Straub ontketende storm in NKGB Bondscoach Fadrhonc rekent op grote inzet Oranje ■■■1 Urtain bokst zich onherroepelij k naar „het grote gevecht" Coen Moulyn bedankt voor nationale team HELMUT BENTHAUS SPELER-TRAINER BIJ FC BASEL District Haarlem deelt mening secretaris niet $3iEI!SII!lli!l*^ (Van onze sportredactie) ZEIST. Met opgestroopte mouwen de barricaden op. Het devies van de nieuwe bondscoach dr. Frantisek Fadrhonc laat aan duidelijkheid weinig te wensen over. Voor de aanstaande zondag in het Feijenoordstadion te spelen interland NederlandJoego-Slavië rekent Fadrhonc op een optimale inzet. „Wij hebben een elftal van eenvoudige jongens, die jaren hebben moeten knokken om de top te bereiken", aldus Fadrhonc. „De jongens zullen, daar ben ik van overtuigd, zich voor de volle honderd procent inzetten. Om een kans op succes te hebben tegen deze tegenstander van wereldklasse zal dat trouwens ook wel nodig zijn". Fadrhonc heeft het bij de voor bereidingen op Oranjes eerste wedstrijd voor het Europees kampioenschap niet gemakkelijk gehad. Door het drukke programma van de topclubscompetitie en Europees bekervoetbal konden geen centrale trainingen worden ge houden. Bovendien ondervond hij veel moeilijkheden bij het selecteren van spelers. Cruyff was door een blessure niet beschikbaar. Keizer werd vorige week ziek en ook Drost moest wegens een blessure van de lijst van kandidaten worden afgevoerd. Tenslotte kreeg Fadrhonc maandag een nieuwe teleur stelling te verwerken, toen de door hem geselecteerde Coen Moulijn besloot de invitatie niet te aanvaarden. De reden Fadrhonc „Precies weet ik het niet'. Ik ben door de heer Brox, de manager van Feijenoord, op de hoogte gesteld van Moulijns beslissing. Misschien voelt hij zich te oud. Het kan ook zijn, dat hij zich de derde keuze voelt omdat hij werd gekozen nadat Keizer ziek is ge worden en Rensenbrink niet beschikbaar bleek te zijn". Noodoplossing En daarom moest Fadrhonc naar een noodoplossing zoeken. Hij meent die te hebben gevonden in Wietse Veenstra, die hij, uit zijn Go Aheadjaren beter kent dan ieder ander. De bondscoach koos liefst vijf Feijenoorders in het elftal. Het is duidelijk dat hij in de spelers van de Rotterdamse club een hechte basis ziet. Niet zo verwonderlijk, want ondanks de uitschakeling in het Europese toernooi is de vorm van de Feijenoorders op timaal. Bovendien weet hij Oranje nu verzekerd van de steun van het Rotter damse publiek, terwijl hij zich over de inzet van de spelers nauwelijks zorgen behoeft te maken, getuige Theo van Duivenbodes woorden: „Het Nederlands elftal is nu voor ons zeer interessant. We zullen ons er echt voor leeg knokken". Waaraan wellicht ook het feit, dat de overwinningspremie in plaats van de gebruikelijke vijfhonderd nu duizend gulden bedraagt, ook niet vreemd is. Stuk beter Van de geselecteerden, die zich gis teren in Zeist meldden, vandaag naar hun huis terugkeren om morgen weer, in Zeist, bijeen te komen, was alleen de als reserve aangewezen Henk Wery niet fit. De enkelblessure, diefde Feijenoord- rechtsbuiten zondag in de wedstrijd tegen D.W.S. opliep, was nog niet ge nezen. „Maar", zei Fadrhonc. „het zag er al een stuk beter uit dan afgelopen zondag. Ik hoop dat Wery morgen fit blijkt te zijn. En indien dat niet het geval is. zal ik de selectie aanvullen met een speler van Jong Oranje". Fadrhonc weet wat het Nederlands elftal zondag staat te wachten. Hij zag de Joego-Slaven dit jaar voetballen tegen West-Duitsland en Oostenrijk en noemde aan de hand van de bij die wedstrijd opgedane ervaringen de aan staande tegenstander van „wereldklasse". „Ze hebben in Joego-Slavië de West- europese manieren overgenomen", aldus Fadrhonc. „De hele aanpak is profes sioneler geworden. Dat blijkt niet alleen uit het feit, dat de export van topspelers naar het buitenland vrijwel stop staat, maar ook uit de terugkeer van een trainer als Tschick Cajkovski naar Zagreb. Hij was een van de best be taalde trainers in Duitsland. Als hij teruggaat bewijst dat, dat in Joego- Slavië veel meer geld wordt uitgetrokken om successen te behalen. Djalic en Musemic zijn spelers van wereldformaat en alle anderen kunnen daar eigenlijk ook toe worden gerekend. We spelen tegen de finalist van het vorige Europese kampioenschap en alleen door het op een ouderwets manier er tegenaan te gaan. hebben we een kans. Verontschuldiging Fadrhonc begon gistermiddag, voor hij de opstelling van het Nederlands elftal bekendmaakte, met een verontschuldi ging. Fadrhonc bekende misschien fout te zijn geweest ten opzichte van Hans Eykenbroek. „Maar", zei hij, „ik heb met geen van de spelers van tevoren overleg gepleegd, dus ook niet met Eykenbroek. Op dit moment geloof ik dat de sterkste iwee, die wij op het moment in de verdediging kunnen zetten, de twee van Feijenoord, Israel en Laseroms, zijn. Ik geloof dat wij het een speler als Eykenbroek, oud-aan voerder van het Nederlands elftal, niet kunnen aandoen hem reserve te zetten. Ik wist al dat coach zijn van het Neder lands elftal een rotbaan is, dat je het nooit goed kunt doen, maar ik wil wel proberen het zo eerlijk mogelijk te doen. Het grote probleem in het elftal was de bezetting van de rechtsachterplaats. Ik heb gekozen voor Pleun Strik, die ik nog zeer goed ken uit de tijd, dat hij bij Go Ahead voetbalde. Strik is een man, die zich voor honderd procent aan een opdracht kan houden. Een dergelijke speler heb ik zondag nodig tegen Djajic, de Joego-Slavische linksbuiten, waar schijnlijk op dit moment de beste vleugelspeler van Europa. Ik heb Suur- bier de laatste weken zoveel mogelijk gevolgd, maar hij heeft bij Ajax te veel een systeem moeten spelen, dat niet past in mijn opzet. Bij Ajax is aanvallen een zeer belangrijke taak voor de achter spelers. In die opdracht is Suurbier de laatste weken gegroeid. Ik kan bij Djajic echter geen man gebruiken, die te veel met zijn gedachten bij de aanval is. Daarom ook heb ik niet Epi Drost ge kozen. Tegen het zeer sterke Joego slavische elftal vind ik dat je voor hon derd procent op je mensen moet kunnen bouwen. Het Nederlands elftal heeft in deze zeer belangrijke wedstrijd spelers nodig, die bereid zijn de gegeven op dracht volledig uit te voeren. Suurbier en Drost zijn te veel aanvallers, zij hebben voor deze wedstrijd niet de juiste opvatting, niet voldoende rust". Opstelling doel: Van Beveren (P.S.V.); achter: Strik (P.S.V.). Laseroms, Israel en Van Duivenbode (allen Feijenoord); midden: Jansen (Feijenoord) en Rijnders (Ajax); voor: Klijnjan (Sparta), Van Hanegem (Feijenoord), Van der Kuijlen en Veenstra (beiden P.S.V.). Wisselspelers: Thie (A.D.O.), Schneider (Feijenoord), Pahlplatz (F.C. Twente) en Wery (Feijenoord). AJAX WIL TWEE COMPETITIEDUELS EERDER SPELEN AMSTERDAM Ajax zal proberen zijn competitiewedstrijden, die vlak voor de Europa Cupontmoetingen tegen de FC Basel vallen (thuiswedstrijd tegen Sparta op 18 oktober en PSV op 1 november) te vervroegen. Vandaag zal bekend worden op weLke data de competitiewedstrijden gespeeld zullen worden. „Ik heb gistermiddag na de loting een gesprek gehad met PSV- manager Van Gelder", aldus penning meester Timman van Ajax. „Hij wilde ook graag eerder .spelen. Het liefst op vrijdag 30 oktober. Dat zou ons niet on welgevallig zijn". Wat de wedstrijd Ajax^Sparta be treft ligt de zaak iets moeilijker. Spar ta moest eigenlijk op de woensdag voor AjaxFC Basel tegen Coleraine spelen voor de Runners Up Cup, maar de Ieren hebben geen genoegen genomen met die dag. Wij willen graag op vrijdag 16 ok tober tegen Sparta spelen. Waarschijn lijk is dat nu mogelijk". Resultaten Hilversum 130.0, 2. Jaguar. 3. Jack P SporUaadprOs (2400 m): <M. BouwTJ~ xrlllonprljs (2000 i 14,40, f2,40; kop- mprijs (2400 m): 1. Toto""^.' f 4,60 pl. f 1,80, f2,20, f3,20; kop- Woudstre) 1.22.6. 2. Frisco H, 3. Erie w. f 12.80 pl. f 4,10. f 2.20. f 2,30; kop- BAZEL Helmut Benthaus, een 35-jarige Westduitser, neemt een unieke positie in bij de FC Basel, landskampioen van Zwitserland en tegenstander van Ajax in de tweede ronde van het toernooi om de Europese beker voor titelhouders. En positie, die niet zo vaak meer voorkomt bij topclubs op Europees niveau. Benthaus, die in de periode tussen 1958 en 1960 acht keer voor het Westduitse nationale elftal speelde, is namelijk trainer-speler. Regelmatig komt Benthaus nog in het eerste van FC Basel uit, zodat in dit speciale geval de trainer in het veld zijn pupillen aanwijzingen kan geven. Helmut Benthaus kwam in zijn voet balloopbaan uit voor Westfalia Herne en FC Köln, waarvoor hij 50 Bundesli- gawedstrijden speelde. Tevens studeerde hij aan de sporthogeschool in Keulen, werd gediplomeerd sportleraar en kwam in 1965 bij FC Basel terecht. Zijn contract loopt aan het eind van dit seizoen af. Onder Helmut Benthaus, die doorgaat voor de populairste trainer van Zwitserland, is FC Basel de weg omhoog opgegaan. Benthaus zegt over de opkomst van zijn club: „Het Zwitserse voetbal komt internationaal gezien klasse te kort. omdat er van de spelers te weinig geëist wordt. Toch zijn de Zwitsers niet minder tot een topprestatie in staat dan spelers uit andere Europese landen. Dat is bij FC Basel bewezen. Wij hebben immers door een strakkere discipline in vijf jaar onze huidige positie bereikt. Drie landskampioenschappen, een zege in de bekerfinale, twee titels in de strijd om de Alpenbeker en nu dan het succes in de Europa Cup spreken voor zichzelf. „De opmars van FC Basel heeft geleid tot een voor Zwitserland ongekende inkomstenverbetering. Als men bedenkt dat andere clubs het in de hoogste klass E moeten doen met een gemiddeld bezoekersaantal van 4000 tot 6000, dan vormen onze getallen van 10.000 tot 40.000 een verheugende bij zonderheid. Na de overwinning op Spartak Moskou ontstond in Bazel een ware vreugdeuitbarsting". Niet best FC Basel, dat op .15 november 1893 werd opgericht, veroverde het lands kampioenschap in 1953, 1967, 1969 en 1970. De club legde beslag op de Zwit serse beker in 1933, 1947, 1963 en 1967. Steaua Boekarest, tegenstander van PSV in de tweede ronde van het toer nooi om de Europese beker voor beker winnaars. veroverde het afgelopen sei zoen de Roemeense cup door in de finale met 31 van Dynamo Boekarest te winnen. Steaua is een militaire sportclub. Herhaaldelijk veroverde men het lands kampioenschap. Ook de nationale beker vulde vele malen de prijzenkast. Het toernooi der bekerwinnaars is dan ook niet nieuw voor Steaua. De Hongaar Barcs toont de zo juist uit de champagnekoeler te voorschijn gehaalde briefjes met de namen van Steau Boekarest en P.S.V. THEO VAN DUIVENBODE (Van onze sportredactie) FRANKFURT Op het blinkend witte boksbroekje is met bonkige letters de naam Urtain vermeld. Waarschijnlijk een ietwat mislukt staaltje huisvlijt waarvoor een amateurschilder zich zou generen. Niet José Miguel Ibar, die zich de boksnaam Urtain heeft aangemeten, een komeetachtige carrière maakte waarin hij in alle Europese boksringen een ware verwoesting aanrichtte en met een spottend lachje De matchmakers in Europa heb ben echter even hard gegniffeld over die beurzen want de arme stenentil- ler sloeg al achterover als hij een bedrag met vier nullen zag staan. Hij stapte ervoor de ring in, haalde enige malen machtig uit, keek naar beneden waar zijn slachtoffer ver keerde, wendde zich tot de kassier en stevende rechtstreeks naar het dichtsbijzijnde restaurant waar hij een uitgebreid maal bestelde en mei een dikke vinger op de wijnkaart iets aanwees. Als het maar wijn was. Naast hem dacht zijn lepe ma nager José- Maria Losa al aan de vólgende beurs, die langzaam maar zeker afmetingen heeft aangenomen waarvoor alleen de „groteren" bok sen. Straks, op 9 november, zal Ur tain, Aspiazu Ibar, zo men wil, een halve ton toucheren voor het duel met Bas van Duivenbode die de Spanjaard al eens ontmoette in de tijd dat hij in opkomst was en het gehele gevecht niet uitstond. Dat ge lukte alleen een onbekende Italiaan omdat Urtain werd gediskwalificeerd voor een te lage stoot, en de gedron gen Duitse spierbundel Jürgen Blin die het alle ronden uithield en op punten verloor. Een bril zonder montuur wekt de indruk te doen te hebben met een slimmerik. Zeker José Maria Losa, die in zijn perfect gesneden kostuum en met zijn schitteroogjes achter de glazen net zo goed een big business man kan zijn als een boksmanager. Hij beweegt zioh zwierig in het in ternationale gezelschap maar ver liest iets van zijn drukte als hij de Zantvoortse mathemaker Henk Ruh- ling ontwaardt, die „Europees pro motor" is van Urtain, waardoor Losa keurig aan de pet moet tikken voor de duels want vrijwel alle boksers van enige naam staan genoteerd op de contractlijst van Ruhling. En als signor Aspiazu geen tegenstanders heeft, kan hij zich ook niet meer met zijn showauto door de Spaanse straten reppen, steelse blikken wer pend op de verre van onaantrekke lijke jongedames die van bewonde ring zwijmelen als Urtain een van zijn grapjes onder zijn over hemd een tors van onwaarschijnlijke omvang laat bollen. De geweldige atleet Urtain slingert zich zonder zorgen door het leven. Hij heeft het beter dan hij ooit had durven dromen toen hij de merk waardige sport van stenen tillen beoefende, en voor de rest houdt ook hij zich aan het zuidelijke spreek woord: tussen vandaag en morgen zit nog een hele nacht. Met andere woordengeen zorgen voor mor gen. Oppoetsen Die zorgen worden volledig afge wenteld op promotor Losa die met angst en vrees de dag ziet naderen waarop zijn pupil zich buiten Euro pa zal moeten begeven. Tot nu toe heeft Urtain wat gegrasduind in het Europese zwaargewichtwereldje en er is zorvuldig voor gewaakt dat het paradepaardje, tevens kip met de gouden eieren ook voor promotor en matchmakers die hun procenten vangen niet het zwaarste kaliber ontmoette. Om het aureool nog meer op te poetsen, werden bij tijd en wijle pugilisten uit de Verenigde Staten gehaald. Maar evenals niet e ke Portugees een wondervoetballei' is en elke Canadees een groot ijs hockeyer, zo is ook niet iedere Ame rikaanse bokser een grootheid, al is dat wel de algemene publieke opinie. Toen onlangs een zekere Sonny Brown in Barcelona bokste tegen Urtain, stond er een man in de ring die rechtstreeks uit het vliegtuig om een pruimemondje dat bijna schuil gaat onder een neus van meer dan normale afmetingen een bedui dend visitekaartje te voorschijn haalt waarop zo waar de naam José Miguel Aspiazu met zwierige letters is gedrukt. Hij heeft zich al geruime tijd bij zonder vermaakt met de namen die hem zijn toege meten, behalve zijn echte: Aspiazu. Overigens zal het de voormalige stenentiller uit het Baskenland com pleet een zorg zijn hoe hij wordt genoemd, als zijn beurs maar goed is. kwam. In het gezaghebbende boks- blad van Nat Fleischer is Brown op de eerste pagina van de wereldlijst van zwaargewichten niet te vinden. Er zal ook vergeefs gezocht worden naar de naam Stamford Kid Harris, die vorige week in Frankfurt tegen Urtain uitkwam. Brown stond zegge en schrijve een minuut en tien seconden op de be nen, Stamford ging in de derde ron de tegen het canvas en signor Aspi azu vierde daarmee zijn drie en dertigste zege door knock out. De Berlijnse promotor Willy Zeiler maakte van de gelegenheid gebruik om zijn collega Losa een aanbod te doen. „Ik heb", zo stelde Zeiler voor", een kwart miljoen over voor een gevecht Urtain-Horst Benedens". Hij wachtte op het antwoord van Losa. Horst Benedens is overigens een bokser die jaren geleden tegen Leen Jansen uitkwam in Rotterdam in het half zwaargewicht en kansloos verloor. José Maria Losa achtte hem voor zijn poulain toch nog wel zo gevaarlijk dat hij beleefd maar beslist weigerde. Plekje op kin Toen was nog niet bekend dat Duitslands hoop in het zwaargewicht, de jonge Charly Graf die -pas zes duels in zijn startboekje had staan (alle zes met k.o. gewonnen) dezelfde avond in Frankfurt door de 37-jari ge veteraan Yvan Prebeg uit Zagreb k.o. zou worden geslagen. Deze Charly Graf werd ook nog even ten tonele gevoerd in het gesprek tussen Zeiler en Losa maar de Spanjaard sloeg de ogen achter de bril zonder montuur ten hemel en spreidde de armen wijd uit. Hij voelde er niets Zo is in de Europese bokswereld langzamerhand de idee ontstaan dat Urtain met alle mogelijke middelen van een „groot gevecht" wordt afge houden. Niettemin zou hij zich ook in een duel van mindere kwaliteit wel eens kunnen verslikken. Jürgen Blin, een driftig boksertje zonder grote kwaliteiten, heeft het ook alle ronden tegen Urtain uitgehouden. En „moker" Aspiazu zou ook wel eens haarzuiver op het fatale plekje op de kin geraakt kunnen worden. El ders op het als een boomstam kei harde lichaam zal hij. weinig last ondervinden. De vuisten van de te genstander stuiten er bij wijze van spreken op af. Moeite Op dat moment zit een deel van de Europese bokswereld monkelend te wachten. Niet de promotors en matchmakers die Urtain knap „brengen" maar eens zo ver zullen zijn dat de verwoestingen in de rin gen van Europa tot een catastrofe hebben geleid. En dan zal de Span jaard de Verenigde Staten moeten opzoeken om zijn niet geringe reke ningen te kunnen betalen. Algemeen wordt aangenomen dat de reus dan van zijn sokkel zal vallen. Indien hij althans niet zijn formidabele kracht heeft ondersteund met een gavere techniek. De sensatie van de steen- tiller met de ontzagwekkende lijst van overwinningen met k.o. kan niet voortduren als hij niet ook de aller grootsten ontmoet. De promotor en zijn manager hebben nu al moeite om hem hoog te paard te houden. HAARLEM Na de lakonie- ke reactie van de NKGB-di- recteur Straub: „Het plan- Groen wil geen fusie maar een soort federatie", is giste ren een golf van verontwaar digde opgewondenheid door de katholieke turnwereld gegaan. Wat men op het kaderweek- einde in Zeist na urenlange besprekingen moeizaam had bereikt, dreigde door deze on waarschijnlijke op"merking aan KNGV-voorzitter Jan de Jong gedaan, allemaal voor niets te zijn geweest. Maar gelukkig is gisteren ge bleken dat de uitleg van Straub door de meerderheid van de 90.000 leden tellende NKGB. niet wordt gedeeld Het felst kwam de oppositie aan het woord op de ledenver gadering van het district Haarlem. Dit invloedrijke dis trict, dat ongeveer 20.000 le den telt en als toonaangevend bekend staat, eist middels een expressetelegram aan het bondsbestuur publiekelijk rec tificatie van Straubs mening als zijnde representatief voor de NKGB. Dit ultimatum van Haarlem, waarbij de afge vaardigde uit het rayon „U- trecht" en de initiatiefnemer Groen zich onmiddellijk aan sloten. moet bereiken dat er in ieder geval vo an de NKGB hoofdbe; jrdt irklaard dat „Zeist" veel meer aan stuurde op een fusie-over eenkomst dan gisteren in de openbaarheid kwam. Het NKGB dat eind deze week een kaderbijeenkomst in Utrecht houdt, zal dan hopelijk zijn afwijzende houding wijzigen. Geruststellend in dit verband was gisteren ook de medede ling van de NKGB-voorzitter Van Gooi, die zich distantieer de van de uitlatingen van di recteur-secretaris Straub. „Hel is zijn persoonlijke interpreta tie van deze zaak. Het hoofd bestuur van onze bond, dat kan ik gerust stellen, denkt Drie uitgenodigde hoofdbe stuursleden, die aanvankelijk hadden toegezegd op de dis trictsvergadering in Haarlem aanwezig te zullen zijn, stuur den op het laatste moment een bericht van verhindering. Het bestuur van de NKGB kan het zich nu niet veroorloven de eis van Haarlem naast zich neer te leggen. De opgewonden turnleiders uit Kennemerland oefenen al een jaar lang druk uit op een gunstig mogelijke oplossing van 't aloude turncon- flict met de KNGV. Begin dit jaar was hun ongeduld zelfs zo groot dat zij de NKGB tot de allergrootste spoed in deze kwestie maanden. Het dis- trictsbestuur kreeg op de le denvergadering carte blanche. Uiteindelijk werd beslist: een definitieve oplossing moest voor 1 oktober 1970 een feit worden. Het plan-Groen, dat de laatste maanden werd uit gewerkt door een studiecom missie van de NKGB, had aanvankelijk de instemming van de vertegenwoordigers uit Haarlem. Hopelijk zal het be stuur van de katholieke bond morgen of vrijdag een pers conferentie beleggen, waarop exact de sfeer wordt weerge geven die gericht is op het kaderweekeinde in Zeist. Als dat initiatief doorgaat lijkt het onwaarschijnlijk dat het KNGV zich negatief zal blij ven opstellen. Dat het plan- Groen bewust zo vaag is ge houden, komt, omdat de NKGB ook de mogelijkheid wil openhouden tot samenwer king met de Koninklijke Ne derlandse Christelijke Gymnastiekverbond en de Ne derlandse Culturele Sportbond. Haarlems districtsvootzitter Groenendijk zei gisteravond in zijn slotwoorc' tot de ledenver gadering: „Dat was een kwes tie van diplomatie. Neem echt van mij aan dat het woord fusie steeds ter sprake kwam bij de behandeling van het plan-Groen. Wel duizend keer". Vele misverstanden hadden kunnen worden voor komen wanneer „een ietsje" correcter was aangegeven wat de NKGB wilde bereiken met het nieuwe voorstel.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11