Scheveninger Dick van der Valk raakt gevoelige snaar van Gert Toestand Amman valt met de dag meer mee De Gaulle verheerlijkt zichzelf Torres heeft heft vast in handen Zeven liedjes op elpee van Timmerman Paisley boos op Australië REVOLUTIE BOLIVIA Palestijnen boekten weinig winstpunten MEMOIRES IV UITGEKOMEN Volgende week proces tegen Pachman DONDERDAG 8 OKTOBER 1970 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Duitse zangeres Alexandra. En dan praten we nog maar niet over Patricia Paay, die op het Oostenrijkse songfestival enige jaren geleden met de Nederland se ploeg de eerste prijs haalde met o.a- Dicks liedje You called En als je dan toch zo gemakke lijk liedjes schrijft, dan moet je er wel op mikken, dat ze gezon gen worden door de best ver kochte artiesten. Dat spekt lek ker. En dan hoef je er ook niet mee te leuren, want dat gaat op Nu. Dick van der Valk zit goed in zijn grote namen. Hij laat een door oud-minister-president mr. Cals getekende dankbaarheidsbe- tuiging zien. gecalligrafeerd ter gelegenheid van het afscheid van Dick van der Valk met een zojuiit door Gert Timmerman toegezonden bandje vol la-la-la-la'e. Cals uit het Catshuis. toen Dlok als ambtenaar-entertainer het eervolle verzoek kreeg op de pia- notoetsen de gevoelige snaar te raken. Dat was hem wel toever trouwd. Hij doet voor Gert niet TON OLIEMULLER Een jaar lang werk ik nu al vast samen met Gert Timmerman. Hij de muziek, ik de teksten. Van de twaalf liedjes op zijn elpee, die binnenkort uitkomt, zijn er van zeven de woorden van mij. Het balletje moet wel eens naar je toe rollen. Er zitten zoveel kapers op de kust. Voor dit werk moet je eelt op je ziel hebben en toch de gevoelige snaar van het volk we ten te treffen. Vooral verliefde zwervers en vuurtorenwachters doen het goed in deze branche". Sn rijksambtenaar Dick van der Valk van de financiële afdeling het ministerie van Algemene Zaken laat in zijn woning in de Jcheveningse Hasseltsestraat de geluidsband lopen, die volgestopt met melodieën, die aan het ner werkzame muzikale brein i Gert zijn ontsproten. Wulpse violen glijden in een zoete galm de huiskamer in, op de voetnoten gevolgd door tedere trompetten ten ruisende ritmiek. Leden het Gronings en Overijssels Philharmonisch Orkest hebben er contemplatief en toegewijd voor sijeengezeten in de eigenhandig door Gert zelf uit het niets ge concipieerde studio. De melodieën op de band zijn aan zijn vol gemoed ontschoten, na zomaar gepingeld motiefje op de pia- Met zijn bronzen timbre gooit Gert er zijn la-la-la-la-la-la te gen aan, want toen hij zijn melo die maakte, wist hij ook nog niet rover het zou gaan en daar- gaat de band met deze tekst van een ongeletterde naar Dick van der Valk, die er dan iets moois op moet verzin- En Dick doet dët met de gewe tensvolheid van de kleinkunste naar, die weet, dat hij een groot publiek direct in het hart moet treffen. Hij zet de band op zijn rollen en laat deze draaien tot de muziek hem in hoofd en hart gebakken zit. Is de melodie droeg of woest, gevoelig of feestelijk, Dick moet er iets op maken wat er bij past, met begrip voor het sfeertje, de beklemtoning en het aantal lettergrepen. Dan trekt Dick de duinen in, waar hij se dert jaren als een bekende wan delverschijning figureert. Daar hoort hij de zee hartstochtelijk bruisen op het strand, aanzwel lend geluid dat zich vermengt met de muziek in zijn hoofd, en dan ontstaat een lied als Storm over Tampico: eenzaam zwerf ik langs de kust, mijn hart, vindt nergens rust, ik voel me hopeloos alleen sinds jij voorgoed ver dween, jij lag in mijn armen en het strand dat was ons bed. Toen Gert later dit tekstje op papier kreeg toegestuurd en hij had bevonden, dat het goed lag gebed in zijn stembanden, zond hij een enthousiast telefoontje naar Den Haag: „Goed zo. Dick, doorgaan zo". En zo gaat dat nu al een jaar lang, al verandert hij hier en daar wel eens een woord je, want Gert heeft bewezen een man te zijn, die met goedgeplaat ste gevoeligheden diep op mense lijke emoties weet in te spelen. Geen overweldigender reuzenrad dan een schijf zo goud als een moederhart, want Gert weet al of niet met Hermien emotie en com mercie op zo gelukkige wijze sa men te voegen, dat elke Neder lander op klompen er de indruk aan overhoudt, dat hier in lang gevoelde behoeften wordt voor zien. Het wordt ingedronken als de eerste les in een schoolboek je. Goed, zo is Gert, de vader des overgevoeligen vaderlands, i..aar hoe komt een rechtgesteven Haagse ambtenaar ertoe om op dezelfde smachtende toer te gaan, en dan nog wel een ambtenaar, zoon van een snoepgoedfabrikant uit Vlaardingen. die van huis-uit geen noot muziek toegeschoven heeft gekregen? Om dat te be grijpen moeten we terug naar het grijze verleden van pension Knoester aan het Schevcningsc Marcelisplein. Jaarlijks met zijn ouders daar op vakantie begon Dick op regen achtige dagen een vergeten har monium te bespelen, eerst met één vingertje en dagelijks een vingertje meer. Van lieverlee is hij daar mad of music geworden, zoals hij het zelf noemt. Hij kreeg een piano, zette het gezin aan tot gezamenlijk zingen: Das gibt nur einmal, Tigerrag, Lady be good, schlagers waarmee die dagen vergeven waren. En toen hij in de vroege dagen van de tv Corrie Brokken met Net als toen zag gloriëren in het Songfestival, dacht hij: nou, zo'n tekstje maak ik ook, want voor de huiselijke kring dichtte hij al langer. Maar overdag zat hij wel ge woon op kantoor, want je kunt dan mad of music zijn, in de dagen van weleer zat er geen droge broodkruimel in. Hij heeft uit de illegaliteit komende heel wat ondermouwen versleten op het bureau Nationale Veiligheid, dat toen gevestigd was in het Scheveningse Grand Hotel en waarvoor hij uit Vlaardingen naar hier verhuisde. Later op het ministerie van Algemene Zaken bleef hij trouw zijn ambtelijke plichten vervullen, maar in zijn vrije tijd liet hij spontaan zijn aanzwellende opwellingen de vrije loop. Uit zijn pen. gedrenkt in en boordevol hart, vloeide als eerste liedje Het Bankje in het laantje, dat hij compleet met mu ziek uitgegeven kreeg bij de mu ziekuitgeverij De Slegte (Krips- muziek). Met de volgende liedjes ging het niet zo vlot. Hij kon ze aan de straatstenen niet kwijt, terwijl de ader intussen rijkelijk bleef vloeien. Dat gaf een hele berg teksten, die stagneerden en het volk niet bereikten. De KRO moet toen bevroed hebben, dat er iets broeide onder het liedlievend publiek en organiseerde een Tournooi van het Lichte Lied, waai voor Dick vier liedjes in stuurde, waarvan er twee de hal ve finale haalden tussen de meer dan 700 inzendingen. Met een borst vo' trots heeft Dick toen aan de radio gezeten, omdat grootheden met vol orkest zijn liedjes etherisch over het volk uitstrooiden. Marcel Tielemans zijn C'est merveilleux, de Lim- brazusjes zijn Tijd van slapen en het kinderkoor de Rietvogels zijn Slow, quick, quick, slow, op de dansles leer je het zo. maar wij doen liever mee aan de rock, jé, jé, jé. Er gingen ook teksten naar Johny Hoes, geheel vrijblijvend, maar Johny was onmiddellijk in en bestelde er meer. En boven dien ontstond er een hechte vriendschap met Wim Poppink. Elke zaterdagochtend smeedden die rwee in Wims woning aan de Badhuisweg nieuwe plannen, nieuwe teksten en nieuwe melo dieën, waarvan er ettelijke op de plaat zijn terechtgekomen: Het Luchtmachtkoor met Joop de Knegt met Als ik vanavond in het maanlicht ga marcheren, Im- ca Marina met Liebling weine nicht, verder de Zangeres Zonder Naam, de Wama's, Gonnie Baars, Andy Star, Ciska Peters en vele anderen, onder wie Kees Draaier (Dreyer) van café 't Jagertje aan de Rijswijkseweg. die van de zo mer ook bij Ome Lou in Sche- meningen hoge ogen gooide en die van Dick en Hans Ninaber. De mooiste uit het nest zojuist op de plaat heeft gezet. Al bijeen heeft Dick van der Valk de Nederland se platenmarkt verrijkt met 35 singles, waarop teksten van zijn hoofd en hart en hand In die actieve periode kwam Dick ook ferm voor de voeten van de al genoemde Hans Ninaber te lo pen, de pianist-entertrainer, die het vaste gezelschap van de Gert en Hermien Show als een vuur vaste bron van inkomsten ambi eert. Deze Hans wist van achter de schermen te melden, dat Gert met een tekort aan teksten zat, zowel voor zichzelf als voor zijn nieuwe ontdekking Angela. Dick had nog een bundeltje vers van de lever geschreven liedjes lig gen, die via Hans aan Gert in handen werden gespeeld Nog de zelfde week ging er een tele foontje van Gert naar Den Haag: het helemaal en of hij r had". Dat is nu een jaar geleden en sindsdien wil Dick geen kwaad over Gert meer horen„Hij is een rasmusicus, die er bovendien ook nog hard voor werkt. Als hij voor zijn piano gaat zitten, rollen de gouden en zilveren schijven uit zijn toetsen. Van top tot teen één brok muzikaliteit". En dat voegt zich dan mooi bij Dick, want die kan niet ophouden tek sten te spuiten, nu eens op wan delingen langs zee en duin, dan weer in de trein en soms ook midden in de nacht, als hij plot seling wakker schiet met alweer een liedje in zijn hoofd. Kinder liedjes voor Angela, de Oude vuurtorenwachter voor Wilma (ik dank je voor het licht in de donkere nacht), Tampico, Dro mende bomen en Napoli bij nacht voor de elpee van Gert en Her mien. Er zitten er behalve Gert nog meer op het vinketouw. Zo maakte Dick voor Montana de subteksten op liedjes van mensen als Udo Jürgens, de Ofarims en de zo jammerlijk verongelukte BELFAST (Reuter) De extremisti- :he Noordierse dominee Ian Paisley «eft de Australische regering beschul- van „godsdienstige discriminatie 't ergste en kwezelachtigste soort", 'it Sydney Is namelijk bericht dat Paisley tijdens het bezoek van paus Paulus volgende maand aan Australië ■it dat land zal worden geweerd. Uit „deze actie van de door katholie ken overheerste regering blijkt eens te dat het juk van Rome onver aam is en dat de paus 's werelds grootste onheilstichter en een vijand de vrijheid is. Waar de paus is, daar is geen vrijheid om tegen zijn ketterijen en antibijbelse vergissingen te protesteren", aldus Paisley. Dominee Paisley was door de internationale raad christelijke kerken uitgenodigd sen conferentie in Sydney. Deze raad is opgericht door een aantal pro testante geestelijken, die meenden dat de wereldraad van kerken te verzoe- ningsgzind was ten opzichte van de katholieke kerk, Gesteund door studenten en vakbonden LA PAZ (AFP-Reuter) Bolivia is gisteren, zoals in een deel van onze edities gemeld voor de vierde keer in 24 uur van bewind veranderd. Wilde aanvankelijk generaal Rogelio Miranda het land naar rechts laten zwenken, thans heeft de linksgeoriënteerde en nationalistische generaal Juan José Torrez het heft vast in handen. Hij heeft de steun gekregen van een deel van de studenten en vakverenigingen, in het bijzonder van de machtige orga nisatie van tin-mijnwerkers. Even voor dinsdagmiddernacht had een der leden van het dinsdag gevorm de militaire driemanschap, de lucht- machtgeneraal Fernando Sattori, gene raal Torrez een bezoek gebracht. Hoe wel over het onderhoud tussen beiden niets bekend is, diende generaal Sattori kort na zijn bezoek aan Torrez zijn ontslag in. De twee andere leden van de junta, landmachtgeneraal Efrain Gu- achalla en schout-bij-nacht Alberto Al- barracin traden daarna eveneens af. Generaal Torrez heeft sinds gisteroch tend elf uur (Ned. tijd) de macht in handen. Hij was dinsdag reeds door de troepen die trouw gebleven zijn aan het afgetreden staatshoofd, generaal Alfre do Ovano, tot president van de repu bliek uitgeroepen. Generaal Torrez heeft gistermiddag het presidentiële paleis in La Paz be trokken, waarheen hij letterlijk door een talrijke menigte was gedragen. Toen hij de militaire basis El Alto, bij La Paz, verliet, spoorde hij de Bolivia- nen aan, hun kalmte te bewaren. Vanaf het balkon van het Guemado- paleis verkondigde generaal Torrez, dat de vier pijlers waarop zijn democra tisch bewind zou rusten, de universitei ten, de arbeiders, de boeren en de militairen zijn. Het nieuwe bewind is het vierde sinds zondag, toen het garnizoen van La Paz, onder leiding van de legerbe velhebber generaal Rogelio Miranda, een opstand ontketende met het doel president Ovando te verdrijven. Na een poging om de steun van zekere gene raals te verkrijgen, trad Ovando onver wacht af, waarop Miranda zich onmid dellijk tot hoofd van een junta van drie man uitriep. Maar binnen enkele uren hadden lagere officieren Miranda tot aftreden gedwongen, omdat zij hem te rechts vonden. Er werd een nieuwe militaire junta gevormd door land machtgeneraal Efrain Guachalla, schout-bij-nacht Alberto Albarracin en luchtmachtbevelhebber Fernando Satto- Intussen had generaal Torrez, een aanhanger van Ovando, zich zelf uitge roepen tot hoofd van een tegenbewind. Hij blijkt nu de uiteindelijke overwin naar, althans voorlopig, te zijn. Bolivia heeft in de 160 jaar van zijn bestaan als zelfstandige staat 145 revo luties en staatsgrepen gekend. Hoewel het land rijk is aan bodemschatten, heeft de armste bevolking van Zuid- Amerika. Kostbare violen bij Sotheby's LONDEN (AP) Op 22 oktober zullen er door Sotheby's tc Londen vier kostbare violen worden geveild. twe« Stradivarius en twee van Guarneri. Eén van de twee Stradivari, een instrument gebouwd in 1722 toen de meester op het hoogtepunt van zijn roem was. wordt genoemd in alle grote werken over ziekinstrumenten. (Van onze correspondent) AMMAN Je kan nu een zakje „felafel" warme bonenbeignets eten, terwijl je door de straten van de Jordaanse hoofdstad Amman dwaalt, om met andere journalisten de aangerichte schade te bekijken en tot de conclusie te komen, dat ze wel ernstig maar toch lang niet zo erg is als aanvankelijk gemeld werd. De winkels en restaurants zijn open. Bouwvak arbeiders knappen afgebrokkelde muren op en garagehouders wrijven zich in hun handen omdat ze wekenlang goed hun brood zullen verdienen aan de reparaties van met kogels doorzeefde rijtuigen, die hun werkplaatsen vullen. burgeroorlog worden echter wel iedere dag een beetje aangevuld. In het Britse veldhospitaal te Wafie- es-Sir, elf kilometer ten westen van Amman, liggen twee kleine jongens zon der vingers. Onder een muskietennet zien we een klein meisje met een vreselijk verbrand gezichtje- Haar armen hangen aan touwen omhoog. Inde hoofdstad komen nog steeds mensen van het Rode Kruis en van andere hulpgroepen aan. Zij ver keren in uiteenlopende stadia van ver warring en wanorde. Op het internationale Rode Kruis wordt heel wat kritiek uitgeoefend. De Belgi sche ambassadeur, die in de luchthaven stond toe te kijken, terwijl een vliegtuig van het Rode Kruis gelost werd, zei spottend, da het enige wat die vliegtui gen schenen mee te brengen, één doos ingeblikte ananas en nog meer volk was. Een Britse ambtenaar van het Rode Kruis bekende, dat de prestaties van zijn orga nisatie bezwaarlijk schitterend genoemd konden worden. De gewone bezienswaardigheden van Amman voor de toeristen zijn aangevuld met enkele nieuwigheden. „Goed ge mikt", zegt een gids, wijzend naar een gapende opening in het Philadelphiahotel. Het „massagraf" met zijn rijen witte zerkjes is, naar men nu beweert, je rein ste bedrog: zerken zonder lijken. „Het zal opnieuw beginnen", zegt de Palestijnse gids. Een Jordaniër, die tijdens het Britse mandaat voor de Engelsen ge werkt heeft, houdt vol: „De bedoeïenen kregen bevel te moorden en te verkrach ten. Zij begaven zich naar het zieken huis van Asjrafi en vermoordden al de gewonden". Wie weet er het fijne van? De zegs man zeker niet. Er zijn absoluut geen bewijzen van dergelijke gruwelijke daden voorhanden. De legendevorming en de tegenlegendevorming van Jordaniës korte In het Intercontinentalhotel verblijven de honderd Arabische officieren, afkom stig uit zes landen, die het inter-Arabi- sche vredesleger vormen. Zij rijden door de stad in wagens, waarop groene vlag gen wapperen. Zij zijn er geleid door de Tunesische premier, Bahi Ladgham, in geslaagd een gemeenschappelijke terug- PARIJS Een maand eerder dan (Van onze correspondent L. Kleijn) verwacht, is gisteren het vierde deel van De Gaulle's gedenkschriften verschenen, lopende over de jaren 1958 tot 1962. De uitgever Pion is zo verstandig geweest het boek niet eerst aan de critici tc sturen, want dat heeft het nadeel dat iedereen de uitvoerige kritieken leest in de kranten en het boek zelf niet meer koopt. Gistermorgen, voordat de kranten er een woord over hadden kunnen schrijven, lag het boek in alle Parjjse boekwinkels te koop. Het kost 27.40 franc en telt meer dan 300 bladzijden. Uitvoerig schrijft De Gaulle over de mislukte vredesconferentie van 1962 in Parijs. Voor de conferentie begon was een Amerikaans verken ningsvliegtuig boven Rusland neer geschoten. De Gaulle noemt het „een absurde schending" van het Russi sche grondgebied. Kroetsjev in Parijs vat dat zo hoog op, dat hij pas aan de conferentie wil deelnemen als de Amerikanen in het openbaar deze aggressie veroordelen, hun veront schuldigingen aanbieden en de schuldige piloten straffen. Daar is Eisenhower natuurlijk niet toe te bewegen. De Gaulle doet alles om de conferentie toch nog op gang te brengen. „Een Amerikaans vliegtuig heeft boven Rusland gevlogen", zegt hij in de conferentie. „Maar op dit zelfde ogenblik vliegt binnen de 24 uur een Russische satelliet achttien- maal boven Frankrijk en wie zegt dat die satelliet geen foto's maakt" Wie zegt dat er geen satellieten boven de aarde vliegen, die vandaag of morgen hun bommen laten vallen waar zij willen? „Kroetsjev, die naar Parijs vergezeld is door Mali- novski, de maarschalk van de Rus sische raketten, houdt voet bij stuk. „Mijn openbare mening, .zegt hij, „zal niet toestaan over iets an ders te spreken dan over deze Ame rikaanse aggressie, want ik zit hiei in Parijs met drie landen, die alle solidair zijn met de NAVO. Welke duivel", zegt Kroetsjev, „heeft de Amerikanen ertoe aangezet zulk een afschuwelijke daad te begaan? Waarop De Gaulle: „Er zijn in deze wereld heel wat duivels die de za ken bederven". En met die woorden maakt hij een eind aan de eerste zitting, die tevens de laatste is. Als Kennedy naar Parijs komt op weg naar Wenen om een onderhoud te hebben met Kroetsjev, zegt De Gaulle: „Als Kroetsjev je voorstelt om het statuut van Berlijn te veran deren. met andere woorden, Berlijn ian de Russen over te leveren, sta dan op je stuk. daar doe je de hele wereld een plezier mee. Rusland begrepen". Inderdaad komt het Rus sische plan om van Berlijn een zo genaamde vrije stad te maken, als ren zeeslang het water uit. Wat vooi Nennedy aanleiding is om de Ame- ikaanse verdediging in Europa t« versterken. De Gaulle doet hetzelfde met de Franse troepen aan de Rijn .Wanneer de Russen een crisis ver oorzaken over Berlijn", schrijft De Gaulle aan Kennedy „dan kunnen de slechte gevolgen ervan alleen worden vermeden door een vastbe raden solidariteit tussen Amerika. Engeland en Frankrijk De Gaulel zou De Gaulle niet zijn, wanneer dit deel van zijn gedenk schriften niet eindigde met een en al verheerlijking van zichzelf. De eer ste minister, toen nog Debré is „le mien", „de mijne". Er is weiliswaar een volksvertegenwoordiging, ..maar die mag de verantwoordelijkheid niet aantasten en bovendien heb ik juridisch het recht de Kamer naar huis te sturen en een referendum uit te schrijven". In de vergadering van de ministerraad zegt de eerste mi nister wat hij van de toestand denkt. ..maar ik. De Gaulle, neem de be sluiten en ik stel het communiqué voor de pers op. Als ik van eerste minister verander, dan raadpleeg ik vanzelfsprekend niet de parlemen taire fracties, want dat behoort niet lot hun taak. Volksvertegenwoordi gers kunnen wel de bijeenroeping van het parlement verlangen, maar ik ben het die decreteert" Bovenal richt De Gaulle zich per televisie tot het volk en dan zeggen de mensen: „Dat was toch maar weer ernstige taal!" „De Gaulle is altijd de zelfde." „Ah, ons Frankrijk toch, dat betekent iets in de wereld". Het beoogde doel is derhalve bereikt, zegt De Gaulle „want het volk heft de hoofden naar de toppen". „Als mij in persconferenties lasti ge vragen worden gesteld om mij in verlegenheid te brengen, dan maak ik daar een eind aan door een bou tade, zodat iedereen begint te lach ten" En men leze wat De Gaulle schrijft over zijn bezoeken aan de provincies: „Overal waar ik de Mar seillaise begin te zingen, zingt ieder een van harte mee. Als ik mij in de menigte begeef of te voet door de straten loop, komt er een glans op alle gezichten. Dan staan alle mon den open van genot, dan zijn alle handen naar mij uitgestrekt In ze ventig dagen heb ik twaalf miljoen Fransen gezien, veertigduizend km afgelegd, in- vergaderingen zeshon derd redevoeringen gehouden, vier- honderdmaal heb ik op de tribunes gestaan en honderdduizenden han den gedrukt en in die tijd heeft mijn vrouw in alle bescheidenheid driehonderd ziekenhuizen, rusthui zen. weeshuizen en ki„ Jerziekenhui- zen bezocht". Wat minder zelfingenomenheid zou de schrijver hebben gesierd. Maar desondanks, men leest het boek in een adem uit trekking uit Amman tot stand te bren- In de andere steden, vooral de twee noordelijke plaatsen Irbid en Ramtha heb ben zij kortgeleden pas iets bereikt. Dezer dagen zijn uit beide landen vrachtwagens met commando's naar de vallei van de Jordaan en naar Syrië vertrokken. Of schoon de Al Fatah haar echte basis in Irbid en Ramtha de bevolking en de militie zeker niet in de steek zal laten, is deze terugtrekking toch een nieuwe nederlaag voor de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. De Jordaanse koning bevindt zich ondertussen in Akaba. Men zegt, dat hij er de waterskisport beoefent- Politiek ge zien is niets voorbij en afgelopen. D® nieuwe minister van Voorlichting en ver tegenwoordigers van het centraal comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie slingeren elkaar verwensingen, beschul digingen en tegenbcschuldigingen naar het hoofd. Geen van beide kan zich op grote militaire feiten beroemen- Het is duidelijk, dat het leger de hoofd stad snel van commando's wilde zuiveren. Het bleek daar echter niet toe ln staat. Over de veldslag met de Syriërs in het noorden, werden allerlei technische ver sies bekendgemaakt, vergezeld van land kaarten, die de tactiek van de 40ste bri gade in beeld brachten. Ik ben evenwel geneigd geloof te hechten aan wat een jonge officier, die ter plaatse was ge weest, me zei: „Het kwam eigenlijk niet tot een veldslag, wel tot een reeks schijn gevechten. Wij waren verplicht ons terug te trekken". Daarna deed de Jordaanse luchtmacht aanvallen op de Syrische troepen en strijdkrachten van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie, die geen verzet boden. Wat de Jordaanse piloten betreft, was het meer een oefening ln schijfschieten dan wat anders. De Al Fatah heeft nog minder om trots op te zijn. Vele van haar politieke doctrines en haar munitieopslagplaatsen werden opgeblazen. De commando's heb ben nu af te rekenen met een vastbera den koning en een buitengewoon boos leger. Zij kunnen kiezen tussen twee alternatieven: terugkeren naar de grens om de raids op Israëlisch grondgebied te hervatten of zich inspannen om de Jor daanse regering ten val te brengen en haar te vervangen door eén revolutio nair regime, dat Al Fatah volledig steunt in de strijd tegen Israël. Al Fatah is veel jonge guerrilla's en veel oorlogsmaterieel kwijt, een verlies dat uiteraard niet bevorderlijk is voor nieuwe raids in Israël. Wat hun politieke strijd in Jordanië betreft, hebben de com mando's af te rekenen met een etnologi sche en een sociale kloof tussen Pales tijnse en niet-Palestijnse inwoners, die buitengewoon diep is en zeker niet 'door burgeroorlogen zal overbrugd worden PRAAG (DPA) In de Tsjecho-Slo- waakse hoofdstad verwacht men, dat in het begin van de komende week een aanvang zal worden gemaakt met het proces tegen de schaakgrootmeester Lu- dek Pachman en „zeven medeplichti gen". Naar van welingelichte zijde ver luidt, zal hun staatsvijandige activiteit en belastering van de republiek ten laste worden gelegd. Het proces is reeds enige malen uitgesteld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11