Bondscoach Fadrhonc koos weg van de zekerheid Na 40 minuten stapte ADO van 't pas(s)jeteveelaf HOLLAND SPORT VERDREEF DE MINEURSTEMMING GROTE STILTE BIJ AJAX THIE IN ORANJE SELECTIE NICO RIJNDERS Fadrhonc, stond voor een dilemma. Enerzijds is de eerste wedstrijd voor het Euro pees kampioenschap voor lan- deteams tegen Joego-Slavië (zondag 11 oktober) te belang rijk om veel risico te kunnen nemen, anderzijds mocht van hem worden verwacht dat hij, evenals zijn voorganger Georg Kessler destijds propageerde, aan het opbouwen van een winnend Oranjeteam zou gaan werken. Dr. Fadrhonc heeft, gezien zijn selectie, geen risico genomen (of durven nemen) en dus voor de eerste moge lijkheid gekozen. Hij heeft teruggegrepen op de „ge- renommeerden", waardoor hij onbewust de woorden tot waarheid maakte die Feijen- oords trainer Happel onlangs sprak: „Wat kan hij meer doen dan een verzwakt Feijenoord in het Oranje hullen". Er kunnen toch enige vraag tekens worden geplaatst. Fad rhonc koos vanzelfsprekend zonder Hasil en Kindvall geheel Feijenoord in zijn selectie, op Piet Romeijn na. Hij deed een knieval in de richting van het oosten, waar hij als coach van Go Ahead optrad, door de „tweede man", Dick Schneider, te selecteren. Bovendien Theo Pahlplatz die reeds enige malen zijn kans kreeg, maar niet voldeed, en de enige Ajacied, Rijnders, die van Go Ahead afkomstig is. Ton Thie is de enige speler die niet tevoren werd geselecteerd zodat Fadrhonc de weg van de zekerheid bewandelt. Uit de selectie kan met vrij grote zekerheid de ploeg voor 11 oktober al worden gedistil leerd. Een team zonder enig verrassend element. Fadrhonc mag hopen dat zijn streven naar zekerheid succes oplevert. Zo niet dan heeft hij dezelfde weg ingeslagen als Denis Neville, Elek Schwartz en Georg Kessler voor hem heb ben gedaan: proberen niet te verliezen. Over vier jaar wil Nederland er ook wel eens bij zijn als weer wordt gestreden om de wereldtitel. Dan zal geen beroep meer gedaan kun nen worden op spelers als Laseroms (dan 34), Moulijn (dan 37), Strik (dan 30), Israel (dan 32), Van Duivenbode (dan 31), Wery (idem), Van Hanegem (dan 30). Zij zullen dan nagenoeg van het voetbal toneel zijn verdwenen. Gerui me tijd tevoren dienen de voorronden te worden ge speeld. Dan zullen de open gevallen plaatsen in elk geval opgevuld moeten zijn. En dat gebeurt niet zonder risico te nemen en terug te grijpen op „internationaal door de wol geverfde spelers". Vandaar dat de selectie er een voor het mo ment moet worden genoemd. (Door Herman van Bergem) DEN HAAG Trainer Jezek had de spion gespeeld. Hij was naar Go Ahead—MVV geweest en had zijn plan getrokken. De rechterverdediger van de equipe van trainer Hughes, Jan Veens tra zo had Jezek ontdekt was niet een van de snelsten en bovendien in de lucht niet bijster sterk. Derhalve had Jezek de opdracht gegeven dat veel over links moest worden gespeeld. Een opdracht die in de eerste helft door ADO niet voldoende werd uitgevoerd. Tegen de rust na veertig minuten gebeurde dat wel en erna. ook. De razendsnelle Harry Hesiad stoomde langs de lijn en uit twee voorzetten scoorde Couperus ook twee keer. Het was nadien al niet meer w> van belang dat de score opliep tot 3—0. Wel de wijze waarop dat gebeurde en die tvpeerde de nonchalance van het verdedigingsblok van Go Ahead. Bij een vrije''trap keken wel' vijf' Dij het nief 'moeilijk met wat veYre man naar Mansveld, die echter in het schoten. De problemen voor Jaap Hout geheel niet erbij werd betrokken. Cou- koper waren groter, hoewel er enige perus schoof de bal snel naar Pas, discussie mogelijk is over het eerste wiens voorzet door de geheel vrijstaan- doelpunt van ADO. Uit een hoekschop de Schoenmaker werd ingekopt. Nie- van Pas scoorde Couperus maar mand had op zulk een manoeuvre gere- Schoenmaker had Houtkoper vastge- kend. Barry Hughes, die niets wenste af houden en dat had de heer Klopper te dingen op de zege van ADO, ver- gezien. Pal daarop nam Van der Burch klaarde het onbegrijpelijke ontbreken een vrije trap. Go Ahead werd de dupe van „inzicht" er stonden toch gerou- van de buitenspel val. Want terwijl ie- tineerde centrumverdedigers als Warnas dereen wachtte op het fluitsignaal was en Somer met „de speelsheid van Hestad naar voren gesprint en hij kon zijn defensie". Hij zei: „Bij ADO zetten ongehinderd voortzetten. Couperus was ze hun slof tegen de bal, bij ons willen ter plaatse (10) maar weer verkeerde kunnen Schoenmaker wel zeer dicht in de n ploeg buurt van de Deventer doelman. Schoenmaker, die zijn draai ni?t kon Op rechts had Vaclav Jezek een week tevoren de zwakke stee in de defensie van Go Ahead ontdekt. De snelle Hestad moest daarom worden uitgebuit. Toen dat gebeurde, waren twee doelpunten het gevolg, beide van Couperus die bjj de tweede keer op deze foto in beeld gebracht de borst slechts vooruit hoefde te steken om ADO op 20 te brengen. tik-takken". Hij had toevoegen: en dan ga je bij als ADO het schip in. In de aanval En toch had Jezek zich enigszins vinden en dan ook enige malen te lang draalde toen hij in kansrijke positie gekomen. En er hangt juist zo veel hem af. Als hij in topvorm verkeken op Go Ahead. „Ik had niet groejt aDO tot de corppacte eenheid gedacht dat ze in de aanval zouden zoals de week tevoren tegen Feijenoord. gaan". Dat deed Go Ahead juist wel Maar alle kwaliteiten, die bij ieder dat moet voor de ploeg de grote winst persoon!ljk aanwezig zij„, werden wel worden genoemd. De kwalijke naam ,veer volledlg uitgebuit. Een grote van louter verdedigend op te treden, van psychoIoog jezck- dle alles vaagde Go Ahead daardoor meteen weg kan ^„ren uit zijn mannen: die van en dat is ook veel waard. Want de Korevaar e en st erke verdediger Deventenaars gokten dan wel met de van Diclc Advoeaat een buitenspelval temeer gokken omdat „hMrsdrtJe „p het middenveld", om er scheidsrechter Klopper daarop niet al- enjgen op te DEN HAAG Bondscoach dr. Fa drhonc heeft gisteravond de namen van de spelers bekendgemaakt, die hij heeft geselecteerd voor het Ne derlands elftal, dat 11 oktober in Rotterdam tegen Joego-Slavic speelt, en voor Jong Oranje (onder 23), dat zaterdagavond 10 oktober uitkomt tegen het Joego-Slavische jeugdelftal. De geselecteerden voor het A-elftal zijn: Jan van Beveren, Pleun Strik, Wietse Veenstra, Willy van der Kuij- len (allen PSV), Ton Thie (ADO), Nico Rijnders (Ajax), Theo Pahlplatz (FC Twente), Rinus Israel, Theo Laseroms, Dick Schneider. Theo van Duivenbode, Wim Jansen, Henk Wery, Wim van Hanegem. Coen Moulijn (allen Feijenoord) en Jan Klijnjan (Sparta). Of Henk Wery inderdaad bij de A- selectie zal blijven hangt af van de ernst van de blessure, die hij gisteren tegen DWS opliep. Coach Fadrhonc zal hier over contact opnemen met de clubarts van Feijenoord. De bonds coach deelde voorts nog mee, dat Nederlandse spelers, die uitkomen voor buitenlandse verenigingen en eventueel voor selectie in aanmer king zouden komen, niet beschikbaar zijn voor zondag 11 oktober. De geselecteerden voor Jong Oranje: Piet Schrijvers, René van de Kerk hof (allen FC Twente), Kees Weimar Joop Korevaar (allen ADO), Cor Hil- debrand (FC Utrecht), Jan Boskamp (Feijenoord), Jan van de Veen, Dries Visser (allen Sparta), Billy Bond, Ar nold Milhren (allen Volendam), Öeki Hoekema, Jan Smid (allen Go Ahead), Karel Bonsink (DWS), Hiddo Reijs (Fortuna VI.), Eef Mulders (PSV), Johan Neeskens (Ajax). De Joego-Slavische voetbalbond heeft ook de selectie bekendgemaakt van achttien spelers, uit wie een elftal zal worden geformeerd voor de wed strijden tegen Nederland (11 oktober in Rotterdam) en Luexemburg (14 oktober) in de voorronde van het toernooi om het Europese kampioen- De achttien spelers zijn: doel: Muti- baric. Curkovic; achter: Rajkovic, TON THIE. Tesan, Stepanovic; midden: Dojci- novski, Paunovic, Holcer, Pavlovic; voor: Djordjevic, Petkovic, Bukal, Ba- jevic, Jerkovic, Musemic, Acimovic, Oblak, Djajic. tijd het juiste oog had en speelden opvallend veel terug maar ze schroom den niet naar voren te trekken. Het aantrekkelijke veldspel op dit door constante regen moeilijk en zwaai bespelen terrein schiep dan ook kansen. d'»r r.:;" su.-'ite"! altijd gevaar. En de ploeg die dat kan' tegen het 1 vnnr p ppr p' zekere en hechte defensieblok hoeft niet te wanhopen. Waaraan het Go Ahead ontbrak, was de afmaker, die mt ADO momenteel wel bezit in Wytze Vakmanschap Voor Barry Hughes werd de tweede helft er niet eenvoudiger op. Ruud >r zijn snelheid altijd lijk, was voor de rust geblesseerd ge- ADO raalct- Hij werd vervangen door Dick Beek, die door zijn ongeremde geest wat vervelende momenten zorgde. Bovendien haalde Hughes wat werd er niet door opgeheven. Maar dat kwam mede op rekening van Thie die een schot van Beek met groot vakman schap keerde, een kopbal van Bleijen- berg, wiens talent te sluimerend bleef, goed uit de weg kon op het zware veld maar wel twee keer precies op de plek Btond waar hij nodig was. In de buurt Dat deden ook wel enige spelers onschadelijk maakte van Go Ahead maar zij faalden. Of zij save verrichtte door Hoekema, die in strandden alsnog op de weer verbluf- de rust een boeking had opgelopen, de fend sterk spelende doelman Thie die bal van de voet te plukken. Hoekema foutloos werkte. In de eerste helft had stond eensklaps vrij en rende op Thie af, die zich naast en niet tegen hem liet gli jden en de bijna voorbij hem stormende Go Aheadman op het juiste moment de bal van de voet gris te. Zonder meer werk van enorme klas- Consequent De opdracht van Jezek veel over links spelen werd na de rust con sequent uitgevoerd. Hestad had al twee maal 'n voorzet-met-mogelijkheden ge geven maar er was niemand aanwezig geweest. Toen hij na twintig minuten weer razendsnel „vertrok" liep Coupe rus de bal met de borst in het doel (2 0). Nogmaals toonde Thie de topvorm, waarin hij verkeert, door met een snel le reactie een schot van Hoekema met de rechtervoet te keren. Een handsgeval van Te Winkel, die in het duel de bal tegen zijn hand liet stuiten, vormde de inleiding voor het derde Haagse doel punt toen Couperus de bal snel naar Pas schoof, een voorzet volgde cn de defensie van Go Ahead niet georgani seerd was daardoor Schoenmaker (bij na) alles weer goed maakte door in te koppen (30). Die snelle, open aanval len hadden Go Ahead geveld want ADO had voor de rust steeds net het pas(s)je te veel gemaakt, en gegeven. Daarom moesten de elfduizend toe schouwers topper ADO had de regen wèl tegen toch nog lang wachten op het eerste doelpunt. ROTTERDAM Allereerst: een eresaluut aan Sparta. Het was hoe merkwaardig het ook mag klinken gisteren op Spangen de enige ploeg, die voetbalde en later de bereidheid opbracht (de hand van de meester: disciplineman Kessler was in dit opzicht te merken) ondanks de minder fraaie middelen van Holland Sport constructief te blijven voetballen. Dat kan en zal geen enkele objectieve Haagse supporter durven te ontkennen. De krappe door Hans de Bruyn triomf van Sparta (10) was dan ook volkomen verdiend. Daarover is hiermee alles gezegd. Er was iets anders, dat de wedstrijd veel interes santer maakte dan het eenzijdige spelpeil. Holland Sport, de vorige week op Houtrust vernederd door het gisteren weer succesvolle Excelsior, toen het met 20 voorkwam en toch nog met 32 verloor, had zeven dagen lang nagedacht over die fikse knock-outstoot van de eredivisiedebutant. Wat schortte er aan Holland Sport, een formatie met een reputatie, die zich als een klein kind in de luren liet leggen. Het bestuur, de spelers en de trainer werden bang. Zou dit debacle een aankon diging zijn voor slechte tijden? Met belangrijke thuiswedstrijden tegen FC Twente en PSV voor de deur, geen al te prettig vooruitzicht. Trainer Cor van der Harts ste zorg werd het zelfvertrouwen van Holland Sport, dat op het randje van de afgrond wankelde, te herstellen. Effec tief. constructief en attractief voetbal en al die begrippen, die er nog meer be staan in de voetbalwereld, gooiden de Hagenaars tijdelijk overboord. De „slag op Spangen" moest in ieder geval in een mentale overwinning voor Holland Sport eindigen. De punten waren daaraan zelfs ondergeschikt, hoewel die Veronderstel ling natuurlijk nooit hardop werd uit gesproken. De missie werd vanuit dit licht bezien een succes. De ploeg van Van der Hart, bang voor de naderbijslui- pende mineurstemming, trachtte vanaf de allereerste minuut met irriterend voet bal het hooggerezen Sparta uit zijn spel te halen. Wat deels lukte. Het fanatieke publiek, dat zich terecht ergerde aan de mentale „struggle for life" van Hol land Sport en met grote klem betoogde dat elk spoor van attractief en opbou wend voetbal zoek was in deze -ploeg, begon in steeds ergere mate zijn ongenoegen te uiten. Een speler, die erg veel kritiek kreeg van het publiek, was Rob van der Bol, een spijkerharde knaap voor zichzelf en voor anderen. Hij voerde charges uit, die onverantwoord leken, maar had daardoor wel veel invloed op het spel. In de vorm van een waarschuwing kreeg hij de rekening gepresenteerd voor zijn inzet. Ver in de tweede helft, toen hèt struikelblok voor Sparta al een keer tot de orde was geroepen door scheidsrech ter Boosten, voerde hij weer een te ris kante manoeuvre uit, waardoor Kowalik geblesseerd raakte én het geduld van de Hoensbroekse rechtspreker op was. Boos ten: „Ik geef dit door aan de straf- commissie en die zal moeten beslissen of de straf een boeking of een schor sing wordt". Laatdunkend Al die laatdunkende reacties (Kessler: „De charges van Holland Sport waren ontoelaatbaar") deden het broodnodige zelfvertrouwen van de Haagse eenheid groeien. En dat was de opzet van Van der Hart voor deze wedstrijd. Het doel punt, dat viel, veranderde in dit opzicht niet veel. Iedereen, dus ook de Sparta- toeschouwers, gaven aan dit beperkte hoogtepunt de verzachtende kwalificatie mee van een mazzeltreffer. Wat was daarmee namelijk aan de hand? Hol land Sport, zonder Theo Verlangen (ge passeerd). en daardoor nu met Krons- horst en Van der Heide in het verdedi gingscentrum, stond aanvankelijk zeer vreemd te schutteren, toen de Sparta- wals op gang kwam. Men verwachtte al snel een doelpunt. Maar het geluk voor de Haagse equipe was, dat deze zeer lang op zich liet wachten. En toen dan, naar later bleek, de beslissende treffer een feit werd. ongeveer een half uur na het begin, kwam dat, omdat een on schuldig schot van Walbeek door Frans van der Heide van richting werd ver anderd. Een schot zonder vaart, dat nauwelijks de doellijn haalde. Maar doel man Woody Louwerens een vlekkeloze wedstrijd spelend was door de onvoor ziene en onfortuinlijke manoeuvre zo verrast, dat een correctie alsnog niet meer uitvoerbaar was. Van der Harts pupillen gingen ook na die lucky-goal bewust iets verder dan normaal in het opzicht van inzet en mentale hardheid (de kracht van de Houtrustformatie; een specialiteit mag men tenslotte uitbuiten) en bereikten er mee, dat Sparta zich liever met een krappe zege tevreden gingen stellen dan het risico te nemen van blessures oplo pen. Voor Holland Sport was deze ont wikkeling in die zin gunstig, dat het vol komen gokte op één uitval. Teske kwam in die spannende slotfaze Muller vervan gen, waardoor Van der Heide, die na rust de Ausputzerrol over nam. omdat Kronshorst de Pool Kowalik sterk in wriemelwerk beter aankon, zich aanvallend kon uitleven. Ook Roggeveen, onvermoeibaar acterend op het midden veld, deed een paar stappen vooruit. Het had er toen bijna nog ingezeten, dat Holland Sport, naar Spangen gekomen om zelfvertrouwen op te doen, ook met een punt zou gaan strijken. Maar dat ging niet door. De tijd was er te kort De tegenstrijdige belangen, die de wed strijd op Spangen als kijkspel oninteres sant maakte, trof Sparta het meest. Trai ner Kessler zei een waarheid als een koe, door op te merken dat Holland Sport geen constructief voetbal wenste te spelen. Zijn teleurstelling was zicht baar. Begrip voor de situatie was voor hem niet aan de orde. Trainer Van der Hart, openhartiger dan de laatste we ken. toen Holland Sport wegzakte, wat wellicht kan duiden op opluchting, moet begrepen hebben dat een zekere mate van verontrusting bij Sparta op zijn plaats was, maar dacht meer aan eigen belang. Alle aanvallen op de hardheid van de spelers en destructieve tactiek probeerde hij goed te praten. Het meest reële was later Sjaak Rog geveen. Hij benadrukte: „Wij waren bang voor een mineurstemming. Na de wed strijd tegen ADO zat er een duidelijk neergaande lijn in ons spel. Dat moest veranderen". Correct was ook zijn op merking: „Sparta moet zich niet zo druk maken over ons zogenaamd harde spel. Het heeft zelf tien jaar lang niet anders gespeeld" Door Herman van Amsterdam ROTTERDAM Er heerste grot% stilte in de AJAX-kleedkamer na afloop van het /einig enerverende duel tegen Excelsior. Ook Johan Cruyff. die nog steeds niet is her steld van zijn liesblessure en die volgens clubarts Rolink nog wel en kele wedstrijden op non-actief zal staan, kon in de kleedkamer met zijn opbeurende woorden weinig goeds doen bij zijn duidelijk aange slagen ploegmaten. AJAX zonder de zieke Keizer had zich wederom onmachtig getoond te gen het defensieve spel van zijn tegenstander. Nog geen kwartier na dat AJAX, uitgehoond door het Ex- celsiorpubliek, het veld had verla ten. verdweeen Cruyff, gevolgd door een somber kijkende Van Dijk en Suurendonk. in de richting van de gereed staande bus. Alleen trainer Mich els bleef achter om een passen de verklaring te geven voor het teleurstellende gelijkspel van 11. Michels: „Het is nu al de vijfde keer dat we zo aan de gang zijn. De jongens hebben hard gewerkt, maar doelpunten bleven te lang uit. Als ze in het begin een snelle openingstref fer hadden weten te maken, hadden we deze wedstrijd in onze zak ge had." AJAX heeft echter in de eerste helft weinig kansen gehad tegen een hecht sluitende Excel siorverdedi- ging, waarin Tetteroo en Mühlen- bruch vooral in de lucht, steeds te gen Van Dijk en Suurendonk als winnaar uit de bus kwamen. De wendbare Neeskens, die in de twee de helft constant de aansluiting met de voorhoede zpu missen, wist welis waar zijn directe tegenstander' Tet teroo enkele malen op het vericeerde been te zetten, maar zijn hoge voor zetten waren steeds een gemakkelij ke prooi voor doelman Van der Roer. Ook Excelsior kon in de eerste helft, na een zenuwachtige start, geen vuist maken tegen het gesati neerde trio Hulshoff. Suurbier en Vasovic. Vlak na rust leek AJAX het heft in handen te gaan nemen. Een snelle openingstreffer van Van Dijk na een voorzet van Suurendonk en even later een schot dat via de binnenkant van de paal langs de verslagen Van de Roer het veld weer indraaide, wekten de indruk dat AJAX op het punt stond Excelsi or de' grond in te boren. Zo ver lieten de Rotterdammers het niet komen. Het tegendoelpunt van Kwakkernaat betekende de inleiding voor een langdurig slotoffensief dat echter dank zij enkele malen goed ingrijpen van Doelman Stuij niet in voordeel voor Excelsior werd omge- Michels over Excelsior: „Het is voor die jongens een goede prestatie. We wisten dat Excelsior verdedigend zou spelen. Door dit spel hebben we wei nig kansen gekregen om te schie ten." Over de gelijkmaker: „Een foutief ingrijpen in de verdediging. Kwakkernaat had het schieten belet moeten worden. Ze hebben de gou den regen „een 10 voorsprong niet meer uit handen geven," niet gehan teerd." De Excelsiorspelers waren er niet rouwig om. Nog lang nadat Michels was vertrokken naar Amsterdam groepeerden de Rotterdammers zich in dolle vreugde rond de huilende Kwakkernaat die nog steeds onder de indruk was van zijn treffer. '<hauff«urj ^f6s^»ei^Jaig^ageiJ

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9