Discjockey Johnny Hoes vreselijk boos op Veronica De vliegende Hollander Hier en Nu verbolgen Brandpuntclaim Midden-Oosten over op VARA blijft hechten aan Lucy Ball en Coronationstreet Geheimen der zee Studio Sport PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 OKTOBER 1970 Samenwerking en ontzuiling IVIET overweldigend, maar toch wel duidelijk is de voorkeur welke bij leden en leiding van het C.N.V. uitge sproken is voor fusie met het Neder lands Katholiek Vakverbond boven fu sie met het N.V.V. Bij het N.K.V. liggen de cijfers anders; doodgewoon een ge volg van het verschijnsel dat de ontzui- lingsgedachte in katholieke kringen verder ontwikkeld is dan onder de or thodox-protestantse volksgroep. In de praktijk kan deze verschillende afwijking betekenen, dat de voorkeur van het C.N.V. een academische kwestie wordt. Wanneer immers het Nederlands Katholiek Vakverbond zou beslissen voor samengaan met het N.V.V., heeft het C.N.V. alleen maar de keuze tussen fusie met de enige overblijvende part ner of lams kamerolifantje naast een mammoet blijven voortbestaan. Daarmee is de toekomst van het C.N.V. dus meer of min gekoppeld aan beslissingen van het N.K.V. In de ka tholieke vakcentrale zijn ook groepen die zich nog verzetten tegen fusie met het N.V.V. Maar het is een grote vraag of die groepen kunnen bewerkstelligen, dat de nauwere band tussen de grote vakcentrales niet uitkomt op een fusie, doch slechts op een veel inniger samen werking. Nieuive splitsingen /YVERIGENS hebben we het vermoe- den dat het tot stand komen van massale centrale organisaties tegelij kertijd tot nieuwe splitsingen leiden zal. In de vakbeweging zal dan zeker de zelfstandigheid van de afzonderlijke vakbonden veel groter worden can ze We denken nu evenwel in de eerste plaats aan andere splitsingen. Met na me op politiek en sociaal gebied lijkt ons het eenheidsstreven onherroepelijk gevolgd te worden door begeerte en drang om buiten de mammoetorganisa ties te blijven. Het is best mogelijk dat voor enige tijd de in Nederland histo risch gegroeide en verklaarbare scheidslijnen die uit de verzuiling voortvloeiden, vervagen zullen. Evenwel voor hoe lang? Er komt gegarandeerd weer een tijd, waarin menigeen zal vaststellen, dat voor het bereiken van eenheidsorgansa- ties een te hoge prijs betaald moest worden; eerlang zullen persoonlijke te leurstellingen en personalistische opvat tingen weer leiden tot meningsverschil len op principiële punten. In dat licht zal de solidariteitsgedachte niet kunnen verhinderen dat door flinke groepen weer eigen wegen gekozen worden. Prozaïsch kan men het ook zo uit drukken: de kaarten zullen dan op nieuw geschud worden en wat er in de handen terecht komt is een spel met nieuwe mogelijkheden. Maar dan moge lijkheden die beslist worden door par tijen die het tegen elkaar moeten opne- 1 erugaraaien j De ccteur Michael Wilding, de achttienjarige zoon van Elisabeth Taylor, is in het huwelijk getreden n Amerikaanse Beth Clutter. Een stralend bruidje vertoefde in de wolken. e straks de penode af- t de negentienjarige "'sluiten van'de verzuiling, die door de ontwikkeling van de „zuilen" en in het geestelijk klimaat waarin ze groei en konden een anachronisme geworden was. is niet uitgesloten dat nieuwe „zuilen" in omgekeerde richting de ge schiedenis zullen terugdraaien. In het democratisch perspectief ge zien mag dit geen schrikbeeld zijn; want de democratie die slechts door twee polen beheerst wordt, geeft geen enkele garantie ook de beste te zijn. Vooral niet omdat een bestel met enke le grote mammoetorganisaties meestal gepaard gaat aan een groot aantal on tevreden, machteloze splintergroepen. De hierdoor ontstane frustatie kan tot nog grotere rampen leiden dan de ver zuiling ooit gedaan heeft. Politie op de bres voor zich zelf begrip hebben kunnen vinden als nu, onder meer, de Haagse politie meer waarborgen vraagt voor haar eigen lijfs behoud. De niet zo sprookjesachtige werkelijk heid wil mi eenmaal dat goed en tactisch optreden van de politie niet per se het best de veiligheid en het welzijn van het politiepersoneel zelf garandeert. Te gemakkelijk wordt wel eens vergeten, dat de politie klem kan komen zitten tussen de eisen die de overheid haar stelt en onze kritisch ingestelde samenleving. Van de politie mag en moet een zelf beheersing, een eerbied voor mensen leven en mensenrechten geëist worden, die door de burgers met wie ze te maken krijgt maai' al te vaak vergeten worden. Mag de politie dan ndet van de overheid die ze voor de gemeenschap dient eisen, dat ze haar taak goed en zonder te grote risico's voor zichzelf kan uitvoeren? Recht en vrede, het ideaal dat de politie dienen moet, stellen haar hoge eisen. Er valt zeker iets voor te zeggen dat de samenleving eraan herinnerd wordt dat de politie zeil ook aanspraak op recht kan maken. Het is niet bij voorbaat een kwalijke zaak, als dan ook de politie eens voor zichzelf op de bres komt Discriminatie van het eigen vaderlandse lied (Van onze correspondent) WEERT „Eindelijk e< eerst wilde oriënteren of ik ertoe in staat was om deze opdracht te vervullen. De ergernis aan Veronica heeft tenslotte de doorslag gege ven. Ja, want geef nu toe. Wat die scheepsjongens uit spoken dat is toch je rein ste boycot van het Neder landse lied. Ze zitten zelf tot de Voorstel „met perspectief" Elf nieuw voorstel tot voorlichting van de jeugd is in Maastricht gebo ren. Daar heeft een Limburgs Statenlid de mogelijkheid geopperd dat een ge deelte van de winst die in sexboetieks gemaakt wordt ter beschikking komt van een betere voorlichting aan de jeugd. Jammer genoeg komt zo'n mogelijk heid in de praktijk neer op een onmo gelijkheid, tenzij de overheid ervoor te winnen zou zijn de hele en halve por nografie produkten te belasten met een BTW die qua percentage in de buurt van de accijns op tabak of benzine komt te liggen. Zou er wel perspectief in het voorstel zitten, dan kunnen we in Nederland met de voorlichting een heel andere koers gaan bevaren. Extra accijns op tabaksprodukten zou dan bestemd kun nen worden voor een waarschuwings campagne tegen longkanker; het geld dat binnenkomt uit bijzondere opcenten op alcohol kan in het oprichten van nieuwe ontwenningsinstituten geïnves teerd worden. Via een .gezondheidstaxop snoep goed, en lijvige menu's kan een groot scheepse campagne voor betere voeding de grond komen. We betalen op tegen de KRO. Dat kwam elke vliegreis een rijksdaalder voor bestrijding van geluidshinder en iedereen die benzine, om niet te spre ken over dieselolie, tankt, sust zijn ge weten doordat hij een kwartje extra tot bestrijding van de luchtverontreiniging betaalt. Via bokswedstrijden kunnen we op die manier de plastische chirurgie wat minder kostbaar maken en door het kijk- en luistergeld wat op te trekken, maken we de subsidiepot voor concer ten, toneel en films royaler. We zien minister Witteveen en zijn opvolgers al glimlachen. Wel een fiscaal perspectief, terwijl bovendien ook nog een beetje aan de bestedingsbeperkings mogelijkheden wordt bijgedragen. Van de cola, tonic en andere fris dranken moeten we natuurlijk afblij ven. Die moeten straks belast kunnen worden ten behoeve van de ontwikke lingshulp. Zeker wanneer te zijner tijd ook daar voorlichtingsacties over sex, tabak, milieu-verontreiniging en een gaaf gebit noodzakelijk zouden wor- dacht talige lied Eindelijk voldoende het Nederlands- te besteden kans om iets de corrupte praktijken van Radio Veronica te compenseren. Ik zal eens laten zien hoe je op een eerlijke manier een hitpa rade samenstelt". Afgelopen maandag van 17.00 tot 18.00 uur presenteerde Johnny Hoes voor de eerste keer een geheel eigen programma op Hilversum III- Voortaan zal hij twee keer in de week, ook donderdag op dezelfde tijd, via deze zen der te beluisteren zijn. niet alleen omdat ik enigs overspannen was. -ooral omdat ik me platenbusiness. Alles gaat via hun eigen uitgeverijtje. Daar kom je gewoon niet tussen. Toen ik de euvele moed had om te vragen om een eerlijke waardering werden mijn platen niet meer genomen. Het is toch te gek. De Heikrekels, de Zangeres zonder Naam etc., worden overal gevraagd. Maar als ze een goede plaat maken worden ze ge woon niet gedraaid voor Veronica. Ik heb de bewij zen in handen dat het zelfs zover gaat dat ze verdom men om hen in de hitpara de te zetten terwijl ze toch bovenaan op de verkooplijst staan. Weet u wat ik dat noem, broodroof, dat noem ik het. Ik belde Veronicadi- recteug Verwey op om hem te vragen hoe dat nu zat. Hij ontkende bet niet eens. Hij gaf het gewoon toe". schappij tje is, wil niets lie ver dan verandering in de ze situatie brengen door een alternatief aan te bie den op een concurrerende zender. Vraag blijft na tuurlijk of hij zelf ook niet de mogélijkheden krijgt (en benut) zijn eigen platen meer te pousseren dan die van concurrerende maat schappijen. „Ik zou graag door ieder een gecontroleerd willen worden. Voor mijn part door een notaris. De pers kan mij ook op elk moment vragen of ik wil aantonen hoe ik aan mijn gegevens voor een toptien kom. Ik wil ook niet net als Veroni ca zomaar een willekeuri ge lijst samenstellen aan de hand van gegevens van een handvol platenhandelaren. Het mooiste zou zijn wan neer de platenmaatschap pijen zelf mij de top-tien wilden toespelen. Of dat lukt weet ik nog niet. Ik heb bijvoorbeeld de heer Harlinghuis van Philips op gebeld. Die vertelde dat hij best bereid was de ver koopcijfers van de Neder landstalige platen te ver schaffen, op voorwaarde dat ook de' andere maat schappijen dat zouden doen. Daar was hij echter niet zeker van. Maar ik heb goede hoop dat het op deze manier zal lukken". Aan elke vraag van onze zijde weet Johnny Hoes een jammerklacht tegen Veronica te breien. „Ik heb een tijdje rustig aan moe ten doen. maar nu begint mijn oude vechtlust terug te komen. Ik zal die Ver wey het leven zo zuur mo gelijk proberen te maken. Ik zal altijd blijven ijveren voor het Nederlandstalige lied. Heintje, Wilma, Corry en de Rekels, noem maar op. dat zijn toch namen die elke Nederlander iets zeg gen. Te lang echter zijn ze door een omroep als Vero nica, en ook door de Hilver- NEDERLAND I NOS 18.45 uur: De Woefs en de Lamaai s 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Den Haag vandaag 19.09 uur: IKOR 19.30 uur: Kenmerk •20.00 uur: Journaal 20,20 uur: Pol. uitzending PPR NEDERLAND I NOS 10.45 uur Schooltelevisie 18.45 uur De Woefs en de Lam aars 18.55 uur Journaal VPRO 19.04 uur Betty Boop 19.10 uur Namens.Jaco 20.00 uur Journaal 20.20 uur Was er nog wat 20.30 uur Laurel en Hardy NOS 20.30 uur: Souctera 20.35 uur: A bout de souffle, film 22.00 uur: Studio Sport •22.25 uur: Eigentijds •22.55 uur: Journaal NEDERLAND II NOS 18 45 uur: De Woefs en de Lamaars 18.55 uur: Journaal 20.50 uur Het ABC in de kinder schoenen 21.20 uur Carte Blanche, show 22.00 uur Samkalden 22.30 uur Journaal TELEAC 22.35 uur Te seventh key 22.55 uur Biovisie NEDERLAND II NOS 18.45 uur De Woefs Lamaars AVRO 19.04 uur: Geheimen der zee •20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Een land voor mensen •21.10 uur: Luisterliedjes 21.50 uur: Info •22.15 uur: Journaal TELEAC 22.20 uur: Dammen voor beginners 18.55 uur Journaal 19.04 uur Den Haag vandaag 19.09 uur Van gewest tot ge wt 19.49 uur Toeristische ttp« 20.00 uur Journaal TROS 20.20 uur Mission impossible, fitaiserie 21.10 uur Wegwezen 21.50 uur Te gast bij de gaet IKOR 22.25 uur Zoon des mensen 23.50 uur Journaal tro' ge negeerd en zelfs geboycot. Waarom? Waarom moét de man in de straat belazerd worden? Kijk, die kleine man interesseert het geen ene moer door welke maat schappij een plaatje uitge bracht wordt of door welke omroep het gepresenteerd wordt. Hij hoort alleen dat plaatje. En door zaaloptre dens van de Zangeres zon der Naam en haar collega;* is duidelijk genoeg geble ken dat hij behoefte heeft aan een dergelijk soort muziek. Het is dus kolder dat ze nooit te horen zijn op de radio". „De Vliegende Hollander" is de titel van de aflevering uit de kunstserie „Eigentijds" van vanavond. Het is een collagegedicht waarin de auteur, Si mon Vinkenoog, gegevens uit histori sche bronnen samenvoegt met gedich ten van hemzelf, Marsman en de Amerikaan Ronimund von Bissing en zo een eigentijdse visie doet ontstaan op de legende van de Vliegende Hol- De teksten worden gesproken door Ramses Shaffy. NOS Ned. I 22.25 uur. HILVERSUM II Spoi rievar!' he" Gereformeerd PoltV/èk muz d. 18.30 Stereo: Klink Klaar, zonder Ltch 19.30 Nieuws. 19.35 Buitenlands Nieu 'erzicht. 19.45 Stereo: VARA-Dansor- 22.20 ek. 19.45 Politieke uitzeni ws, berichten en De Zever Lichte muziek. (23.00 Nieuws. ma. (12 2r"'Mededelingeneteb3v Schoolradio. 14.30 Country NCRV: En Blot :n). 14.05 koffie. (10. tofoonmuziek I Voor de klei eniging: Radio Kamerorkest, klein omroep koor en solisten: klassieke muziek. 14.30 't 8 0018Voor hdePrzfeke1 msoó"if*801"'0 l"o: Land der muzen: kunstkroniek 11.0% WVRO's Tdppop. 17.30: jeugdprogramma. HILVERSUM I NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Flits, een instru mentaal programma. 9.30 Muziek bij d< 5 11.00 Nieuws.) NOS: 13.0) Pop-Slick. KRO: 13.0S-18.O) KRO-op-Drie: Pop-mixture. (13.00, 14.00 15.00, 16.00 en 17.00 Nieuws.) BELGIE 334 M. (NEDERLANDS) 12.00 Nieuws. 12.03 Muziekprogramma. <12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen SOS-berichten voor schippers.) 12 i~ berichten voor schippei 14.00 Nieuws. 16.03 I Licht muziekprogramm: jekplatenprogramma. 11.00-11.02 Nieuws.) .30 Rondom 12: programma voor de vrouw. 1.55 Beursberichten.) 12.30 Sportrevue. 13.00 ihlppers.) 12.55 Buiten- dagklapper en SOS- 13.20 Tafelmuziek. eursberlchten. cht muzlekprogram- Winterschema I antenne gewijzigd (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In verband met het besluit van de VARA-verenigingsraad om de filmserie Coronationstreet in het win terprogramma te handhaven, heeft de VARA het destijds aangeboden winterschema op enkele punten her zien. Men hecht namelijk zeer aan een goede plaatsing van de rubrieken Koning Kiant en de Ombudsman, uit zendingen die in belangrijke mate het gezicht van deze omroep bepalen. De kijk- en waarderingscijfers hebben aan getoond, dat de „wervende" functie, die Lucy Ball in dit opzicht vervult, niet door Coronationstreet kan worden overgenomen, terwijl er ook geen andere evenwaardige halfuurserie be schikbaar is. De keuze van de verenigingsraad voor Coronationstreet is door de programma leiding zo royaal mogelijk uitgevoerd. Overigens was de conclusie, dat de uit spraak van de verenigingsraad niet zonder meer mag worden uitgelegd als een keuze tegen Lucy Ball. Op grond van deze overweging zijn de volgende wijziging in het winterschema van de VARA-televisie aangebracht: Tot en met 31 december 1970 is er iedere maandagavond een uur Coro nationstreet (namelijk twee afleveringen van 19.00 tot 20.00 uur). In het eerste kwartaal van 1971 wordt dat een half uur, omdat dan de NOS zendtijd heeft van 19.00 tot 19.30 uur. In het tweede kwartaal van 1971 volgt dan weer we kelijks een dubbele aflevering van Coron ationstree t Hierbij wordt aangetekend dat de produktiemaatschappij Granada-t v speciaal voor de VARA een compilatie in kleur maakt om daarmee de afstand (in tijd) tussen de Nederlandse en de Engelse uitzending belangrijk te ver kleinen. Coronationstreet zal dan ook wat Nederland betreft voortaan in de tegenwoordige tijd gesitueerd zijn. Bo vendien zal de serie vanaf 7 december in kleur worden uitgezonden. De rubriek Koning Klant wordt ver plaatst naar de zaterdagavond (19.30 tot 19.55 uur), waarop zij wordt voor afgegaan door Lucy Ball (19.00 tot 19.30 uur). Ook de Ombudsman, drs. Marcel van Dam, verdwijnt van de maandag. Deze rubriek is nu geprogrammeerd op iedere VARA-vrij dagavond van 31.10 tot 21.35 uur en wel eenmaal in de veer tien dagen. Terwille van het behoud van Coro nationstreet, dat de hierboven genoem de wijzigingen tot gevolg heeft, zijn drie zaterdagavondprogramma's gesneuveld, namelijk Rawhide, Improvisatie en Volkskunst. De „voorraad" goede afleveringen van Rawhide is praktisch uitgeput en een acceptabele vervanger voor deze wes tern is door de afdeling filmzaken van de VARA nog niet gevonden. Impro- Het Boek van Hildegard Knef: Der geschenkte Gaul, nummer één op de bestsellerslijst in Duitsland en hét succes van de Frankfurter Buchmes- se, zal in de eerste week van novem ber onder de titel ..Een gegeven paard" in eer vertaling van J. P. M. van Elswijk verschijnen bij uitgeverij J. H. Gottmer te Haarlem. Ter gelegenheid hiervan brengt me vrouw Knef, te beginnen op 1 no vember, een driedaags bezoek aan Nederland. De KRO zal tijdens dit bezoek een 40 minuten durend tv.- programma opnemen. visatie zal in verband met bovenge noemde wijzigingen ook geen definitieve plaats in bet programma kunnen krij gen. „Volkskunst" was een nieuw pro gramma over de amateuristische kunst beoefening, waarvoor tot nu toe slechts het idee ter tafel lag. Het besluit om Coronationstreet te handhaven beeft er toe geleid ook dit plan te laten ver- Vanavond en voorts eenmaal per vier weken neemt kapitein Jeacques Yves Cousteau en zijn equipe de kijker mee in zijn vernuftig ontworpen onderwa terschip en laat hem kennis maken met tot nu toe verborgen gebleven schatten van de zeebodem. Dit serie programma. dat tot titel heeft „Gehei men der zee", zal ditmaal gewijd zijn aan de „haaien." Jacques Yves Cous teau is geen onbekende naam in het rijtje geleerden dat zich bezighoudt met wetenschappelijk onderzoek van de flora en fauna voor zover het de zeebodem betreft. Sind 1957 is de thans 60-jarige Cousteau directeur van het Oceanografisch Instituut van Monaco en Hoofd van het Onderwa ter Researchcentrum in Frankrijk. Vanaf die tijd hebben Cousteau en zijn bemanning met het oceanografische schip „Calypso" zich tot doel gesteld een tipje van de zeesluier op te lich ten en in deze aflevering wordt via het scherm van de A.V.R.O.-televisie gepoogd meer over de haai te weten te komen. Is de angst die de haai met zijn gevreesde bek inboezemt terecht? Op soms spectaculaire wijze ziet men hoe dit wetenschappelijk onderzoek werd uitgevoerd AVRO Ned. II 19.04 uur. e omroepcorrespondent) en Nu" en „Brandpunt" is een contro verse ontstaan over een reportage- claim over Jordanië. Dinsdag is namelijk 'n Brandpuntteam bestaande uit Aad van den Heu vel, Henk Jenner en Piet Kaart per vliegtuig naar Amman vertrokken om daar een „special" te maken over de gevolgen van de burgeroorlog. Op de zelfde dag kwam op verzoek van de KRO een arbitragecommissie bijeen, die een uitspraak zou moeten doen over een door „Hier en Nu" op 22 september j.l. ingediende claim ten aanzien van dit reportageonder- De commissie verklaarde zich aller eerst onbevoegd tot een beslissing in dit geschil, omdat de claim niet offi cieel bij het NOS-claimbureau was ingediend. Voor de "werkgroep actuali teiten bestaat namelijk terwille van de snelheid een reguliere claimin- Bij deze instantie had de NCRV op 22 september telefonisch laten weten, dat ..Hier en Nu" naar' het Midden-Oos ten zou gaan. Op 24 september diende de KRO een officiële claim in voor een „special" welke men wenste te maken over de toestand rond Amman. Toen de KRO zondag vernam, dat ook een team van „Hier en Nu" op het punt stond naar Jordanië te vertrek- HILVERSUM De voorbereiding van het Nederlandse selectieteam voor de voetbalwedstrijd NederlandJoego slavië. die zondag a.s. in het Feijen- oordstadion te Rotterdam wordt ge speeld, is een van de twee onderwer pen van het t.v.-programma „Studio- sport", dat d.- NOS vanavond, van 22.00 uur tot 22.25 uur via Nederland I uitzendt. Het betreft hier de eerste wedstrijd, die het Nederlandse Elftal speelt in het toernooi om het Europese landenkampioenschap. dat over twee seizoenen is verdeeld. In dit eerste seizoen zal Nederland ook nog Oost- Duitsland en Luxemburg ontmoeten. Het tweede onderwerp is de loting voor de tweede ronde van Europa-cup I en Europa-cup 2, waaraan een na beschouwing wordt gewijd. ken, heeft men om arbitrage ge vraagd. Inmiddels waren de KRO- mensen reeds per vliegtuig vertrok- De redactie van „Hier en Nu" voelt zich gedupeerd door deze gang van zaken en toont zich zeer verbolgen Het hoofd van de afdeling informatie ve programma's bij de NCRV, de heer mr. J. van Maanen, meent, dat deze tweespalt is ontstaan door een ge brekkige registratie van de NCRV- plannen. Van KRO-zijde vernemen wij echter, dat de NCRV op 22 september ver zuimde een officiële claim in te die nen en slechts mededeling deed van het voornemen om naar het Midden- Oosten te reizen. Dit plan kon niet doorgaan, omdat niemand in Jordanië werd toegelaten tijdens de oorlogs handelingen. De Brandpuntredactie verklaart dat zij zich aan de voorge schreven regels heeft gehouden. Vol gens haar is de NCRVredactie min der attent geweest en raakte maandag in paniek toen men vernam dat de KRO-ploeg de volgende dag naar Jor danië zou afreizen. Documentaire over Zweden Talloos zijn de fabels die rond Zwe den worden geweven: een land van welvaart, van vrije sex. van een on gekend hoog aantal zelfmoorden. Wat is ervan Waar? Wat niet? Daartoe zijn Will Simon en Romano Stinga ruim vier weken door Zweden getrokken. Zij bieden vanavond de reportage van hun reis op de beeldbuis van de A.V.R.O.-televisie aan. Over weinig Europese landen bestaat inderdaad zo een hardnekkige legendevorming als over Zweden Overmatig bewonderd en tot vervelens toe als model gehan- dige ontplor- teerd om de vaak bewonderenswaar dige ontplooiingskansen voor de mens, overmatig verguisd om een geestelijk en zedelijk levenspatroon, waarover men vaak de vreemdste voorstellingen heeft, heeft Zweden als „land voor mensen" een unieke positie in Europa. Op hun reis door dit Scandinavische land filmde de A.V.R.O.-ploeg over een brede strook tussen de universi teitsstad Göteborg en de hoofdstad Stockholm en toorts in Linköting. Arjang, Lijsekil en Sunne. AVRO Ned. II 20.20 uur. De tweede aflevering van de KRO- serie „De klop op de deur" viel niet tegen. Deze constatering lijkt mis schien negatiever dan we in werke lijkheid bedoelen. Het boek van Ina Boudier Bakker immers is. meer dan een familiekroniek, vooral de kroniek van een tijdvak. Dat dit in de i.v.- bewerking, misschien wat sterker dan nodig was geweest, duidelijk uitkomt is niet per sé de schuld van de bewer ker. Voordeel leek dat hoofdpersoon An nette reeds duidelijk bepaald werd. Geen geringe prestatie van Mieke Bos, immers geen actrice-van-huis-uit, die de rol behalve veel charme ook veel karakter begint te geven. Tot nog toe geeft zij zich heel wat natuurlij ker dan echtgenoot Frederik, die toch door ..fulltime-prof" Ton Kuyl wordt gespeeld. Ander voordeel: de serie zit goed in het pak en in de enscenering. Alles ademt een historische getrouwheid. Groot nadeel blüft over het geheel toch wel zwakke bezetting van de vele rollen, waarbij zich het nadeel voordoet dat t.v. wel kleine, maar geen onbelangrijke rollen kent. Elk karakter dat tekort schiet betekent een vlek op het totaal. Maar wellicht valt ook dit bezwaar ten dele weg wanneer de „uithouders" onder de kijkers de gelegenheid heb ben gehad om na een aantal aflever ingen de karakters te identificeren met de acteurs die ze te vertolken krijgen. We zijn, na de teleurstellende eerste aflevering, lichtelijk optimis tisch. We hopen dat de tijd het beste zal leren. T.v. had veel aandacht voor een der problemen dezer dagen, dat van de drugs. Het werd aan de orde gesteld in AVRO's jeugdserie „De rare vo gels" met veel pseudo-stoer gepraat over het verzet van „de" jeugd tegen „het" establishment, maar dan wel gezien van de gedachtengang van een wijze oudere uit, wat de serie iets verschrikkelijk-onwaarachtigs geeft. lige afronding werd in AVRO's Tele- vizier geboden bij monde van staats secretaris Kruisinga. Die is. mede op grond van rapporten van de Wereld gezondheidsorganisatie ernstig bezorgd over het druggebruik. De staatssecretaris stelt zich voor wezenlijker op te gaan treden tegen wat hij als een enorm maatschappe lijk kwaad ziet. „Merkwaardigerwijs bleek zijn collega van justitie mee voelen voor een „genuanceerde" i pak, wat dan zou resulteren in vervolgingsbeleid dat minder ver gaat dan de wet gebiedt. Het leek op een kortsluiting die ken merkend is voor onze huidige samen leving, die wetteloosheid tot op zekere hoogte accepteert of zelfs aanmoedigt. Van uitzonderlijk be lang was in dit verband „Brandpunt Special" die gisteren minister Udink in het brandpunt zette. De bewinds man heeft bij zijn aanvaarding van het CHU-lijsttrekkerschap eind augus tus een rede gehouden over „recht orde" die uitzonderlijk spraakmakend is gebleken. De heer Udink werd gisteren gecon fronteerd met woordvoerders van ka bouters. ASVA, PSP en ook enkele „behoudende" groeperingen. Hij maakte een sterke indruk, waarbij het opviel dat de lastigste vragen niet van zijn opponenten langs de lijn kwamen, maar van Brandpunten Langenbent en Van Westerloo. De mi nister liet ook de lastigste vraag niel onbeantwoord. De CHU zit wel goed met zo'n lijsttrekker. Hetzelfde kan gesteld worden van mi nister Veringa die in AVRO's Televi- zier aan de tand werd gevoeld over zijn wet op het hoger onderwijs. Ook hier waren de vragen scherp en antwoorden overtuigend. De heer Ve ringa wordt bij de komende Kamerver kiezingen lijsttrekker voor de KVP. Vg VRIJ-UIT Hetzelfde geldt voor de Amerikaanse serie „Mod Squad". Daarin worden gelijke problemen op uiteraard veel grotere schaal, maar even onwaarach tig uit de doeken gedaan. Een toeval- NOS Ned I 19.09 Het programma over recreatie „Vrij uit" bevat ditmaal tips over goedkope tochtjes naar Parijs. Verder wordt aandacht besteed aan het vangen van forellen In Gulpen. Dit programma wordt geproduceerd door Ann el es Smid. De regie berust bij René Stok vis.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2