taald en de loonder ving. Iedereen jet dat dit beslist niet zo is. Het is iter de zaken bij de ware naam te ;n". Nevala is zich bewust, .dat verklaring kan leiden tot een irtverbod en dat hij zelfs van zijn ympische titel vervallen zou kunnen Orden verklaard. „Avery Brundage in dat doen", betoogde hij, „hoewel ik et geloof dat de president van het ternationaal Olympisch Comité het k zal doen. Maar als het gebeurt dan ik de bedragen bekend maken, die patleten aan hun sport verdienen. Ik n ziek van de huidige dubbele mo- Iedereen weet dat topatleten be- ald worden voor hun verrichtingen. dat onjuist zijn? Een et is op zijn manier een artiest", ■ala voegde eraan toe dat zijn irdiensten minder hoog zijn dan die in de Amerikaanse sportman-student de Oosteuropse atleet-militair. De Amerikaan Avery Brundage, de lorzitter van het Internationaal Olym- sch Comité heeft gisteren in Parijs gereageerd op de uitdagende verklarin gen van de Finse atleet Pauli Nevala. Avery Brundage toonde zich niet in het minst geschokt. „Dat zal dan het einde zijn voor de oneerlijk atleten" aldus de Amerikaan. „Natuurlijk kan ik Nevala zijn Olympisch kampioenschap niet ontnemen. Dat is een zaak van. de Internationale Amateur Atletiek Fede ratie. En ik denk dat die er wel op zal ingaan". De 83-jarige miljonair meende dat zelfs al zou de IAAF alle topatleten schorsen, de Olympische beweging zal blijven bestaan. Op de vraag of de Olym pische Spelen niet ernstig aan kwaliteit zouden inboeten, antwoordde Brun dage: „Integendeel, dat zou juist prach- Avery Brundage, de 83-jarige voor zitter van het Internationaal Olym pisch Comité, staat de pers te woord naar aanleiding van de affaire- tig zijn. Op die manier zouden w eindelijk eerlijke en zuivere Olympi sche Spelen krijgen". PSY speelt gelijk met Ajax thuis EINDHOVEN Het oorspronkelijke speelplan voor de wedstrijden tussen PSV en Steaua Boekarest voor het Eu ropese bekerwinnaarstoernooi blijft on" gewijzigd. De eerste wedstrijd vindt op 21 okto ber in Eindhoven, de tweede op 4 no vember in Boekarest plaats. Ben van Gelder van PSV had dinsdag onmiddel lijk na de loting in het Caransahotel gevraagd de uit- en de thuiswedstrijd om te zetten aangezien zowel Ajax en PSV als Ut Arad en Steaua Boekarest op dezelfde datum hun thuiswedstrijden spelen, maar de Roemenen reageerden i gisteren negatief. PSV heeft wel met Ajax overeen- j stemming bereikt over het verschuiven van de competitiewedstrijd AjaxPSV, j die op 2 november zou worden gespeeld, i Die wedstrijd wordt nu op vrijdagavond 30 oktober gespeeld in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Over een eventuele wijziging in de aanvangsuren van de Europacupwedstrijden PSV Steaua Boekarest en AjaxBasel op 21 oktober is nog geen beslissing geno- In verband met het Europa Cupduel van Ajax tegen FC Basel op 21 oktober, wordt de competitiewedstrijd Ajax Sparta op vrijdagavond 16 oktober ge speeld in het Olympisch stadion te Am sterdam. Hagel en sneeuw in motorstrijd SAN LORENZO DE EL ESCORIAL Net rils dinsdag zijn gisteren elf van de nog in de strijd zijnde twaalf Nederlandse deelnemers aan de internationale motorzesdaagse in San Lorenzo de el Escorial strafpuntloos „rond" gekomen. Alleen Jan van der Hoek had opnieuw moeilijkheden met zijn gaskabel en liep weer vijf strapunten op. In de omgeving van het zestig kilometer van Madrid gelegen San Lorenzo de el Escorial heeft het gisteren voor het eerst sinds drie maanden weer eens geregend. Bij de weers verandering paste de temperatuur zich ook onmiddellijk aan, op de derde dag van de motorzesdaagse was het zeker twintig graden koeler dan op de eerste twee dagen. Er viel hagel en zelfs sneeuw. De renners moesten het parcours van dins dag in omgekeerde richting afleggen en opnieuw hield de organisatie de B-tijd aan, die de rijders wat meer speelruim te laat. Een maatregel die niet overbo dig was, want al was de absoluut on doorzichtige stofwolk, die het vooral de later gestarte renners uiterst moeilijk maakte, verdwenen, een lange, steile - 7 jaar LONDEN De Engelse voet baller Francis Lee, voorhoedespe ler van Manchester City, heeft een bock geschreven: „Soccer round the world.". Hij doet enke le opzienbarende uitspraken over de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap in Mexico, met name over de uit schakeling van de Engelse doel man Gordon Banks aan de voor avond van de kwartfinale tegen West-Duitsland. Francis Lee: „Zou het niet moge lijk zijn dat men iets met Banks „geprobeerd" heeft op de avond voor de wedstrijd tegen West- Duitsland? Dat ze hem iets heb ben gegeven waardoor zijn maag van streek raakte?" Volgens Lee was de haat tegen Engeland in Zuid- en Midden Amerika zo groot, dal: „Het niet gek geweest was als een of andere idioot zich aan .ons te buiten zou gaan door ons ie beroven van de speler die iedereen de beste keeper van de wereld vond". Gordon Banks, die van de wed strijd tegen West Duitsland heeft moeten afzien wegens maag klachten, had wellicht de neder laag (23) kunnen voorkomen. Na een voorsprong van 20 wer den er in de defensie ernstige fouten gemaakt, die misschien bij de betrouwbare Banks niet wa ren voorgevallen. Volgens Lee hadden de plotselinge geheimzin nige ziekte van Banks en de ge vangenneming van Bobby Moore in de Columbiaanse hoofdstad Bogota, op verdenking van dief stal, bij de spelers de gedachte doen ontstaan aan een con;pin dat erop gericht was Engeland ten koste van alles af te houden van een tweede wereldtitel. „Mis schien is het vergezocht", aldus Lee, „maar het zou een gokker geweest kunnen zijn die er baat bij had dat Engeland er vroeg uitging. Misschien dat zo iemand iets in het eten of drinken van onze keeper zou doen". NES cJ (Van o e paardesportmedewerker) VASSENAAR Goodwill had gisteren op Duindigt een slechte bui. Twee keer de koers voor de hoogste klasse maakte h(j een grote fout en slechts de eerste er kon h(j zich herstellen. De tweede keer gebeurde het in de laatste bocht en ct tempo dat de leidende Faola Hollandia toen liep maakte de kans op inhalen ering. Fillette Six met een fout begonnen werd nog tweede zjj het (veel te) ivaar onder de karwats. Verrassend was ook Zilvervos die derde werd. De uitslagen zijn: !8 7, 2. In grid 1 f2,30, f 1,90; 1 Jto: w. f 1,70, pl. f 1.30, fl. bdullah Scott prijs (2000 m): da (P. R. R. Koppejan) 1.2 'avera. 3to: w. f 18,60, pl. f2,90, fl 116,30; cov. f4.-; trio: f seprfjs m): f 18,60, pl. 1. Faola Hollandia 3,51). f 1,80, f6,20; kop- f4,50, f 1,90; kop- Crlterium der amateurrüders VII (2120 m): 1. Feny Hollandia (J. W. Hoddenbach) 1.25.8, 2. Fullspeed, 3. Fair Dale. Toto: w. f3,20, pl. f 1,90, fl,70. f 1,90: kop pel f5 30; cov. £3,60. DEN HAAG „Hij hield zijn adem in. Al eeuwen lang was geen schaakpartij meer beslist. Maar de vijandelijke dame kon worden veroverd, hij zag het duidelijk. „Pak haar", fluisterde hij". Dit citaat uit j Hill's SF-roman „Jammer var de aarde", beschrijft de gevol gen van een perfecte schaak machine. Want natuurlijk kor de vijandelijke dame nie' straffeloos veroverd worden wat „hij" niet zag, zag zijr schaakmachine wel. En de partij eindigde zoals allej schaakpartijen sinds, eeuwen: in remise. Dank zij het sch a akmach i en. Een dergelijk apparaat, of al thans de eerste aanzet tot iets dergelijks, zal worden gereali seerd door oud-wereldkampi oen Botwinnik. Lajos Portisch I mocht bekend maken dat Bot- I winnik een schaakmachine gaat construeren „die uitein-1 delijk ieder menselijk wezen i In het woord „uiteindelijk" schuilt de grote troost voor de Nederlandse oud-wereldkam pioen dr. Euwe, evenals Bot winnik computerdeskundige, die niet in de schaakmachine gelooft. Euwe ontkent dat de machine creatief werk kan verrichten, hij acht het hoog stens mogelijk dat een compu ter in staat zal zijn technische eindspelen feilloos af te wer ken. En als laatste troef houdt hij achter de hand dat het „geheugen" van de schaak computer zo immens groot zou moeten zijn. Dat juist Portisch het nieuws over Botwinniks schaakcom puter bekend mocht maken, zou kunnen duiden op een humoristisch trekje bij de Russische oud-wereldkampi oen. Want de allereerste, en tot nog toe enige, schaakma chine uit de geschiedenis werd door een Hongaars edelman gebouwd: Wolfgang Kempeier, en dat al in het jaar 1769. Hersenen Overigens is een vergelijking tussen wat Botwinnik voor ogen staat en wat Kempener realiseerde, nauwelijks moge lijk. Gebruikt de Rus alles wat hij van computers weet; Kempeier deed het met men selijke hersenen, al wist hij dat geheim jarenlang uitste kend te verbergen, zodat zijn schaakmachine de toenmalige wereld kon verbijsteren. In derdaad had Kempeier niets nagelaten om de zaak te be donderen. Hoe goed zijn truca ge werkt, blijkt uit het feit dat zijn bouwsel ruim 60 jaar lang de belangstelling trok over de hele wereld, totdat de machine uiteindelijk door brand werd verwoest. De schaakmachine van Kempeier is nooit uitgekomen tegen werkelijk grote schakers; het apparaat had het ook zeker verloren. Maar coryfeeën op ander gebied zoals Napoleon (een niet onverdienstelijk schaker overigens) en Edgar Allan Poe moesten het onder spit delven. Over de schaak partijen Napoleon legen ma chine in 1809 vertellen sommi ge verhalen dat Nappie in verloren stelling een zet uit voerde die indruiste tegen alle regels van het schaakspel. Waarop de machine hét stuk terugplaatste. En Napoleon een andere onrechtmatige zét uitvoerde. Waarop de machine de stukken door elkaar brachten overigens Eugenie de Beauharnais zo in verrukking dat ze het apparaat kocht van de toenmalige eigenaar, Leo pold Malzel, die het enkele jaren later voor een geredu ceerd prijsje terugkocht. De grote kracht van de machine r an Kempeier was het optisch bedrog. Het toestel bestond namelijk uit een mansgrote Turk, gehuld in zeer wijde gewaden. Voor de pop stond een kastje van 107 centimeter bij 60 bij 70. Op deze kast stond het schaakbord waarmee gespeeld werd, en erin zaten een lade en twee deuren. Voordat de „Turk" optrad opende Kempeier deze, en de i toeschouwers kregen dan een ingewikkeld radarwerk te zien. Wat, zeker de eerste ja- j ren niemand in de gaten had j was dat ondanks alle radar- werk in het kastje toch een I man, met de gestalte van een dwerg, verscholen zat. Dank zij listig geplaatste spiegels was hij niet waar te nemen. Wat ook bij het „optisch be drog" meespeelde, waren de wijde kleren van de „Turk", waardoor het kastje kleiner leek dan het in werkelijkheid was zodat de gedachte dat er iemand in verscholen zat, volslagen absurd leek. De na men van degenen die plaats hebben genomen in de „Turk" zijn inmiddels bekend gewor den. Het zijn allen onderhand nagenoeg geheel vergeten schakers van respectabele kracht als AUgaier (de eerste), Weyle, Lewis, Williams, Mou- ret, Schlumberger en ande- Het hoe en wat van de schaakmachine van Kempeier is helemaal duidelijk gewor den. De zetten van de tegen stander werden niet waarge nomen. zoals de tijdgenoten geloofden, door de „Turk", maar van binnenuitIeder stuk bevatte namelijk een tot op de voet doorgaand stukje ijzer, terwijl aan de onderkant van het schaakbord, dus in de tafel, onder- elk veld een ijze ren naaldje schuilging. Ver plaatste men een stuk, dan sprong de naald in het uit- gangsveld terug en werd de taald het veld komst naar beneden geduwd. Op een miniatuurspelletje dat de „ingebouwde schaker" bij zich had kon hij zodoende ge-" makkelijk het verloop van de partij volgen. Zijn eigen zet ten bracht hij via een stelsel van magneetjes over naar de linkerarm van de pop, die dan met veel geratel (uitsluitend als showeffect) het stuk ver zette. Met zijn uitvinding, en met diverse dwerg-meesters, gaf Kempeier tot aan zijn dood in 1804 voorstellingen in heel Europa. Tegen een be paalde inzet kon elke huis-, tuin- en keukenschaker het tegen de Turjc opnemen, om doorgaans te verliezen. Al met al leverde het Kempeier zo veel geld op dat hij zich de titel „Baron van Kempeier" Na de dood van Kempeier nam Leopold Malzel het toe stel over, en benutte het op dezelfde wijze. Alleen kwam hij op het idee het werkter rein uit te breiden tot Ameri ka, waar de „Turk" ook over weldigende successen boekte. klim vroeg dinsdag vrij veel de De moeilijkheden met het parcours lijken op de altijd gevreesde vierde en vijfde dag nog groter te zullen worden. Het overgebleven veld, er zijn al 124 uitvallers, ziet het stuk van 24 kilome ter van morgen, waar een vol uur over mag worden gereden met angst en be ven tegemoet. Kon Jan van der Hoek de strafpunten niet voorblijven, Jan Tijhuis was ook heel dicht bij de eerste aftrekpunten op zijn strafkaart. Hij slaagde er echter in een lekke band nog net op tijd te repareren. Drie van de andere Neder landers zullen ook in de komende da gen blijven worstelen met problemen die niet zo eenvoudig zijn te verhelpen als een lekke band. Het achterwiel van Herman v. Hoegee blijft uiterst kwestbaar de motor van Wim van der Meulen was ten hoogste 50 procent en een hanclbles- sure levtr Max Wassink noga] wat hinder op. Aangezien de computer, die dc resul taten moet berekenen niet goed functio neert, is de klassering van de Neder landse deelnemers alleen bekend na de tweede wedstrijddag. De resultaten van woensdag zijn daarin dus niet ver werkt. De klasseringen waren als volgt: 100 cc, 13 deelnemers: Van Hoegee 0 strafpunten, 4e plaats, Tijhuis 0 straf punten 20 verliespunten, 6e plaats. 125 cc, 51 deelnemers: Dreezen 5 2024e, Wim van der Meulen 1020 31., Wassink 132033e, Wiebc van der Meulen 14036e, Lanting 19 041e, Van Dobben 27047e. 175 cc, 31 deelnemers: Elbert 11 4020e, Bergsma 266024e. 150 cc: 69 deelnemers: Zijdemans 10038e, Van der Hoek 30046e. In de strijd om de Trophy zijn nog vijf ploegen strafpuntloos, namelijk Tsjecho-Slowakije, West-Duitsland, Oost - Duitsland, Zweden en Italië. De strijd om de Vaas gaat nog tussen twee Tsjechische teams. Oost- en West- Duitsland. In de krachtmeting tussen de vereni gingsteams, dertig in totaal, spelen dc ploegen Holland-West en Holland-Oost nog redelijk mee. Zij staan respectieve lijk vierde en vijfde na ploegen uit Zweden, Oost- en West-Duitsland. Standen Bundesliga en Engelse league DEN HAAG Zondag bestaat het formulier van sporttoto nummer elf. naast de interlandwedstrijd Nederland Zuid-Slavië, uit duels voor de Engelse league en de Duitse Bundesliga. De stand in de eerste divisie van de Engelse League is: Leeds United 11 gespeeld 18 punten: 2. Manchester City 10—15; 3. Arsenal 11—15; 4. Tottenham 11—14; 5. Liverpool 10—13; 6. Chrystal Palace 11—13: 7. Chelsea 11—13: 8. Newcastle United 11—12; 9. Wolverhampton 11—12; 10. Southampton 11—11; 11. Stoke City 11—11; 12. Everton 11—1; 3. Derby Country Coventry City lO^Huddersfleïd li—8; 2u. ipswicn Town 117: 21. Blackpool 117: 22. Burnley 11—3. Stand in dc Bundesliga Möncheng Gladbkch punten; 2. Hertha BSC 9—13: München 0—12; 4. Eintracht Braunschweig 5. Schalke 04 O-ll; 6. Rotweiss Essen l 910; 8. VFB Stutt- Klckers Ofler Rodriguez verbeterde werelduurrecord MEXICO De Columbiaanse wiel renner Martin Rodriguez heeft gisteren op de Olympische wielerbaan van Mexico-Stad het wereld-uurrecord voor amateurs verbeterd. (ADVERTENTIE) erk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde LI merk.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13